S hervatten verkennings- lucliten boven N. Vietnam EENMAAL BIECHTEN PER JAAR VERPLICHT IA besluit tijdelijk )t wapenstilstand n euwe waarschuwing aan Hanoi Frankrijk blijft bij om kern- stoppen EKENLAND REGIME ORLOPIG JDHAVEN weigering proeven te Hoofdkwartier van Palestijnen naar Syrië verplaatst ei Schotten willen de EEG uit Generaal Lon Non verlaat Cambodja Drie bommen in Athene in vogelvlucht QJSSJ® jn vogelvlucht •JDENS PLAATSELIJK FESTIVAL si )AG 21 APRIL 1973 IINGTON (AP) Het Amerikaanse ministerie tfensie heeft gisteren laten doorschemeren dat de ver- stï, lesvluchten boven Noord-Vietnam zijn hervat. De en waren na de ondertekening van het vredesakkoord ijs stopgeezt. ;ruil. i. H BUITENLAND ^Vietnam heeft de Verenig- ervan beschuldigd, dat twee Amerikaanse ver- j Vliegtuigen vluchten hebben boven Vietnam, deze week hebben de Ver gaten al het opruimen van roor de kust van Noord-Viet- jopgezet en hun delegaties •okken uit de economische d 1 ;e die vergadert in Parijs. iden van verkenningsvlieg- PW K)kt een nieuwe waarschu- steld d Hanoi om een einde te ma- het zenden van manschap- sn ofcateriaal naar Zuid-Vietnam ie militaire aanvallen in Laos ibodja. Charles Bray, een het Amerikaanse inni ie van Buitenlandse Zaken >n, middels verklaard dat wan- oord-Vietnam de militaire en beperkt van Amerikaan- „direct en heel positief zal gereageerd". Politici in de VS "e verklaringen van een erkenning van (ton dat men zich niet meer Vietnam-akkoord dat een einde moet maken strijd in Vietnam, ring niet in op de kwestie terkenningsvluchten. Wel zei militaire verkenningen plaatsgevonden dit behoort lire activiteiten. Bray ver dat Washington via diplo- tanalen aandrang uitoefent oi om de Noordvietnamese an Cambodjaanse opstande- beëindigen. Hij zei, dat dit hee !!E (DPA. AFP, AP) Mi- resident Papadopoelos heeft voor radio en televisie een ip gericht tot het Griekse aruit blijkt, dat dit regime handhaven "zolang de reus- vraagstukken rctet zijn opge- rvoor Griekenland zich ge- een betere weg leek dat het opnieuw bijeenroepen van de uit twaalf lan den bestaande Parijse vredesconfe rentie. Inmiddels hebben de Verenigde Staten voor de tweede maal in bijna twee maanden als vergelding voor communistische bestandsschendingen bombardementen uitgevoerd in Laos. B-52 bommenwerpers hebben deze afgelopen week honderden tonnen explosieven uitgeworpen in de om geving van Tha Vieng. De Laotiaanse premier, Prins Sou- vanna Phouma, verzocht de Ameri kaanse luchtmacht zijn acties te her vatten toen ongeveer 1.000 man Noordvietnamese troepen Tha Vieng en het nabijgelegen militaire kamp innamen. Het verzoek van de premier werd door de Amerikaanse ambassadeur G. McMurthie Godley goedgekeurd, die het doorgaf aan de regering in Washington. Amerikaanse functionarissen in Vientiane beschreven de twee dagen durende bombardementen als een „afstraffings-operatie", maar volgens militaire zegslieden waren de aan vallen eerder als waarschuwing be doeld. Democraten verlaten Watergate- complex WASHINGTON (AP) Juist nu het onderzoek door de Watergate-af faire in een stroomversnelling is ge raakt, hebben de democraten de deu ren van hun hoofdkwartier in het gelijknamige luxueuze complex voor goed achter zich dichtgetrokken. In het gebouw blijven de herinnerin gen achter aan schulden, verkiezings nederlagen en vanzelfsprekend aan de afgetapte telefoons. Vice-voorzit- PARIJS De Australische mi nister van Justitie, Lionel Murphy, heeft gisteren in Parijs verklaard dat de Franse regering weigert haar kernwapenproeven in de Stille Oceaan stop te zetten. Na een der de gesprek met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Michel Jobert, zei hij dat de Fransen niets wilden meedelen over de omvang van de voorgenomen proeven en de kracht van de explosies. Beide partijen kwamen slechts overeen dat Franse en Australische deskundigen in de komende weken van gedachten zullen wisselen over de mate van radio-activiteit als ge volg van kernproeven. De bewindsman deelde verder mee dat de Franse regering niet bereid is mee te werken aan en een beroep op het internationaal Gerechtshof in Dn Haag om te pogen het geschil op te lossen. Australië deed een be roep op de Fransen de proeven ten minste een maand op te schorten. In die tijd zou Australië nog geen stappen bij het Internationaal Ge rechtshof ondernemen, maar dit was voor de Franse regering onaard- vaardbaar. Minister Murphy verklaarde dat de Franse houding de betrekkin gen "tussen ons ernstig schaadt". Het is een "kritieke zaak". Enkele dagen geleden onthulde Murphy bijzonderheden van een rapport van de Australische acade mie van wetenschappen volgens het welk de Franse kernproeven al ge vallen van kanker en genetische af wijkingen onder de Australische be volking konden hebben veroorzaakt Uit Auckland is gisteren een derde Nieuwzeelands protestschip ver trokken naar het gebied in de Stil le Oceaan waar de Fransen kern wapens zullen gaan beproeven. Achthonderd mensen waren aan wezig toen de "Spirit of Peace", een circa 13 meter lang voormalig han delsscheepje. naar het atol Moeroeroa vertrok. De bemanning bestaat uit «-en Brit, een Canadees en twee Nleuw- zeelanders. Duizenden pelgrims en Italianen vulden gisteravond het plein voor het Colosseum gedurende de Goede Vrij dag-processie die gisteren werd ge houden. Aan de processie werd deelgenomen door Paus Paulus VI. Van onze correspondent) biecht. .0* enkele weken geleden opgewekt gezicht voor het laatst de sleutel om. Zij en de andere leden van de nationale democratische par tijorganisatie nemen maandag hun intrek in het nieuwe hoofdkwartier, vlakbij het Witte Huis. Mevrouw Burg zei dat ze de deur sloot achter "een verleden vol teleur stellingen" voor de partij. Een pe riode van zes jaar waarin twee de mocratische kandidaten een smade lijke nederlaag leden tegen president Nixon en waarin de financiële schul den zich alarmerend opstapelden. Eerst kortgeleden liet de financiële iken opgelost moeten wor- sjtUatie zich weer wat rooskleuriger pas dan zal het mogelijk aanzjen. odschap werd uitgesproken [enheid van het zesjarig be- het huidige bewind, dat omen is uit de militaire iep van 21 april 1967 en van aan onder leiding heeft ge- iekse premier zei. dat politieke leven op een ge- indslag en met de reebt- verantwoordelijkheid van 't organiseren". Niettemin Papadopoelos Griekenland oase in een door onrust ge weld. Als prestaties van de somde hij op de gezond- fan de economie, de snelle het nationale inkomen, de hervormingen, de binnen rust en de ontwikkeling van re betrekkingen met alle 3n riekse regering heeft de on- ABERDEEN (AP) Het verbond Ise aktiviteiten van generaal van Schotse vakbonden heeft giste- Grivas veroordeeld. Grivas, ren geeist dat de volgende Britse re gering, die naar men hoopt een socia listische zal zijn, het land terugtrekt >pende besprekingen tussen uit de EEG. Griekse Cyprioten te doen De leden der Schotse bonden heb ben dit besluit ondersteund met overweldigende meerderheid na af loop van een conventie die vier da- rstap, die naar zij hoopten 'n gen heeft geduurd. In de resolutie Wat betreft het nieuwe gebouw ver klaarde mevrouw Burg dat daai geen speciale veiligheidsvoorzienin gen zijn getroffen. Er is echter wel een ander telefoonnummer. gedaan om te bleven biechten. De veranderingen zouden zijn voor- ROME Het Vatikaan heeft er gesteld door bisschoppen uit verschil- aan de vooravond van het paasfeest lende delen van de wereld. In de op gewezen dat het biechten een- laatste jaren is het aantal personen maal per jaar een verplichting blijft dat nog bieoh,t teruggelopen. De voor katholieken^ Het ontkent dat er bisschoppen meenden dat het uit een pastoraal oogpunt beter zou zijn om de wet aan te passen aan de nieuwe werkelijkheden en zij vonden bij som mige leden van de Romeinse curie gehoor. Maar zoals het vaaJk gaat in Rome bleef de angst bestaan dat met een zo drastisch besluit tot verandering de aanpassing te ver zou gaan en daarom heeft men besloten om de verplichting om eenmaal per Jaar te gaan biechten op dit ogenblik niet te veranderen in een loutere aanbeve ling. Ook in Italië zelf is het aantal per sonen dat nog biecht sterk terugge lopen. Het zijn voor het merendeel vrouwen. De biecht werd vorige maand sterk gekapitteld in een nieuw boek, dat met de titel "Sey 600 hypothetische zonden opgeno men. Na twee herdrukken is het boev nu verboden door de officier van Justitie in Lodi. in berichten is gesuggereerd. Toen werd geschreven dat er bin nenkort nieuwe richtlijnen zouden komen, waarin niet langer de ver plichting van het giechten werd op gelegd, maar de aanbeveling werd burgeroorlog tussen aan- werd ook het beleid van de Britse fan Makarios en die van Gri partij van de arbeid gesteund die al- V van men voorkomen. Ie instellingen van de EEG-boycot. Kunstmaan is geheugen kwijt OTTAWA (AFP) De Ame rikaanse kunstmaan Erts-1, die het opsporen van aardse na tuurlijke hulpbronnen tot voor naamste taak heeft, is haar ge heugen kwijt, zo is in Ottawa vernomen. De twee apparaten voor het registreren van gegeven in de kunstmaan reageren niet meer op oproepen van de volgstations in de V.S. en Canada. Het eer ste viel al een week na de lan cering in Juli vorig Jaar uit, de tweede weigerde zijn taak twee weken geleden na zesduizend uren perfect gewerkt te heb ben, dus duizend uren langer dan verwacht was. De kunstmaan, die op 900 km hoogte in een cirkelvormige baan rond de aarde draait, kan nu nog slechts „rechtstreeks" ge bruikt worden wanneer zij boven Canada en de V.S. is. Voordien werden de gegevens over de rest van de wereld in de geheugens opgeslagen, die op commando van een volgstation pas werden doorgeseind wanneer de kunst maan er recht boven was. BEIROET (AP) Het hoofdkwar tier van de Palestijnse guerrillastrij ders is van Beiroet naar Damascus overgebracht, zo is uit welingelichte kringen in de Libanese hoofdstad vernomen. Het zou in het voornemen liggen de operaties in het bezette Syrische heuvelland van Golan te gaan opvoeren. Het besluit te verhui zen werd genomen in Damascus na de Israëlische aanval in Beiroet van 10 april en de eruit voortvloeiende verslechtering van de betrekkingen tussen de commando's en de Liba nese overheid. Volgens het Beiroetse blad l'Orient- Le Jour zou de guerrillabeweging ernstig overwegen "ondergronds" te PHNOM PENH Brigade-gene raal Lon Non, de omstreden broer van de Cambodjaanse president Lon Nol, heeft er in toegestemd het land te verlaten. Er is politieke druk op hem uitgeoefend te vertrekken uit Cambodja in verband met de pogin gen van de president om een rege ring te vormen waaraan ook de niet- communistische oppositie deelneemt. Dit is meegedeeld door medewerkers van Lon Non. Het is nog niet bekend waar Lon Non heengaat en wanneer hij ver trekt. Cambodjaanse en Amerikaan- in de biechtstoel" verscheen in een de bom die hij zelf plaatste. afluisterapparatuur het antwoord op machtsoverneming in Griekenland. ATHENE Vrijdagnacht zijn op drie plaatsen in de Griekse hoofdstad bommen ontploft. Twee explosies brachten schade toe aan auto's van Amerikanen. De derde verbrijzelde de se woordvoerders hebben eerdere he ruiten van een bankgebouw. Er is één gewonde, een 21-Jarige musicus. Hij werd het slachtoffer van richten tegengesproken dat Lon Non een officiële missie naar president Nixon zou leiden. Lon Non wordt beschouwd als een van de machtigste figuren in Cam bodja, maar hij is niet populair in politieke kringen. gaan. Dit blad schreef vandaag ook dat guerrillaleider Arafat tot presi dent Assad van Syrië had gezegd dat het gebrek aan activiteit aan het front in het heuvelland van Golan tot een conflict in de guerrillabewe ging had geleld, zodat de beperkin gen van Syrische zijde tegen de strijd in het genoemde gebied zouden moe ten worden opgeheven. Assad zou het hiermee eens zijn geweest. De Israëlische chef-staf Elazar heeft in Tel Aviv gezegd dat Israël zich voorbereidt op de mogelijkheid dat Egypte en Syrië de oorlog zullen her vatten. Maar het leger is vastbera den nieuwe gevechtsacties tot een be slissend eind te brengen, aldus Ela zar. Hij zei dat Lybië en Irak vorige week Hunter- en Mirage-gevechts- toestellen hebben overgebracht naar Egypte. Elazar meende niet dat het machtsoverwicht in het Midden- Oosten daardoor dramatisch werd verstoord, maar het zou 'de Egyp tische bereidheid kunnen vergroten om de strijd te hervatten, het vuren te openen'. Tsjechosloivakije doodstraf voor vliegtuigkapers PRAAG (AP) Ts J echoslowaki J e is van plan de doodstraf in te voeren voor het kapen van vliegtuigen, dit in het kader van een amendement, dat nog door de volksvergadering moet worden goedgekeurd en dat al gehele verzwaring van straffen op misdrijven voorstelt. In het amendement wordt tevens voorgesteld de maximale gevangenis straf, die nu 15 Jaar is, te verhogen tot 25 jaar. Verder moet spionage, strenger worden bestraft en reclas sering van ex-gevangenen worden in gevoerd. President Nixon heeft het op het ogenblik moeilijker dan zijn zeer ro yale overwinning bij de presidents- Nog een facet van de nasleep van men die vermindering tot 2tt% wel de verkiezingen is het uitlekken van vergeten. De regering heeft zelfs al Republikeinen, of geschiedde dit in gegevens over de "handel" in ambas- controle op de prijzen van vlees en verkiezing van eind vorig jaar deed opdracht van de kopstukken, even- sadeursfuncties: wie in voldoende enkele andere artikelen moeten in- verwachten. Daarvoor zijn oorzaken van uiteenlopende aard, zowel binnen als buiten de grenzen van Amerika. Zo levert de ontwikkeling in Indo- tueel met medeweten van personen mate bijdroeg tot versterking van de voeren om de ontwikkeling zoveel uit de naaste omgeving van de pre- Republikeinse verkiezingsfondsen mogelijk in de hand te houden en sident? In elk geval is deze affaire kan rekenen op een ambassadeurs- het is zelfs niet ondenkbaar, dat er onfris genoeg om alle tegenstanders post. Nu is dit op zichzelf allerminst nog veel meer prijscontroles zullen China aanzienlijk meer zorgen op, van de koers van president Nixon te sensationeel. Amerika's politieke worden afgekondigd. De moeilijkheid dan velen in hun naïviteit na de of ficiële be-eindiging van de gevechten in Vietnam hadden gedacht. Zeker, het is bijna een verrassing, dat pre- hoop te doen lopen met de duidelij ke bijbedoeling er een zo groot mo gelijke politieke rel van te maken. Niettemin heerst er ook in Republi- sident Thieu van Zuid-Vietnam nog keinse kringen bezorgdheid over de- normen zijn te dezer zake anders bijv. in Europa en voor de Democra ten even "normaal" als voor de aan hangers van president Nixon. Maar in dit geval zouden er volgens >T (AP) Het Ierse Re- auto n'_-. leger de IRA heeft id volkomen onverwacht ags staakt-het-vuren afge- 'oor de katholieke wijken in De IRA heeft echter haar guerrillaoorlog elders te zullen verscherpen. altijd in functie is en dat zijn positie volgens deskundige waarnemers zelfs sterker is dan voorheen, zodat hij, zonder vrees voor een staats greep achter zijn rug, *n buitenland se reis kon ondernemen. Maar tege lijkertijd gaat Noord-Vietnam voort met de aanvoer van troepen en wa pens naar nieuwe gevechtsterreinen. De Amerikaanse bombardementen op Laos zijn hervat en Washington weigert het vegen van mijnen voor de kust van Noord-Vietnam voort te- zetten, omdat Hanoi zich schuldig maakt aan schending van de in Ja nuari gesloten wapenstilstandsover eenkomst. Dat deze en dergelijke za ken in Indo-China regeringskringen echter, zoals overal elders, dergelijke controles in de praktijk niet gemakkelijk te verwezenlijken zijn .Het gevaar is dus groot, dat Amerika in een inflatoire maal stroom geraakt. Wel is de krediet- rem aangehaald, maar dit geschied de op een ogenblik, dat de prijsstij gingen al om zich heen begonnen te grijpen, en dus te laat. Een andere ongunstige factor is, dat de over- persident'die iiTjanuari een'ongekend bestaf de indruk dat zij juist zo heidstekorten voor het lopende jaar ze kwestie. In Amerika mag dan op beschuldigingen schenkers zijn ge- politiek gebied meer "kunnen" dan elders, er zijn grenzen en die zijn in dit geval duidelijk overschreden. Het behoeft dan ook geen verbazing te weest, die uit hoofde van hun an tecedenten niet voor een "beloning" in aanmerking behoren te komen, ook al zorgden zij voor een belang- wekken, dat de populariteit van de pfte "J^ge Van enkelen hunnei hoogtepunt bereikte, volgens een re cent onderzoek met negen punten is gedaald: van 68 naar 59. Dit laatste cijfer is welis\ laag het ligt nog altijd tien pun ten boven de "eb" 1 royaal zijn geweest om moeilijkhe den met de Justitie te ontlopen. En dat nu is iets wat een partij of een kunnen aanvaarden. Maar meer nog Januari 1972 dan deze en dergelijke affaires, die zegt genoeg. De zich in de politieke sfeer afspelen, uj uuhmw prijsstijgingen, de verminderde uit- bet probleem van de stijgende zijn de groothandelsprijzen met gaven voor sociale maatregelen „Wa- prijzen een factor, die de regering- van Londonderry, verklaring van de Pro visional IRA-Brigade in Londonderry wordt gezegd dat de wapenstilstand ingaat op verzoek van plaatselijke katholieke leiders ter gelegenheid, van 'n plaatselijk festival dat maan dag zal beginnen en een week zal du ren. Maar waarschuwde de verklaring: "Wij behouden ons het recht tot ver- geldingsakties in deze wijken voor als de Britse troepen hun politiek van arrestaties en kwellingen voortzet- Washington verontrusten, behoeft toe bijgedragen, dat het hoogtepunt tergate" en de indruk, dat de presi dent de neiging heeft wat al te zelf standig te handelen, dit alles heeft er waren er voorspellingen, dat Ameri- op 18 miljard dollar en voor 1974 op 19 miljard worden geschat. Toch ge looft men in regeringskringen in Washington,, dat de tot nu toe geno men maatregelen tot een aanzien lijke matiging van de prijsstijgin gen zullen leiden. Maar vooralsnog is daarvan geen sprake: in maart dertig procent gestegen, nadat de kleinhandelsprijzen in februari reeds met tien procent omhoog wa ren gegaan. Geen wonder, dat een ten". "Deze non-offensieve militaire ak- tie zal alleen worden voortgezet zo lang de Britse militairen buiten de wijken blijven. In de andere wijken die onder het commando van de bri gade vallen zullen de militaire ak- ties gewoon worden voortgezet". Het schieten zal weer begimien zo dra het festival is afgelopen, aldus de verklaring. geen betoog. Daarbij komen ook bin nenlandse problemen, zoals de na sleep van de verkiezingen in de vorm voorbij is. Wel is er waardering voor het beeindigen van de gevechten in Vietnam en voor de terugkeer van van de Watergate-affaire. Vorig Jaar de Amerikaanse krijgsgevangenen, Juni werden enige personen op heter daad betrapt toen zij kennelijk bezig waren met spionage in het Waterga- te-gebouw, zetel van het hoofdkwar tier van de Democratische partij. En de vraag is nu wie daarvan wist. Ging het hier om een zelfstandige maar bovengenoemde populariteits- daling bewijst, dat desondanks de maar het prijsprobleem dreigt deze voorspelling gevaarlijk aan te tasten In het begin van Nixons eerste ambtsperiode bedroeg het inflatie percentage zes, maar de president bezwaren zwaarder wegen dan de slaagde erin het tot de helft te ver minderen. De verwachting was zelfs, dat de inflatie dit Jaar tot 2%% ge reduceerd zou kunnen worden. Zo als de zaken er nu voorstaan kan prijsontwikkeling" gewaagde. In feite komt de toestand van het ogenblik erop neer, dat president Nixon met zijn bestrijding van de inflatie ongeveer op hetzelfde punt is beland waarop hij vier Jaar gele den begon. En dat verhoogt de waar dering voor zijn beleid natuurlijk niet. RL

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9