Bevolking daalt na Keerpunt '86 machteloos" "Ondanks de democratie is kiezer in feite Prof. Lipschits wil partijwezen bestuderen Heeft u al een NS-gezinskaart? Aderen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! Socioloog contra CBS-prognose In het Jaar 2000 zal het aan tal inwoners van Nederland waarschijnlijk gelijk zijn aan of lager dan het huidige aantal van 13.5 miljoen. Tot deze conclusie komt dr. A. Weiland van het Sociologisch Instituut van de Leidse universi teit in het hierna volgende ar tikel, op grond van een andere berekeningswijze dan tot nu toe door het CBS werd, gevolgd. Hij heeft daarbij rekening gehouden met een aantal factoren, die vooral in de komende Jaren een dalend effect op de bevol kingsgroei zullen gaan uitoefe- GRONINGEN Eén dezer dagen zal de beslissing moeten vallen over de subsidie-aanvraag van professor dr. I. Lipschits. Door die subsidie zal hij in staat moeten worden gesteld de ontwikkeling van het Nederlands partijwezen sedert 1945 te bestude ren. Een gebied, dat zeker wat de geschiedschrijving betreft, nog vol komen braak ligt. Lipschits, die in Groningen hoogle raar is in de contemporaine ge schiedenis, zegt over dit onderwerp, dat hij met een klein team wil gaan uitdiepen: „Gegevens van en over politieke partijen zijn in veel gevallen wel beschikbaar, maar ver spreid over talloze personen en in stellingen. We staan aan het begin van een nieuwe ontwikkeling binnen het partijwezen en het zou erg goed zijn om daar het meest recente verleden by te betrekken". Een van de punten die hem in hoge mate daarbij interesseert, is de democratie binnen de partijen. Vragen als: „Wat heeft de kiezer nou eigenlijk te vertellen? Hoe wor den de kandidaatlijsten voor ae Tweede Kamer samengesteld en vooral wie heeft daar de laatste en beslissende stem in?" Kortom, waar liggen binnen de partijen de machtscentra? Ondanks onze hele democratie is de kiezer in feite machteloos. „Circa 7 miljoen Nederlanders mo gen naar de stembus. Ze krijgen dan een lijst met 500 namen voor geschoteld die voorgedrukt is, ter wijl er in feite ongeveer 5 miljoen kiezers in de Kamer zitting mogen hebben. Iemand of iets moet die 500 namen hebben geselecteerd. Dat vindt plaats zonder inspraak. En nu kunnen de politieke partijen wel zeggen, wordt dan lid, want dan krijg Je wél inspraak, maar wat stelt dat medezeggenschap vóór? in 1965 heb ik de zes grootste politieke partijen doorgeOicht op dit punt. Nu, er bestaan prachtige systemen voor, zoals bijvoorbeeld bij de ARP. Wél staat er dan in de statuten dat in gevallen van bijzonder belang mag worden afgeweken van de ge kozen lijstvolgorde. Het geldt overi gens voor alle zes de partijen. Er werkt er geen één democratisch. Verder zitten ze nog vastgebakken bij de samenstelling van de lijsten aan de bekwaamheid en de regio's". Professor Lipschits vindt overigens dat er veel te veel experts in de Tweede Kamer zitten. Hetzelfde be zwaar heeft hij tegen vakministers. „Ambtenaren mogen expert zijn. De politicus moet de alternatieven van de expert krijgen. Een té grote des kundigheid op één bepaald gebied, kan leiden tot vakblindheid. Het overwegingselement bij een beslis sing wordt hierdoor weggenomen. Het is Jammer dat er in de Tweede Kamer zo veel experts en zo weinig generalisten zitten", vindt hij. „Ge neralisten zijn van alle markten thuis en zijn beter in staat om een aantal sub-belangen tegen elkaar af te wegen om tot de best mogelijke beslissing te komen. Het algemeen belang bestaat namelijk niet. De expert klampt zich echter vast aan een sub-belang. Een generalist moet erboven staan. Zijn eindbeslissing hóeft niet louter rationeel te zijn; er mogen gerust emoties aan te pas komen. Tenslotte is politiek een kunst". Vindt hij niet dat de Nederlander doorgaans bar weinig belangstelling heeft voor de politiek? „Ja, wat wil Je. De politieke verga deringen zijn stomvervelend en tot 1966 is praktisch alles gedaan om de burger bulten het politieke spel te houden. De belangstelling zal nu moeten worden gekweekt en ddér voordelig uit met NS dat de vakbeweging voor de eerste keer daardoor gedwongen werd politiek partij te kiezen. Zij moest zich wel uitspreken tegen de VVD. Maar de toename van de po larisatie ligt primair in het wegsmel ten van de confessionele party - en, die tot 1967 met hun absolute meerderheid in de Kamer de pola risatie permanent hebben versluierd. De confessionele partijen hebben een verwarrende invloed gehad op de economische gebondenheid en de economische vrijheid. Zo moet de ARP bijvoorbeeld nu kiezen tussen Biesheuvel en Aantjes. Zolang zij de Kamermeerderheid hadden, hiel den ze de vrije keus met wie ze wilden regeren. Nu hebben ze het echter niet meer te bepalen. In fei te hebben de confessionele partijen geen functie meer. Toen ze ontston den waren er belangen te beharti gen; de achtergebleven positie van de katholieken in Limburg en het protestants-christelijk onderwijs. Toen hadden ze een taak, maar nu niet meer. Toch heeft de PvdA in 1946 volkomen vergeefs getracht een wig binnen de confessionele partijen te drijven met hun poging door- braakparty te zyn, waarby de ver binding geloof en politiek werd ont kend. Men was er nog niet rijp voor. Pas de laatste tien Jaar werd het een succes". Professor Lipschits gelooft niet dat de confessionele partijen geheel zul len verdwijnen. De meest ideale werksituatie voor de Kamerleden vindt hij de wijze waarop de Amerikaanse afgevaar digden werken. Ieder heeft daar de beschikking over een team van minstens tien deskundigen zodat een Kamerlid niet wordt gedwongen om in min of meerdere mate expert te zijn. „In feite is het hier een viciei1 cirkel die nodig doorbroken m worden. In de Kamer is het experts gegroeid om op te kun] boksen tegen de ambtenaren. H is in feite de situatie ontstaan een parlementariër voortdure achter de feiten aanloopt, hem zelfs de tijd ontbreeks i stukken te lezen. Zo komt men ook toe om bij stemmingen het vies van de partij expert dan n te volgen. Ik mis teveel de mens die alles gehoord hebbende achterover gaan zitten en een o( deel vellen vanuit hun visie maatschappijbeeld. En dat mag emotioneel zijn. De wetenscl heeft vaak gelijk, maar politiek geen wetenschap; het is een kun* Als voorbeelden geeft hij: schien hebben wij op zeker wetenschappelijk gezien x-proc werkloosheid nodig om de econoi te steunen. Een staatsman ra dan toch ook overwegen wat geestelijke gevolgen zijn van werkloosheid en of het wel vera t woord is ten opzichte sen. Misschien zouden we op rat nele gronden veel meer wegen m( ten hebben, maar emotioneel blil de verdediging van het behoud 1 het natuurschoon". Over ministers zegt hij. „Ik ben gen vakministers; al geef ik onri j dellijk toe dat je op sommige partementen over enige erva moet beschikken. Bijvoorbeeld justitie .Als minister heb je men 1 nodig die tegen hun ambtenaren kunnen. Men moet niet verge dat hij als lid van de minister^ over alle problematiek mee besl1 Laten de secretarissen-genei maar expert zijn. De bew moet zelfstandig een eindconcli kunnen trekken". Toch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. het particulier initiatief. De liberaal zal nu eerst overtuigd moeten worden van het nut van overheidsingrijpen op een bepaald gebied; terwijl de socialist niets te gen persoonlijk initiatief heeft mits het de gemeenschap maar niet raakt". Hij voorspelt dat de polarisatie voorlopig alleen nog maar sterker zal worden. „De tegenstellingen zyn door Wiegel echter zo aangescherpt Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft jaarlijks prognoses over het te ver wachten aantal Nederlanders in het befaamde jaar 2000. Als basis voor die voorspel lingen neemt het CBS o.a. de netto-bevolkingstoename van het afgelopen jaar: het ver schil tussen sterfte en geboorte, ook wel genoemd het geboorte-overschot. Deze werkwijze heeft geleid tot voorspellingen, die achteraf steeds te hoog bleken. Jarenlang zijn bestuurders tot op het hoogste regeringsniveau bij hun beleidsvoorberei ding m.b.t. woningbouw, wegenaanleg etc. uitgegaan van de CBS-prognose 1965, die een bevolking van 20 miljoen aangaf voor 2000. In 1969 werd dit cijfer gecorrigeerd tot 18 miljoen, in 1971 tot 17,1 miljoen en onlangs, in mei 1973, berichtte onze na tionale bevolkingswaarzegger dat over 27 jaar niet meer dan 15 a 15,5 miljoen mensen in ons land zullen leven. Wat is de oorzaak van zulke grote en herhaalde vergissingen? Voorspel len is altijd een hachelijke zaak. waarbij fouten onvermijdelijk zijn. Maar de orde van grootte der ge maakte fouten doet de vraag rijzen, of niet een beter systeem van voor spellen kan worden gevonden. Ik dacht van wel. Inplaats van de cijfers van de laat ste twee Jaren te extrapoleren, kan men mi. beter de trendontwikkeling op lange termijn analyseren en die naar de toekomst doortrekken. Wat ik wil doen is simpel gezegd de reeks geboorten-per-duizend van 20. 19, 18, 17NIET voort te zetten met: 17, 17, 17 zoals het CBS doet maar met: 16, 15, 14 enz. wordt niet alleen door wisselende economische situaties bepaald, maar vooral door factoren, die op zeer lan ge termijn werken, zoals sociologisch psychologische, religieuze en tradi tionele. Bij het geven van een voor spelling dient men daarom een lan gere periode als uitgangspunt te kie zen, van tenminste tien Jaren. Emigratie en immigratie blijven buiten beschouwing; de tabel gaat over de netto-bevoltoingsgroei door geboorte en sterfte. Deze netto-groei bedroeg in: 1964 157.477, 1965 147,190, 1966 139.095, 1976 138.886, 1968 132.123, 1969 13.973, 1970 129.293, 1971 116.937. 1972 100.856, 1973 88.800. Het laatste cijfer is een schatting gebaseerd op de ontwikkeling in de eerste maanden van dit Jaar. Wan neer de gemiddelde daling van de jaarlijkse groei. n.l. 6768 (rekent U maar na) wordt voortgezet in de ko mende jaren, groeit de bevolking tot en met 1985 met in totaal 538.690 per sonen. In 1986 is de groei nog slechts minimaal nl. 930 (keerpunt *86) en het jaar daarop daalt de bevolking met 5836. In 1988 met 12.604, in 1989 met 19.372 enz. Het hoogtepunt van de bevolking ligt volgens deze berekening in 1988. Het aantal Nederlanders zal dan be dragen: 13.379.052 plus 88 800 plus doen de politieke partijen ontstel lend weinig aan. Ik geloof dat de NOS dan nog het meeste doet met haar programma's „Den Haag Vandaag" en „Interpellatie"; plus natuurlijk de directe uitzending van Kamerdebatten". Professor Lipschits weigert te pra ten over linkse en rechtse partijen „myn studenten mogen dat ook niet". „Er is teveel grijs tussen ontstaan en de polen zijn naar el kaar toegegroeid", zegt hij. Toelichtend: „Het vroege liberalisme van de 19de eeuw ging uit van het bestaan van het algemeen belang. Er moest niet van buiten af worden ingegrepen in de economische situa tie. Daar tegenover kwam Marx met zijn eis van het volledige over heidsingrijpen. Nü wijst geen enkele liberaal nog elke vorm van over heidsingrijpen af en geen Marxist ontkent nog volledig het belang van 538.690 is ruim 14 millioen. Daarna daalt de bevolking totdat omstreeks 1999 het aantal inwoners 13.470.000 zal bedragen. Dat is ongeveer het huidige aantal. Heel deze voorspelling is gegrond, op de veronderstelling, dat de vruchtbaarheid zal blijven dalen. Zyn doorvoor aanwy zingen? Ik meen, dat daarvoor een zeer groot aantal aanwijzingen zijn, waardoor zelfs het geschatte aantal van slechts 13,5 millioen Nederlanders in het jaar 2000 wel eens aan de hoge kant zou kunnen zijn. Die aanwijzingen voor een voortdu rende blijvende daling van het ge boortecijfer zijn in volgorde van be langrijkheid: 1. De toenemende vrees voor over bevolking; 2. De toenemende milieuvervuiling ondanks alle genomen of geplande maatregelen. 3. Steeds meer mensen gaan stilte en rust, en natuurschoon prefereren bóven nog meer autowegen en flat gebouwen. En dat kan alleen als er minder mensen komen. 4. De weerstand in bepaalde krin gen tegen het gebruik van voorbe hoedsmiddelen en tegen toepassing af. 5. Steeds meer gehuwde vroueen vervullen een betrekking: zij stellen een baby daarom langer uit of zelfs af. 6. Over enkele jaren komt een 100% betrouwbaar, eenvoudig en goed koop anti-conceptiemiddel op de markt: het orale prostaglandin. Niet of nog niet bedoelde zwanger schappen zullen daardoor voorgoed tot het verleden behoren. 7. Onderwijs en voorlichting berei ken reeds bredere lagen van de jeugd: Marie wordt wijzer. 8. De conclusies uit het rapport van de Club van Rome worden steeds meer serieus genomen, vooral nu de energiecrisis al zichtbaar is gewor den. De voedselerisds nadert snel. 9. De ideologen van de groei-eco- nomle beginnen te twijfelen: direk- teuren van Shell, van de Nederland se Bank e.a. spreken openlijk hun bezorgdheid uit. 10. De twyfel aan het oude gezegde "Hoe meer zielen.wordt groter. Velen ontdekken, dat men in een kleine gemeenschap van 5000 men sen even gelukkig kan zijn als in een sbad met 500.000. 11. De sociale norm verandert. Tot voor kort werd het in sommige krin gen als moreel bedenkelijk ervaren, v/anneer Jonge echtparen bewust kinderloos wilden blijven. Tegen woordig bewondert men deze men sen omdat zij de overlevingskansen voor het mensdom helpen vergroten. Al deze factoren zullen samenwer ken en soms elkaar nog versterken met als gevolg de doorgaande, scherpe daling in geboorten. Eén factor is nog niet genoemd, nl. de statistische waarschijnlijkheid dat in de komende 20 jaar een enorme milieuramp zal plaats vinden: een mammoet-tanker op onze kust, een ontploffing by de petrochemische in dustrie, een kernreactor die uit de hand loopt. De paniekreactie kan 'n dieptepunt in het aantal geboorten veroorzaken voor één maal. maar ook jarenlang blijven nawerken. De overtuiging dat het beste wat wij voor ons nageslacht kunnen doen, is: het drastisch te beperken, verbreidt zich sneller dan het CBS op grond van cijfermateriaal kan voorspellen. Ik hoop, dat gemeentebesturen en andere instanties hiermee rekening gaan houden. Zo niet, dan hebben wij over 20 jaar duizenden leegstaande flats terwijl de bevolking naar rust, ruimte, bossen, naar een leefbare aarde met ne lucht, schoon water en angsten voor ons en onze Bronnen: CBS-publicatie ningen omtrent toekomstige CBS Maandstatistiek maart idem S. J. van Driel en C. zen "Prostaglandines, een hoedmiddel achteraf" in Inter diair 3 nov. 1972; Haagse Post tra editie "De wereld moet jan. 1972 (uitgave Bonaventura dam)P. Ehrlich "De explosie" Elsevier 1971. Statistische Berichten aug. 1972 tikel van J. Varkevisser tie bevolking". kir )mi

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 14