DE EUROPACUP WEEGT ZWAAR Je gaat toch vrijwillig je hoofd in niet de strop steken UEFA AANVAARDT WEDSTRIJDEN OM DE SUPERCUP Het was te zien tijdens de wedstrijden bij de ereronde van winnend Ajax Ruud Krol: VIJF WEKEN VAKANTIE VOOR AJAX 'VRIJDAG 1 JUNI 1973 SPORT PAGINA 19 paar keer bijna verrast," ver klaarde Ruud Krol. "Met de ach terste vier hebben wij er in de rust over gesproken en toen heb ben wij besloten op zeker verder te gaan. Na het doelpunt dat geen vervolg kreeg en door die uit vallen van Bettega en Altafini, is er toch wat spanning gekomen. Misschien ook wel een beetje ze nuwen. Wij wisten toch hoe Twente door hen is ingepakt. Na tuurlijk wij zijn beter dan Twen te, wij hebben meer ervaring, maar Juist daarom hebben wij zo gespeeld. Je gaat toch niet vrij willig Je hoofd in de strop ste ken." George Knobel, woensdagavond nog een klein beetje afzijdig van de winnende ploeg, had ook zijn reserves. "De spelopbouw uit de verdediging was slecht, maar het was een onberekenbaar veld. Het was moeilijk om tot goede aan vallen te komen. Ik wil er nu al vast voor tekenen er ook volgend Jaar naar een slechte finale weer bij te zitten". "Na zo'n minuut of 25 is het eigenlijk gebeurd", vertelde Jo- han Neeskens. "Wij gingen non chalant spelen, zij wérden gevaar lijk. Achter elkaar kregen zij drie kansen. Dan komt er een beetje Ajax-feest op de Dam Agenten lieten zich graag kussen, maar toen het (later) uit de hand ging lopen raak ten er wel drie hun pet kwijt angst. In de rust hebben wij be sloten het risico te vermijden. Uit de verdediging zouden wij verder spelen. En daarna is het een van de slechtste wedstrijden geworden. Het was te warm, het veld was vreemd. Soms had Je harde plekken en ineens gleed Je weg omdat het spiegelglad was door de avonddauw. Je kent Je eigen conditie, maar woensdag avond leek het net of Je helemaal geen conditie had. Als ik twee keer mee naar voren was geweest, stond ik te happen als een vis op het land. En het bleef maar 00, wij speelden niet goed, er was angst. Op een gegeven mo ment besluit Je dan om er in de eerste plaats voor te zorgen dat die nul blijft. Je denkt toch laat ik wat zuinig zijn met mijn krachten, want als zij er per on geluk een inschoppen, dan sta Je nog voor een verlenging ook en dan krijgt "zelfs zo'n ploeg vleu gels. Dat heeft Twente gezien. Daarom". harnas van de pure verdediger knel de Blankenburg, Hulshoff en Krol. Cruijff vond niemand meer die zich als gegadigde aanbood voor zijn pas- Laf Neeskens, na een schitterende zweefduik, Mühren uit een pass van Rep, Rep doordat Zoff de bal na een schot van Mühren niet had kunnen overmeesteren en Hulshoff, die de bal van zijn hoofd op de lat zag plof fen en naar achteren zag vallen, kregen desondanks mogelijkheden om de afstand tussen beide ploegen onoverbrugbaar te maken. Maar de stand bleef één-nul. Vycpalek stuurde Hall er voor Bettega en Cuccureddu voor Causio het veld op. Furino kreeg de gele kaart van Gugulovic, die alleen van Rep geen overtreding over het hoofd wilde zien. Toch bleef Juventus volstrekt onge vaarlijk, want als er een keer moeilijkheden waren in de buurt van Ajax strafschopgebied, dan hadden de Amsterdammers het zelf aangehaald. Eén nul. Het resultaat voet bal werd beloond. Niet omdat Ajax het zo overtuigend speelde na het flonkerende eerste kwart van het duel, maar doordat Ju ventus zo'n uiterst matige, slecht schietende en steeds laf voetbal lende ploeg bleek. Misschien be hoeft de titelverdediger niet veel meer te doen dan zijn kampioen schap te prolongeren. Zeker be hoeft Ajax de wedstrijd niet te maken als al binnen een handvol minuten een voorsprong op het bord staat. De Europese beker is tenslotte 'n te groot goed, de pre mie van zo'n 20.000 gulden ook om die door waaghalzerij op het spel te zetten. Maar Ajax heeft in een aantal Jaren de faam verworven het complete voetbal op de meest geniale manier te kunnen spelen en dan is het Jammer (om niet te zeggen schadelijk) voor de re putatie, als voor het oog van de hele wereld daar maar zo kort iets van wordt getoond. De Europese beker echter weegt zwaar. Letterlijk en figuurlijk. Het was op 30 mei in het stadion van Rode Ster te zien. Tijdens de wedstrijd en bij de ereronde. AMSTERDAM De Europese kampioenen sluiten zondag, met een liefdadigheidswedstrijd tegen de ver sterkte FC Tilburg, hun seizoen af. Daarna volgen vijf weken vakantie voor Ajax en trainer George Knobel die de groep op 6 Juli verzamelt voor de eerste training. De spelers vertrekken op 9 Juli naar een trainingskamp in de Lutbe (OV) voor een zesdaags verblijf. In die pe riode worden vier wedstrijden ge speeld, namelijk op 9/7 in Assen te gen een ACV/Achilles combinatie, op 10/7 in Hengelo tegen een Hengelo's elffca/1 op 12/7 in Meppen (Did) tegtn een nog onbekende tegenstander en op 14/7 in Denekamp tegen DOS'19. In de volgende trainingsweek wordt op 17/7 in Noordwijk tegen Noord- wijk gespeeld en op zaterdag 21 juli komt Ajax tegen het nationale elf tal van Algerije in het veld in Algiers. De daarop volgende week gaat Ajax op zaterdag naar Metz voor een wed strijd tegen deze Franse topclub, een uitvloeisel van de transfer van enkele Jaren geleden van Ton Sondergaard. Van 3 tot 5 augustus speelt Ajax een internationaal toernooi in La Coruna. Op 8 augustus, de woens dag voor de competitie begint, volgt de erewedstrijd voor SJaak Swart. In de oorspronkelijke opzet was die da tum gereserveerd voor een vriend schappelijke ontmoeting met Ander- lecht. Tussen de twee interlands te gen IJsland (22 augustus in het Ajax stadion, 29 augustus in De venter) door gaat Ajax op 25 en 26 augustus naar een internationaal toernooi in Cadeiz, waar onder meer ook Santos met Pele zal uitkomen. In dat weekeinde staat in Neder land de eerste ronde van de strijd om de KNVB-beker, zonder clubs uit de eredivisie, op het programma. BELGRADO Er was geen feest woensdagavond in Belgrado. Vrijwel iedereen voelde zich verliezer. De Tifosi waren met stomheid geslagen, de onpartijdigen waren ge schokt, de Ajacieden, toch met zo'n 10.000 man in het stadion van Rode Ster, hadden op de tribunes hun stem- Ining al in spreekkoren geuit: „Eén, twee, drie, vier, komt er nog wat van". In Belgrado had men het water uit de fonteinen laten lopen. Het was een maatregel, die over bodig bleek. Niemand had, zelfs op een warme avond, zin in een koel bad na een koude douche in het stadion. BELGRADO Het gouden woord na het behalen van de zil veren cup was van Gerrie Müh ren. "Wij hebben het niet expres gedaan", was zijn verontschuldi ging voor het spel van de ploeg die zo weinig van zijn eigen karakter in de wedstrijd had gedaan. Er was na afloop opvallende eenstemmigheid onder de spelers in de verklaringen over' het ni veau waarop de finale zich had afgespeeld. De nonchalance na en zeifis al in de eerste goe de periode, de zwoele avond, de warme lucht, het harde veld, dat door avonddauw glad werd en Juventus, dat zelf zo weinig mee werkte om er een aantrekkelijke wedstrijd van te maken, maar Ajax toch in de greep van de angst bracht. "Wij weten zelf wel, dat wij niet goed waren". Horst Blanken burg maakte er geen geheim van. "Ik heb een paar fouten gemaakt waardoor wij in de verdediging drie-tegen-een-twee- situaties kregen. Daarna ga Je, omdat het toch al niet lekker draalt, voor zichtiger spelen. Je wilt niet op nieuw worden verrast door hun Duizenden waren naar Schiphol gekomen om Ajax in te halen. Barry Hulshoff en Johan Cruijff tonen de af halers de Europa Cup. uitvallen, omdat Je ervoor bent gewaarschuwd. In de rust heb ben wij besloten helemaal geen risico meer te nemen en uitslui ten op de winst te spelen. Dat is gebeurd. Tevreden waren wij niet. In de kleedkamer kon Je merken, dat niemand er echt ge lukkig mee was. De stemming was heel anders, daar veranderde de cup niets "Het is natuurlijk gemakkelijk te zeggen dat Ajax ölecht heeft gespeeld en het is waar ook, maar voor een goede wedstrijd zijn toch twee ploegen nodig die voetbal willen spelen. "Moeten wij dan misschien, als wij al een voorsprong hebben, ook nog de hele wedstrijd gaan ma ken"? vroeg Heinz Stuy zich af. Wij stonden ook aan het einde van het seizoen, het was afschu welijk warm en benauwd. Als wij het niet goed hebben gedaan, Eén-nul, een score die normaal ge sproken op een spannend duel wijst. Niets daarvan. Massa's toeschouwers Stroomden lang voor tijd van de tri bunes. John Rep, de grote man van de achttiende Europa Cupfinale had pijn doelpunt in de vierde minuut ge- piaakt en de 86 minuten daarna bleef Juventus in zijn verdediging hangen, batenacchio spelen ondanks een Achterstand, laf voetballen. Jack Hharlton, geschoold in het onstuimi ge Britse voetbal, minder getalen teerd waarschijnlijk dan de 22 arties ten die de topper van het seizoen nadden moeten maken, noemde het ^en verschrikkelijke wedstrijd. „In jeen Europese finale is slechter ge speeld dan in deze na rust. Juventus peeft geen voorhoede en Ajax liet na loelpunten te maken tegen deze ploeg". Cestmir Vycpalek, de stoïcijnse trainer van Juventus, vond dat zijn ploeg tegen dit Ajax mogelijkheden pad. Vycpalek, gewend aan dit soort goetbal in Italië, vond het niet eens pen slechte finale. „Het was een goe- lie eindstrijd. De zege van Ajax is ver- liend. Wij zijn nog niet aan de top. Wij hebben geen aanvallers. Een nan als Gianni Riva had in zijn :entje van mijn elftal een ander »am gemaakt". I Zijn collega Kovacs „Wij hebben ïtaliaanser gespeeld dan de Italia nen. In dit soort wedstrijden moet de tactiek voorop staan. In zo'n belang rijk duel kun je geen show maken, pk ben blij met het resultaat en te vreden omdat de ploeg de voorge schreven tactiek heeft uitgevoerd, wij hebben Juventus met hun eigen ppel aangepakt". j Op de tribunes zaten bijna 100.000 mensen. Over de gehele wereld heb ben honderden miljoenen de tv aan gezet en zij allemaal hebben maar twintig minuten voetbal gezien, twintig minuten van Ajax, waarin Juventus werd gedegradeerd tot een wat heeft Juventus dan gepres teerd? Wij zijn begonnen met steeds maar aan te vallen. En na het doelpunt zijn wij doorge gaan tot wij merkten dat het niet lukte. Dan wordt Je een beetje moedeloos. Maar we heb ben tenminste nog geprobeerd er iets van te maken. Juventus niet. Neem nou het verschil tussen hun ausputzer en Horst. Blan kenburg is Steeds bezig, die loopt en die valt aan. Salvadore staat maar achter omringd door zijn maten, die ook niet naar vo ren durven. Zo'n man kan met dat spel op die stek 200 Jaar wor- ien". "Iedereen verwachtte een ster ker Ajax", stelde Plet Keizer vast, "dat heeft dan iedereen ge kregen", voegde hij er aan toe. „Wij hebben het spel beheerst, mogelijk niet op de manier waar iedereen rekening mee hield, maar zeer functioneel. In de eerste helft, toen wij aanvielen, hebben wij ook in moeilijkheden gezeten en dan ga Je automatisch minder risico's nemen. In de tweede helft hebben wij dat nog duidelijker gedaan. Zelfs tegen een slechte ploeg is 1-0 een erg riskante voorsprong. Waarom moeten wij riskant gaan spelen, als Juventus, dat achter staat, het principieel weigert te doen. Voor rust hebben wij veel gelo pen, ik stond geregeld in de spits bij Morini en Salvadore. Later hebben wij over bijna het hele veld mandekking gespeeld. Ik mocht toch niet het gevaar lopen dat Marcheftl ongestoord kan gaan. Wij hebben hun laten ko men en doordat zij dat niet kon den, is het vooral zo'n slechte wedstrijd geworden. Juventus heeft geen durf en geen snelheid. Ook niet met Haller. Die is geen sneltrein meer, die is een boemel- tje. "Het doelpunt viel snel. Te snel. Je hoeft toch niet blijven proberen meer te laten zien. Ju ventus is het voorbeeld van de I- taliaanse ploeg en tegen zo'n elf tal is het heel moeilik iets spran- kelends te laten zien. En zoiets moet Je willen ook, dat gaat niet vanzelf. Misschien was dat nu net niet het eerste dat wij wilden woensdagavond". Johan Cruijff: "Dit was een fi nale. Wij draaiden niet goed, er zat te veel nonchalance in. Dan is het toch logisch dat Je eerst op zekerheid gaat spelen. Wij ston den voor. Moet Je dan leuk blij ven voetballen en door een slech tere ploeg in een paar uitvallen gepakt worden en de cup verspe len". John Rep: "Niemand kan zeg gen dat wij niet hebben gepro beerd er wat aan te doen. De aanvallers hebben verdedigd, dat is een normale opdracht. Wij hebben alleen wat meer verde digd dan anders, Je hoeft een wedstrijd toch niet weg te ge- Administrateur Nico Dalmul der: "Als de wedstrijd zo schit terend zou zijn geweest als het banket na afloop, had iedereen voldaan kunnen zijn.. Maar zou dat ook zo zijn geweest als Ju ventus de cup had meegenomen naar hotel Jugoslavia?" "Wij zijn in de eerste helft een Slopers Maar de meesters schrokken plotse ling. Het tweede doelpunt bleef ach terwege doordat de schoten de juiste richting niet meekregen, omdat Sal vadore, Marchetti, Morini en Longo- bucco maar achter bleven hangen en niets offensiefs deden en alleen op breken speelden. Keizer en Cruijff werden een paar keer genadeloos on deruit gehaald, want tenslotte ston den ook slopers als Furino en Causio voortdurend te verdedigen. Een er varen ploeg is daarvan niet onderste boven. Ajax was het ook niet, het elftal is tenslotte door bijna alle wa teren gewassen. Maar het ging alle maal zo gemakkelijk, zo vanzelfspre kend dat er een zekere nonchalance in het elftal kwam. Krol en Blan kenburg gaven onvoorstelbaar on nauwkeurig passes weg. Keizer en Haan behandelden de bal alsof hij van gloeiend lood was. Nummer veertien, J. C. Superstar, toonde soms de allure van de vedette, maar zel den de kwaliteit. En het was nog steeds maar 10, de absoluut minimale marge. Stuy moest Blankenburg corrigeren en Capello stuiten, Rep had een misser van Keizer moeten uitpoetsen. De rechtsbuiten deed het diep in het eigen strafschopgebied na een sprint van vijf meter en voorkwam daardoor de gelijkmaker van Anastasi. Ineens herinnerde Ajax zich hoe venijnig Juventus kan terugprik- ken, hoe gevaarlijk de tegenstoten kunnen zijn. Er ontstond angst, de vrees om een fout te maken. Dat verlamde Ajax, zeker nadat Altafi ni, weer na een foute pass van Blan kenburg nog eens gevaarlijk was geweest, Kreupel Lang zal natuurlijk gepraat kun nen worden over de vraag of die angst gerechtvaardigd was. Achter af is het simpel om te stellen: nee. In weerwü van de feilen bij Ajax, bleef Juventus een kreupele ploeg, die geen vuist kon en durfde maken. Hoewel Juventus zorgvuldiger ver dedigde, met meer mankracht in ie der geval, vond Ajax openingen, tot de ploeg terugviel naar zijn onver wachte dieptepunt. Ajax echter had op het moment dat om een beslissing hoe gespeeld moest worden, werd gevraagd niet de zekerheid dat Juventus een nog matiger tegenstander was dan Pa- nathinaikos. Daarom werd Ajax voorzichtiger in het laatste deel van de eerste helft. Het plaatsverwisselen werd minder, Keizer die geregeld in de spits was opgedoken om het gat dat Cruijff liet, op te vullen, ging te rug naar zijn vleugel. En toen had Ajax geen voorhoede meer. Na rust werd het nog duidelijker. De ploeg stapte over op een strikte mandekking en voorkwam voor al les risico. Een kopkans als Bettega vlak voor rust had gekregen op een voorzet van Furino mocht niet meer worden weggegeven. Slechts enke len bleven in de defensieve concep tie int de tweede helft zichzelf. Nees kens, de grimmige., Mühren de bal- kunstenaar .Suurbier, de koele, Stuy, de zekere en Rep, de brutale, die het oog van de hele wereld en vooral uit Spanje op zich gericht wist. Haan en Keizer vielen weg, het groepje onkundigen, dat machteloos moest toezien naar wat Ajax van plan was. La Juve had een verdedi ging, maar geen middenveld en ze ker geen voorhoede. Ajax exerceerde in een ruimte die groot genoeg was om bataljons hun oefeningen te laten afwerken. En Ajax excelleerde. Cruijff raakte al in de tweede mi nuut de paal. Rep scoorde honderd tellen later met een machtige kop bal uit een haarzuivere verre pass, van de linker flank, van Blanken burg. Juventus was, wat boksers noemen, „koud geraakt". En er was geen gong die de aangeslagen formatie kon red den. Neeskens, Haan en Mühren kre gen een ongekende vrijheid van han delen, de achterste vier hadden tijd en ruimte om te doen wat zij wilden. Het was geen wedstrijd, het was een demonstratie van kracht tegenover machteloosheid. Ajax hield zijn vuurlijn bezig. Suurbier en Krol test ten Dino Zoff, Neeskens en Rep, Mühren en Keizer zochten het doel van Juventus. Ajax was ongenaak baar. Johnny Rep (r) en Barry Hulshoff, in een blij moedig, onderonsje na "Italiaanser speelde dan de ItalianenRep heeft heel toepasselijk e AMSTERDAM Met de tred en e gebaren van mensen voor wie het 'eroveren van de Europacup een nor- aaal en bijna routineus gebeuren is, eerde Ajax gisteren omstreeks zes ,ur terug op Schiphol. Met een ver daging van bijna drie uur, hetgeen bk zo langzamerhand een bijna nor- paal gebeuren is met de charterrei- en van hst Ajax-elftal. De vertraging van het elftal had de supporters, van wie er talrijken al sinds de ochtenduren op de nationa le luchthaven hadden gewacht, niet kunnen verdrijven en toen de ver moeide en ook wat verzadigde hel den tenslotte uit het toestel stapten, was er meer enthousiasme dan twin tig uur eerder in Belgrado, waar de cup was veroverd, die Johan Cruijff de ongeveer 7000 "afhalers" toonde. De meest prominente onder de af halers, de Amsterdamse burgemees ter dr I. Samkalden, vergezeld van en handelend op het grondgebied van zijn collega van de Haarlemmer meer, C. van Stam, had ook urenlang moeten wachten op de meest beken de groep Amsterdammers. Te oordelen naar de manier waar op de burgemeester de Ajacieden verwelkomde, had hij niet met tegen zin gewacht. De eerste burger van de hoofdstad had een uiterst vrien delijk toespraakje en opnieuw een geschenk voor de voetballers, die hij de beste ambassadeurs voor de hoofd stad noemde. Indien Stefan Kovacs zou willen, kan hij toestemming krijgen nog een Jaar in het buitenland te werken. Woensdagavond, voor de wedstrijd in Belgrado, kwam een speciale boodschapper, Samareanu, hem zeg gen, dat het Roemeense ministerie van sportzaken er geen bezwaar te gen heeft, wanneer hij een Jaar lan ger buiten Roemenie zou blijven wer ken. "Het werd", vertelde Kovacs, "mij verteld als een stimulans voor de finale en eigenlijk ook een beetje als premie voor het bereiken van die finale. Mij is de keuze gelaten wat ik doe. Wanneer ik naar Roemenie kom, dan wacht mij de baan, die mij eerder dit Jaar is toegezegd, als ik nog een Jaar buiten Roemenie wil blijven, is het goed". De loting voor de Europacuptoer nooien in het seizoen 19731974 zal op 11 Juli worden gehouden in Zu rich. Dit is donderdag in Belgrado, waar de Uefa vergadert, besloten. Tevens is aan de orde gekomen (en aanvaard) om de wedstrijd tus sen de winnaars van Europacup I en II officieel te maken, de supercup. Tussen Ajax en AC Milan is al con tact geweest over de wedstrijden om de supercup. Het plan bestaat de twee ontmoetingen, in Milaan en Amsterdam, in december t* houdea.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19