Juvenilis houdt 'blind pelend Derby op 0-0... PIDEMISCHE GROEI EJ AARDENTEHUIZEN Jongens die na de lagere school doorleren vooreen modern beroep. jr The Rams kunnen zelfs uit strafschop niet scoren Ickx-Redman KOERSEN OP DUINDIGT zegevieren In dienst van het elftal Deskundige Scorebord Winkels dicht op Koninginnedag Prins Bernliard krijgt zilveren olifantje van dierenparken DERDAG 26 APRIL 1973 [ERBY Juventus Turijn heeft zich het recht verworven Jop 30 mei in Belgrado uitdager te zijn van de Europese Ihouder Ajax. Na de overwinning van 31 in de eerste wed- jd hield Juventus de Britse kampioen Derby County op terrein keurig in bedwang (00). "Juve" dat voor de te maal de finale om de Europa cup I bereikte, bewees zich ?n typisch Italiaanse club. vakkundig catenaccio werd het sch rammelende Derby opge- als in een smorend kussen. Janige keren dait de Britse voor- jsen niet zichzelf maar de te- inders voorbij hold'en stond daar j&n Dino Zoff, die uitgroeide tot r vain de avond. Derby raakte Jn slag. dat Hington zelfs uit een Éhop geen doelpunt kon fabri- 1 Zoveel pech was teveel voor jiller Roger Davies. In de 66e sloeg hij Morini in het ge in kreeg van de Portugese arbi- fobo bevel cm de kleadkamer op tien. Ihet provinciaalse stadionnetje JDerby (38.500 toeschouwers) is pact de wedstrijd geworden, zo- Égemeen was verwacht. Derby tv, zonder de geschorsten Roy Irland en Archie Gemmill, voer- l commando's van coach Brian i "blind" uit. "Negentig minu- Ing bestormen we de Italiaanse had Clough bevolen. Dus de- t\e Rams" (de Rammers) dat, e vergaten daarbij elk raffine- Icf verrassingselement. De dub- met als middelpunt de uit- ide Zoff wist daar wel raad mee. t bijzonder de verdedigers Fu- Izyn gele kaart in Turijn was de dus was hij beschikbaar) en d excelleerden, al gebruikten zij jj soms ontoelaatbare middelen, atste resulteerde in de enige Hopwindende momenten van het yin de 57e minuut legde Spinosi •by-spits Hector neer en hoorde Ditrale fluitje snerpen als in- voor een strafschop. Hinton zich achter de bal en schoot eter naast. ak imponeerde, en Morini samen de lucht in bij een hoge voorzet. Davies achtte zich daarbij (voor de zoveelste keer) gemeen geattaqueerd en nam wraak met een vuistslag. Scheids rechter Lobo uit Portugal trok de rode kaart en Derby moest de laatste 24 minuten met tien man proberen, wat daarvoor met elf niet was gelukt. Uiteraard daar staat de landsaard borg voor bleef de Britse kam pioen gaan. Niet zeld enwaren er twintig spelers in en rond het straf schopgebied van Juventus. Dat e*' daardoor geen doelpunt aan de an dere kant viel, mocht een wonder he ten. Anastasi, Alfcafini de maker van twee doelpunten in Turijn) en Causio gingen zich ook eens met de wedstrijd bemoeien en begonnen aan een serie gevaarlijke uitvallen. Doelman Boul- ton zag zich gedwongen tot uiterst moeilijke handelingen, maar hij hield stand. Een nederlaag op eigen veld bleef Derby tenminste nog bespaard. Juventus overleefde deze halve finale niet ongeschonden. Salvadore, Spino si en Altafini kregen officiële waar schuwingen wegens ruw spel. Koel Die ene treffer van Allan Clarke, veertien dag engeleden in het eerste duel gescoord, bleek voor Leeds Uni ted toch nog voldoende. Gistermid dag, in de return tegen Hadjuk Slit, hielden de Engelsen 't hoofd koel. Zij beperkten zioh in het Joegoslavische Split voor 30.000 toeschouwers voor namelijk tot verdedigen en bereikten met 00 een plaats in de finale van het toernooi om de Europa Cup II. Een finale waarin moet worden aan getreden tegen AC Mlan, dat zich met 'catanacchio-voetbal' verzekerde vafï een plaats in de eindstryd. Ge- mggesteund door de 10 zege van de thuiswedstrijd, legden de Italianen bij Spartak Praag (37.000 toeschouwers) het accent volledig op de defensie. Spartak creëerde wel een enorm veld- cverwicht, maar kreeg nauwelijks kansen. AC Milaan kreeg met snel uitgevoerde tegenaanvallen wel mo gelijkheden. Spits Chiaruvi scoorde uit één van die counters het enige doelpunt: 01. Voldoende Ondanks de 21 nederlaag in de uitwedstrijd tegen Tottenham Hot spur heeft Liverpool, dat tevens op de drempel staat van het League kampioenschap, de finale van het toernooi om de Uefa-Cup bereikt. Na de 10 zege in de thuiswedstry d was het doelpunt van Heighway in de 54e minuut juist voldoende. De 50.000 toeschouwers in Londen zagen Mar tin Peters een voorsprong geven aan de Spurs, maar al zes minuten later was de stand gelijk. Heïghway scoor de 11. Tottenham had nog wel één maal succes (weer door Martin Pe ters, 72e min.)maar verder dan 21 kwam de ploeg toch niet. Waardoor Liverpool zich plaatste omdat doel punten in een uitwedstrijd dubbel tellen. In de finale ontmoet de ploeg Borussia Mönchen-Gladbach, de be dwinger van FC Twente. Almanak-prijs: 1. Kuno V (P. Zandt) (1.29.9), 2. Klaus Olivier, 3. Leon van IJmuiden. Toto w. 6.40, pi. 2.30 3.30 2.-. kop. 6.50, trio 1.079,90. D.S.T.C.-prijs: 1. Kwita Norman (G. Tiben) (1.24.6), 2. Karel Volann, 3. Keino. Toto w. 7.80, pi. 2.10, 3 -, 2.30. kop. 11.90. Ipharre-prijs: 1. Kythera J (R. v. d. Lubbe) (1.27.2), 2. Junior Satan. 3. Jonker Victoria. Toto w. 22.90, pi. 4.90. 3.50, 2.90, kop. 10.30, trio 2.487,50. Lustrum-prijs1. Dlzi (D. Weiss) 2. Brunelleschi, 3. New Electric. Toto w. 3.-. pi. 1.40. 2.40, 2.50. kop. 19.80. Argo-prijs: 1. Jheroninus (M. Ver- gay), 2. James Hagheweyde. 3. Ixiaan. Toto w. 4 -, pi. 1.90. 3.40. 3.10, kop. 6.90, trio 428,60. Commissie-prijs1. Verano du Pont (K. Woudstra) (1.22.6). 2. Ida Hanover, 3. Hazleton B. Toto w. 4.10, pi. 1.50 2.-. 3.-. kop. 7.-. V.V.O.-prijs: 1. Jello (M. v. d. Togt) (1.23.0), 2. Empereur CH. 3. Godetia. Toto w. 6.30, pi. 1.80. 9.60, 4.50. kop. 15.-, trio 2.161,30. Transvaal-prijs1. Kapitein Scotch (L. Schoonhoven) (1.24 4), 2. Ingrid Roodnoot. 3. Kaptein Sister B. Toto w. 2.60. pi. 1.70. 4.50. 1.70. kop. 17.-. Rough Riders-prijs: 1. Wildebras (K. Davies). 2. Tongue in Cheek, 3. Ba- gheera. Toto w. 2.70. pi. 1.20, 1.40. 1.20, kon. 4.80. trio 42.50. Senaat-Drijs: 1. Ideal Dear (S. Hart- man) (1.23.4), 2. Hero Hollandia. 3. Jury. Toto w. 2.90, pi. 1.40, 2.-, kop. 4.80. Totalisator-omzet f. 304.413.-. MELAAN De Belgische'Britse combinatie Jacky Ic'kxBrian Red man, heeft gisteren voor meer aan 50.000 toeschouwers met een Ferra ri 312 P de 1000 kilometerrace van Monza gewonnen. Ferrari versterkte door deze zege zijn leidende positie in de competitie om de wereldtitel constructeurs. De race op het cir cuit bij Milaan was de vierde die gold voor het kampioenschap. De uitslag is: 1. IckxRedman (Bel./Gb) met Ferrari 312 P de 1000 km. (174 ron den) in 4 uur 7 min. 34.4 sec. (gem. 242.463 km/u., nieuw record). Op twee ronden: 2. ReutemanSchen ken (Arg./Aus.) met Ferrari 312 P Op elf ronden: 3. PescaroloLa- rousse (Fr) met MatraSimoa. Cup-final op de televisie HILVERSUM (ANP) De VARA- televisie zendt zaterdag 5 mei een rechtstreekse reportage uit van de Engelse Cup-final, die in het Wem- bley-stadion in Londen wordt ge speeld tussen Leeds United en Sun derland. De reportage begint om 14.50 uur en zal, behoudens een even tuele verlenging tot 16.45 uur duren en in kleur te zien zijn. Commentator is Wim Hoogendoorn. Jarige Johan Cruijff (26) in duel met zijn vaste bewaker Benito. MADRID (AP) Als Ajax de strijd tegen Real Madrid zou hebben verloren, zou de ver maarde trainer van Internatio nale Milaan, de Argentijn Hele- ndo Herrera zich daar niet over hebben verbaasd. Want die schreef in een arti kel uit Madrid in het Romeinse blad II Messagero woensdag morgen: Real Madrid gaat Ajax ver slaan in zijn tweede wedstrijd. „Ik ben zo beïnvloed door wat het grote Real Madrid in het verleden al heeft gepresteerd en door de enthousiaste sfeer die hier (in Madrid) heerst dat ik niet aarzel te voorspellen dat de Spaanse ploeg Ajax zal uitscha kelen in deze wedstrijd die gaat tussen het vurige Real Madrid en de koele, atletische en in Britse stijl spelende Nederlan ders". Ajax Real Madrid 10 (21) Ajax in de finale; Juventus Der by County 0—0 (3—.1)Juventus in de finale. Europa Cup 2; AC Milan Sparta Praag 1-0 (10). AC Milan naar finale; Leeds United Kajduk Split 0—0 (1—0) Leeds United in finale. UEFA-cup: Liverpool Tottenham Hotspur 12 (10). Liverpool in finale. Bo russia Mönohengladibach FC' Twente 21 (3—0). Borussia Mön- chen Gladt»ch in finale. De finale voor ae Europa Cup 1 wordt gespeeld op 30 mei in Belgra do, en voer de Europa Cup II op lo mei in Salonika. In het toernooi om de EUFA-cup bestaat de eindstrijd ook uit twee ontmoetingen, een uit en thuiswedstrijd. De eerste wordt op 9 mei gespeeld, de tweede op 23 mei. Madrid Het fenomeen Cruijff, een hoofdstuk apart btf Ajax. Johan Cruijff, een bijzonder begenadigd sportman. die zich dankzij zijn formidabele capacitei ten en het zakelijke inzicht van zijn schoonvader Cor Coster op 26- jarige leeftijd juist gisteren werd hij het al uitermate rijk heeft gevoetbald en mede daardoor én door de harde strijd die hij ervoor moest leveren, een ander mens werd. Nee .geen slechter of beter, maar een ander mens. Geestelijk harder. Een zelfbewuster iemand vooral. Ergens volkomen logisch. Maar aangezien een uitzonderlijk talent in het Nederlands top-voet- bal bepaald geen uitzondering op de regels mag maken: hij zich moet gedragen als elke andere voetballer: hij in het veld zowel een noeste waterdrager dient te zijn als een briljante vedette, ontstonden er bin nen de Ajax-kernen problemen rond de nummer 14, die soms ande re gedachten koestert dan zijn me despelers. De dag vóór de Ajax-demonstratie in het Bernabeu-stadion werden door de dwingende hand van Jaap van Praag evenwel d,e plooien glad gestreken die er tussen de „kern ploeg" en eenling Cruijff waren ontstaan. Het gevolg: de weer volle dig fitte Johan Cray ff stelde zich gisteravond volledig in dienst van het elftal. Hij werkte keihard, voor zag anderen van prachtige passes, en liet eveneens enkele brijante in dividuele staaltjes voetbal zien. Kortom, hij voetbalde zoals zijn voorzitter en zijn medespelers het zo graag zien. In het Bernabeu-sta dion was uitblinker Johan Crayff geen eenling ben tien anderen, maar één van de elf. LEIDEN Het Leids City Cen trum, waarin verenigd middenstands en grootwinkelbedrijven, heeft aan zijn leden geadviseerd op Ko ninginnedag de gehele dag te sluiten. Gezinshereniging Ruim 200 in woners van de door Israël bezette strook van Gaza en het noorden van de Sinai zijn woensdag in het kader van het programma voor gezinsher eniging naar Egypte getrokken. De uittocht vond onder toezicht van het Internationale Rode Kruis plaats by Kantara aan het Suezkanaal Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Anti-vrede Een menigte jonge ren heeft gisteren in Londonderry het huis van mevrouw Doherty, die vorig jaar met vyf anderen een vre descampagne voerde, met stenen en flessen bekogeld. Haar baby van 16 maanden werd door een steen aan het hoofd getroffen. )NINGEN (ANP) „De epi- lie groei van bejaardentehui- ïft bijgedragen tot de buiten- van mensen die niet in te- zitten. Bovendien is er een om alleen jonge bejaarden nemen en zich af te wenden lilyke gevallen. Het is onze tehuizen juist te betrekken gevallen". Dit zei de heer an. geneeskundig inspekteur Geestelijke Volksgezondheid sland vanmorgen in Gronin- de provinciale gezondheids leer De Haan meende, dat het )eilijk is om bejaardentehuizen trekken bij hulpverlening aan den buiten het tehuis. De mate nedewerking is volgens hem g afhankelijk van de houding directies. Hij zou liever zien opnameprocedure meer ruimte at voor hulp aan noodgevallen, eriele opstelling van de tehui- zei hij, „wordt door ons sterk allen". TER OP BV HOOFD )EN "Ik heb een handel- ldus de mededeling, die aan jarige bouwvakker uit Leiden café werd gedaan en zoiets Itijd te denken, zo moest de politierechter constateren, de bouwvakker was in het bo- deltje getrapt, al probeerde het geval een zo onschuldig |ke draai te geven, aanbieder van het handeltje, auto van de bouwvakker ge- om zich naar een fabriek aan Ijnsburgersingel te begeven, uit de koelcel een partijtje erd gestolen. Met dat Je kwam hij in het café bij de akker aan. "Ik moest er niks ïbben," zo gaf hij aan de rech- kennen, die evenwel erg twij- tegenover het verhaal bleek "Uw auto wordt kennelijk voor vreemde dingen ge- gaf de rechter te kennen, r verdachte hield het erop, I niets van het handeltje wilde en in het café had hij royaal voor niks de gestolen boter eeld, om een klein partijtje daar zou een Turk vijftig voor hebben gegeven, ar ik heb daar geen cent van verklaarde verdachte. De vond dat verdachte toch wr l ivoorzichtig heeft gehandeld, wilde wegens de heling toch ta met f. 100 boete. De rech- irdeelde conform de eis. De heer De Haan ging in dit ver band ook in op het verbod in vele tehuizen om huisdieren te houden. ,.Zy weten niet welk ernstig trauma dit voor baas en dier tot gevolg heeft", aldus de heer De Haan Hij wees op de mogelijkheid om via een asiel bij het tehuis de band met de huisdieren te behouden. I ierde eeuw feest Leidens ontzet in het verschiet LEIDEN Maandag 7 mei verga dert de commissie voor de gemeen telijke archiefdienst in het gebouw aan de Boisotkade. Eén van de agendapunten is "viering vierde eeuwfeest Leidens ontzet". Voorts is er een bezinning op even tuele nieuwe taken en intensivering van bestaande taken van de archief dienst. Gesproken wordt ook over het gebruik door derden van de tentoon stellingszaal. ARNHEM (ANP) De directeu ren van zes Nederlandse dierenparken hebben besloten om Prins Bernliard 'n zilveren olifantje te geven als blijk van waardering voor de manier waarop hij vorig Jaar als voorzitter van World Wild Life Fund heeft bij gedragen tot de bescherming van flo ra en fauna. Gistermiddag zei directeur Van Hooff van Burgers' Dierenpark dat voortaan elk jaar *n zilveren olifant je aangeboden zal worden aan een persoon of instelling die zich dat jaar heeft ingezet voor het dieren tuinwezen en/of de bescherming van flora en fauna. Het beeldje is ontworpen en ver vaardigd door de Amsterdamse edel smid en beeldhouwer Jaap de Vries. De uitreiking aan de Prins vindt dins- ddagmiddag 1 mei plaats op Paleis Soestdijk. Een beroep inde grafische industrie. De grafische industrie, dat zijnde bedrijven die zich bezighouden met drukken, met het maken van boeken, kranten, etiketten, affiches, enz. Dit beroep bijvoorbeeld. Het beroep van drukker. Heel belangrijk werk,vooral als er kleuren worden gebruikt. De drukker werkt tegenwoordig met moderne, snelle drukpersen. Hoe beter hij die apparatuur beheerst, hoe beter de kwaliteit van het drukwerk. Hij is een vakman die de grafische industrie hard nodig heeft. Erzijnwel40 grafische beroepen. Er moet heel wat gebeuren eer de foto uit het toestel van de fotograaf tot een affiche is geworden. Eer het verhaal van de schrijver als een kleurige pocket in de boekwinkel ligt. Alles wat daartussen ligt, is het werk van de grafische industrie. Ieder stuk werk is in handen van groepjes vak mensen. Zetters, lithografen, chemigrafen, drukkers, boekbinders, en nog heel veel anderen. Waarom een grafisch beroep voor uw zoon? Omdat in die beroepen een goede toekomst zit. Er wordt tenslotte steeds meer drukwerk gemaakt. Grafische beroepen betalen goed. In het werk kun je veel plezier hebben. En je kunterverder in komen. Waarom doorleren? Omdat de toekomst vraagt om mensen die méér weten dan alleen van hun vak. Daarom krij gt een leerling van de grafische school eerst een algemene vorming. Talen, biologie, maatschappijleer, natuurkunde, enz. Daarna pas kiest hij voor een vakrichting waarop hij zich verder kan gaan toeleggen. Gratis boekje voor u en uw zoon. Uw zoon kan één van die mensen worden die in de grafische industrie een modern beroep uit oefenen. Via een 3-jarige opleiding aan een grafische school of aan een LTS met grafische afdeling. Voor elke aanleg is er wel een richting te vinden. Sommige zijn ook geschikt voor meisjes. Als u de bon invult, krijgt u een boekje thuisgestuurd met informatie over de grafische beroepen en de opleidingsmogelijkheden. U vindt er ook de adressen van de scholen waar u eens kunt gaan praten. Is de toekomst van uw kind niet belangrijk genoeg om dat boekje even aan te vragen? Stuurt u het boekje naar: "1 Naa I Adres Woonplaats J In envelop zonder postzegel I opsturen aan: De Nederlandse Grafische Bedrijven, Antwoord- nummer 1951, Amsterdam. Voor rechtstreekse informaties: Technische School, afd. Grafische Technieken, Haagweg 4, Leiden, telefoon 01710-24931.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17