NOG NOOIT IAALDEN WE INALE ZO 1AKKELIJK" "WAT IS HAGELKAAS EN WAT IS PINDASLAGT Anders dan andere terk Ajax krijgt ovatie van Real-supporters ZWARE STRAF ©ERDAG 26 APRIL 1973 MADRID Ik was nog niet in Madrid gearriveerd toen Ajax een persconferentie hield, die slechts matig door Spaanse persbroeders bezocht werd, hoewel die Jongens toch enkele sportdagbladen moe ten vullen ter grootte van onze sportweekbladen. De vragen die zü stelden (zo werd mij verteld) wa ren ook weinig in aantal en niet diepgravend. Eerste vraag: „Waarom heeft Ajax een eigen kok meegenomen?" Antwoord van Jaap van Praag: „Omdat men in Spanje nu een- Door Nico Scheepmaker maal geen pindakaas en hagelslag kent." De tweede Spaanse vraag: „Wat is hagelkaas en wat is pin daslag?" Dat werd hun zo goed mogelijk uitgelegd. Ze vonden het geloof ik niet het grootste gemis in Spanje. Een feit is, dat ik, rond- in enkele Madrileense culinaire speciaalzaken geen ha gelslag of pindakaas heb kunnen vinden. Evenmin trouwens als in het menu van de AJacieden dat het sportdagblad „As" publiceerde. Daarin is als ontbijt sprake van toast met Jam en Hollandse boter, rauwe ham, en twee zacht gekook te eieren: dus de hemel mag we ten wanneer de Ajacieden hun hagelslag en pindakaas tot zich nemen. Misschien dat dr. Rolink ze daarmee vlak voor de wedstrijd injecteert. Woensdagmiddag 12.00 uur be leefden wij, buitenlandse Journa listen, het bekende verpleegsters effect van de Droste-cacaobus. In het Santiago Bernabeu-stadion van Real Madrid werd het woord tot ons gericht door Don Santiago Bernabeu, die in het Spaans-talige soort Frans dat door Nederlanders zo slecht verstaan wordt, vertelde dat hij in vrijwel alle talen van de wereld „dank u" kan zeggen in clusief het Chinees. Op zichzelf is dat Droste-effect geen novum: Stalin heeft in Stalingrad ook wel eens het woord gevoerd en in Ne derland wordt Maup Caransa dikwijls in het Caransa-hotel ge signaleerd, terwijl Kootje van broodje menigmaal in Broodje van Kootje een broodje zou heb ben gesmeerd. Toch lijkt het me aan totalitaire staten voorbehou den om zulke publieke gelegen heden als steden en stadions te vernoemen naar een autoriteit die nog in leven is. Hoewel Die bijeenkomst voor de pers vond plaats in de trofeeënkamer. Op dranken en hapjes werd daar bij niet bezuinigd. De duizenden trofeeën (door Jaloerse lieden wel eens als een uitdragerij van ver zilverde wansmaak beschouwd) zijn allemaal voorzien van een opgeplakt nummertje. Helaas bleek de corresponderende cata logus nog niet gereed. De trofeeën van de eerste tien jaar zijn nu gecatalogiseerd, de rest moet nog gebeuren. De pronkstukken van de collectie zijn ongetwijfeld de vier bekers che Real Madrid in het Carranza-toernooi in Cadiz won. Ze zijn van zilver, ter grootte van die dwergen die vroeger aan het Spaanse hof de koning vermaak ten, en even wanstaltig en potsier lijk, vol tierelantijnen, versierselen en uitwassen. Overdadig. Protse rig. Dus net goed. Want wat is het beroepsvoetbal in de allerhoogste regionen anders dan protserig: een uitwas vol overdaad en tiere lantijnen? Zulke bekers horen evenzeer bij het topvoetbal als bi zarre, wanstaltige hoeden bij de Newyorkse „Easter-parade". Een eenvoudige, strakke beker mis staat in de prijzenkamer van Real Madrid net zo zeer als een alpino petje op de Easter-parade. Type rend was, dat er ook klokken in de prijzenkast stonden waarvan er drie ook exact liepen, waaronder de Zaanse klok die Ajax in 1967 geschonken heeft. Woensdagmiddag heb ik ook even langs, op en over het veld gelopen. Het begrip „grasmat" heb ik nooit eerder zo letterlijk vertolkt gezien als in het Berna beu-stadion. Het gras dat om zoomd wordt door een gele klei grond, lijkt als een dunne gras mat op die kleigrond te liggen. Je had het idee dat je het gras zo, beginnend bij de hoekvlag, zou kunnen oprollen als een tapijt. Opmerkelijk is verder het schijn bare gebrek aan veiligheidsmaat regelen. De toeschouwers (bij elk aar kunnen het er 125.000 zijn; het is alsof je een vol Olympisch Sta dion uitstort in de ook al stamp volle Feyenoord-kuip) zitten of staan direct rond het veld, met als enige hindernis een laag hekje. De tweede, onneembare hindernis is nochtans de Guardia Civil, die rondom het veld in mansgaten of op een soort melkkrukjes de Spaanse reputatie van gezag en orde weten hoog te houden. Eén ding bevreemdde me daarbij. Die krukjes zitten met een ketting en een hangslotje vast aan het hek werk. Het zal niet vaak gebeuren dat de beveiliging (ketting plus hangslot) duurder is dan het be veiligde (het gammele krukje). Ik weet niet of het u op de tele visie is opgevallen, maar Philips nam in het Bernabeu-stadion een totalitaire positie in. Alle reclame was exclusief van Philips. De 56 luidsprekers die op de grond rond het veld stonden, droegen ook met duidelijk zichtbare letters de naam Philips. Zelfs op de kooi waardoor de spelers die avond het veld op zouden stappen, lag 's middags al een wapenschild van Philips als „eyecatcher" voor de camera's. Alle persplaatsen waren voorzien van lampjes, ik heb even gekeken of die ook van Philips waren, maar dat bleek wat mijn lampje betreft niet het geval. Ik denk dat alle reclame van Philip» was, en alle lampen van de concurrent waren: een mooie taakverdeling. Het was een half uur voor het begin al duidelijk dat niet Schil- cher er bij de aftrap bij zou zijn, maar Arnold Mühren. Het was mij nooit opgevallen, maai- de Amster damse AJax-expert Frits B. ver telde me dat Stuy altijd wordt „ingetrapt" door Cruijff en Kei zer, en door de reserves. Welnu, Cruijff stond Stuy warm te schie ten samen met Swart, Kleton enSchilcher, terwijl Arnold Mühren op het middenveld bezig was. Een half uur later bleek het te kloppen. Een aantal Journalisten was in hetzelfde vliegtuig met Ajax mee gereisd. Een van hen liep achter Ruud Krol, toen Henk Groot die al in Spanje was waar hij Es- pagnol—Real Madrid had bestu deerd, de AJacieden tegemoet liep. Het eerste wat Krol vroeg was: ..Hoe heeft Amancio gespeeld?" Amancio zou immers zijn directe tegenstander zijn. „Hij is gebles seerd uitgevallen", zei Henk Groot. „Aan welk been?" vroeg Krol on middellijk. Dat leek me een gerede aanleiding Amancio's verrichtin gen nauwlettend te volgen. Zou hij het einde halen, nu Ruudje wist waar de achüleshiel van zijn enkel zat? Hij haalde het einde niet, maar dat was meer te wij ten aan zijn eigen falen dan aan enige blessure die Krol hem zou hebben toegebracht. Daar is al thans tijdens de wedstrijd niets van gebleken. -*• riawlA T? )RID Er is een poosje terug beweerd dat het huidige Ajax vermoeidheidsver- ïselen vertoont. Er is eveneens gesteld dat de ploeg, gewend geraakt door die impo- keten van successen, niet meer zo agressief is, zo gretig. Er is ook gezegd dat Ajax op tactisch gebied de thuiswedstrijd tegen Real Madrid werd dan als voorbeeld men vergaloppeerde. En bovendien voegde men er aan toe, dat Johan Cruijff de niet meer is en dat hij dat waarschijnlijk ook nooit meer zal worden. Werkelijk, allemaal beweerd. En heus nog niet zo lang geleden. ravond beschaamde Ajax negentig minuten lang evenwel al diegenen die in dit slo- e seizoen hun vertrouwen in de Kovacs-formatie dreigden te gaan verliezen. Een gre- igressief, tactisch zeer sterk draaiend Ajax overklaste Real Madrid dusdanig, dat de rinistische Madrileense aanhang, die het duel schreeuwend en krijsend was gestart, er stil van werd om tenslotte de Amsterdammers, die in Johan Cruijff hun uitblinker en, bij hun gang naar de kleedkamers te overladen met applaus. Een ovatie voor de ipartij in het Bernabeu-stadion! Het is in de geschiedenis van de Spaanse topploeg n of nooit voorgevallen. Maar het applaus was terecht. Dat zeer zeker. Ruud Krol flinksverliest en dat gebeurde maar heel weinig een kopduel van Tourino. krampachtig verdedigde, zocht Ajax naar openingen en vond ze ook. Gerrie Mühren: Ze hadden geen antwoord op ons spel. Als we in de breedte op balbezit speelden en dan ineens een lange dieptepass gaven, zagen ze het niet meer zitten". Ajax kreeg kansen maar verzilverde ze niet. Deels door pech (die fraaie actie van Arie Haan had best mo gen worden beloond)deels door onnauwkeurig richten, zoals bijvoor beeld Johnny Rep na zeventien mi nuten uit vrije positie deed. Zijn gehaaste diagonale schuiver ging daardoor voorlangs het doel. Weinig 'reugde bij Ajax. Van links \oelman) afraad over AJax-Real Madrid fceniijk uiterst kort zijn. Ajax vanaf het begin geraffi- balbezit: hield, zoals dat het veld groot door steeds i langs de zijlijn te posteren; het technisch mindere Real 3 terug, waarna de Madri- equipe niet in staat bleek om 3S te wurmen uit de krachtige rdamse houdgreep. naar rechts Schilcher (res.), doelman Stuy, Krol en Wever (res. Vente at het middenveld een Ajax- was, kreeg de Munoz-elf moment de kans om in zijn spel te komen: om pressie- 1 te gaan spelen; om Ajax druk te zetten, waardoor die verlossende goal zou kunnen Nee. Ajax dicteerde koeltjes, toch echt berekenend, het spel lakte eigenlijk maar één fout: van een handvol kansen er ééntle te benutten, die ene treffer van Ge'rrie n was dan ook ruimschoots nde om glorieus de finale van 's belangrijkste toernooi bin- stappen. se »u het ook niet reëel zijn om Max met zo weinig zinnen af en. want wat komt er alie- niet voor kijken voor Je een rijd zo in handen krijgt als 'gisteravond. Natuurlijk, aller- klasse. Maar ook een grote brutaliteit. En ook dét had de iandse topelf gisteravond. In feite al voor de wedstrijd toon den Stefan Kovacs, Henk Groot en de spelers die wat over de te volgen tactiek te zeggen hebben, grote lef. Door niet Heinz Schilcher zoals algemeen was verwacht op te stellen maar Arnold Mühren, de meer aanvallend ingestelde broer van Gerrie. Uit de samenstelling van de ploeg bleek dus dat Ajax wilde aanvallen, wilde winnen. Het professionele Ajax, dat bij de warming-up op het hoofdveld van het volle Bernabeu-stadion de helse fluitconcerten die van de tribunes afdaalden glimlachend, schouderop halend, had ontvangen, dat Ajax ging niet uit de startblokken om de schriele 2—1 van Amsterdam te verdedigen, maar om de voorsprong te vergroten! Een riskante bedoe ning? Voor vrijwel elk elftal in Eu ropa zou het zelfs een gewisse zelf moord hebben betekend. Maar niet voor dit zelfbewuste Ajax. Johan Oruyff na afloop: „We zijn er van uitgegaan dat wij sterker waren, dus dat wij ook in staat moesten zijn om het spel te maken. En Real speelde ons daarbij gewel dig in de kaart. Want toen wij be gonnen met op balbezit te spelen, trokken die Spanjaarden zich met een angstig terug. Dus kónden wij komen; konden wij spelen zoals wij het wilden". Stefan Kqvacs: "Ik koos Arnold Mühren in plaats van Schilcher omdat ik onze achterhoede en het middenveld zoveel mogelijk in takt wilde laten". Arnold Mühren zelf, die een prima partij vertolkte; „ik vond het echt logisch dat ik voor Keizer werd op gesteld. Je hebt ia zo'n wedstrijd immers een linkerspits nodig. Want stel dat Je vlug met 1—0 achter komt en je hebt maar twee spitsen. Nou, dan ga Je mooi in het schip." Real kroop dus in zijn schulp toen Ajax op de offensieve toer ging. Het excuus van Real-trainer Miguel Munoz: „toen Ajax opdrong was het voor otns te riskant om te pro beren het offensief over te nemen. Want stel dat het mislukte en Ajax had snel gedoelpunt, wel, dan wa ren wij in feiite op slag kansloos geworden". Fanatiek Ajax dus meteen in de aanvail. En wel op een vrij fanatieke manier. Johnny Rep van alle Amster damse sterren overigens degene die het minst schitterde overdreef daarbij evenwel spoedig een beetje door bij Real doelman Garcia na te trappen. Prompt hield de Belgi sche arbiter Vitel Loraux, die veel beter leidde dan men bij Ajax van tevoren had verwacht, de 21-Jarige Amsterdammer de gele kaart voor de ogen. Johnny Rep: „Natuurlijk, die reac tie van me was stom. Maar Ja, die keeper sprong met twee benen vooruit naar mijn enkels. En daar op reageerde ik te snel en te fana tiek". En daarna grinnikend: „maar Ja, van zo'n gele kaart raak ik niet meer onder de indruk. Ik ben ze in de Nederlandse oompetitie al ge wend. Maar het was gelukkig mijn eerste in een Europa-Cupwedstrijd, dus zal ik in de finale wel mogen meedoen" Terwijl Real, met een nogal hard handige Benito aan het hoofd, vrij En wat deed Real in het eerste be drijf aanvallend? in feite bitter weinig. Want als het een keertje over de middenlijn wist te geraken, strandde het op de machtige laatste linie van Ajax. Krol hield de overi gens zeer balvaardige Amancio goed in bedwang en Suurbier was sneller dan Aquilar. Aquilar: „voor het Real-publiek doe ik het trouwens zelden goed, want ze blijven me nog altijd vergelijken met Gento. Een hopeloze vergelijking voor mij". In het centrum van de AJax-defen- sie was Horst Blankenburg de grote man. De ijzige kalme Duitser gaf Pirri geen schijn van kans. Miguel Munoz: „maar we misten toch San- tillana wel heel erg". Hoe weinig Real overigens voor rust in de aanval was, onderstreepte de houding van Heinz Stuy. Eenzaam liep hij rondjes in zijn verlaten strafschopgebied. Alsof FC Den Bosch in De Meer op bezoek was... In de tweede helft kreeg Ajax ten slotte na vijf minuten de beloning voor zijn overwicht. Nadat een magnifieke actie van Ruud Krol langs de zijlijn aanvankelijk geen rendement dreigde op te leveren, kwam de bal voor de voeten van technicus Gerrie Mühren. De ex- Volendammer schoot meteen in. Via een Spaans been belandde de bal daarna achter de wanhopig graaiende Garcia Remon. Welke Spanjaard de bal van richting had veranderd? De na afloop verlegen lachende Mühren: „dat weet ik werkelijk niet". Het bleek Benito te zijn. Stil Ajax met 10 voor. Het Spaanse legioen werd er zo stil van dat de paar duizend Nederlanders de zil vervloot het Bernabeu-stadion bin nen konden laten drijven. Begeleid door 't vaderlandse krijgsgezang ging Ajax door. Ruim tien minuten lang voerden de Amsterdammers een show op, die op een artistiek volko men verantwoord peil stond. Toch vond de Munoz-formatie daarna nog heel even de inspiratie om er een offensief Je uit te persen. Met de welwillende medewerking van het mild geworden Ajax overi gens. Want de Nederlandse ster ren-equipe bood de Madrilenen vriendelijk de gelegenheid om even bij Heinz Stuy langs te komen. Waarom ook niet? Ze moesten im mers drie doelpunten maken, wilden ze de eindstrijd in BelgTado halen? Een onmogelijke opgave dus. Real kwam en Heinz Stuy kreeg werk, dat hem goed af ging. Het grootste probleem ontstond toen scheidsrechter Loraux op een gege ven moment niet in de gaten had dat de Amsterdamse buitenspel val was dichtgeklapt. Zijn grensrechter trouwens ook niet. Daardoor ver soheen Grande ineens „illegaal" vrij voor Heinz Stuy, die evenwel met een bliksemreactie redde. De doelman: „Grande maakte een schijnbeweging om de bal laag langs me heen te spelen, waarna hij ineens hoog inschoot. Maar ik begreep zijn bedoeling en daardoor kon ik redden." Nog één kansje was er voor ReaJl weggelegd. Bij een scherp genomen corner van Aquilar sloeg Heinz Stuy mis zijn enige fout uit de wedstrijd maar toen was Zocco ook zo vriendelijk om de bal voorbij te laten gaan. Aan de andere kant kreeg doelman Garcia daarna heel wat meer be narde situaties te verwerken. Vooral als Johan Cruijff aan de bal was. Zo manoeuvreerde de jarige Ajacied met een uitgekookt passje Arnold Mühren in een magnifieke schietpo sitie. Maar de inzet van de 21-Jari- ge Mühren (Gerrie is 27) werd door Garcio Remon fraai gekeerd. Zoals de Spaanse doelman ook vakwerk afle verde bij een hard. van dichtbij af gevuurd schot van captain Cruijff. Al een kwartier voor tijd verlieten duizenden diep en diep teleurgestelr de Spanjaarden de tribunes. De elf van Munoz geloofden ook al lang niet meer in een positief resultaat, maar zij waren wel verplicht om de negentig minuten vol te maken. Van harte ging dat overigens niet. Gerrie Mübren: „hun conditie was namelijk niet al te best. Maar het was ergens ook wel onze schuld dat ze zo moe waren. We hebben ze erg veel laten lopen". En zo kwam het dat het ln die pe riode erg speelse Ajax freewheelend naar de eindstrijd van de Europa Cup kon toeren. Johan Neeskens: „en zo gemakkelijk als nu hebben we de finale nog nóóit bereikt." Heinz Stuy: „oh, hebben we daarin Juventus? Nou Ja, wat maakt het eigenlijk uit? We zijn voor niemand meer bang". Het is zo. Ajax hoeft voor geen en kel elftal bang te zijn. Angst laat men over aan de tegenpartij. In dit verband zou Juventus er beslist ver standig aan doen om vóór de tweekamp in Belgrado de telerecor- ding van Real—Ajax in het trai ningskamp niet te laten afdraaien. De Italianen zouden misschien té erg kunnen schrikken... FRANKFURT <DPA> De Ne derlandse beroepsvoetballer Heinx van Haaren (32), vroeger spelen< voor Sohalke '04 West-Du itsland en nu voor Racing Strassburg iFrankrijk), is gisteren door de sportrechtbank van de Westduit^ Voetbalbond zwaar gestraft. Hij raakte zijn licensle kwijt, werd met onmiddellijke ingang voor twee Jaar geschorst en moet een boete betalen van 2300 mark. Het vonnis was con form de eis. De rechtbank bevond Van Haaren schuldig aan het aannemen van het geld (2300 mark), om met zijn olub, Schalke '04, te verliezen van .\nni- nia Bielefeld op 17 april 1971. De beklaagde ontkende categorisch elke schuld. Hij gaat in hoger beroep. ADVERTENTIE E<t Laurens Cwtfnenla)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13