Ajax wil Swart behoeden li voor een afgang i T Eilermark-prestaties versterken bewustzijn Damteam nog voor: staat 22-20 APPIE HAPPIE iappel naar Mistei Europa Cup: „Ze zullen nog om me roepen IÉ om Okker is weer de liegende Hollander ROODENBURG- EILERMARK ZATERDAG 2 JUNI 1973 PAGINA 11 IEVILLA VILLA Ernst Happel wordt vrij- l zeker trainer van de Spaanse voet club Sevilla. Doorgaans welinge- ite personen in de nabijheid van bestuur van Sevilla FC hebben :end gemaakt dat Happel, ex-oe- meester van het Rotterdamse s.venoord. gisteren zijn handteke- M ig heeft gezet onder een contract l5 t de Zuid-Spaanse vereniging, e- beugel toernooi ian Feyenoord ;n lw ROTTERDAM Gisteravond is in ,t. tterdam een begin gemaakt met 14e internationale Feyenoord- gdtoeniooi. Hieraan nemen de En- se clubs Leeds United en Totten- n"m Hotspur deel, Aarhus uit De nmarken, Anderlecht uit België, als- de Nederlandse verenigingen z? arta, NAC, AJax en Feyenoord. ;n')e uitslagen van de eerste avond de i: Sparta Leeds United 00, ie' yenoordTottenham Hotspur 3- lr- ruststand 2-1), NACAarhus 1-1 AJax Anderlecht 1-0 (0-0). det toernooi wordt vanmiddag voort- et. lil Swart in karakteristieke houding: kowend scoort hij. BELGRADO Sjaak Swart accepteert het met moeite, me pijn in het hart. Ajax wenst de donkere nummer acht te behoeden voor een afgang na een meer dan opmerke lijke staat van dienst, luidt de officiële visie: Sjaak Swart zal omdat hij geen nieuw contract krijgt geoffreerd nood gedwongen moeten afzien van een plek op de rechterflank. jtan Smith uitgeschakeld j>ARIJS Tom Okker heeft zich norgen bij de laatste acht in fc toernooi om de open Franse ten- Wielrennen De wielerploeg van Kela-tapijt zal waarschijnlijk met 'n zevende beroepsrenner worden uit gebreid. Indien de KNWU toestem ming verleent voor een tussentijdse overgang zal Jos van Beers de rest van het seizoen voor Kela-tapijt rij den. Van Beers staat momenteel on der contract bij de Belgische firma IJsboerke. Ploegleider Van Looy heeft al laten blijken accoord te gaan met transfer van Van Beers. Atletiek De Russische winnaar van het Olympisch brons in Mlin- chen bij het kogelslingeren, Vassily «an Katwijk )ielt naar f top i Engeland ^OLSENA De keizer deelde .een )r1moes uit. Aan de finish van" de etappe van de Ronde van Ita- een rit over 215 km van Giug- ^voldTende aar Bolsena, vond Eddy Merckx niet nodig om met de andere tien renners van de kopgroep repen in de lucht had gestoken. e Nedrelandse neo-prof Hennie Ü4per weerde zich uitstekend, iter De Vlaeminck, Ritter, Bitos- rimondi en Lazcano legde hij be- op de 6e plaats iarstens, de andere Nederlander in Giro, won de sprint van het pe- werd vijftiende. versloeg Stan Smith, de Amerikaanse Wimbledonkampioen in vijf sets: 6-3, 3-6, 7-6, 3-6, 6-4. De partij was don- Khmelevski heeft gisteren bij wed- ipioenschappen geplaatst. Hij derdagmi'd'dag tweemaal afgebroken strijden in Minsk een afstand bereikt wegens regen. van 73.40 meter. Het is de beste we- Tom Okker, die donderdag bij het reldprestatie van dit afbreken van de partij leidde met 6-3, 3-6, 7-6 en 1-2 kwam in de vierde set met hard werken terug tot 3-3. Daarna bracht Smith zijn formida bele forehand in stelling en trok de drie nog benodigde games in deze set naar zich toe waarmee de partij weer in evenwicht was gekomen. Maar Ok ker toonde in de beslissende laatste set waarom hij de bijnaam draagt van de "Vliegende Hollander". Hij vond zijn smashes terug en bestookte Smith onophoudelijk met zijn diepe Sportpark Noord, backhands en nam met scherpe pas een 3-1 voorsprong. Op- de regen gaan vallen maar de partij wederom te onderbreken. Met het winnen van de eigen opslag kwam Okker met 5-4 ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland Nieuw systeem LONDEN Volgend seizoen zul len in het Engelse betaalde voetbal drie clubs promoveren en drie de graderen. Dit heeft de Engelse foot ball league gisteren besloten. Sinds 1898 is het in de hoogste twee divisies steeds zo geweest dat er twee clubs promoveerden en twee de gradeerden. De reglementswijziging was voorgesteld door het bestuur van de Football League. Een motie van Derby County, waarin gepleit werd voor "vier-op-vier-neer" werd verworpen. De nieuwe regeling geldt niet voor de derde en vierde divisie. Zoals ge bruikelijk degraderen er vier clubs uit de derde divisie en promoveren de eerste vier uit de vierde divisie. Boksen De Eindhovense zwaar gewicht Henny Thoonen is gister avond in de voorronden van 't toer nooi om dè Europese bokskampioen schappen in Belgrado uitgescha keld. De Nederlander verloor op punten van de Pool Trela. „Mister Europa Cup", zo genoemd na maar liefst 58 duels in het ka der van de strijd om de glimmende kelk, de 32-voudige internationaal berust er uiteindelijk in. Ook al omdat de Amsterdamse grossier in Cups zijn diensten dermate waar deert dat er een benefietwedstrijd komt. Naar alle waarschijnlijkheid op 8 augustus, in ieder geval tegen Liverpool, met de kans dat het Door Ger Stolk wonder van Santos, zoals Pele, sinds Jaar en dag wordt aangeduid, mèt of tegen Swart speelt op die dag. Dit geheel belangeloos. Waarom Liverpool? Swart: „Tegen die club, tegen de onder yeats een wereldreputatie genietende Engelse defensie speelde ik, vind ik zelf, mijn allerbeste Europa Cup-wed- strijd. Dat was dat duel in de mist, dat we met liefst 51 wonnen in Amsterdam." En waarom het afscheid, dat des te onverwachter is gekomen omdat hij, Sjaak Swart zelf, tijdens de afgelo- stemt Voïdain dat pen maanden meermalen heeft ders nog wil hebben Ik zal doen doorschemeren dat hij, nu vijf weken van zijn 35ste verjaardag verwijderd, er nog wel een jaar aan zou willen vastlijmen als Ajacied. Swart: „Ajax stelt zich op het standpunt dat ik als vedette dien te stoppen, ze zijn bang voor een af gang. Wat met Coen Moulijn is ge beurd, hebben ze me ronduit ver teld, mag Jou niet overkomen. Van daar." Niettemin 'is Sjaak Swart tevreden met de regeling die is getroffen. Waarbij zijn dankbaarheid niet al leen uitgaat naar zijn werkgever, maar ook naar collega's Johan Cruijff en Piet Keizer, die beiden spontaan zitting namen in het co mité dat het zo goed met hem meent, dat de benefietwedstrijd voor hem regelt. Swart, en dat is eigenlijk niet op vallend gezien zijn veelvuldig rond gebazuinde liefde voor de club, waar hij groot werd, zal ook geen gebruik maken van het recht op een vrije transfer. Hij: „Ik had weggekund, dat is zo. Drie Nederlandse clubs en een vereniging in Frankrijk hebben naar me geïnformeerd. Ik ben er niet in geïnteresseerd maar het mij el- rekx als één-na-laatste van het epje over de streep, nadat zijn bel fouten en gaf daarmee de partij uit handen. De volgende tegenstander van Ok ker zal de winnaar worden van de Parti Panatta (It)-Björn Borg (Zw). Deze partij werd afgebroken bij de stand 7-6, 5-6. Ander uitslagen: He renenkelspel: Nastase (Roem)-Jauf- i het algemeen klassement leidt (Fr> 6"4. 6-2, 6~4- rekx voor Battaelin at) Pn ai Damesenkelspel: kwartfmales: Evert V00r Batta8lin (It en Gl" (VS)-Masthoff (WD1) 6-3,6-3: Durr (Fr)-De Roubin (Fr) 6-0, 1-6, 6-1: DAUPHINE LIBERE Goola«on Aus)-Navritolava (TsJ) Jonge Franse renner Regis O- 7"6, 6'4' won gisteren de vijfde etappe de Dauphine Libere. Aan het de van de 207 km van Gap naar pentras was Ovion juist iets snel- dan Cyrille Guimard (Fr.) en ms Verbeeck (Belg.), die tweede derde werden. De vierde plaats was de Nederlander Joop Zoetemeld. •nhard Thevenet (Fr) behield de ling in de alg. rangschikking. Zoe- vierde achter Ocana en O- RONDE VAN ENGELAND >e kleine Brabantse wegsprinter van Katwijk heeft zich gisteren de Ronde van Engeland nadruk- Jk gemanifesteerd. Niet alleen 1 hij voor de derde keer een etappe deze vijfde rit voerde de renners r 143 kilometer van Kiddermins- naar Stoke „on" Trent maar nam hij de leiding over in het femeen klassement. Van Katwijk 9, ft nu een voorsprong van 1.29 mi- f»t op zijn naaste belager, de sed Johansson. De Tsjech Soucek, gisteren drager van de leiders- niet in geslaagd zich de kopgroep te voegen en liep een terstand op van bijna vijf minu- Soucek staat nu derde. Den Her- I (22ste in de Rit) bezet de vijfde Ats met ruim zes minuten achter- Nederlandse professional Leo 'ndam won in Zomer gem een in- lationale wegwedstrijd over 137 Hij legde de afstand in 3 a 14 minuten af. De Belgen De Tte en Vandenneste werden tweede 3_derde. our 1974 ook «tiaar Engeland BREST De Tour de Fran- volgend Jaar ook voor een gedeelte op Engels grondgebied 'orden gereden. Dit hebben de rganisatoren van 's werelds be- ingrijkste wielerwedstrijd giste- >n in Brest bekend gemaakt. De Tour zal van start gaan op 9 Juni in Brest. Vandaar rijden e renners in twee dagen naar Iroscoff aan de kust van Bre- lange. Per vliegtuig zullen de oureurs dan worden overgevlo gen naar Plymouth, startplaats an de derde etappe (120 km), •ok de terugtocht naar Frank- Jk wordt gemaakt per vliegtuig. De man die de aalmoes mocht collecteren, De Vlaeminck, steekt juichend de arm is de lucht. Wielrennen Iosif Naghi en Zoi- tan Eleksis de twee Roemeense amateurwielrenners die deel uit maakten van de ploeg die deelneemt aan de Ronde van Engeland maar de vorige week uit hun hotel in Ply mouth verdwenen, hebben toestem ming gekregen om een Jaar in Groot Brittannië te verblijven. Zij willen een carriëre opbouwen als 3LANERBRUG Het besef dat van Roodenburg moet worden ge wonnen om RBC niet volledig uit het oog te verliezen, bedrukt Ei- lermark nauwelijks. "Het zou verdraaid jammer zijn voor die laatste wedstrijd tegen RBC" be denkt Eilermark-trainer Toon Valks, "maar catastrofaal is het natuurlijk niet. Hoewel de pen ningmeester daarover wellicht anders zal denken, is er sportief Door Paul de Tombe gezien niets aan de hand. We wa ren al blij dat we mochten mee doen aan die kampioenscompeti tie; het feit dat we deelnemen al leen al is een unieke ervaring." En die kampioenscompetitie van de zondagamateurs is een beleve nis voor de ploeg uit Glanerbrug. In het kleine grensplaats je met zo'n 6000 inwoners, hebben de prestaties van de lokale voetbal ploeg een psychologisch effect. Die prestaties versterken het be wustzijn van de plaatselijke be volking, die zich - volgens Valks - onbewust toch afzet tegen bij voorbeeld Enschede. Niet dat in Glanerbrug nou mas saal aan een minderwaardig heidscomplex wordt geleden, maar club-prestaties staten het gevoel van eigenwaarde toch da nig omhoog. Het is zo'n effect van: "waarin een klein plaatsje toch groot kan zijn". Vandaar dat het verenigingsleven in Glaner- burg opmerkelijk welig bloeit. Valks: "De bevolking hangt e- norrn aan elkaar, er zijn hier al leen al zes voetbalclubs en de muziekverenigingen behoren tot de beste van Nederland." Ook in het voetbal van Eiler- mark zat aanvankelijk muziek. In de na-competitde werd gestart met een verrassende overwinning op Elinkwijk (20), waarna gelijk werd gespeeld tegen die andere kleine clubs Veritas en OEC. Met vier punten is het ongeslagen Ei- lermark de nog enige overgeble ven concurrent van ex-semiprof RBC, dat de kampioensdans met zes punten leidt. „Natuurlijk zijn we ons er terdege van bewust, dat we moeten winnen bij Roo denburg," zegt Valks. „Als we een punt laten liggen in Leiden is het gedaan. En we hebben wel zoveel eergevoel dat we willen blijven meedraaien nu we aan die competitie meedoen. Het is eigen lijk al zo dat iedereen het lands kampioenschap aan RBC toedenkt maar we zullen er bij Roodenburg toch voor spelen. Met in het achterhoofd de gedachte stel dat Elinkwijk punten pakt tegen RBC Het zit er niet in met die prof- ervaring zal RBC zich niet ge makkelijk meer laten pakken maar het kan toch. We gaan bij Roodenburg in ieder geval zo goed mogelijk proberen te voet ballen". Daartoe vertrekt de Eilermark- groep morgen om negen uur (per ■trein) zonder complexen uit Glanerburg. Hoewel.Als de te genstander ter sprake komt, merkt Valks op dat het wél moeilijk zal worden. Want: „Roodenburg is ten slotte een westelijke club. Niet dat wij nou een complex hebben ten opzichte van westelijke clubs, maar het moet de kracht toch al tekenen dat die ploeg kampioen van West II is geworden. Die uitspraak van Valks heeft een achtergrond: Valks kent het voetbal in het westen. Als be roepsmilitair heeft hij in Katwijk gewoond; hij voetbalde in de be ginjaren van het prof-woetbal bij ADO. Via een actieve semi-prof periode bij Oldenzaal en een trai nersloopbaan bij Quick '20 is de sergeant-majoor tensllotte bij Ei- lermark terecht gekomen. Die Jonge ploeg traint hij nu exact één Jaar. Lang genoeg om het systeem van zijn eigen elf te kunnen analyseren: 'We hebben de naam uit de verdediging te spe len. En inderdaad, het uitgangs punt is ook een 442 systeem. Maar Je moet de spelers het voetbalplezier natuurlijk niet ontnemen. Bij balbezit is ieder een vrij te doen wat hij wil". Het is echter nog maar de vraag of "iedereen" van de standaard- groep van Eilermark morgen ook het veld op sportpark Noord op zal stappen. Eerder deze week, moesten drie spelers zich verant woorden voor hun daden in het belangrijke competitie-duel tegen Achilles. Met officiële waarschu wingen in de zak reisden cen traal verdediger Van Achteren, middenvelder Huiskes en spits Dijkstra dinsdag af naar Deven ter om voor zichzelf te pleiten voor de strafcommissie. "Ik kan me niet voorstellen dat ze ge schorst worden (het duel tegen Achilles was wel grimmig maar de spelers gingen niet over lijken en de scheidsrechter voelde het belang van het duel niet aan), maar als dat wel gebeurt hoop ik niet dat de straffen deze week of volgende week zullen afkomen. Dat zou een handicap zijn. Als Je eenmaal meedoet is het ook leuk om mee te blijven doen. blijven volgen, zowel tijdens de uit wedstrijden als in Amsterdam." Nochtans zal het rood en wit van Ajax van kleur veranderen omdat Sjaak Swart met het plan rond loopt in zijn nadagen op zaterdag middag bij Blauw Wit, waar hij eveneens trainer wordt, in de lagere regionen tegen een bal te gaan schoppen. Swart: „Ik blijf ook lid van AJax, maar het is niet goed voor mijn li chaam om in één keer abrupt te stoppen. En omdat ik naar AJax wil kijken, moet het „uitlopen" dan maar op zaterdag gebeuren. De verdere ambities van Sjaak Swart: zijn sigarenzaak en de zor gen over het restaurant van de Jaap Edenbaan, dat hij heeft ge pacht. En de trainerscursus voor betaalde voetballers die hij vanaf het eerste begin heeft gevolgd. Swart: „Trainen lijkt me wel. Ik spreek de voetbaltaal en ik heb voorbeelden genoeg voor ogen van oud-spelers die als trainer slaag den." Inmiddels is Arie Haan, Swart's kamergenoot in het Jugo slavia-hotel, begonnen met het ma ken van pesterige opmerkingetjes. Ze komen neer op het lopen met een wandelstok en op grijze haren. Swart antwoord Haan Indirect, met enige stemverheffing: „Wellicht word ik ooit nog wel eens trainer van AJax, vie weet. En reken erop, dat ik de broekebaasjes hier dan zal afknijpen," roept hij uit. Haan Jent grinnekend door. Swart stoï cijns: „Ze zullen nog om me roepen als ik weg ben." Glorieuzer Niettemin zou het afscheid van Sjaak Swart glorieuzer geweest kunnen zijn. Wanneer hij bijvoor beeld even, héél even maar in die slechte finale tegen Juventus had mogen aantreden. Dèt zulks niet geschiedde zou Je Stefan Kovacs kunnen verwijten. Immers, na Reps treffer, vooral in het tweede bedrilf, kwam de door Club de Futbal de Barcelona begeerde aanvaller prak tisch niet meer in het hoofdstuk voor. Zeker in het kader van het met zo veel kritiek beladen resultaatvoetbal had Kovacs Swart toen moeen mo biliseren. Want Swart toonde zich in een groot aantal van zijn meer dan 800 wedstrijden voor Ajax niet alleen een bekwaam aanvaller, maar tevens een furieus verdediger. Dat laatste beter dan bijvoorbeeld John nie Rep daartoe in staat geacht moet worden. Geen foto's dus in Belgrado van een Juichende Swart met de Euro pa-kelk. Niettemin stond na afloop het gezicht van Swart weliswaar som ber, van commentaar onthield htf zich. Terecht waarschijnlijk, tenslotte wordt Swart straks glorieus uitgeluid. Met alle financiële voordelen van dien. Tegen Sovjet Unie YALTAHet Nederlandse dam team heeft ook na de derde reeks wedstrijden van de interland tegen de Sovjet-Unie nog de leiding: 22—20. Gisteren eindigden alle zeven par tijen in remise. Mocht Nederland er vandaag in de laatste ronde in sla gen zijn voorsprong tenminste te consolideren, dan is de allereerste overwinning op de Sovjet-Unie een feiti. Tot nu toe was het beste resul taat een nederlaag van 29—31, welke werd geboekt in 1969 in Riga. Gisteren in Yalta waren alle Neder landers met uitzondering van Ton Sijbrands in het nadeel. Jan de Rui ter had het geluk dat Slobodskoi in een betere stelling de weg naar de winst niet kon vinden. Hermelink werd vanuit de opening onder zware druk gezet door Korchov. De Neder lander bleef echter kalm, ontweek handig alle problemen en bereikte tijdig de remisehaven. Koeperman had tegen Frank Drost duidelijk het initiatief, maar kon niet door de ver dediging van de Nederlander heen- breken. Douwe de Jong speelde een listige partij tegen jeugdwereldkam pioen Metskanski, die allerlei door braken kon nemen. Toen de Rus daartoe in het middenspel besloot, bleek de overblijvende stand toch slechts een puntendeling op te leve ren. Harm Wiersma koos tegen An- dreiko een vrij kansloze variant. De ex-wereldkampioen kon zijn voordeel echter niet in winst omzetten. Roo senburg en Tsjegolev speelden een partij, waarin de kansen nog al eens wisselden. Alleen Ton Sijbrands had tegen Gantwarg een op het oog fraaie aanvalsstelling. De wereld kampioen gaf na afloop als commen taar. dat hij ergens in het midden spel de sterkste voortzetting moest hebben gemist. Analyses zullen aan tonen, of hij gelijk had. Voetbal Jong Engeland, dat dinsdag in Maastricht met 01 van Nederland b verloor, heeft gister avond in Bratislava zijn meerdere moeten erkennen in de Tsjechische ploeg, samengesteld uit spelers on der 23 jaar. De Engelsen verloren met 0—3. Bij de rust leidden de Tsjechen al met 2—0.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11