"Ons Belang' MACHTELOOS EN GEMAKZUCHTIG Programma van eisen in bespreking iHP agje-uit Jissen eiden en H msterdam p één aartje LEZERS SCHRIJVEN IVüeg- eizoen èegonnen JBO-dip] oma's NOOR HERENGRACHT-ZIJLSINGEL Praten en eten in Oecumenische Werkplaats 24 APRIL 1973 e-lux -| nam^ïIDEN Met het kaartje "3 mogelijkheid ge- dagje uit te gaan in het tussen Leiden en Amsterdam, ewerkenden zijn de NZH. Maar- Kroon, de Linnaeushof in Ben- jek en de rondvaartbootrederij in Amsterdam. het ene kaartje kan men een ^ongelimiteerd reizen in het ge- van de twee busondernemin- "Vaste halten" zijn Amsterdam de rondvaart en Bennebroek een bezoek aan het recreatie- SOcl«fpe raadf-d i r-or LEIDEN Het Leidse Legermuseum bestaat zestig jaar. Eén van de activiteiten was op tweede paasdag het optreden van de Leidse Rak kertjes. een kinderkoor van tachtig schoolkinderen in de leeftijd, van 5 tot 16 jaar. De Rakkertjes hadden een spe ciaal repertoire voor het ju bileumfeest van het bij de jeugd geliefde Legermuseum. (Foto Jan Holvast) et kaartje "3 in 1" kost voor vol genen f 11 en voor kinderen tot W>i »r f 7. Ze zijn verkrijgbaar bij vei VVV-kantoor in Leiden. std ui ven verenig ing "De Blauw- hield een wedvlucht uit Ber- p Zoom. concours 360 duiven. Uitslag: d. Wetering 1, P. Sloos 2-4, J. «fcman 3, N. Boot 5, P. d. Haas P. Franken 7, W. d. Wetering 8- Snelvlieger hield de eerste vlucht vanuit Bergen op Zoom. concours 422 duiven. Uitslag: P. Kooyman, 2, 6, 9. J. Roest, 3. ïeemskerk, 4. F. Jansen, 5. M. d. ge en Zn.. 7, 10. K. v.d. Berg, 8. NHtegen en Zn. i Postduivenvereniging "War- ïd" hield haar eerste wedvlucht Bergen op Zoom, afstand 75 km. concours waren 160 duiven, aan- ist eerste duif 14.50 uur. De lag luidt: J. Diemei 1, J. Siec- 2. 3, 4, 5. 6, 7., B. Beugelsdijik 8. Seggelen 9. B. ter Beek 10. bstduivenvereniging "Leider- vloog ook uit Bergen op Zoom om 13.50 uur. In concours duiven. Aankomst eerste duif 1 uur. U:tslag C. Neuteboom, 2. 3. M. Reyerse, l ,j Bonneur, 5, 9. J. v. Laar, 6. J. 5, M ntenaar, 7. Gebr. Borst, 8. L. ihers, 10. W. Hoogervorst. Ned. Hen'. Kerk: Benoemd tot geestelijk verzorger van de Sterrenberg te Huis ter Hei de. H. P. Schouten te Eindhoven. Geref. Gemeenten: Beroepen te Hoogeveen, J. Mol te Hardinxveld-Giessendam. ADVERTENTIE GOLDEN EARRiNG 29 APRIL ALPHEN AAN Kaarten: 01720—94583. Weer hebben bewoners van een wo- ningbouw-vereniging succes gehad met hun acties tegen een bestuur dat niet wilde werken zoals de leden het wilden. In het verleden werden moties van wantrouwen door het be stuur beschouwd als van nul en ge nerlei waarde. Nu is er dan een nieuw bestuur. Alleen is het jammer dat de vrouwen nog steeds gediscri mineerd worden door hen niet toe te staan in het bestuur zitting te nemen De actie heeft lang geduurd. Hei begon met de brieven van de heer Cavé, daarna commissie van goe de diensten, commissie van huurtoe- wijzing, commissie over de huurhar- monisatie, motie van wantrouwen van de heer Langerak. We hopen dat het bestuur nu snel de huurharmo- nisatie afwijst, zoals door de leden in de vergadering werd geeist. Wij als L.H.C. zullen de bewoners blijven steunen, maar we vertrouwen er op dat het bestuur voortaan wel naar de leden zal luisteren. LEIDS HUURDERS COMITé 5e Binnenvestgracht 1. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. STAKERS •Donderdag hoopt de yjste Leidse EHBO brigade de na's uit te reiken aan cursisten van de cursus 1972-1973. e diploma-uitreiking zal om 8 plaats vinden in de grote zaal de Geref. Bevrijdingskerk. De do- ieke dokter J. G. de Br ui jn, zal de is oma's aan de 43 geslaagden over ig digen. Na de diploma-uitreiking en enkele EHBO films vertoond den. Leiden tegen Oxford EIDEN Tachtig Engelsen uit ord hebben de afgelopen week de lse sportvelden en zalen bezet om rtief tegenstand te bieden aan Leidse opponenten. Hoogte nen waren o.a. de badmintonwed- W® 'den tegen Veglo, 'n combinatie iltojveglo en BC Leiden en de wed- i tegen B.C. Leiden. Organisator Koos Pison, voorzitter district id-Holland van de badminton- aafti. Jammer voor Bob Aslett, Da- Justian, Sally Kelsey en consor- konden zij van de Leidse clubs winnen. "Bcink-rek in Roomburg EIDEN Donderdagochtend zal M-directeur E. v. d. Velde aan gemeester Vis een cheque over- idigen voor de aanschaffing en speel- en klimrek in park Roomburg. )it gebeurt ter gelegenheid van de filing van een nieuw kantoor van Algemene Bank Nederland in de rggravenlaan 179. Vrijdag van vijf receptie. n vijf tot zeven uur is gelegenheid de resultaten te be- htigen van de verbouwing, die de )Ji 4 van horloger-Ju weiier Gorthuis 4j i de Lage Rijndijk heeft onder- im. ZUYDTWIJCK GAAT OPEN LEIDEN Maandag 28 mei is er een extra raadsvergadering voor de behandeling van het vrijdag reeds gepubliceerde programma van eisen voor het saneringsgebied Heren grachtZijlsingel (op foto Jan Hol vast). Burgemeester en wethouders stel len de raad voor met dit program ma van eisen in te stemmen en een aanloopkrediet van f 300.000 beschik baar te stellen ter bestrijding van de kosten van reeds verrichte en nog te verrichten werkzaamheden door Project 5 voor het maken van een ontwerp-bestemmingsplan. Het onderwerp krijgt een voorbe handeling in een dinsdag 8 mei te houden gezamenlijke vergadering van de raadscommissie voor de stadsontwikkeling, voor de huisves ting en voor de openbare werken. De raadscommissie voor de financiën zal donderdag 17 mei de zaak be spreken. De commissie voor financiën komt ook deze week bijeen: donderdag middag om half vijf. Dinsdag 1 mei om 8 uur vergadert voor het eerst de commissie van ad vies voor de polititonele aangelegen heden. Op de agenda staan bespre king van de hinder in verband met cafébezoek in de Pieterswijk, bezet ting van het universiteitsgebouw, in voering van een nieuwe methode voor controle geluidshinder, die door motorvoertuigen wordt veroorzaakt, gerichte controles of schokacties van de politie en snelheidscontrole. Aansluitend is er een vergadering van de raadscommissie voor algeme ne en bestuurlijke aangelegenheden. Die begint omstreeks half tien. Merkwaardig dat we via de stakers in Nederland er achter komen dat niet de moeder van Bartje, maar 1 Willem Duys meer dan een ton ver dient met zijn goudvissen en dat Leiden-Noord lang niet zo'n ver schrikking is als de Jappenkampen. Uit de ondertoon in de brief van mevr. S. Jongens-Schadee maak ik op dat Leiden-Noord niet mag pro testeren tegen sociale misstanden. Alsof ze tevreden moet zijn! Hebben de handen van mevr. S. niet gejeukt om te vechten voor de vrijheid, voor een lééfbaar leven? Wie moeten zich schamen? Sommige mensen verdie nen niet gek. maar velen kunnen net (niet) rondkomen. Is het niet absurd dat de ene mens nauwelijks zijn noodzakelijke levens behoeften kan aanschaffen en de an dere mens problemen heeft met de aanschaf van zijn derde huis? Is het niet krankzinnig dat de mens miljoenen uitgeeft aan reklame voor bijna lichtgevende witte wasmiddelen en werkende jongeren de kans niet krijgen om in een betaalbare woning te komen? Is het niet tragisch dat de verschil lende inkomens mijlen ver uit elkaar liggen om nog niet te spreken over de wanverhouding tussen de rijke en arme landen! Om bij de stakers te blijven: deze doen het echt niet voor de lol, maar voor hun recht op een rechtvaardi ger CAO. Ais de directies van de be drijven dat niet inzien dat iedere cent die zij in handen krijgen door de arbeiders geproduceerd wordt dat hun salaris in geen verhouding staat met dat van de arbeiders dan lopen zijn langzaam maar zeker de kans dat er arbeidersraden ont staan die het bedrijf overnemen. Misschien dat we op die manier ko men tot een rechtvaardiger inko mensverdeling In ieder geval gaat nu en op de lange duur zéker blijken dat de kapitalistische economie niet voldoet. Erger nog: de kapitalistische op bouw van deze samenleving zal ons kraken. Gelukkig dat er al velen bezig zijn te werken aan een leefbaar Neder land, een leefbare wereld, die mis schien via het socialisme bereikbaar PAUL DELFGAAUW Soembastraat 71 Leiden "Discussie gesloten - redactie). Tuinstadwijk Op verzoek van de gemeentelij ke accountantsdienst een rectificatie op het ingezonden stuk van 16 april over "Strijd in Tuinstadwijk". Er is tot op heden nog geen schriftelijke toezegging door deze dienst gedaan, dat er een onderzoek zal plaatsvin den. W. VAN ERKEL, Acaciastraat 7, Leiden. LEIDEN De Oecumenische Werkplaats organiseerde op eerste sen paasmaaltijd. Het the- 'Opstanding en/of opstan digheid". Sommige mensen zullen wel wat aanhikken tegen het woord "werkplaats". Je moet het echter letterlijk nemen en dan ontmoet Je mensen, die met het nodige idealis me, serieus zaken willen doen met God. De vroege en zonnige eerste paas dag had ruim twintig mensen naar het Jeugdhuis in de Breestraat ge bracht. Ook mensen die normaal daar niet verschijnen. Het grootste deel vormde echter de getrouwen en daardoor was de onderlinee sfeer ook naastelievend. Het belangrijke ge beuren. de maaltijd, was ingebouwd in enkele gezangen en stukken tetet, die middels een stencil, nog beter op de aanwezigen konden inwerken. "Ieder feest heeft zijn beest in de Bijbel. De haan hoort bij Pasen, zoals de schapen bij de kerstnacht en de duif bij Pinksteren horen". Een citaat dat de speelsheid van de ze liturgieviering typeert, zonder verlies toe te kennen aan de ernst, die onderling heerste. Verreweg het belangrijkste van deze bijeenkomst was een tekst van ds. Van de Heuvel die enkele Jaren geleden in Zuid-Amerika was en daar Camilo Tores ontmoette.. Tor res, de militante priester in de ogen van zijn land Columbia, zegt onder meer in een gesprek dat de opposi tie (in zijn land) niet kan worden uitgeoefend binnen de spelregels van het heersende regime. Opstand betekent volgens hem haat en als priester mag en kan je niet in ge weld geloven. Hij voegde eraan toe dat christenen rusteloze zijn, die zoeken en niet bent geneigd zo'n tekst, ondanks (of juist dankzij) zijn duidelijkheid twee keer te horen. Je kunt je ook stilhouden en een hapje gaan eten. Het laatste gebeurde dan ook en de salades en wijn vonden een warm onthaal. Tijdens de maaltijd werd een tekst van ds. Buskes voorgelezen, waarin hij zegt dat als hij wil weten wat Pasen is, hij niet in het park op een bankje g-aat zitten, om naar de eendjes te kijken, maar dan de bij bel gaat lezen. "Als iemand zegt: ik geloof er niets van, kan ik alleen maar antwoorden: ik geloof het wel. En als iemand zegt: ik vind het dwaas, dan zal ik hem ruiet tegenspreken. Het is dwaas en ik ben zo'n dwaas die ge looft dat Jezus nu bijna tweeduizend Jaar geleden uit zijn graf is opgestaan en ik eenmaal uit mijn graf zal opstaan. Ik ben nu eenmaal zo'n dwaas, om te geloven dat het kerkhof een leugen en Pa sen de waarheid is". Na de maaltijd, werd een zoge naamd centraal gesprek gevoerd, waarin heel duidelijk naar voren kwam, dat er een soort machteloos heid en gemakzucht te bespeuren zijn. Machteloosheid, omdat men niet wist hoe daadwerkelijk te kunnen helpen aan landen met een be stuursvorm, die we ons hier althans niet kunnen voorstellen. Hoe kan je zoals Tores steunen? En gemakzucht omdat het zo'n eind hier vandaan gebeurt. En weer: we kunnen ons niet voorstellen dat het zich hier zou afspelen. Het al oude motto: verbeter de wereld en begin bij jezelf wordt dan weer op gepoetst. Hoop je. Het gebeurt. Want we hebben het helemaal niet zo goed hier. Er is hier in Nederland, sterker nog: in Leiden een onnoemelijke berg werk te verzetten. Er heerst wo ningnood, we kennen de problemen van de gastarbeiders, de onderwijs situatie in Leiden is ook niet bijzon der florissant. Allemaal dingen, waar mensen zich mee bezig houden. Ze kunnen niet veel doen wegens gebrek aan mankracht. Een aansluiting bij een groepering, die zich het lot aantrekt van een misdeelde groep of een foute situatie zou al een stap op de goede weg betekenen. Ieder een moet doen wat hij moet doen, maar niet iedereen wéét wat hij moet doen. Dat is de reeële opstandingheid Aan de muur hangen nogal wat ci taten te lezen. Een ervan: „Een uit fluitend naar binnengekeerde kerk is evenzeer een karikatuur als een uit sluitend geëngageerde actiegroep kerk". Een uitdagende opmerking, die kennelijk in het dagelijks pakket „goede daden" van de 5 Breestraat zit. De Oecumenische Werkplaats be- Men kent staat al een kleine drie jaar. De kern opstelling van een man of tien komt iedere de mensei zondag bij elkaar en bespreekt dan ken krijgen met de werkplaats, ma- kleine wereldje van Leiden de zaken die hun aandacht verdienen, ken geen kennis met indoctrinerende elkaar. Een vruchtbaar contact, vol- t maatschappijkritische lieden. Er is geregeld contact met an- gens Yvonne van de Velde, die voor heel wat zaken, maar dere Kritsche Gemeentes in ons land, de verdere toekomst van de werk- e van buitenaf te ma- om niet terug te vallen in het eigen plaats zeker niet pessimistisch is. iFoto Jan Holvasw.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3