japan wuift donkere wolken boven betalingsbalans weg BONA STARS HEET NU BS LEIDEN... Spartaan-dames niet verder dan achtste plaats APPIE HAPPIE Gezinsverzorging moet meer personeel krijgen Tour en kerkgang Leiden behoudt topbasketbal VRIJDAG 1 JUNI 1973 PAGINA 25 Directeur V. d. Meij j TOKIO - Beginnen zioh dan toch sombere wolken samen te pakken j boven Japan? De buitenwacht heeft er jaren op gewacht. Wanneer zou er een eind komen aan het econ- I momisch wonder in Japan, het I wonder van een groei die geen en- kei westers land ooit heeft kunnen benaderen, laat staan evenaren? Geleerd „We zijn op de goede weg," oordeelt een hoge ambtenaar van het mach tige ministerie van internationale handel en industrie (MITI)De goede weg moet dan leiden naar meer evenwicht tussen in- en ex port. De afgelopen maand, zo wezen cij fers van het ministerie van Finan cien uit, leverde een record- tekort op van ruim een mil jard dollar op de betalingsbalans. En over het twee weken geleden geëindigde belastingjaar 1972 was er nog "slechts" een overschot van 2.9 miljard dollar tegen 8 miljard over 1971. Een scherpe stijging van de import, achterblijven van de export en een forse toename van de kapitaalex port zijn er de belangrijkste verkla ringen voor. Plus natuurlijk het j voortdurend omhoog zweven van de yen. Maar Japan is niet uit het veld ge slagen. Hard doorwerken, aanpassen aan nieuwe omstandigheden, dan zal alles waarachtig wel weer goed- komen, lijkt het motto. Dat heeft Japan de laatste Jaren wel geleerd: een al te grote expan sie en een al te agressieve verkoop wekt weerstanden in het buitenland. Japan kan zich die weerstanden niet veroorloven, afhankelijk als het is van zijn afzetgebieden en van de toevoer van grondstofefn waaraan het zelf zo arm is. MITI wil koste wat het kost voor komen dat Europa dezelfde weg kiest als Nixon voor de Verenigde Staten heeft gekozen en zijn gren zen zoveel mogelijk voor Japanse produkten sluit. Juist nu de Ver enigde Staten minder belangrijk zijn geworden als afzetgebied, richt Japans aandacht zich op West-Eu ropa. Temeer waar er nog niet zo bar veel groei zit in de handel in het eigen werelddeel (China inclu sief). Expansie Voorkomen Harde strijd De snelle economische expansie houdt ook dit Jaar aan, zegt direc teur Okamoto van het studiebureau van Tomoera Securities in Tokio, de grootste effectenhandelaar ter wereld. Hij staaft zijn bewering met berekeningen van zijn bureau. En het Economische Planbureau publiceerde dezer dagen de resulta ten van een enquête onder bedrij ven wier aandelen aan de beurs van Tokio genoteerd staan: twee op de vijf verwachten dat de expansie nog minstens twee, drie jaar door gaat, nog eens twee zien pas vol gend Jaar een teruggang en slechts één op de vijf gelooft dat Japan al dit jaar achter gaat raken. Niet voor niets komt Japans minis ter van Buitenlandse Zaken Ohira naar Brussel om met de Europese Commissie na te gaan hoe versto ring van de economische betrekkin gen tussen Japan en de EEG voor komen kan worden. Evenmin is het verwonderlijk dat het minitserie van Financiën vrijwel het hele Japanse bedrijfsleven wil openstellen voor buitenlandse deel neming, daarbij slechts de „gevoeli ge sectoren" uitsluitend. Met meer recht dan voorheen kan Tokio zich dan teweer stellen tegen klachten over Japanse expansie met het sim pele argument: „Komen jullie dan hierheen". Masafoemi Misoe Maar niet alleen bij de overheid bestaat begrip (en angst) voor irri tatie bij de handelspartners. Ook bij de ondernemers leeft dat. Neem Hitachi, één grote ondernemingen. Het bedrijf, dat bijna alles maakt wat er te maken is (van elektrisch draad tot lift. van kleuren-tv tot achthon- derdtons transportvoertuig en van tafellamp tot olieraffinaderij), start te afgelopen maand via 't Jonge Haag se bedrijf ID 70 een poging om een deel van de Europese computer- markt te (Het zal overigens een harde strijd worden, vooral tegen de Amerika nen die op dit gebied een ijzerster- ke positie bezitten). Bij zijn aankondiging van de eerste export van Hitahi-computers maak te president-directeur Masafoemi Misoe direct bekend, dat zijn be drijf bereid is de eigen verkoopor ganisatie in Japan beschikbaar te stellen voor de afzet van Neder landse produkten in Japan. Maar kom hem niet aan met de vraag of hij bereid is tot vrijwillige beperking van de uitvoer van elek tronische apparatuur - waarop de Benelux aandringt en waarvoor het Japanse ministerie van economische zaken nog wel schijnt te voelen. Ontwijkend antwoordt Misoe eerst, dat er naar zijn mening „vrijheid van handel" moet zijn en houd je aan, dan zegt hij, alsof Je een vies woord hebt gebruikt, dat hij .,er geen voorstander van is". Uitvoer Zijn export heeft toch al genoeg te lijden van de zwevende yen. Bij een revaluatie met 17 procent verwacht hij zo'n kwart tot een derde minder uit te kunnen voeren. Hij is dan ook niet zo gerust op Japans naaste toekomst en voorspelt somber tj es dat als de gevolgen van een reva luatie gaan doorwerken - de eerste zes maanden zijn de orderporte feuilles nog goed gevuld - veel klei nere bedrijven personeel zullen moeten gaan ontslaan. Ook niet geheel gerust is Misoe op de loonontwikkeling in Japan. De loonkosten stijgen de laatste jaren met 15 tot 20 procent per jaar. De produktiviteitssti j ging schommelt tussen de 5 en 10 procent. Die hogere lonen gekoppeld aan de krapte op de arbeidsmarkt - werk loosheid is er nauwelijs, in de tex tiel is al een flink tekort en gastar beiders kent Japan niet -èn de stij ging van de waarde van de yen, waardoor de export duurder wordt, vormen een extra reden om naar een betere verstandhouding met het buitenland te streven. In toenemende mate zullen Japanse bedrijven niet meer in het eigen land produceren maar het afzetland zélf opzoeken om daar de goederen te vervaardigen. In Engeland is die ontwikkeling al een poosje op gang en de ervaring daar opgedaan heeft een autofabrikant er toe gebracht in België naar een vestigingsplaats uit te kijken. Het "made in Japan" wordt dan „made in Europe", maar wel met Japans kapitaal en naar Japans idee. Dokter Bazuin officier ON LEIDEN Dokter J. G. Bazuin, de scheidende directeur van de ge meentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst, is benoemd tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. Loco-burgemeester mevr. Den Haan Groen heeft hem vanmiddag op de afscheidsreceptie in de burgerzaal van het stadhuis de versierselen overhandigd. Auto sloeg over de kop LEIDEN Een 20-jarige Zoeter - woudse automobilist verloor gister avond de macht over het stuur toen hij komende van de Oestgeesterweg met te hoge snelheid de bocht naai de Willem de Zwijgerlaan nam. De wagen sloeg over de kop en ramde een verkeerspaal. Hoewel de auto totaal werd vernield bleef de be stuurder ongedeerd. LEIDEN "De Stichting Gezins verzorging Leiden heeft dringend be hoefte aan verdere uitbreiding. Naar schatting behoeven ongeveer 2000 be jaardenhuishoudingen in Leiden huishoudelijke hulp, waarvan 1000 min of meer dringend. Dat betekent, dat onze stichting ongeveer 150 part time bejaardenhelpsters zou moeten kunnen aanstellen om in het gunstig ste geval aan de meest urgente ge vallen hulp te kunnen bieden. Dit te meer daar uit statistische gegevens blijkt, dat het aantal bejaarden in de toekomst sterk gaat toenemen". Dat zegt drs. A. v. d. Mey, direc teur van de Stichting Gezinsverzor ging, in het Jaarverslag van 1972, dat dezer dagen is uitgebracht. Hij wijst er voorts op, dat 't zo lang mo gelijk functioneren van de bejaarden in eigen omgeving via de open hulp verlening kostenbesparend werkt, in vergelijking met de verzorging in een tehuis. Hij is overigens somber ge stemd over verruiming van de gel delijke middelen: "Met de huidige fi nanciële ontwikkelingen in Neder land, zal ook in de toekomst blijken dat we duidelijk prioriteiten moeten gaan stellen bij het hulpverlenings proces in de stad Leiden". Het Jaarverslag meldt voorts, dat de totale uitgaven in '72 f 1.267.112 heb ben bedragen. Per dag kost de ge zinsverzorging gemiddeld f 82.50. Aan niet-bej aarden werd verleden jaar in 174 gevallen met hulpverle ning begonnen. Wegens tekort aan krachten werden 29 gevallen niet ge holpen. Aan het eind van het Jaar stonden er nog 18 aanvragen om hulp open. In de meeste gevallen werd binnen een week hulp verleend: 101 van de 174 maal. De voornaamste re den waarom aan niet-bej aarden hulp werd gegeven, was dat de huisvrouw in een ziekenhuis of andere inrich ting was opgenomen, of tijdelijk of langdurig ziek was. Met hulp aan bejaarden werd in 1972 in 214 gevallen begonnen. We gens tekort aan krachten moest men 114 keer "nee" zeggen op aanvragen terwijl aan het eind van het Jaar nog 31 openstaande aanvragen werden genoteerd. De wachttijden zijn bij de bejaarden over het algemeen veel langer dan bij niet-bejaarden: in 116 van de 214 gevallen begon men pas na meer dan een maand met de hulpverlening. DEN HAAG. LEIDEN Het twee de-kamerlid Jongeling (GPV) is bang, dat de eerste etappe van de Tour de Fratnce op zondag 1 juli over last zal bezorgen aan kerkdiensten en de bezoekers van deze diensten zal hinderen. De wielrenners komen o.a. door Leiden en omgeving. In schriftelijke vragen aan de mi nister van Binnenlandse Zaken zegt hij, dat er maatregelen moeten wor den genomen om als nog duidelijk te maken, dat de belangen van de kerk gang zwaarder wegen dan die van de wielersport. Al eerder heeft het Leidse raadslid Houtman (prot. chr.) vragen in de zelfde geest gesteld aan burgemees ter en wethouders. B. en W. hebben toen geantwoord, dat langs de route in Leiden drie kerken staan. De kerkgenootschappen hebben geen bezwaar. Nieuwe voorzitter Volks universiteit LEIDEN Het bestuur van de Leidse Volksuniversiteit heeft tot voorzitter benoemd de heer J. C. Gmelich Meijling uit Oegstegest als opvolger van professor dr. A. Brou- LEIDEN Bona Stars blijft eredivisie spelen. Dat was het prettige nieuws, waarmee het bestuur van de Leidse basket balclub woensdagavond laat kwam. Dat wil zeggen de BS Lei den gaat eredivisie spelen, want Bona Stars heeft opgehouden te bestaan. Daarmee is een eind gekomen aan de impasse, die is ontstaan nadat de voornaamste kandidaat-sponsor "nee" had gezegd. Jongstleden maandag had de ledenvergadering van Bona Stars zich uitgesproken voor topbasketbal in Leiden. Een commissie van vier man, bestaande uit de bestuursleden De Jong en Den Hollander en verder de heren Falter en Menken, heeft daarna de plannen, die reeds op tafel lagen uitgewerkt en woensdagavond, terwijl de halve wereld de verrichtingen van Ajax volgde, klonk in het huis van Ton Menken in Was senaar het "Eureka". BS Leiden zal volgend Jaar van een geheel ander principe uitgaan, dan Bona Stars in het afgelopen sei zoen. Er zal voorlopig zonder spon sor worden gedraaid. Het ligt in de bedoeling om het bedrijfsleven in Leiden en omstreken warm te ma ken voor de baskettbalsport. Er zul len kaarten in de handel worden gebracht, die recht geven op toegang en vaste plaatsen bij de thuiswed strijden voor het gehele seizoen. Die kaarten moeten worden gekocht door bedrijven, die deze kaarten dan bijvoorbeeld zouden kunnen gebrui ken als relatiegeschenken. Als deze plannen verwezenlijkt kun nen worden, dan zal er genoeg geld binnenstromen, om een topte am te kunnen onderhouden. In grote lijnen is dat team er al. Men gaat uit van een kern van "oude" spelers, die wordt aangevuld door een tweetal Motorsport De Westduitse fa- brieksrijder Adolf Weil (Maico) is gister enals grote overwinunaar te Voorschijn gekomen uit een interna tionale motorcross in de 500 cc-klas- se over drie manches op de Grebbe- berg by Rhenen. Weil won alle rit ten, steeds over 18 minuten en twee ronden. De Nederlander Sigmans werd tweede. Voetbal Harry Heynen (32) is aan het einde gekomen van zyn car rière als betaald voetballer. Van het bestuur van FC VW in Venlo heeft Heynen te horen gekregen dat zyn contract niet zal worden verlengd. Heynen, geboren Venlonaar, speelde als beroepsvoetballer by achtereen volgens VVV, ADO en MVV. Zyn grootste tyd beleefde hy by het Haag- ee ADO. Amerikanen en een of twee promi nente Nederlanders. Daarnaast is Rob de Wit (ex-Levi's) aangezocht als coach. Met hem is de zaak vrij wel rond en had woensdag reeds be krachtigd kunnen worden, ware het niet, dat De Wit op dit moment in het buitenland verblijft. (Nog) geen sponsor Al deze plannen sluiten de moge lijkheid van een sponsor niet uit, maar omdat voor 15 Juni ingeschre ven moet zijn voor de eredivisie gaat BS Leiden op deze manier van start. Naast de steun van het Leidse be- drijsfleven, is echter die van de eigen mensen onontbeerlijk. Maar ook daaraan wordt reeds gewerkt. Er is een supportersclub in oprichting en er zullen contactavonden komen, die niet alleen geld in het laatje bren gen, maar ook de BS Leiden toegang versohaft tot de mensen zelf. Leiden moet basketbalstad worden! "Van daar ook de letters BS", lacht André de Jong. Diezelfde letters zijn na tuurlijk ook zonder al te veel fanta sie om te buiten in "basketbal sport" of toch weer "Bona Stars". BS Leiden zal een zeer professio nele benadering krijgen. Naast Rob de Wit zullen er een tweede coach, een teammanager, een scout en een cond'itietrainer worden aangetrok ken. In de maand juni zal de Leid se basketbalclub een buitengewone ledenvergadering beleggen, waarin een en ander aan de leden zal worden uitgelegd. Daar komt dan ook een voorstel om Ton Menken te benoemen tot voorzitter van BS Leiden. De hui dige voorzitter André de Jong zal wel deel uit blijven maken van het be stuur, maar kan in verband met zyn studie niet voldoende tyd vrymaken om de vereniging te leiden. Atletiekcompetitie LEIDEN De tweede ronde van de atletiekcompetitie heeft voor de meeste teams uit Leidenen Lise geen verbetering van de posities gebracht. De Spartaan-dames werden tijdens de hoofdklasse-strijd in Lisse achtste met 15.300 punten terwijl de heren van de AV Holland in Vught tiende werden met 24.515 punten. In de eerste klasse kwamen de herenteams van De Bataven en De Spartaan uit Lisse tot scores van resp. 19.408 en 18.717. De dames van de AV Leiden, uit komend in de tweede klasse, deden het in Zeeland met 10.216 punten goed. Ook de Bataven-dames kwa men prima voor de dag. Het tweede herenteam van de AV Holland boek te in de derde klasse-poule in Rotter dam een verdienstelijk resultaat: 6271 punten. De AV Holland-dames verzamelden in Rotterdam 5287 pun ten. De Spartaan-dames misten Joke van Gerven die slechts de 400 i.p.v. de haar toegedachte 800 meter wilde lopen hetgeen voor de Spartaan- ploegleiding reden was haar buiten het team te zetten. Op de 800m kwa men nu in actie Hennie Grimbergen (2.14.9) en Lenie vd. Poel (2.22.0) terwijl Jeanet Meskers en Nanneke Lommerse de 400m voor hun reke ning namen, resp. 59.7 en 62.0. Veel punten verzamelde Mieke van Doorn met 1.75 hoog en 14.6 op de 100m horden. Marga Kotekaas produ ceerde een fraaie kogelstoot ,13.20): zuster Lia kon prima overweg met de discus: 37.52m. Francien Bakker sprong 5.11 m ver. De AV Holland-heren draaiden in Vught niet onverdienstelijk al is het nu reeds vrijwel zeker dat de hoofd klasse-plaats prijs zal moeten wor den gegeven. Een hoogtepunt vorm de de polsstokhoogsprong van Mark van Vliet(4.20) al deed Hans Ruy- sink het met 3.50 ook behoorlijk. Martien v.d. Hoorn liep de 800m in I.58.8 en nam ook nog de 3 km steeple chase (9.42.2 in de stromende regen) voor zijn rekening. Wim Hui- ge noteerde 15.6 op de 110m horden terwijl Gé Mulders met 4.06.4 op de 1500m verraste. Sprinters Eddy Monsels en Alfred Verhoe' kwamen op de 100 en 200m tot resp. 10.9 en II.1 en 22.5 en 22.6. De 4xl00m-ploeg Kroone-Monsels-Zijlstra-Verhoef no teerde 43.3 en de 4x400m-ploeg Min- gelen-ZiJlstra-de Wit-Kroone kwam tot 3.29.8. De Bataven-heren haalden weer veel punten op de midden- en lange afstand binnen. Gert Ooms blonk uit met 1.57.6 op de 800m en 4.06.8 op de 1500m. Arie van Tol kwam op de 1500m tot 4.07.5. Leo Mooyman kwam op de 400m horden tot een goede tijd van 58.4 terwijl Clemens van Rooden 15.43.6 op de 5 km produ ceerde. Theo Brusche sprong 6.68 ver en 3.50 polshoog. Van De Spar taan-heren wierp Jan van Heek de speer naar 59.18 en de discus naar 41.84m. Aat v.d. Poel wipte met de polsstok over 4.05m en Leo Duiven voorde liep de 1500m in 4.08.9. De 500 meter bracht voor Wim van Gerven 14.51.4 en voor Pieter Waa ning 14.54.6 op de klokken. Van De Bataven-dames kwamen op de 800m Patricia Jansen (2.23.3) en Nicolien v.d. Hoorn (2.26.7) snel uit de voeten. Mia v.d. Harg sprong 1.60 hoog terwijl Trees v.d. Holst op dreef was met de kogel (10.76) en de discus (29.56). Ria van Dijk wierp 33.14 met de speer. In de AV Leiden- damesploeg kwam Gonnie Haanaü- pel tot een behoorlijke discusworp (28.28m). Wilma Neuteboom sprong 1.55 hoog en Elly Kodde noteerde 2. 31.7 op de 800 m. A-junioren: Maryke Nesselaar deed het uitstekend met 27.4 op de 200m en 4.82m in de ver springbak. In de tweede herenploeg van de AV Holland sprong Maarten Noort 1.70 hoog, wierp Kees Riemens de speer naar 40.06m en kwam Nico Vol- ker tot 4.25.6 op de 1500m. Wim v.d. Hoorn sprintte op de 100m naar 11.8. Van de AV Holland-dames blonk A- Juniore Resie Fransen uit met 13.3 op de 100m en een vertesprong van 4.69m. Ineke Altona liep 2.34.3 op de 800m en Anne Riek Roosing wierp de discus naar 24.10m.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 25