Kasteel Oud Wassenaar X Huisvrouw moeilijk te vervangen H A Eigenaar mr.C.F.T. Thurkow: „Rustpunt in n jachtige wereld" PALET PALET kasteel niet de hotelapparte menten er naast op de monu mentenlijst. Het kasteel is ook 'n werkgemeenschap. Je moet dus eigenlijk wel Ja zeggen". Veranderd In de huidige opzet is Kasteel Oud Wassenaar eigenlijk niet meer te exploiteren. Vroeger was het een chic familie-hotel. Men kwam er twee. drie of vier we ken met de hele familie logeren, die tijden zijn voorbij. De meeste gasten blijven twee tot drie dagen (met uitzondering van de „vaste gasten" die Oud Wassenaar nog al tijd heeft) en dan is de koek op. Naast recepties en bruiloften die er vaak worden gegeven is Oud Wassenaar een uitstekende gele genheid om te vergadering en kleine congressen te houden. „Het fijna is", zegt mr. Thurkow, „dat Je na de congressen in een fijne omgeving kan ontspannen. Ik kan me voorstellen dat iemand na het congres zijn vrouw een paar dagen laten overkomen voor een korte vakantie". Specialiseren In de toekomst, echter, zal Oud Wassenaar zich moeten gaan spe cialiseren. Plannen hiervoor zijn al in een vergevorderd stadium. In eerste opzet is g-edaoht op het ter rein van Oud Wassenaar 100 lu xueuze appartementen te bouwen en het kasteel te bewaren als mo ment maar wel met een so ciale functie. De oppervlakte, die de architect - het landschapsbeeld in gedachten houdend nodig tementen-Mok en geen groot hotel zien. Toch is een groot hotel, met enkele honderden kamers een al ternatief als de appartementen niet op de een of andere manier kunnen worden verwezenlijkt. Thurkow: „Je zult veel men sen over de vloer moeten krijgen om het kasteel in stand te hou den. Je kunt het niet meer in de exolusiviteit doen". Dit gaat be tekenen dat als er een groot eers te klas hotel wordt gebouwd dit zal moeten worden omgebracht ln 'n hotel groep. Het kasteel zal dan het „lokkertje" worden met een exclusief restaurant enz. terwijl 't hotel uitgerust zal worden met 'n eenvoudiger keuken. Maar het blijven gedachten, plannen want veel zal van de toestemming van de gemeente Wassenaar afhangen. Mr. Thur kow zal. zolang het niet het na- Jagen van een schim wordt, voor het behoud van Kasteel Oud Was senaar blijven strijden. Mr. Thurkow: „Uit gesprekken met Amerikaanse tour-operators DAMESMODE ia exclusief joi|e stijl.. BREESIRAATK)8°.H2 LEIDEN gegeven, in de balzaal, de statige jachtkamer en de torenkamers. Voor iedereen die zich aan die sfeer wil aanpassen. „Je bent na tuurlijk allemaal gasten van een gastheer", zegt mr. Thurkow, .Staan de deuren van het kasteel wijd open". Voor iedereen, die er kasteel als dit niet meer „be woond" wordt, is het verloren. Ge lukkig komen er steeds meer men sen die oog hebben voor mooie dingen en er iets voor over heb ben". Het is dan ook helemaal niet. vreemd dat in het vakantieseizoen schudding hebben veroorzaakt. Toch zal er in de toekomst rond Kasteel Oud Wassenaar wel het een en ander moeten veranderen. Toekomst Mr. Thurkow houdt zich, naast zijn functie als chef directie pers zeggen dat het zijn hobby is, Thur kow: „Je kunt mijn werd hier op het kasteel eigenlijk het beste vergelijken met een soms veel eisend commissariaat. Echt aspi raties om hotelier te spelen heeft mr. Thurkow niet, hoe is hij er dan toch in verzeild geraakt? Jaar hotel. Ik kreeg het in handen toen mijn vader overleed als deel van de erfenis. Bij een erfenis heb Je nu eenmaal niet alleen rech ten maar ook pliohten. Je hebt er in de familie steeds over haren praten. Je hebt er als klein jon getje gelogeerd. Bovendien staat 't zou hebben, verschreedt echter het maximum dat was vastgesteld voor grond die bebouwd kan wor den voor hotelaccommodatie. De stedebouwkundig adviseur van de gemeente Wassenaar keurde dit plan af. Hij wilde op het terrein van het kasteel geen groot appar- - het ging toen over het afbreken van het Kurhaus in Scheveningen - is gebleken dat wel, ook al kost het moeite het oude in leven moeten houden. In Amerika heeft men namelijk nu ontzettend veel spijt van het afbreken van oude gebouwen Jelly Babies Mary Quant heeft weer wat nieuws: cosmetica uit babyflesjes. Jelly Ba- bies, een serie geleiprodukten met heldere vrolijke kleurtjes, die erg goed bij elkaar passen. Gelei-achtige cosmetica is niets nieuws. De be staande gele soorten voldeden echter niet helemaal. Het droogde al voor men klaar was en het liet lastige vlekken achter. Jelly Babies maakt hieraan een einde. De nieuwe cosmetica is ver pakt in zwart-witte flacons, die spre kend lijken op baby's zuigfles. Het assortiment bestaat uit de volgende produkten: gel skin colours, drie tin nen te krijgen. Het systeem houdt echter geen waarborgen in voor de slanke lijn; voor koolhydraten en vetten kan men geen punten geven Het hangt er vanaf hoe veel en hoe zwaar men werkt, volgens Albert Heijn. Krabbelpaal Ook katten kunnen last hebben van splijtende nagels. Normaal ge sproken zitten de nagels in de huidzakjes en eventuele schilfers of andere oneffenheden kunnen dan enorm irriteren. Bezitters van de ze huisdieren weten dat hun katten soms nagelbijten om van deze ellen de af te komen. Een meer effectieve ten bruin om er zonnebruin uit te zien (f 8.50); gel chiek colours voor het blosje (f 7,75) gel mascara (f7,75) gel eye colour (f 7,75). Huispyjama Uit de lingerieoollectie van Ten Cate komt een „huispyama" een grappig kledingstukje waar Je eigen lijk alle kanten mee op kunt. Naar bed of naar het strand dat maakt niet uit Punten Albert Heijn gaat, in samenwerking met het Voorlichtingsbureau voor de Voeding voor ongeveer zestig produk ten de voedingswaarde aangeven in punten. Het systeem houdt in, dat men in zijn voeding dagelijks tien punten moet halen, om genoeg ei witten, mineralen en vitaminen bin methode is echter om ergens de nagels in te slaan. Voor de kat houdt hiermee de ergernis op, voor de baas begint het dan pas. Om de voorko men dat de kat de klauwen ln het meubilair slaat zijn er ln de dieren winkels tegenwoordig een soort ..krabbelpalen" van golfkarton te koop, die uit Denemarken worden geïmporteerd. Krokodil Van de eenentwintig bestaande soor ten krokodillen en kaaimannen zijn er 15 aan 't uitsterven, 't Wereld- natuurfonds heeft een plan opgesteld om ze daarvoor te behoeden. Vol gens het wereld natuurfonds is de afneming van het aantal krokodil len en kaaimannen in de laatste Ja ren te wijten aan de onbeperkte Jacht voor de leerindustrie. -4 Gravure van Kasteel Oud Wassenaar. DEN HAAG De gemiddelde huisvrouw is per jaar J 14.500 xoaard, ivant dit bedrag is een weduwnaar op zijn minst kwijt, als hij een huishoudster in vaste dienst zou nemen. Er zijn maar weinig mannen die zich, na de dood van hun echtgenote, een dergelijke uitgave kunnen permitteren. Dat blijkt tenminste uit een enquête die de Nederlandse Gezinsraad kort geleden in Tilburg hield. Van de 33 weduwnaren die aan het on derzoek deelnamen, hadden er slechts vier een huishoudster. De meeste weduwnaren vonden een huishoudster te duur en afge zien daarvan vond men het erg moeilijk om van te voren te be oordelen of het kontakt tussen haar en de kinderen op den duur wel goed zou zijn. Bovendien kon de komst van een huishoudster de rfl terugkeer van de huiselijke sfeer niet garanderen, zo meende men. Volgens de Nederlandse Gezins raad komt het steeds vaker voor, dat mannen plotseling alleen met de kinderen achterblijven. Niet alleen doordat er tegenwoordig wat meer vrouwen zij, die na hu welijksmoeilijkheden echtgenoot en kinderen verlaten maar als ge volg van de verkeersongevallen is er ook 'n lichte stijging van het aantal vrouwen, die op Jeugdige leeftijd overlijden waarnaambaar. Er sterven per Jaar ruim 10.000 vrouwen beneden de 65 jaar. Ruim 2000 tussen de 15 en de 44 Jaar en bijna 8000 tussen de 45 en de 64 jaar. In onze toch nog steeds erg tra ditioneel ingerichte maatschappij is het voor mannen vaak erg moeilijk om ineens de volledige zorg van hun kinderen op zich te nemen. Ze kunnen verschillende din gen doen: een risico-verzekring op het leven van de vrouw afslui ten bijvoorbeeld, waardoor bij het overlijden van hun echtgeno te, een bepaald bedrag ineens wordt uitgekeerd. De kosten van deze risico-verzekering variëren afhankelijk van de hoogte van de uitkering van de vrouw, van f 50 tot f 280 per Jaar. Terwijl de uitkeringsbij dragen uiteenlopen van f 12.000 tot f 48.000. Hoewel de uitkering de weduwnaar, de periode vlak na het overlijden, een zekere verlich ting geeft, vindt de Nederlandse Gezinsraad het effekt van de ver zekering toch zeer beperkt. Het uitgekeerde bedrag is over het al gemeen niet toereikend om er Ja renlang een gezinshulp mee te kunnen financiëren. En zeker wanneer die vrouw al overlijdt, als de kinderen nog klein zijn, is de uitkering onvol doende. En gezien de toch nog vrij hoge premies acht de Gezins raad een dergelijke verzekering voor de lagere inkomensgroepen onbereikbaar. In een dergelijke noodsituatie proberen veel alleenstaande man nen met kinderen zo gauw moge lijk voor de tweede keer te trou wen. Maar door de spanning, waarin zij verkeren, is het niet gemakkelijk om in een kort tijds bestek een geschikte partner te vinden. Overhaaste huwelijken lo pen n.l. vaak op een mislukking uit, met alle onplezierige gevol gen van dien. Het is vaak een betere oplossing, zoals tegenwoordig steeds vaker in Engeland voorkomt, dat alleen staande vaders met ongehuwde moeders met hun kinderen een soort woongemeenschap gaan vor men. waarin de man wel voor de inkomsten en de vrouw voor het huishouden zorgt, terwijl ieder toch zijn eigen onafhankelijkheid bewaart. Partime-werk Het zou in deze tijd echte ook mogelijk moeten zijn, dat de man, alleen de volledige zorg voor de kinderen op zich neemt. Want uit eindelijk wordt dat al eeuwenlang ook door alleenstaande moeders gedaan. Hij zou zijn baan geheel of ge deeltelijk op kunnen geven en van de Bijstand moeten gaan leven, maar de meeste mannen voelen daar absoluut niets voor. Toch waren er in Tilburg 6 van de 3 mannen die tot deze beslissing kwamen en hun carrière volledig opgaven om voor him kinderen te gaan zorgen. Het vinden van parttime werk blijkt voor mannen vrijwel on mogelijk te zijn. Mannen, die per dag genoeg tijd voor hun kinderen over willen houden, kunnen hoog uit bij een uitzendbureau terecht. Dokter In veel weduwnaarsgezinnen draait de oudste dochter dan ook uiteindelijk voor het huishouden op. In Tilburg namen in 13 van de 33 gezinnen dochters de taak van hun overleden moeder over. Maai de Nederlandse Gezinsraad vindt verantwoordelijkheid, die zij dan te dragen krijgen, toch wel erg groot. Bovendien, zo zegt men raakt de dochter, doordat ze van haar vader meestal alleen maar wat zakgeld krijgt, in een zeer afhan kelijke en geïsoleerde positie. Of zij, nadat de andere kinderen het huis uit zijn, de kans krijgt om en zelfstandig leven te gaan lei den is de vraag. In de praktijk komt het meest al voor dat de dochter voor de va der blijft zorgen en wanneer hij overlijdt, blijft ze onverzorgd ach- er en kost het haar vaak de groot ste moeite om aan een werkkring te komen. De Nederlandse Gezinsraad is van mening dat het hoog tijd wordt dat de overheid de man met gezinsverpliohtingen tegemoet komt. De Gezinsraad zou de uitbreiding van de AWW met een uitkering voor weduwnaren met kinderen de beste oplossing vinden. Maar daarnaast acht men het inschakelen van meer gezinsver zorgsters in weduwnaarsgezinnen van het allergrootste belang. De Gezinsraad adviseert de re gering voorts om de kosten van huisvrouwvervangende hulp af trekbaar voor de belasting te ma ken En men vindt ook dat al lerlei maatschappelijke organisa ties zich met de begeleiding van weduwnaren die ineens alleen voor de opvoeding van him kind- ren staan zouden moeten bezig houden. 3 WASSENAAR Elen vleugje romantiek, het even kunnen teruggrijpen op het goede van een eeuw gele den, daar heeft iedereen weieens behoefte aan. Hotel- restaurant Oud Wassenaar is nog een van de weinige plaatsen tussen Leiden en Den Haag waar die sfeer van de 19de eeuw is blijven hangen. Wie de oprijlaan van het kasteel opdraait, krijgt de neiging de auto te laten voor wat zij is en te voet verder te gaan om de breek bare stilte niet te verstoren. ..Een rustpunt in een Jachtige wereld", zo noemt de eigenaar mr. C. T. F. Thurkow zijn kasteeltje. Hij woont er zelf ook, hij houdt i van de 19de eeuwse sfeer maar is beslist niet blind voor de eisen van de 20ste eeuw. Want kasteel Oud Wassenaar is geen kasteel meer in de puur historische zin van het woord. Kastelen wer den gebouwd om ongewenste be- Door Henriëtte v. cl. Hoeven zoekers op een afstand te hou den. Oud Wassenaar wil als ho tel-restaurant juist het tegenover gestelde. Hij wil een modern huis zijn waar iedereen kan binnen lopen voor een kopje koffie lunch 1 of diner. Sfeer Wat wel is bewaard gebleven, is I de sfeer van het oude kasteel. In de grote ontvangsthal waar vroe ger de adelbarstanf eesten werden tenminste het geld voor over heeft want Kasteel Oud Wassenaar is natuurlijk nu niet bepaald de goedkoopste plaats voor een fami lie-diner. Dat geeft mr. Thur kow onmiddellijk toe. „Die sfeer moet betaald worden. Kijk, dit kasteel is natuurlijk ln de eerste plaats niet gebouwd als een mo dem hotel. De keukens zitten bij voorbeeld op wat ongemakkelijke plaatsen en zo zijn er nog wel meer dingen te noemen. Hierdoor hebben we veel perso neel nodig want de gasten willen wel de sfeer, maar beslist niet de ongemakken delen die aan zo'n 19de eeuws gebouw kleven. We zullen daarom ook moeten her structureren want zoals het op het ogenblik is kan het niet blijven bestaan. De sfeer moet echter ook betaalbaar blijven, vindt de nieu we eigenaar sinds 1971 daar om is het zo jammer dat Je voor een pand dat op de monumenten lijst staat, zoals kasteel Oud Was senaar, wel subsidie krijgt voor de restauratie en het onderhoud maar niet voor de exploitatie. Als een Maquette van de uitbreiding van Oud Wassenaar. Met op de voorgrond de drie rijen appartementen en daar achter het kasteel een bus toeristen voor Kasteel Oud Wassenaar stopt, daar luncht wat rondwandelt en dan de bie zen weer pakt. Dit zou honderd jaar geleden toch wel enige op- Familie „Het kasteel is familiebezit. Mijn vader heeft het in 1942 in han den gekregen, toen was het al 15

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17