nee! fietsweg een Leids fietsrouteplan Werk- maakt Fiets mee Controle op kwaliteit in 7 ziekenhuis demonstratieve- 1 fietstocht Haarsma watersport b.v. biedt diverse occasions te koop aan o.a.: Suggesties welkom r\ groep J ZATERDAG 2 JUNI 1973 LEIDEN Probeer op de fiets de cityring bij de Hogewoerd maar eens over te steken. Om de gemeentelijke overheden duidelijk te maken dat veel men sen het noodzakelijk vinden dat de positie van de fiets verbeterd wordt, roept de werkgroep Fiets iedereen op om mee te fietsen met de fietstocht op zaterdag 9 juni a.s.. Deze tocht kent start punten in Leiden (Schuttersveld - 12.30 uur), in Leiderdorp (Voor dorpterrein - 12.30 uur), in Voorschoten (Voorstraat - 13.00 uur) en voorts in Den Haag, Rijswijk en Wassenaar. De fietsers uit Leiden en omgeving fietsen via de binnenstad, via Voorschoten, via Horstlaan, Duivenvoordseweg en Raaphorstlaan naar Wassenaar. In Wassenaar"volgt de aansluiting met de fietsers uit Den Haag en omgeving, daarna rijden beide groepen naar Meyendel in de Wassenaarse duinen. De gehele tocht zal 1 a l'i uur in beslag nemen uw kinderen iets te ver, dan kunnen ze een deel rijden. LEIDEN Het fietsen in en om Leiden is de laatste jaren steeds minder aangenaam geworden. Het wordt steeds gevaarlijker en de mo gelijkheden om ergens per fiets te komen nemen af. Dit valt vooral op als er onnodig omgereden moet wor den omdat wegen voor fietsers af gesloten worden en als er fietspa den weggehaald worden. Tekst en foto's Werkgroep Fiets Eenrichtingverkeer in Morsstraat, onnodig voor fietsers. LEIDEN In kringen van medl- sche specialisten en ziekenhuisecono men komt langzamerhand een dis cussie op gang over de vraag of er een systeem moet komen dat de doelmatigheid en kwaliteit van de medische behandeling gaat contro leren. Een dergelijk systeem, dat in de Verenigde Staten al geruime tijd onder de aanduiding "medical au dit" wordt toegepast, heeft feitelijk tot gevolg dat de specialist verant woording gaat afleggen van zijn werk. Door Wim Wirtz "Medical audit" ressorteert in de VS onder het vrij ingewikkelde sys teem van "hospital audit". In dit systeem is een aantal voorschriften en regels gemaakt om het functione ren van een ziekenhuis op doelma tigheid en kwaliteit te controleren. Een commissie, op voorstel van spe cialisten -en ziekenhuisorganisatie in gesteld, kan een ziekenhuis toetsen aan een aantal voorwaarden. Een ziekenhuis werkt daaraan mee op basis van vrijwilligheid en krijgt, indien men de toets doorstaat, een zg. waarmerk van vertrouwen. In de praktijk blijkt dit systeem uiterst bevredigend te werken, omdat vrij wel elk ziekenhuis het als een "must" beschouwt een waarmerk van vertrouwen te verwerven. Normaal Op een studiedag onlangs in Zwol le gaf mr. J. W. Filippo, economisch directeur van het Diaconessenhuis in Leiden, er blijk van uitgesproken ideeën te hebben over het systeem van doelmatigheids- en kwaliteitsco trole in het ziekenhuis. Hij zegt: "Ik dacht dat het voor elk dienstverle nend bedrijf een normale zaak was als de kwantiteit zowel als de kwa liteit van dienstverlening systema tisch bewaakt wordt en eventueel Mr. Filippo: verantwoor ding afleggen is bevrijdend. (Foto Jan Holvast) KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, iaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. (Jw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden wordt getoetst aan speciaal opge stelde voorwaarden. Op het ogenblik is dit een manco in het ziekenhuis- In het ontbreken van een controle systeem ziet Filippo o.a. de reden van de nogal weerloze houding van het ziekenhuis - "We staan vaak schijnbaar met de rug tegen de muur" - tegenover de kritiek die zich de laatste Jaren over het zie kenhuiswezen heeft uitgestort. Kri tiek - "Je hoort vaak dat het alle maal te duur is" - waarin hij eens temeer een aanleiding ziet om in de richting van zo'n systeem te den ken. Filippo denkt aan een bij de wet geregeld centraal orgaan, waarin de verschillende, bij het ziekenhuis be trokken organisaties (ook de pa tiënt) zijn vertegenwoordigd, en aan de algemene voorwaarden die door dat orgaan voor een goed functione ren van het ziekenhuis worden ge schapen. V erantwoording Filippo is er voorstander van dat de specialist verantwoording aflegt, tegenover de medische staf van het ziekenhuis, waarvan hij uiteinde lijk zelf deel uitmaakt. Hij weet dat daartegen inmiddels het bezwaar is ingebracht dat dit zal leiden tot een verscehrping van de onderlinge ver houdingen. Ook weet hij dat de vrees bestaat voor kliekvorming "Maar ik ben daar niet zo bang voor. Ik geloof dat iemand die zich ver antwoordelijk acht als vanzelfspre kend bereid zal zijn over z'n verant woordelijkheid verantwoording af te leggen. En het afleggen van ver antwoording dat is althans mijn persoonlijke ervaring is een be vrijdende bezigheid". "Je moet dat systeem trouwens niet zien als een soort inspectie in de zin van: en nou gaan we eens ont dekken waar alle fouten zijn ge maakt. De doelstelling moet blijven een bewaking en opvoering van het niveau, een systematische evalue- ring van het medisch handelen. En dat is natuurlijk een heel normaal gebeuren. Want die evaluering ge beurt in feite in elk bedrijf". Filippo benadrukt dat het contro le-systeem niet moet worden beke ken op het strikt individueel hande len van de specialist: "Je moet het meer zó zien: heeft de patient in het ziekenhuis de best mogelijke kansen gehad, de meest Juiste behandeling en verpleging? Is aan de voorwaarden voldaan die de beste kansen waar borgen?" Vertrouwen In het systeem van "medical au dit" worden ziektegeschiedenissen bestudeerd om de wijze van behan deling te kunnen verbeteren. Weten schappelijke en statistische gegevens worden gelicht en in sommige geval len getoetst op het landelijk niveau. Het overlijden van de patient of een behandeling met complicaties kan een vingerwijzing ofwel de aanleiding zijn. Filippo: "Door dat repressief toezicht raak Je je er als specialist zeer goed van bewust dat je zo ratio neel en kwalitatief hoog mogelijk moet werken". Filippo is er niet bang voor dat die rationele aanpak van de medicus de vertrouwensrelatie met de patient een dreun toedient: "Ik denk eer der dat dit systeem de vertrouwens relatie bevordert. Want wat ik eigen lijk vind is dat de patiënt er recht op heeft dat als hij de ziekenhuis deur binnenkomt hij op die deur een vignet vindit, een waarmerk van ver trouwen met: dit ziekenhuis is dus danig georganiseerd dat u zich met een gerust hart aan het ziekenhuis kunt toevertrouwen". Groot voordeel van het controle-sy steem vindt Filippo dat in het zieken huis niet alleen wat hij noemt de pro cessen worden bewaakt maar ook de aan die processen verbonden kosten. Voor de medicus is dat nieuw, meent hij. Het verwijt dat veel specialisten kostenbewust zijn en de patient vaak nodeloos lang aan het ziekenhuisle dikant kluisteren, verwijst hij naar het rijk der fabelen: "De beslissin gen die de specialist neemt, veroor zaken kosten, maar wij laten de spe cialist nooit zien hoe hoog die kosten zijn". Tarief systeem Filippo ziet het tariefsysteem als 'n historisch gegroeide belemmering voor een Juiste kostenbewaking: "Ik zeg wel eens: we verkopen het ver keerde produkt. We verkopen name lijk verpleegdagen, laboratorium- verrichtingen en nog veel meer an dere verrichtingen, en die brengen we in rekening. Maar wat we in wer kelijkheid doen is althans dat ho pen we de patient genezen afle veren. En daarom zou Je al die kos ten moeten gaan toerekenen aan de patient". "Het tariefsysteem is een ver gaarbak van kosten. Dat schept een onmiddellijk beeld. Als je uitgaat van twee precies dezelfde patiënten en Je zou die door twee verschillende spe cialisten laten behandelen, dan krijg Je twee verschillende uitkomsten in de kosten. Dat hangt dus samen met de individuele opvatting van de spe cialist. En daarom zou Je, ook vol gens wetenschappelijke weg, aan de specialist kenbaar moeten maken, dat voor het geval deze of die metho de de beste methode is en dat het zoveel kost. Waarbij Je dan niet di rect de relatie moet leggen tussen de behandeling en de kosten. Want dat eerste staat voorop". Deze voor de fietser verslechte rende situatie wordt veroorzaakt door de groei van het autoverkeer en door het gemeentelijk verkeersbeleid, dat is afgestemd op de auto en niet op de fietser of voetganger. Kijk maar eens naar de ontwikke ling in de stad. Een fraai voorbeeld is de Cityring, die dwars door Lei den is aangelegd en bedoeld is om zoveel mogelijk autoverkeer zo snel mogelijk door Leiden heen te jagen. Dat een dergelijke ontwikkeling ten kost gaat van het fiets- en voetgan gersverkeer. en koste van het woongenot van vele woonstraten en ten koste van de binnenstad, wordt nog steeds minder belangrijk ge acht. Het is zelfs de vraag of de auto mobilist er wel mee gebaat is. On danks alle faciliteiten voor het auto verkeer is het autorijden er in de stad niet plezieriger op geworden. Deze situatie doet zich natuurlijk niet alleen in Leiden en omgeving voor, maar speelt een rol in alle ste den van Nederland. Haags voorbeeld Een goed voorbeeld is Den Haag, waar het fietsen door de maatrege len van de gemeente in de laatste tien Jaar tot de helft is verminderd. Omdat het fietsen steeds verder af neemt in Den Haag, worden er geen maatregelen genomen om dit fiets- verkeer (weer) te bevorderen. Hier tegen is de Haagse werkgroep Dooie vaar in opstand gekomen die een zo genaamd fietsrouteplan ontworpen zelf te schrijven. heeft. Zij zegt nl. dat de Nederlan der best wel wil fietsen. Het hoge ver koopcijfer van 1 miljoen nieuwe fiet sen per Jaar bewijst het, maar dat 't hem eigenlijk verhinderd wordt door allerlei verkeersvoorschriften die voor de auto zijn opgesteld. De werkgroep kwam er nu bestu dering van allerlei knelpunten ach ter, dat veel narigheid voor de flet ser ontstaan is, door allerlei maatre gelen ten behoeve van het autover keer die automatisch gelden voor de fietser. Denk maar eens aan het éénrich tingsverkeer in straten, waar fiet sers best aan twee kanten kunen rijden. Denk maar eens aan stoplich ten waar fietsers bij rood licht meest al zonder bezwaar rechtsaf kunnen slaan. De werkgroep Dooievaar heeft toen zelf een gedetailleerd plan od- gesteld waardoor fietsers wel veilig en plezierig hun doel kunnen berei ken. De Haagse gemeenteraad heeft inmiddels toegezegd dat een deel, van het fietsrouteplan als proefrou- te uitgevoerd kan worden Naar aanleiding van de acties van de werkgroep Dooievaar is een Leldse werkgroep Fiets opgericht om de situatie in en om Leiden te bekijken en om een Leids fietsrouteplan op te stellen. De werkgroep kent al enige knelpunten, maar heeft echt meer informatie nodig: Kijk zelf eens in uw eigen buurt en meld knolmin- ten bij de Werkgroep Fiets (p/a Zoö logisch Laboratorium. Kaiserstraat 63, Leiden). Het is beslist mogelijk om iets te doen aan de verbetering van de be staande toestand: in Den Haag kan immers een deel van het fietsroute plan op korte termijn gerealiseerd worden. Dit kwam ook doordat de werkgroep Dooievaar veel positieve reakties uit de Haagse bevolking had ontvangen. Elke suggestie is dus welkom: Ga er niet van uit dat uw buurman wel iets op zal schrijven of dat „knel punt" waar u over dacht toch wel bekend zal zijn. Aarzel düs niet om Cityring Lammermarkt: wel aan auto's, niet aan fietsen ge dacht. ADVERTENTIE Kajuitzeiljacht Zeebaby" 6,60 x 2,10, geheel compleet f 1 2.850,— Kajuitzeiljacht „Sheriff" 6,22 x 2,30, zeilklaar met 4.4 pk Chrysler BB motor f 9.900, Kajuitzeiljacht „Sheriff" 6,22 x 2,30, nieuw, 1972 f 13.250,— Commander 6 BB kruiser met Yamaha 12 pk petroleum f 7.900,— Twee-assige trailer voor kiel jacht f 2.000,— Mercury buitenboordmotor, 10 pk, langstaart, 1972 f 1.916,— Verkoop van open zeilboten, kajuitzeilboten en Jachten. Yamaha en Mer cury buitenboord motoren. Verhuur van overdekte ligplaatsen, financiering en verzekering. Warmond. Padoxlaan 22 (naast spoorlijn). Telefoon 017112664.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3