Sportvissers „financiële melkkoeien?" „Wat leeft en bloeit in boekvorm ENCYCLOPEDIE VAN HET DIERENRIJK J vis T sport EIGENER ZATERDAG 2 JUNI 1973 verschilt de inhoud duidelijk. Hier geen foto's maar tekeningen. Dat heeft zowel voor- als nadelen. Het aantrekkelijke van tekeningen is dat verwante soorten naast elkaar gezet kunnen worden, iets dat met fo to's vrijwel onmogelijk is, omdat ze vaak in heel verschillende gebieden voorkomen. Bovendien kan een goe de tekenaar en dat is Eigener zon der meer in zijn werkstukken de nadruk leggen op voor het dier ka rakteristieke feiten. Fotografische ligt dat wat moeilijker. Dat er ook nadelen zijn bewijst de encyclopedie. Het zijn en blijven te keningen, hoe goed ook van opzet, en die kunnen op 't punt van natuurlijk heid niet wedijveren met foto's. Bo vendien heb ik hier en daar een lich te kleurafwijking ontdekt. Tegen over dit schoonheidsfoutje staat een aantal pluspunten zoals de strikte in deling in klassen, orden, families en soorten, zodat het opzoeken van een bepaald dier een eenvoudige bezig heid is. Het eerste deel omvat de lagere dieren, insekten. weekdieren, vissen amfibiën en reptielen. De teksten, werden geschreven door zeven be kende geleerden. Het boek, dat is ge vat in een fraaie band, kost f 59.-. Na de verschijning van het tweede deel, nog dit jaar, zal de deifnitieve prijs van het complete werk tenmin ste f 20.- hoger komen te liggen. standkoming van de film. Verder be vat het boek een artikel van Anton Koolhaas, de man die Haanstra voor het eerst wees op overeenkom sten in handelen van mens en dier. Verreweg het meest interessante ar tikel is van de hand van de Groning se hoogleraar prof. dr. G. P. Bae- rends. Hij was het. die Haanstra op weten schappelijke wijze begeleidde en aan gaf welke dieren gefilmd zouden moeten worden om aan te tonen dat er veel overeenkomst schuilt in mens en dier. In het artikel in het boek, gaat prof. Baerends wat dieper op de materie in dan in de begeleidende tekst van de film. Aan de hand van talloze voorbeel den wordt die band aangetoond. We tenschappelijk feiten uit de ethologie worden bij bosjes aangedragen. Het is temeer interessant om ze eens te zetten tegenover hetgeen Kousbroek heeft gezegd in de Huizinga-lezing, die hij onlangs in boekvorm versche nen onder de titel "Ethologie en cul tuurfilosofie" bij de uitgeverij De Harmonie. Volgens Kousbroek zien de etholo gen, die iets over de mens zeggen, deze mens te eenvoudig. Zijn in het boek geponeerde stellingen staan vaak lijnrecht tegenover die van prof. Baerends. Wie er gelijk heeft, zal de toekomst uitwijzen, maar het blijft interessant om te zien hoe prof. Baerends de biologische drijfveren van de mens ontleedt. Het boek wordt gecompleteerd met artikelen van filmer A. J. van Dijk en dr. D. Hillenius, ook al een fer vent aanhanger van de leer der etho logie. Het boek dat verscheen bij de uitgeverij Ploegsma kost f 19.50. Bij de beesten af Europese vogels Een boek dat al weer een tijdje in de handel is heet "Bij de beesten af" en is gebaseerd op de film van Bert Haanstra. Het boek is dan ook ge ïllustreerd met beelden uit deze film en een aantal werk-opnamen. Ci neast Haanstra levert zelf een be langrijk aandeel voor het boek met een artikel waarin achtergrondinfor matie wordt verstrekt over de tot Ta apken en Henk J. Lichtenbeld, die het boek uit het Engels vertaald heb- ven, voegden aan de oorspronkelijke tekst ook nog gegevens toe over het voorkomen van bepaalde vogels in Nederland en België. Niet alleen is de vogelgids door het formaat bijzonder handig bij het "veldwerk", maar ook de tekst is dui delijk afgestemd op de herkenbaar heid van de vogel in de vrije natuur. Daartoe draagt onder meer bij de vermelding van het geluid dat de vogel voortbrengt, zijn profiel in de lucht en zijn wijze van vliegen. De prijs van het boek is f 19.50. Dierenrijk Nederland Juist enkele dagen geleden is nog een nieuwe natuurboek verschenen. Het is het boek van de maand van de Collectieve propaganda van het Nederlandse boek getiteld "Dieren rijk Nederland". Wie denkt dat het hier gaat om een complete investa- risering van de dierlijke have die in ons landje nog rondloopt of rondvlieg heeft het mis. Het fotoboek, want de foto's zijn verreweg het interessant ste deel van het boek. geven een wil lekeurig beeld al overheerst naar on ze smaak wel een beetje het jacht wild. De foto's zijn vervaardigd door Fred. F. Hazelhoff. een man die in binnen- en buitenland een grote naam heeft gekregen door zijn fas cinerende natuurfoto's. Ook dit boek is weer een staaltje van zijn vakbe kwaamheid. Met 28 kleuren- en 151 zwart-wit-foto's bewijst hij, dat er in ons land ondanks de voort schrijdende milieuverontreiniging nog bijzonder mooie plekjes. En dat er op die plaatsen zeer interessante dieren huizen. Bij de presentatie van het bock zei de heer J. J. Zweeres, hoofd van het voorlichtingscentrum voor Natuurbe scherming van de raad van Europa dat Hazelhoff in dit boek laat zien. dat er nog vele zaken zijn, waarvoor het waard is te vechten om ze te be houden. En wie de foto's bekijkt zal moeten beamen, dat er veel waar heid in schuilt. Het boek is tot 7 ju li bij de boekhandel verkrijgbaar voor een spotprijsje: f 10. Daarna kost het f 18,90. BRAM VAN LEEUWEN. Voor de liefhebbers van vogels is er dezer dagen een nieuwe gids ver schenen bij de uitgeverij Elsevier on der de titel "De Europese vogels in kleur". Het is een determineergids waarin meer dan 1000 vogels zijn op genomen. De titel is eigenlijk iets te beperkt gekozen, want behalve de Europese vogels bevat het boek ook vogels uit Noord-Afrika en het Mid den-Oosten. Het bijzondere van de vogelgids is 't feit, dat van vele vogelsoorten ook de regionale variaties worden weer gegeven. Bovendien het zomer- en winterkleed van de vogel en even tueel het verschil tussen het manne tje en het wijfje of het Jong. Verder geven bijna 600 kleurige kaartjes uitvoerige informatie over versprei ding, trek- en broedgewoonten. In totaal bevat het 324 pagina's tellen de boek 2200 afbeeldingen. Jaap -let Nederlandse hengelaarslegioen is de laatste jaren uitgegroeid tot een massaal leger, dat meer of minder frequent de Waterkant opzoekt om een visje te verschalken. Hoe p-oot het legioen precies is weet niemand. De schattingen lopen uiteen van één tot een- n-een kwart miljoen. Een even ruwe berekening leert dat één op de dertien Nederlanders baby's en bejaarden meegerekend zo nu en dan een hengeltje uitgooit. gesteld, dat het er nog altijd tussen criminerd. Od de laatste jaarverga de 100.000 en 200.000 zijn. Tel die op dering van zijn bond constateerde hij dat de beoefenaren van de sportvis sen j, die hij als een mengvorm van sport en recreatie ziet. als een finan- ■v De moeilijkheid rootte van het sportvissersleger te epalen schuilt in verschillende steeds het aantal verkochte ergunningen, variërend van het bij- ragebewijs tot de grote akte. In het leeftijd van vijftien, hoeven. eizoen 1971/1972 werden 711.595 verkocht. En dat bete- tende een daling ten opzichte van Ie seizoenen 1969/1970 en 1970/1971. Die daling wordt niet toegeschre- m aan een verminderde belangstel- ig voor de vissport, maar aan jn relatief groot aantal „zwartvis- iers". Dat is die groep hengelaars, die londer vergunning vist. Vorig jaar, roor het begin van het nieuwe sei- i is via de televisie en in de pers campagne gevoerd om het aan- ,al „zwartvissers" te verminderen. werd gedreigd met zwaardere en een intensievere controle op het viswater. Kennelijk de actie succes gehad, want in afgelopen seizoen werden ruim vergunningen meer verkocht, het totaal steeg tot boven de °ndankLig'nognsteedf {£- - groeiende groep mensen, die op rond die zonder vergunning vis- 00.000 Hoe groot die groep bij de geregistreerde legale i Een globale graadmeter je hebt al het magische getal miljoen. Maar daarmee zijn 1 nog niet. Kinderen beneden de ciële melkkoe worden behandeld. Daartegenover staan volgens Vrij- to- tenminste niet met levend of kunst- ung andere takken van sport i financieel opzicht bo demloze putten zijn. "Die putten worden jaarlijks met subsidies van vele miljoenen guldens door rijk, pro vincies en gemeenten gedempt. „Dat is voor ons de harde en bittere reali teit van het meten met twee ma ten", aldus Vrijling. Legeskosten De AHB-voorzitter trok in zijn toe spraak de vergelijking met andere sporten nog even door. „Hebt u ooit wel eens gehoord, dat u om te mo gen voetballen of zwemmen, te mogen vissen geen vergunning te heb- kori^ten of roeien, te mogen gym- nastieken of zeilen, eerst twee tot vier steeds &ulden belasting per jaar (de zoge naamde recognities) aan het rijk deze moeit betalen plus nog een gulden legeskosten aan de gemeenten? Daar hebt u nooit van gehoord! Maar als u wilt hengelen, wordt u jaarlijks aangeslagen. Deze aanslag heeft niets te maken met dekking van kosten, die het rijk maakt ten behoeve van de sportvisserij. Het is gaat vissen. Aangezien ook tak van de hengelsport geen vergun ning vereist is, blijft het aantal zee vissers moeilijk te schatten. Maar het zijn er zeker enkele tienduizenden. Dat hele legioen wordt volgens de voorzitter Vrijling van de Algeme ne Hengelaars Bond (AHB) gedis- boeken krijgt de lezer nog een stuk- Je onbedorven natuur voorgeschoteld en kan hij de steeds eentoniger en drukke wordende wereld om zich hee even vergeten. W P-encyclopedie Een van de meest opzienbarende werken die onlangs op dit gebied ver scheen was het eerste deel van de Winkler Prins Encyclopedie van het Dierenrijk uitgegeven door Elsevier. Een indrukwekkend naslagwerk dat voorzien is van een zeer groot aantal prachtige kleurenfoto's, tekeningen en kaartjes. Het eerste deel omvat evenals de volgende vijf, die het werk zullen completeren, 400 pagina's. Wat opvalt is dat evenals bij de andere WP- encyclopedieën de onderwerpen zo lo gisch gerangschikt zijn dat het op zoeken weinig moeite kost. Bovendien is de staf van 200 medewerkers uit binnen- en buitenland er in ge slaagd de uiteenzettingen eenvoudig maar toch wetenschappelijk verant woord weer te geven. Geen hoogdra vende taal die alleen voor specialisten begrijpelijk is. maar een prettig lees baar geheel. Belangrijk is dat bij de beschrij ving van de diersoorten niet is vol staan met het verstrekken van dier kundige gegevens, maar dat ook in formatie wordt gegeven die van pas kan komen, bijvoorbeeld bij het inrichten van een aquarium of ter rarium. Dat maakt het boek nog ex tra waardevol, temeer daar de meest recente gegevens over bepaalde die ren zijn vermeld. Dat geldt in het eerste deel met name voor de theorieën, die er be staan over de voortplanting van de aal. Daarnaast verschaft de Dieren- WP veel feiten over zaken als de re latie van het dier tot de omgeving en gevaren die bepaalde dieren be dreigen. Het foto werk dat de tekst steeds verduidelijkt is uitstekend van kwaliteit. De voorintekenprijs voor het eerste deel bedraagt f 65.-. Nog dit Jaar zul len ook deel 2 en 3 verschijnen. De resterende drie delen komen volgend Jaar uit. Eigener-encyclopedie Een tweede standaardwerk, waar van onlangs het eerste deel verscheen is de Encyclopedie van het dieren rijk van W. Eigener, uitgegeven door Keesing NV in Amsterdam. Deze en cyclopedie ,die uit twee delen bestaat omvat 544 bladzijden met meer dan 4000 dierentekeningen in kleur van de hand van Eigener. Hoewel de ti tel met die van de WP overeenkomt 3et is eigenlijk allemaal begonnen het natuurbeschermingsjaar 1970. dat Jaar ontstond er een hausse boeken, handelen over ons milieu de omringende natuur. Bij een aantal Nederlandse uitge- en verschenen soms haastig het buitenlands vertaalde met bloemen, planten en die als onderwerp. De meeste van deze boeken vlogen de toonbank: er bestond een grote belangstelling. Zo zelfs dat het oeuvre sindsdien lar een forse uibreiding onder- Vaak kostbare werken voorzien kleurenfoto's en gevat in banden. begint je dan af te vragen: die grote belangstelling in „wat leeft en bloeit?" Het hangt dacht ik nauw met de bewustwording dat in de natuur, dat vroeger, als ■janzelfsprekend aanwezig was, dreigt zaak van de wereld te zijn. Menige hengelaarsvereniging heeft fikse be dragen moeten betalen omdat de oevers door de leden beschadigd zou den zijn. Maar hebt u ooit gehoord, dat wa tersportverenigingen met dergelijke bepalingen zijn lastig gevallen, om dat hun leden de oevers beschadigen? En toch staat het voor rijk, provin cies. gemeenten en waterschappen als een paal boven water, dat de mo tor- en zeiljachten jaarlijks voor enorme bedragen schade veroorzaken aan de oevers. Eén cent Per Jaar worden door de oever beheerders tonnen uitgegeven om de schade te herstellen, zonder dat de watersporters daarin één cent behoe ven bij te dragen", aldus de heer Vrijling. De AHB-voorzitter gaf vervolgens een rijtje voorbeelden waaruit blijkt dat er een duidelijk verschil van be handeling bestaat tussen waterspor ters en hengelaars. De overheden spannen zich volgens Vrijling in om oeverstroken aan te kopen en ze in te richten tot ligplaatsen voor de watersport, recreatieve vaarwegen worden uitgebaggerd om ze op diepte brengen en op drukke verkeerseegen wordt het personen- en economisch vervoer stilgezet omdat de bruggen voor motor- en zeiljachten geopend worden. Voorzitter Vrijling: „Wanneer een arme aow-er met twee hengeltjes wil vissen, komt de overheid aangelopen om geld voor de huur van het vis recht, wanneer een miljonair met zijn motorjacht komt aan gevaren, snelt diezelfde overheid toe om voor hem kosteloos de brug te openen of hem gratis te schutten. Verhuizen Een ander voorbeeld: sportvereni gingen die in verband met de stads uitbreiding moeten verhuizen, krij gen elders nieuwe en meestal betere terreinen. Het huurbedrag is vaak 'n symbolisch bedrag. Welke plaatselijke hengelsportvereniging, aldus Vrijling. kan echter zeggen daar haar ge meentebestuur voor het gemeentelijk viswater veel geld, investeert, het wa ter niet vervuilt, het goed beheert, er jaarlijks is in uitzet, de hengelsport- vereniging jaarlijks een subsidie geeft en slechts een symbolisch huurbe drag voor het visrecht berekent? Daartegenover staat dat er ge meentebesturen zijn die zonder enige tegenprestatie de huur van het vis water .proberen te verhogen. Tot zo ver AHB-voorzitter Vrijling en zijn ontboezeming over de hengelsport. Een zaak die verdiend in het oog te worden gehouden. Maar voor liet hengelaarslegioen optrekt naar het Haagse Binnenhof met spandoeken, zal er nog heel wat vuil) water door de Rijn stromen. e verdwijnen. Enerzijds door de ver ding van ons milieu: vissen ster- ren in stinkend water, roofvogels "orden uitgeroeid door vergiften en 'ossen worden ontbladerd en ge- •aDt. Anderzijds door een sterk uit leidende bevolking waardoor steeds neer natuurgebied wordt opgeofferd >an stadsuitbreidingen en wegenaan- eE' In de meest fraai geïllustreerde voor de schatkist een algemene in komstenbron. Het kleine aantal ambtenaren, dat bij het ministerie van Landbouw en Visserij werkzaam is ten behoeve van de hengelsport, valt volledig in het niet bij het aan tal ambtenaren, dat zich op andere ministeries bezighoudt met sport eo recreatie. U moet recognities betalen, omdat u al hengelende, gebruik maakt van rijkseigendommen. Wat een verhaal! Blijkbaar bent u met heel iets an ders bezig, dan wanneer de rijkswa teren-, bossen-, stranden of- duinen gebruikt worden om te varen, te zwemmen, te wandelen of te zonne baden. Hebt u ooit wel eens gehoord, dat de vele duizenden, die zomers ver pozing zoeken langs de dijken en de oevers van rivieren kanalen, daar voor looprechten moeten betalen? Maar dat de hengelaars loopreohten moeten betalen schijnt de gewoonste Een van de vele illustraties uit de WP-encyclopedie.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19