Vergroting water areaal aantasting PlassengebiedT bevolking 7000 „Ge Snel", nieuwe boot voor Leidse zeeverkenners Leiden heeft voor eigen huizen nodig luim 40 nieuwe gediplomeerden RIJNLANDSE MOLENSTICHTING: VOOR 1985 '19 LEIDSE EHBO-BRIGAD BLAUJVKRAS KONINGIN EN PRINS IN OEGSTGEEST Vissen en zonnen Spannend slot schoolvoetbal ACTIE TEGEN MARTELEN BENOEMING IVelzijnsraad van start MAANDAG 30 APRIL 1973 IDEN Het ter visie liggende ontwerp-streekplan Plas- ingebied bevat in vergelijking met het concept-ontwerp- reekplan met betrekking tot de door de Rijnlandse Molen- ichting nagestreefde doelstellingen enige belangrijke wij- gingen. Molenstichting is erkentelijk or de in het ontwerp-streekplan op ir aandringen opgenomen passa dat het "van belang is, dat de op monumentenlijst voorkomende ndwatermolens in de betrokken Iders een zodanig gebied zullen oeten behouden, dat zij hun func- maalwerktuig kunnen blijven •oefenen". Gelezen in samenhang »t de ook reeds in het concept-ont- :rp opgenomen zin, dat "het histo- ehe karakter van deze monumen- (o.a. molens) gerespecteerd jnt te worden, waarbij tevens gro- zorg dient te worden besteed aan relatie van het monument met de igeving", betekent dit dat naar oordeel van Gedeputeerde Sta de windwatermolens niet alleen m relatie met het polderlandschap enen te behouden, doch tevens dat plaats daarin functionaal dient zijn dat wil zeggen dat zij als lalwerktuig moeten kunnen blij- functioneren. Hoewel deze duidelijke uitspraak verheugt, heeft een andere de stichting van belang zijnde jziging ongerustheid niet kunnen gnemen. Deze wijziging betreft vergroting van het waterareaal, irwijl in het concept-ontwerp- reekplan nog polders met name erden genoemd, die daarvoor in p" inmerking komen, is in het nu ter zage liggende ontwerp alleen ngeduid, dat het nieuwe waterare- "ergens" tussen de Kagerplassen de Wijde Aa - Braassem en erts in "een aantal polders" ten ■I iden daarvan moet komen. ecreatie beginsel betreurt de stichting _v ingreep in dit imieke polder- lidschap, dat met zijn kronkelende it den en wateringen rond de z.g. Ie polders en de bomengroepen oude boerderijen een boeiend en oorspronkelijk karakter heeft. Een vergroting van het waterareaal zal uiterst zorgvuldig dienen te worden afgewogen tegen andere mogelijkhe den om aan de toekomstige recrea tiebehoeften van de randstedeling te voorzien. Daarbij kan bijvoorbeeld gedacht worden aan de verdere aan leg van wandel- en fietspaden door dit aan natuur en oulbuurschoon rijke gebied. Een verruiming van het waterare aal met 800 ha zal onherroepelijk een onherstelbare aantasting van dit ge bied ten gevolge hebben. Door de toekomstige slachtoffers van de ver groting van het wateroppervlak in het ontwerp-streekplan niet meer met name te noemen, hangt deze als een dreiging boven alle polders, waarvan het behoud van de daarin staande windwatermolens aan dé stichting is opgedragen. Zij heeft twintig poldermolens in onderhoud en beheer, terwijl met drie polders de onderhandelingen gaande zijn over de aankoop van een molen. De meeste van deze twintig molens zijn mede dankzij de grote steun van het rijk, de provincie en de betrokken gemeenten gerestaureerd. Ook voor het onderhoud van deze molens ver lenen de betreffende instanties jaar lijks niet onbelangrijke bijdragen. Het zou volgens de stichting in strijd met het algemeen belang zijn wanneer het tot op heden gevoerde, met gemeenschapsgelden gefinan cierde, beleid met betrekking tot het behoud van de windwatermolens door de uitgesproken ongenuanceer de wateruitbreiding zou kunnen wor den gefrustreerd. Zij verzoekt dan ook met klem bij de vaststelling van het streekplan de geformuleerde uit gangspunten te laten prevaleren en in ieder geval in het plan voor te schrijven dat bij een eventuele ver groting van het wateroppervlak zulks dient te geschieden in overleg met de rijksdienst voor de Monumenten zorg en de Rijnlandse Molenstichting. LEIDEN In de gereformeerde ;vrijdingskerk werd aan de cursis- van de EHBO-cursus 1972-1973 eenheidsdiploma uitgereikt. Namens de brigade voerde ins truc- A. Immink het woord. HU stelde it nu de kroon werd gezet op het rk van de afgelopen wintermaain- een paar maanden waarin door cursisten toch wel hard is gewerkt dit EHBO-diploma te behalen. Vij zyn misschien begonnen met de dachte van: dat doen wU wel even, ii EHBO-cursus is toch niet zo oeilyk, een verband aanleggen is uw geleerd." Als instructeur meen. hU echter te constateren dat zo'n IBO-cursus toch ieder Jaar in de aktyk weer moeilUker is dan dat hij op het eerste gezicht uitziet. Van de 43 examenkandidaten kon- u er 41 een diploma in ontvangst men. Dokter J. G. de Bruyn, de arts- cent van de cursus, hoopte dat de slaagden hun diploma op een waar- ge wUze zullen gebruiken om hulp verlenen zoals het in de afgelopen aanden is geleerd. Namens de cursisten bood mej. Ver- raeten het bestuur een enveloppe et inhoud aan en mocht dokter de mijn bloemen in ontvangst nemen, sprak <n woord van dank voor de de en prettige wUze waarop deze HBO-cursus werd georganiseerd. ADVERTENTIE TORENHOGE GOUDPRIJZEN zyn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, bhjft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare Juweliers adres, met de voordeligste pry zen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Na de diploma-uitreiking werden nog films over de hartmassage, mond op mond-beademing en brandwonden vertoond. De geslaagden zyn de dames: R. J. M. J. van Aken, H. M. Bar ends, H. D. Beyne, J. S. Dubbeldeman—Volbeda, E. Dunsbergen, J. van der Geugten van Engeldorp Gastelaars, W. de Ko ning, E. E. Meyer, W. Noordermeer, J. G. van RooUenFoppe, I. Scholte, E. Th. Simon—FeU en, E. Smit, T. C. Stafleu—ZUlstra, E. Timmers, A. M. Versnel—LangedUk, Y. Verstraeten, F. J. Volbeda, J. Vreeburg, Y. Weber, A. J. Weima, H. J. J. Wiltink en de heren: J. J. Bink, B. Bon, A. J. Brat- tinga, P. van der Byl, J. G. Kersjes, H. M. de Koning, A. P. M. van der Lee, L. A. Pengkey, B. Pluygers, O. H. Pluygers, M. L. Querreveld, A. C. L. Taminiau, L. J. Vaneman, A. W. Ver boon, J. Verschoor, P. Visser, P. L. van der Walle, A. Weeda en Th. Werter. LEIDEN Postduivenvereniging „De Blauwkras" vloog uit Strombeek. In concours waren 348 duiven. Uit slag: N. Boot 1-3-8, P. J. Hansen 2, K. v. d. Steen 4, H. Sladek 5, W. v. d. Wel 6. F. v. d. Wetering 7-9, P. Sloos 10. OEGSTGEEST De opening door Koningin Juliana op 16 mei van „Centrum '45" in Oegstgeest zal ook worden bijgewoond door Prins Bern- hard in zijn functie van erevoorzit ter van de stichting „Centrum Post- Concentratiekamp-Syndroom". De opening geschiedt in de aula van het Rijnlands Lyceum, waar zal worden gesproken door prof. dr. P. Munten dam, voorzitter van de stichting, en Piet Maliepaard. LEIDEN Het nieuwe vis- seizoen nadert weer met ras se schreden. Op Hemelvaarts dag kunnen de hengelaars weer aan de gang. De eerste voortekenen van dat nade rende seizoen zijn al duidelijk merkbaar. Bijvoorbeeld in het Leidse Hout waar op de zon dagochtenden nu wekelijks wordt geoefend voor de vis- serrij met behulp van de kunstvlieg. Sam Tennissen en Joop Leibbrand geven be langstellenden voor deze steeds belangrijker wordende tak van de hengelsport, gra tis instructie. Er wordt zelfs aan gedacht om in Leiden een club op te richten die zich speciaal met de "cas ting-sport" zal gaan bezig houden. Over de Leidse Hout ge sproken, in en om het thee huis bij de hertenkamp ivas het zondag in de zon lekker druk. Nieuwe attractie: om gewaaide bomen, die als vrip worden gebruikt. (Foto's Jan Holvast) LEIDEN Volgens het gemeen telijke binnenstadsonderzoek is voor de opvang van de woningbehoefte van de eigen bevolking het aantal hu welijkssluitingen essentieel. Daar naast komen door overlijden en op neming in bejaardentehuizen bin nen de bestaande woningvoorraad, woningen voor de huisvesting van "nieuwe" huishoudingen beschik baar. Uitgaande van de premisse, dat huwelijken gesloten tussen Leidse ingezetenen binnen de gemeente zelf standige huisvesting dienen te ver krijgen, en voorts, dat dit in de helft van de huwelijken, gesloten tussen partners waarvan één van beide tot de Leidse bevolking behoort, het ge val zal zijn, kan aan de hand van de huwelijksstatistiek een raming van de behoefte worden opgesteld. Het aantal op deze wijze berekende huwelijkssluitingen varieerde in de periode 1967 t/m 1971 Jaarlijks tus sen rond 700 en 800. Het verloop laat een lichte tendens tot daling zien, die zich, gelet op het verloop van het geboortecijfer ook in de toekomst zal continueren. Mede op grond hiervan kan de hieruit voortvloeiende' woningbehoef te voor de Jaren 1972 t/m 1974 op gemiddeld jaarlijks 700, voor de Jaren 1975 t/m 1979 op 650 en voor de pe riode 1980 t/m 1984 kan de netto be hoefte aan woningen voor de eigen bevolkingsaanwas derhalv op rond 7.000 worden geraamd. Compensatie Voor de periode 1972 tot 1985 wordt geraamd, dat in totaal circa 1.000 woningen aan hun bestemming zullen worden onttrokken. Compensatie voor dit verlies eist dus de bouw van 1.00 woningen. Het totale aantal woningen wat benodigd is om in de .dopende" be hoefte tot aan 1985 te voorzien, kan derhalve op circa 8.000 worden ge raamd. Ook hier kan sprake zijn van een keuzeprobleem. Als totale bouw- mogelijkheid werd op nog niet-be- bouwde of inmiddels vrijgekomen terreinen een aantal van 10.700 wo ningen berekend. Hierbij gevoegd herbouw van de thans nog aanwezige 1.500 woningen, die op graad van hun kwalitatieve toestand waarschijnlijk vervangen zullen moeten worden en waarvan herbouw op door afbraak vrijgeko men terreinen zal moeten plaatsheb ben, dan kan tegenover de behoefte aan 16 500 woningen *n aanbod wor den gesteld van maximaal 12.200 Nu dus blykt dat slechts voor rond 75% aan de behoefte kan worden tegemoet gekomen, kan in principe ook worden overwogen om de termijn (tot 1985) waarop Leiden in de huisvesting van de eigen bevolkingsaanwas kan voor zien, ten bate van de realisering van één of meer der andere doelstellingen terug te brengen tot b.v. 1980. LEIDEN Het schoolvoetbal toer nooi voor de lagere scholen dit jaar goed georganiseerd en begun stigd door "lekker" voetbalweer heeft een spannend slot beleefd. In de finale-poule van drie teams viel weliswaar de Protestant Chritelyke School (Obrechtstraat) een beetje te gen (nederlagen van 3—0 en 1—0), maar hier stond tegenover dat de beide andere elftallen, de latere win naar de Don Boscoschool en de Pro. fessor Teldersschool, van vrijwel ge- lyfce kracht waren. Deze twee teams ontmoetten elkaar dan ook in de "super-finale". De Teldersschool startte in deze eind strijd als favoriet, daar de "pro- fessaren" hun eerste wedstrijd met maar liefst 3—0 hadden gewonnen: doelpunten van topscorer Maurice de Bruin (2x) en Dik Zwart. Door dit betere doelsaldo de Don Bosco school won "slechts" met 10 van de Prot. Chr. School via een treffe»- van aanvoerder Wim Oranje zou een gelijkspel reeds voldoende zijn om de titel in de wacht te slepen. De Teldersschool fel aangemoedigd door vele vrouwelyke supporters kwam dan ook wat verdedigend uit de startblokken en gaf daarmee de LEIDEN Zaterdag hebben de Leidse zeeverkenners er een nieuwe boot bijgekregen. Op feestelijke wij ze werd op het terrein van de firma Reece aan de Rooseveltstraat de „Gé Snel" gedoopt. Deze doop was de kroon op de vele uren arbeid die de zeeverkenners zich gegeven heb ben om de man aan wie zij zoveel te danken hebben gehad - nl. ex- sohipper Snel die vordg jaar door een verkeersongeluk oan het le ven kwam - te herdenken. De heer Snel, die in Leiden een bekende fi guur voor de padvinders was heeft zich na de oorlog bij de padvinders, respectievelijk, als welp, als ver kenner en later als zeeverkenners leider verdienstelijk gemaakt. De laatste Jaren van zijn leven heeft hij zich vooral beziggehouden met de „Waingungagroep" die ook het feest van zaterdag had georganiseerd. Want ondanks de toch droevige achtergrond was het inderdaad een feest. De enige moeilijkheid, die zich voordeed, was dat mevrouw Snel, moeder van de overledene, die de doop verrichtte de fles champagne vier maal tegen de boeg moest gooi en voordat het vlaggeschip met een knal in gebruik werd genomen. Dit alles gebeurde onder muzikale begeleiding van de gehalveerde Pau zeeverkenners. Het mes sneed deze dag aan twee kanten. Door demon straties van welpen- en verkenners- de omgeving kennis maken met "Scouting Nederland" zoals de pad- virudersbewegiing tegenwoordig heet. lusband eveneens afkomstig van d* ^elen konden belangstellenden uit Het feest dutnrde tot ongeveer half "Don Bosco" de gelgenheid aan te vallen. Dit aanvallende spel resul teerde nog voor de doelwisseling in een "gouden" doelpunt van Don Bos- co-speler Danny Barning. Vlak voor tijd kreeg de Teldersschool nog een enorme kans om alsnog via een ge lijkspel het kampioenschap te ver overen. Een wegens hands van Dan ny Barning toegekende strafschop werd echter door Maurice de Bruin naastgeschoten In de sensationele slotfase van dit aantrekkelijke duel gaf de Dan Bos coschool, met een uitblinkende Michel van Haren in het doel, de verrassende voorsprong èn de titel niet meer uit handen. Na afloop werden door toernooi leider Ruud de Groot de verschil lende bekers en andere prijzen uit gereikt, waaronder ook het spelregel boekje van tekenaar Dik Bruinestein "spelenderwijs" dat aan alle spelertjes cadeau werd gegeven. Voor 22 scholiertjes was het echter niet meer dan een (schrale) troostprijs. Prot. ChristelUke School (Obrecht straat) Don Boscoschool 01,; Prot- Chr. Sch. Professor Telders school 0-3, Prof. TélderschoolDon Boscoschool 01. Don Boscoschool kampioen. LEIDEN De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt morgen een avond, die in het teken zal staan van de actie tegen het mar telen. De avond is in de mensa van Sociëteit Augustinus, Rapenburg 24. Als gastspreker zal optreden H. A. van Geuns, oud-voorzitter van de Nederlandse afdeling van Amnesty International en tegenwoordig lid van het International Executive Committee van Amnesty. W. Ruiten berg zal een en ander vertellen over de activiteiten van de Leid6e werk groep. LEIDEN De in Leiden wonende dr. D. L. Kedde is benoemd bot plaatsvervangend hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, belast met het toezicht op de hygiëne van het milieu van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, Dr. Kedde was regionaal inspec teur milieuhygiëne in de provincie Noord-Holland. In deze functie is hij opgevolgd door dr. H. Copier. LEIDEN Op 8 mei geschiedt in het buitencentrum Korte Vliet de be- stuursoverdracht van Maatschappe lijk Contactorgaan en Welzijnsraaa. Prof. dr. J. A. Stalpers, hoogleraar in Tilburg, zal een inleiding houden over welzijnsraden en sociale plan- (Foto Jan Holvast) ning.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3