u ook Nixon danig in knel door aak-W atergate Weer overleg V S-Hanoi Brezjnew vindt een zondebok Rudolf Hess: een peperdure gevangene 7resident moet het hebben geweten Je weet het tenslotte niet meer... hERDAG 26 APRIL 1973 BUITENLAND j onze correspondent in Washington) SHINGTON Ondanks de lawine van onthullingen en daarop volgende ontkennin- in de Watergate-spionageaffaire heeft geen politicus nog het onzegbare durven te «n, al zijn er velen die het geloven, name lijk dat president Nixon geweten heeft van de lage in het hoofdkwartier van de Democraten, dat hij op de hoogte werd gehouden Je resultaten, en dat hij ook afwist van de pogingen om de gearresteerden om te ko- in ruil voor hun zwijgen. Republikeinse senator Brooke lassachusetts is het verst ge- toen hij in een televisie-uit- 1 zei dat, hoewel hy niet over beschikte, het „ondenkbaar" de president niet geweten zou wat zijn eigen topassistenten faten. Ook wordt binnenskamers ooral conservatieve Republikei- rel met de gedachte gespeeld gedwongen aftreden van de at (terwijl het de liberalen daar Juist weinig heil in zien, een opvolging door vice-pre- Agnew, op zichzelf al een on- ijke gedachte, diens kansen Ie partijbenoeming in 1976 aan- zou vergroten), maar tot nog eft niemand zyn veronderstel- openlijk en direct durven van de redenen waarom over medeplichtigheid met de omzichtigheid meer gefluis- gepraat wordt, is de onover- re constitutionele crisis die in ■val te verwachten is, en waar- K>mmige Juristen menen dat ambt van de president van zo ernstig zou aantasten dat nd onregeeerbaar zou worden, de positie van de VS in het land gevaarlijk zou worden on- ïd. mover deze redenering staat die van de conservatieven, die dat het niet gaat om het red- q Nixon, maar om het veilig van het presidentschap, dat et aanblijven van Nixon ver- Iergraven wordt. Deze gefluis- jeculaties zullen nooit werke- worden, maar ze illustreren e waarin president Nixon nu vertrouwen van zijn hechtste ers heeft verloren, de laatste onthullingen blijkt Veronderstellingen over Nixons chtigheid op zijn minst aan- t worden. De eerste aanwij- s de getuigenis van ex-minis- Justitie Mitchell die later de mgscampagne leidde, dat hij aad enkele vergaderingen had aar over plannen werd en om elektronische afluister- tuur in het kantoor van de ten te plaatsen. Deze byeen- werden al in Januari en fe- 1972 gehouden, een half Jaar de verkiezingscampagne goed kwam. lij ter s ïi dat hij elke keer dat er werp ter sprake kwam, het afkapte. Hij zei echter niet eel woorden dat hij onkundig n de spionage terwijl deze tgevoerd. In het woordenspel het Witte Huis zo bedreven is alleen betekenen dat Mitchell de hoogte was en niets onder - n de spionage te beëindigen, hij dus stilzwijgend zijn toe- og had gegeven, lell was in die dagen presi- lixons vertrouwensman. Hij enige die rechtstreeks toegang de president en die de „Duit- nyters". topassistenten Ehr- en Haldeman (die door Mit- racht werden), kon passeren. had Nixons campagne in leid en had op verzoek van z\jn ministerschap neergelegd de herverkiezingsoampagme zijn hoede te nemen. Is het lelijk dat in deze persoonlijke een zo belangrijk, potentieel f, campagneplan als een ille- tuisteren van de Democraten sprake werd gebracht? reede aanwijzing volgde enkele na Mitchells getuigenis toen de gearresteerde inbrekers een memorandum naar de van de Watergate-zaak waarin hij zei dat op aan- van Dean, de advocaat van te Huis, het spionageplan van aan zo was opgezet dat Mit- staat zou moeten worden ge- ontkennen dat hij er iets maken had gehad. Dat zou meer ook voor de president Q hebben. Vervolgens is be- (worden dat by de eerste bij sten waar de spionage werd i, het hoofd van de spionage- Jddy. (die nu veroordeeld is gevangenisstraf van zes tot Jaar) zijn voorstellen illu- met een grote kaart die hij OOO gulden had laten maken lelijks materiaal voor een con- volgens Mitchell iedere •or hem werd afgekapt wan- spionage ter sprake kwam. «lent Nixon heeft altijd een rijk persoonlijk aandeel gehad eigen verkiezingscampagne De commissie voor de herver kiezing van president Nixon heeft, aldus de Washington Post, in mei verleden jaar verkiezings fondsen gebruikt om een mislei dende campagne te voeren die de indruk moest wekken dat de meerderheid der Amerikaanse bevolking zich achter president Nixons besluit schaarde om mij nen te leggen in de No-".rdViet namese haven Haifong. Dit werd gedaan door het opstellen en verzenden van honderden gefi xeerde bijvalstelegrammen aan het Witte Huis. en het plaat sen van een grote advertentie in de New York Times. Op grond van deze valselijk gecreëerde vloed van telegram men verklaarde Witte-Huispers- chef Ziegler enkele dagen later, op 10 mei, dat de post voor de president zes tegen een voor de nieuwe oorlogsactie was een teken, zei Ziegler toen, van „be langrijke steun" voor de beslis sing van Nixon. Een voormalig lid van de ver kiezingscommissie vertelde de Washington Post: „De com missie werkte twee weken op topcapaciteit. Wij hadden het gevoel dat de Haifong-beslissing de president kon maken of bre ken". het verliezen van zijn campagne te gen Kennedy in 1960 werd bijvoor beeld door zijn staf onder meer toe geschreven aan het feit dat hy zich te veel met details had bemoeid, en te weinig met de grote lijnen van zyn campagne. Zyn campagnes heb ben ook van het begin af aan in het teken gestaan van praktijken die op morele gronden verwerpelijk waren. In de verkiezingscampagne voor de staat Californië die hij van gouver neur Brown (1962) verloor, zette Ni xon met Haldeman (toen ook al een vertrouwensman) een gefingeerde commissie op die zij de naam gaven van „Commissie voor het behoud van de Democratische party". Onder deze naam, die de indruk wekte een De mocratische organisatie te zijn, wer den tienduizenden brochures rondge stuurd aan Democraten waarin ge suggereerd werd dat gouverneur Brown een .links" gevaar was voor de party. Verder lieten Nixon en Halde man truc-foto's circuleren waarop Brown stond afgebeeld met commu nistische Aziaten. Na afloop van die campagne span den de Democraten een proces aan en wonnen. De rechter noemde Nixon en Haldeman in zijn vonnis als de genen die het plan hadden goedge keurd, en die erin hadden toegestemd dat Nixons campagnefondsen voor het project werden aangewend. Onthullingen In 1970, tijdens de tussentijdse ver kiezingen voor het congres, versche nen advertenties in de dagbladen waarin op lasterlijke manier „onthul lingen" werden gedaan over Demo cratische kandidaten voor het con gres. De advertenties stonden op naam van niet-bestaande „verenigin gen van bezorgde burgers", maar werden in feite geplaatst door het Witte Huis, waar Nixons assistent Charles Colsan het „burgercomité" had opgericht. Dezelfde Colson stuurde in de af gelopen voorverkiezingen voor het presidentschap een met een gefin geerde naam ondertekende brief naar een dagblad waarin gezegd werd dat senator Muskie, toen een van de kan didaten voor het Witte Huis, zich bediend had van de term „canuck" een voor de in Maine belangrijke Poolse minderheid beledigende term. De brtef wordt gezien als een van de kemincidenten die ertoe hebben ge leid dat Muskie zich terugtrok. James Resten heeft erop gewezen dat het Watergate-schandaal minder belangrijk is dan wat deze opvattin gen over het bedrijven van politiek mogelijk maken. De president, schreef Reston, heeft zich zijn leven lang omgeven van een sfeer van vrees en Eindelijk een rustig beeld uit Noord-Vietnam: een onderwijzer helpt kinderen bij het schrijven in een school aan de rand van Hanoi. achterdocht. In die sfeer zocht hij zyn weinig begaafde medewerkers, en in die sfeer werden zijn verkiezings campagnes voorbereid en uitgevoerd. Er is al geen twijfel meer aan dat de Watergate-affaire het grootste schandaal is geworden in de Ameri kaanse politieke geschiedenis en ook in de toekomst onverbrekelijk ver bonden zal zyn met de regering- Nixon. Inmiddels is de openlijke woede van velen zo hoog gestegen dat ook het conservatieve en pro-Nixon avondblad in Washington, The Eve ning Star, gisteren een hoofdartikel publiceerde waarin gesteld werd dat ook een opruiming onder het Witte Huis-personeel president Nixon niet meer kan vrijpleiten van de „oneer baarheid die zjj, die namens hem op traden op het Democratische systeem hebben geladen". Het blad zei dat de president „een opmerkelijke ongevoe ligheid en arrogantie" aan de dag heeft gelegd, door niet te weten dat er lang voor 21 maart (toen Nixon zyn Watergate-verklaring aflegde) iets mis was. The Star eindigt het hoofdartikel: „De schandalen van vorige regerin gen hebben altijd iets met financiële corruptie te maken gehad. De Water gate is een schandaal van misplaatst vertrouwen, misplaatste loyaliteit en politieke geloofsijver. De samenzweer ders verwarden het lot van Nixon met dat van het land. De heer Nixon, zo hij nog hopen durft op een eer volle plaaits in de geschiedenis, kan het zich niet veroorloven dezelfde vergissing te maken". ADVERTENTIE dan is de mode lang, dan halflang, dan kort en wat zijn de modekleuren eigenlijk, geel, bruin, paars of oranjei En voor hoe lang dan welf Alles lijkt onzeker. Zoek bet bij Vinke die bet wèl weet. Daar vindt n soepel vallende regenmantels. Vinke weet het, die mantels hebben net iets meer dan een gewone regenjas. Vinke mode voor langer dan vandaag. Vandaag 79 jaar WEST BERLIJN (ANP) Ru- dolf Hess, eens Hitiers rechter band, viert vandaag zijn 79ste verjaardag op de gebruikelijke eentonige wijze. Hess heeft de laatste 26 tea- doorgebracht in het grimmige, met rode bakstenen opgetrokken fort in de Britse sector van het verdeelde Berlijn. De laatste 7 Jaar is er welhaast sprake geweest van eenzame opsluiting sind6 de overige nazi-medeplichtigen die samen met hem tijdens de proces sen van Neurenberg in 1946 wer den veroordeeld in 1966 werden vrijgelaten. Hij zou op dit mo ment al op vrije voeten ziln ge weest als dit gestrookt had met de wensen van de Sow jet-Unie. een van de vier overwinnaars van de tweede wereldoorlog die samen met Amerika, Frankrijk en Enge land voor zijn opsluiting verant woordelijk is. Volgens geallieerde kringen maakt hij het betrekke lijk goed gezien zijn leeftijd en het feit dat hij drie jaar geladen in een Brits militair hospitaal voor een maagzweer werd behan deld Op dat moment doorbrak Hess de afzondering van ?.Un f - milie die hij zichzelf gedurende 28 iaar had opgelegd. Nu ont vangt hij eens per maand een half uur bezoek van zijn vrouw zijn zoon en zijn zuster. Daarvoor weigerde Hess. dl-» bet vonnis vq*> Neurenberg niet erkent, ziln fa milie te ontvangen als een ge vangene. De Westelijke geallieerden kunnen zijn vrijlating op huma nitaire c-ondon niet bewerkstelli gen zonder de toestemming van Moskou, dat in u>46 Hltl-"-s »ssl« tent had willen executeren. Hess is waarsebiinlii'- 's w» relds duurste gevangene. De West- duitse regering betaalt ongeveer 800.000 gulden per jaar aan de vier geallieerden die Der maanH om beurten voor de bewaking van öe gevangenis vam Spandau zorg dragen. Radio of televisie zijn voor Hes* taboe, 's Morgens en 's middags krijgt hij toestemming in de tuin van de gevangenis rond te wande len. .die hij zelf bijhoudt. WASHINGTON/HANOI SAIGON (ANP) De Verenigde Staten en Noord-Vietnam gaan praten over een betere naleving van het door hen en door Z.-Vietnam en de voor lopige revolutionaire regering geslo ten Paryse vredesakkoord. Dit is gas teren in Wasinghton en Hanoi be kendgemaakt nadat eerder op de dag Saigon en de Vietcong elkaar voor stellen hadden gedaan over een po litieke regeling met verkiezingen in Zuid-Vietnam. President Nixons bijzondere raad gever dr. Kissinger en Hanoi's le Doek Tho, die samen het grootste aandeel hadden in het tot stand komen van het vredesakkoord, zullen elkaar half mei opnieuw in Parijs ontmoeten om over de betere nale ving te spreken. Voor die tijd, en wel op 27 april, zullen de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Sullivan en zijn Noordvietna- mese ambtgenoot in Parijs bijeenko men om het overleg tussen Kissinger en Tho voor te bereiden. Het overleg komt nadat belde partijen elkaar in scherpe nota's hadden beschuldigd van uitgebreide bestandsschendongen Zo stelde Noord-Vietnam dat Ame rikaanse mariniers op weg waren naar Cambodja om de regering Lon Nol te steunen, dat Amerika zijn bases in Zuid-Vietnam met ontman telt. en bombardementen ln Indo- China blijft uitvoeren. De Amerikanen verwijten op hun beurt de Noordrvietnamezen van het zenden van 30 000 man troepen en meer dan 400 gepantserde voertuigen naar Zuid-Vietnam en van gewa pende inmenging in Laos en Cam bodja. De bekendmaking van, de bespre kingen in Parijs kwam enkele uren nadat de regering in Saigon, in een poging de impasse over een politieke regeling te doorbreken, aan de Viet cong voorstelde op 26 augustus alge mene verkiezingen te houden om een Instelling in het leven te roepen die over de politieke toekomst van het land moet beslissen. Saigon verbond hieraan echter meteen de els dat dan alle Noordvietmumese troepen moeten zijn vertrokken. Zuid-Vietnam zou gedeeltelijk de mobiliseren Het zes punten omvat tende Zuidvietnamese voorstel omvat tevens een geleidelijke opheffing tot 26 augustus van de beperkingen op de democratische vrijheden. WENEN Een gevaarlijke strijd om de macht in het Kremlin, schi'Jnt nog deze week tot een uit barsting te komen. In Moskou ver wacht men dat het centrale comi té tijdens zijn aanstaande plenaire vergadering de voormalige partijlei der van de Oekraïne, Pjotr SJelest ook zijn laatste hoge functie, name lijk die vam lid van het politieke bu reau zal ontnemen. Daarmee zou de politieke carrière van deze 64-Jari ge vertegenwoordiger van de "havi ken" (de mensen van de harde lijn) in de partij definitief zijn gebroken. Ail in mei van het vorig jaar was Sjelest vrdj onverwacht afgezet als eerste secretaris van de communis tische partij in de Oekraïne. Dat werd toen algemeen beschouwd als een nederlaag voor de "haviken" die zich tegen het bezoek van president Nixon in Moskou hadden verzet en die tegen de politiek van toenade ring tussen Oost en West waren ge kant. Sjelest was als zondebok makkelijk te grijpen, omdat het hem nooit is ge lukt het nationalisme in de Oekraine en de anti-Russische beweging de kop in te drukken. Onder zijn be wind is de stiuatie er zowel econo misch alls politiek op achteruitge gaan, tenminste uit Moskou beke ken. In 1970 heeft Sjelest een boek geti teld "Voor onze Sowjet-Oekraine", gepubliceerd, waarin hij de nadruk legde op de 'nationale zelfbestem ming en de gelijkgerechtigdheid van de Oekraïne. In het afgelopen week einde is dit boek in een Russisch blad scherp aangevallen vanwege zijn "ideologische, theoretische en zajkelyke misleidingen". Achter deze persoonlijke beschuldi gingen staat evenwel een veel ernsti ger controverse: die tussen "duiven" en "haviken" ln het Kremlin. Sjelest behoort tot die groep in het politie ke bureau (de hoogste instantie in el ke communistische partij) die altijd voor de harde lijn is geweest. Al in 1968 heeft hij gepleit voor een radioaal optreden tegen Alexan der Dubcek. Van zijn positie uit ge zien met recht: Tsjechoslowakije, grenst direct aan de Oekraïne. De roes van nationale onafhankelijkheid en geestelijke vrijheid had elk ogen blik op de toch al zo ontevreden Oekrainers kunnen overslaan. De ha viken hadden in het 15 leden tellen de politieke bureau de meerderheid, zodat de interventie in Tsjecho-Slo- wakije niet meer kon worden tegen gehouden. In december van het vorig Jaar, werd plotseling het gerucht verspread dat Sjelest indertijd het politieke bu reau met valse berichten over de si tuatie onder Dubcek had misleid. Sa men met zijn aartsconservatieve handlanger in Praag, Bilak, had hij de Sowjet-'leiding zodoende willen overrompelen en tot de invasie wil len overhalen. Of dit gerucht wel of niet op waarheid is gegrond, is ln dit geval irrelevant. Partijleider Breznjew wilde hiermee in elk ge val zijn eigen onschuld aan de misè re in Tsjecho-Slowakje aantonen en de blaam van de Interventie geheel op Sjelest afschuiven. Ln Moskou was toen al duidelijk dat de dagen van de eens zo machti ge en gevreesde Sjelest waren geteld Het wachten was alleen nog op het meest geschikte ogenblik. Dat mo ment schijnt voor Breznjew nu, vlak voor zijn reis naar de Bondsrepu bliek, te zijn aangebroken. Als in Bonn Westerse politie en persmen sen hem vanwege het "pants er com munisme" in Praag zouden aanval len, dan kan hij nu zegevierend wij zen op Sjelest, die toch immers van wege dat pantsercommunisme zo- Juist van alle politieke invloed Is ont daan. De zuivering van Sjelest zal zon der twijfel zijn terugslag op de ande re "haviken" hebben, maar vooral ook op staatspresident Podgorml die evenals Sjelest uit de Oekraine af komstig is. Dank zij Podgornl werd Sjelest in mei vorig Jaar, toen hij was afgezet als partijchef van de Oekraine, getroost met de onbe tekenende maar representatieve functie van vice-premier, waarvar er in Moskou maar liefst 12 zijn. Als Sjelest nu toch definitief in on genade valt. zou daarmee ook de positie van president Podgomi. die hem aldoor heeft proberen te red den, zwaar zijn aangetast. De voorlopige revolutionaire rege ring wees het voorstel meteen ls een „propaganda manoeuvre" van e hand en kwam zelf met een even eens zes punten omvattend voor stel. Hierin wordt onder meen* on middellijke staking van alle vijande lijkheden, onmiddellijke uitlevering van alle burgergevangenen en on middellijke waarborging van de bur gerlijke vrijheden geëist. Inmiddels kwamen gisteren de Cambodjaanse regeringstroepen rond de hoofdstad Phnom Penh verder ln het nauw Honderden vluchtelingen trokken Phnom Penh binnen nadat de guerrillastrijders enkele gehuchten, vlak bij de stad hadden bezet Gis teravond was In de hoofdstad het ge weld van de strijd duidelijk te horen. Miljoenen Britten gaan staken LONDEN Aanstaande dinsdag 1 mei, de dag van de arbeid, zullen vele miljoenen Britten het werk neerleggen uit protest tegen de loon- en prijspolitiek van de rege- ring-Heath. De bedoeling is de sta king een dag te laten duren of soma slechts enkele uren. Ruim een maand geleden nam het TUC (het Engelse NW) een motie aan waarbij werd besloten 1 mei tot nationale stakingsdag uit te roepen. Secretaris-generaal Vic Feather zei gisteren dat het TUC nooit van een staking heeft gesproken. De motie was slechts een uitdaging aan de vakbonden aan de staking deel te nemen. Het was echter aan de bon den zelf om te beslissen. Het ls be kend dat grote groepen Britse werk nemers niets voor een staking op l mei voelen. Een aantal gevolgen van de staking zou zijn: er zullen vrijwel geen kranten verschijnen, er rijden geen treinen, terwijl de ondergrondse be perkt zal rijden, Er zullen wel bus sen zijn, omdat de bond van trans portarbeiders weigert te staken. Voorts zullen de Britse vliegtuig maatschappijen BEA en BOAC moeilijkheden ondervinden met hun vluchtschema's doordat de onder houdsdiensten gaan staken In som mige mijngebieden zoals ln Kent en Schotland zou gestaakt worden. De brandweer in Londen zal slechts uit rukken in noodgevallen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9