Kansen voor Japanse industrie dankzij tweedracht in Europa „Ik moet aan toekomst werken" De betekenis van de tbr LET OP! NIEUWE KLEUTERS Kom óók helpen in bel bos! Frankrijk belangrijk bruggehoofd Hazerswoudes oudste wordt 101 jaar RUSKA VOERT BEKENDE JUDOKA'S AF UIT PLOEG VOOR WK LESTELLA B.V. HAANSTRA KLEUTERSCHOOL OFFICIËLE BEKENDMAKING „HATZ" DIESELMOTOREN 3 ZATERDAG 2 JUNI 1973 Copyright LD/AD/ Observer Grote Japanse industrieën zijn be reid om fabrieken in Europa te ves tigen teneinde EG-maatregelen te ontduiken die erop zijn gericht de toevloed van Japanse produkten hier in te dammen. Japanse onder nemers zien Europa als een willige markt, omdat zij hier geen gecoör dineerd verzet van de gevestigde in dustrie ontmoeten. Een Japanse ex porteur zei het zo: „De monetaire crisis heeft ook nog eens bevestigd dat Europa niet in staat is om als één blok op te treden. De ondertin- ge rivaliteit tussen Europa's onder nemers maakt het voor ons gemak kelijk om met onze concurrentie de zwakste plekken in hun gelederen te treffen". Het openlijke conflict rondom de elektronica-import is duidelijk Blechts het topje van de ijsberg. Hierbij ontmoeten de Japanse ex porteurs weliswaar tegenstand van een paar EG-landen samen. Maar dat is vermoedelijk meer te danken aan het feit dat Philips als grote belanghebbende zo internationaal is ingesteld, dan dat het een uitvloei sel is van de geneigdheid tot onder linge belangenbescherming van die landen. Trouwens, Frankrijk bijvoorbeeld, volgt in die kwestie een geheel ei gen lijn. En wat West-Duitsland en Italië doen is nog niet helemaal duidelijk. Seiko Shoji Hattori, de 73-Jarige president van K .Hattori and Company te Tokio, heeft zojuist een rondreis ge maakt door Europa. Hij bezocht o.m. Londen, waar volgend Jaar het Britse hoofdkantoor van zijn zaak wordt geopend. Die zaak, de bijna een eeuw oude Hattori Company, fabriceert thans 15 miljoen horloges per jaar, en 8 miljoen klokken. De (bekende) merknaam is Seiko. Seiko-uurwerken worden vervardigd in eenentwin tig fabrieken in Japan, Korea, Hongkong, Singapore en Brazilië. Om zijn verkopen te ondersteunen is Seiko bezig een net van service-af delingen op te zetten, dat zich over de hele wereld moet gaan uitstrek ken. Seiko-horloges zitten met him prij zen in de middengroep. Het is een belangrijk onderdeel van de ver- kooppolitiek dat ze goedkoper moe ten zijn dan de Zwitserse uurwer ken. De bejaarde fabrikant is dan zelf wel bereid om overal waar hij komt het kwaliteits-imago van zijn pro- duktie wat op te poetsen. Als hij verslggevers ontvanugt, pleegt hij achteloos op zijn horloge te kijken en op te merken: „Hé, kijk nou eens Het is in de afgelopen maand drie seconden achter gaan lopen...". En in Parijs liet hij een geschenkje achter in het gemeentehuis: een elektronische klok ter waarde van 120.000 gulden, die in één keer de tijd aangeeft van dertig wereldste den. Daarentegen schrok de heer Hatto ri, toen hij de dure glas-en- chroomstalen uitstalkast aan de Champs Elysées zag, waarin de Sei- ko-produktie aan het Franse pu bliek wordt gepresenteerd. „Veel te chic," zei hij. „De mensen zullen gaan denken dat wij dingen verko pen die zij niet kunnen betalen". Veroveren Meneer Hattori spiegelt zich aan het succes dat Japanse fabrikanten van foto- en filmcamera's, televisie, radio, e.d., en van auto's reeds in Europa hebben weten te boeken. Hij verwacht dan ook dat zijn Seiko een flink stuk van de Europese uurwerkenmarkt zal gaan veroveren. Om Europese tegenwerking te ont gaan, zoekt hij een vestigingsplaats ->^r een fabriek die hij in Europa wil vestigen. Het hoeft niet per sé in de EG te zijn, daar heeft hij per slot van rekening al een hoofdkan toor. Maar landen zoals Spanje en Portugal („Omdat ze daar gehoorzame vakbonden heb ben") en Ierland („Omdat ze daar aan investeerders grote belasting vrijdom aanbieden") zouden hem wel iets lijken. Hij heeft onder zijn collega's al veel voorgangers die in het westen zijn neergestreke.n Op kantoor van de Japanse luchtvaartmaatschappij in Parijs zegt men, dat men wel elke dag een Jumbo-jet van Tokio naar Parijs zou kunnen laten vlie gen voor Japanse zakenlieden die hier de markt willen verkennen. Aan de Avenue de l'Opéra in de Franse hoofdstad zijn intussen aJ twaalf Jpanse restaurants geves tigd, waar veel Japanse zakenlieden met hun Franse relaties plegen te kopen. Dit Jaar zullen er daar nog zeker drie restaurants bijkomen. Intussen is Japan Air Lines bezig een nieuw Japans centrum in de Franse hoofdstad te stichten: Bij de Eiffeltoren is een Japans hotel in aanbouw, dat over twee Jaar gereed zal zijn. Capaciteit: 784 ka- voor een nieuwe televisiefabriek in Frankrijk. Die komt bij Bordeaux te staan. Dat is vlakbij de Caille- vet-wijngaarden, waar een Japans consortium onlangs 10 miljoen gul den op heeft geboden. Want willen den op heeft geboden. Want de Ja panners willen ook wel in de wijn bouw als er geld in te verdienen is. Makkelijk- Sony heeft al gevonden er De Japanse investeringslust verbaast iedereen. Ook de Fransen, die hun land gaarne tot bruggehoofd maken voor investeringsactiviteiten. Voor de Japanners ligt de zaak eenvoudig. Zij zien Europa als een sterk ex panderende markt. En, zeggen zij, het is nu eenmaal heel wat makke lijker om voet aan de grond te krijgen als de zaken in opgaande lijn zijn, dan wanneer er niet zo veel vaart in zit. Intussen zal het neringdoende Fransen een zorg zijn hoe koel-za- kelijk de oogmerken van de Ja panners zijn. De eigenaar van een groot Parijs' hotel zegt: „Wij heb ben ze erg graag. Ze maken hun ei gen bedden op, en ze klagen nooit over het personeel." En, merkte de Franse VVV onlangs na een meningspeiling onder buiten landse bezoekrs: veel buitenlanders vinden de Fransen weinig gastvrij. Maar onder de Japanse bezoekers heeft slechts vijf procent daar kri tiek op. HAZERSWOUDE Hazers-I woudes oudste, mevrouw W. M.I8 de Heij-Spijker van de Rijndijk 245f wordt woensdag 6 juni 101 Jaar. De ze moeder van nog zes in leven zijn de kinderen, zevenentwintig kleinkin-L; deren en drieënveertig achterklein-Ê kinderen geniet dagelijks een uitste- kende verzorging van een bij haart; inwonende dochter. En ze mag metr deze dochter dan ook graag eenl kaartje leggen, deze bijna een eeuwP en een jaar "Jonge" oma uit de buu schap 't Zwaantje. Vorig jaar. toen mevrouw De Heij.f Spijker honderd werd, kreeg ze or der meer bezoek van Rotterdams, bisschop dr. A. Simonis. "Een hoog.[ tepunt in mijn lange leven", zei zef toen. Emeritus-pastoor H. v. d. Venl destijds als pastoor werkzaam in dï Michaelkerk in 't Zwaantje, zal netL als voorgaande Jaren op de verjaar.?, dag van de ruim een eeuw "JeugdtL ge" in de woning aan de Rijndijk dek eucharistie vieren. In dit woninkje huist deze die in Hoogmade werd geboren en iiiJ tussen 23 jaar weduwe is, overigei al achtenveertig Jaar. DEN HAAG Drie weken voor de wereldkampioenschappen judo in Lausanne heeft de Budobond Nederland zich achter coach Willem Ruska opgesteld, die een aantal in grijpende wijzigingen in de vertegenwoordigende nationale ploeg noodzakelijk achtte. Van de lijst met judoka's die voor Nederland optraden bij de Europese kampioenschap pen in Madrid zijn de volgende namen afgevoerd: Theo Schneider (halfmiddengewicht) Adri van Polanen (middengewicht) en Jan de Graaf en Jan Bosman, die uitkwamen in alle categorieën. Ook Martin Pogüiajein (midden) is niet meer van de partij, maar hij had zich reeds eigener beweging te ruggetrokken wegens een blessure. "Het is niet de gemakkelijskte weg die ik heb gekozen", aldus Ruska, "de Jongens die nu gepasseerd zijn staan nationaal aan de top, maar het is mijn eerlijke mening dat er internationaal voor hen weinig eer meer is te behlaen. Ze zeggen wel "ja, meer is te behalen. Ze zeggen wel "Ja, bereid", maar dat geld voor alle le den van de kernploeg, dus dat argu ment valt weg. Ik moet werken aan de toekomst. En dan denk ik bijvoor beeld aan de Spelen van Montreal in '76. Een man als Van Polanen mag dan nu nog aardig meedraaien, maar hoe is dat over drie Jaar? Hoe hard het ook voor sommigen is, de tijd voor vernieuwing en verjonging is nu gekomen. Ik zou doekjes voor mijn ogen binden als ik op de oude voet doorging". De debutanten in Lausanne zijn de middengewichten Jan Weyers en Rob Geurtsen en halfzwaargewicht Bert in den Berken. Wat Weyers en in den Berken betreft, zij kwamen in Madrid uit in de 1 andenwedstrijd. Vooral Weyers maakte daar indruk met een zege op Ippan op de West- duitse routinier Marhenke binnen tien seconden. Ruska: "Het is hele maal niet gezegd dat dat straks weer gebeurt, wat trouwens geldt voor al le nieuwelingen die het in Madrid toch leuk deden. Maar ik wil ze nu de kans geven ervaring op te doen". Technisch directeur van de BBN, Wim Luiten, zegt: "Het bestuur is achter Ruska gaan staan, omdat de harde lijn in Madrid toch geen slech te bleek te zijn". Onvrede dus slechts bij de gepas- seerden. al hebben enkele het toch moeten zien aankomen. Zo zei Theo Schneider in Madrid: "Wat het is weet ik niet, maar bij grote wed strijden komt het er bij mij nooit uit. Ik ben nu vier keer kampioen van Nederland geweest en volgend Jaar wordt ik het misschien voor de vijf de, maar bij Europese of wereld kampioenschappen zit ik vast. kan er niet lekker tegenaan gaan". Wim Ruska is indertijd aangenoi men om dit soort verschijnselen tl onderkennen. En dat doet hij nuf" Ruska: "Het is hard, maar het ii volgens mij de enige manier om wee: voorzichtig naar de top te werken" I De Nederlandse ploeg voor de W£ is als volgt samengesteld: Lichtgewicht: Cor Brandts eiT Fred Schilder; p Halfmiddengewicht: Jan Bosch-S, Halfzwaargewicht: Leo Hensels Bert in den Berken; Zwaargewicht: Peter Adelaar Vincent Boot. AUe categorieën: Peter Adelaar i Wil Peters. Coach-trainer is Wim Ruska, che|( d'equipe, de heer Andre Daame, wordt geassisteerd door P. van Deur- sen, dr. Ankersmit zal de ploeg me{] disoh begeleiden, de verzorging is it handen van Staf de Moor. De hi Luiten zal Nederland vertegenwoorj digen op het IJF-congres, dat tej lijkertijd in Lausanne zal wordei gehouden. Leidenaar Adri van Polanen: ook afgevoerd. HEIDAPAL AANBOUWKEUKENS, div. kleuren, ook in massief eiken of mahonie met 20% korting. KUNSTSTOFKEUKENS nog enkele stuks 170 cm met palissander ladefront en R.V.S. blad 18/8 f 449,— voor 299, KEUKENBUFFETTEN 100 cm breed van f 319,— voor 219,— KEUKENSERVIESKASTEN van f 247,— eoor 177, WANDTEGELS 15/15 cm, wit van f 12,— voor f 8,p.m.2 WANDTEGELS 15/15 cm, div. kleurenf 12,— p.m.2 WANDTEGELS 10/20 cm, div. vanaf f 12,— p.m.2 VLOERTEGELS 10/10 cm, van f 21,— voor f 17,p.m.2 VLOERTEGELS 10/20 cm, geglazuurd, div. kleuren f28,p.m.2 PLAVUIZEN 20/20 cm, vanaf f30,— p.m.2 Div. kleuren GRANOL, verwerkt f 19,50 p.m.2 Aanrechtbladen in R.V.S. 18/8, kunststof, div. kleuren en in teak hout. Alle modellen open haarden staan in onze showroom opge steld. De gehele week geopend, ook op donderdagavond. v/h Lepelaar en de Lange. Papengracht 5a (bij Breestraat) Leiden DEN HAAG De Zwolse recht bank heeft deze maand uitspraak gedaan in de strafzaak tegen twee stadgenoten, die terechtstonden voor het plegen van doodslag op A. Bonte, De uitspraak was anderhalf Jaar ge vangenisstraf met aftrek van de pe riode in voorarrest doorgebracht, en onvoorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering. Dit betekent dat de veroordeelden over enige maanden in een van de psychiatrische Inrichtingen zullen worden opgenomen, tenzij de uit spraak in hoger beroep anders uit valt. I>e officier heeft hoger beroep aangetekend omdat het vonnis sterk afwijkt van de eis: tien Jaar gevan genisstraf en terbeschikkingstelling. De rechtbank motiveert naar uit- Door mr. J. J. Soetenhorst- de Savomin Lohman spraak onder meer door te wijzen op het nieuwe wetsvoorstel over de ze methode, waarin de verplichte combinatie van straf en maatregel (tbr) wordt afgeschaft. Dit wets voorstel is in augustus van het vo rig Jaar bij de Tweede Kamer inge diend, maar de schriftelijke voorbe reiding is voorlopig nog niet klaar. De mogelijkheid van schuldigver klaring zonder toepassing van straf, die tot nu toe alleen voor kinder- en kantongerechtszaken geldt, wordt volgens dit voorstel uitgebreid tot al le strafzaken. De rechter zal dan van geval tot geval moeten beoorde len of een straf geen afbreuk doet aan de behandelingsmogelijkheden. Nulpunt Bij een lange gevangenisstraf, die de officier van Justitie hier voor ogen stond, is dit over het algemeen het geval. Wanneer iemand 10 Jaar ln een omgeving is geweest waarin hem elk initiatief wordt ontnoemen, zijn leven van moment tot moment is uitgestippeld en contacten met de buitenwereld tot het minimum zijn teruggebracht, betekent dit dat de behandeling daarna op het ab solute nulpunt begint. Theoretisch zit het systeem zo in elkaar dat wanneer iemand on toerekeningsvatbaar wordt verklaard en dat gebeurt dan aan de hand van een psychiatrisch onderzoek de rechter kan gelasten dat de be trokkene ter beschikking van de re gering wordt gesteld om te worden verpleegd. Bij verminderde toereke ningsvatbaarheid moet de dader ge straft worden voor zover hij verant woordelijk gesteld kan worden voor zijn daad. Overigens kan hij dan be handeld worden in het kader van de tbr. Het wetsvoorstel verandert nu de plicht van de rechter om tevens een straf op te leggen in de mogelijkheid dit te doen. De combinatie van straf en maatregel blijkt een uiterst theo retische constructie. Iemand is nu eenmaal niet in tweeën te delen, waarbij het „normale" gedeelte ge straft wordt en het „gestoorde" ge deelte behandeld. In werkelijkheid is bovendien de grens tussen normaal en gestoord gedrag uitermate vaag De tendens is dan ook bij dit soort gevallen het accent op de behande ling te leggen. Onvoldoende Daar komt bij dat de vrees dat er on voldoende gestraft wordt groten deels ongegrond is, omdat de dader zelf de maatregel van terbeschik kingstelling als een zwarte straf er vaart. Dit komt voornamelijk door haar onbepaaldheid. De tijd kan niet worden afgeteld en 't gevoel van uit zichtloosheid wordt versterkt. De terbeschikkingstelling kan im mers door de rechter op vorde ring van het openbaar ministerie, die hierin meestal het advies van de behandelende kliniek volgt, tel kens met twee Jaar worden verlengd. Om de rechtspositie van de ter- beschikkinggestelde te versterken wordt dan ook wel gepleit voor een maximumduur aan de tbr. Het nieu we wetsvoorstel gaat niet zo ver. Wel wordt de mogelijkheid uitgebreid de gevangenisstraf te executeren in 'n psychiatrische inrichting, wanneer de geestestoestand van de gevangene daartoe aanleiding geeft. Zo zou de rechter een forse gevangenisstraf kunnen opleggen van bijvoorbeeld 5 Jaar en direct met de behandeling begonnen kunnen worden, terwijl de veroordeelde en de samenleving zeker weet dat deze 5 jaren gaat duren. In de hand Het nadeel van deze oplossing is, dat de rechter niet in de hand heeft of er ook overplaatsing naar een psychiatrische inrichting zal plaats vinden. Theoretisch bestaat deze mogelijkheid nu ook, maar er wordt vrijwel geen gebruik van gemaakt. Dit is ten dele te wijten aan het ge ringe enthousiasme van de psychia trische inrichtingen en voorts vaak het geringe initiatief van de direc teuren van de gevangenissen. Het ziet ernaar uit dat van deze weg alleen de „lastige" gevangenisklan ten zullen profiteren en niet die men sen die behandeling nodig hebben. Zolang er geen succesvolle oplossing klaar ligt, blijft dit hele terrein be heerst door een zorgvuldig afwegen van alle betrokken belangen aan de hand van de beschikbare gegevens. Een lijn die ook is gevolgd door de Zwolse rechtbank. Gelukkig blijft het aantal ernstige geweldsdelicten beperkt tot enkele tientallen per Jaar. In 1967 werden op grond van veroordeling wegens doodslag en moord in totaal 56 men sen ter beschikking van de regering gesteld. De mening dat de sa menleving een groot risico loopt om dat mensen in het kader van de ver pleging opnieuw gewelddelicten ple gen, wordt door de statistieken ont zenuwd. Voor 1967 kwam slechts 1,5 procent van de gevallen voor reke ning van verpleegden. RAPENBURG 129 r zyn nog plaatsen Opgave na schooltijden. Overblijfmogelijkheid Project onderwijs Gemiddeld 26 kleuters per klas. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland maken, mede na mens hun ambtgenoten van de provincie Noord-Holland, het volgende bekend. Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 5, tweede lid, van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren, en artikel 13 van de Waterstaatsweg 1900 ligt van 4 Juni 1973 af tot en met 13 Juli 1973 elke werkdag gedurende de kantooruren ter inzage in de bibliotheek van de provincie Zuid-Holland, Koningskade no. 1 te 's-Gravenhage, ter provinciale griffie van Noord-Holland, Dreef 3 te Haarlem, op de secretarie van het hoogheemraadschap van Rijnland, Breestraat 59 te Leiden, op de secretarieën van alle geheel of gedeeltelijk in het hoogheemraadschap van Rijnland gelegen gemeen ten alsmede ten kantore van de secretarissen van alle wa terschappen en polders, gelegen binnen het hoogheemraad schap van Rijnland: De ontwerp-verordening waterkwaliteit Rijnland Belanghebbenden kunnen gedurende deze termijn schrifte lijk him bezwaren tegen deze ontwerp-verordening bij pro vinciale staten van Zuid-Holland en Noord-Holland, p/a Koningskade no. 1 te 's-Gravenhage, indienen. Op een na der te bepalen tijdstip kunnen zij desgewenst deze bezwa ren mondeling toelichten ten overstaan van een commis sie "lit de provinciale voornoemd. 's-Gravenhage 16 mei 1973. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, M. Vrolijk, voorzitter. P. Zegwaard, griffier. Autoverhuur Belangrijk nieuws vrachtwagenverhuurservice. - verzorg nu uw eigen transport en bespaar veel geld vrachtwa gens van div. afm. en laadver mogen o.a. geschikt voor ver- Aagtenstr. 16-20, ord Transit bussen, 1600 L Capri, Peter" St. Aagtenstr. 16-1 Lelden, tel. 01710-34700. hof te Llsse Z.H. Tot t 3 Juni wordt daar ln authen tieke sfeer de 3e Oude Kunst en Antiekbeurs gehouden. Ge- kasteel Keukenhof, tel. 02521- op binnenwerk. Normale pr. f 1300.- voor f 595.- Parian Nwe Meerdljk 17, Badhoevedorp tel 02968-5817 geopend dinsdag t. e.m. zaterdag v&n 10.00-17.00 uur. Vrijdags tot 21.00 uur. x Te koop bankstel boe-boe, ln een zeer luxueuze uitvoer. l tapijt en meubelen vindt u Cursus voetverzorger(ster) r; te Leiden l Half juni start i opleiding tot pedicure!1 Opgaven en inlichtingen: H. VAN DER HAVEN, Vondellaan 13, Wad din xv een. Telefoon 01828—2887. nieuwe AUTO huren autoverhuur TiDTAD st. aagtenstraat 14 III I VI telefoon:01710-25709-53627 leiden B.V. Technisch Handelsbureau v/h VAN DUUREN LANGE MARE 74—82 - POSTBUS 264 - LEIDE TELEFOON 01710—34787. Te koop taf. 4 st. balpoot, oliekachel. 2 led. spiraal, schil derij f 140,- tussen 6 en 8 uur. J. L. Gravelaan 28 Zoeterwou- de. Aangeb. 100 pet. originele zeer gave antieke boerenhang- klokken met volledige garantie klok. Juffermansstr. 60, T.V. en radio D.A.W. TV en KTV avond en weekend-service tot 22.00 u. Tel. 01710-62819 x TV defekt? Bel ons direkt! TV- en Radioreportages, des kundige plaatsing reparatie van TV of KTV en het plaatsen van antennes. Sieboldstr. 34 Lelden tel. 33677 Tot ontsteltenis werden wij 24 mei j.l. getroffen door brand Tot onze vreugde kunnen wij U meedelen dat dit i een week tijd alweer voorbij is en wij u weer normaal val dienst kunnen zijn. In deze advertentie willen wij ten zeerste bedanken, dat dit een topprestatie geweest is van de Politie Katwijl Brandweer Katwijk, eigen personeel met vrouw. Fa. v. LANGH, Horeca-installateur uit Oosterho WOONVISIE KATWIJK, Fa. Haasnoot Fa. BLOOT. Andreasplein Fa. SCHUITEMAKER, Hoor nesplein JV oorstraat Fa. BOTERMANS, bekend als Meijbo/auto- materiaalhand Fa. BURGERHOUT, Sluisweg Fa. DE MOL, Prins Hendrikkade Fa. BRUYNZEEL, Prinsegracht, Amsterdam TOMMY'S BAR, E. A. Borgerstraat 25 dhr. HORNKAMP expl. van Maribel er AMSTEL BROUWERIJ Fa. VERHOOG, Koeltechniek Leiden Fa. SCHADEE VAN DOORN, Slepersbedr. Katwijk En verder willen wij onze grote dank betuigen aan buren, kennissen en vrienden die in deze nog het meesj hebben bijgedragen. Beleefd aanbevelend, Café Restaurant DE DOED0 A. HAASNOOT, EA. Borgerstraat 5 telefoon 01718—16465, Katwijk aan Zei

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10