Weer veel toeristen in ons land Irand verwoest bowling- entrum van Peter Post LARDINOIS MOET LANDBOUWOVERLEG REDDEN Academische Raad wil studiestops instellen ZWEEDSE STUDENT BEROOFD WU GEVEN DE STRIJD NIET OP Jongetje Spanjaard gaf verdronken valse clieffues ult We hadden beter deel tunnen uitmaken van en kabinet-Den Uyl" Schade ongeveer drie miljoen gulden DADER MOORD GEZOCHT IN SCHIJNDEL BINNENLAND PAGINA i DEN HAAG (ANP) De ver wachting. dat er ook dit ■weekein de door de snipperdag op maain- en een vrije 1 meidag weer reel buitenlanders een bezoek aan ons larnd zouden brengen ,is uit- ün de tioeriJste ncentra in het westen van het land zyn de hotels en pensions vol of vrijwel vol, maar op particuliere adressen was nog plaats, hoewel het gistermid dag zeer druk was bij verschil lende WVs in de Randstad, de men er toen nog wel in de gasten aan een onderdak te helpen. Er zijn opmerkelijk veel Franse toeristen naar ons land gekomen. Gisteren kwamen ook nog veel Duitsers ons land bin nen, de meeaten met de bedoeling om in een dag de bollenstreek te bekijken.. Het Nationaal Bureau voor toe risme heeft meegedeeld, dat het zaterdag reeds behoorlijk druk was aan de grensovergangen, waarbij in Nieuwe Schans meer Duitsers de grens overkwamen dan bij de grootste grenspost Bergh aiutoweg. Lag zaterdagoch tend in nieuwe Schans het ge middelde op 1500 auto's per uur, bij Bergh autoweg was dat 1200 per uur. De VW's in Amsterdam, Den Haag en Nöordwijk meldden za>- terdag dat de hotels, pensions en particuliere adressen volgeboekt waren. Amsterdam verwees toen de bezoekers naar d e kop van Noord-Holland. Andere VW's, ondier meer in Rotterdam, Utrecht, Zand voort en Breda hadden zaterdag geen plaats meer voor toeristen in hotels, maar konden ze wel onderbrengen in bij particulieren. Gisteren was het ook druk aan de grensposten en met name kwa men er bij Ol'denzaal nogal wat Duitsers ons land binnen. In de ochtend was het ook vrü druk bij Bergh autoweg: 1000 auto's per uur. Gisteren meldde Den Haag, dat er nog wel wat ruimte was om toeristen onder te brengen. M Leiden wasen de hotels en pen sions vol, evenals in Zamdvoort. In Noordrwijk was nog hotel- en pensionruimte, maar waren de particuliere VW-adressen vol. Breda had ook geen hotelruimte meer, evenals Amsterdam, waar bovendien de pensions waren vol geboekt. De hoofdstad had nog wel particuliere adressen ter be schikking. DEN HAAG Voor het komende studiejaar zal de academische raad de minister adviseren studiestops in te stellen voor geneeskunde, tand heelkunde, diergeneeskunde en far macie. De landelijke opnamecapaci teit voor eerstejaars studenten be draagt by geneeskunde 1.695, terwijl zich 3.321 kandidaten hebben aange meld. Tandheelkunde heeft 430 plaat sen voor 625 kandidaten, diergenees kunde 784 voor 566 en farmacie 151 voor 167 Over een door de universiteiten in Amsterdam, Utrecht en Nijmegen voorgestelde stop voor biologie is de raad het nog niet eens geworden, hierover zal vooralsnog geen advies aan de minister gegeven worden. De landelijke opvangmogelijkheid voor 566 biologiestudenten bestaat uit 784 plaatsen. De universiteiten vrezen echter dat de overloop van bij andere richtingen afgewezen kandidaten bio logie toch nog voor problemen zal stellen. Ruim 275 kandidaten hebben als tweede studiekeuze biologie op gegeven. De raad zal plaatsingscommissies adviseren voor de studierichtigen geologie, psychologie, pedagogiek, an- dragogiek, rechten. Nederlands, En gels, Duits, Spaans, geschiedenis, so ciologie, culturele antropologie, socia le en fysische geografie en politicolo gie. MSTELVEEN Een felle nd heeft gisteren het bowling- itrum van dte ex-wielrenner er Post in Amstelveen ver- Het vuur ontstond om- eks half twaalf in het kip- irestaurant op de eerste etage verspreidde zich zo snel dat de stelveense brandweer, geassis- rd door die van Uithoorn en KLM, het gebouw aan de Bo- kerkerweg niet meer heeft inen redden. olgens Peter Post, die het bow- I-centrum samen met twee com- beheert, bedraagt de schade eveer drie miljoen gulden, edryfsleider Hendriks uit Den probeerde meteen na het uit- in van de brand de gevolgen een brandblusser te beperken, dat bleek onmogelijk. Daarna ft hij de zestig aanwezigen, per- bezoekers, zo snel mogelyk bowlingcentrum uitgeloodst. [et gebouw, een verbouwde ma- werd op 1 maart 1971 geopend. zesdaagse van Rotterdam, toen door een val een streep moest onder zijn wielercarrière, wtfd- Peter Post aan het bowlingcen- al zijn aandacht. Zaterdag- ht was hy om vier uur uit het 'lingcentrum thuisgekomen, lost vertelde op het terrein van brand: „Ik lag nog op bed, toen een telefoontje kreeg. Iemand reeuwde: bowling brandt! Ik ong eruit, trok een broek en een aan en racete ernaartoe. Onder zag ik enorme rookwolken, maar dacht: dat kan nooit van mijn k zijn. Utrecht pakt prostitutie harder aan UTRECHT De gemeente Utrecht gaat de prostitutie harder aanpak ken. B. en W. willen de algemene po- litie-verordening zodanig wijzigen dat deur- en raamprostiitutde strafbaar wordt gesteld. Men hoopt met name de prostitu tie, zoals die de laatste tijd opbloeit in de Vogelenbuurt en die tiot grote spanningen in de wijk aanleiding geeft, te beteugelen. In de voorgestelde wijziging zou de gemeente in staat moeten warden ge steld de prostitutie via een onthef fingsclausule te concentreren in de woonschepen aan het Zandpad. Galecopperbrug wordt verplaatst UTRECHT De oude Galecopper brug, eertijds bekend van de opstop pingen op hoogtijdagen nabij het ver keersplein Oudenrijn, wordt ver plaatst. Bet rijk en de gemeente Utrecht zijn overeengekomen dat de brug een stukje naar het noorden een uitstekende functie kan vervul len als vervanging van de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal die rijks weg 2 (Utrecht-Amsterdam) met west-Utrecht verbindt. De operatie gaat 6,5 miljoen gulden kosten, waar van het rijk zestig proceent voor zijn rekening neemt. VERZET IS VERONTRUST OVER GEWELD UTRECHT (ANP) De commis sie samenwerkende verzetsorganisa ties houdt op 12 mei in Utrecht een bijeenkomst over „geweld en samen leving". Deze commissie is samenge steld uit de Nationale federatieve raad van het voormalig verzet Ne derland en de Nederlandse vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. De bijeenkomst wordt blijkens een brief van de commissie gehouden om „een duidelijk waarschuwend geluid te doen horen tegen het toenemend geweld in onze samenleving". Het onderwerp wordt ingeleid door zes sprekers onder wie prof. mr. H. W. Nagel, de heer J. H. Scheps, de heer G. K. Timmerman en mevrouw mr. A. H. S. Ltickers-Bergmans. Na de inleidingen wordt een forumdis cussie gehouden. AMSTERDAM (ANP) De 23- jarige Zweedse student H. H. uit Karlstadt is in de nacht van zater dag op zondag in de rosse buurt van Amsterdam van een tas met al zijn geld en papieren beroofd. De student werd op straat aangevallen door twee kleurlingen. Tijdens de vechtpartij die toen ontstond liep de Zweed twee messteken in de rug op. Die veroor zaakten overigens niet ernstige ver wondingen. Pas bij terugkeer in zijn hotel merkte de Zweed dat hij ge wond was. In de tas zaten onder meer 200 gulden en 600 Zweedse kro- Bas de Gaay Fortman: APELDOORN (ANP) De con- maken hoe de PPR-fractie zich te- allerminst dait wij de strijd op- kritisch volgen", De Galecopperbrug ligt nutteloos geven. Dit zei de PPR-fractieleider linkse partijen Oud-wielrenner Peter Post temidden van de puinhopen van wat eens zijn bowling-centrum was. It gisteren meegedeeld, dat het Den Uyl zullen Het is een geweldige klap, al is het dan alleen maar een morele, want de zaak was goed verzekerd. Die ruïne deprimeert enorm, maar ik heb ge noeg moeten knokken in mijn leven en ik blijf dat doen. Gelukkig dat er geen doden of gewonden zijn geval len, dat was oneindig veel erger ge weest". naast de nieuwe, zes rijstroken tel lende brug im de rijksweg DenHaag- Arnhem die vorig jaar in gebruik werd genomen. Doodgestoken bij vechtpartij de Tweede Kamer Bas de Gaay ten vallen, is wel het laatste wat in Fortman zaterdag op de kernvergade- de lijn der verwachtingen ligt". betere uitgangsstelling voor die strijd sterk worden, zo waarschuwde de dan welk ander kabinet ook. PPR-leider. Hij ontraadde ten sterk- De PPR-leider zei verder dat elk ste een voorstel te aanvaarden voorstel uit het programma van de tussen de pre-constltuerende en Voorzitter CHU: ten-democratische partijen zich het zelfde ten opzichte van het kabinet zyn geweest als de CH hebben uitgemaakt van het toe- stig kabinet Den Uyl. In de te- sie-uitzending „Ter Visie" zei de CH •voojron dj* h« het betreurde Vu.wu rtog 19 mei, waarop Meen. Hij hoopt dat de drie chris- opstellen. Volgens de erband tussen liinese moord drugsmokkel 'EN HAAG (ANP) De itie denkt voor de oplossing van "Chinese moord" ook in de rich- van de omvangrijke heroïne- kkel die half maart in Amster- a aan het licht is gekomen. Zo ft de politie zaterdag bevestigd. Chinezen, drie andere buitenlan en twee Nederlanders werden maart in Amsterdam aangehou- en 14 kilo heroïne werd van de kezen in beslag genomen. Eén van mogelijkheden die de politie nu ijkt is dat de heer Tsgin. die sa- a met zyn vrouw op woensdag 18 il in Den Haag werd vermoord, de smokkel zou hebben geweten sr over zou hebben gepraat, re- waarom de smokkelaarsgroep ik zou hebben genomen. Aldus mogelijke gang van zaken. CH-voorzitter heeft de vorming een christen-democratische unie of federatie door het bedanken van de gevoelige knauw gekregen- Versehuer zou liever de vergade- ng van 19 mei, waarop in drie ver schillende plaatsen de confessionelen vergaderen over de christen-demo cratische eenheid, opgeschort zien tot er wat duidelijkheid intern is. Hij stelt daarbij zyn positie in het ge ding. Het algemeen bestuur- van de ge spreksgroep van Anti-Revolutionair gezinden betreurt het dat de ARP- tweede-kamerfnactie by de laatste ontwikkelingen rond de kabinetsfor matie niet een lijn getrokken heeft met de CHU-fractie. De eisen die de CHU-fractie aan de formateurs Burger en Ruppert stelde o.a. inzake de zetelverdeling het tie vormen kabinet Gistermiddag is de byna 2%-Jarige Maarten Witte uit Ooltgensplaat (Z.-H.) verdronken in de haven na bij zijn ouderlijk huis. Het ventje was met een vriendje aan het spelen en is vermoedelijk van een sluis ge vallen. Na een uur dreggen door de haven meester en enkele leden van de plaat selijke brandweer werd het lijkje van het kind opgehaald. Uit de Waalhaven in Rotter dam heeft de rivierpolitie het lichaam opgehaald van de 37-Jarige binnen- vaartstuurman K. Rietvink uit Den Helder. De stuurman werd sinds 11 april van dit jaar vermist. De politie vermoedt dat hy op die dag bij het aan boord gaan van zyn schip, het ms Kralingen dat toen in de Waal haven lag, te water is geraakt en verdronken. Poging tot verkrachting DEN HAAG (ANP) In het wis selkantoor bij het station Hollandse Spoor in Den Haag heeft de politie zaterdag een 35-jarige Spanjaard aangehouden die drie vervalse tra velier cheques van elk honderd dol lar wilde inwisselen. In Rotterdam was het de man wel gelukt drie van deze cheques te verzilveren. Waar de valse cheques gedrukt zyn en of de man er nog meer van in omloop heeft gebracht, was de Haagse politie nog niet bekend. De identiteit van de man staat nog niet vast. Hij zou een vals paspoort hebben gebruikt om zich te legitimeren. zaterdagmiddag de 21-Jarige Glen Huward in Amsterdam door een mes steek in het hart om het leven ge komen. Huward en de 46-Jarige mon teur J. B. gingen elkaar in een keu kentje van een hotelletje i Nederland denkbaar is. Tijdens de kerngroepvergadering Gaay Fortman. mee zouden we alleen een extra bin ding met het kabinet beklemtonen en e vrijheid verliezen, aldus de ontstond opnieuw discussie met confessionelen. Een motie c de De kerngroep kon zich in meerder- Nieuwe Prinsengracht met messen af te raden, haalde geen meerder- te lijf, nadat de twee mannen don- held. derdag in een café voor de eerste Bas de Gaay Fortman had er enige hadden gekregen. werking tussen de progressieve par tijen. Die nota concludeert dat men op langere termijn en onder bepaalde garanties moet streven naar een pro- i iedereen duidelijk te gressieve volkspartij. pi'ostituee AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft de 34-jarige in Parama ribo geboren J. L. aangehouden, om dat hij ervan verdacht wordt gepoogd te hebben een 25-Jarige prostituee te verkrachten. Hij was de op de Zeedijk tegengekomen haar met een mes, waarmee hy haar onderweg prikken in de rug gaf, met hem naar een kamer in een ho tel in de St. Olofssteeg te gaan. Daar volkomen billijk en redelijk, aldus wcrdeJ ziJn bedoeling veryddd het algemeen bestuur van de AR. gezinden, dat zaterdag vergaderde in Amersfoort. De formateurs hebben dit week einde Den Uyl en Van Agt ontvan gen. Vandaag hebben H. Vredeling en Boersma een bezoek gebracht. Volgens de politie kwam L. vorige maand op vrije voeten na een straf van vier jaar wegens zware mishan deling van zijn echtgenote te hebben uitgezeten. DEN BOSCH De moordenaar van de donderdag zwaar vermin kit uit de Zuid-Willemsvaart opgehaalde 20- jarige Willy Ltffmann moet volgens de Justitie zeer waarschijnlijk ge zocht worden in Schijndel en omge ving. Twintig rechercheurs hebben hun onderzoek in deze zaak hoofd zakelijk gericht op Schijndel, waar de jongeman veertifen dagen geleden vanuit Amsterdam heenging om zijn meisje op te zoeken. Volgens de Bossche officier van Justitie mr. P. J. H. Duljx houdt men er ook rekening mee dat de dader elders gezocht moet worden. Hier voor heeft men volgens hem ook en kele aanwijzingen. De Brabantse po litie byt zich echter voorlopig vast in Schijndel. Het onderzoek is in volle gang, maar er is nog geen arrestatie verricht, aldus de Bossche officier van Justitie. Koningin Juliana en prins Bemhard, prinses Beatrix en prins Claus en prinses Christina woon den zaterdag in het Haagse Congresgebouw het eerste liefdadigheidsconcert van het Wereld Na tuur Fonds bij. In de pauze bezocht de koninklijke familie de stand van het WNF. Het concert dat ongeveer 90.000 gulden opbracht werd opgeluisterd door de wereldberoemde violist Yehudi Menuhin en zijn niet minder beroemde zuster de pianiste Hephzibah. LUXEMBURG (ANP) De minis ters van Landbouw van de EG heb ben zaterdagavond in Luxemburg zich akkoord verklaard met een idee van de voorzitter van de Europese landbouwraad om de EG-commissie het vraagstuk van de vaststelling van de Europese landbouwprijzen op nieuw te laten onderzoeken. Ir. P. Lardinois, Europees landbouwcom missaris, heeft zaterdagavond en zondag in Luxemburg contact opge nomen met alle leiders van de ver schillende EG-delegaties in Luxem burg. Tijdens de vergadering van de mi nisters is, aldus de Nederlandse be windsman, drs. Boersma, gebleken dat geen van de delegaties verant woordelijk wil zijn voor een ernstige crisis in Europa. Dat heeft de Euro pese Commissie, op verzoek van de voorzitter van de ministerraad, de moed gegeven na te gaan in hoeverre de delegaties willen afwijken van hun eerder ingenomen standpunten. De meeste delegaties, aldus drs. Boersma, hebben zich in het overleg van zaterdag bereid getoond tot het vinden van een oplossing. De Duit sers, onder leiding van hun minister Joseph Ertl, toonden zich het moei lijkst Dat wil zeggen dat de Duitse delegatie nog steeds vasthoudt aan het standpunt dat er nieuwe prijzen voor de landbouwprodukten in de EG vastgesteld moeten worden, zon der dat er rekening gehouden wordt met een herstel van de Europese ge meenschappelijke landbouwmarkt, door middel van het voor een deel opheffen van de compenserende be dragen aan de EG-binnengrenzen. Niemand heeft zijn standpunt van de vorige keer echter herhaald, dat wil zeggen, dat geen van de delegaties zich zo keihard heeft opgesteld als de vorige keer, aldus drs. Boersma. Het feit dat geen van de delegaties zaterdagavond getoond heeft een star standpunt te willen innemen, houdt ook in dat de Nederlandse de legatie bereid is bepaalde tegemoet komingen te doen op het stuk van de melkprijsverhoging in het Europa van de negen. Nederland staat niet meer zo star op het standpunt dat de melkprijs met hooguit één procent verhoogd moet worden. Wat voor Ne derland wel een limiet is.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7