Verminderen strijdkrachten dit ogenblik is onjuist Ré Zoekt u moeilijkheden als u trouwt? )ag boer [oekoek lERDAG 26 APRIL 1973 r Riemersma DEN Defensie-uitgaven tegenwoordig per jaar ongeveer Tmiljard gulden op een totaal staatsbudget van ruim honderd Jard zijn in Nederland steeds meer in het middelpunt van de lieke strijd komen te staan.. Bij de nog steeds voortslepende po leen kabinet-Den Uyl aan de macht te helpen, hebben KVP en Ide defensieuitgaven als een "breekpunt" opgevoerd. Zij willen Jer in elk geval op de voor dit jaar al vastgestelde begroting niet i wordt beknibbeld door een kabinet-Den Uyl. van de vijf miljard voor defen sie-uitgaven wordt zeer globaal geno men een miljard besteed aan inves teringen en vier miljard aan exploi tatieuitgaven. Maar die verhouding moet nog gunstiger worden voor de investeringen, meent de minister. Politiek gezien staat de minister en met hem de VVD, alsook DS'70, ARP en CHU lijnrecht tegenover de „progressieve drie". De KVP hangt zo'n beetje tussen de blokken in. Zij kan door haar gewicht in de chris ten-democratische samenwerking ook ARP en CHU wel een beetje losweken van de defensie-opstelling van WD en DS'70. VVD-liJsttrekker Wiegel heeft in zijn verkiezingscampagne de slogan gehanteerd: defensie is een van onze belangrijkste collectieve voor zieningen. Hij wilde ermee zeggen, dat het belastinggeld daaraan be steed, goed besteed is. Maar wil dat nu zeggen, dat de WD tegen elke vorm van bezuinigen is Overste Ad Ploeg, sinds december vorig Jaar defensiespecialist in de VVD- Tweede-Kamerfractie, somt - in het voetspoor van minister De Koster zelf (de minister heeft een „testament" achtergelaten) en de commissie van Rijckevorsel die de Nederlandse defensie heeft doorge licht - een reeks mogelijke bezuini gingen op. Kenmerk ervan is, dat ze in de exploitatiesfeer liggen. „Aanzienlijke besparingen" zijn te bereiken door landmacht, lucht macht en marine niet als afzonder lijke „zuilen" te zien, maar ze in verregaande mate te integreren. In de top van het departement is daar al een begin mee gemaakt. Het kabinet-Biesheuvel heeft de drie staatssecretarissen (voor elk krijgsmachtonderdeel één) vervan- Jpvatting van KVP en ARP niet met het regeerakkoord '72 dat de „progressieve j PvdA, D'66 en PPR hebben en dat thans door deze als uitgangspunt voor het programma van een kabi- i Uyl met grote hardnekkig- jop de formatietafel wordt ge uit '72 kondigt voor dit Jaar jbezuiniging van driehonderd aan. In de Jaren tot 1976 Igens Keerpunt in totaal voor Tihonderd miljoen in het de budget gesnoeid kunnen wor- hebben PvdA, D'66 en Keerpunt al aangepast aan de jgde financieel-economische gehouden dat het begrotings- 1973 al voor een groot deel eken is als een kabinet-Den macht mocht overnemen. >ar dat de bezuiniging voor dit al is teruggebracht van drie- rd miljoen gulden tot 140 mil- uit het staatje op deze pagina e lezen, willen PvdA, D'66 en vooral bezuinigingen door in- ade inperkingen van de nacht. Allerlei taken (vooral ie luchtmacht) die Nederland iVO-verband op zich heeft ge- zouden moeten worden af laat daarbij vooral om zaken énorme investeringen vergen de vervanging van de Star met investeringen voor materiaal heeft defensie ech- ik te maken met uitgaven voor itatie: voor het op peil houden ;at er al is. ter De Koster heeft zich aan jgin van zijn ambtstermijn tot gesteld om de verhouding tus- itgaven voor investeringen en tatie-uitgaven om te buigen gunste van de investeringen, trots heeft hij bij de presen- van de begroting 1973 gezegd ?ze verhouding nu 1:4 is. Het lijstje met bezuinigingen zoals de „progressieve drie" PvdA, D '66 en PPR zich die voorstellen na actualisering van him regeerakkoord ziet er als volgt uit: Bezuinigingen Defensie resterende periode 1973 (in min. guldens) was voor april t/m zien 1973 dec. 1973 totaal LANDMACHT beperking aanschaf luchtafweergeschut 51 51 1) omvorming/vermindering brigades 15 5 opheffing mobilisabele divisie 8 3 inkrimping territoriale sector 10 4 herziening paraatheidsregeling 90 25 stopzetten herhalingsoefeningen 3 herziening defensie Suriname 2 vermindering aanschaf springstof /munitie 5 1 Subtotaal 184 89 LUCHTMACHT opheffing strike squadrons 37 12 geen vervanging Starfighters 30 30 aanpassing paraatbeleid geleide wapens 24 5 Subtotaal "9T 41 MARINE afschaffing kruisers 8 2 geen bouw 2e bevoorradingsschip 23 2) herziening defensie Antillen 4 Subtotaal 35" "T Verschil prijzen 1972 en lopende prijzen 19 2 Totaal 329 140 weddeverhoging -f- reserve -45 -8 Netto bezuinigingen 284 132 1) indien nog niet besteld 2) is reeds besteld gen door een staatssecretaris. Hele maal van harte is dat niet gegaan, want die ene staatssecretaris: mari neman A. van Es (ARP) is tussen tijds opgestapt uit onvrede over de integratieplannen van minister De Koster. Overste Ploeg noemt als voordeel van het zoveel mogelijk in elkaar schuiven van land- en luchtmacht en marine de grotere kans op stan- darisatie. „Nu nog heb Je bij mari ne en landmacht verschillende voertuigen en verschillende bewape ning: dat hoeft niet". Het WD-Kamerlid denkt ook aan het opheffen van een van de twee- staven van de chef van de generale staf, generaal IJsselstein. Behalve chef van de generale staf is IJssel stein ook bevelhebber landstrijd krachten. En voor die functie be schikt hij over een afzonderlijke staf. Als gevolg van het bestaan van twee staven komen doublures voor. Voor Ploeg hoeft het niet. Bezuinigingen in de logistieke sec tor. Ploeg meent, dat de „generaais- ruzie" ermee te maken heeft. Hij wijst op de „grote organisatie" die de kwartiermeester-generaal Antho- nissen (die wel is genoemd als KVP-kandidaat om De Koster op te volgen) achter zich heeft. „Daar kan doelmatiger worden ge werkt", oordeelt Ploeg. „Je kan je hele research en aankoopbeleid wat stroomlijnen". Ploeg vraagt zich af of Je materialen weer moet beproe ven en testen, die door bv. de Ame rikanen al gebruikt worden. „Je zou alleen moeten nagaan of de Nederlandse industrie dat ook kan leveren. Dan zeg Je tegen AKZO die kleding dragen de Amerikanen, Kunnen jullie die ook maken En als ze ,Ja" zeggen, kun Je de hele research in feite aan zo'n bedrijf overlaten". Bezuinigingen bij het onderhoud van voertuigen. Ploeg: „Het zou in teressant zijn om na te gaan of Je niet het diagnosesysteem, dat in burgergarages wordt toegepast kunt overnemen". Commentaar van overste Ploeg op enige bezuinigingsplannen van de „progessieve drie": „Het komt erop neer, dat de land macht geen luchtafweergeschut aankoopt. Wat beslist wel moet. „Dat Je het aantal divisies terug brengt van drie naar twee. We hebben nu twee parate divisies en een mobilisabele. De zes briga des zouden in de gedachten van PvdA c.s. vier parate en twee mobilisabe le worden. Er zal nog meer in de kleinere eenheden worden gesne den". „Bij de luchtmacht komt de hele vervanging van het vliegtuigbestand in gevaar, zodat de luchtmacht over een Jaar of vijf is gehalveerd". Ploeg meent dat er voor dit Jaar in elk geval niets kan komen van be zuinigingen. „Je moet vermindering van defensieuitgaven voorleggen aan de NAVO-raad. Je kunt niet halverwege een Jaar zeggen, nadat je bepaalde taken vrijwillig op Je hebt genomen, sorry, we doen het toch maar niet. Je kunt hoogstens aankondigen, dat Je de uitgaven over een paar jaar wilt terugdrin gen". De defensiespecialist van de VVD wijst erop, dat we als NAVO-part- ner aan het begin staan van voor- A. Ploeg zichtige ontwapeningsbesprekingen met het Warschau-pact. Ploeg: „Het zou onjuist zijn op dit moment de strijdkrachten te redu ceren. Ik vind het het slechtst denk bare moment. De hele geloofwaar digheid van de westelijke onderhan delingspositie wordt er volkomen door ondergraven". ADVERTENTIE :rs schrijven pnemen van brieven in "ed e rubriek behoeft niet te ekenen dat de redactie met de inhoud eens is. redactie behoudt zich irenboven het recht voor bijdragen te weigeren dan in te korten. melkstaking is gelukkig niet (gaan. Maar ik zaü u direct ver dat ik aan de kant vam de boe- jegervens van de Consmenten- pjn de volgende: Een hele fles lost 77 cent, een halfe fles 45 Tweemaal 45 cent is 90 cent. &mt hierdoor: Nederland heeft alve centen meer. Bü de prijs- Sng gaat de halve fles dus ook ïle cent omhoog. Het zou dus jk kunnen zijn dat in de toe een hele en een haive fles even osten. Hoe het met de room is ik niet, ik drink geen room. bij de room werken ze met flessen. Een halve liter ma- oghurt kost 46 cent, een idem I cent. boer ontvangt zijn geld nadat a is hoe groot het vetgehalte zyn geleverde gezeefde melk. er mag twintig liter los ver- Wil hij meer verkopen dan bü een met witte tegeltjes be- verkoopplaats hebben. Neder- een zindelijk land, wist u dat? ie melkfabriek wordt de melk m van een gedeelte van haar alte en er wordt melkpoeder «gevoegd. boer Koekoek had moeten zeg- 8et zware en vuile werk wordt ie boer gedaan. De boer heeft loeiiyk. (Mijn man komt uit od, maar zijn ouders komen uit de Beemster in Noord- d). Daarom weet ik wat van Dag Boer Koekoek! S. JONGENS-SCHADEE Marelaan 8, Oegstgeest. Ach, d'r komen natuurlijk best een paar probleempjes, ook al zoek je ze niet. Dat weet je. Al zul je er in het begin niet zo bij stilstaan. Maar één ding heb je samen goed afgesproken: met je geldzaken wil je geen moeilijkheden krijgen. En daarom heb je die goed geregeld, Bij de Amro Bank. Die is er niet alléén voor 'n Amro Privérekening waarop 't salaris wordt overgemaakt (waardoor man en vrouw over die handige betaalcheques kunnen beschikken). Want je weet dat de Amro Bank in je gezamenlijke toekomstplannen past. Als je wilt sparen, kun je bij de Amro Bank kiezen uit diverse mogelijkheden, aangepast aan je eigen wensen. Ook kun je er beleggen bijv. via het Amro-Pierson Fund. Verzekeren van alles wat je lief en dierbaar is, 'n lening om hoge kosten op te vangen, vreemd geld als je met vakantie gaat, hypotheek voor een nieuw huis, alles wordt zonder veel problemen bij de Amro Bank geregeld. Sommige moeilijkheden kun je voorkomen, als je de Amro Bank je geldzaken laat verzorgen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11