GEVALLENEN VAN 4RI HERDACHT Burgerij betrokken bij onderzoek van gemeente „De overbuurvrouw kan me zien zitten op de wc SCHOON EN NIEUW Afrit Hoge Rijndijk gaat tijdelijk dicht KOORZANG Geslaagd 1—t=H7i Je mag tegenwoordig haast niks meer... te*-* 1 U M VRIJDAG 1 JUNI 1973 LEIDEN We schrijven 1 juni. En het weer mag dan niet zo fraai zijn, het leven gaat gewoon door. We treden de zomer schoon en nieuw tegemoet. Schoonmaken doet vooral de mens, vooral de vrouwelijke. In het bospark van Oud-Poelgeest zag onze fotograaf een man bezig om een stenen vrouw "in bad te doen". Nieuw is het in de natuur. Jon ge vogels piepen. Jonge eendjes zwemmen achter moeder aan door sloten en singels. De foto werd ge nomen op de Zoeterwoudsesingel. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Met ingang van maan dag a.s. zal de toe- en afrit van de weg Den HaagAmsterdam bij de Hoge Rijndijk tijdelijk worden afge sloten. Dat gebeurt in verband met werkzaamheden aan de weg. Er zul len o.m. stoplichten worden geplaatst. De afsluiting zal gelden tot 16 Juni, of zoveel korter als mogelijk, of langer dan nodig is. De omJLeidings- route zal met borden worden aan- I gegeven. PROMOTIES LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn tot doctor in de letteren gepromoveerd Ch. M. Grivel op een proefschrift getiteld production de l'intérêt romannesque. Un état du texte (1870—1880). un essai de con stitution de sa théorie", en J. P. Fokkelman op een proefschrift ge titeld „Vertelkunst in Genesis, proe ven van stilistische en structurele analyse". Doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen werden C. W. A. Pleij („A study of TYMV-RNA fragmen tation, aggregation, deaggregation") P. H. Ruymgaart („Asymptotic theory of rank tests for independen ce") en H. N. M. van der Lans („In werking van lithiumpiperidide op 2- broompyridine en derivaten van deze verbinding") 60 soorten kamerbreedtapijt zó van de rol leverancier van o.a: Desso, K.V.T., Veneta, Hatema, Bergoss. ook Luxaflex. eerlijke kortingen èn gratis leggen Leiden,Herensingel 10-11-12 Telefoon 01710- 26003 Rijnsburg,Oegstgeesterweg 46a Telefoon 01718-16813 LEIDEN De koffiekamer van het stadhuis was woensdag middag om vier uur, het aan- vangstijdstip van de commissie volkshuisvesting en openbare werken, niet bepaald leeg. Maar het aanwezige volk bestond maar voor een zeer klein gedeelte uit commissieleden. Alleen voorzitter Ham en commissielid Verboom waren present. Een paar minuten later kwam Herman Amptmeijer binnenlopen en tegen half vijf stak Wout Kuyper zijn hoofd om de hoek van de deur. Het publiek was wél talrijk. Een vijftiental mensen had de agenda gezien, waarop vijf brie ven van de Bond van Huurders en Woningzoekenden stonden. Brie ven over slecht onderhoud, onte rechte huurverhogingen en lakse antwoorden van gemeentezijde. Die mensen wilden wel eens ho ren wat de commissie daarover broodtrommeltje meegebracht met daarin het stof en de viezig heid die in twee dagen dwars door het dak heen over zijn bed dwarrelden. Een mevrouw: "Als je bij mij op het toilet zit kan de buurvrouw aan de overkant Je zien zitten omdat de deur niet dicht kan." Een andere man: "Wethouder Ham, u krijgt van mij op staande voet honderd gul den als u voor mij een bed kan vinden dat in onze slaapkamer past." Ham noemde het een ge zond teken dat de mensen naar de commissie waren gekomen om voor hun rechten op te komen. Reactie van een bewoner: "Ja, ja maar toch moet Je wachten tot je Je AOW krijgt, kan Je naar een bejaardenhuis en dat woon Je misschien een keer behoorlijk". Wethouder Ham: "Maar heb ben Jullie dan wel kontakt opge nomen met het bestuur var Werkmanswoningen? Of met de huuradviescommissie?" "Het bestuur is onwillig, het werkt ons tegen. Het wordt tijd dat u daar eens mensen in be noemt die voor ons opkomen. En bij de huuradviescommissie hoef Je ook niet aan te komen. Die ko men meer op voor de belangen van de verhuurder dan van de huurder". De mevrouw met het te kleine toilet (hebben alle Werkmanswo ningen in Transvaal trouwens): "Wij hebben Jarenlang geslikt wat ze van ons wilden. We heb ben meer huur betaald, we heb ben genomen dat ze de huizen lieten verrotten. Maar de jeugd slikt het niet meer. Ik ben blij dat de Jeugd in opstand komt, dat die er niet meer in trappen." Eén punt De commissievergadering leek toch nog wel zin gehad te heb ben, want Ham beloofde, dat hij kontakt zou opnemen met het be stuur van Werkmanswoningen. "Ik zal vragen of er een hoorzit ting kan worden gehouden." Over bevriezing van de huren: "U weet hoe het ministerie heeft ge reageerd op de huurverlaging van De Eendracht en Ons Belang. De renovatie zal op z'n vroegst pas over een Jaar kunnen beginnen." De wethouder zegde tevens toe dat hij zou proberen een raads vergadering te beleggen waar maar één punt zou worden behan deld: het onderhoud van het oude woningbestand en de huren daar- Een van de aanwezige bewoon sters: "Dan hoeven we eindelijk eens een keer niet voor niks naar de raad te gaan en een hele avond naar al dat gezeur te luis teren". VALKENBURG Ook dit Jaar heeft de Vereniging van oud-strij ders van het voormalige 4 R.I. in Valkenburg de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht. Pro testanten en roms-katholieken na men gezamenlijk deel. In de Herv. Kerk werd een her denkingsdienst gehouden. Leger-Aal- moezenier C. A. Plompen uit U- trecht sprak het welkomswoord en leidde de liturgie. Ds. D. Veldkamp uit Den Haag, van 1938 tot 1942 pre dikant in Valkenburg, hield de medi tatie met als thema "Over macht gesproken!" Als we vandaag bijeen zijn, herdenken we hen die in 1940 had te zeggen. De teleurstelling over het wegblijven van de bijna voltallige commissie was daar om groot. Een van de aanwe zigen, een bewoner van de werk manswoningen in Transvaal: "Ik heb nou al vijf keer tot diep in de nacht bij de raadsvergadering gezeten omdat ons probleem op de agenda stond en vijf keer ben ik voor niks geweest. En nu weer. Jullie moeten eens een keer leren vergaderen!" Omdat er toch niet vergaderd kon worden met zo weinig com missieleden stond wethouder Ham toe dat de publieke tribune zijn mond opendeed. En hij heeft het geweten, want de mensen die daar zaten staken niet onder stoelen of banken dat ze het op treden van de raad en de gemeen te knap waardeloos vonden. Klachten spuien was niet zo'n probleem. Eén man had een door een brutale macht hebben ge tracht ons te vernietigen. Maar te genover deze brutale macht staat de macht van Jezus Christus. Bij elke herdenking, aldus ds. Veldkamp, komt telkens weer de vraag naar boven: Zijn onze mannen niet tever geefs gevallen? Is het wel zinvol ge weest dat zij gestreden hebben op dat wij in vrijheid zouden kunnen leven? De wereld bloed uit duizend wonden. Maar het evangelie komt tot ons met te zeggen dat we in Jezus Christus een nieuw thema der ge schiedenis gegeven wordt. De christelijke gemengde zangver eniging "Advendo" onder leiding van Peter Bontje zong drie liederen, waaronder het Ave Verum Corpus van W. A. Mozart. Het kerkgebouw was goed bezet. De dienst werd be sloten met het zingen van het Wil helmus. In de kantine van het Marine Vliegkamp had een bijeenkomst plaats en werd een broodmaaltijd gehouden. Reserve-kapitein M. Vlug, sprak het begroetingswoord. Hierna werd voorafgegaan door de kapel van de MLD, vertrokken naar de erebegraafplaats. Ds. Veldkamp bad hier het Onze Vader. Tijdens het hijsen van de vlag speelde de ka pel Het Wilhelmus. Burgemeester N. van 't Wout, die met de beide wet houders J. van der MeiJ en G. Vis de gehele herdenking heeft meege maakt, sprak hier. "Het is geen her denken van een natuurramp, maai- een herdenken van wat mensen ons hebben aangedaan. Wanneer we hier staan herdenken we met dankbaar heid wat onze militairen voor ons hebben willen doen. Een strijd, waar door wij de vrijheid herkregen heb ben. Velen weten niet meer wat er toen gescheid is. Laten wij de herin nering vasthouden. Macht wordt mis bruikt, ook in onze dagen. Het is goed dat we weer eens wakker worden ge schud! In een samenleving hebben we elkaar zo nodig. Niet alleen op dit moment herdenken, maar altijd en onder alle omstandigheden; aldus de burgemeester. Namens het voormalig 4 RI ver richtte reserve kapitein M. Vlug de kranslegging. Hierna volgde een de- filé langs de graven waarbij de MLD Kapel koraalmuziek speelde. De plechtige herdenking werd besloten met een ontvangst door het gemeen tebestuur van Valkenburg in het Dorpshuis. LEIDEN Het Rijnlands Christe lijk Mannenkoor o.l.v. Sander van. Marion zingt zondag 3 Juni a.s. in de Bevrijdingskerk (Montgomerystraat) aanvang 6.50 n.m. In deze dienst voor belangstellenden spreekt ds. H. Hor- tensius over "Zijn we in de steek ge laten". LEIDEN Aan de Rembrandt- scholengemeenschap zijn geslaagd: HBS-B: A. Abbink, Leiden J. H. Kerkstra Leimuiden, J. H. Koops, Voorschoten, M. M. D. v. d. Linden H. Linschooten A. Loos Leiden, B. Louwman Voorschoten, J. H. Schip per Delft J. G. H. Tabeling. A. J. C. TJebbes, F. Wassenaar Leiden. HBS.-A: P. I. Bellaard Noordwijk, F. R. Bergamin Voorhout. P. A. P. E. Kattenberg Voorschoten. H. H. P. van der Lult Oegstgeest, C. T. Rus man, Leiden, C. L. Schouten Leiden H. J. E. van Waas Leiderdorp. Gymnasium-A: J. F. Boon Leider dorp, J. C. A. Knijnenburg Leiden. Gymnasium-B: J. H. A. Anemaet- Leiderdorp, A. J. Graper Benthui zen. H. Groenendijk Reeuwijk, F. G. Rietkerk Leiden. J A. avn der Sluijs Leiderdorp, B. de Way Wassenaar. J. Wessel Voorschoten. Verlovingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ADVERTENTIE Je mag niet eens voor dag en dauw op het balkon een aria zingenje mag geen bloemen plukken in het park, niet de televisie het raam uitsmijten of de buurvrouw bijten Maar u mag wel releksen in de ontspannen sfeer van Modehuis Vinke, waar alleen de kleurrijke vrijetijds- en badkleding je al in een zomerse stemming brengt en waar u mag kijken en passen, zonder koopdwang. Vinke mode voor langer dan vandaag. LEIDEN Het gemeentelijk ap paraat heeft de hand im eigen boe zem gestoken. Het door de minister van Binnenlandse Zaken voorge schreven onderzoek van de diensten en bedrijven van het noodlijdende Leiden zal niet het enige zijn, waarop wijzigingen van de structuur van het plaatselijk overheidsapparaat worden gestoeld. De commissie begeleiding organi satie-onderzoeken heeft de burgerij betrokken bij het onderzoek naar het functioneren van het gemeentelijk apparaat. Aan bezoekers van de se cretarie en een aantal diensten en bedrijven zijn vragen gesteld over de wijze waarop op hun vragen en wen sen is gereageerd. Verder hebben alle raadsleden een speciaal vragenforgulier ontvangen om te onderzoeken in hoeverre zij een rol spelen in het functioneren en welke problemen zij daarbij ont moeten en of zij eventueel suggesties voor verbeteringen kunnen aangeven. De begeleidingscommissie ds daar naast van mening, da t de relaties van de burgers en hun instellingen/orga nisaties/bedrijven met de gemeente lijke overheid een belangrijk onder deel uitmaken van het overheidshan delen. Om zich hiervan een zo goed mogelijk beeld te vormen, heeft zij het, wenselijk geoordeeld om 400 in stellingen te vragen naar: hun relaties met de verschillende onderdelen van de gemeentelijke overheid; de problemen welke zich naar hun mening hieihij voordoen; 6 hun waardering van deze relaties. Voor dit doel is een vragenformu lier samengesteld, dat aan de gese lecteerde instellingen verzonden zal worden. De mogelijkheid bestaat ech ter dat instellingen ten onrechte niet op de verzendlijst staan. De commis sie wil deze instellingen/organisaties/ bedrijven de gelegenheid bieden om een enquêteformulier aan te vragen, waarin zij van hun betrekkingen met de gemeentelijke overheid verslag kunnen doen. Een verzoek tot toe zending van een vragenformulier kan schriftelijk worden gedaan aan de secretaris van de cie. BOO, p a stadhuis, kamer 222, Leiden. De Commissie hoopt uit de beant woorde en geretourneerde formulie ren de nodige conclusies te kunen trekken met betrekking tot een beter functioneren van het gehele appa raat of van bepaalde delen daarvan. Defensie voorlichting in Kreatief LEIDEN Als onderdeel van het informatiecentrum van Het Krea tief in de Breestraat 66 heeft zich een groep gevormd die zich gaat be zighouden met het geven van defen sievoorlichting. De groep bestaat uit leden van de Vereniging Van Dienst plichtige Militairen (WDM), de Bond Voor Dienstplichtigen (BVD) en de Vereniging van Dienstweige raars (VD). Zij gaan informatie verstrekken, over alles rond het dienstweigeren (.VD), met het doen van protest- dienst (BVD), over alles met betrek king tot het werk van de vakbond van en voor dienstplichtigen (VVDM) en de procedure van de keuring. Verder geven ze algemene informatie over het leger: de toe komstige afschaffing van uitstel en de invoering van vervroegde dienst plicht. Vanaf 7 Juni zitten de informanten elke donderdagavond van 8 tot 9 uur in het Kreatief Sentrum. LEIDEN Dit is de recreatiezaal van de Lorentzhof, het nieuwe bejaardentehuis achter de Zoeterwoudsesingel, dat wel vrijwel geheel bewoond is, maar nog officieel moet worden geopend. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3