STEWART BEREIKT HERMAN PONSTEEN IS EEN GROOT OPVOLGER VAN PETER VAN DOORN 'Flying Dutchman' Okker roemloos uitgeschakeld Nederlanders voorop in Milk-raee Wel zege (met Newcombe) in dubbelspel MAANDAG 4 JUNI 1973 PAGINA 11 SPO.RT SLOTEN Herman Ponsteen is een groot opvolger van Peter van Doorn, de nationale kampioen van 1971 en 1972 op de kilometer. Ponsteen, de twintigjarige MTS- leerling uit Nijverdal, vorig jaar uit het niets opgedoken met een tweede plaats bij de individuele achtervolging en een vierde op de kilometer, had op het houten 200- meterbaantje in Sloten in feite geen concurrentie. Zijn demonstratie van over macht was zó groot dat hem dit seizoen zonder moeite nog twee titels kunnen worden toegedacht. Roy Schuiten zal zijn kampioens trui op de achtervolging kwijtra ken en met deze krachtpatser „achterop" zal Rini Langkruis op de tandem zonder twijfel een ti tel pakken, die hij zondagmiddag met een verschil van ruim een seconden aan zijn tandempartner moest laten. De kracht van de 20-jarige Ponsteen deed bondscoach Frans Mahn stralen, maar plaatst hem op hetzelfde moment voor moei lijkheden. Als eind augustus in San Sebastian om de wereldtitels wordt gestreden, kan hij Ponsteen zonder aarzeling inzetten in de in dividuele- en ploegachtervolging, de kilometer en op de tandem, maar voor de nog onervaren ren ner zal een keuze moeten worden gemaakt. Een voordeel voor Mahn is dat Ponsteen toekomst op de baan ziet. „Eind maart," vertelde hij, „hebben Langkruis en ik op Barbados gereden en daar heb ik n verschillende wedstrijden van mannen als Fredborg, Trent in en Morelon gewonnen. Ik heb 't idee dat die mannen van hun fietsen financieel bepaald niet slechter zijn geworden, dus waarom zou ik het niet proberen. Op dit moment is mijn studie echter belangrijker, maar als ik het tweede jaar van de MTS doorkom en volgend Jaar mijn praktijkjaar moet doen, heb ik van de zomer genoeg tijd om te ontdekken wat ik werkelijk kan". Wat Ponsteen kan, heeft de Nederlandse concurrentie onder vonden. Hij was de enige, die in de tweede 500 meter geen inzin king kreeg en op dat gedeelte veroverde hij ook zijn seconde winst op Langkruis, die meer sprinter dan tijdrijder is. Opval lender was nog dat deze, betrek kelijke nieuweling, een complete tijdrijder is. Hij was de enige die zich volledig kon leegrijden en die minuten nodig had om weer op krachten te komen. Hij kon zich helemaal concentreren op die totale krachtsexplosie in één mi nuut. „Ik ben," vertelde hij, „nog nooit zo kapot geweest als vanmiddag en ik ben er zeker van op een wat langere baan met wat minder zwaar weer zeker tot 1 minuut 7 te kunnen komen". Het andere kampioenschap, waar gistermiddag om werd ge streden, de sprint voor nieuwelin gen kon niet worden voltooid. Ruiter (Amsterdam) en Jansen (Amersfoort) wonnen ieder een rit in de halve finales tegen res pectievelijk Langstraat (Rotter dam) en Zuidweg (Rotterdam). Tijdens de populaires van van avond op het schitterende baantje In Sloten zal het viertal zijn strijd om de titel voortzetten. Gaby Minneboo won de stayers- rit over 15 kilometer vóór de weer nadrukkelijk in de wedstrijdsport teruggekeerde oud-kampioen Ed ward Kroon, de Belgische titel houder Persijn en Jan de Jong, die eerder op de tijdrit verrassend vierde was geworden. De uitslag van het kampioen schap 1000 meter luidt: 1. Her man Ponsteen (Nijverdal) 1 mi nuut 10,82 seconden, 2. Rini Langkruis (Rotterdam) 1.18.89, 3. Peter Nieuwenhuis (Amsterdam) 1.12.32, 4. Jan de Jong (Zwanen burg) 1.14.04, 5. Jack Gerritsen (Amsterdam) 1.14 75, 6. Ben Ten Thije (Den Haag) 1.14.83. Vijfentwintigste Grancl Prix-triomf in GP van Monaco MONTE CARLO (Sid) De Grote Prijs van Monaco, de sde race voor het wereldkampioenschap, is gewonnen door b Schot Jackie Stewart in een Tyrrell Ford. Tweede werd de uidige wereldkampioen Emerson Fittipaldi in een Lotus en erde de Zweed Ronnie Peterson, eveneens in een Lotus. ackie Stewart heeft zijn doel be et. In zijn 91 uur race behaalde 25ste Grand Prix-triomf eQ aaarde daarmee zijn dodelijk ver- elukte landgenoot Jim Clark. Hij r echter niet in de regeren- wereldkampioen Emerson Fitti- zich af te schudden, want ieze zesde race voor het wereld- ïpioenschap, behaalde de Brazi- n tweede plaats vóór zijn ngenoot Ronnie Peterson, hoewel :n de de tweede rij van start ging stigduizend toeschouwers za- bü stralend weer 25 racemon- van start gaan. Reeds na 20 en had zich een kopgroep ge- ;d, die aangevoerd werd door le Stewart. In de groep die over- immers gelijk 'Een Russen „|LTA Het Nederlandse dam- heeft zaterdag in Jalta met j 8 gelijk gespeeld tegen de Sow- Fnie. Het was voor het eerst dat i rland een dergelijk eervol re lt [at boekte. voorgaande interlands waren i Nederlandse nederfaag geëin- In de vierde en laatste ronde er zelfs even naar uitge- dat Nederland de voorsprong •ee punten zou kunnen vast- De Jong verloor echter van :|anski en de overige partijen ein- in remise. ohammed Ali re: 0 oktober „"Sen Lubbers YORK Mohammed Ali i Clay) bokst op 12 oktober tegen de Nederlandse (richt Rudi Lubbers. De ma il van Ali heeft dit zaterdag in jfork bekend gemaakt. •artij tegen Lubbers, onderdeel tournee door Zuid-oost Azië, jwrspronkelijk vastgesteld voor Ali bedong uitstel bij [onesische en Maleisische pro- 5 vanwege een kaakfractuur, >en in een gevecht tegen Ken het wff a de bi van jl nger verovert vleugeld werd bevond zich ook de oud-wereldkampioen Graham Hill, die reeds vijf maal in Monaco de ze gepalm behaalde, maar ditmaal een zeer slechte dag had en met zijn Sha dow liefst op 16 ronden werd gere den. De beide Tyrrells van Stewart en Cevert en de twee Lotussen van Fittipaldi en Peterson beheersten zo als in de voorgaande vijf races de strijd. Alleen de Oostenrijker Niki Lauda. die bij de Belgische Grand Prix door benzinegebrek op de derde plaats binnenkwam, hield met zijn BRM vrij lang stand op de vierde plaats, waarbij echter aangetekend moet worden dat Cevert op dat mo ment met bandenpech aan de spits stond. Maar op een derde van de ra ce sloeg het noodlot opnieuw toe en verdween Lauda, evenals Jean Pier re Beltoise uit de strijd. Stewart, die voor de derde maal in zijn loopbaan in Monaco zegevierde, reed met zijn Tyrell Ford een van zijn beste races. Hoewel hij slecht uit de "start blokken" ging en tot de zevende ronde Petersson de leiding moest toestaan, was zijn triomf aan geen enkele twijfel onderhevig. Toen Peterson moeilijkheden met zijn wagen kreeg nam de Schot de lei ding over en bleef tot de laatste me ters van de 78 af te leggen ronden ver voor zijn concurrenten uitrijden. De uitslag is: 1. Jackie Stewart (Schot) met Tyrrell Ford L. 57.44.3 (gemiddelde snelheid 130.29 km. p. uur., 2. Emer son Fittipaldi (Braz.) met Lotus 1.57.45.6, 3. Ronnie Peterson (Zwe) met Lotus op een ronde, 4. Francois Cevert (Fr.) met Tyrell Ford op een ronde, 5. Peter Revson (VS) met McLaren op twee ronden, 6. Denis Hulme (Nw. Zeel.) met McLaren op twee ronden. Stand wereldkampioenschap: 1. Fittipaldi 41 punten, 2 Stewart 37, 3. Cevert 21, 4. Revson 11, 5. Hul me 9, 6. Merzario 6, 7. Follmer, Ickx, Beltoise ieder 5. De equipe Huub Vermeulen Fred Frankenhout—Loek Vermeu len van het Dutch National Racing Team heeft gisteren tijdens een 36- uurwedstrijd op de Nürbrugring be slag gelegd op de overwinning in de categorie A (serie-toerwagens)In i zijn Brabham BT het algemeen klassement eindigden de Nederlanders als zevende met een totaal afgelegde afstand van 177 kilometer). Na afloop werd er tegen de gebroeders Vermeulen en Fran kenhout vanwege Alfa Romeo protest ingediend. Hun Opel Ascona 1900 zou te snel zijn. Na het uit el kaar nemen van de versnellingsbak en motor bleek het Italiaanse pro test ongegrond. De zege op de Nürburgring was weggelegd voor de Westduitse cou reurs Hans Müller en Fred LAoh met Porsche Carrera RSR. Zij kwa men tot 189 ronden. PARIJS (UPI, Reuter) Even onverwacht als zijn overwin ning op wereldkampioen Stan Smith is voor Tom Okker gis teren het einde gekomen tijdens de internationale tenniskam pioenschappen van Frankrijk in Parijs: de 'Flying Dutchman' werd in de kwartfinales herenenkelspel nogal roemloos uitge schakeld door de Italiaanse nummer één Adriano Panatta (23) 3—6, 7—5, 3—6 en 4—6. bij ïpia-jollen NINGEN Met zes overwin- is de Westduitser Walter t uit Oldenburg op het Zuid- heer Open Nederlands Zeil en in de Olympiajollen-klas- >rden. mpioen van het vorig Jaar, fan Wamel, eindigde op de ^plaats. klassement luidde 1. Wal- pger, Oldenburg (Wdld) 6338 ,12. Peter van Wamel, Uit red) 5735^ 3 pre Nieuwe Ned) 4383. Panatta was overigens als acht ste geplaatst (Okker als zestiende), zodat zijn overwinning niet al te veel opzien mag baren. De Italiaan, die vorig Jaar op het profloze Wimble don grote kwaliteiten deed vermoe den, is ongetwijfeld een speler met toekomst, zoals waarschijnlijk reeds dit Jaar zal blijken. Okker was gisteren in elk geval op geen enkele wijze tegen deze hard- slaande, zes jaar Jongere tegenstan der opgewassen. Panatta. die elke ronde beter in vorm is gekomen, liet „compleet" spel zien: een sterke op slag, een goede eerste volley en uiterst solide basisslagen. Zaterdag was hij de Zweed Borg al de baas gebleven. De Italiaan begon tegen Okker al bijzonder voortvarend (6—3 en 5—3) met eigen opslag te volgen. Toen vermande de ex-Haarlemmer zich, vertraagde het spel en trok de vier volgende games naar zich toe. De derde en vierde set lieten echter weer een sterk dominerende Panatta zien, die overal was en Okker geen moment het initiatief gunde: 6—3, 5—7, 6—3, 6—4. Bij de laatste vier hebben zich naast Panatta geplaatst de sterk favoriete Roemeen Ilie Nastase, de Amerikaan Tom Gorman en de Zuidslaviër Nicola Pilic. Tom Okker en John Newcombe wonnen gisteravond wel het heren dubbelspel. Zij versloegen in de eind- klasse Ilie Nastase en Jim Connors in vijf sets: 6—1, 3—6, 6—3, 5—7, 64. De Roemeen en de Amerikaan capituleerden pas op het achtste wedstrijdpunt, na een partij die het aanzien meer dan waard was. Newcombe en Okker zijn de opvol gers van de Zuidafrikanen Hewitt en McMillan. Margaret Court heeft nog steeds de kaïns op het zelden voorkomende „groot slem". De 31-Jarige Austra lische, dit seizoen al winnares van het open kampioenshap van haar land, won „Parijs" door in de finale te winnen van de ijzige Amerikaan se tiener Chris Evert. Zonder moeite ging het niet. „Big Maggie" verloor de eerste set met 67, won de vol gende op dezelfde, moeilijke manier en sloot de beslissende reeks af op 64. „Het is een felicitatie waard, aldus Chris Evert. „Ik hoop dat Mar garet het Grand Slam wint". Marga ret Court bekende na afloop dat zij in de derde set veel last had gehad van kramp in haar benen. „Ik dacht steeds: „Als mijn benen het maar houden, dan red ik het ook wel," sprak de forse Australische, die ze ker een van de moedigste partijen uit haar lange carrière had gespeeld. Gisteravond veroverde Margaret Court haar tweede Franse titel op één dag. Met Virginia Wade won zij het dames dubbelspel door een over winning in twee sets op Betty Stöve en Francoise Durr; 6—2, 6—3. Tom Okker Verrassende nederlaag tegen Italiaan Panatta FORTE DEI MARMI In de Ronde van Italië heeft zich giste ren een kleine sensatie voorgedaan in de vorm van de overwinning van de Columbiaan Martin "Cochise" Ro driguez in de vijftiende etappe. De 31- Jarige vroegere wereldkampioen achtervolging bij de amateurs zorg de met zijn zege in de 150 kilometer lange rit van Florence naar Forte dei Marmi voor één van de zeldza me Zuiidamerikaanse triomfen op Europese wegen. Rodriguez had een voorsprong van drie seconden op de Italiaanse wegsprinter Marino Bas so en de Belgen de Vlaeminck, Ser- cu, Van Linden en Merckx. Gerben Karstens eindigde als tiende. In de etappe van zaterdag zege vierde de Italiaan Francesco Moser. Hij legde de 195 kilometer van Bol- sena naar Florence af in 5 uur 39 mi nuten en 35 seconden, dat wijst op een gemiddelde snelheid van slechts ruim 35 kilometer per uur. Karstens werd achtste, op 1.15. De ItaJliaan Al- do Moser, een broer van de winnaar, raakte tijdens deze etappe bewuste loos, vermoedelijk ten gevolge van de hitte. De 37-jarige veteraan moest uiteraard de strijd staken. In het algemeen klassement, waar in Battaglin nog steeds tweede is. achter Merckx, is Hennie Kuiper on veranderd de beste Nederlander: hij staat op de vijftiende plaats. Kar stens op de 26ste. Merckx droeg gis teren voor de 63ste keer de rose lei derstrui, waarmee hij in de geschie denis van de Giro voormalige vedet ten als Binda (60) Bartali (50), An- quetil (42) en Coppi (41) ruimschoots is gepasseerd. DAUPHINE LIBERÊ Luis Ocana heeft de koffiedikkijker niet teleurgesteld. Hij heeft in het tweede deel van de achtste etappe bewezen de beste tijdrijder in de Dauphine te zijn en zijn naaste con current, de Fransman Bernard The- venet op 1.06 minuten gereden. Hij nam daarmee het leiderstricot van Thevenet over. Met nog één etappe voor de boeg kan Ocana de eindover winning bijna niet meer ontgaan. Joop Zoetemelk stelde dn deze tijdrit te leur met een zesde plaats. In het eerste deel van deze voor laatste etappe, een koers van 147 kilometer, triomfeerde de Belg Da vid voor de Nederlander Peter Kelle- ners die een achterstand had van 48 seconden. Ben Koken werd in deze etappe vierde. De.rit van zaterdag werd gewonnen door de Fransman Jean-Claude Genty. Beste Nederlan der was toen Jan Broers, die als ze vende eindigde. In het algemeen klassement is Zoe temelk, die een achterstand heeft van tien minuten op leider Oca na en negen op de Fransman The venet vrijwel zeker van de derde plaats. ENGELAND De Nederlandse successen in de Ronde van Engeland (de Milk-race) duren voort. Na zeven etappes heeft Piet van Katwijk nog steeds de lei ding in het algemeen klassement en ook de eerste plaats in het ploegen klassement van de Oranje-equipe is niet in gevaar. De zesde etappe, werd zaterdag ge wonnen door de Tsjech Marik. Piet van Katwijk voerde het peloton aan en finishte als zevende. Voor de Voorburger Ton van der Spiegel was het een ongelukkige dag: hij liep een achterstand van tien mi nuten op. In het algemeen klasse ment heeft Piet van Katwijk een voorsprong van 1 minuut en 29 se conden op de Zweed Johansson. Den Hertog staat vijfde. In het ploegenklassement leidt Nederland onbedreigd door een ruime zege in de tijdrit van gisteren. Tsjechoslowakije, dat als tweede eindigde, liep een achterstand op van 1 minuut en 27 seconden. In het al gemeen ploegenklassement is de voorsprong van Nederland op Zwe den bijna zeven minuten. Piet Maas uit Heerlen is zater dag winnaar geworden van de Ron de van Midden-Zeeland voor ama- Plet van Katwijk leider in Ronde van Engeland teurwielrenners. Drie kilometer voor de finish in Goes, waar ook vertrok ken was, kon Maas uit een kopgroep, voorts bestaande uit De Waal, Raas en Francken, ontsnappen en finis hen met een voorsprong van 27 se- den. De Waal werd tweede, Raas derde en Francken vierde. De Belg Yvon Ronsse won giste ren de 12e editie van Enschede-Mun ster. Hij had een voorsprong van 3.15 minuten op de Westduitser Leitner. De eerste Nederlander was Kruu- nenberg met een vierde plaats. Van Tricht eindigde als vijfde en Boom als zesde, allen in dezelfde tijd als Leitner. In het landen klassement zegevierde België, voor West-Dults- land en Nederland. SCHERMPLOEG VOOR WK IN GOTHENBURG UTRECHT Eén dame en zeven heren zullen Nederland vertegen woordigen bij de wereldkampioen schappen schermen die van 1 tot en met 13 Juli in Gothenburg worden gehouden. Lenie Kokkes (Amster dam) zal uitkomen op degen bij de dames Mat-tie Vilerius (Den Haag) en Laurens van Tiggelen (Rotterdam) op degen heren en een sabelploeg be staande uit Eddie Ham (Delft), Hans Sauerbier (Den Haag), Jan Dijks man (Den Haag), Walter Janssen (Utrecht- en Rob Ligteningen (Rot terdam) zal ons land vertegenwoor digen iu de landenwedstrijden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11