Nixon wil nieuw Atlantisch handvest Weer schepen naar Phnom Penh Bittere strijd tussen adviseurs van Nixon Olietekort dwingt VS tot andere houding bij wilde schietpartij a Griekse kolonels moeten de koning terugroepen" Zes mensen gedood REEKS ONTSLAGEN VERWACHT Rustig weekeinde in Ulster Egypte wil nieuf Suezkanaal Neem gewoon Durex- beter voor beiden. Amerikaanse mariniers naar Cambodja? DINSDAG 24 APRIL 1 lllllllillliillllllililiiillllliiliiliiiliiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiitiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii iitliiliiiiillililllillilllllllliliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiilililiiiliiiiiiiiliiiiliiiliiilllillllliillilillllliiiiiiiiiliiiiliilllllilillllliililllililllilliillllt"""""""""""""""" rj J 7 WASHINGTON De delegatie, van de Verenigde Staten bij de Ver enigde Naties heeft geruime tijd overwogen een veto uit te spreken over de door de Veiligheidsraad dit weekeinde aangenomen resolutie, waarin met name Israels terreurac tie in Libanon werd veroordeeld. Uit eindelijk onthield de Verenigde Sta ten zich met de Sowjet-Unie, China en Guinee van een stem. Voor Was hington was dat de eerste keer dat indirect stelling werd genomen te gen Israël. VN-ambassadeur John Scali zei dat hij niet gestemd had, omdat de re solutie zich teveel concentreerde "op een nutteloze oefening om schuld te bepalen". In feite verkeerde Was hington in een moeilijke situatie, want wanneer 't van zijn veto-recht gebruik gemaakt had, zou niet alleen het Arabische sentiment erop gewe zen hebben dat de Verenigde Staten er alleen in geïnteresseerd zijn om Arabische landen te veroordelen voor terreuracties, terwijl het Israël voor soortgelijke acties de hand boven het hoofd houdt. Voorzien werd dat dit in de Arabische landen alleen kon leiden tot nog minder aanleiding om de Palestijnse guerrillabeweging aan banden te leggen. Ben andere factor diie 'n rol speelde bij de stem-onifchoud-ing van de Ver enigde Staten, was Amerika's eigen krachtige poging tot een internatio naal akkoord te komen over de ter reur in de lucht de vliegtuigkapin gen: een probleem waarmee Ameri ka meer dan andere landen te kam pen heeft. In het overleg waarover deze zaak gesproken werd, bleek een akkoord te stuiten op de definitie van terrorisme: haren daar ook bevrij- dings-strijders onder te vallen, zoals die in Angola en Mozambique en dus ook de Palestijnse guerrilla's. Niettemin leverde de resolutie in de Verenigde Naties het vreemde ta fereel op dat de VS zich niet aan de zijde bevonden van Engeland en Frankrijk, die de resolutie hadden ingediend, waar het de Israëlische terreur betrof. Op deze houding begint nu ook in Amerikaanse poli tieke kringen kritiek te ontstaan. De belangrijkste zegsman van deze cri tici is senator Fulbright, die erop ge wezen heeft dat de openlijke pro- Israëlische houding van Washing ton niet alleen een politiek evenwicht in het Midden-Oosten onmogelijk maakt, maar dat het bovendien in gaat tegen de Amerikaanse belangen in het Midden-Oosten Fulbright zei dat Israël automatisch kon rekenen op de steun van min stens 80 senatoren, zodat het ook nauwelijks mogelijk was om Ameri kaanse pressie op Israël uit te oefe nen om de crisis in het Midden-Oos ten tot een oplossing te brengen. Wat Fulbright zegt komt erop neer dat Amerika zijn eigen pogingen om in het midden-oosten een oplossing te vinden, in de weg staat een diplo matieke positie die het verder mo gelijk maakt dat de Sowjet-Unie de toeverlaat wordt van de Arabische landen. In Washington begint nu meer aandacht te ontstaan voor deze di plomatieke pat-situatie, niet omdat men in de eerste plaats een oplos sing wil voor 't smeulende Israëlisch- Arabische conflict, maar omdat het olie-tekort in de VS Washington dwingt maatregelen te nemen om de relaties met de Arabische landen niet dusdanig te laten verslechteren dat men geen toegang meer zou hebben tot het olie-rijke Midden-Oosten. miimmuun LOS ANGELES Een werkloze pompbediende heeft in Los Angeles bij een reeks schietpartijen zes men sen gedood en zeven anderen gewond. Na een uur wist de politie de 25-ja rige William Bronner neer te schie ten. Niet ernstig gewond is hij in een ziekenhuis opgenomen. De reden van de dolle schietpartij en is niet bekend. Bonner schoot eerst een 53-jarige negerin in haar woning dood. Twee mensen die in 'n voor het huis staande auto zaten, werden ge wond. Daarna reed de dolle man naar een pompstation in de buurt van het vliegveld, waar hij een man met een schot dodelijk trof. Bij een an der pompstation, waar hij zelf had gewerkt, schoot hij de eigenaar dood. Hij klopte daarna bij een huis naast het pompstation aan en richtte na dat hem was opengedaan z'n vuur wapen op een 12-jarig meisje en haar ouders. Het kind werd gedood, i der en moeder gewond. De waarschijnlijk krankzinnig worden Bonner rende vervolgens drankwinkel binnen lier in een regen van kogels om kw en twee klanten werden gewond, L als een gek reed hij naar de woj van zijn vriendin, die zijn bezoek o niet overleefde. Nadat hij met zj vuurwapen twee politiemannen 1 bedreigd, sprong hij in zijn auto reed weg. Toen hij bij een c staand verkeerslicht moest wachtï. stapte hij over in een auto wa» tCi een vrouw en haar kind zat 11 Met deze als gijzelaars reed hij y 'W der. Bij een verkeersongeluk ie hij tot stoppen gedwongen. Bij laatste schietpartij verwondde zijn vrouwelijke gijzelaar. Daai kon de politie de woesteling n« sahieten. (Van onze correspondent in Washington) WASHINGTON Dr. Henry Kissinger heeft in een toe spraak in New York aangekondigd dat de Amerikaanse re gering een „nieuw atlantisch verdrag" voor ogen staat nu president Nixon zich gaat toeleggen op de relaties met West-Europa. Hij zei dat de president een nieuwe basis wil de leggen voor een „periode van creativiteit in het westen". Het Atlantisch bondgenootschap bevredigende oplossingen zijn ge- dat uit de tweede wereldoorlog is vonden, zijn symptomen van een ge- voortgekomen voldoet niet langer havende communicatie tussen de aan de internationale situatie. „De beide zijden van de Atlantische Oce- geschlllen die geleidelijk tussen de -r. l, WASHINGTON (ANP) In kringen van het Witte Huis is gisteravond tegengesproken president Nixon van te voren op de hoogte zou zijn geweest van het afluisterkomplot in Democratische hoofdkwartier in "Watergate" in Washington. bondgenoten zijn gerezen moeten plaats maken voor vastbesloten po gingen aan beide zijden van de oce aan. oplossingen king te vinden," aldus Kissinger. Kernpunt van dit „nieuwe Wanneer president Nixon naar wast-Europa komt zal hij in Was hington al de belangrijkste leiders van de NAVO-landen hebben gespro ken. De Britse premier Heath, de g" blijft het handhaven van Ame- Italiaanse premier Andreotti zijn al rikaanse troepen in west-Europa, Washington geweest, kanselier de NAVO-landen op Brandt wordt begin mei verwacht verhoudingsgewijs gelijke wijze hun en ook wordt aangenomen dat de aandeel leveren in de Westeuropese president nog een gesprek zal heb- defensie. Deze Amerikaanse troepen, ben met de Franse president Pom- zei Kissinger, „zullen niet worden pidou. In sommige Europese diplo- gehandhaafd als een soort gijzelaars matieke kringen is men geërgerd om onze kernwapens in te schake- over Nixons strategie om deze lel len, maar als een essentiële bijdra- ders eerst naar Washington te laten ge tot een overeengekomen ordelij- komen, voordat hij bereid is hen in ke defensiestructuur. Het zal ons west-Europa te bezoeken. Deze krin- ook in staat stellen om onze tegen- gen zien hierin een soort eigenmach- standers op intelligente wijze in on- tige houding, die naar hun interpre- derhandelingen te betrekken een wederzijdse evenwichtige ver mindering van troepen". Kissinger zei dat de problemen van de Atlantische alliantie „reëel" waren, vooral op het gebied van de handel, waar „het vooruitzicht van een gesloten handelssysteem dat de EEG omvat en een toenemend aan tal landen in Europa, rondom de Middellandse Zee en Afrika ten kos te gaat van de Verenigde Staten en andere buitengesloten landen". In het bijzonder was Kissinger bezorgd dat dit „gesloten systeem" ten koste zou gaan van de afzet van Ameri kaanse landbouwprodukten. Een ontwerp voor het „nieuwe At lantische verdrag" zou gereed zijn tegen de tijd dat president Nixon in de herfst een reis onderneemt naar een aantal hoofdsteden van NAVO- landen. De aandacht voor de problemen van de Atlantische alliantie die voornamelijk door de bijna exclu sieve aandacht van het Witte Huis voor het Vietnam-vraagstuk in de af gelopen Jaren op ijs tatie de basisoorzaak is van de huidi ge wrijvingen en conflicten tussen west-Europa en de VS. Regen- en onweersbuien die al geruime tijd de vallei van de Mississippi teisteren, hebben gisteren de overstromingen daar nog ernstiger gemaakt. Binnen afzienbare tijd zal het peil van de rivier naar wordt verwacht zijn hoogste punt sinds 200 jaar bereiken. Genietroepen van het Amerikaanse leger hébben op dracht gegeven tot de evacuatie van een gebied van 80 kilo meter lengte langs de Mississippi in de buurt van het stadje Quincy. Hierboven een beeld van Jefferson City, waar het water het regeringsgebouw nadert. Oud-premier Karamanlis verbreekt na vele jaren het stilzwijgen: V) In het presidentiële vakantiever blijf in Key Biscayne (Florida) waar Nixon dë paasdagen heeft doorge bracht wilde d'e plv. perschef van BELFAST (UPI/Reuter) Noord- ieree protestanten hebben gisteren vredzame optochten door het cen trum van Belfast gehouden om hun trouw aan Engeland te betuigen. Deze traditionele optochten voor tweede paasdag waren georganiseerd door de plaatselijke oranjeverenigin gen. Zondag was het de dag van ka tholieke demonstraties, die eveneens zonder Incidenten verliepen. De ka tholieken herdachten de paasopstand van 1916, die uiteindelijk leidde tot de stichting van de Ierse Republiek. In Belfast liepen zondag meer dan 10.000 mensen achter de blauwe vaan dels van verboden Ierse republikein se leger (IRA) De paasdagen zijn in Ulster be trekkelijk rustig verlopen. Een leger- woordvoerder meldde maar twee schotenwisselingen en geen bomaan slagen voor Belfast. Een woordvoerder van het Britse leger zei gisteren dat niet was inge grepen tijdens een redevoering van IRA-leider David O'Connell om on nodig bloedvergieten te vermijden. O'Conmell, leider van de militante 'provisionals' sprak zondag een bij eenkomst van roomskaitholieken in Belfast toe. Hij wordt door de politie van Ulster en die van de Ierse repu bliek gezocht. „Zijn verschijning irriteerde ons wel wat. Maar als we ingegrepen zou den hebben om hem te arresteren, zouden er moeilijkheden zijn ont staan en mogelijk zou het mensen levens hebben gekost", aldus de le- gerwoordvoerder. Na afloop van de bijeenkomst zette het Britse leger wel een grootscheepse jacht op O'Connell in, maar hij wist niettemin te ont komen. het Witte Huiis echter niet zeggen wanneer de president voor het eerst van de afluisterapparatuur had ge hoord. Volgens de Washington Fost was Nixon vorig jaar december in gelioht dat sommige van zijn raads lieden bij de "Watergate" zaak wa ren bet-rokken. In Washington ver wacht men een reeks ontslagen on der de voornaamste adviseurs van Nixon, waardoor de gehele presiden tiële staf ineen zal starten. Er woedt onder de adviseurs een verbitterde machtsstrijd. Volgens berichten in de pers zijn er twee groepen ontstaan de Mitoheh-Dean-fractie, bestaande uit degenen die ifn 1968 Nixons ver kiezingscampagne hebben geleid, en de Ha ldema n -Ehrlichman-fractiede "Californisohe groep", die door Mit chell en de zijnen vanwege hun con necties met de reclame- en zaken wereld de "verkopers" worden ge noemd. Half miljoen Bij de Amerikaanse presidentsver kiezingen van vorig jaar heeft de verkiezingsorganisatie van Nixon vol gens een artikel in de "Evening Star" en 'Daily News" een "geheim fonds'', van een half miljoen dollar genad dat minstens gedeeltelijk voor poli tieke spionage en storingsacties ge bruikt is. Daarmee is gisteren de se rie onthullingen in de "Watergate"- affaire voortgezet. Volgens het artikel beschikten ae medewerkers van Nixon over nog meer geld waarvan de afkomst duis ter zou zijn. Minstens 235.000 dollar zouden gebruikt zijn voor het aflais- terkomplat in het Democratische hoofdkwartier in "Watergate" ir Washington. De in verlegenheid brachtlF McCord had zelf ook een gn aandeel in de inbraak in het mocratische hoofdkwartier. Verkiezingen minister van Turkije, Nairn Taloe, heeft bekendgemaakt dat op 14 ok tober parlementsverkiezingen zullen worden gehouden. Hij deed dit toen Telegraph hij 't program van zijn kabinet ont vouwde. Taloe zei dat zijn ministers ploeg zich zal beijveren voor de eco nomische en politieke stabiliteit van Turkije en handhaving van de nau we banden van zijn land met 't Wes ten door middel van het NAVO-lid- maatschap. Daarnaast zal zijn kabi net krachtig optreden tegen politiek extremisme. LONDEN RTREgypte plan een internationaal consortii te vormen voor de financiering de aanleg van een grote watern evenwijdig met en ten westen vat bestaande Suezkanaal. dat sinds Juni-oorlog van 1967 voor de schee vaart is gesloten. Volgens het Londense blad Sund president Sadat oprichting van dit consortium b ADVERTENTIE ATHENE Oud-premier Karaman- overwegen of - strafvervolging bewind onder i Bemadette Devlin (26) gehuwd Karamanlis verwijt het kolonels lis zijn langdurig stilzwijgen verbroken Karamanlis, en tegen Wradyni dat gezet, komt en de regering van Papadopoelos zijn oproep heeft gepubliceerd. Het nauwelijks te vroeg De internatio- gevraagd koning Konstantijn terug blad is gisteren door de politie uit de nale monetaire crisis en het han- te roepen en de macht over te dra- kiosken verwijderd, delsconflict waarvoor nog steeds geen Ken een ervaren en sterke rege ringsploeg. Deze regering zou voor een bepaalde tijd met bijzondere manlis bevatten, werden volmachten moeten regeren en de nomen. voorwaarden moeten scheppen waaronder de democratie weer kan functioneren. Karamanlis, die sedert 1963 in zelf verkozen ballingschap ln Parijs woont, deed zijn oproep in het de re gering in Athene kritisch gezinde avondblad "Wradyni". Volgens de oud-premier heeft de regering-Papa- dopoelos nog maar weinig speel ruimte om zijn raad op te volgen. Zo zij die niet benut zou het voor haar en voor Griekenland weldra te laat zijn. Volgens Karamanlis was uit de rede van Papadopoelos ter gelegen heid van de zesde verjaardag i falende eco- Griekenland heeft gisteren wordt ingesteld tegen ex-premier nomische politiek, onderdrukking de persvrijheid, en het feit dat Griekenland buiten de ontwikkeling naar Europese eenheid dreigt te blij ven. Op het ogenblik verkeert het militair bewind in een volledige impasse, geplaatst tegenover een vrijwel algemene vijandigheid, die wordt verwoord door de voorhiede, de studenten, aldus Karamanlis. twee maanden willen aankom gen. Hiervoor zijn al 42 landen ben derd. waaronder de Ver. Staten, SowjetUnie, GrootBrittannie, Frankrijk, WestDuitsland derland. Het nieuwe Suezkanaal zoi achttien maanden gereed kunn zijn. Het zou worden gegraven da grondgebied, dat geheel door Arabb ren gecontroleerd wordt en daal door buiten het Israëlische milltÉ machtsbereik komen te liggen. Het nieuwe kanaal zou de basis men van een geheim vredesplan Italië in het midden-oosten heeft o gestéld. Een Italiaans blad we verder nog te melden, dat het twei de Suezkanaal geschikt zou zijn v« tankers tot 400.000 ton. Egypte en andere Arabische landen zouden helft van de aanlegkosten willen fi nancieren. Egyptische regeringskringen heb. ben het bericht van de Sunday Tei graph overigens bestempeld als "r* slagen nonsens". BELFAST (AFP, UPI) Berna- dette Devlin (26), één van de felste strijdsters voor gelijke rechten voor de rooms-katholieken in Noord-Ier- land, is gisteren in haar woonplaats fje machtsovername door de kolo- Cookstown in het Noordierse graaf- gebleken, dat de regering schap Tyrone in het huwelijk getre den met de onderwijzer Michael Mc- alaskey. Evemails Bemadette heeft Mcalaskey nauwe contacten met de rooms-ka- tholieke bewegingen. Bij de ongeregeldheden van 1968, speelde Bemadette Devlin een actie ve rol. In 1969 werd zij lid van 't La- PHNOM PENH (UPI/RTR/AFP) vooral aan brandstoffen. Een Een convooi van acht schepen is er groot deel van de elektriciteits- en berichtte dat gisteren in geslaagd over de rivier de watervoorziening is afgesneden. Mekong de Cambodjaanse hoofdstad Het radiostation van de Vietcong steld. In die tijd wordt de wetgevende dan 1.000 Ameri kaanse mariniers uit de basis Okina wa in Japan op weg zijn naar de Radio Hanoi meldde gisteren dat Zuidvietnamese haven Da Nang. 1902 heeft de Amerikaanse senaMl Mansfield in een rapport over de tuatle in Zuid-Vietnam gewatf In Zuid-Vietnam is het de laatste schuwd, dat de Amerikaanse militaii dagen betrekkelijk rustig. Gistermid- escalatie in Vietnam niet zou leidt Thaise troepen naar Cambodja ge- Ze zouden ingeschakeld worden bij dag werden voor de afgelopen 24 uur tot het overwinnen In Athene hebben twee voormali- tenwereld is afgesneden. De afgelopen stuurd zullen worden om te dienen de oorlog in Cambodja. Amerikaanse 64 incidenten gemeld, het laagste der. Dat rapport had hij gezon< ge politieke leiders, ex-premier Kan- weken is herhaaldelijk gepoogd de als „kogelschermen" voor de Ameri- militaire kringen in Saigon spraken aantal sinds het bestand op 28 janu- aan president Kennedy. Maar rUllnnneina en de leider van het een- blokkade te doorbreken, maar enkele kanen, hetgeen in strijd is met de dit bericht tegen. ari van kracht werd. Het ernstigste Jaar later herhaalde de leider van «J nellopoelos en de leider van het cen trum Mavros, zich achter de uit spraken van Karamanlis geschaard. Het opvolgen van zijn oproep is „de richterzake terug. gerhuis en twee Jaar later baarde zij laatste gelegenheid om het land uit opnieuw opzien door als ongehuwd de nationale impasse te halen' lagerhuislid het leven te schenken, "fl J een dochter. Wegens haar verklaarden ze. Mavros zei dat hij blokkade te doorbreken, maar enkele kanen, hetgeen in strijd is met de dit bericht tegen, schepen werden tot zinken gebracht PariJse bestandsovereenkomst voor en de meeste andere keerden onver- Vietnam. De Thaise leiders laten de Verenigde Staten Thailand gebrui- Cambodjaanse premier Lon Nol zon ken als oorlogsbasis en nu sturen ze dag een compromis gesloten met d< Thaise soldaten om voor hen als ko- niet-communistische oppositie-partij gelschermen te dienen in Cambodja tankers en twee vrachtsche. pen, die binnenliepen, waren de eer- voorval gebeurde in het dorpje Phuoc democratische meerderheldsfractl Op het politieke front heeft de Thien, 265 km ten noordoosten van zijn waarschuwing in een tweede rap* Saigon. De ontploffing van een tljd- compromls gesloten met de bom, die was geplaatst onder een tri bune met toeschouwers voor een ka- port aan president Johnson. Deze twee rapporten van senate Mansfield, die tot het eind van deel i de rellen in Londonderry in onder Karamanlis zou steunen. regering van nationale eenheid ste sinds 15 april, toen vijf schepen aldus Radio Hanoi. de hoofdstad wisten te bereiken. In De Thaise staatssecretaris van Bui- Het parlement, dat bestaat uit tholieke paasoptocht, kostte aan 12 vorige week geheim gehouden de regerings- mensen het leven, 81 mensen werden zijn thans gepubliceerd met toesta periode van drie gewond. 1970 kreeg zij gevangenisstraf. De Justitiële autoriteiten in Athene Phnom Penh bestaat tekort aan voed- tenlandse Zaken heeft dit ontkend, tot zes maanden buiten werking ge- Washing to ming van de minister van Buit*» Reeds vanaf landse Zaken Rogers.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4