VUURWERK IN EEN STERK TOERNOOI SAN ANTONIO KRYPTOGRAM VLISSINGEN GEHEEL IN TEKEN VAN POSTZEGELS MOE DIG? ER IS GEEN LANGHARIG WERKSCHUW TUIG Kom er ACHT-er ZATERDAG 2 JUNI 1973 De jonge Russische grootmeester Anatoli Karpov (21 jaar), die als mogelijke uitdager van Robert Fischer wordt genoemd, ontbrak ook niet in het sterk bezet toernooi in San Antonio, waaraan ook werd deelgenomen door de Braziliaan Henrique Mecking, die reeds eerder de wereldkampioen had uitgedaagd tot een match. Karpov werd eerste, maar Mecking eindigde van de 16 deelnemers als gedeelde tiende! stellig interessant een paar Lajos Portisch gelijk met hem als ïamen te noemen van topspelers die eerste met 10% punt. Gligoric werd 5veneens aanwezig waren. Evenals vierde, Keres vijfde en Bent Larsen iarpov eindigden ook Petrosian en achtste. De eens zo gevreesde Walter De Deen Bent Larsen Browne werd gedeelde elfde. Ver moedelijk schaakt hij te veel. Dat er verwoed werd gestreden laat ons onderstaande, aantrekke lijke partijen zien. Paul Keres ontving voor zijn par tij tegen D. Byrne een schoonheids prijs. beschikbaar gesteld door de miljonair mr. I. S. Turover 150.- dollar), die in elk groot evenement even komt kijken en dan, als groot liefhebber van het schaakspel, de dollars op tafel neerlegt Grünfeld-Indisch Wit: Paul Keres Zwart: Donald Byrne 1. d2-d4 Pg8-f6 2. c2-c4 g7-g6 3. Pbl- c3 d7-d5 4. Pgl-f3 Lf8-g7 5. e2-e3 0-0 6. c4xd5 Pf6xd5 7. Lfl-c4 Volgens de theoretici is deze zet minder sterk. Keres, die zelf een groot openingskenner is, speelt dik wijls de op een na sterkste zet, ten einde zijn opponent tot "nadenken" te stemmen! 7Pd5-b6 8. Lc4-b3 c7-c5 9. 0-0 Het begin van een serie belang wekkende zetten. Ogenschijnlijk komt zwart nu goed te staan, maar Keres heeft alles accuraat berekend. 9c5xd4 10. e3-d4 Pb8-c6 11. d4-d5Pc6-a5 12. Lcl-g5 h7-h6 13. Lg5-e3 LrC8-g4. Het is duidelijk dat tweemaal rui len op b3 en c3 de zwarte h-piom hangt. 14 h2-h3 Lg4xf3 15. Ddlxf3 Pb6-c4 lö! Le3-cl Pa5xb3 17. a2xb3 Pc4-d6 18. Tfl-el Tf8-e8 19. Lcl-e3 a7-a6 20. Le3-f4 Dd8-d7 21. Tal-a4 Ta8-c8 22. g2-g4! Hier zien we weer de echte Keres! Met fijn spel heeft hij een goede positie opgebouwd, ondanks de ge- isoleerde d-pion en de dubbele b-pion. 23. Lf4-e5! Tc8-c5 24. Ta4-f4 Lg7xe5 25. Telxeö b7-b5 26. Df3-e3 Dd7-c7 27. Tf4-f3 b5-b4 28. Pc3-e2 a5-a4. In de hoop op 29. ba4:? Pc4 enz. Er volgt echter een prachtige slot- aanval. 29. De3xh6! a4-a3 30. b2xa3 b4xa3 31. Te5-g5a3-a2 32. Tf3xf7ü Een geweldige zet! Vermoedelijk dacht Byrne dat Keres op eeuwig schaak speelde, gezien de pionpro motie op al. 32alDt 33. Kgl-g2 en zwart gaf het op. Er is niets meer aan te doen! Een van de meest „dolle" partijen speelde de Deen Bent Larsen in dit U weet dat hij in zijn duels steeds voor vuurwerk zorgt vandaar de eerbiedwaardige naam „vuur werker"! Iedereen dacht dat hij de vlag spoedig zou strijken, maar na afloop waren bijna alle toeschouwers „onthutst" door zijn bijzondere raf finement! Wit: Evans Zwart: Larsen 1. c4 e€ 2. Pf3 Pf6 3. g3 b6 4. Lg2 Lb7 5. 0—0 d5 6. cd5: ed5: 7. d4 Pbd7 8 Pc3 Le7 9. b3 0—0 10. Lb2 Te8 11. Pe5 Lf8 12. f4 (Botwinnik offerde eens tegen Bronstein een pion en speelde Tel. De tekstzet is minder sterk) 12c5! 13. e3 cd4: 14. ed4: Pe4?! (De eerstet vuurpijl!) 15. Pe4: de4: 16. De2 Pf6 17. g4 Pd5! 18. Le4: f6 19. Dd3(Zie diagram) Larsen wil 1 1 1 V Evans (Zwart mag het paard niet nemen, wegens 19fe5: 20. Lh7:t Kf7 21. Lg6* enz. Of 20Kh8 21. Dh3 enz.) 19. g6! (Het enige, doeltreffend!) 20. Lg6: Te7! 21. Pf7 Tf7: 22. Lf7:i Kf7: 23. Dh7:t Lg7 Lg7 24. g5 Dd6 25. g6t Kf8 26. Tael Pb4! (Met de dreiging Dd5. Het is bijna niet te geloven dat Larsen deze par tij gaat winnen!) 27. Dh3 Dd5 28. Te3 Tc8 29. Tfel f5! (Er dreigde 30. Dc8:t Lc8: 31. TeStmat.) 30. Tle2 a5 31. Kf2 La6 32. Te5 (Hier was Td2 wel aan te bevelen) 32. Le5 33. Te5: Pd3t 34. Kg3 Pe5: 35. fe5: Lb7 36. Dh8t Ke7 37. Df6t Kd7 38. Df5:t Kc7 39. Df7t Df7: 40. gf7: Ld5! (De partij staat gewonnen voor zwart. Wie had dat gedacht na de 19e zet?) 41. Kf4 Kd7 42. h4 Ke7 43. h5 Kf7: Larsen is weer volop actief. Het traditionele Hastingstoernooi 1972/ 73 wist hij te winnen vóór Uhlmann, Hort en Browne. Hij schijnt over zijn debacle met Fisher in de voorronde om de wereldtitel heen te zijn. Vol gens de laatste berichten heeft hij plannen om naar Nederland te komen. BISHOP Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vin den? De juiste oplossing vindt u elders op de pagina. 3 9 0 5 r T 9 0 0 '0 0 0 0 /2 0 0 '5 'V '5 6 0 17 0 '9 '9 20 2/ 0 22 25 0 2$ 2b '27 0 '29 29 30 0 0 0 0 5' 0 0 33 3 57 16 0 0 0 39 40 VLISSINGEN ZAL VAN 13 TOT listische tentoonstellingen de Vlis- 1 MET 17 JUNI volledig in het te- staan van de postzegel .Dan [ordt namelijk de nationale filate- singse sporthal gehouden. Er worden 1.100 inzendingen uit de hele wereld tentoongesteld. De totale collectie is voor ruim een miljoen gulden verze kerd. onder de inzendingen bevin den zich ook vijftig kaders van jeugd-verzamel aars. De Nederland se bond van filatelisten heeft een strenge voorselectie moeten toepas sen vanwege de grote belangstelling van de zijde van de verzamelaars. Er werden daarom niet minder dan ruim 400 kaders afgewezen. Burgemeester drs. Th. Westerhout van Vlissingen, zal vrijdag 14 juni de expositie offi cieel openen. In het mei-nummer van de Sleu- telpost van de Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars (ik houd me aanbevolen voor andere vereni gingsperiodieken!) staan weer heel wat lezenswaardige dingen te lezen. Zoals het tweede deel van het arti kel over jurering en een artikel over luchtpost, waarop ook al een vervolg wordt beloofd. De LVvPV heeft ver der het lofwaardige intiiatief geno men 65-plussers, die niet meer wer ken, vanaf 1 januari een verlaagde jaarcontributievan twaalf gulden te laten betalen. In België kwamen postzegels uit ter gelegenheid van een tweetal speciale gebeurtenissen. Een postzegel van 3% frank werd gewijd aan de vijfde werelddag van de telecommu nicatie. In verband met de 25ste internationale jaarbeurs van Luik bracht de Belgische PTT een zegel van 4.50 F op de markt. Aan de Engelse nationale sport, cricket, besteedde Groot-Britannië aandacht op drie postzegels. Drie ze gels (3, 7% en 9 p) laten tekeningen zien van Harry Furniss die hij maakte van „Great Cricketer" dr. William Gilbert Grace. De Afrikaanse staat Rwanda heeft gedacht aan de verzamelaars van muziekinstrumenten. Acht zegels ge ven de volgende afbeeldingen: 20 c longombe, 30 c hoorn, 50 c xylofoon, 1 F harp, 4 F Aloer-hoorn, 6 F spleettrommel, dubbele kloken hoorn 18 F ngoma en 90 F een toha. In de Bondsrepubliek Duitsland verscheen een zegel van 40 pf ter her innering aan de Poolse pater Maxi milian Kolbe, die op 14 augustus in het concentratiekamp Auschwitz werd vermoord. Ook verscheen een zegel ter ere van Duitslands eerste dichteres Roswitha von Gandershei die in de tiende eeuw leefde. In het kader van de natuurbe scherming kwam in Frankrijk een zegel van 0.60 F uit met ooievaars uit de Elzas erop. Ter herinnering aan de sterfdag, 200 Jaar geleden, van de Italiaanse architect Luigi Vanvitelli, zoon van de Hollandse schilder Adr. van Wittel, gaf Italië en zegel van 25 lire uit. De meteorologische wereldorgani satie bestaat honderd Jaar en dat was voor Zweden reden 2 zegels hier aan te wijden. Van beide is de fran- keerwaarde 65 öre. Op één zegel wordt getoond hoe een in een hut opgestelde thermometer wordt afge lezen. Een bezigheid die over de hele wereld op duizenden plaatsen enkele malen per dag gebeurt. De gegevens worden doorgegeven naar een cen traal punt, waar ze een belangrijke bron van informatie vormen voor het maken van weervoorspellingen. Op de andere zegel staat een af beelding van een beeld, zoals dat werd uitgezonden door een Ameri kaanse weersatelliet. De zegels zijn respectievelijk uitgevoerd in groen blauw en in blauw-zwart. PIETER TAFFIJN HORIZONTAAL 1. het vlak aan de boom 6. het is prima geweest om schoon te maken 10. deze muziek is boven een tijd perk verheven 11. als ge er niest bent u met bekenden bijeen 12. een tochtje langs het uitspansel 13. Euro pees in hart en nieren is S 14. die- renmand om mee te schrapen 15. schrijf dit voorop 18. verhalen over ruziënde kaarten 20. een Euro peaan van het mannelijk geslacht als zeerover 22. versiersel zonder in houd van verschillende soorten me taal 23. tot rust komen aan verdraaid verfwa/ter 25. Frans is goed warm als hij belangstelling voor kunst heeft 28. een vrucht voor een versleten solist 31. een schrede loopt anders spits toe 32. het rafelen moet u ver geten 33. en in Parijs een bol kopen om alles in op te bergen 36. Dit is de weg in de ervaring 37. een plant krijgen als onderscheiding 38. 't is mij gelijk want daar is mijn vrouw reeds 39. deze ambtenaar brengt uw rekening. Sir 40. griezelige dierenge luiden. VERTIKAAL 1. een Europeaan vol met drank gie ten en dan buiten de dein* zetten 2. Ruzie in het water en aan de wand U speelt in een parenwedstrijd te gen twee zeer geroutineerde tegen standers. Als oost raapt u een prach tig spel op en u staat kwetsbaar. De tegenpartij (NZ) verdedigt zich in het bieden hardnekkig en u komt voor een groot probleem te staan: WEST OOST B AA H 10 9 9 AV C> 8 7 6 5 <>AHV43 AAHB92 A V 10 7 6 4 Oost gever, O.W. kwetsbaar. In uw gewone bied systeem opent u met twee ruiten zuid biedt twee schop pen uw partner oost drie Klaver en noord zegt vier schoppen. Daar u wilt weten of noord klaveraas en heer heeft, biedt u vijf SA: dit stelt de troefkleur vast (klaver) en vraagt partner zeven klaver te bieden wan neer hij als tops in klaver tenmin ste twee van de drie tophonneurs heeft. Maar zuid geeft u de kans niet: hij biedt zeven schoppen en uw part ner west past. Terwijl west wel weet dat zeven schoppen nooit kan worden gemaakt, past hij dus toch: wat zeggen wil, dat hij groot slem geboden zou hebben, maar het nu niet meer kan doen I Als oost besluit u tot zeven Sansa- tout, iedereen past. Zuid begint tegen zeven SA met 'n kleine schoppen (de zes) en u telt praktisch dertien sla gen. Tenminste als de rultenkleur „loopt". Wat is de goede speelwijze? Oost wint met schoppenzes de eerste slag, incasseert twee hoge hartens en gaat met klaver naar tafel, die zuid niet bekent. Hierna wordt van tafel har tenheer gespeeld en zuid nu is het noord die een schoppen bljgooit. Het lijkt er dus op, dat zuid met zes hartens en tenminste zeven schoppen de strijd is begonnen. Dat stemt ook overeen met het feit, dat noord vier schoppen bood. Het lijkt er dus op, dat zuid renonce in ruiten heeft. Moed is er nu voor nodig om met rui ten acht te vervolgen en, als noord de twee bij speelt. Ze snijden: Het is de enige speelwijze die tot winst leidt, want inderdaad bezat noord in ruiten de 8, 10, 9. 2 en die zijn hele m üaeeilmineren door tijdig te snijden. Nodig is: precies berekenen waar op de tegenpartij bood. aan de hand van het gepleegde tegenspel. Dan be haalt u het maximale resultaat. Wanneer u zeven schoppen had ge doubleerd, had u er pover op ge staan: het gaat drie down (500) en dat betekent maar een klein komme tje rijst in een wereld van overvloed. H. W. FILARSKI. OPLOSSING VORIGE PUZZEL MOjS n 3. een zingend meisje van eerste kwa liteit 4. In Amerika geen rente krij gen voor het opschrijven 5. met de voet van de boer naar de overkant 6. is een groente geweest en is nog groente 7. onze dagelijkse reclame at tractie! 8. een dier met een opvallend lichaamsdeel 9. u moet dat eerbie- dign en de dag erbij zettn 16. me taal, zeer oud, als grondstof 17. 't is zwaar hommeles met die dieren er in 19. twee werktuigen en dieren 21. 't is kaal en ehbij de padvinderij 24. daarin vangen we een vloeistof en stromen, joh .25. en maar verven en aanhaken 26. de hoogste plek, dat is het 27. een flinke boom, lekker 28. er ligt een dierenhuid in onze huisjes 29. er mee smeren en goed gaan tussen ons 30. naschrift: Stien zit op de toppen 34. een dier met twee noten 35. een lied uit Indonesië. Oplossingen onder 't motto KRUIS WOORDRAADSEL dienen voor woensdag aanstaande te 9 uur in het bezit te zijn van de redactie van het Leidsch Dagblad Witte Singel 1, Leiden. Wy stellen vier prijzen be schikbaar: één van flO, één van f7,50 en twee van elk f5. Alleen abonnees kunnen meedingen. MTMab E I S '■fwfliE u■ZHjj|O T A B B E R I>HT ROE BEL ILBcMETEHOHJBO M ISiÉBLMRBL.I iËjRB fElflE SPHiCA L A M P, I 0 NBE RN ST,I]C M I 'S T R A LlE t? E L MAN imrmm' nn pREBlMlE SiE jL Ij >/(A,N,T De eerste prijs van f 10 werd toe gekend aan L. J. W. Kok, Maurits- singel 112, Leiderdorp. De tweede prijs van f 7.50 aan W. T, Monné, Wasstraat 46, Leiden. De twee prijzen van f 5 gaan naar A. van Heusden, Spaargarenstraat 4, Oegatgeerst en naar P. A. van Hal, Stuwstraat 12, Leiden. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. Kom er achter •aitpw isjajtn trein snan '8 fjaapniios ui seiS jaj -qoaa i fpapnuos ut s^uji trein pooq '9 STfort jnnra .mat}os g H3Aoqs3(UTI duiet ®jqoai inooiq safpeetq g s^nil otper z stqoai isfnfLwpiRPs i AMSTERDAM Het vooroordeel ligt nog zovelen voor in Ie mond: "het langharig werkschuw tuig" verdomt het om e werken. De uitbuiters van onze samenleving, zo gaat het lan verder, net als al die Surinamers, die ook maar hun hand iphouden. Of om het in gekuiste WD-termen te zeggen: er vordt op grote schaal misbruik gemaakt van onze sociale voorzieningen. Vergeet het maar, zeggen ze in Amsterdam, waar de afdeling wetenschappelijk onderzoek van de gemeen- elijke sociale dienst dat eens is nagegaan. De groep thuiswo- lende, niet bejaarde bijstandtrekkers bestaat voor meer dan Ie helft uit gescheiden of verlaten vrouwen. amisschien cijfermatig kunnen ver- n bij de' arbeidsbureaus. Zij lopen schillen", concluderen zi), "maar de- aar heel kort in de bijstand. Nog zelfde grote lijnen zouden gehand- de bijstands- haafd blijven, dezelfde problematiek zou naar boven komen." Amsterdam trekt een kleine 40000 bijstandtrekkers zoals bedoeld in de eze opzienbarende gegevens zijn te Algemene Bijstandswet. Drs. Van en tien procent ënten bestaat uit rijksgenoten, lsbruik van de bijstand maken nslotte is vrijwel onmogelijk. nden in het rapport .Mensen in bijstand" van R. W. van Engers 1), doctorandus in de sociale en tfitieke wetenschappen, en D. S. °rter, doctorandus in de soclogra- .Landelijk zou het onderzoek Engers en drs. Gorter wilden wel eens weten waarom zij in de steun lopen. Daarvoor plozen zij alle dos siers uit met als peildatum 30 Juni 1972. „Beleidsinstanties moeten nu maar zien wat ze met ons onder zoek willen doen" vinden zij, „de gegevens lijken ons interessant ge noeg." Cliënten van de Algemene Bij standswet kunnen in vier groepen worden verdeeld. Zo'n 8000 bejaar den in Amsterdam genieten AOW met een aanvullende bijstandsuitke ring. „Naarmate de AOW omhoog gaat vervalt voor steeds meer bo jaarden de bijstandsuitkering", weet drs. Van Engers, „die groep wordt dus kleiner.' Amsterdam huisvest zo'n 10.000 be jaarden in inrichtingen en tehuizen, die bijstand trekken. Een derde ca tegorie, zo'n 3500 man, valt onder de zogehete rijksgroepsregelingen. Dat zijn de minder validen, de oor logsslachtoffers, de vervolgings- slichtoffers, de zelfstandigen en de werkloze werknemers (RWW). Tienduizend Amsterdammers ten slotte wonen thuis, zijn niet bejaard en lopen toch in de steun. Het is die vierde, grote groep, waarop het onderzoek zich richtte, omdat drs. Van Engers en drs. Gorters Juist wel eens wilden weten waarom zij aanspraak maken op het geld van de samenleving. Van die groep bestaat het grootste deel (53 procent) uit gescheiden of verlaten vrouwen, 16 procent uit weduwen, 5 procent uit ongehuwde moeders, 10 procent uit alleenstaan de mannen, 9 procent uit echtparen en 6 procent uit alleenstaande, on gehuwde vrouwen. „Tweederde van de verlaten en ge scheiden vrouwen heeft kinderen", rekent drs. Van Engers voor, „mees tal een paar -en ze zijn nog Jong. Het zijn vrouwen die geen inkomen hebben, want pa ls weggelopen. Maar 20 procent van hen krijgt ali mentatie. Twee- driehonderd gulden in de maand en dat is niet genoeg." Al met al nog geen reden om bij stand te trekken want de vrouwen zouden kunnen gaan werken. „Maar dat kunnen ze nu Juist niet" er vaart drs. Gorter, „ze moeten de kinderen verzorgen en misschien zouden ze nog voor halve dagen kunnen werken als ze die kinderen in crèches kwijt konde: Maar er zijn echter domweg te wei nig crècheplaatsen, ze zijn te duur en bovendien zijn ze niet ingesteld op de werktijden van de vrouw. Het opleidings- en beroepsniveau van de vrouwen is dan ook nog eens niet hoog. ze hebben vaak niet meer dan lager onderwijs of ze hebben tot hun huwelijk gewerkt. Probeer dan nog maar eens een baan voor halve dagen te krijgen in een tijd waarin de werkeloosheid alleen maar toe neemt." De verzorging van kinderen geldt niet voor het overige, derde deel van de verlaten en gescheiden vrouwen. „Maar dat zijn vooral weer oudere vrouwen, vaak al boven de 55 Jaar", verklaart drs. Van En gers, „ze kampen vaak met gezond heidsproblemen en zeker voor hen geldt het gebrekkige beroepsniveau. De man is weg, maar 10 procent krijgt alimentatie. Ze komen niet aan de slag en ze hebben daarom geen inkomsten." het weglopen of het scheiden duide lijk toeneemt. De ongehuwde moeder kampt met hetzelfde probleem, de verzorging van het kind. „Geen geld en niet kunnen werken", herhaalt drs. Van Engers, "al" ziet de toekomst er voor hen misschien iets zonniger uit. Het is immers niet zo'n schan de meer om als ongehuwde moeder later te trouwen." Voor de weduwen geldt hetzelfde als voor de niet in het onderzoek betrokken bejaarden: de groep slinkt. „Zij vallen onder de Algeme ne Weduwen- en Wezenwet", doceert drs. Gorter, „uit de bijstand ont vangen zij maar een klein, aanvul lend bedrag. Maar net als de AOW wordt de AWW omhoog getrokken In 1975 ongeveer moeten de wedu wen van de AWW rond kunnen ko men. Dan vallen zij dus af voor de bijstand." Het aantai echtparen alleenstaan de mannen en vrouwen, dat bij stand trekt stijgt echter weer. De samenstelling van die groepen ver andert bovendien. „Een paar Jaar terug waren het vrijwel uitsluitend ouderen met gezondheidsproble men", constateert drs. Van Engers. „nu zitten er, vooral bij de alleen staande mannen, veel Jongeren tus sen. Driekwart van hen staat inge schreven bij de arbeidsbureaus. De conjunctuur dwingt hen tijdelijk bijstand te trekken." De Jongere, alleenstaande man, „het langharig, werkschuw tuig" in de volksmond, dat Jaar in Jaar uit rond de uitbetalingsloketten hangt, omdat het weigert ook maar iets uit te voeren. „Pertinent niet waar", verzekert drs. Gorter, „AOW-ers en bejaarden uit inrichtingen en tehuizen zie Je niet aan de receptie net zo min als bij voorbeeld de verlaten of gescheiden vrouw, die Jaren bijstand trekt. Zij melden zich en krijgen de uitkering dan maandelijks overgemaakt. Aan het loket staan Juist die werk loze Jongeren, die staan Ingeschre ven bij een arbeidsbureau, die maar heel kort in de bijstand zitten. He: zijn steeds anderen. Je ziet ze snel wisselen, omdat ze snel weer aan het werk zijn. Werkschuw tuig. al of niet langharig bestaat niet." Zoals ook de rijksgenoten, de Suri namers en Antillianen, niet als de grote profiteurs van onze samenle ving mogen worden nagewezen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21