Bollenstreekcorso in de bloemen Amerikaanse band op de Keukenhof Vanmorgen met opbouw begonnen; scholieren helpen mee NOORLANDER. VAN RH1JN i BOUWT IN Zaterdag 12 mei vlaggetjesdag MEER VUIL OPROOMBURG Produktschaps- prijzen 1972 BARNEVELD Receptie van f "Randstad" Tulip Time International Music Festival op de radio Nederlandse kwekers bevreesd voor zieke import(narcis)bollen Ju DONDERDAG 26 APRIL 1973 LISSE Heel de Bollenstreek is weer in de ban van het bloemencorso. Dat is ieder jaar om deze tijd weer het geval. Van de ene op de andere dag kan men de animo zien groeien. Tot enkele dagen voor corso-zaterdag hoort men er in de streek nauwelijks over spreken, doch als met het opprikken van de bloemen begonnen wordt is direct iedereen enthousiast. Dat is wel eens spijtig voor de organisatoren. Zij zouden namelijk graag zien, dat de Bollenstreekbewoners meer belangstelling toonden en daadwerkelijk zouden meewerken bij de opbouw met staal en stro van de wagens. Maar ja, dat is helaas niet zo en daar heeft men zich allang bij neergelegd. Goed, het Bollen streekcorso "Mooi Nederland" gaat zaterdag van Haarlem naar Sassenheim rijden. Er moet voor die tijd nog heel wat worden gedaan. De eenentwintig praalwagens en zeven personenauto's moeten met bloemen worden versierd. Befaamde arrangeurs, geholpen door honderden scholieren en Bollenstreekbewoners, zijn daar vanmorgen in alle vroegte mee begonnen. Morgen tegen elf uur moet alles klaar zijn. Dan gaat de jury haar werk doen en krijgen de bloemenliefhebbers gelegenheid de wagens van nabij te bekijken in de H.B.G.-hallen in Lisse. Terug naar het opbouwen van het corso. Als je eenmaal met Van Driel in discussie raakt ben Je nog niet klaar. Dan gaat hij vertellen hoe gemoedelijk het vroeger was en hoe zakelijk het nu is. Dan heeft hij het over de bloemenstoeten, die hij over al in Europa bouwde en nu nog in het Engelse Spalding en het Duitse Rhydt. Wanneer het corso nog door de Bollenstreek slingert is hij in Amstelveen al bezig zijn koffers te pakken, 's Avonds nog maakt hij de overtocht naar Engeland om daa" het corso in Spalding, dat 12 mei wordt gehouden, gestalte te geven. We lopen voor de zoveelste keer Bonkenburg tegen het lijf, die ver telt, dat het stichtingsbestuur erg in genomen is met de (financiële) steun van het Nationaal Bureau voor Toe risme en de V.Y.V.'s Hij zegt: „Door die medewerking krijgt ons corso een geheel nieuw gezicht. Er zullen toeristisch aantrekkelijke punten van Nederland naar voren worden gebracht, zodat de tienduizenden za terdag in de Bollenstreek kunnen zien, dat er in Nederland nog veel meer te beleven valt. Met hun wa pens en bepaalde voorstellingen zul len de provinciale V.V.V's mooie en typische gedeelten van hun provincie onder de aandacht brengen. De sierlijke fantasie-wagens ontbreken niet en de humor evenmin, 'k Ge loof, dat het een mooi corso wordt. Er is een heel bedrag in geïnves teerd als Je rekent, dat een praalwa gen gemiddeld zo'n f 6000,- tot f 7000,- kost". Ondoenlijk is het alle wagens te beschrijven, 't N.B.T. en Kodak ope nen de stoet met "Welcome in Hol land". een speelse wagen met foto toestellen en veel bloemen. Erg boeiend is ook "Uw gids door Hol land" van de VVV "Haarlem" en de Streek-VW "Kennemerland" met drie grote in bloemen "geprik te" V's met daarop lieftallige scho- Corso-voorzitter SJaak Bonken burg liep vanmorgen vroeg al met dagelijks bestuurslid Piet Goemans in de immense hallen rond om te kijken of alles naar wens verliep. Er komt heel wat voor kijken om de met stromatten bedekte figuren op de wagens onberispelijk vol te prik ken met hyacintennagels. Die nagels een kleine miljoen moeten tijdig in maanden worden aangevoerd, na dat ze op het veld zijn gesneden. Ge lukkig heeft men het weer mee ge had. Na de warme maand maart is door de kille weken van april de groei van de bolgewassen wat ge remd, zodat ze door de enkele dagen zon, die we nu hebben gehad tijdig in bloei konden komen. De kwekers stellen deze hyacintennagels be langeloos ter beschikking. Ze dienen als veelkleurige ondergronden en bo- Door Ceea Combee vendien worden de wagens versierd met prachtige toeven van allerlei hol- en andere bloemen. De arran geurs staan er borg voor, dat iedere praalwagen gezien mag worden. Daarom zijn de allerbesten uit het vak belast met het maken van de arrangementen. Ontwerper Het corso rijdt ditmaal voor de zes-en-twintigste keer door de Bol lenstreek. Daarvan is de Amstelve- r.er Jos van Driel de laatste Jaren met zijn zoon Cees er drie-en- twintig keer de ontwerper van ge weest. Deze altijd JongbliJvende en energieke zeventiger heeft zijn hart verpand aan het Bollenstreekcorso Zolang de opbouw duurt blijft hij erbij en rijdt hij van de H.B.G-- naar de Hobaho-hallen en terug om te zien of alles naar wens verloopt Van Driel is een verre van gemak kelijke man. Voor zichzelf niet efi een '™n^ac"uge ook niet voor anderen. De conflicten dost. Hoe gekker, kunnen wel eens hoog oplaaien als er iets niet naar zijn zin gebeurd. Hij is zo'n strubbeling echter ook weer even snel vergeten. Een kwar tier nadat hij met iemand een tech nisch meningsverschil heeft kan hij hera wéér Joviaal op de schouder slaan. Zo gaat dat tijdens het corso. Iedereen werkt op z'n zenuwen om op tijd klaar te zijn en dan vallen er wel eens woorden, die een beetje verkeerd worden verstaan. Corso-generaal Jos van Driel was vanmorgen in een goede stemming. Het liep allemaal gesmeerd. Heel erg dankbaar toonde hij zich over de me dewerking Rijnsburgse chr. lagere tuinbouw school, de Bloembindersvakschoo) „Linnaeus" uit Amsterdam en de Zocher-school uit Haarlem. Zij hel pen onder het toeziend oog van hun leraren met het opprikken van de hyacintennagels met krammen op de stromattenondergrond. Geen een voudig werkje. Binders waren druk bezig met het arrangeren van de vaak kolossale bloementoeven. Van Driel: „Zo'n corso is eigenlijk een revue met als natuurlijk decor links en rechts langs de route de bloeiende bollenvelden. Het is Jam mer, dat er niet zoveel mozaïeken meer worden gemaakt als enige Ja ren geleden. Dat gaf mede een be paalde sfeer aan de streek en wekte de kij klust op van de tienduizenden corsobezoekers. Ja, dit is mijn drie- en-twintigste corso. Ik hoop de vijf- en-twintig te kunnen volmaken, 't Is een enerverende bezigheid. Zou Je Van Driel kunnen zien zitten in een stoel voor het raam van een bejaar denflatje. Ha, ha. ha, te gek om over te praten. Werken houdt Je Jong" "Limburg" is een pure carnava leske wagen. Zeer begrijpelijk met een "monsterachtige" clown uitge- Hclland" geeft met badstoel en em- Gastspelers voor Bona LEIDEN Bona Stars zal van avond met een zeer sterk team aan- de'leerüngcn valfde treden tegen het Joegoslavische In- dustromontaza. Naast het team dat het vorig seizoen speelde (exclusief Wayne Denham) zullen er vier gast spelers c.q. kandidaten voor het vol gend seizoen meedoen. Deze vier zijn: Harry Kip (Levi's), Bernard van der Molen (Fiat), Hugo Harrewijn (Transol) en de Amerikaan Lloyd Mayes (Racing Club Luxembourg). Aanvankelijk was ook Pieter van Tuyll uitgenodigd, maar het opne men van contact met deze Raak— speler mislukte. Ex-Levi's coach Rob de Wit, zal het team vanavond leiden. DEN HAAG De jaarlijkse vlag getjesdag. dag van de Ne:*erlandse zeevisserij, valt dit Jaar op zaterdag 12 mei. LEIDEN Met ingang van dins dag 1 mei a.s. wordt één van de ovens van de vuilverbrandingsinstal latie voor een onderhoudsbeurt ge durende een periode van maximaal twee weken uit bedrijf genomen. De gemeentelijke reinigingsdienst zal in verband hiermee voor de af voer van een deel van het huisvuil weer gebruik moeten maken van de vuilstortplaats aan de Roomburger- weg Gedurende deze periode zullen dus meer vuilniswagens dan ge woonlijk door Meerburg rijden. Om overlast voor de omwonenden te voorkomen zal ook thans het aan gevoerde vuil met een extra laag zand worden afgedekt. DEN HAAG Het Prodiutotsohap voor vis en visprodukten heeft de "Produktsohapsprijzen 1972" toege kend. De prijzen voor de aan boord van vissersvaartuigen best verzorgde zeevis en haring werden toegekend D^Hoek van de ADA (KW 29); A. Romkas van de Albert (UK 1); A. Hazenoot van de Maarten Senior (KW 125)A. Krijgsman van de Ja- na (KW 213)A. Hofland van de Ali- da (SCH 6); C. Roeleveld van de Elizabeth (VL 105) en Jac. van Duyn van de Rijnmond II (KW 43). LEIDERDORP - Het laJ mingsbedrijf Noorlander. Van Rhjja Groep gaat 614 eengezinswoningen bouwen in het uitbreidingsplan van Barneveld. In het plan zijn opgenomen woning, wet-woningen, bejaardenwoningen, premiewoningeai zowel voor de ver.1 koop als verhuur en bungalows in de vrije sector. De totale bouwsom zal plm. twee. enveertlg miljoen gulden gaan bedra. gen, voor de aankoop van de grond is I ruim zesmiljoen gulden gemoeid. Bin. I ïien enkele maanden zal met de bouw worden begonnen. Het plan is ontworpen door Archi- tektenbureau Th. N. J. A. Geels BH, T A. en G. Kamsteeg (Oegstgeest) en A Architekten en Ingenieursbureau^ Roebbers en Klein Douwel B.V. (De-L venter)j VOORSCHOTEN Het bestuui Ro van Randstad Sport geeft ter gele- ed. genheid van het behalen van het;;, kampioenschap in de vierde klasse ;s van de KNVB door het eerste elftalijs zaterdag een receptie in het clubhui j;j aan de Juliana van Stolberglaan mi Deze receptie begint om half zeveop en zal tot acht uur duren. el mertje met schep en veelkleurige bal het strandleven langs de kust weer, waaraan de Bond van Bloem bollenveilingen "Golvenspel" laat het begin van de opbouw met bloe men te beoordelen een stoet, die een heel ander aspect biedt dan de voor gaande In de H.B.G.-hal te Lisse wordt druk gewerkt aan het optuigen van de corso-wagens. (Foto Jan Holvast) KATWIJK AAN ZEE Iedereen die gisteren was betrokken bij het "Tulip Time International Music Festival 1973" lachte weer vrolijk. Een nacht van goede slaap had de schoonheids foutjes van de vorige dag doen vergeten en iedereen was con tent gewekt te worden door een vrolijk voorjaarszonnetje. De morgenuren werden gebruikt voor een wandeling langs het strand of een trip naar Keukenhof of Den Haag en Rotterdam. De Eastchester High School Band ging naar de "Hof van Ja- coba van Beieren" en vergastte daar de duizenden bezoekers op feestelijke muziek. Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn Dirigent Joseph Rinello, een goed lachse corpulente Amerikaan, had geen woorden genoeg om zijn bewon dering voor die bolbloemenpracht te vertolken. Minutenlang stond hij te kijken naar die wonderlijk gevormde en gekelkte Alladin-tulpen. Zoiets moois als in Keukenhof had hij nog nooit gezien. Gevraagd naar zijn indrukken over het verblijf in Katwijk antwoordde Rinello: „Geweldig. Wat een gastvrij heid. Als het festival volgend Jaar weer wordt gehouden weet ik zo al twee bands uit New York, die graag willen komen, 't Leuke is, dat we niet in hotels, maar bij families zijn on dergebracht. Het is veel persoonlijker. Hotelkamer één is precies hetzelfde als nummer honderd .Sinds zondag avond, toen we hier kwamen, zijn er al hechte vriendschapsbanden ge smeed tussen de Jongens en meisjes van mijn koor en de Katwijkse. Ook de taalbarrière wordt gemakkelijk doorbroken. Dat valt me alles mee". Waardering Weg is Rinello weer. In de verte ziet hij V.V.V.-voorzitter mr. Jan van der Plas aankomen. Aan hem moet hij ook vertellen hoe zeer dat uit stapje naar Lisse in de smaak is ge vallen en hoe 't publiek reageerde op het optreden van de in roze blazers en zwarte broeken gestoken high- school-muzlkanten. Later als we hem tijdens de opnamen voor de uitzen ding van N.C.R.V.'s „Radio-Recht streeks" weer in de zaal van Sport hal „Cleyn Duin" ontmoeten brengt hij nogeens met veel gebaren onder woorden hoe fijn 't in Katwijk is en hoeveel waardering hij heeft voor het organisatorisch talent van Chris Verplancke en zijn trouwe medewer- kers'sters). Hij wordt daarin bijge vallen door de sympathieke John L. Thompson van het chorale ensemble van de Marina High School. Een uit veertien Jongeren bestaand koor, dat wordt begeleid door piano, guitaar en slagwerk. Het maakt een goede kans op een van de topprijzen. Stef Broers, producer van NCRV- radio, had gisteren geen gemakke lijke dag. Eerst moest hij de mi crofoons en geluidsinstallatie voor de opnamen voor de radio- uitzendingen van vanmiddag en vanavond in or- vooraf gaan. Een magnifieke wagen. Zo zouden we door kunnen gaan. U moet het echter zelf zien zaterdag, 'fc Is beslist de moeite waard. Zo aan de maken, daarna besprekingen voeren met de dirigenten van de bands en koren en tenslotte de mi crofoonrepetities Leiden, die aan de opnamen voor „Regio-Rechtstreeks" vooraf gangen. Hij werd daarbij ge holpen door technisch-festival-leider Wim Laros, de Joviale Brabander. Ieder ander, die zich met leiding wil de bemoeien werd resoluut de deur gewezen. Door die strakke regie ver- alles vlekkeloos. Radio rechtstreeks De middagéditie van „Radio-recht streeks" gaat vanmiddag vanuit de Katwijkse sporthal „Cleyn Duin" van 16 32 tot 17.30 uur de lucht in en de avondeditie van 20 tot 22.20 uur. Pre sentatoren Dik Bikker en Els Nijssen zullen het muzikale gedeelte aan el kaar praten en gesprekken voeren met enige aanwezigen, terwijl 's- avonds de quiz „Wie is wie of wat of waar wordt gehouden waaraan Kat- wijkers hun medewerking zullen ver lenen. In die programma's zal men kunnen horen „De Lenteklokjes" uit Katwijk, het Longvieuw High School Orchestra, het Florida Junior Col lege Choir en het Marina High School Chorale Ensemble. Ze voerden gistermiddag elk drie nummers uit, waarvan Stef Boers van elke groep er twee zou selecteren voor de ultzen- Ze zullen vanuit de rndio-wawpn op gezette tijden in het programma wor den gemixed. Het festival werd gisteravond voort gezet met 't optreden van het Noord- wijkse operettekoor „Mozaïek", The Revival Singers uit Katwijk aan den Rijn, het Fanfarekorps „Excelsior" uit Noordwijk en de Chr. Harmonie vereniging „U.N.I." uit Katwijk. Er werd welluidende zang en muziek ten gehore gebracht voor een bevredi gend aantal toehoorders. Wel van een heel ander genre dan we van de Amerikanen hadden gehoord, maar dat is begrijpelijk want Europa heeft een geheel andere muziekcultuur en een veel oudere dan Amerika. Wat het festival betreft kunnen we zeggen, dat het tot nu toe zonder meer is geslaagd en dat er een goe de aanleiding bestaat van het „Tulip Time International Music Festival" een jaarlijks gebeuren te maken, mo gelijk met deelneming van Duitse, Engelse, Belgische en Scandinavische groepen. Men zal dan gebruik kun nen maken van de schoonheidsfout jes, die men nu heeft ontdekt. Bij voorbeeld het samenstellen van een meer gespreide Jury, namelijk uit elk deelnemend land één met één of twee onpartijdige leden. Dat zou de objec tiviteit ten goede komen. Burgemeester en mevrouw Vermeulen-Kalis zijn enthousiaste bezoekers van het Tulip Time Inter national Music Festival. Ze vinden het een belangrijk evenement voor Katwijk en hopen, dat het een traditie zal worden. Hier zijn ze in gesprek met één van de Amerikaanse organisato ren Burd Theolk. Belgisch jurylid Paul Matthyssens (34 en wonend in Heide-Kalmthout) over het festival: „Het was voor mij een gewaarwording dit mee te mogen maken. Er viel van goede muziek en zang te genieten. Van de mij groten deels onbekende Amerikaanse koor zang heb ik bijzonder genoten. Ik heb er opnamen van laten maken door een Katwijker, die dit spontaan aan- bood en van de dirigenten heb ik partituren vandaag rustig moj inzien. Over de samenwerking in jury laat ik mij liever niet 1 Begrijpelijk hebben we allemaal eei andere instelling, 't Was cours. Mannen als Verplancke, Laro Minnee en Van Duijn hebben ber gen werk verzet er een grandioo muzikaal- ei van de maken' Slotavond NOORDWIJKERHOUT De af deling Noordwijkerhout van de Kon. Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur had voor haar algemene verga dering een voorstel ingediend, dat ten doel heeft de geïmporteerde bollen door middel van terbehandeling gezond te maken. Er gingen zeer verontrustende berichten door de bloembollenstreek over het enorme percentage aaltjesziek in die bollen. De voorzitter van de vereni ging heeft inmiddels enkele cijfers genoemd, die moeten bewijzen dat het wel meevalt en niet alle partijen ziek zijn. Hij zei, dat in 1972 in totaal 183 partijen zijn geïmporteerd. Daarvan zijn er vijf afgekeurd door de Plan- tenziektenkundige Dienst, die er bo vendien nog tien vastlegde. De impor teurs hebben er zelf acht teruggezon den wegens aaltjes. Van de overige partijen bleven er 12 in Nederland. In zeven daarvan is tijdens de groei aaltjesziek geconstateerd. De vakmensen Van Noort uit Noord wijkerhout en V. d. Voet uit War mond hebben de voorzitter duidelijk gemaakt, dat men aan de bollen niet of nauwelijks kan zien of ze door aaltjes zijn aangetast. Van Noort gaf de mening van een controleur met 25 jaar ervaring. Hij is van mening dat men door middel met controle aan de bol veel te weinig ontdekt. Van der Voet beweert, dat er zo weinig zieke bollen in Nederland zijn dat Jonge vakmensen het beeld niet eens meer kennen. Ook hij is van mening, dat controle bij de importeur of afnemer niets zegt. Die zeven van de twaalf partijen spreken duidelijker taal. Van Noort gaf namens de afdeling te kennen, dat er gevaar bestaat voor de Nederlandse export van narcissen naar de V.S. en Canada. Deze landen beschermen graag hun eigen narcis- senoultuur door middel van fytosani taire maatregelen. Zij zouden de aan wezigheid van de zieke Engelse narcis sen kunnen aangrijpen om de impor ten uit Nederland van bloembollen sterk aan banden te leggen. C. Westerbeek uit Sassenheim, voor zitter van de vereniging „De Narcis" deelde mee, dat er nauw overleg is met de Nederlandse PD. de Bloembollen keuringsdienst en de Engelse PD. Ook het bestuur van die vereniging ziet de bezwaren. Sinds Engeland echter een E.E.G.-partner is kan men niet alles doen zoals men wil. De door Noordwijkerhout voorgestelde kook- maatregelen golden al jaren. Men tracht een oplossing te vinden. Van Noort vroeg nog één keer het woord. Hij zei, dat als in Neder land ergens mond- en klauwzeer heerst er geen Nederlands vee in an dere landen mag binnenkomen. Ook niet van de E.E.G. partners. Moeten wij onze cultuur dan in gevaar bren gen door eigenlijk precies zo'n geval? Volgens de voorzitter blijft men een festival antst KATWIJK Het programm van de slotavond van het succesvol verlopen „Tulip Time rnational Music Festival 1973" in de met medewerkiiii van de bloemenveiling „Flora de cursisten van de Rijns burgse bloembindcursus, grandi oos met bloemen versierd sporthal „Cleyn Duin" luidt aU volgt: 19.3019.40 uur Opening de voorzitter van V.V.V.-Kat wilk, mr. J. van der Plas, 19.40- 20.00 uur Optreden Kon. Lucht' machtkapel o.l.v. de majoor H J. W. van Diepenbeek, 20.00- 20.15 uur Katwijks leugdkoor D Lenteklokjes, 20.15—20.30 "'Hisuitreiking van de Zilver Tulpen aan de hoogst geplaatst^11 ensembles door burgemeester A G. Vermeulen. 20.3020.45 uu Optreden hoogst geplaatsr Noord-Amerikaanse ensemble s°nd, 20.45—21.00 uur Uitreien herinneringsborden 21.00—21.45 uur Pauze, 21.45—21.50 uur Opjaii treden Kon. Luchtmachtkapel. 21.50—22.15 uur Begeleid door dJTL Kon. Luchtmachtkapel zingt a Katwijks Chr. Mannenkoor „Jd :_ie bllate" o.l.v Sander van MarhH te 22.15—23 05 uur Optreden Kon rd Luchtmachtkapel o.l.v. majoor H. J. W. van Diepenbeek: 23 05-{Je 23.10 uur Sluitingswoord door df voorzitter van de V.V.V. ..KsU wijk" mr. J. van der Plas: 231* 23.15 uur De Kon Luchtmacht n kapel speelt het Amerikaanse fi Nederlandse volksliecL me

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4