'Ik wil het dagelijks leven van heel vlakbij bekijken' 'Ook deze regering zal kritisch worden gevolgd' André Kaart gehuldigd RADIO \pïQgramma Regisseur-choreograaf Dirk Sanders \fergeethet snoer maar op te ruimen met een Ruton Draaitopstofzuiger. ...e/7 custeren i TV morgen] VRIJDAG 1 JUNI 1973 In het witte filmpaleis van Can nes moet Dirk Sanders ongeveer de bezigste man geweest zijn. Twee maal per dag miljoenen Fransen via de televisie een beeld geven van wat de sterk vlottende filmbevolking daar te vertellen heeft over haar scheppingen is geen sinecure. De nu 39-jarige Sanders was er de regisseur van. Een freelance job voor twee we ken bij de ORTF, tussen zijn werk door voor serieuze en recla mefilms, balletcreaties en televi sieactiviteiten. Deze Nederlander is in Parijs een meer dan geslaagd In ons land kan Je gemakkelijker de top bereiken dan in Londen, New York of Parijs. Daar naar het hoogste punt klimmen bete kent duizenden concurrenten ach ter Je laten. Er zijn er die niette min de kans wagen. Van de vele Nederlanders, die in de Franse hoofdstad mislukken, hoor je niets, maar een handjevol landgenoten heeft het daar niettemin schilde rend, dansend, zingend en regisse rend toch gemaakt. Van Sanders zou Je misschien kunnen veronderstellen dat hij verhard is in de Jungle van een grote metropool, maar niets blijkt minder waar. Geen poespas om hem heen en geen kapsones. Niets van de hooghartige autoriteit, die anderen op grond van dezelfde prestaties om zich heen zoudel kunnen verspreiden. Hij is met een jongensachtige on bevangenheid te vinden in de ORTF-studio, die in het paleis is ingericht. De regisseur van een zenuwcentrum. Het betekent dat even een praatje op het strand af en toe door driftige tv-mannetjes wordt onderbroken, die het laatste nieuws over komende en gaande gebeurtenissen komen melden. Een vlinderachtige carrière voor Dirk Sanders. „Je triche" zegt hij met overtuiging. Twee weken Franse televisie en als de kijkers en de bazen zijn werk op het fes tival niet goed vinden trekt er volgend jaar een ander aan de touwtjes. Sanders zal daar niet zo zwaar aan tillen, want veelzijdig is hij genoeg en men komt zijn naam tegen bij vele dingen, die het Parijse culturele leven in de laatste decennia gezicht hebben gegeven. Hij is in Indië geboren en ging in 1950 naar Kurt Joss voor een dansopleiding. Toen hij twee Jaar later terugkwam in Nederland was de danssituatie er nog niet zo dat hij in ons land een carrière wilde beginnen. Hij kwam in de troep van Roland Petit als een veelbelo vend talent en vervolmaakte er zijn klassieke techniek. Toen stak hij de oceaan over om verder te kijken bij Martha Graham en Je rome Robbins. meer Montand en Bécaud maak te. Reden genoeg om zich Euro peaan te voelen. Maar na een half leven in Frank rijk is hij toch in de eerste plaats Parijzenaar al zal hij zijn Neder lands paspoort ook nooit inruilen Zijn twee dochters zitten er op het lyceum. Veel Hollands hebben die natuurlijk niet meer. Maar nog net wel voldoende om te roe pen „We hebben gewonnen" (in het Frans) als een tv-reportage duidelijk heeft gemaakt dat Ajax zijn zegereeks weer heeft vervolgd. Aan een belendend tafeltje zit Karen Blanguernon te eten met de onnavolgbare gratie, die alleen Francaises is gegeven. Als zij later dichter bij zee de zon zijn werk laat doen, vertelt zij weinig te willen weten van de onbetekende boulevardstukken, waarin men haar in Parijs kon zien. Het film- metier trekt haar meer. Ze heeft gespeeld in het regisseursdebuut van haar echtgenoot, „Tu seras terriblement gentille" en daarna op Ibiza in „Léa, l'hiver". Ze gaat ook weer de vedette wor den in de tweede film van San ders, een vrouw, die als enige van een gezin een auto-ongeluk te bo ven komt en dan verder moet le ven. eZ durft baar huis niet meer binnengaan. „Ik vind het erg prettig iets te verte'Vsn",i zegt Sandars en dtat staat hem als filmregisseur voor ogen. „Wat ik wil is het dagelijks leven van heel vlakbij bekijken". „Als zodanig sta ik dichterbij Truffaut dan bij Hitchcock.' MUSICAL Is dat geen grote stap van de sti lering van de dans naar het film- reallsme? Hij verduidelijkt dat Je rome Robbins over het dagelijks leven niet spreekt in abstracte fi guren. in tegenstelling tot een Bé- jart, die mystiek is. Sanders heeft al eens een musical „The boyfriend" in Parijs gedaan. Het werd een flop voor de man, die Bob Fosse, de regisseur van „Cabaret" onder zijn leerlingen had. Via de televisie ziet hij zijn kansen om de Fransen wat meer musicalminded te maken. Hij blijft van alles doen deze veelzij dige Parijse Nederlander. OMBUDSMAN HANS OUWERKERK "Het was toch nog een complete verrassing voor me'". Drs. Hans Ouwerkerk, VARA's nieuwe ombudsman die in septem ber zijn entree op het scherm hoopt te maken, stelt zich des- ondanks erg veel van zijn nieuwe functie voor. De 32-jarige ken. Tevens is er een afspraak ge maakt om na de regeringsverklaring de zaak nog eens een beetje bij te Hans Ouwerkerk, die een half Jaar landelijke secretaris van de PvdA kan nog niet gedetailleerd bij buitenlandse zaken werkte ("dat aangeven wat die voorstelling dan precies is. VEEL GELUK „Ik heb veel geluk gehad in mijn leven," zegt Sanders. En dan doelt hij niet alleen op de steun, die zijn ouders hem vanuit Nederland konden bieden toen hij als vreem- Ouwerkerk, woonachtig in Am sterdam: "Ik vind, dat een succes-programma van tevoren goed met de medewer kers rond de tafel moet gaan zitten om te kijken wat was nou het suc- die formule. Dat hebben gezegd, dat ik zoveel van M heb". Lachend: "Ja, ik heb trouwwekkend gezicht, hé". deling in Parijs zijn eigen potje nog niet gedaan natuurlijk". Ouwer- moest koken, maar ook toen hij in Amerika een been brak en min of meer daardoor zijn licht op ging steken in de Actor's Stu dio. Met zo'n bagage kom Je overal verder en zijn Franse carrière ontwikkelde zich dan ook voor spoedig. Het zelf dansen werd minder, hij ging zich steeds meer bepalen op het zelf zetten van choreografieën. In vele plaatsen zag men zijn naam op het affi che. In Berlijn werkte hij bij de opera bijvoorbeeld samen met Vis conti, in Frankrijk had hij een aandeel in de beroemde tv-por- toe geprogram- kerk, door de VARA voor de funktie meerd voor oktober. Of het tretten, die Averty onder brengt. Alhoewel ADVERTENTIE i sep tember kan hangt van de mogelijk heden af, die ik heb om vanuit mijn Dam, zijn voorganger huidige baan nog wat tijd vrij te ma ken om het programma voor te be reiden". Ouwerkerks opvolger als landelijk secretaris van de PvdA, een gekozen functie, kan pas tijdens een congres op 14 en 15 september worden be noemd. Heeft Ouwerkerk, van huis uit his toricus ("ik heb dat vak nooit in de praktijk toegepast in de zin van leraar") al kontakt gehad met Mar cel van Dam? "We kennen elkaar al uit het par- steeds wordt tij bestuur. Toen hij me opbelde om dat in de club van het ombudsteam mijn naam was gevallen, hebben we natuurlijk de zaak wat doorgespro- gevraagd, is pas deze week benoemd. Gaat Ouwerkerk de lijn Marcel volgen? "Ik heb de indruk uit de gesprek ken, dat het programma een deel van zijn succes dankt aan de sterk per soonsgebonden presentatie. Als bij nader doorpraten blijkt, dat die in druk Juist is, dan vind ik dat het beperkingen oplegt aan de mogelijk heden om het programma te wijzi gen. Het zou best eens kumien zijn dat er niet zo gek veel zal gaan ver anderen,'zij het dat een andere man weer zijn eigen persoonlijkheid beviel me totaal niet"), anderhalf Jaar bij de tweede-kamerfractie van de PvdA zat als medewerker, en van daar uit meeging met burgemeester Samkalden naar zijn kabinet in Amsterdam tot hij tenslotte in fe- zich altijd al geïnteresseerd voor het ombudsmanwerk. Toch was het de VARA die naar hem toekwam. "Kijk, ik kende de VARA natuur-- lijk wel, omdat we vanuit het huidi ge werk nogal eens contacten met ze hebben. Ik heb echter nooit tegen hun gezegd, dat ik in de zaak geïn teresseerd was. alhoewel dat wel zó Hoe is het met de voorraad onder werpen voor zijn programma nu er met partijgenoten in de regering mis schien minder reden tot klagen zal zijn voor een VARA-ombudsman? "Kijk, wij zijn nu als Partij van de Arbeid aan de regering gekomen, maar dat betekent niet dat wij bin nen veertien dagen de maatschappij even oplossen wat problemen betreft. Ik geloof ook, dat het voor het pro gramma niets uitmaakt of de Partij van de Arbeid Ja of nee in de rege ring zit". "Het betekent niet, dat er niets kan verbeteren, maar er zullen altijd in dividuele problemen blijven. We moe ten zien uit te vissen of die indivi duele problemen structurele proble men zijn. Ook een regering waar de Partij van de Arbeid in zit, zal door de ombudsman kritisch gevolgd wor den". (type RO3624) Een Ruton Draaitopzuiger is een Grote-Slok-Op. Zijn krachtige motor werkt alles zonder pardon naar binnen. Als u klaar bent drukt u op de knop en het snoer verdwijnt automatisch in de machine. Erg ge makkelijk. Net als die zuigkrachtregelaar,die stofme- ter en die glijnokken van een Ruton Draaitopzuiger. Onthoud wel even de naam: RuTóm LEIDEN Velen gaven gister middag blijk van hun belangstelling voor de huldiging van André Kaart, de Jubilerende dirigent van Collegium Musicum. Een huldiging zonder vervelende toespraken, want het grootste geschenk was een concert door koor en orkest van C.M., dat was ingestudeerd door Dima Polak en Rob Jong uière. Als eerste werk het Kerstconcert van Corelli; Rob Jonuqière leidde 't orkest alsof hij nooit anders deed, en het resultaat klonk goed, zeker ge zien de korte voorbereidingstijd. Di ma Polak ontpopte zich als een inspi rerend koordirigent in twee werken van Stravinsky: het Pater noster en het Ave Maria. Virga Jesse van Bruckner getuigde echter van een tikkeltje overmoed. Tot slot soliëerde Paul Gribnau in het vioolconcert, dat de bijnaam Adelaide draagt, en in 1933 door Marius Casadesus werd gepubli ceerd als het eerste vioolconcert van Mozart uit 1766. In zijn dankwoord noemde André Kaart de program makeuze een gelukkige, en getui gend van een verfijnde smaak. Pe ter Schmidt, 10 Jaar gelleden be stuurslid van C.M., verhaalde nog eens op humoristische wijze, hoe de benoeming van Kaart tot stand kwam. Als stoffelijk aandenken aan deze middag ontving de dirigent een pla- tenbon in kleine coupures, en een foto. De receptie na afloop was druk bezocht en zeer geanimeerd. RON HARMS Hans Ouicerkerk ADVERTENTIE BALANCEREN AUTOBANDEN UITLIJNEN ACCU'S SNEEUWKETTINGEN Leidse Bandenservice (LBS) Geopend dagelijks van 8.00 tot 18.00 uur. Vrijdagsavonds tot 10.00 uur. Zaterdag tot 13.00 uur. NEDERLAND I 18.45 18.55 19.05 19.10 19.30 22.00 22.50 22.55 18.45 18.55 19.05 Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) Calimero. tekenfilm (TROSl Flipper, tv-serie voor de kinderen (TROS) Zorro. tv-serie voor de jeugd (TROS) Journaal (NOS) Artiesten in de RAI: amusementsprogramma ter af sluiting van de Nationale Tros-bromfiets rally (TROS) Aan het programma werken mee: Udo Jürgens. Salena Jones. Jaap Dekker's Boogie Set. The Cats. De Kermis klanten. Karei Gott. North By North West, Long Tall Ernie The Shakers en Maria Prado. De F.B.I.: wapendiefstal, misdaadserie (TROS) Journaal (NOS) Recht op de burger af. les 10 (TELEAC) NEDERLAND II Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) Het spookachtige westen, documentaire film (AVRO) Wat is er nog over van het legendarische „Wilde Wes ten"? Bestaan er nog echte cowboys en Indianenstam men. zoals menige westernfilm voorspiegelt? Wat is er over van de stadjes, waar eens de sheriff oppermachtig was en waar goudzoekers hun geluk vonden en verlo ren? In deze documentaire van de National Geographic Society: een tocht door het Wilde Westen van vandaag: de stadjes met de bars <ze zijn er nog steeds, maar veelal verlaten)cowboys die zeven dagen per week werken maand in, maand uit zonder enig vertier, behalve zo nu en dan een rodeo: de Indianen in het zuidwesten, die een eigen cultuur in stand houden; de spoorwegstations waar wél een wachtkamer is. maar geen trein meer stopt: de mijnen waar mannen in uitputtende omstandigheden een boterham verdienen, wetend dat elk moment de mijn kan instorten. Journaal (NOS) Hoogtepunten uit de Mountieshows '72/'73 (AVRO) Voor de vuist weg (AVRO) Ontdek je plekje (AVRO) Uit de Kunst (NOS) Openbaar Kunstbezit (NOS) Journaal (XOS) 20.00 20.21 21.10 22.35 De bekende beelden van de Europa Cup en de bejubeling daarvan door het Nederlandse volk, die door Horst Blanken burg als een unieke „Begeiste- rung" werd omschreven, sloten gisteravond de verslaggeving af van de derde Cup-zege van Ajax. Met de reportage kan iedereen vrede hebben. De beelden uit Belgrado waren gemaakt met liefde voor het spel. Dat het niet nog spectaculairder was lag eerder aan beide ploegen dan aan de tv-regie van de Joegoslaven, die als het maar enigszins kon herhalingen, al of niet vertraagd, inlasten. De mooiste herhaling was on getwijfeld die van de overtre ding van een van de Italianen tegen Cruijff. De vertwijfelde poging waarmee de Juventus- speler Cruijff trachtte te stop pen gebeurde olose-up voor het camera-oog dat de wanhoops daad genadeloos vastlegde. Voor het overige kunnen we alleen maar zeggen dat de ge wenning alom toeslaat en ik eigenlijk nog met enige verba zing de beelden van gister avond heb gadegeslagen die in Studio Sport werden uitgezon den. Beelden van hossende mensen op de Dam en dolle afhalers op Schiphol. Misschien is de Cup-koorts een van de gewoonten die zich onuitroei baar heeft verankerd in ons volksgebruik Carnaval voorie- dereen zullen we maar zeggen. De VPRO begon gisteravond met de telefoonquiz „Wie is de burgemeester van Wezel". Ik geloof dat de quiz kansen heeft en in ieder geval niet pijlsnel de weg van het „democratie- spel" zal volgen. Tineke Vos (d.J. bij Verocica) en Thomas W. Rap (uitgever) waren de eerste gezochte en gevraagde kandidaten, die worstelden met telefoonnummers om iets op te helderen omtrent de Killma Hawaiians, verboden vissen en Jennifer Willems. Er zitten een paar erg zwakke kanten aan het programma, die er echter gemakkelijk uit te halen zijn. Eerste probleem ls de snelheid. Er zit een fout ln de constructie, die de aardig heid van dergelijke spelletjes sterk beinvloedt. Namelijk de snelheid waarmee handelingen elkaar opvolgen. Voortdurend actie. Dat is zelfs bij „2 voor 12" (VARA) het geval. Het zoeken, het denken, de voort gaande klok, alles ls aan tjjd gebonden. De twee kandidaten kregen nu alle tijd om te zoeken, zelfs als zij aan de beurt waren voor het belletje. Dit probleem ls makkelijk te ondervangen wan neer het opzoeken en bedenken van nieuwe telefoonnummers in de tijd moet gebeuren dat de tegenstadner in gesprek is. Een ander punt is de inhoud van de vragen. Ze zijn iets te simpel en bovendien werd een groot deel van de spanning voor de huiskamer weggenomen, om dat het antwoord uit een bege leidend filmpje voor zich spreekt. De huiskamer wil meedoen met tv-spelletjes, zo is al lang be- ERDAG 2 JUNI de goede oude tijd. 18.30 Hilv. I 402 NOS 17.55 VARA. VVV. 18.45 (S) Terug 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Gevarieerd om: 7.25 Van de Deze dag. 8.00 Nieuws. 8.11 Dingen de dag, 9.35 Waterstanden 20.00 Nieuws. meditatie. 22.50 actualiteiten, ln- Muziek en lnfonmatle (11.00—11.02 Nieuws). 13.00 Nieuws. Hilv. III. 240 i b.n DIng^ v.n d^ da|. ,13^3 (SI N(. ?,0.n8e,rïïrXnmrr Mannenbroeders project populair wetenschappelij: bekeken, lè.30 Mozart Week 1973 t Salzburg. 16.00 Nieuws. NOS-Ja; 16.45 Een programma 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Popstation. (8.00 Nieuws). 9.00 Nieuws. 9.03 (S) Pers. Vers. 10.00 Nieuws. 10 03 Muziek bij de koffie (11.00 en 12.00 Nieuws) ateuristische muziekbeoefening. 17.15 Discussieprogramma over Portu gese vluchtelingen ln Nederland. 17.40 Volmaakte God en volmaakt kind - een genezend gebed. 17.55 Me dedelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Din gen van de dag. 18.20 Uitzending van D'66, 18.30 (S) Muzikale hoogtepun ten ul/t Varié. 19.05 Volksmuziek uit vele landen. 19.30 De Scala 1925 1950: Operamuziek. 20.00 (S) Prome nade Orkest. 20.40 (S) Waaldrecht - een serie spelen over mensen in een Nederlandse stad: Het Pop. 20.00 Nieuws. 20.02 (S) Af te Eight (21.00 Nieuws) 22.00 u. Nieuw: 22.02 (S) Gospelsongs. 22.30 Jazz-1 «et gezicht van de 1. 21.30 (S) VA- weldoener, ho. RA-Dansorkest en solisten. 22.00 (S) een programma om mee in te stem men. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Licht muziekprogramma. 23.10 De Jaren vijftig in doorsnee. 23.55 Nieuws. Hilv. 11 298 m en FM-kanalrn. 7.00 TROS. 22.30 EO. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Gevarieerd pro- TELEAC: 10.30—11.00 (K) Engels les 29 (herh.) NOS: 16.00 (K) Journ. VARA: 16.02—17.30 (K) Kinderpro gramma. NOS: 18 45 <K> Tl-ta-tove- naar. 18.55 (K) Journ. VARA: 19.05 Aktua, 8.30 Nieuws nastlek voor mlnlmagi Journ. VARA: 20.2 10.00 (S) (K) Acht. feestelijk quizprogramma 22.20 luisteraars. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Plaatvaerla. 11.30 (S) Tips voor va kantiegangers. 11.55 Mededelingen. 23.15 (K) Journ. NOS: è3.10— e(Ierland U— 1 Volksgezondheid en Mllieuhyglë- helme 12.26 Mededellngei J i-tovenaar. 18.55 de Jeugd. 19.30 (K) Sport: Versa Veluwe), 15.00 (S) Verzoekprogramma v< militairen, mot om 15.30-15.32 17.32 Aktua. 17.55 (S) Liedjes NCRV: 20.21 (K) Charlie Chan, speel- 22.05 Country. Folk

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5