Ezelbord op gras en buiten lesgeven dan DE HELE ZAAK MOET LEEG! OPHEFFINGSUITVERKOOP Marokkanen: wij begrijpen het niet Dierenasyl Help het Rode Kruis NOC RN WRK OP DE STATIONSWEG RN ADEMBENEMENDE Waar moet Leidse Detailhandelsschool heen nBRUID BINNEN LEZERS SCHRIJJ EN Vangst was matig tot redelijk VOORBEELDEN: MAANDAG 4 JUNI 1973 1EIDEN Directeur J. C. van Britsum van de Leidse Detailhandelsschool ziet het zo tngzamerhand niet meer zitten. Alle pogingen die hij de laatste tijd heeft ondernomen >m een oplossing te vinden voor het tekort aan leslokalen waar zijn bloeiende schoolge- eenschap mee te kampen heeft zijn op niets uitgelopen. Het gevolg is dat bij het begin ■an het nieuwe schooljaar, in augustus, ongeveer 125 leerlingen op straat zullen staan. Oorzaak van al deze misère: het "wegvallen" van 6 lokalen aan Potgieterlaan. Deze lokalen werden gehuurd van de Agnes Scho- ngemeenschap die de lokalen echter in augustus zelf weer nodig heelt. Van Britsum: Het Agnes valt niets te verwijten, maar wij verkeren nu natuurlijk wel in de grootste moeilijkheden. Voor de erde en vierde klassen, die aan de Potgieterslaan les kregen, heb ben we straks geen lesruimte meer. De laatste tijd heb ik alles in het werk gesteld om aan ruimte te komen. !lk heb contact opgenomen met de imeenten Leiden, Leiderdorp, igstgeest, Hazerswoude, Woubrug- Voorschoten, Zoeterwoude en Dfarmond maar overal heb ik nul op request gekregen. We krijgen fel veel tips, alles wordt nagetrok- »n maar dat heeft ook niets op- leverd. We hebben al gedacht aan it plaatsen van grote tenten of het 'mjhuren van de Pieterskerk maar dat 01| afgestuit op de verwarringsproble- loor jert Paauw n. Ook is er geopperd om een sa- iboot in De Zijl te plaatsen maar af teveel moeilijkheden", et is duidelijk: bestuur en leiding de nog jonge lagere Detailhan- :hool staan met de rug tegen de Een voor hen overigens niet onbekende situatie. Al vanaf de 1968 heeft men met huis- itingsproblemen te maken gehad. i in enkele "barakken" van LOI aan de Oosterkerkstraat werd volgende jaar reeds verhuisd de Morsweg. In het daaropvdl- ide Jaar belandde men in Leider- ,r over ruimte aan de Brug- itraat en de Splinterlaan kon wor- beschikt. Uitbreiding moest en een Jaar later gevonden dankzij LOI die een aantal lokalen op de verdieping van haar nieuwe ge- wel wilde verhuren. 'orig Jaar moesten de LOI-loka- echter ook worden afgeschreven, in Britsum: "Het gebouw is in- )or volwassenen. Onze jeugd J LEIDEN Het studenten- yhtpaar Peter en Elly Bron- nng is zaterdagmiddag in echt verenigd en na een zou in het Snouck Hur- \onjehuis aan het Rapen- 'urg te Leiden een uitge leide receptie gehouden den voor de vele vrienden kennissen. De hele cere- onie verliep vlekkeloos tot lef echtpaar om half elf ging rrtrekken. Besloten iverd het §htpaar met rijst uitgeleide doen, 'n oude traditie. De fyheerder van het huis deel- mee geen prijs te stellen 9 rijst. Verscheidene gasten, Lder wie de bruidegom, lie- naar buiten het Rapen- jfrg op en de beheerder, in angst toch 'n korreltje 1st op z'n vloer te krijgen yot gauw de deur. Hij vergat Pp echter de lieftallige bruid 1 op een gegeven moment de gesloten deur stond jef de vraag: Is m'n man nu J weg? Dat klopte, want Pe- r stond buiten aan de bel te (fcfcen om toegelaten te wor- De bruid mocht er toen de andere gasten moesten de gang wachten. Toen i ongeduldige gast toch de openrukte ivas het echt- r reeds verdwenen en la de rijstkorrels overal op Rapenburg was nog wel eens baldadig en dat gaf allerlei kleine conflicten zodat ons te recht de huur werd opgezegd). Met de huur van 6 lokalen aan de Potgieterlaan werd ook dit probleem opgelost. Het wegvallen van deze lo kalen deed de toekomstige detail handelaars (Van Britsum: "De leer lingen worden opgeleid voor een commerciële functie. De meesten verdienen later hun brood met de mond. Zij kunnen dan ook vrijwel allemaal goed babbelen") voor de zo veelste maal in de huisvestingspro blemen verzeilen. Directeur Van Britsum: „We heb ben in feite elk jaar met het zwaard boven het hoofd gewerkt. Toch heb ben we er nooit ons goede humeur bij verloren. In de afgelopen Jaren hebben we een goede naam opge bouwd. Van de eerste examenlich ting slaagden 38 van de 41 kandida ten en dat is toch een prima resul taat. Dat is vooral ook de verdienste van het lerarencorps. Voor hen valt het ook niet mee al dat heen en weer rijden van de ene naar de an dere dependance om dan vaak een losgeslagen bende aan te treffen om dat de voorgaande leraar al weer snel naar een ander gebouw moest ver trekken. Toch is iedereen gebleven". De animo in de Leidse regio voor de 4-jarige opleiding is in de loop der jaren steeds groter geworden. Mo menteel staan ruim 200 leerlingen ingeschreven terwijl er plannen zijn om binnenkort ook een middelbare opleiding op poten te zetten aange zien daar ook veel interesse voor schijnt te bestaan. De heer Van Britsum wat wrang: „De school groeit. Helaas, zou ik bijna zeggen. We hebben leerlingen zat. Maar je kunt niemand weigeren of op straat zetten wegens huisvestingsproble men. Dat zou toch a-sooiaal zijn. We zijn al meermalen door ouders en leerlingen bestookt met suggesties en uitlatingen in de trant van „Laten we akties gaan voeren. Wij gaan wel mee naar Den Haag," maar voorlo pig wil ik het toch nog maar langs de normale weg proberen". In ieder geval hoopt men van de zijde van de Detailhandelschool over enige jaren voorgoed uit de huisves tingsproblemen te zijn. De bouw plannen voor een geheel nieuw ge bouw zijn al geruime tijd gereed terwijl ook de grond waar het ge bouw moet komen te staan (naast de huidige LOI) is aangekocht. Het wachten is echter op „Den Haag". Di recteur Van Britsum daarover: „We zijn een streekschool en worden rechtstreeks gesubsidieerd vanuit Den Haag. De kraan is daar echter al een tijdje dichtgedraaid terwijl de regeringscrisis alles nog meer ver traagd heeft. Ik ben niet bijgelovig maar ik vind het wel een pikante bijzonderheid dat onze bouwplannen bouwnummer 13 hebben gekregen. Die nieuwbouw biedt dus op korte termijn geen oplossing". Wel een oplossing op korte termijn zou het huren van zogenaamde „rij dende leslokalen" zijn. Dit is echter een zeer kostbare geschiedenis. Nog afgezien van het meubilair zou een dergelijke oplossing waarschijnlijk ruim f 100,00 gaan kosten. Directeur Van Britsum: „Het bestuur doet al het mogelijke maar ik weet niet of dit financieel een haalbare kaart is. Ik heb al gezegd: „Als het dan niet anders kan zetten we maar een ezelbord op het grasveld voor de school en geven we buiten les. In Indië gaat het tenslotte ook zo". Directeur Van Britsum. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Ondanks de stromende regen heeft de jeugd van speeltuinvereniging "Rondom de Ma- redijk" zaterdag feest gevierd (op foto Jan Holvast). En de ouderen ook. die 's middags de recep tie bezochten, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan in het clubhuis werd gehouden. De moeilijkheden van vrijdag in de J a/nvosse nsteeg zijn begonnen met een klein auto-ongelukje. Deze schade aan de auto kan heel ge makkelijk geregeld worden door de eigenaars van de twee auto's die er bij waren. Dat is toch normaal? Maar wat vrijdag gebeurde, is niet Juist. Alle 22 mensen uit het pension werden bedreigd en aange vallen en alle spullen werden kapot gemaakt. Maar waarom? Wij begrijpen niet. waarom Mie mensen uit het pension het slachtof fer moesten worden van een klein ongelukje. Wij begrijpen niet waar om er ineens allerlei mensen naar de Janvosse nsteeg kwamen om mee te helpen met de vernieling. Wij zijn niiet naar Nederland ge komen om ruzie te maken, maar zijn gekomen om te werken. Als er Nederlanders komen in Ma rokko of in Turkije dan ontvangen wij die ook gastvrij. Waarom mogen wij niet in Nederland rustig leven, als wij hier naar toe zijn gehaald om te werken? Waarom hebben deze mensen al le spullen kapot gemaakt. Hoe krij gen wij deze kapot gemaakte spullen weer terug? Wie gaat ons vergoeding geven voor deze spullen. Wij begrijpen het allemaai niet. Aangezien er zoveel negatieve pu- blikaties zijn verschenen in dagbla den rondom de Stichting Nieuw Leids Dierenasyl tengevolge van de frauduleuze handeling door de voor zitter/ wnd. penningmeester van de afd. Leiden der Nederlandse vereni ging tot bescherming van dieren meent het bestuur dat men recht heeft op een uitleg van zaken zoals die in werkelijkheid zijn. Het is het bestuur gelukt een onderdak te ver beteren en uit te breiden ten behoe ve van de zwerfdieren. Hoofdbe stuursleden als ook bestuur van de centrale asyl raad hebben hun be wondering uitgesproken over het huidige asyl. Het financieel beleid werd door ons bestuur, voor hen die daar belang stelling voor hadden, volkomen open baar gemaakt. Het bestuur heeft voor niemand ook maar iets te ver bergen of te verzwijgen. In Januari werden de financiële overzichten over 1972, zoals ook daarvoor gebeur de, reeds verzonden o.a. aan het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, de burge meester van Leiden, aan de CAR alsook aan diverse gemeentebesturen in Leiden en omgeving, die ons werk financieel steunen. Het Jaar 1972 kon door de penningmeester worden af gesloten met de post crediteuren "geen". De begroting voor 1973 be draagt ongeveer f 80.000. Wel blijft Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens Is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. het steeds "passen en meten". In 1972 werden vele honderden zwerfhonden en poesen in het asyl opgenomen. Steeds weer gelukte het voor deze dieren een goed tehuis te vinden. Wat het legaat van wijlen mej. A. van Leeuwen betreft: dit was een legaat met een lastgeving. Er dien de een verwarmde poesenaccommo datie te komen. Voorts moesten haar poesen tot hun dood verzorgd wor den. De nige mogelijkheid om het le gaat te aanvaarden was zoals nu is geschied. Aan de testamentsvoor- waarden werd volledig voldaan. Het ligt niet op onze weg om an deren te breken temeer daar het asyl een zelfstandig doel heeft, dat werd neergelegd in de nu enigerma te gewijzigde statuten (stichtings- acte) nl. een volkomen veilig tehuis voor zwerf dieren losgekoppeld van alles wat het beoogde doel zou kunnen schaden. Momenteel be schikt het asyl over 38 overdekte honden- en 32 overdekte poesenver- blijven. Daarnaast 4 speelruimten voor poesen, een poesaccommodatie en drie speelweiden voor de honden. Namens het bestuur, C. J. VAN DER KAAY, VOORZITTER, Leiden. Als Rode Kruis helper heb ik in de afgelopen week een paar avonden met een bus gelopen om de Jaar lijkse bijdrage voor het Rode Kruis op te halen. Het is vermoeiend maar toch ook wel prettig werk, vooral als Je na afloop de bus wordt geleegd. De zakjes opengemaakt en dan tellen en als de score hoog is dan heb 1e tenminste niet voor niets gelopen. Soms vind Je een leeg zakje dan denk Je: wat kinderachtig. Vrijdagavond vond ik bij het tel len van mijn bus een zakje wat ik hierbij sluit. Dat er mensen zijn die een schaar opzoeken en dan stukjes van dit dagblad knippen om dat in de bus te doen, dat vind ik laf en minderwaardig. Laten ze gewoon zeggen dat ze niets geven. Dan loop ik vrolijk naar de volgende deur. J. A. BUNTSMA Warmundastr. 34 Warmond. ADVERTENTIE LEIDEN Het gonnen. De Leidse hengelsportvere niging DVS viste de eerste wedstrijd in het Aarkanaal. Uitslag: 1) F. v. d. Woerd 33 stuks 4330 gram; 2) H. v. Loon 37, 4120; 3) W. v. Loon 34, 3735; 4) W. v. Berkel 27, 3120; 5) W. Wee- nink 19, 2810; 6) F. Zandbergen 26, 2200; 7. J. v. Loon jr. 16, 1560; (8 W. Baak 10, 1400; 9) W. Teske jr. 16, 1350; 10) J. v. Loon sr. 10, 1125. „Hengelsport" viste in de Vliet in Westgeest en die vangst was matig. Er werden 269 maaitvisjes aan de schaal gebracht. Uitslag: 1. J. Boef 34 st., 1790 gr; 2. K. Griekspoor 31 - 1715; 3. Verstraten sr. 27 1590;4. I. Mazurel 23 - 1380; 5 I. Jansen 19 - 1380: 6. Verstraten jr. 20 - 1280; 7. D. Brug man 17 - 1225 (grootste vis 25,6 cm); 8. B. Levahrt 14 - 795; 9. Blansjaar 11 - 715; 10. P. Devilee 14 - 710. Viscollege HSV hield de openings wedstrijd in de Zijl. De vangst was redelijk. Uitslag: 1. K. Lateirveer 20 stuks, 2260 gram; 2. A. Doesburg 19 - 2000 3. Laterveer sr. 12 - 1860; 4. G. C. Bontje 8 1780 (gr. blei); 5. P. Wonder gem 15 - 1700 6. H. Montanus 9 - 1100; 7. J. Leuering 11 - 910; 8. F. Meyers 8 - 910; 9. L. Döll 4 - 900 gr. voorn)10. J. v. d. Linden 7 - 880. Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog ^taalbaar. Door het toepas van de laagste marges. schoonheid van een col- blijft daardoor bereik- voor ledereen. meer als 35 Jaar het ^trouwbare Juweliers adres, iet de voordeligste prijzen. de beste vak-service, door e eigen ateliers. Uw Juwelier V. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Feest op de Topaaslaan zaterdagmiddag en een verrassing voor het echtpaar Van Eg- mond, dat het 12V2-jarig huwelijksfeest vierde. De hele familie was "ouderwets" gekostumeerd. In optocht ging het door de Juwelenwijk. (Foto Jan Holvast) (alléén op de Stationsweg, en nérgens anders!) Opgeruimd nieuws De prijzen van de beste beha's, foundations, lingerie enfin noemt u maar op: die duikelen nog steeds adembenemend omlaag! Waarom Om dat Warnecke z'n zaak op de Stationsweg SLUIT (let op: de andere twee zaken blijven natuurlijk bestaan De hele zaak moet leeg. Dus snel, razendsnel komen kijken naar die grandioze collectie en naar die sensationele profiteer-metéén- prijzen! 't Is nu de tijd om uw „onder-garderobe" te completeren! Bij WARNECKE op de Stationsweg (en nérgens anders!). BEHA's lange maagband, 9,95 KORTE BEHA'S, v.a. 2,95 Nylon ONDERJURKEN, BIKINI'S, v.a. 7.95 14,95 LANGE BADJASSEN, grote maten, v.a. 59,95 STATIONSWEG

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3