BOVAG wil zwendel in auto's tegengaan PROTEST TEGEN TE MOEILIJK EXAMEN Utrecht ziet af van de verplichte doorstroming Minimumloon naar f 227,40 Nieuw Guinea was vanaf begin een verloren zaak 99 UW DAGBLAD Inoeien met kentekenbewijzen dikwijls ticratiever dan een„kraak" plegen Andriessen: „PvdA moest er wel in MEE OP VAKANTIE Veel uitkeringen volgende maand omhoog 2 JUNI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 lud-ambassadeur naar aanleiding van boek Schmelzer: l Haag Vanaf het eerste op- len van de Kennedy-regering in is Nieuw-Guinea voor Neder- i een verloren zaak geweest, komen ten onrechte heeft de jrnialige minister van buitenland zaken Luns destijds meer dan je Jaar volgehouden, dat Neder- (i kon rekenen op diplomatieke militaire steun van de Verenigde (ten. De belofte van zelfbeschik- g aan de Papoea-bevolking heeft Ierland nimmer kunnen ken. Oud-ambassadeur Van Royen heeft gistermorgen een verklaring uitge geven, waaruit dit zonneklaar blijkt. „Sinds het optreden van de Kenne dy-regering heb ik geregeld vanuit Washington in telegrammen aan de regering laten weten, dat Nederland beslist niet op steun van de Ameri kaanse regering kon rekenen". Van Royen zette deze verklaring op schrift naar aanleiding van een passage in het pas verschenen boek „Het verschijnsel Schmelzer" van Robbert Ammerlaan, de pas agetre- den minister Schmelzer onder schrijft de zienswijze van Van Royen. In het boek wordt gewag gemaakt van een brief die president Kennedy in april 1962 stuurde aan minister-president De Quay. Kenne dy stelde voor: 1. overdracht van Nieuw Guinea aan de Verenigde Naties binnen een Jaar; 2. een Jaar later: overdracht van Nieuw Guinea 3. binnen tien Jaar: Ontslag Na ontvangst van de brief heeft De Quay overwogen het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. „Van Royen, ambassadeur in Washington en onderhandelaar in het geheime gesprek met Indonesië, is zo ge griefd over Kennedy's move, dat hij ontslag uit de buitenlandse dienst dreigt te nemen" aldus Ammerlaan in zijn boek. In zijn verklaring ontkent Van Royen dit. Hij heeft integendeel de Amerikaanse interventie ten gunste van Indonesië zien aankomen en de regering daarvoor gewaarsohuwd. Schmelzer destijds als staatssecreta ris de rechterhand van minister president De Quay, heeft ook nooit geloofd in de garanties van Ameri kaanse zijde, waar Luns zijn zelfbe- op bouwde. Overleg Aan de hand van dagboeknotities van Schmelzer en onthullingen over een geweldige tweespalt in de mi nisterraad laat Ammerlaan zien, dat een minderheid in het kabinet te gen Luns' beleid in altijd heeft ge streefd naar overleg met Indonesië. De ministers Cals, Zijlstra en Veld kamp en staatsseretaris Schmelzer hebben vanaf het begin de onver mijdelijkheid van overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië onder ogen gezien. De Quay heeft later aan Ammer laan verklaard, dat Luns na het mislukken van zijn Nieuw-Guinea politiek had behoren af te treden. Zelf had De Quay het politiek zui verder gevonden als het hele kabi net was heengegaan, maar een meerderheid in de ministerraad zag daar geen heil in. f HAAG (ANP) De BOVAG i Haag is van oordeel, dat het boogste tyd wordtt voor een nieuwe iekenregéling. In het BOVAGblad i deze week wordt uitgebreid in- t op de zwendel in auto's, die lucratiever is dan het plegen >en "kraak". ilgens de BOVAG is het onbe- pelijk, dat de kentekenbewijzen steeds niet in het wetboek van frecht zijn opgenomen als offi- (waarde) papier. Ook het na- a en drukken van kentekenbe- is nog altijd niet strafbaar. Bij sentrale recherche van het bureau ander zaken in Amsterdam kan veel vertellen over nationale en mationale autodiefstallen en fal- caoüies. Vooral een land als Italië »t bijzonder slecht aangeschreven, rlijks worden hier 200.000 auto's olen. Jeugdige Italianen van soms Jaar bezorgen hun opdracht- tegen betaling van gemiddeld tig gulden gestolen kentekenpla- papieren en zelfs complete auto's, is de Amsterdamse recherche. Met sslsnummers wordt echter niet erkt. waardoor een auto waar de kentekenplaten zijn verdwe- een volstrekt anoniem leven i leiden. Hoog op de ranglijst van olen auto's staan BMW, Merce- Alfa Romeo, Porsche en Fiat. recherche bepleit ook een hech- samenwerking met auto-impor- 6. die vaak nadere gegevens over auto's kunnen geven. De me- erking blijk helaas van alle im- eurs niet even groot zijn. nkele van de vele tips van de iterdamse recherche inzake auto stallen en falsifiacties: Let op de ikmatigheid van de bedrukking het kentekenbewijs en sta arg- 3nd tegenover doorgelopen of elopen bedrukking, accepteer it fouten of verbeteringen in een ekenbewijs, vergelijk het code- amer met ohassisnummerwaar de laatste vier cijfers altijd gelijk ten zijn. Wees argwanend indien Nog geen besluit over nieuwe raket- lanceerwapens DEN HAAG (ANP) Het ka binet-Den Uyl heeft gisteren nog geen definitieve beslissing genomen over de eventuele ver vanging van de Honest-Johnra- ketten door het nieuwe raket- lanceerwapen "Lance". Volgen de week zal minister Vredeling handen" deze kwestie be spreken in het Brussels overleg van de Europagroep uit de Na- vo-landen. In het licht van zijn bevindingen zal het kabinet eerst in de loop van deze maand een definitieve beslissing nemen. Dit heeft minister-president Den Uyl gisteravond meege deeld. In een toelichting zei de premier, dat het kabinet-Bies heuvel een in verregaande staat van voorbereiding verkerend be sluit had genomen. Zou er spra ke zijn geweest van een begin van besluitvorming, dan zou het kabinet ongetwijfeld besloten hebben tot niet-vervanging van de Honest-Johnraketten. Naar de mening van de premier is het terugdringen van de nucleaire bewapening in geheel Europa noodzakelijk. Uit de mededelingen van de pre mier bleek, dat het kabinet een stemmig tot deze beslissing is gekomen. Bestellingen voor de nieuwe "Lance "-raketten zijn niet geplaatst, zo deelde hij nog mee. De "Lance"raketten ver gen een uitgave van f 86 miljoen. KVP-fractievoorzltter Andriessen heeft gisteravond in Eindhoven ver klaard dat het noodzakelijk was de grootste partij van het land, de PvdA, bij de regering te betrekken, om te voorkomen dat deze partij te radicaal zou worden. Mr. Andriessen noemde verder als reden voor de nieuwe regeringscom binatie: de noodzaak om grote struc turele vraagstukken op te lossen als inflaitiebestrijdiing, inkomensbeleid, milieu". Dit vergt de steun van brede groepen va/n de samenleving". De KVP-fractieleider kon rich een heel eind vinden in "de feitelijke draai", die premier Den Uyl en PvdA-frac- tieleider Van Thijn z.i. hebben geno men bij hun verklaringen over de polarisatie. Samenwerking met VVD en DS'70 zouden hebben geleid tot "nerveuse spanningen", omdat er bij de kleinst mogelijke meerderheid van 76 stem men altijd wel mensen uit de boot zouden vallen. De regering zou op deze wijze permanent in een minder heidssituatie verkeren. KVP-voorzitter De Zeeuw zei op dezelfde vergadering de beleidsvoor nemens van het kabinet-Den Uyl voor het milieubeleid "mager en daardoor teleurstellend" te vinden. Stuurgroep De stuurgroep van de Christ.-Democr. Partijen die de gezamenlijke toe komst van KVP, AR en CHU voorbe reidt is van mening dat de drie partijen nog dit jaar moeten komen tot de oprichting van het "christen democratische appel". Dit zal eerst het karakter hebben van een samen werkingsverband. Het dient echter op korte termijn een nieuwe organisa tievorm te krijgen, waarin recht wordt gedaan "zowel aan de politie ke eenheid als aan de geestelijke verscheidenheid tussen de drie par tijen". Dit staat in de tekst van een ontwerpresolutie van de stuurgroep voor de partijraden van KVP. AR en CHU. De stuurgroep stelt zich voor dat de partijraden de bestuursorganen van KVP, AR en CHU opdragen voor 1 oktober voorstellen te doen voor de oprichting van dit sa men werkings verband. NEDERLANDS DISCONTO VERHOOGD AMSTERDAM De Nederlandsclie Bank heeft het officiële bankdisconto met een half procent verhoogd tot 4.5 pet. De verhoging gaat maandag in. Ook de overige tarieven zullen met Ingang van maandag met een half procent verhoogd worden. De Nederlandsche Bank heeft be sloten tot de verhoging „met het oog op de opgetreden styging van de rente ln het buitenland", aldus een com muniqué. Fractieleider Hans Wiegel vam, de WD in de Tweede Kamer is gistermiddag in het huwelijk ge- getreden met Jacqueline Frederïks, heter bekend als Pien. Bruid en bruidegom na het sluiten van het huwelijk op de trappen van het stadhuis van Hoogeveen in een olijk onderonsje. DEN HAAG (ANP) Namens leraren heeft gisteren de sectie Ne derlands van de Vereniging van Le raren in Levende Talen in een tele gram aan minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen geprotesteerd tegen het onderdeel u een auto te koop wordt aangeboden door een buitenlander, koop geen auto van een buitenlander zonder dat er paperassen bij zijn en let op bij buitenlandse en ook Nederlandse aanbiedingen ver beneden de prijs. dagblad wil gaarne r gebruik te maken t s met vakantie als U wilt helpen, door i het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen i i ons in te zenden. de krant. Tele- brief verzenden frankeren met 35 ct. i HUISADRES is: UTRECHT (ANP) Het grote aantal bezwaren dat tegen gedwongen doorstroming kan worden aange voerd, heeft B en W van Utrecht doen besluiten van die maatregel af te zien. Dit blijkt uit een aan de Utrechtse gemeenteraad aangeboden discussienota over de problematiek. B en W van Utrecht willen wel na gaan of het mogelijk is in nieuwe huurcontracten te sluiten tussen de gemeente en huurders van gemeen tewoningen een bepaling op te ne men waarbij de huurder zich ver plicht een duurdere woning te be trekken, als de stijging van zijn in komen dat mogelijk maakt. Verder wil de gemeente huurders die in een relatief goedkope woning wonen, per brief aansporen eens over verhuizen naar een duurdere woning na te den ken. Gezien de in Utrecht nog heersen de woningnood, die zich concentreert in de lagere sociale klassen, hadden B en W het liefst wel het wapen van de gedwongen doorstroming in han den om woningen met een huur be neden f 150.per maand vrij te ma ken voor hen die bij het huisvestings bureau als woningzoekende naar juist die goedkopere woningen staan ingeschreven. Volgens B en W van Utrecht heeft de ervaring uitgewezen dat de oplos sing van de woningnood voor een belangrijk deel strandt op het onvol doende beschikbaar zijn van goed kope woningen. Utrecht telt volgens B en W voldoende woningen met huurprijzen beneden f 150.zowel gemeentelijke als particuliere als van woningbouwcorporaties, maar deze woningen zijn niet beschikbaar voor toewijzing aan lager betaalden door dat er thans beter betaalden ln wo- In de nota worden door B en W tien bezwaren tegen gedwongen door stroming opgesomd, die van zodanig fundamentele betekenis zijn, dat deze methode daarop strandt. Eén van de belangrijkste bezwaren is het risico van willekeur bij het toepassen van verhuisdwang. Tevens wordt vermeld de uit von nissen blijkende afwijzende houding van de rechterlijke macht tegen ver plichte doorstroming. Ook treffen de bedoelde maatregelen slechts die groep huurders, die wonen in een gemeentewoning of in een woning van woningbouwverenigingen en vooropgesteld dat die verenigingen aan de verplichte doorstroming zou den willen meewerken. Tenslotte er kennen B en W van Utrecht de ernst van de Inbreuk die met verplichte doorstroming op het privé-leven van een huurder wordt gedaan. Nederlands a (tekstverklaring) van het HAVO-examen 1973. De leerlin gen moesten een stuk van Hella Haasse verklaren, dat reeds eerder in een leerboek voor gymnasium en atheneum was verschenen. Meteen na het bekend worden van de exa mentest hadden vele leraren Neder lands bezwaar gemaakt. Het dagelijks bestuur van de sectie vindt dat de tekst voor Havo (een nuchtere, zakelijke opleiding) veel te subjectief en filosofisch is. Boven dien vindt zij de beoordelingsnormen niet stringent genoeg, waardoor er zeer veel onvoldoendes zullen vallen. Volgens de lerarensectaes is een on- voldoendepercentage van tussen de 50 en 70 niet onwaarschijnlijk. Kabinet akkoord met wijziging omroepwet DEN HAAG (ANP) Het kabinet- Den Uyl staat sympathiek tegenover de gedachte de omroepwet zodanig te wijzigen, dat de ministeriële be voegdheid om in te grijpen zal ko men te vervallen. Deze wijziging wordt voorgesteld in het initiatief - wetsontwerp van de PvdA-kamer- leden Voogd en Roethof en komt ko mende week in de Tweede Kamer aan de orde. Premier Den Uyl heeft dit gister avond meegedeeld na afloop van de vergadering van het kabinet. Met liet protest wil de sectie niets aan de normen veranderen (daar is het al te laat voor), maar wel u-li zij bereiken dat de mensen die voor de keuze verantwoordelijk zijn flink op de vingers getikt worden, aldus een woordvoerder, die wel verwachtte dat de leraren zelf de normen soepeler zouden gaan toepassen, om hun leer lingen niet al te veel te duperen In metaal 3.88 procent compensatie DEN HAAG (ANP) - De raad h^„°r;leg ta de metaalindustrie Heeft het percentage van de prijs compensatie per 1 Juli as. berekend op 3.88. Rekening houdende met de basis-afspraak in de Industrie van 11 mei betekent dat een volledige compensatie van 3 88 procent tot een Jaarsalaris van f28.000. Voor Salarissen tot f 34.000 wordt voor het gedeelte tussen f28.000 en f34.000 de helft van de prijsstijging gecompenseerd en voor salarissen boven de f 34.000. Daarna een kwart. Het indertijd genoemde salarisbe drag van f60.000 gold als voorbeeld en niet als maximum, omdat in de prijscompensatieregeling uiter aard, krachtens de afspraak geen maximum is opgenomen. Boven de f34.000 wordt een kwart gecom penseerd. Straat: No. hebben een Maand Postabonnement s VAKANTIEADRES ls: van doorhalen wat niet van toepassing is. straat no. plaatsnaam S.v.p. ln blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland België en Luxemburg gratis. l overige Europese landen uitsluitend per luchtpost Kosten t Lr- per dag l Draktyk heeft ons geleerd dat de bezorging van kranten ln de Zuid- Iropese en Noord-Afrikaanse landen nog als eens te wensen overlaat U Kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten, welke niet Ehg up het vakantieadres warden ontvangen. Den Haag Het minimumloon, de AOW, de kinderbijslag, de WAO en andere uitkeringen gaan op 1 juli omhoog. Ze worden aangepast aan de stijging van de lonen (die stij ging was tussen november en april 4,88 procent.). Tegelijkertijd worden regelingen voor sociale verzekerings premies met de verhogingen mee veranderd. Het minimumloon gaat per maand omhoog van 939,90 naar ƒ985,40 ofwel per week van 216,90 naar 227,40. De AOW voor gehuwde bejaar den gaat per maand van ƒ697,50 naar ƒ732. Voor alleenstaanden gaat het maandbedrag van 492,50 naar f 517. A WW-uitkeringen: Weduwen met kinderen per maand van f 697,50 naar f 732. Weduwen zonder kinderen per ƒ492 naar ƒ517. tien tot zestien Jaar per 234 naar 245,50. zestien tot zevenentwin- maand Wezen maand Wezen tig Jaar per maand Voor het tweede en derde kind hij per kwartaal van 195,78 i 205,92. Voor het vierde en vijfde kind i hy per kwartaal van ƒ261,30 i 274,56. Voor het achtste en volgende deren gaat hij per kwartaal 319,80 naar 336,18. ƒ305 Premiegrenzen De WAO-uitkeringen gaan om hoog met 4,88 procent. De kinderbijslag blijft voor het Zoals gebruikelijk worden de pre miegrenzen voor het bejaardenzie kenfonds zodanig verhoogd, dat men niet tengevolge van de AOW- verhoging uit zijn klasse hoeft. Aanpassingen in de sfeer van de sociale verzekeringen zijn voorts: Het minimumdagloon voor de WAO gaat naar 53.64. Het maximumdag loon voor uitkeringen van WAO, ziektewet en werkloosheidswet en de wet werkloosheidsvoorziening gaat van ƒ125,91 naar 132,05. Voor de premies van die wetten blijft het maximumdagloon tot l Januari 1974 gehandhaafd op 125. Eigen bijdrage Met ingang van 1 Juli zal de „ei gen bijdrage" voor degenen die on der de algemeen wat byzondere ziek tekosten ln een inrichting worden verpleegd, gaan gelden voor perso nen van 17 Jaar en ouder. De eigen bijdrage gaat in na een half Jaar verpleging. De eigen bijdragen kunnen variëren van 355 per maand voor ongehuw- den, tot ƒ408 per maand voor echt paren. De bijdragen zijn afhanke lijk van bepaalde inkomensminima (ƒ517 voor ongehuwden en 732 voor gehuwden). Beneden die mini ma wordt minder geheven. Tot nu toe gold de eigen bijdrage slechts boven de 65 Jaar en na een Jaar verpleging. Er wordt geen hef fing meer op vakantie-uitkeringen gedaan.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7