NEC domineert, maar NAC wint beker: 0-2 BLIJ ALS JONGE HONDEN MET Z'N ALLEN IN HET BAD Carnavalesk schouwspel bij finale van 'de onbekenden' WAGENINGEN TOCH NOG INGEHAALD Ajax-zege verdiend MICHAS MAG NIET FLUITEN Damteam verrast VRIJDAG 1 JUNI 1973 PAGINA 21 "Slabo" was na afloop van Ajax-Juventus, en ook de dag er na de algemene opinie van de taxi chauffeurs, kelners en soortgelij ke leden van de spraakmakende gemeente in Belgrado. "Slabo" be tekent "zwak". Maar de uitslag en de hele teneur van de wedstrijd Door Nico Scheepmaker speelden natuurlijk wel in de kaart van de plaatselijke autori teiten, die zoveel voorzorgsmaat regelen genomen hadden om de Italiaanse en Nederlandse sup porters een warme en toch har telijke ontvangst te bereiden. In de etalages stonden bordjes met onveranderlijk: "welkom in onze stad" en in de restaurants had men drietalige menu's met een klein woordenlijstje waarin bijvoorbeeld het woord "hand doek" geen overbodige luxe was, voor wie even naar de wc wilde. Ook waren zij er niet voor terug gedeinsd de "sjah dersjahs" van Perzie al na een half dagje door te sturen naar Slovenie, waar ze minder belangstelling hebben voor voetbal en trouwens ook voor sjahs. Het ongekende feit deed zich zelf voor dat het Joegoslavi sche tv-Journaal woensdagavond om 8 uur niet aanving met het staatsbezoek van de Perzische sjah, maar met beelden uit Bel grado van supporters, maatrege len rond de match en andere Ajax-Juventus-zaken, pas daarna kwam de sjah op de proppen. Eent Joegoslavische Journalis vroeg me voor de aanvang van de wedstrijd wie naar mijn me ning beter was: Ajax of Juven- tus? Ik heb hem toen, als een wij ze goeroe, geantwoord: "de sup porters van Juventus zijn veel be ter dan die van Ajax, maar de spelers van Ajax zijn weer een stuk beter dan die van Juventus". Die prognose kwam uit. Eerst zwelde mijn hart nog op van va derlandse trots toen het Wilhel- zo duidelijk hoorbaar werd mee gezongen door de 8000 aanwezige Nederlanders, nadat de Joegosla vische hymne bijna ongemerkt voorbij was gegaan (Joegoslaven plegen hun volkslied niet massaal mee te zingen). Ik dacht zelfs even dat we de eerste supporters veldslag gewonnen hadden toen het orkest het Italiaanse volks lied inzette, zonder dat een van de Italianen z'n mond opendeed. Maar toen, opeens, spoot het "Italia" eruit, een orkaan van geluid die zelfs bijna de bal optil de van het hoofd van de wereld kampioen koppen, die met de pink op de naad van zijn korte broek op het veld was blijven doorkoppen tijdens het spelen van de volksliederen. Nu waren die volksliederen na tuurlijk gauw voorbij, maar die vlaggen die bleven. Italiaanse voetbateupporters zijn blijkbaar vlag-fetisjisten. Drie uur voor de aanvang van de wedstrijd zag ik in het park naast het stadion een ongeveer 45-jarige Italiaan met snor en bril op een krant in de fik te steken. In de vlammen draaide hij het uiteinde van zijn plastic vlaggestok rond om het te doen smelten, waardoor hij in staat zou zijn een afgebroken me ter vlaggestok er weer op te wringen. Want een vlag lijkt voor de Italianen een normaal attri buut, waar het op aankomt is een grotere vlag te hebben dan Je buurman en liefst ook een lange- De grootste vlaggen van Ju ventus en Ajax verhielden zich dan ook tot elkaar als de opper vlaktes van de beide landen. Ook hadden de Italianen onder de perstribune over een breedte van 30 meter (ik heb het even, na mens het ministerie van vreem de loopjes, voor u opgemeten) een tweetal spandoeken opgehan gen met in letters van een meter hoogte: Juventus club Mivano (Venezia) en Juventus club Por- denone. Daar moet u niet te licht over denken, dat is zeer arbeids intensief werk, liefst acht man waren daarmee bezig... Ik zei in het begin dat de uit slag en de teneur van de wed strijd de autoriteiten in de kaart speelden. Had Juventus gewon nen dan was Belgrado te klein ge weest om de feest vierende Itali anen te omvademen. Nu Ajax won, liep het 50.000 man sterke Italiaanse legioen groggy door de Stad, of lag ineengezakt, met open monden te snurken in de fauteuils van hotel Joegoslavia, in de zalen waarin koningin Juliana vorig Jaar nog haar staatsbanket liet aanrichten. Het enige gevaar voor Belgrado kwam dus van de Nederlandse AJax-fanatiekelingen. maar die hadden allemaal iets over zich van „moe, maar onvol daan". Want zij, Juist zij, wisten beter dan wie ook ter wereld dat Ajax beneden zijn kunnen had gespeeld en zij wilden dat best weten ook. De volgende dag kwam je nog overal in de stad Ajax-supporters tegen die hartelijk werden beje gend door de autochtone be volking, maar zich dan ogenblik kelijk begonnen te verontschuldi gen voor het vertoonde spel. De verwachte exhibitie was uitgeble ven, integendeel, Ajax-Juventus leek eerder op een tentoonstel ling die men bezig was af te bre ken. Hoe kwam het dat het niet „liep"? Het middenrif van Ajax schijnt oververmoeid te ?ijn. Cruijff leek zijn benen te sparen voor Spanje. Rep haalde twee din gen door elkaar: meeverdedigen en free-kick-maken. Keizer leek net als de sjah naar Ljubljana te zijn doorgestuurd, waar hij minder kwaad kon. Blankenburg had na zijn fraaie voorzet op Rep die in kopte, zijn nonchalante pas met achteroverhellend lichaam nu al na vijf minuten te voorschijn gehaald, in plaats van pas in de tweede helft. Daar kwam dan nog bij dat het blijkbaar loon-makend warm was in het stadion van Rode Ster (de persfotografen konden ervan meespreken), want er stond geen wind, het was de hele dag bloed heet geweest en het stadion ligt geheel in de grond ingebed. Je zag vanaf de perstribune de wande lende mensen buiten het stadion boven de rand uitsteken (het oude Olympische stadion in Athene is net zo gebouwd). In ieder geval kreegje na afloopide ndruk dat Barry Hulshoff nauwelijks meer in staat was de ereronde te lo pen. Na het laatste fluitsignaal sloeg Barry ook zijn handen voor het gezicht alsof hem nu voor het eerst van zijn leven het groot ste geluk op aarde ten deel was gevallen. Waren ze eigenlijk nog blij, heb Ik aan dokter Rolink gevraagd. Ja, heel erg blij, vertelde hij. „Ik heb ze althans in geen jaren meer zo blij als Jonge honden met z'n allen naakt in het bad zien sprin gen". Het blijft voor de sportjourna list een hels-moeilijke taak om de prestaties te beoordelen van spe lers die hij niet van haver tot gort kent. Er zijn ommige spe lers die dank zij hun reputatie en bekendheid (Cruijff), of dank zij hun presence (Blankenburg) wat meer in de smiezen lopen dan an dere spelers, waardoor zij wat meer houvast bieden, terwijl an deren altijd door de mazen van het net lijken te vallen. Ik heb van de Italianen eigen lijk ook alleen maar een duidelijk beeld van Altafini overgehouden en de rest was zo'n beetje één pot nat. Ik heb van vier Joegosla vische kranten de cijfers overge nomen die zij aan de Ajacieden toekenden. Het eerste cijfer tus sen haakjes is steeds van Sport, het tweede van Vecerne Novosti, het derde van Ekspres en het vierde van Politika. De kranten in Belgrado gebruikten het tyril- lische (dus ongeveer het Russi sche) schrift. Ik schrijf de na men van de Ajacieden nu even over zoals de Belgradose lezers ze dank zij dit schrijft uitspreken: StaJ (7. 8, 7, 7,), Soerbieje (6. 7. 7. 6), Blankenboerg (7, 8. 7. 8». Hoelshof (7. 8, 8, 8,) Krol (8, 8, 7, 8), Han (6, 6, 7. 6), Neskens, in Sport door een drankzuchtige journalist Henkes genoemd (6. 7. 7, 6). Rep (7. 7, 8, 7), Miren (7, 7, 7, 7), Krojf (6, 8. 8, 7), Kajzer (6, 6, 8, 6). Hoe uit zich de feestvreugde bij de Ajacieden zelf, na afloop? De UEFA had voor de spelers en genodigden in hotel Jugoslaviea een koud buffet aangericht dat er wezen mocht. Om half drie 's nachts stond de helft ervan nog op tafel. Aan een tafel in het midden van de zaal zaten de ho ge heren: Sir Stanley Rous tus sen Jaap en Pia van Praag in, Uefa-voorzitter Franchi en dat soort celebriteiten. Aan een tafel aan de kant zaten de spelers en hun aangang: echtgenotes, mas seurs, de kok, lagere bestuursle den en dergelijke. Verder een or kestje op volle sterkte met een zanger en een zangeres. Men moest wel minstends een rode en een gele kaart bezitten om tot dit walhalla te worden toege laten, dus u begrijpt dat Journa listen met hand en tand geweerd werden, ook al waren ze in het stadion ook al niet in de gelegen heid geweest tot de spelers door te dringen. En u weet hoe de mo derne Journalistiek werkt: ander half uur voetbal betekent drie uur praten met de spelers na af loop, zodat de journalist eindelijk de kans krijgt zijn mening over wedstrijd nu eens aan iemand kwijt te kunnen die er zelf bij ge weest is. Overigens zijn de spelers minder verzot op zulke officiële koude buffetten als Journalisten. Zij blijven zolang als beleefd heidshalve mogelijk is en smeren hem dan naar elders. De UEFA-receptie kende echter drie plakkers onder de spelers: Heinz Stuy, die de indruk maak te zich altijd en overal wel te amuseren. Arie Haan (die te moe was om nog een poot te verzetten) en Jan Mulder, over wiens poot ik helemaal maar zal zwijgen: "Doe je een beetje voorzichtig met Je andere knie", heb ik hem nog ge- De grote animator van het feest werd op den duur Jaap van Praag, die met de zanger van het orkest als duet Tosji Tsjornye zong. Ajax is altijd al een club van zangers geweest: Rinus Mi- chels zong, de broertjes Mühren hebben nu een plaat gemaakt, Cruyff is gelukkig alweer verge ten dat hij een plaat gemaakt heeft en nu Van Praag weer Wordt er bij Feyenoord misschien te weinig gezongen? Of moet er eerst een reden zijn om te zin gen? ROTTERDAM Ook het op het oog favoriete NEC heeft moeten ondervinden waartoe een koelbloedig strijdend cup-fighter NAC in staat is. In zijn debuut in een finale van het toernooi om de KNVB-beker mocht de Nijmeegse ploeg gisteravond twee maal drie kwartier lang de enerverende strijd beheersen, NAC zorgde evenwel voor de treffers, die de ploeg in zijn tweede beker-eindstrijd zes jaar geleden verloor de formatie in Amsterdam met 01 van Ajax de fel begeerde trofee bracht. Bish, die in de beginfase een fout van doelman Schellekens afstrafte Brouwers, die een kwartier voor i aan alle onzekerheid in het Bre dase kamp een einde maakte, bezorg den NAC een 2—0 zege. Complete huisorkesten uit Breda, die reeds geruime tijd voor aanvang hun tocht over de tribunes van het Feyenoordstadion maakten, zorgden een carnavalesk schouwspel in dit duel van de „onbekenden". NEC scheen voor 46.000 toeschouwers alle kansen op de zege te hebben. De van trainer Wiel Coerver be heerste de wedstrijd volkomen maar maakte de grote fout steeds weer met hoge ballen door het midden de weg succes te zoeken. Doelman Jan de Jong, die door het stoppen van strafschoppen een z rijk aandeel had in de uitschakeling van Ajax in de tweede ronde, toonde ook nu op zijn sterkst te zijn als hij onder grote druk staat. Daarbij kwam dat NEC's gevaarlijkste aan valler Cas Janssens zowel Delmotte als in tweede instantie Graaumans als bewaker had. op de defensie van de te genstander zag afstuiten, kreeg na de gele kaart van niet mis te ver- de Limburgse ar- Fortuinlijk Heöl fortuinlijk kwam NAC aan zijn eerste treffer. Na een hoekschop in de tiende minuut van rechtsbui ten Vreyssen liet doelman Schelle kens, op de lijn staande, de bal even los, waardoor Stanley Bish een unieke kans kreeg. Het betekende 1—0. Toch scheen de opgave een onmo gelijke voor de Brabanders. Een moe deloze Cas Janssens, die zijn schoten Als er één man was die de KNVB-beker verdiendewas 't NAC- doelman Jan de Jong wel. Nadat hij ook tegen NEC had be wezen op zijn sterkst te zijn als hij onder druk staat, kon hij dolgelukkig rondgaan met de trofee klein half Theo Boosten stane gebaren i biter. Na de hervatting rekende delijk alleen nog de luidruchtige Bra bantse aanhang op een zege van NAC. Uitermate schaars waren toen de uitvallen van de ploeg. Binnen enkele minuten moest De Jong twee maal redden na kopballen van Jans sens. Verdediger Delmotte wist nog de bal uit het doel te trappen nadat Janssens en De Jong tegen elkaar waren aangelopen en geblesseerd raakten. Steeds moeilijker kreeg de Bredase doelman het. Voor NEC, dat in dit toernooi achtereenvolgens Go Ahead Eagles, SVV, Feyenoord en AZ '67 uitschakelde, drong echter de tijd. Halverwege de tweede helft had Vreyssen de bange onzekerheid bij de 15.000 supporters van zijn ploeg kun nen wegnemen. Na een verre trap van Graaumans waarop Kornelis mistastte, kwam hij vrij voor Schellekens maar faailde toen het op schieten aankwam. De treffer zou echter toch vallen waar niemand hem verwachtte. Na een overtreding van Mellaard liepen Kamps en Eggenkamp elkaar even in de weg. Juist lang genoeg echter voor Brouwers om NAC met een droog schot eindelijk de zekerheid te verschaffen die de vermoeide ploeg zo hard nodig had. Bij 20 bleef het. Als voorwedstrijd speelden de oud - In'ternationals tegen oud-Feyenoord. De ontmoeting eindigde onbeslist: 2—2. Bij de rust leidde oudFeyenoord met 10. Voetbal Het Nederlandse teur-voetbalelftal heeft in Epinal let 20 gewonnen van Frankrijk. Het was een wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het Europese kampiaenschap. Bij rust was de stand 10 door een doelpunt van Timo Meertens (Emmen) in de zesde minuut. Een kwartier na de hervatting scoorde Ad van der Broek (Veerse Boys) de tweede treffer. <t. - v Bish scoort, nadat NEC-doelman Schellekens de bal heeft losgelaten. DEN HAAG Wageningen blijft 't goeddoen in de promo tie-competitie van de eerste di visie PEC Zwolle kon gisteren op eigen terrein maar net aan een nederlaag ontkomen: 22. Vo- lendam herstelde zich van de vorige week geleden nederlaag. In Volendam werd De Graaf schap teruggewezen: 2—1. Elf minuten voor het einde nog leek PEC Zwolle een verslagen ploeg, Wageningen had 'n voor sprong van 02, toen arbiter Derks een handsgeval van Wel- lerdieck constateerde. Uit de daarvoor aan PEC Zwolle toe gekende strafschop scoorde Schubert. Direct sloeg de vlam in de pan en zes minuten later produceerde Rorye de gelijkma ker door de bal uit een hoek schop "ineens" achter doelman Drost te draaien. Dat was dan het opwindende slot van een tamme partij voetbal, waarin Hazelhekke zijn waarde voor Wageningen weer eens had be wezen. Uit een pass van hom had Broeks 0—1 gescoord (64ste min. en hij zelf had drie minuten la ter 0—2 verzorgd. Die riante voorsprong werd voor 12.000 toe schouwers nog uit handen ge geven. Volendam is tegen de Graaf schap pas an de tweede helft agressief gaan voetballen. De 11.000 toeschouwers zagen Vo lendam de leiding nemen (doel punt Hoogland, 29ste min.) maar het sterkere De Graaf schap kwam door Van Londen in dezelfde minuut gelijk. Ze ven minuten voor het einde werd het duel beslist, doordat doelman Oostenhout de bal na een tam schot van Kwakman door zijn handen liet glippen. Italiaanse pers: MILAAN De 1-0 zege van Ajax op Juventus werd in de Italiaanse kranten van donderdag unaniem verdiend genoemd. De meeste sportjournalisten schre ven dat Ajax sterker was. maar dat Juventus eervol ten onder was ge gaan. Het sportdagblad Gazette Dello Sport (Milaan) schreef dat de finale van woensdagavond weinig emoties had gewekt. „Maar zonder „enige twijfel Is de cup gegaan naar het sterkste elftal," aldus het blad „De Europese titel is In handen gebleven van Aajx, een team dat mo menteel onverslaanbaar lijkt..Ju ventus heeft zich niets te verwijten De ploeg heeft zijn best gedaan en' José Altafini was niet in staat om zijn mirakelstukjes uit de competitie en vorige cuprondes te herhalen al dus Gazette Dello Sport. da&Wad La Stampa schreef dat Ajax in de eerste 20 mi nuten van de wedstrijd, waarin de rieHiitn, Sencie goal vieI' ultam- derlijk sterk voetbalde. ,,'^'0,en yerwierven de Nederlanders zich m typisch Italiaanse stijl de beslissende voorsprong.Het vroe ge doelpunt werd door de Nederlan- gec°fK0,Udeerd en mede daardoor was de finale technisch gezien maar middelmatig," aldus La stampa. Belgrado <SI) Dr. Artemio Fran chi, voorzitter van de Europese Voetbalunie, heeft de scheidsrech- terscommissie van de UEFA ver zocht de Griek Michas voorlopig niet te belasten met de leiding van inter nationale wedstrijden. Het optreden van de heer Michas tijdens de fina le van het toernooi om de Europa cup II tussen AC Milan en Leeds U- nited (1-0) twee weken geleden In Athene heeft veel vraagtekens opge roepen. Yalta Na twee ronden heeft Ne derland een verrassende voorsprong van 15-13 genomen in de daan-inter land tegen de Sovjet Unie. In Yalta was opvallend dat wereldkampioen Sijbrands voor het eerst sinds Juli 1969 met een nederlaag werd gecon fronteerd. Gantwarg versloeg Sij brands gisteren. Nadat woensdag avond de eerste ronde met een gelijke stand (7-7) was afgesloten, won Nederland gisteren de tweede ronde met 6-8. Zwemmen Hans Fassnacht, de succesvolste Westduitse zwemmer van de laatste 25 Jaar, stopt met wed strijdsport. "Ik kan niet het meer op brengen om me zoveel te ontzeggen", aldus de 21-Jarige Mannheimer, die sinds 1969 in Long Beach (Californië) studeert.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21