„Eigenlijk had ik er beter een solo van kunnen maken ijbrands bewees zijn lijke in Nederland og niet te hebben IERCKX: TOCH PUT NA ZEGE I OWE XASSIEKER... J UVS - JOS Zoetemelk wint in Ploerdut Quick B. boekt Tulpen Cup-zege hAG 24 APRIL 1973 SPORT SPORT SPORT Frans Verbeeck kon het maar moeilijk verkroppen dat hij in de scherpe eindsprint (foto links onder) door Merckx verslagen was. Zelfs na het raadplegen van de fi- nishfoto (links) was hij moei lijk van zijn nederlaag te overtuigen. JLDOORN In <le laatste van de strijd om het persoon- \lamkampioenschap van Neder - heeft Ton Sijbrands een einde akt aan alle twijfels over een iyke tweekamp om de titel met Wiersma. De wereldkampioen g in een geweldige party Jan 'liter. Het betekende zijn vijfde rlandse kampioenschap, na kwam niet verder dan teling van de punten met zijn genoot Frank Drost en daar- beëindigde Ton Sijbrands dit Nederlandse titeltoernooi jaren nog met twee pimten prong op zijn grootste rivaal. bewees, ten overvloede, ook «Ierland zijn gelijke niet te heb- Hermelink werd derde dank si overwinning op Evert Bron die een vertwijfelde poging nog een plaats op de ranglijst Igen. Hermeitak zal met Sij- is en Wiersma het Europese fcenschap voor landenploegen n, dat in juli te Artisei (ItaLië) t gehouden. de vierde plaats eindigden Gor- De Jong en De Ruiter, die ta sarrage zullen moeten uitmaken echtstreeks toegang krijgt tot de onde van het volgendie toernooi iet nationale kampioenschap. Islagen: rtiende en laatste ronde: Bron- Hermelink 0—2; Prinsen Ün 0—2; Tielrooy Visser 1—1; der Sluis Toet 20; Drost Rna 11Sijbrands De Ruiter Varkevisser De Jong 11. idstand: Sijbrands 23 pnt; 2. Wiersma 21; rmelink 16; 4. Gordijn, De Jong •e Ruiter 15; 7. Bronstring en evisser 13; 9. Drost en Van der 11; 11. Tielrooy en Toet 8; 13. en 7; 14. Visser 6. n tegen een N HAAG Harm Wiersma gaat 24 april tot 4 mei een rondreis Nederland maken. Onder het tien tegen een speelt hij in periode een aantal klokseances de acht tientallen, die het *e seizoen in de ereklasse van de Petitie uitkomen. Het pryzen- hiervoor is beschikbaar gesteld de fabrikant van de jumbo- 1 donderdag 26 april zullen in het r te Den Haag Ton '«ids en Andris Andreiko het fact tekenen voor hun strijd om wereldtitel in oktober 1973. Als er voor deze wedstrijd zal de Raymond Picard optreden, de technische hogeschool Twen- 'eglnt 1 mei het tiende nationale kampioenschap voor studenten. Uilen eerst voorwedstrijden wor- gespeeld door de 24 deelnemers ,JP 5 mei de finale begint. Ton Sijbrands: vijfde Nederlandse damtitel. Het toernooi om het jeugdkam pioenschap is ook na de laatste ronde nog niet beslist. Zowel Jansen 16 Jaar) als Clerc «15 jaar) behaalden 12 punten. Zij zullen een beslissings match spelen. Uitslagen van de negende en laat ste ronde: Van der Borst Jansen 02; Brouwers Cederhout 20; Goedhart Clerc 0—2; Winter Van Aalten 1—1; Ruygrok Van Harten 02. Eindstand: 1. Jansen en Clerc 12 pnt; 3. Winter en Brouwers 11; 5. Van Harten, Van Aalten en Goed hart 9; 8. Van der Borst 7; 9. Ceder hout 6; 10. Ruygrok 4. Zilveren Molentoernooi HEDENAVOND 8 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. BRUSSEL Nadat Eddy Merckx de "zaken" in dubbel op zicht zondagavond in zijn Kraainemse villa nog eens goed had geanalyseerd, kon hij maandagmorgen niet anders dan met enige spijt terugkijken op LuikBastenakenLuik. Spijt, on danks een overwinning? „Ja, toch. Want bij nader inzien had ik er toch eigenlijk wel een solorit van kunnen maken. Dan was er in Rocourt ook niet dat gedoe met Verbeeck geweest". Maar een solovlucht vanaf het moment dat Merckx zich eventjes had losgemaakt van de achtervolgende meute op de sterke stij gingen rond Stavelot en Francorchamps die zou toch zo'n 70 a 75 kilometer hebben moeten duren? „Jawel", zei Merckx, „dat is inderdaad niet gering. Maar nu ik alles nog eens rustig overdenk, kom ik nog meer dan gisteren tot de overtuiging, dat de mannen, die weer kwamen aansluiten, eigenlijk niet veel meer konden. Ik zou redelijk gemakkelijk hebben kunnen weg blijven". Zestien rijders koersten in de laat ste vijftig kilometers van Belgiës oudste klassieker voorop. „Maar daarvan'" wist Eddy Merckx. „wa ren alleen Pintens en Poulidor bij machte meer te doen dan alleen maar meerijden. Zou ik hebben doorgezet, dan toch zouden die twee Door Fred Racké moedlijk uit de greep van de ande ren zijn geraakt. Bovendien waren Vic van Schil en Willy In 't Ven ook mee die hadden mij goed kunnen helpen". Zoals ze dat nu ook deden in de laatste kilometers, op de tergende klim naar het sta dion van Rocourt. Als Luik na 220 kilometers koersen door de toch wel machtig mooie Ardennen is bereikt, dan nóg is de vernietigende rush over de heuvels van waarlijk „bergachtige" allure niet ten einde. Dóór en óm de grauwe industriestad tellen nog de kasseien en de klims het draaien en keren en het op en af, zoals de renners dat zeggen van Herstal en Vottem en weer terug in Luik. Totdat dan ook nog geklauterd moet worden, drie vier kilometer lang, naar het grijze, wat vervallen stadion. In die „finale" dan speel den de Moltenis het spel voorbeeldig. Steekspel De zestien hadden elkaar sinds Spa al meer dan eens met demarrages geteisterd en telkens als ze zich na het steekspel weer wilden oprichten om evenuit te blazen, dan was daar Merckx. Om met plaagstoten, tem poverhogingen, schijndemarrages en het „wegsturen" van zijn knechts steeds maar weer de krachten aan te tasten. Dat alles miste zijn effect niet. Met nog vier kilometer te gaan monsterde de Meester de hem omringende tegenstrevers. Om te ontdekken, dat achter de pogingen van Van Springel om weg te gera ken geen échte kracht meer school. Om te zien, dat Luis Ocana de laatste krachten bezig was te ver bruiken. Dat Joop Zoetemelk beden kelijk vaak tussen de laatste wielen reed, dat Frans Verbeeck en Walter Godefroot tooh zo verschrikkelijk graag dat kleine beetje energie voor de sprint wilden bewaren dat kleine beetje, dat er nog was. Dat Régis Ovion en Leif Mortensen en Bernard Thévenet niet meer leken te bezitten, zo goed als ook de schuddende hoofden van Wim Schepers en Tony Houbrechts en tenslotte ook van de Spaanse reve latie Lopez Carill steeds dieper tus sen de schouders zakten. Teveel „Het was duidelijk", analyseerde Merckx later, „dat het voor die ma nen in de afgelopen veertien dagen allemaal teveel was geweest. De ronde van Vlaanderen en Gent Wevelgem en dan de ronde van België en meteen daarop Parijs— Roubaix. Dan nog eens de Waalse Pijl en dat alles in storm en regen en kou. Ze waren mee voorop, maar ze zaten er allemaal door. Het scherpe was er af". Een Eddy Merckx ontwikkelde zijn tactische meesterstuk. Ploegmakker Vic van Schil speelde daarin de hoofdrol. Hij was het, die in de laatste kilo meters tot aan de wielerbaan tel kens maar weer het tempo bepaal de. op kop van de groep sleurde, met Merckx pal aan het wiel en de rest daar hijgend achter. Bijkans afmat nog vóór het sprintgevecht op de wielerbaan kon aanvangen, stuurde het groepje, dat er toen nog maar dertien telde, het wegge tje achterom het stadion op. Daar, achter de tribunes, ontstaat dan al toos het gevecht om de beste posi ties bij het oprijden van de baan. Maar ditmaal misten er al zoveel de kracht daarvoor. En kon Eddy Merckx het werk van Van Schil overnemen. Analyse De analyse van de sprint, die de super-vedette „normaal" verloren zou moeten hebben, tegen een Go- defroot en een Verbeeck. Een sprint, die nog tot geharrewar aanleiding af, achteraf, en raadpleging van de finishfoto, met alle opgewondenheid van dien. Niet van de kant van Merckx. Hij vertelt: „Verbeeck stuurde als eerste de piste op. Ik vond me verplicht om op kop hard door te gaan, toen hij in de eerste bocht even omhoog ging en door gang verleende. Ik heb vrij hard door gereden, met de mannen aan mijn wiel. Om ze tooh tijdiens die laatste rondie ook nog flink af te mat ten, zodat ze moeiten zouden hebben om tot een goede aanzet te ko men. Nochihans hield ik zelf toch nog wat reserves over. Wel, toen de aanval van Frans dan kwam, kon ik ze vrij gemakkellijk afslaan. Er was alleen de kwestie van de twee strepen. Ik spurtte naar de goede streep toe. Ik won daar ook, met zo'n tien centimeter minstens. Toen Verbeeck nog door- spurtte naar die oude, vage lijn, die daar verderop lag, reageerde ik meteen. Ik duwde nog door, en ik meen, dat ik ook op die tweede streep zelfs nog winnaar was". Risico Een vrij eenvoudig verhaal, over het van kop af winnen van een sprint. Een verhaal, dat verhult, hoe barsitsen vol kracht én zelfver trouwen Eddy Merckx zelfs ook in de laatste kilometers kan optreden, stads hij in Wevelgem het tweege vecht met Verbeeck als een gerouti neerde wegsprinter in zijn voordeel besliste. „Er was", geeft hij later toe, „natuurlijk het risico, dat ik nog varrast kon worden, al was het gering. De meeste renners nogmaals: ik schakel Pintens en Poulidor uit reden de laatste twintig kilometer op de punt van het zadel, ze gaven het laatste wat ze nog hadden. En ik die noch tans niet ta een supervorm verkeer de had dan ook nog het voor- De uitslag van Luik—Bastenaken- Luik is: 1. Merckx (Bel) 236 kilome ter in 6 uur 13 minuten en 55 secon den, 2. Verbeeck (Bel), 3. Godefroot (Bel) 4. Poulidor (Fra), 5. Ovion (Fra), 6. Thevenet (Fra), 7. Morten sen (Den), 8. Pintens (Bel), 9. Zoete melk (Ned), 10. Van Schil (Bel), 11. Van Springel (Bel), 12 Houbrechts (Bel), 13. Ocana (Spa); op 30 secon den: 14. Schepers (Ned). Verder 23. Koken (Ned), 39. Janbroers (Ned). De wedstrijd werd voltooid door 63 renners. deel. dat ki nu eens twee ploeg maats ook nog mee vooraan had Ik kon het zó wel gokken. Maar ach teraf had ik. om élk risico te ver mijden, die lange solo kunnen rij den. Theater Frans Verbeeck. opgewonden geba rend met de allure van een over winnaar, „nam" in eerste instantie zijn verlies zoals het hoort: „het schijnt er niet van te mogen ko men, een klassieke zege voor mij. Voor dit seizoen is het ook al weer gedaan. Maar och, van zo'n iemand te verliezen, dat is toch geen schande. Men kan niet meer ver richten dan men in zich heeft en moet ik ontevreden zijn met een reeks klassiekers waarin een zesde plaats de minste was?". Waarna hij dan toch weer de finishfoto ging raadplegen, om daaruit dan weer op te maken, dat hij tóch had gewonnen. Merckx: „Dat viel mij nu tegen, van Frans. Hij leggt zich bij het verlies neer, en gaat dan toch weer misbaar maken, daar bij dat appa raat. Dat theater was nu toch niet nodig meer geweest". Anders stelde het Bernard Théve net, koersend in de richting van de Tour en stilaan in betere vorm ra kend: „Er is geen twijfel. Deze sprint leverde de ware winnaar op. Merckx was voluit de sterkste, niet alleen in de klims toen we nog konden aansluiten, maar ook toen we met die groep vooruit waren. Hij bepaalde het tempo, hij neutra liseerde de vluchtpogingen. Hij re geerde en wat me opviel: zijn maats waren er ditmaal óók. Men zegt, dat Merckx een matige ploeg om zich heen heeft. Wel die mannen komen dan zeker wat later ta vorm. Want nu waren ze er wel degelijk. En dan vait er tegen Merckx helemaal niet te ryden Tekenen, die ook Merckx verheug den: „Ja, het gaat met de ploeg al maar beter. Wellicht kan ik er in de ronde van Spanje op rekenen. Daar gaat het tegen Ocana. Wel, hij heeft hier zijn nummertje opge voerd. Hij koerste niet slecht, maar moest op een gegeven moment toch lossen. Met krampen. Hij kwam weer bij en weet Je wat ik toen zag? Hij haalde een speld te voor schijn en begon zich er mee te ste ken! Tot bloedens toe zeg. om die krampen weg te krijgen! Dat lukte kennelijk, maar Je moet er toch maar het voor hebben. Lef, dat niet werd beloond. Zo goed als in Luik-Bastenaken-Luik de durf van zes wanhopigen, die vanaf de start, tot aan het keerpunt in Bastogne voorop holden (uiteraard) niet werd beloond. Ze werden kort na de honderste kilometer bijge- beend en toen was het wachten op de échte koers. Nadat Merckx de eerste grote helling met honderd meter voorsprong had overwinnen en nadien besloot toch maar op de (geringe) „rest" te wachten was er slechts zijn „regeren" over de wed strijd, die hij voor de derde maal achtereen en voor de vierde maal in totaal won. Dat heeft nog nie mand in de 81-jarige geschiedenis van de race gepresteerd. LORIENT Joop Zoetemelk heeft gisteren in de Franse plaats Ploerdut (Morbihan) een internatio naal wielercriterium voor profs ge wonnen. Hij lege de 121 kilometer af in 2 uur, 50 minuten en 20 seconden. Zoetemelk had een voorsprong van 35 seconden op de als tweede arrive rende Fransman Raymond Delisle. Cyrille Guimard (Fr.) eindigde op 55 seconden als derde. Danguillaume (Fr.) werd op 1.25 vierde en Catieau (Fr.) volgde op anderhalve minuut als vyfde. Tino Tabak ging als veer tiende over de streep. ASSEN Gerrie van Gerwen uit de Brabantse plaats Nueland heeft zaterdag de amateurronde van Dren te gewonnen. Hy legde de 156 km af in 3 uur 47 minuten en 26 seconden. De uitslag is: 1. Gerrie van Gerwen (Nueland) de 156 km in 3.47.26, 2. Piet v. d. Kruijs (Helmond) z.t., 3. Henk Prinsen (Hank) z.t., 4. Arie Hassink (Neede) z.t., 5. Fons van Katwijk (Mill) op 61 seconden, 6. Barend Huveneers (Am sterdam) z.t., 7. Albert Hulsebosch (Nyeveen) z.t., 8. Wil van Helvoirt (Tilburg) z.t., 9. Jo de Boer (Wes tergeest) z.t., 10. Ton v. d. Spiegel (Voorburg) z.t. BRUNSWIJK Ger Kneteman heeft dit weekeinde in West Duits land twee overwinningen in wegwed strijden behaald. De Amsterdamse Amstel-ryder won zaterdag in Wen- deburg een wedstrijd over 100 kilo meter in 2 uur 25 minuten en 26 se conden. Zondag werd Knetemann in Brunswijk eerste in een wedstrijd over 102 kilometer in 2.28.35. In Berlyn zegevierde Peter Franken <Ned.) voor 10.000 toeschouwers in de 115 kilometer lange „Rund in Kreuzberg". Franken, die 3 uur 11 minuten en 38 seconden nodig had, lag 41 seconden voor op de plaatse lijke favoriet Lindow. TIELT Toine van den Bunder heeft zaterdag in de Belgische plaats Roeselaere een internationale ama teurwielerronde gewonnen. Hij legde de 70 km af in 1 uur en 44 minuten. Tweede werd de Belg Eddy Ron- quetti op 1.15. De Nederlander Anton Damen eindigde als tiende. De Rus Gorelov heeft de 21e edi tie van het Circuit de la Sarthe op zijn naam gebracht. Hij had in het eindklassement een voorsprong van 22 seconden op de Pool Szurkowski. De Nederlander Jan Aling eindigde op de zesde plaats. Wielrennen De Nederlander Cees Priem heeft tweede paasdag een internationale wielerwegwedstrijd voor amateurs in Eernegem gewon nen. Hij legde de 130 km af in 3 uur 5 min. Tennis De Nederlands—Fran se combinatie Betty StöveFrancoi- se Durr heeft gisteravond in Jack sonville in de finale van een inter nationaal tennistoernooi met 76 57 64 verloren van het Ameri kaanse dubbel Rosemary Casals Billie Jean King. Margaret Court bracht het enkelspel op haar naam. De Australische won met 57, 63, 61 van Rosemary Casals. KATWIJK Quick Boys en Rynsburgse Boys hebben zaterdag in Katwijk in het kader van het Tulpen Cup-toernooi een zeer aan trekkelijk duel gespeeld. De Kat- wijkers wonnen na veel spanning met 32, maar halverwege de tweede helft stonden de Rijnsbur gers nog met 02 voor. Nico Zwaan, na goed voorbereidend werk van Anne Ouwersloot, Kees W es tra en Paul us Zwaan en Anne Ouwersloot «met een fraaie lob) waren verantwoordelijk voor de 0—2 stand. In de slotfase zette Quick Boys het Rijnsburgse doel onder grote druk hetgeen uiteindelijk in doel punten van Leo Pluimgraaf, Jan v. d. Plas en Lourens Mouter re sulteerde. De stemming ta het veld was in de laatste wedstrijd fase erg geprikkeld, hetgeen voor al te wijten was aan het matige fluiten van de Valkenburgse ar biter Ouwersloot. Het Tulpen Cup-toernooi wordt zaterdag vervolgd met het duel NoordwijkKatwijk. Ter Leede, dat vorige week van Quick Boys verloor, doet verder aan dit toer nooi niet meer mee. De Sassen- heimers zetten zichzelf zaterdag buitenspel door niet op te komen dagen by Noordwyk. Overigens had de Ter Leede-lending al eer der laten weten geen representa tief elftal op de been te kunnen brengen, maar de andere deelne mende clubs aan het toernooi hielden aan de vooraf gemaakte afspraak ('Het toernooi zo snel mogelijk afwerken op de vrije za terdagen') vast. Zodat Ter Leede zaterdag 'roemloos' van het toneel verdween.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15