"WE HOREN WE WETEN NIKS, NIKS" „De Witte" klimt voor geen geld meer op racefiets APPIE HAPPIE ISSL is barensweeen nog niet te boven Na twee liwrr TTAT»r\i TVTTT^O ZUIDEMA NAAR MVV jaar sukkelen geruis loos uit peloton verdwenen UVS-jeugd wint Docos-toernooi UANDAG 4 JUNI 1973 WASSENAAR Nog geen anderhalve maand na een "dave rde" sluiting van het schaatsseizoen 39.000 kijkers op de [aagse Uithof baan lijkt de liga van profschaatsers zich reer net zo hard in de nesten te hebben gewerkt als tijdens de ïatige seizoenstart. En wéér zijn het voornamelijk organisa- >rische moeilijkheden, die een glad verloop van de zaken varsbomen. Terwijl de Amerikaan Ned Neely zich gedurende ikèle weken wervend door de Verenigde Staten en Japan woog, teneinde daar contracten voor wedstrijden en exhibi ts af te sluiten, klaagden voornamelijk de Nederlandse rijders: [et is net als in de beginperiode. We horen niks, we weten fed Racké één kant ietwat overdreven, klacht. Want er zijn natuurlijk een paar dingen bekend al dat helaas voor de profs niet rooskleurige zaken. Anton kes heeft er het bijltje bij en blijkt niet meer te i zich zelfs maar onder motto waaronder hij vorig jaar ad („ik doe het voor de jon- opnieuw beschikbaar te stel- Huiskes heeft zijn aftreden met reeks argumenten gepaard doen r die zijn eigenlijk samen atten onder één noemer: „ik zie op deze manier toch niet zo n in dat profschaatsen". De al- impulsieve trainer betreurt niet n de nog altijd wankele opzet de ISSL op (inderdaad: wéér) nisaitorisch gebied, maar hij zich vooral ook in de sportieve jlijkheden beknot. Huiskes, die tijd ook bij de KNSB het on- uit de kan wilde hebben, de zich tijdens het afgelopen :er dan eens ernstige zor- oVer het grote verschil in con- en mentaliteit, dat er bestoncl i de. Nederlandse groep en „de en". De man uit Maarn had eigenlijk tenslotte het liefst n belasten met een soort „su- ie" over de trainingsactivitei- an de héle groep. Maar ander- wilde- hij toch ook de „tradi- iet uit het oog verliezen en op daarvan dan weer maakte hij zich zorgen over een hier en daar wel eens waar te nemen gebrek aan inzet van „onze oranjeploeg". Huis kes werd heen en weer geslingerd tussen oud en nieuw in de schaats sport en onderstreepte tenslotte die onzekerheid door er dan toch maar onder dat aJlles-omvattende motto „ik zie het toch niet zo zit ten" de brui aan te geven. Geen trainer Wellicht, zo meent de overigens al evenzeer in onzekerheid verkerende ISSL-man voor Nederland, Frits Bergman uit Wassenaar, wellicht dan, zou er met Huiskes nog op het financiële vlak iets te bereiken zijn geweest, ware het niet dat de coach op dat punt zijn nieuwe eisen wat té hoog opschroefde. Hetgeen dan toch weer in tegenstelling is tot de uiterst opgewekte berichten, die na de seizoensluiting nog wer den geventileerd: op geld hoeft niet zo scherp te worden gelet, de finan ciële kant zit wel goed, al wordt anders beweerd door buitenstaan ders. Niettemin: het vertrek van Huiskes heeft zéker de Nederlanders wel in moeilijkheden gebracht. Voornaamste punt: er is voor Schenk, Verkerk, Bols, Verheyen en Valentijn geen trainer. En dienten gevolge ook geen centrale training. Gemser Waar. inmiddels de KNSB zich, toch altijd nog enigszins huiverig voor „aanslagen" op zijn rijdeerspoten- tieel, alweer op de voorbereidingen nieuwe seizoen heeft ge stort (centrale conditietrainingen Anton Huiskes niet meer te vermurwen komen alweer in volle gang) daar „pionieren" de Nederlandse profs zo maar wat voor zichzelf. Een laco niek briefje meldde een paar weken geleden, dat de geplande conditie training onder Henk Gemser voor lopig was afgelast en snel daarop werden de rijders gewaar waróm: Gemser had zich toch weer aan de amateurbond gebonden. En dat, ter wijl vast leek te staan, dat de vorig Jaar al door onderhandelingen met de ISSL in „opspraak" geraakte trainer nu dan toch definitief tot de profrijen zou gaan toetreden. Argument van Gemser om dat-piet te doen: „ik stelde me voor, dat de trainingsopzet nu goed geregeld was. Maar toen Huiskes afzegde kwam ik toch weer in een moeilijke positie te zweven. Land- en ijstrai- ming moeten nu eenmaal goed ge coördineerd worden. Ik moet m et een trainer kunnen s amenwerken. Ik zag in het verschiet, dat ik én conditietraining én ijstrainfing zou moeten doen en dat werd me toch echt iets te veel." Gevolg: de Nederlandse schaatsers hebben géén trainer. En op een bij eenkomst van j.l. maandag konden ze ook niet de naam van een kan didaat produceren, zomin als Berg- dat kon. De manager: „maar we zitten ook zo in het luchtledige te werken. Er is ge enoverleg met de andere kant van de oceaan. LEEUWARDEN Johan Zuidema (24), spitsspeler van SC Cambuur, speelt volgend) seizoen voor de ere-di- visieclub MVV. Zuidema, dit seizoen topscorer van de eerste-divisie, heeft zaterdag aan Maarten Vink, trainer MVV, laten weten dat hij naar Maastricht zal komen. FC Twente eens "in de markt" voor de ar had nog steeds geen aan bieding gedaan, waarna Zuidema be sloot de knoop door te hakken. MVV zal aan SC Cambuur, dat Zuidema jaar onder contract had, een transferbedrag van 150.000 gulden be talen. Zuidema krijgt bij MVV een aanstelling (voorlopig voor twee jaar) als fuil-prof. Neely is wel vlijtig bezig de ISSL in de wereld te verkopen, maar hij heeft daardoor geen tijd voor de lo pende problemen." Bergman erkent, dat na de „coupe" met Valentijn de ISSL voor de aanvang van de con ditietrainingen in het amateurkamp eigenlijk nog een slag hadden moe ten slaan. Of meerdere slagen. „Maar ook dat is weer een kwestie van mandaat. Tot op een bepaald punt onderhandelden we bijvoorbeeld met Piet Kleine. Maar de beslis sing bleef uit." Fornaess? Uitbreiding van de profgroep, ver vanging van sommige rijders (de Amerikaanse sprinters bijvoorbeeld, Greg Lyman zéker) zou, om de ISU, die volgende maand over de verruiming van de amafeurbepalin- gen congresseert, onder druk te zet ten, broodnodig zijn geweest. Het is er, met Neely op pad en Bergman en zijn rijders daardoor onthand, niet van gekomen. „Maar nog." meent Bergman optimistisch, „kan en moet er wat gebeuren. Neely komt volgende week naar Nederland en dan zullen niet alleen de zaken hier te lande worden doorgenomen, maar dan zullen we ons ook over Skandinavië buigen. Daar gaat het overigens wel goed. De Noren trai nen alweer volop en het zit er dik in, dat Dag Fornaess, die ook al weer in training is gegaan, naar de ISSL neigt. Het sprinterscorps zou bovendien wel eens kunnen worden uitgebreid met Per Björang, wiens seizoen teleurstellend is verlopen en die toch wel graag weer terug wil naar de ISSL. Wat Göran Claesson betreft: ook hij aarzelt nog steeds. Hij wil nu eerst dat ISU-congres afwachten.' En de Nederlanders? Schenk is druk gewikkeld in besognes rond zijn studie die hij er mankeert nog één examen nu dan toch eindelijk wil afmaken. Verheyen ontwikkelt dezelfde activiteiten. Verkerk verblijft meer in Noorwe gen dan in Nederland, zo melden „waarnemers". Bols en Valentijn wachten af. Het vijftal is alvast maar voor zichzelf begonnen wat aan de conditie te schaven. Maar dat kan niet zó maar voortduren. „Er moet nodig wat gebeuren," klinkt het eenstemmig. En dat was een Jaar geleden precies zo. De ISSL blijkt de barensweeën nog niet te boven. Dat is ste conclusie van een zc richt uit de schaatswereld. SP AUBECK Eens was Harrie Steevens voorbestemd om een groot wielrenner te worden. Een mogelijke opvolger van Jan Janssen, de enige Nederlander die tot nu toe de Tour de France won. Want Harrie Steevens had er het talent voor. „De Witte", een liefkozing van zijn supporters, naar zijn hel blonde haardos op het afgetrainde gelaat, had zich met de groten moeten meten. Het Limburgse randvolk en Steevens' zijn supporters, die getooid met petten en spandoeken „De Witte" nog tot grotere prestaties dachten te inspireren, verguizen hem nu. Want Harrie Steevens is na twee jaar sukkelen geruisloos uit de pelotons verdwenen. Hij klimt voor geen geld meer op het fragiele karretje. „Ik ben blij, dat ik er vanaf ben". Nochtans spreekt men in Limburg over „De Witte". Maar de man uit het vriendelijke Elsloo, die van al zijn illustere voorgangers uit het zuiden, als enige de grote top had kunnen bereiken, gaat nu boosaar dig over de tong. De sinds kort als kermisreiziger werkende Steevens zou aan lager wal zijn geraakt. Als in Spaubeck een forse caravan van een blinkende Mercedes wordt ontkoppeld lijkt het daar niet op. „De Witte", na nog enkele instruc ties te hebben gegeven aan één van zijn drie knechten: „Ach, de men sen hebben altijd wat. Het interes seert me niet wat ze van mij zeg gen." En over het wielrennen: „Ik geef er niets meer om. Ik ga nooit meer kijken en heb beslist geen spijt, dat ik ben gestopt". „Ik heb heel m'n leven binnen ge zeten. Me gehouden aan de regels, waaraan een topsporter zich moet houden. Tot voor kort draaide alles om het wielrennen. Vanaf m'n twaalfde jaar heb ik erin gezeten. Zéker, achteraf zeg je, ik had het voor geen geld willen missen. Maar na al die opofferingen, wil Je, ook wel eens als een normaal mens le ven". In 1964 dacht Harrie Steevens nog niet aan het einde van zijn carriè re, omdat zijn loopbaan na uitste kende jaren bij de aspiranten en nieuwelingen toen als amateur pas begon. Immers, „De Witte" kon alles. Hij kon sprinten, tijdrijden en was een uitmuntend criterium-ren ner. Ook op de piste kon hij goed uit de weg, terwijl klimmen en da len tot zijn specialiteit gerekend moesten worden. Harrie Steevens vestigde al direct de aandacht op zich, door de groe ne trui in Olympia's ronde te win nen en als derde in het eindklasse ment te eindigen. Een jaar later ging het nog beter. In de eerste waaier voelde hij zich als Limbur ger niet vreemd. Won enkele klas siekers en pakte door zijn drie etappe-overwinningen in Oylmpia's Ronde weer de groene trui, maar werd ook gehuldigd als eerste in het eindklassement. Zijn grote amateur top kwam in 1967, toen hij het door iedere „lief hebber" gedroomde aantal van 43 overwinningen bij elkaar reed. Ver schillende klassiekers kwamen toen ook op zijn erelijst en toen hii op 58 seconden achter de Italiaan Nino Denti tweede was geworden in de Tour de L'Avenir gold „De Witte" als de opvolger van Jan Janssen. Steevens maakte ook als professio nal de hoge verwachtingen waar. Bij Willem II-Gazelle, waar Rik van Looy toen langzaam zijn heer schappij zag wegkwijnen, won Har rie Steevens een groot aantal wed strijden. Zijn mooiste triomf in ei gen land was in 1968 de Amstel Gold Race. Daarna werd het min der met de Limburger. Bleef hij weliswaar oppermachtig voor de in criteriums te winnen Trofeo Cabal- lero, maar grote uitslagen kwamen er niet meer. Na een valpartij begon een knie blessure hem parten te spelen. Het zou het begin van het einde van Harrie Steevens betekenen. Want telkens voorkwam die knie een gro te prestatie. „De Witte" leed eron der als geen ander. Met injecties werd hij in het zadel gehouden, tot dat hij in 1971 in de Tour de Fran ce met een erg dikke knie als aller laatste en op grote achterstand Amiens bereikte. „De Witte" kon niet meer en ging naar huis. Ploeg leider Cees Pellenaars maakte Steevens toen voor alles uit dat mooi en lelijk was. „De Pel" dacht, dat het helemaal niet erg was. Hij tierde als een be zetene. Later is het bijgelegd. Ik ben toen in Eindhoven door dr. Van Tiel aan een slijmbeursontste king geopereerd, maar het is daar na niets meer geworden". Eén klei ne opleving kende de Limburger nog, toen hij in Hoek van Holland vorig jaar achter Jan Zoons tweede werd. Daarna was het definitief met „De Witte" gedaan. „Ik heb niet lang een ziekengelduit kering gekregen, omdat ik het snel weer wilde proberen. Toen men zag, dat ik op de fiets zat. kreeg ik di rect niets meer. Als er dan geen prestaties meer worden geleverd, zijn je centen zo op. Ik moest iets anders gaan doen." Steevens stortte zich toen op het kermisgebeuren, omdat hij die kans kreeg aangeboden van zijn zuster. Nu reist hij met de autoscooter, in de volksmond nog immer de bots autootjes, het land door. „Het be valt me wel. Ik maak me niet zo erg druk en ik neem het er 's win ters goed van". Voor „De Witte" geen gejaag meer door Europa naar de grote koersen. Hij houdt zich nu aan zijn kermis boekje en dat vermeldt voor de ko mende weken Maasbracht," Stein en Elsloo LEIDEN Na het vlekkeloos verlopen gedeelte van het jeugd- toernooi van Docos, dat afgelopen donderdag werd gespeeld, zag het organisatiecomité afgelopen zater dag een hoop werk letterlijk en figuurlijk in het water vallen. Door de overvloedige regenval moest het gedeelte voor de B- en C-junioren worden afgelast. Ge- lukkig voor de organisatoren kon het programma voor de welpen en de pupillen van gisteren wel nor maal doorgang vinden. Evenals R. C. Mechelen donderdag wist ook hier de titelverdediger van de wis selbokaal (in dit geval de Van der Klugt trofee) het succes van ver leden jaar te herhalen. De Van der Klugt trofee blijft ook dit Jaar in de Kikkerpolder. Niet bij Docos zelf, maar bij buurvereniging UVS, dat in drie afzonderlijke poules het meeste aantal punten in de wacht sleepte. Overigens bleef de einduitslag tot het laatste ogen blik spannend, want na het af werken van het programma moest er een flink aantal strafschoppen worden genomen. Strafschoppen die nogal wat problemen en de nodige nervositeit bij de betrok kenen opleverden. De volledige einduitslag: Poule A (pupillen): 1. UVS, 2. Fortuna VI.; 3. Roodenburg; 4. RVC; 5. Docos: 6. DHC. Poule B (pupil len): 1. Roodenburg: 2. Docos; 3. UVS: 4. DHC; 5. Fortuna VI.; 6. R.VC. Poule C (welpen): 1. RVC; 2. UVS; 3. DHC; 4. Fortuna VI.; 5. Docos; 6. Roodenburg.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13