"Stop subsidie voor emigratie naar Z-Afrika" Liedboek geeft nadenken veel stof tot Geen behoefte aan beginsel verklaring UW DAGBLAD Raad v. Kerken vraagt regering: Kerk-appèl Wonen in één van die slums ÉHl Gratieverzoek van VVDM-ers wordt bekeken Staking aan Pseudo-brandweerman Veurs college viel door de mand opgeschort MEE OP VAKANTIE VRIJDAG 1 JUNI 1973 miiUIMIMIili* ook in '74 gezamenlijk Kerkelijke gemeenten en parochies die begin 1974 opnieuw de geldwerving voor het eigen werk goedgeorgani seerd ter hand willen nemen, kunnen dit weer doen in een door interker kelijk overleg aan be wijzen week. Zij kunnen materiaal en technische ad viezen krijgen van de aan dat in terkerkelijk overleg deelnemende or ganen. Vast staat dat hervormden, gere formeerden, doopsgezinden luthersen, remonstranten en oudkatholieken weer akkoord gaan met het gelijk zet ten van de geldwervingsklok. Aan UTRECHT De Raad van Kerken fan Nederland heeft een klemmend beroep op de Nederlandse regering fedaan de steun ten behoeve van de -.emigratie naar Zuid-Afrika stop te metten. Met het verlenen van deze Jteun zo verklaart de Raad van Kerken in zijn brief aan de regering pen Uyl handelt de Nederlandse Overheid in strijd met ook door haar -onderschreven beginselen en uit spraken van de Ver. Naties en levert Bij een bijdrage aan de in Zuid-Afri ka gevoerde regeringspolitiek van apartheid, die een ernstige inbreuk formt op fundamentele menselijke paarden. De raad vanKerken herinnert er in .öjn brief aan, dat het centrale comi- ié van de Wereldraad van Kerken in -rijn vergadering van augustus 1972 te Utrecht bij de leden-kerken erop heeft aangedrongen de emigratie paar zuidelijk Afrika af te raden. Op maart 1973 heeft de Nederlandse aad van Kerken aan al zijn leden cerken een brief gezonden, waarin raad de aangesloten kerken ver bekt haar leden te ontraden naar puid-1 Afrika te emigreren met het ioel aldaar functies in ret arbeids- te vervullen. De Raad van Kerken zegt er zich bewust te zijn, dat de uitspraak het centrale comtié van de We idraad van Kerken 'n geheel com- .n landen en gebieden in zui- ielijk Afrika betreft, namelijk Zuid- ifrika, Namibië, Rhodesië, Angola en Mozambique, maar de raad heeft zijn aandacht geconcentreerd op al- n Zuid-Afrike, omdat de ten dien- staande gegevens vooral op Zuid- Afrika betrekking hebben en ook omdat het vraagstuk van de emigra-^ tien aar dat land Nederland in ster tere mate raakt dan de emigratie naar de genoemde andere landen. De Raad van Kerken legt dan aan de regering een reeks van argumen ten voor waarom steun ten behoeve van emigratie naar Zuid-Afrika dient te worden gestaakt: - De regering van Zuid-Afrika heeft in het afgelopen decennium de Immigratie van blanken (bij voor beur protestanten) in dat land sterk •.geactiveerd met als doel de in Zuid- Afrika heersende politieke en econo- piische machtsverhoudingen, die in hoge mate onrechtvaardig moeten -worden geacht ten opzichte van de iet-blanke bevolking van Zuid-Afri- te versterken. De emigratie van lederlanders naar Zuid-Afrika bete tent steun aan dit beleid van de Suidafrikaanse regering en vormt te rn bijdrage tot de instandhou- ling van de apartheidspolitiek, welke de Nederlandse regering tesa- met het overgrote deel van de iternationale staten- en volkerenge meenschap wordt afgewezen als in strijd met de waardigheid en de rechten van de mens. de Verenigde Naties en de internatio nale arbeidsconferentie hebben de laatste Jaren verschillende malen in resoluties erop aangedrongen de emi gratie naar Zuid-Afrika tegen te gaan c.q. niet aan te moedigen. Deze resoluties zijn door de Nederlandse regering gesteund of, voor zover de regering zich van stemming heeft onthouden, geschiedde deze onthou ding blijkens stemverklaringen om andere redenen dan die betreffende de kwestie van emigratie. Vrijheid Niettegenstaande het bovenstaan de, zo vervolgt de Raad van Kerken zijn argumentatie, blijft de Neder landse regering hulp en financiële bijstand verlenen ten behoeve van emigratie naar Zuid-Afrika, waarbij de regering er zich o.a. op heeft beroepen, dat de onthouding van steun bij emigratie naar Zuid-Afrika —welke steun ook wordt verleend bij emigratie naar alle andere bestem mingen buiten Europa zich moeilijk zou verdragen met de erkenning van de democratische vrijheid van alle burgers om zich naar eigen inzicht en op eigen verantwoordelijkheid te vestigen in enig land van hun keu ze". De zojuist vermelde argumentatie van de Nederlandse regering zo besluit de Raad van Kerken wekt ten onrechte de indruk dat door ont houding van overheidssubsidie het aan Nederlanders onmogelijk zou worden gemaakt zich in Zuid-Afrika te vestigen. De vrijheid zich in Zuid- Afrika te vestigen blijft uiteraard ook zonder overheidssubsidies be staan, doch de Nederlandse regering heeft in geen enkel opzicht de plicht op financiële of andere wijze te be vorderen, dat Nederlanders van deze vrijheid gebruik maken. De hervormde geldwervingsactie heeft, voorzover men over gegevens beschikt, de kerkelijke bijdragen doen stijgen met 17 procent ten op zichte van 1972. In dat Jaar maakte men met de actie „Trouw moet blij ken" een sprong van ca. 30 procent. Dat betekent dat (in naar schatting 700 gemeenten) de bijdragen in twee Jaar met bijna de helft omhoog zijn gegaan, zo deelde de. W. H. den Ou den zaterdag mee op de Jaarverga dering van de kerkvoogdijen. In de Gereformeerde Kerken wordt de aanwas in de deelnemende gemeen ten geschat op zo'n 18 19 pet, in de R.K. Kerk op 23 pet. De oudkatho lieken meldden een ongespecificeerd goed resultaat, de luthersen en de remonstranten konden er nog weinig van zeggen. Dit Jongetje woont in één van de talrijke slums die Latijns Ameri ka rijk is. Hij is geen uitzonde ring. In tweederde van de wereld zijn verpauperende wijken een ogenschijnlijk onwrikbaar ver schijnsel. Zoals in Accra (Kenya) waar in de wijk Nima zo'n zes tigduizend mensen in huizen wo nen die hooguit aan twintigdui zend mensen onderdak kunnen bieden. De woningen in deze wijk groeien dicht: veranda's worden kamertjes, binnenplaatsen wor den overkapt, zon en lucht worden buitengesloten. De spaarzame sa nitaire voorzieningen (vijftig pro cent van de bevolking heeft geen water en toilet in huis) zijn on voldoende. De kwaliteit van het leven is beneden alle peil. De Stichting Oecumenische hulp heeft deze maand een drie tal projecten het licht doen zien: 1. het werk van "operatie Nima" dat van groeiend belang wordt voor alle bewoners van de wijk, en nu vaste voet op de grond heeft gekregen in een eigen huis- Je; 2. de omscholing van migran ten (meestal afkomstig van het platteland) in de Braziliaanse stad Ferro de Santana (N.O. Bra zilië), wat inhoudt korte cursus- sussen voor echtparen waarbij de mannen een beroepstraining krij gen en de vrouwen hun noodza kelijke aanpassing bij het grote stadsleven wordt vergemakke lijkt; en 3. het "Urban Develop ment Program" van de Raad van Kerken van Kenya, dat zich voornamelijk voltrekt in zestien slumblokken van Nairobi. Hierbij gaan wijkcentra een belangrijke rol spelen. Loftrompet en hoezeegeroep vergezelt tot nu toe het "Liedboek voor de Kerken, Psalmen en Gezangen voor de Eredienst in kerk en huis aangeboden door de Interkerkelijke Stichting voor het Kerklied". Dat is geen wonder: de enigen die voorlopig gefundeerd over deze bundeling van 641 liederen kunnen oordelen zijn haar sa menstellers. En hoewel zo nu en dan een gedempt "En het had nog veel mooier kunnen wezen" klinkt, vinden dichters en musici en kerkelijke gedeputeerden het allemaal erg mooi. Pas deze week verscheen het boek in de winkels om er even snel weer uit te verdwijnen: zoals gemeld heeft men voorlopig de handen vol aan het afleveren van de voorverkochte De emigratie van Nederlanders haar Zuid-Afrika heeft tot praktisch gevolg dat betere arbeidsplaatsen wor den onthouden aan leden van de «warte bevolking van dat land. Het Niet druk beroepsonderwjs voor de zwarte be volking blijft immers beperkt tot min der geschoolde arbeid. Zodoende t deze emigratie ertoe bij, dat de raiet-blanke bevolking in economisch iopzicht in een tweederangs positie blijft gedwongen. Alleen blanken worden als im- igranten in Zuid-Afrika toegelaten een toekomstige immigrant dient (dp het immigratieformulier o.a. ant woord te geven op de racistische vraag of hij of zij van zuiver blanke afkomst is. De Afrikaners worden -slechts als gastarbeiders met beperkte rechten toegelaten. Over de voorgeschiedenis van het boek is op deze plaats ai meer daar eens geschreven. Voor mijn doel heb ik nu alleen nodig, dat de hervorm de synode van een haar in 1965 aangeboden concept van 150 psalmen plus 173 liederen zei, dat zij dit te dik, te duur en te dol vond. Dat het gezangendeel van het Liedboek nu .Slechts" 491 liederen telt, betekent dat er drastisch gewied is en waar schijnlijk niet met vreugde, want er ging geen onkruid uit, maar tamelijk goed gewas. ©f nu het allerbeste is overgeble ven, is een kwestie van smaak en van jeugdsentiment. Dat laatste zal de bekende woestijnpolka missen „(De dorre vlakte der woestijnen" van Ten Kate J. L. en ook wel een beetje van Jesaja) ,de eerste zal dat toe- Juichen. Over dit soort meningsverschillen moeten we ons maar niet druk ma ken. Evenmin over het synodale ar gument, dat 713 liederen met de psal men een te dikke bundel opleveren: zoiets hoor Je nu nooit over de bun del van Johan de Heer. En duur word zo'n boek altijd genoemd. Een wille keurige pocket als „God in Berlijn" van A. J. Koejemans is met zijn 174 bladzijden al bijna twee gulden duur der dan het standaard-Liedboek met zijn ruim 1100 dichtbedrukte bladzij den (f. 14,75). Over de nieuwe melodieën zal nog wel het een en ander te doen zijn, en nog meer over oude zangwijzen die veranderd zijn. De heren die dat laatste gedaan hebben zullen dat mu ziekhistorisch wel kunnen verant woorden. Of elke wijziging nu wel zo verschrikkelijk nodig was, kan men zich afvragen. Het verlevendigt wel de aandacht van de gemeente, dat is zeker. Woord voorop Enkele dingen vallen in het ge zangendeel van het Liedboek op. Daarbij is het reeds veélgemelde feit dat de eerste 115 gezangen „bijbel- liederen" zijn, deels berijmingen van Schriftgedeelten, deels verzen „naar aanleiding van" Schriftgedeelten De oude lofzangen van Maria, Za- De Algemene Vergadering van DEN HAAG (ANP) Als de VV DM-ers, die onlangs werden veroor- leeld wegens het niet-nakomen van groetpllcht, opnieuw een verzoek i gratie indienen, zal bezien wor- i of zich sinds de afwijzing nieu- feiteri hebben voorgedaan. Dit heeft premier Den Uyl in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens het Voortgezet debat over de regerings verklaring. Tijdens het kabinet-Bies heuvel is een gratieverzoek afgewe ken. Gedurende het debat van de af gelopen dagen hadden kamerleden er op gewezen, dat huns inziens er prake is van nieuwe feiten, en wel Jie plannen van het kabinet-Den Uyl pet betrekking tot de groetpllcht. De nieuwe feiten kunnen tnwilli- Jng van het gratieverzoek mogelijk laken, aldus de premier. UTRECHT (ANP) De Raad van Kerken heeft tijdens zijn gehouden marathonvergadering geconstateerd, dat hij voor lopig geen behoefte heeft aan een beginselverklaring. charias en Simeon (sinds de Refor matie naast de psalmen gangbaar) vindt men natuurlijk in die afde ling. Maar ook onverwachte liede ren, zoals „Dankt, dankt nu allen God", dat geïnspireerd is door een tekst uit het apocriefe bijbelboek Je zus Sirach. De groepering van al deze liederen in de volgorde van de bijbelboeken is in het begin even lastig, maar het is wel zoals het in een protestantse bundel hoort: het Woord voorop. De spreiding van het liederenbe- stand is een ander punt dat deze bun del positief onderscheid van vroegere. De liederen komen uit de kerken van alle tijden en alle plaatsen. Er zijn liederen uit tijden, die mij niet zo verschrikkelijk veel zeggen en uit plaatsen waarvan hetzelfde geldt. Maar in elk geval is het kerkboek veel minder Duits en veel minder ne gentiende -eeuws geworden. Het liedboek zal op zijn minst en kele tientallen Jaren meegaan. Het zal daarbij niet alleen kerkmuzikaal van grote invloed zijn, maar ook al gemeen vormend werken. Per slot van rekening zal het de Jeugd der kerk als lectuur dienen onder de preek en voor de dienst. Uit zo'n boek valt een hoop te le ren. Zo bemerkte ik in mijn prille Jaren naast het fascinerende „Mu- zijk-onderrigt" („ut re mi fa sol la si ut") voorin het oude psalmboek dat Groningen „Stad en Lande" heette en dat Drenthe geen provincie, maar een landschap" was. Een heel enkele keer worden twee melodieën voor één lied gege ven. Soms is volkomen onduidelijk waarom. "Zolang er mensen zijn op aarde" blijkt ook op de wijs van psalm 134 te kunnen. Bij het Wilhel mus (alle coupletten) zijn twee va rianten van de melodie met kleine nootjes ineengevlochten. Daar komt geen mens uit. Maar wegens twee ongelijke maar niet moeilijke melis- men worden alle coupletten van ge zang 301 van notenbalken voorzien. Grief Tenslotte een ernstige grief. De oude avondzang - achter - de psalmen is door 2 liederen vervangen. Het ene is op de oude melodie, maar de tekst is van Revius. De andere versie heeft een andere melodie gekregen, wat ik al niet leuk vind, en ook niet nodig als is zij mooi. Die versie is een ver taling van Wit en Schulte Nordholt, staat er onder. Maar het laatste vers („O Vader, dat uw lief' ons blijk",) is bepaald niet van een van beide heren. Dat hebben ze onveranderd gepikt uit het psalmboek van 1773 en er had dus onder moeten staan na Wit en Schul te Nordholt: met medewerking van Hendrik Ghijsen (1660-1693). Ghijsen komt in het register niet voor wel de andere psalmberijmer Jo hannes Eusebius Voet. Hij wordt daar medewerker aan het psalmboek van 1773 genoemd (hij had alleen maar grondstof geleverd) en ook het aan tal psalmen dat toen van hem werd overgenomen is in het register gro ter dan tot nu toe werd aangenomen. Hier zijn wetenschappelijke ontdek kingen gedaan, of er is met de pet naar gegooid. Dit soort onvolkomenheden wordt hier gesignaleerd omdat er gezien de verwachte grote oplaag nog gele genheid is tot verbetering. G. ALB. VAN DONGEN. Aanmerkingen De commissie die de ter discussie staande "Tweede proeve van een beginselverklaring van de Raad van Kerken" had opgesteld, zal nu wor den gevraagd liever voor de dag te komen met een rekenschapsbericht over wat de kerken bij hun werk in de raad wezenlijk drijft. Tevens zal de commissie worden verzocht voor stellen te doen om een rekenschaps proces op gang te brengen. Dit laatste denkbeeld kwam uit de ke hoogleraar dr. P. van Leeuwen en ds. dr. J. Hebly het document toe. Zij wezen erop, dat de godgeleerden binnen de sectie uiteenlopend dach ten over het nut van het meervou dig kerklidmaatschap, daar dit toch een zeker vasthouden aan kerkge nootschappen met bepaalde rechten en plichten inhoudt. De sectie ziet niet zoveel in het afbakenen van lid maatschappen als wel in kerkelijke gastvrijheid over en weer en in het koker van ds. R. van der Veen, ver- zoeken naar nieuwe vormen van tegenwoordiger van de Zendingsraad. Bewijzen wij de ontwikkeling van de oecumene in ons land een dienst met kerk- zijn, aldus prof. Van Leeuwen. Met algemene stemmen besloot de een dergelijke beginselverklaring, zo raad voorts de Nederlandse regering raad de nota plus conclusies van zijn staken. Op voorstel van kardinaal J. sectie theologische vragen over meervoudig-kerklidmaatschau met een aanbeveling zijnerzijds aan de leden kerken als ook aan de plaat selijke en regionale raden van ker ken te sturen. Ter vergadering licht ten namens de sectie de r.-katholie- Willibrands, president van het Vati caanse secretariaat voor de eenheid, en dr. Philip Potter, secretaris-gene raal van de wereldraad van Kerken, besloot de raad de leden- kerken op te wekken op Pinksterzondag te la ten bidden voor vrede in Ierland. Het is dan ook zaak, dat dergelij ke informaties betrouwbaar in het Liedboek staan. De zeer uitgebreide registers (vooral dat van dichters en componisten) vallen in dit verband te prijzen. Toch heb ik Juist op dit punt wat aanmerkingen, maar ook ande- De heden gangbare spelling wordt toegepast, zo heet het in de verantwoording, maar men schrijft "practisch" met een c en "oekome- rdsch" met een k, beide in strijd met het groene boekje. De toegankelijkheid van het muziek-onderricht van 1973 wordt niet groter als men naast noodzake lijke moeilijke woorden ook nog spreekt van een toonloze e, die "ge- ëlideerd" (weggelaten, ingeslikt of zoiets) moet worden. Bij elk gezang wordt de eerste regel van het oorspronkelijk in de kop gezet. Boven de melodie komt dan ook nog vaak het lied waarvoor die melodie oorspronkelijk diende, alsmede de componist (soms met het Jaar van de compositie, soms met de Jaren van geboorte en ster ven - een systeem kon ik hierin niet ontdekken). Zo blijken wij "Door de nacht van strijd en zorgen" te zin gen, als wij aanheffen "Igennem Nat og Traengsel" op de wijs van "Love divine". Het is wat veel van het goede. Een beetje dol wordt het als een lied van Johannes Damascenus eerst de kop "Deute pom a piomen kai- non" krijgt en daaronder hetzelfde nog eens in Griekse letters wordt afgedrukt. LEIDSCHENDAM (ANP) Het leerlingenparlement van het Veurs College in Leidschendam heeft woensdag met een krappe meerder heid besloten de stakingsacties op te schorten tot dinsdag 5 Juni. De leer lingen waren afgelopen vrijdag in staking gegaan uit protest tegen de benoeming van de biologieleraar ir J. M. Schijen tot rector. Dinsdagavond was de bezetting van de rectorskamer en het secreta riaat van de school al beëindigd, na dat inspectie, ouders en conrectoren daarop hadden aangedrongen, aldus een woordvoerder van het leer lingenparlement. Vrijdag was de eerste staking uit gebroken, maandag hadden de leer lingen de lessen wel gevolgd, maar dinsdag besloten zij opnieuw tot een stakingsactie. Zij willen, en met hen de meeste leraren, de ouderraad en de conrectoren, dat de benoeming van de heer Schijen ongedaan wordt gemaakt. De conrectoren hebben dinsdag ook uitgesproken dat de Sint Maartensstichting het bestuur over het Veurs college moet overdragen aan een vereniging. DEN HAAG (ANP) In Den Haag heeft de politie gisteren een brand weerman aangehouden, die op de camping "Ockenburg" argwaan had gewekt doordat hij uitgerekend op hemelvaartsdag een onderzoek kwam instellen naar de brandbeveiliging. De man gaf zich uit voor onder brandmeester, droeg een heus brand weeruniform en was komen aanrijden in een auto met blauw zwaailicht en met de aanduiding „brandweer" erop. Een nader onderzoek van de politie leerde echter dat de overijverige brandweerman de 24-jarige stuur man W. G. C. uit Leersum was. Het uniform had de man gekocht, de auto gehuurd en wat aangepast. In het voorbijgaan had hij in Den Haag ook vast op naam van de brand weer. voor f 12,55 aan broodjes en kroketten bij een cafetaria laten aanrukken. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wU niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES is: De Sichting Nederland-muziek die streeft naar een vierde Hilver- sumse radiozender, welke de gehele dag en avond klassieke en moderne muziek zal uitzenden, heeft dezer da gen de 50.000-ste adhesiebetuiging ontvangen. De actie, waartoe violist Theo Olof en schrijver Rudy Kousbroek in fe bruari van dit Jaar het initiatief na men, zal onverminderd worden voortgezet. van de studiegroep, die een onder zoek instelt naar de programmatische uitwerking van zo'n Nederland- muziek Hilversum vier, maken naast Theo Olof deel uit: Mia Aleven- Vranken, Nico Dekker, Pieter Jobse, Simon Kortweg, Ton de Leeuw, Hans de Roo, Rogier Starreveld en Edu Verhulst. Tennis Wimbledonkampioen, roemrucht Davis - cupspeler en prof- wereldkampioen Stan Smith (Ver enigde Staten) is, net als voor de Franse titelstrijd, als eerste geplaatst in het toernooi om het internatio nale kampioenschap van Italië. Dit wordt gehouden in Rome van 2 tot 10 Juni. Tom Okker werd als achtste beste speler ingedeeld. Straat: Na Postabonnement Ons VAKANTIEADRES ts: doorhalen wat niet van toepassing ia. plaatsnaam: S.v.p. id blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland België en Luxemburg gratis De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost Kosten t L— pei dag De praktijk neeft ons geleera dat de bezorging van kranteD in de Zuid- Europese en Noord-Afrikaanse landen oog als eens te wensen overlaat. Wi) kunnen daarom geen verantwoording nemeD voor kranten, welke oiet tijdig op net vakantieadres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11