jaar korter dan Liever ieef ik tien dit werk te moeten opgeven Majoor schrijft boek Kennedy interesseert zich voor werk van majoor Eva den Hartog Majoor Eva den Hartog „even" terug in Nederland... ALPHEN AAN DEN RIJN - Eva den Hartog gaat haar er varingen, die zij in haar Leger des Heils-loopbaan ver over on ze landsgrenzen heeft opgedaan, samenbrengen in een boekwerk. Het betekent echter niet dat zij nu acuut aan de slag gaat. Inte gendeel zelfs want ze heeft geen plannen om het wat rustiger aan te gaan doen. "Als ik zo blijf", zegt zij, "kan ik zeker nog wel een Jaar of zes meedraaien. In die periode kan ik meer materiaal verzamelen om in het boek te verwerken". Er zijn veel mensen, die er bij haar op hebben aangedron gen alle gegevens op te tekenen, hetgeen zij tot nu toe heeft ge daan, om die later in een defi nitief werk samen te vatten. Van al hetgeen zij van dichtbij heeft meegemaakt, heeft ze een prachtige verzameling foto's. Zelf geschoten. De laatste jaren, die zij bij het Leger in dienst is, wil zij in Ne derland doorbrengen. "Ik wil geen vreemde in mijn eigen land worden", vertelt ze. "Wan neer het zo ver is, hoop ik ech ter wel, dat het Leger werk voor mij kan vinden 1 tief kan zijn voor onderontwik kelde gebieden". Als majoor Den Hartog (50) voor goed terug in Nederland is. wil zij ook aan haar boek gaan werken. "De laatste Jaren hoop ik tevens wat aan public rela tion te doen". VRIJDAG 1 JUNI 1973 ALPHEN AAN DEN RIJN Senator Edward Kennedy is één van de Amerikanen, die hevig geïnteresseerd is in het werk, dat majoor Den Hartog doet. Tijdens de vorige onderneming van het medisch team, toen Eva den Hartog de leiding van een veldhospitaal had, kwam hij de situatie persoonlijk bekij ken, omdat hij niet kon geloven hoe erbarmelijk de mensen er leden. Toen Kennedy haar verliet drukte hij haar op het hart wanneer er hulp nodig was, een beroep op hem te doen. Voor het team liet hij toen een geldbedrag achter. Ook deze keer heeft hij zijn belangstelling getoond voor het werk, dat Eva den Hartog in Bangladesj heeft gedaan. Hoewel hij niet in eigen persoon kwam, stuurde hij een dikke brief en herin nerde daarin aan zijn dat jaar daarvoor gedane belofte. Ma joor Den Hartog is kort als zij een oordeel over de senator geeft: "Hij is een mens". Linksboven: Dit is de bron van infectie. Niet alleen de koeien worden in het water schoonge maakt, ook de uitwerpselen van de mensen verdwijnen er in. Het water dient tevens als wasgele genheid Rechtsboven: Deze vrouw heeft zo'n honger, dat zij het meel direct na ontvangst opeet. Zij gunt zich geen tijd er iets "lek kers" van te maken. Hierboven: Deze menigte wacht "rustig" tot zij aan de beurt is voor een medische be handeling. Dagelijks kwamen er ongeveer duizend mensen naar het medisch team. Links: Een blinde moeder wordt geleerd hoe zij haar kind moet voeden. Met de vinger wordt het mondje van de baby geopend. Hiernaast: Majoor Den Har tog in de jungle. Er moest een kokosnoot worden stukgeslagen om de dorst te lessen. Het water was op. Bij de foto's ALPHEN AAN DEN RIJN „Liever leef ik tien jaar korter, dan dat ilk dit werk zou moeten opgeven. Nu heb ik het gevoel, dat i'k mijn leven nuttig heb gemaakt. Het Leger des Heils zie ik hier als een middel waar ik me kwijt kon". Majoor Evan den Hartog (50), nog maar enkele dagen terug uit het hongerende Bangladesj, neemt een hap van een stuk gemberkoek. Spoelt dit even later met een slok koffie weg en vervolgt dan: "Ik geloof trouwens, dat ik niet meer in dit kader pas. Ik zou me er opgeblazen voelen. Al tijd ben ik gewend om zelf beslissin gen te nemen zonder dat er een arts bij kwam. Als ik in een ziekenhuis zou gaan werken, zou ik op diezelf de basis blijven doorgaan en dan krijg je moeilijkheden". Maar dit is niet het punt van ma joor Den Hartog. "Ik vraag me af", zegt zij, of het wel verantwoord zou zijn om met mijn kennis in dit ge makkelijke Nederland te gaan zitten. Er is een groot tekort aan mensen met ervaring. Je kunt gemakkelijk met een team op stap gaan waarvan een aantal mensen niet op de hoogte is van de gang van zaken. Maar de leider moet wel degelijk ervaring heb ben. Ons succes is het geheim van het teamwerk. Als eenling had dit nooit kunnen bereiken". Een jaar Waarom is het medisch team maar één jaar in het rampgebied geble- "Het was een project van één Jaar", vertelt Eva den Hartog. "En als Je in het tempo werkt zoals wij dat heb ben gedaan, kun Je het beslist niet langer volhouden. In de schaduw was het soms veertig graden waar door we ontzettend veel aan gewicht verloren. Maar we moesten er uitha len wat er uit te halen was. Er moest dus hard worden gewerkt. We hadden voor een Jaar eten, medicij nen en andere benodigheden meege nomen. Alles is opgegaan". De grootste problemen waarmee het medisch te kampen had, waren de ziekten zoals tuberculose, huid- infecties, leverziekten, pokken, cho lera enz. Deze laatste ziekte steekt nu weer zijn kop op door de overstro mingen in het land. "Aan die leverziekten kun Je heel moeilijk wat doen. We gaven de mensen veel vitaminen en leverin jecties. En het gebeurde vrij regel matig, dat we er mensen, die ten do de waren opgeschreven, doorheen haalden. Het waren echt niet de mensen met de "dikke" portemon nee, die we hielpen. Arm en rijk wa ren voor ons gelijk". Vergiftigd De ziekten ontstonden veelal door het eten van vergiftigd voedsel, dat soms erg oud was. Veel mensen en kinderen leden aan ondervoeding. Het sterftecijfer was dan ook erg hoog. Aangezien het geboortecijfer nog hoger is, groeit de bevolking steeds. "Mensen worden in Bangla desj niet ouder dan een jaar of vijf enveertig. Dan zijn ze uitgeleefd en versleten". Fel haalt ze plotseling uit: "Hier klagen de mensen, dat ze te weinig AOW krijgen. Maar als Je dan ziet hoe ze er uit zien..Het wordt hoog normale loon. We konden ons overi gens goed behelpen. Iedere avond studeerde ik in de medische boeken om mijn kennis te verrijken. Het ge beurde zelfs wel, dat een hoofdarts van een naburig ziekenhuis mij belde om over een bepaalde ziekte te spre ken." Cycloon Leverde de cycloon, die in april woedde, geen grote problemen op? "De ernstigste gevallen werden per helikopter naar ziekenhuizen overgebracht. Maar het spalken van armen en benen en het hechten van wonden, deden we zelf. Veel huizen waren weggevaagd, bomen omge waaid en in het midden van de nacht lagen de gewonden op straat op hulp te wachten." Moeilijke dagen had het medisch team ook tijdens de bevrijdingsda gen. Biharis vermoordden veel Jon ge mensen en verkrachtten vrouwen. Van honderdzestig families werden alle mannen boven de twaalf Jaar gedood. Ongeveer twintig konden er vluchten. Het medisch team werkte echter ook voor de Biharis. Eenmaal in de week werd er kliniek gehouden en in de beginperiode liep dat alle maal best. Maar toen men de bevol king van Rajbari tegen kreeg moest het team voor zijn eigen veiligheid de werkzaamheden staken en naar een andere oplossing zoeken. Vrou wen kwamen later in groepen van veertig naar de standplaats (Farid- pur) om zo onopvallend mogelijk te worden geholpen. Het grote probleem in Bangladesj is de bevolkingsexplosie. Wat kan hier concreet tegen worden gedaan? "Om hier iets aan te kunnen doen," vertelt majoor Den Hartog, "zal Je een massaalplan moeten maken. Wordt dat niet gedaan, dan is de populatie in twintig Jaar ver dubbeld." Meer teams Dë enige mogelijkheid om hieraan iets te doen is met meer teams naar deze gebieden te trekken. "Als Je er zo'n veertig tot vijftig hebt, kun Je best wat doen. Nu zijn het alleen maar de intelectuelen, die aan "fa mily planning" doen. De armen hebben geen geld om naar een arts te gaan." Maar er is toch wel meer dan één werkzaam is? "Ja", zucht Eva den Hartog, "die zijn er wel. Maar ze houden zich hoofdzakelijk op in de grote steden waar de ellende lang niet zo groot is. In gebieden waar wij ons bevonden, zag Je hen niet". Gaat Eva den Hartog weer terug? Na een lichte aarzeling: "Ik ver wacht wel, dat ze me zullen vragen. Het is een zaak, dat er zo spoedig mogelijk een team terug gaat om de werkzaamheden voort te zetten. Maar eerst ga ik eens heerlijk va kantie houden. Waar? Ergens in En geland. Alleen mijn vader en moe der weten waar ik ben". tijd, dat de mentaliteit eens veran dert. Als we niets doen voor de on derontwikkelde landen dreigt er een grote catastrofe. Laten we de prak tische kant van ons christelijk zijn maar eens tonen en minder bidden. Onze teamleden liepen ook niet met onze Lieve Heer op hun lippen. Ik houd wel van de generatie van deze tijd, die praktisch iets wil doen". Konden de ernstig zieke mensen niet in ziekenhuizen worden behan deld? "In de ziekenhuizen is het zeer droevig gesteld", aldus majoor Den Hartog. "Er is geen medisch perso neel. De mensen kwamen wel veer tig kilometer lopen naar onze kliniek om te worden behandeld. Soms la gen ze anderhalve dag te wachten voor ze aan de beurt waren. Dage lijks hielpen wij zo'n duizend patiën ten". Kindertehuizen Veel schaarloos lopende kinde ren werden ondergebracht in tehui zen. "Er waren tehuizen", zegt Eva Den Hartog, "waar zeker vijfhon derd kinderen zaten, die door zo'n dertig ondeskundige mensen werden verzorgd. Je kunt Je voorstellen, dat het er een hopeloze bende was". In de periode, dat het medisch team in Bangladesj was, is er in Dac ca ook een kindertehuis geopend. Hier zijn reeds vijftig kinderen ge huisvest, die door deskundige lei ding worden verzorgd. Er zijn reeds plannen gemaakt om het complex uit te breiden. "De kinderen, die hier zijn, zijn veelal het slachtoffer van de laatste oorlog terwijl er ook veel aan kinderverlamming lijden, 't Is de bedoeling, dat zij een kans krijgen gezond te worden of te le ren leven met hun handicap. Wan neer het noodzakelijk is. dat een kind in Europa wordt behandeld, is die mogelijkheid aanwezig". Was het voor het medisch team geen handicap, dat het geen arts in zijn gelederen had? "Het had wel fijn geweest als we er één hadden gehad," vertelt Eva den Hartog," maar ik vond het niet nodig iemand aan te trekken, die een groot salaris wilde verdienen. Tenslotte kregen wij ook. maar ons

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4