"Dit wonen is soort kamperen agenda Benthuizen: met tweelingbroer Moerkapelle in 't polderland of naar Zoetermeer? Waarom geen vrouw in bestuur 'Ons Belang'? Paardesponwint Bewoners van boten zonder gas, water en licht: Warmonds college eens met bestuur gewest STAD EN RAND DINSDAG 24 APRIL 1973 BENTHUIZEN Moet Bent huizen in de toekomst samen met Moerkapelle uitgroeien tot een nieuwe gemeente in het pol derland, moet daar eventueel nog een andere gemeente aan mee doen, of moet Benthuizen in de toekomst een buitenwijk van Zoetermeer worden? De gemeen teraad van Benthuizen moet zich daar tijdens de raadsvergadering van *7 mei maar eens duidelijk over uitspreken, vinden B. en W. Het college heeft de raad de af gelopen Jaren gevoed met een grote hoeveelheid documentatie materiaal. Voordat van hoger hand voorstellen over samen- of opgaan komen wil het college sa men met de raad zelf een bewust gekozen weg opgaan. Daarom is is er haast bij de zaak. In het raadsvoorstel geven B. en W. nog even een overzicht van alle ideeën en onderzoeks resultaten die bij het overden ken van Benthuizers mogelijkhe den naar voren zijn gekomen. Het college is zelf geenszins eensgezind, hoewel het voorstel toch een duidelijke voorkeur uit spreekt voor een landelijke toe komst. Eén lid van het college heeft zich er al in een eerder stadium voor uitgesproken Bent huizen te doen opgaan in de ge meente Zoetermeer, om als wijk van die gemeente verder te gaan. Hij twijfelde nog wel over de toekomst van het gebied, ooste lijk van provinciale weg 22. Dat gebied valt wel onder de gemeen te Benthuizen maar ligt zo uit de richting, dat het eventueel wel in een nieuw te vormen, lan delijke gemeente zou kun nen worden ondergebracht. Een ander lid van het college ziet een vereniging van de ge meenten Benthuizen en Moerka pelle om vandaaruit een nieuwe gemeente te vormen, als eerste juiste stap. Van overheidswege zouden grenscorrecties moeten komen, die de nieuwe gemeente in het polderland duidelijk afba kenen. Deze eerste stap hoeft niet de laatste stap te zijn. De gedachten van een derde lid van het college gaan uit, naar een meer uitgebreide vorm van samengaan (met meer gemeen ten), omdat hij vreest dat de rijksoverheid een zo kleine nieu we gemeente als het samenge voegde Benithuizen/Moerkapelile, niet tolereert. Er zijn veel argumenten, om Benthuizen en Moerkapelle on der één gemeente samen te bren gen. De intergemeentelijke com missie heeft in zijn rapport van vorig jaar april de tweeling-ei- aangetoond. Het inwonertal is het afgelopen jaar weliswaar gegroeid (samen meer dan vijdfuizend op dit ogen blik), maar de sociologische gege vens gaan nog steeds op. Benthuiezn en Moerkapelle had den op het tijdstip van het onder zoek allebei 2375 inwoners. Rond om de 35 pot. van de inwoners van beide dorpen ls in de woon plaats geboren, 41,5 procent van de inwoners heeft zich na 1964 in hun gemeente gevestigd. Benthui zen heeft 24 procent agrariërs, Moerkpaelle 29.5 procent. In Bent huizen forenst 49.5 procent var- de inwoners, in Moerkapelle 42,5 procent. De aantallen inwoners van onder de veertien en boven de 65 jaar zijn vrijwel identiek. Zo wel Benthuizen als Moerkapelle zijn overwegend hervormd (Bent huizen: 41,5 procent, Moerkapelle: 51.5 procent), ook de overige ker kelijke genootschappen zjn onge veer even groot in beide ge meenten. Ook de inwoners van Benthui zen hebben hun mening mogen kenbaar maken. Tijdens de ka merverkiezingen werd een opinie peiling onder de 'kiesgerechtigden gehouden (98,7 procent van de kiezers werkte mee). Daaruit bleek dat 76,69 procent van het kie zersvolk vóór een nieuwe gemeen te in het polderland is, waarin Benthuizen dan kan opgaan. 19.21 procent sprak zich uit voor een doen opgaan in Zoetermeer. Initiatief In het slot van dit uitgebreide voorstel dringen B. en W. er nog eens op aan, eigen initiatief te ontplooien en geen afwachtende houding aan te nemen. „Bij elk samengaan worden offers ge vraagd, met name wat de zelfstan digheid betref t, maar daar tegen over staat, dat 'n nieuwe en har monieuze gemeente ontstaat, die de eigen struktuur volledig be houdt", aldus burgemeester en wethouders. LEIDEN „Door al dat verkassen je wordt van de ene plaats naar de andere geschopt heeft mijn zoontje van negen nu al op negen verschillende scholen gezeten. Dit keer heb ik hem niet op een school gedaan. Ik wil nu ein delijk wel eens zekerheid". Dat is één van de onderdelen van de trieste balans, die mevrouw De Heus, bewoonster van één van de zeven woonboten die aan het Utrechtse Jaagpad liggen ter hoogte van de watertoren aan de Hoge Rijndijk, na vijf jaar wonen op een woonboot kan opma ken. Er is nog veel meer: nooit gas, water en licht aan boord, dus water halen in melkbussen, wassen met buiten boordwater, voor f 5,20 per dag aan olie in de kachel ver branden (haar man krijgt f 157,44 aan ww), en geen kin derbijslag, want daarmee wordt de boot afbetaald. Met zijn drieën slapen in één klein, vochtig kamertje. Een harde was- borstel moeten gebruiken om het kleed te „reinigen want een stofzuiger is er natuurlijk ook niet bij zonder elektrici teit. En weinig mededogen, laat staat steun, van burgers die wel in een huis wonen. Mevrouw De Heus: „Je wordt met de nek aangekeken. Mensen doen alsof je gajes bent". Door Bert van Dommelen Foto Jan Holvast Woonbootbewoners blijken noch bij de overheid, noch bij andere mensen zeer geliefd te zijn. Toch gaan ze vaak niet op een boot wo nen omdat ze daar nu zo'n plezier in hebben, of om de rest van de maatschappij te provoceren. Me vrouw De Heus: "Zelfs al zou ik water, gas en licht hebben, dan zou ik het hier wel kunnen uithouden, imaar ik zou ook dan liever gewoon in een huls wonen. Maar toen wij trouwden, konden we dat niet krij gen. En ook nu, nu ik een A-urgen tie heb, lijkt een huis nog lang niet in zicht. En wat moet je dan? Maar als je nu denikt dat men ons dan in elk geval helpt om het leven op de boot zo dragelijk mogelijk te maken. Niks ervan hoor. We krijgen geen lig- vergunning van de Markt- en Ha vendienst. Dat betekent, dat wij niet binnen de stadsgrenzen mofeen lig gen, en dat wij dus geen water krij gen. en geen licht, en geen gas". Mevrouw De Graaf, die een paar boten verder woont, kan hetzelfde verhaal vertellen. Zij is in oktober getrouwd, heeft inmiddels een baby van drie weken in de wieg liggen, verstookt voor 40 gulden per week aan kolen betaalt voor gastanks, die twee dagen meegaan f 3.75. Voor haar zoontje gaat ze elke dag vers water halen bij haar moeder op de Haagweg. Tweemaal per week mag ze bij de Grofsmederij water in slaan. WARMOND De gemeenteraad van Warmond gaat zich de komende raadsvergadering (donderdag) bui gen over de door b en w ingediende nota "Ontwerp Gemeenschappelijke Regeling Gewest Leiden". B en w spreken zich in die nota sterk uit vóór het standpunt van het dagelijkse bestuur van het gewest: de aangesloten gemeenten zullen hun eigen bevoegdheden volledig moeten houden, met dat voorbehoud dat die bevoegdheden beperkt zul len zijn als het gewest gebruik maakt van zijn mogelijkheden. Die bestaan uit het geven van richtlij nen en later van aanwijzingen. Het gewest kan bijvoorbeeld dwang uit oefenen om een gemeente een be paalde bevoegdheid te laten gebrui ken. Die dwang zal niet vaak voor komen volgens het bestuur van het gewest, maar aansporingen zullen wel worden gehanteerd. B en w van Warmond zijn niet bang voor het veelgehoorde argument dat de ge- KRAKEN De boot heeft haar man, die f 235 per week verdient, 4500 gulden ge kost. Met f 176 per maand wordt hij afbetaald. "Zodra ik een huis weet dat leeg staat, kraak ik het", zegt mevrouw De Graaf als haar ge vraagd wordt of ze niet liever een huis zou hebben. "Hier wonen is eigenlijk kamperen. Het gaat een week goed, maar geen paar maan den, en zeker geen paar jaar". De zeven woonbootbewoners die aan het Utrechtse Jaagpad liggen hebben niu de Bond van Huurders en Woningzoekenden in de arm ge nomen. Samen hopen zij iets aan de toestand te kunnen verbeteren. MOEILIJK Dat zal echter een moeilijke zaak worden. "Die zeven boten liggen daar illegaal", aldus zegt de Markt- en Havendienst van Leiden. "Daarom krijgen ze ook geen lig vergunning, dus ook geen water, gas en licht. En je kunt er niet aan beginnen om al te makkelijk vergunningen af te ge ven, Dan is binnen de kortste keren al het Leidse water verstopt met woonboten. Vooral nu onlangs de regering heeft besloten een strenger beleid inzake woonboten te gaan volgen. De enige kans voor de zeven gezinnen die in het verboden water van het trechtse Jaagpad liggen, is om tereoht te komen op een open plaats in water waar woonboten wel toegestaan zijn". De zwarte Piet dus naar de rege ring. Die er kennelijk niet aan ge dacht heeft dat het soms niet zo makkelijk is om een huis te vinden, en dat dan een boot de enige oplos sing kan zijn. s Lezers schrijven westelijke structuur een uitholling en tenslotte de doodsteek voor de gemeentelijke besturen zal zijn. "Het gaat primair om grensover schrijdende taken die nu blijven lig gen of al gezamenlijk worden aange pakt". Dat de gemeentebesturen blijven bestaan wordt, volgens de nota, ook gegarandeerd door de groeiende behoefte aan het recht streeks contact tussen de individuele burger en het gemeentelijke be stuursapparaat. "De stelregel, dat alles zo dicht mogelijk bij de burger moet gebeuren geeft de gemeente als dichtsbijzijnd station nu en in de toekomst stellig een "rijk" bestuur lijk leven", aldus b en w in het pre advies. De grote paradox bij de gewestvor ming: enerzijds de schaalvergro ting, anderzijds de behoefte aan dichtstbijzijnd contact met bestuurde- ren, is een van de onderwerpen in de slotbeschouwing. Het pre-advies geeft stof genoeg voor een uitgebrei de discussie tussen de raadsleden. Dolle Mina Leiden protesteert te gen het feit dat bij de verkiezing voor een nieuw bestuur van de wo ningbouwvereniging Ons Belang, de twee dames die kandidaat waren ge steld voor de raad van commissaris sen, niet gekozen konden worden, om dat zij niet als „hoofdbewoner" wor den beschouwd. In tegenstelling tot vroeger is het nu bij de wet geregeld dat de man niét meer het hoofd van het gezin is. Dat er in het woningbouwvereni gingswoordenboek nog het woord „hoofdbewoner" voorkomt, is dus wel een allang achterhaalde zaak. Toch blijkt weer dat het een fabel is dat vrouwen tegenwoordig ook in staat gesteld worden om zich te ont plooien en in te zetten voor functies in belangrijke organen, zoals een wo ningbouwvereniging. Ook op de kan didatenlijst met te kiezen bestuurs leden, stonden geen vrouwen vermeld En nu „mogen" de vrouwen, na een jaar extra kontributie te betalen, lid worden van de woningbouwver eniging. Het zijn de vrouwen die het huis houdgeld beheren en maar moeten zien dat ze steeds weer terugkerende huurverhoging betalen, die steeds meer afktie hiertegen voeren, die in spraak willen bü renovatie. Het is schandalig dat men zich er op deze manier vanaf maakt, en wij dringen er dan ook bij het nieuwe bestuur van Ons Belang op aan, dat zij alles in het werk zullen stellen om hun leden alsnog de gelegenheid te geven over de kandidatuur voor de raad van commissarissen van de da mes Wijling en Delfos te stemmen. Ook roepen wij de vrouwen die in Ons Belang-huizen wonen op, om te gen de genomen beslissing te protes- Ongelukkige valpartijen LEIDEN De EHD heeft zater dag druk werk gehad. 's-Middags om streeks twee uur moest worden uitge rukt naar het Burcht-terrein, waar een Duitse toerist een lelijke val had gemaakt. De Duitser, een 32-jarige Jurist uit Kiel, was er, kennelijk om een kwartje uit te sparen, over een hek geklommen. Enkele uren later raakte op de Kor te Mare een 20-Jarige student uit Den Haag gewond. De Jongeman had een aardappelschilmesje in zijn broekzak, dat in zijn dijbeen stak, toen hij plotseling kwam te vallen. De EHD bracht hem over naar het Academisch Ziekenhuis. Een 54-Jarige inwoonster van Lei den kreeg een schouderfractuur, toen zij zaterdagmiddag omstreeks zes uur op de Vijf Meilaan de macht over het stuur van haar bromfiets verloor en kwam te vallen. Ook zij moest door de EHD naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een 38-jarige Leidenaar brak gis termiddag op het LDWS-terrein zijn sleutelbeen, toen hij tijdens een voet balwedstrijd in botsing kwam met een andere speler. Hij moest door de EHD naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht. teren en aktie te voeren zodat ge noemde dames toch in de raad van commissarissen kunnen komen. namens DOLLE MINA LEIDEN, Rapenburg 124, I. v. Zijl, N. Schadee, H. Passchier. Britse wet voor onderzoek naar steeds meer EG- commissie POLITIEMAN AFGETUIGD ROTTERDAM (ANP) Een Rot- baal dat de politie tegen hem op- terdamse marktkoopman, die in zijn maakte wegens illegaal wapenbezit, kraam op de weekmarkt een lucht- Hij schopte en sloeg de twee agen- drukgeweer had, was zaterdag in ten, die hem tenslotte inrekenden en woede ontstoken over het proces-ver- naar het politiebureau overbrachten. DEN HAAG (ANP) Minister Langman van Economische Zaken heeft het voornemen de Europese commissie te verzoeken enkele be palingen van de eind vorig Jaar van kracht geworden Britse wet, de "trade descriptions act 1972", aan een onderzoek te onderwerpen. Al dus blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van de liberale tweede-kamerleden mevrouw Smit- Kroes en Berkhouwer. De bedoelde wet bepaalt onder meer dat het verboden is goederen, die buiten het Verenigd Koninkrijk zijn vervaardigd en voorzien zijn van een benaming of merk, die in het Verenigd Koninkrijk worden ge bruikt, in de handel te brengen, tenzy is vermeld in welk land de goederen zijn vervaardigd. Hetzelfde geldt ook ten aanzien van niet-Brit- se benamingen of merken, die kun nen worden aangezien voor Britse beamingen of merken, of deze laar- ste nu werkelijk bestaan of niet in Engeland. Volgens de bewindsman stelt de invoer van bepaalde produktien af hankelijk van een voorwaarde die niet voor de Britse produktien geldt. Op grond van bepalingen uit het EG-verdrag bestaat de mogelijkheid de maatregel te vergelijken met een kwantitatieve invoerbeperking en daardoor te bestempelen als een strijdige maatregel. Dinsdag Haagwij k (Beethovenlaan) kingsonderzoek tbc. 912 uur voonnü Kreatief Sentrum (Breestraat Zeefdrukken-8 uur nam. Hogewoerd 57 Troef Kreatlvlteli groepen, dansexpressle, fotowork zegelverzamelaars 8 Groenoordhalterrein Lerite-lun Stadsgehoorzaal (foyer) Ledenver gaderlng woningbouwvereniging 1 Tuinstadwijk" 8 uur nam. Diamantplein 27, Gespreksavi Baha'l 8.15 uur nam. Zuiderkerk NCVB afd. Centrum Spr. dhr. Olivier over Noorwegen Woensdag Roomburgh (Zaanstraat) Bevol- kingsonderzoek t.b.c. 9-12 uur nam Morsweg 10 Werkgroep wonen uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Soclët voor kamerbewoners 8.30 uur nam uur 's nachts. Dijkstraat 2a Spreekuur soe raadsvrouw 10-11 uur voorm. Stadhuis Spreekuur soniale vrouw 4.30-6 uur nam. Groenoordhalterrein Lente-Li .unapari Donderdag Voorschoten Kasteel Duivenvooii Antiekavond 8.30 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat Q Pottenbakken 8 uur nam. Hooglandse Huys (Moriaansteeg) volkingsonderzoek t.b.c. 9-12 uur v middag en 3-4.30 uur nam. Morsweg 10 Werkgroep monumei 7.30 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Jei sociëteit v.a. 16 jaar 8-12 uur nam Stadhuis Spreekuur sociale raai vrouw 6-8 uur nam. j Breestraat 19 Sociëteit voor gehi dicapten 2-5 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel kamerbewoners en alleenstaanden) middag e 38 Modelflat 10-12 j Sïf Breestraat 19 Jeugdhaven, Jeugdc x'é, 7.30-10.30 uur nam. Tltus Brandsmalaan 76 boot" Clubhuiswerk handenarbeid Leiderdorp (Wllhelminastraat 10) formatie-avond Bahe.'i 8 Apothekers SOS-dienst SOS-Telefonlsche maandag acht uur v.m Vogelasiel Anna Paulownastraat 15 Leid Gewonde- en uitgeputte vogels e.d. 34687 Release Hulpverleningsdienst Release: Nlile i Rijn 20a cel 24555 Ma t/m vr idlen dlnsd t t ulzonderinei t 2 5 bovendien dlnsd vrijdagmiddag. Koord-studio Koord-studio, gewoon huls wone mensen met gewone en Hooigracht 52a. telef De "Tonny", waarop mevrouw De Heus "het heus wel zou kun nen uithouden" als ze water, gas en licht zou hebben, voert de rij van zeven boten aan. 46109 Dienstencentrum 65-plussersfx Noordelndsplein 2b, tel. 40483, mene informatie dagelijks van Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leidei Aanvrageo ouip oeiaarden en iai durig zieken en gezinsverzorging. M n 45, tel. 49441 (maandag t.e~ Haarlemmerstraat 74 Werkgenw schap kindercentra dl. Wetswinkeltje terrein in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De paardesport wint steeds meer ter rein in Alphen en omgeving. Dat bleek gisteren nog eens overduide lijk bij de demonstratiewedstrijden, die de "Alphense Ruiters" organi seerde in de manege "Avifauna". Van 's morgens tien uur tot laat in de middag (omstreeks vijf uur) was het een komen en gaan van belang stellenden. De spring- en behendigheidswed strijden voor beginnende ponyrui- ters werden gewonnen door Dodo Wijfje (Avifauna); 2. Karin Roest; 3. Carinne Boot; 4. Elf riet Somberg en 5. Tineke Alblas (allen Alphense Ruiters). Het puissance springconcours voor pony's was voor Dick hulscher. Tweede werd hier Kees Hulscher; 3. Simon Overes; 4. Greetje Kool en 5. Willemien Nauta (allen Alphense Ruiters). Greet van Genderen (manege De Leede uit Warmond) won met groot machtsvertoon (ze maakte geen en kele foutieve sprong) het puissance springconcours voor paarden. Op de tweede plaats eindigde Coby van Muyen (Alphense Ruiters); 3. Zwij- nenburg: 4. Dick Hulscher (Alphen se Ruiters) en 5. Marion van Santen (Alphense Ruiters) Het laatste programma-onderdeel, het jachtspringconcours. was zonder meer het spannendst. Hij of zij, die de minste fouten maakte en het snelst rond kwam, was winnaar. Dat lukte De Mooij van de Boekhorstrui- ters uit Noordwijk; 2. mejuffrouw Dikkerboom (Alphense Ruiters); 4. mejuffrouw Post (manege De Leede Warmond) en 5. L. Schouten (Al phense Ruiters). J. van Strien overleden op voetbalveld SCHIEDAM/LEIDEN het zondag gespeelde voetbalto i' nooi op het sportpark Harga Schiedam is elftaillelder Strien (41) uit Leiden onwel worden en in elkaar gezakt. De' al wezige EHBO'ers probeerden de man met mond-op-mondbeadem en hartmassage te redden, maar aankomst in he>t Gemeentezak' huis bleek hij al te zijn overled De heer Van Strien was commi sielid van UVS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscb Dagblad BV 'j Witte Singel 1 - Lelden Postbus 64 - GLro 67055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-2150? Hoofdredacteur ELan Mulder Maandabonnement Kwartaalabonnement f2?,4) Per post f Losse nummers f Abonnementsgelden by voorulL betaling te voldoen Bij autom* tische overschrijving geen admi nistratie- en Incassokosten Nabezorglng tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500 ht sjt

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2