ormateur et CHU blok oor Rudolf Steinerscholen dreigen onder te gaan aan Mammoetwet TT-beveil iging tegen bankrovers Dag-opleiding verpleegkunde insulinde wankelt weer Van der Vaart Smit rliest proces tegen of. dr. L. de Jong schoonmaken met zuivere vloeibare zeep *k Twee en een half jaar voor brein9 in whisky-affaire 99Vrijheid van onderwijs wordt aangetast99 derdag 26 april 1973 den HAAG (ANP) De PTT jat maatregelen nemen tegen de (langstelling van roofovervallers jor postale inrichtingen, die jorm is gegroeid sinds de ban- >n meer en meer worden bevei- fd- De laatste maanden kon het aatsbedrijf rekenen op een ierval per twee dagen. Sinds he in van dit jaar zijn rond 40 over een gepleegd op postale inrich ten, voor het merendeel post- lentschappen die meestal in Inkels zijn gevestigd, maar ook en dan soms op geraffineerde yze op auto's van de poste- Jen. Deze beveiliging waarop o.m. de juders van postagentschappen ADVERTENTIE hebben aangedrongen, gaat PTT vele tientallen miljoenen guldens kosten. Reeds in uitvoering is, volgens de personeelskrant "Aangete kend" de toepassing van alarme ringstechnieken en- apparatuur. Dit Jaar zullen alle postinrich- tingen van alarminstallaties zijn voorzien. Er zijn in ons land 1800 postkantoren en 700 agentschap pen. Reeds was voorgeschreven dat de geldvoorraad op de kantoren zo klein mogelijk moest zijn. De ge volgen hiervan zouden al merk baar zijn. Hoewel het aantal over vallen dit jaar groter is dan vorig Jaar, is de buit meestal kleiner. De kans is niet uitgesloten dat men voor het uitbetalen vaneen groter bedrag een afspraak zal moeten maken. Bestaande postkantoren zullen worden voorzien van pantserglas geen open loketten meer. Nieuwe of te verbouwen postkantoren zul len deze beveiliging meteen krij gen. Postagentschappen, die meestal in particuliere winkels zijn ondergebracht, krijgen ook pantserglas indien dit mogelijk is. Voor zover de grotere waarde transporten van de PTT al nog niet door van Gend en Loos (het transportbedrijf dat hierin is ge specialiseerd) worden verzorgd, zullen postauto's zendingen van kleinere waarden vervoeren. Al deze auto's die hierbij zijn be trokken, krijgen in elk geval mo bilofoon aan boord. Wordt zo'n auto overvallen, dan zal een sig naal worden uitgezonden naar de centrale mobilofoonpost, die ver volgens de politie alarmeert. Voor de PTT was het een pro bleem hoe postpakketten aan een loket konden worden overhan digd, wanneer dit is beveiligd met pantserglas. Men heeft dit pro bleem opgelost door in de glas wand een sluis aan te brengen. Hierdoor moet het een gewapend overvaller onmogelijk worden ge maakt zijn wapen op de mensen achter het loket te richten. HAAG Kabinetsformateur t heeft de CHU voor het blok In antwoord op het verzoek chr istel i j 'k -h is tor isch e frac- a Tilanus waarin deze vroeg zevende mimisterszetel in ibinet-Den Uyl. schrijft Rup- em vóór morgen mede te de- hij bereid is een kandidaat- er voor het pre-constituerend Ite leveren. #rt zegt over Tilanus' brief verwonderd en verbaasd te weest. Volgens hem was Tila- het moment dat hij de brief op de hoogte van drie belang- edten, te weten dat de chris- mocratische bedenking tegen gram-formule grotendeels was iomen. dat de progressieve PvdA, PPR en D'66) bereid een CHU-minister te accept e- ite deze binnen de zes confes- ministers zou worden opgeno- ten derde dat de KVP en de «raid waren, terwille van de n-democratische eenheid een ministerszetels af te staan. ïert schrijft dan ook een ande- $;{telling van de CHU-fractie te verwacht. r met zijn collega Burger is v.ïi ft ook vandaag weer doorge- 'fk net het ontvangen van kandd- ünisters. Vanmorgen hebben ATENLID APT OP: IT WORDT 5KKEN- ERIC HAAG Het Zuidhollandse aciale statenlid drs. D. Bark heeft gisteren voor zijn ie bedankt omdat het sta- :rk veel te zwaar wordt om een normale werkkring te Hen, zo schrijft hij in een aan de Commissaris der Ko- in Zuid-Holland. Het wordt enwerk", zo vindt hij. heer Bark signaleert een enlijke verzwaring van het iwerk in de sectoren ruimte ordening, en de nieuwe ter van provinciale zorg inge- de wetten op de waterver- iaiging en de luchtvervuiling, swone statenlid kan dat vol de heer Bark niet meer bij- De situatie ontstaat oor daft. 90 procent van de islissingen in feite door )llege van gedeputeerde sta- 'ordt genomen zonder reële d van de statenleden, aldus !ark. Hij noemt dit een voor mocratie niet ongevaarlijke zij gesproken met het PvdA-Kamer- lid Van der Stoel die in het deelkabi- net de functie op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft. Beide for mateurs hebben verklaard eerst zo veel mogelijk progressieve kandi daat-ministers te willen ontvangen. Men wil dat de problemen in het christen-democratische kamp zijn op gelost, alvorens men kandidaten uit die hoek uitnodigt. Het PSP-bestuur heeft gisteren in een brief aan de PvdA, PPR, D'66, NKV, NVV en CNV dringend ge- vraagd om alsnog een poging te on dernemen om een progressief min derheidskabinet te vormen. De PSP vindt dat er veel te veel concessies zijn gedaan om tot echt progressief beleid te kunnen komen. Handtekeningen voor behoud van het Kurhaus DEN HAAG (ANP) De Stichting Kurhaus Scheveningen heeft acht duizend handtekeningen verzameld van Hagenaars die tegen de sloop van het kurhaus zijn. De voorzitter van het Kuhhaus zijn. De voorzitter E. D. C. van Drenthem Soesman, heeft gisteren meegedeeld, te ver wachten dat eind april 20.000 hand tekeningen tegen de sloop van het Kurhaus bij elkaar zullen zijn. De stichting is het niet eens met de plannen van de bouwcombinatie, die het EMS-bezit in Den Haag en Scheveningen wil overnemen en op de plaats van het Kurhaus, Grand Hotel en Palace Gebouw een nieuw recreatiecentrum wil stichten. De heer Van Drenthem Soesman zegt te vre zen dat de gemeente Den Haag de exploitatieverliezen voor de nieuw bouw in Scheveningen zal moeten dragen. Daarom is het volgens hem beter het Kurhaus aan te passen aan modernere eisen door een investe ring van enige miljoenen. Ook het Grand Hotel en het Palace-gebouw moeten behouden blijven aldus de Stichting Kurhaus Scheveningen. Het bestuur van het schilderkundig genootschap „Pulchri" in Den Haag heeft zich gisteren ook voor behoud van het Kurhaus uitgesproken. Criminelen niet geteld Btf de volkstelling van 1970 zijn ongeveer 5,3 miljoen Amerikanen te weinig geteld, aldus het bureau voor de sta tistiek in Washington Als reden wordt genoemd het feit dat de volks tellers het in de „criminele" wijken van de grote' steden hebben laten afweten en de formulieren weer blanco hebben ingeleverd. Volgens de officieel bekend gemaakte cijfers zouden de Ver. Staten in 1970 203.4 miljoen inwoners hebben geteld. V., het "brein" van die whisky-: waarmee die AMRO-bank in Amster dam voor 1,8 miljoen gulden zou worden opgelicht, hoorde gisteren twee jaar en zes maanden gevange nisstraf tegen zich eisen. De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr. J. J. Ab- spoel, achtte Aharon V. schuldig aan gen", poging tot oplichting, het medeple- Uitspraak op 8 mei. DIT JAAR glazen fles! UB UTRECHT (ANP) De voorzitter van de stuurgroep experimentele op leiding verpleegkundigen heeft gis termiddag in Utrecht gezegd dat van het enthousiasme waarmee in 1970 is begonnen aan de voorbereiding van dagopleidingen voor verpleeg kundigen, weinig meer over is door het falend beleid van het ministerie van Volksgezondheid Met veel moeite kon vorig jaar september de eerste opleiding, in Eindhoven, met 100 leerlingen star ten. Volgens de voorzitter van de stuurgroep, dr M C. de Haan, weet men echter op dit ogenblik nog steeds niet of men in september door mag gaan met de tweede opleiding. Evenmin is zeker of men een nieuw eerste jaar kan starten. Oorspronke lijk wilde men met vijf experimen tele dagopleidingen gaan werken. Mogelijk kruinen dit jaar nog starten opleidingen in Rotterdam en Leeu warden. Zekerheid is er niet „Brie ven worden op zijn vroegst na vier tot zes maanden beantwoord", aldus dr. De Haan Hij sprak de vrees uit dat de minister om bezuinlginrsreie- nen in het verleden gedane toezeg gingen weer wil gaan intrekken Dr De Haan sprak voor de sectie algemeen verpleegkundigen en leer lingen van de Katholieke Unie van Verpleegkundigen en Verzorgenden Hij riep hen op een einde te maken aan de versnippering van organisa ties van verpleegkundigen Een een drachtige en sterke beroepsgroep is volgens hem een noodzakelijk uit gangspunt om de identiteit van het beroep van verpleegkundige vorm en inhoud te geven De verpleegkundige als verlengstuk van de arts dient volgens hem te verdwijnen om plaats te maken voor iemand die een essen tiële bijdrage levert in het genezings proces van de patiënt Daarvoor moet men zowel gebruik maken van tech nische als menswetenschappen Hij bepleitte de instelling van een leerstoel verpleegkunde aan een der universiteiten. Minister Engels oververmoeid DEN HAAG CRM-minister En gels is oververmoeid. Ook heeft hij last van hartklachten. De bewinds man is vorige week vrijdag al ter observatie opgenomen in het Boni- facius hospitaal in Leeuwarden. Uit voorzorg heeft men hem een plaats gegeven op de intensieve-care afde ling. Tijdens zijn afwezigheid zal mi nister Van Agt van justitie zijn werk overnemen. Postroof no. 41 tien mille in Zaandam weg ZAANDAM De 41ste overval van dit jaar op een postkantoor heeft de daders gistermiddag in Zaandam ongeveer tienduizend gulden opgele verd. Twee mannen deden in de middag pauze alsof zij werkzaamheden ver richtten aan een raam aan de zijkant van een hulppostkantoorDe beheer ster was naar huis om te eten Voorbij gangers zagen de mannen aan het werk maar hadden niet het flauwste vermoeden, dat de „werklui" inbrekers waren Het tweetal tilde het raam uit de sponning en klom de kamer binnen waar de kas met ongeveer tien mille stond. Minister geeft geen informatie over fiscale gegevens Co-op DEN HAAG Minister Nelissen van financiën is niet bereid bepaal de fiscale gegevens, zoals de bedra gen der verliezen, ran Co-op Neder land en Co-op u.a. te verstrekken. De bewindsman antwoordt dit op vragen van zijn partijgenoot, het KVP-tweede kamerlid Nootenboom. Deze had de minister gevraagd naar de inhoud van de afspraken over te gemoetkomingen wat de belastingen betreft in het kader van moeilijkhe den bij Co-op. i&Sf£f$|&##§V8k -f Ter gelegenheid van zijn zesde verjaardag, morgen, werd Prins Willem Alexander door zijn vader Prins Claus gefotografeerd. AMS7TERDAM De vijftigjarige gen van valsheid in geschrifte en het in Brussel wonende koopman Aharon gebruik maken van valselijk opge maakte stukken. Mr. Abspoei zei er niet aan te twij felen. dat Aharon V. de grote man van het komplat was. "Als een goede leider", zei de officier, "heeft hij het vuile werk aan anderen overgelaten, maar hij zal nu ook als leider de consequenties daarvan moeten dra- Met het onthullen van het standbeeld van "Jantje Beton" opende Prinses Beatrix gistermid dag de nieuwe miniatuurspeeltuin van Madurodam. derlanden in de tweede wereldoor log". HIJ vroeg de rechtbank, en daar na het hof, te verklaren dat de over hem in dit boek voorkomende uitla tingen lasterlijk, althans beledigend voor hem waren. Verder wilde hij, dat prof. De Jong er toe zou worden veroordeeld in de volgende drukken van zijn boek de uitlatingen te corrigeren zonder ver dere toevoegingen over sympathie bij Van der Vaart Smit voor het der de rijk of het nationaal socialisme. De rechtbank vond de bewuste uitlatingen noch lasterlijk noch bele- DEN HAAG Het voortbestaan van de Vrije Scholen (Rudolf Stedner scholen) in Nederland wordt hoogst twijfelachtig nu de uitvloeisels van de Mammoetwet voelbaar worden Het onderwijzerskorps, de ouders en de leerlingen beginnen zich steeds onbehaaglijker te voelen, vooral nu de nieuwe wet op het basis- en kleu teronderwijs, ontworpen door staats secretaris Schelfhout, moet worden aangenomen door de Kamer. De ge zamenlijke Vrije Schalen staan klaar Door Ronny Vink om te vechten voor hun bestaan. Vrijheid van Onderwijs, hun belang rijkste eigenschap, komt in het ge drang nu alle scholen in Nederland zich in het keurslijf van de Mam moetwet moeten wringen. De Vrije School bestaat nu vijftig jaar in Nederland, De eerste school werd In Den Haag gesticht, later volg den nog zeven steden, waaronder Lei den. Een Vrije School bestaat in principe uit een vertikale scholenge meenschap, waarin kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs zijn opgeno men. De kinderen komen als kleu ter op school, krijgen van de le klas basisonderwijs tot de achtste klas. (staat gelijk met tweede klas mid delbaar onderwijs) één klasse-le raar mee. Daar begint de eerste moeilijkheid, namelijk die van de bevoegdheden. De Mammoetwet ge doogt niet, dat onderwijzers van de lagere school lesgeven in die zeven de en achtste klas. De Vrije Scholen stellen de leer ling centraal. Het onderwijs wordt individueel aan de leerling aange past. HIJ krijgt kans om niet alleen intellectueel, maar ook emotioneel en motorisch (hoofd, hart en hand), uit te groeien. Zitten blijven is er niet bij. Volgens de Mammoetwet, moet iedere vorm van onderwijs zijn takenpakketten hebben waaraan de leerling moet voldoen. Lukt dat niet, dan moet het kind naar een ander onderwijs-niveau overstappen. Uitzondering De Vrije Scholen hebben uitzonde ringen gevraagd op de voorgesenrc- ven algemene lessenoaoei, een van de uitvoeringsbesluiten van de Mam moetwet. De lessentabel legt de urentallen voor alle vakken voor elk schooltype verregaand vast. Er mag maar dertig uur worden lesgegeven, een besluit dat is genomen uit eco nomische motieven. De leerkrachten op de vrije scholen voelen dit terug brengen van 34 uur naar dertig uur als een amputatie. Een groot deei vaai de vakken bestaat uit expressie vakken: tekenen, schilderen, hand werken, ritmische gymnastiek, decla matie en juist In die vakken, die be langrijk zijn voor de persoonlijke ontplooiing van het kind, is drastisch die toetsing van de intellectuele capa citeiten. De wet op het basis- en kleuteron derwijs, die nog niet is aangenomen verlaagt de leerplicht. Kleuters zou den al moeten gaan rekenen, lezen en schrijven en de Vrije School be schouwt dat als een ramp voor de Nederlandse bevolking. Kinueren worden, op een leeftijd dat ze nog niet schoolrijp zijn, op een weliswaar speelse manier, intellectueel ge traind. Op een nog vroegere leeftijd moeten ze beginnen aan hun oplei ding tot lid van een produktie maat schappij. Gebaand pad Dan zijn daar de eindexamens De leerlingen van Vrije Scholen krij gen nooit cijferlijsten, alleen gesohre- ven rapporten. De Vrije School ver tikt het om alleen een intellectuele beoordeling te geven en ziet geen kans leerlingen klaar te stomen voor Die opleiding die de Mammoet wet voorschrijft is een gebaand pad zegt de Vrije School. Daar is geen enkele speelruimte of aansporing tot zoeken, noch voor de leerling, noch ovor de leerkracht. Nieuwe ideeën kunnen zich niet ontplooien. Zo vin den de Vrije Scholen bijvoorbeeld, dat iedereen evenveel waard is, ongeacht zijn opleiding. Dat wordt ook in praktijk gebracht: binnen de scholen worden alle salarissen in één pot gestopt en gelijkelijk verdeeld onder allen die lesgeven. Er wordt alleen rekening gehouden met gezins grootte en leeftijd. Een 26-Jarige kleuterleidster verdient net zoveel, als een 26-Jarige drs. De Vrije Scholen gaan actie voe ren. Een deel daarvan bestaat uit een flinke leerlingen werving, waar men dit Jaar mee is begonnen. Zon dag om negen uur begint in het Con gresgebouw een congres dat ls e<»or- ganiseerd door de Stichting vyftig jaar Vrije Schoolbeweglng Neder land. Het congres is voor iedere be langstellende toegankelijk. Verder, zijn de leerlingen begonnen aan een straatactie. Vandaag, zullen z!1 op De Plaats Den Haag straatge- sprekken houden om de mensen te Vrije School. Ook zal de Vr11<> Sehool doordringen van het wezen van de lezingen gaan houden op peadagogi- sche academies om toekomstige on derwijzers wat meer over dit soort onderwijs te vertellen en zo aan meer leerkrachten te komen voor het groeiende aantal leerlingen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7