Lully en Rameau nu erg goedkoop Juliette Gréco schittert FACES" ERG ENTHOUSIAST Richards ameuze illetje BISHOP SPEELT ie Hollies Sbmen terug ne lafé Chantant brengt lederlands allerlei Le lac majeur: vakwerk van Paul Mauriat Live from Montreux CHOPIN r>- Veronique Sanson zingt en componeert Motions: terug m de tijd" fERPAG 21 APRIL 1973 EXTRA PAGINA 21 The Little Richard Story" dubbel elpee Joy JS 5003. ittle Richard beleefde zijn gtijperiode in de meest uitbun tijd van de rock 'n roll. Een kante figuur, een imposante reeuwlelijk, met een stem die t te zijn opgebouwd uit grint, s en salpeter. Ik was destijds izo'n fervente liefhebber van kleine Richard, want als hij j kon Je meestal niet eens ho- wat Je dacht, laat staan wat ander zei. Maar Ja, Jeugdsen- ent maakt rauwe bonen zoet. io heb ik toch met de nodige lettering geluisterd naar num- als Rip it up, Baby Face, id dog, Lucille, Good golly Molly, Blueberry Hill. In to- Izijn er 24 opnamen voor de !e Little Richard liefhebber Is natuurlijk om te watertanden. is één nummer bij waarvan find dat hij het groots, onge- aaard zingt. Daarvoor dient alsnog een Oscar of iets in [de toonsoort te worden uit- fikt. En dat is Tutti frutti. Ge lig met dat fameuze gilletje fussendoor. Een stuk muziek ten dijk. R.P. reoht komt. Een af en toe wat surrealistisch aandoende tekst met een zeer fraai arrangement voor het orkest van Rauber. Kortom, sterren bij de vleet voor deze el pee. P.T. lomany" The Hollies |dor 2383 144. teer heel wat Jaartjes draaien lollies mee in de pop-wereld, latste Jaren zonder opzienba- le successen te boeken. Sinds vertrek van Graham Nash Crosby, Stills en Young Is met de populariteit wat berg- rts gegaan. De laatste LP de Hollies bewijst dat het deze popmannen van het ie uur ten onrechte in een be- ielijke anonimiteit laat Idobberen. "Romany" name- is een plaat die het beluiste- meer dan waard is. De Hol- hebben hun handelsmerk van ger, de knappe samenzang, luden, maar zijn vooral in- nentaal behoorlijk met hun meegegaan. anmers als "Slow down", "De- ire Tagett" en „The outlaw en "Lizzy and the rain- zijn zonder meer pop an- 1973. Daar staat tegenover, "Won't you feel good this toeko rheid reist. tennis crossmaker" ook wel wat Eli aandoet, evenals "Roma- Maar mooi gezongen wordt 'el. Deze plaat zal dan ook il de wat oudere pop-liefheb- dle meer van knappe close- sony dan van keihard door- Hl ipwerk houden zeer aanspre- B.v.D. Juliette Greco "Mon fils Chan- te" e.a. Barclay 80.468 f 21,-. Juliette Greco behoort al sinds geruime tijd tot de groten van het Franse chanson. In september van het afgelopen Jaar nam zij voor Barclay een elpee op, ge heel gevuld met teksten van Mau rice Fanon en Gérard Jouannest. Met het orkest onder leiding van Francois Rauber worden er ook nu weer prestaties van hoog ni veau geleverd. De teksten zijn over 't algemeen goed poëtisch en van een dramatische zeggings kracht. Juliette weet haar stem op meesterlijke wijze te "bespe len". Als de tekst dat vereist is zij teder, maar even gemakkelijk verandert dat enkele ogenblikken later totaal in een vrouw die een aanklacht indient. Ontroerend, vond ik vooral „Mon fils chante", een chanson waarin Juliette haar zoon aanspoort altijd te zingen. „Pour que la liberté vive dans le monde entier, mon fils il faut chante". Heed anders is weer "Detournement" een relaas van een vliegtuig dat over de Atlanti sche Oceaan vliegt en op Cuba te- 'afé Chantant o.a. Ronnie ■dammer, Gerard Cox, Frits ni ibrechts, Enny Mols-De Leeu- tzaajii tn Drs. P. CNR SKLP 4285. tor de s ortvloed aan buiten- ziullea^ talent die dagelijks over wordt uitgestort via radio t.v. ilaat zouden we bijna verge- dat in ons eigen kikkerlandje een paar mensen rondlo- ik v4 op muzikaal gebied pres es leveren van de bovenste ak. Iemand die daar zeker toe öort is Gerard Cox. Hij levert leeuwenaandeel in de plaat Chantant met nummers als en, F™ zonder vrees, Hand in jscb 2^ad, God is niet Dood en Dui veltje van Hoh dat hij samenzingt met Jan Willem ten Broeke, ja renlang trouwe begeleider van Cox. De plaat bevat verder een voortreffelijk stukje cabaret van Enny Mols-De Leeuwe dat inmid dels grote bekendheid heeft gekre gen: Juffrouw Truus van de Twa- letten. Ter completering van het "waterlands allerlei" treft u ver der nummers aan van drs. P., de man met het navrante stemge luid, Ronnie Potsdammer en Frits Lambrechts, van wie de laatste niet zo hoog genoteerd staat op mijn persoonlijke favo- rietenlijstje. Maar smaken ver schillen. B.v.L. Aan deze muziek pagina werkten mee: Bert van Dommelen Ron Harms Jan van der Nat Ruud Paauw Jan Preenen Pieter Rosier Pieter Taf fijn Eindredactie en layout: Bram van Leeuwen Le lac majeur Le grand or- chestre de Paul Mauriat Phi lips 6332 121. Als er een Guide Michelin voor grammofoonplaten zou bestaan, zouden er achter de nieuwe lp van Paul Mauriat tenminste twee ster ren staan, want het is weer een muzikaal meesterwerkje gewor den. Een twaalftal ragfijne ar rangementen van de orkestleider maakt van de plaat een stukje luisterwerk van de bovenste plank. Wat opvalt bij de platen van Paul Mauriat is dat steeds 'n functioneel gebruik wordt ge maakt van de stereo. Geen stereo om de stereo (om toch maar vooral verschillende geluiden uit de boxen te laten komen), maar een gepast gebruik van deze tech nische mogelijkheid om ergens muzikale accenten te leggen. Voeg daar aan toe dat opname uit stekend is en het zal u duidelijk zijn dat we verrukt zijn over deze schijf. Twee kritische kantteken- getjes tot slot: Le lac majeur, naar de top van de hitparade ge zongen door Mort Shuman, is een nummer waar vocaal meer moge lijkheden liggen dan instrumen taal. Verder zou 'n algemeen gel dend verbod moeten worden uitge vaardigd om nog eenmaal het the ma uit de film "The Godfather", op de plaat te zetten, want met de verschillende versies van dit num mer zou gemakkelijk een avond vullend programma gemaakt kun nen worden. Maar geef mij dan maar liever de Paul Meier-show. B.v.L. T. Bone Walker Blues Band, "Live From Montreux" Verve 2304 088, f21,-. De Blues Band van T. Bone Walker was één van de grote attracties tijdens het muziekfes tival in het (Zwitserse) Mon treux, dat verleden Jaar van 17 20 Juni werd gehouden. Walker presteerde het anderhalf uur ach ter elkaar te spelen zonder enig oponthoud, waarna hij nog vier maal moest terugkomen. Dat was hem genoeg: "Niet meer", zei hij. "Er zijn nog veel meer ar tiesten en ook Muddy Waters ver dient de kans uitgebreid aan het woord te komen". De muziek van T. Bone is moei lijk onder te brengen. Het is erg fijne muziek, dat is zeker. Maar het ene moment is het blues, dan weer rock, dan weer Jazz. Maar het is swingend van begin tot eind, formidabel gesteund door bassist Johnny Summers, en drummer Vinnie Johnson. Wal ker is daarbij de inspirator van het geheel, waarbij hij zich be dient van elektrische piano en gi taar en natuurlijk van zijn stem. Die nergens doet vermoeden dat hij nu 62 jaar oud is en inmid dels aan zijn tweede carrière be gonnen in de Verenigde Staten. P.T. Lully: Le bourgeois gentilhom- me; Rameau: Les Indes galantes Kamerorkest van Mainz olv Gün- ter Kehr. Musidisc RC 879 f 9,95. Rameau: Pièces de clavecin en en concerts, Rampal Veyron La- croix, Neilz. Musidisc RC 785, f 9,95. Twee goedkope platen, met, enerzijds interessant repertoire, anderzijds 'n matige geluidskwali teit. Het gaat om herpersingen, van oude opnamen, die fabrieks matig een ruimtelijke werking hebben meegekregen, zodat de platen niet voor een stereo-test gebruikt kunnen worden. Door de koptelefoon is de klank zeer droog in een hol klinkende ruimte is het resultaat niet slecht. Le bourgeois gentilhomme was de laatste van Lully's vele ballet- komedie's, waarvan hier een or kestsuite wordt gepresenteerd. Helaas slechts een orkestsuite of gelukkig ten minste een orkestsui te, dat zijn twee zijden van de medaille. Lully is nog steeds zeer slecht vertegenwoordigd opde platenmarkt. Was de ruime be langstelling voor vreemde volke ren een tijdverschijnsel, dat zich reeds bij Lully open baarde vijfenzestig jaar later verwerkte Rameau deze interesse in zijn heroïsch ballet Les Indes galantes (1735). Het succes was zo groot dat de componist er het vol gende Jaar nog een tableau aan toevoegde. Beide balletten worden door Günter Kehr en het Mainzer kamerorkest uitgevoerd. De Pièces de clavecin en concerts uit 1741 vormen de enige bun- De nieuwste "Faces" "Ooh la la" zit verpakt in een hoes, die zo knap en origineel is, dat hij de aanschaf van deze plaat al recht vaardigt. De inhoud is wat min der origineel. De Faces gaan er van uit, dat je een muzikale for mule die zijn waarde heeft bewe zen, niet te snel moet veranderen. "Ooh la la" geeft hen daarin ge lijk. De rauwe stem van Rod Ste wart blijft lekker om naar te luis teren, en het instrumentale werk van de heren Lane, Mc Lagan, Jo- en Wood blijft opzwepend. Muziek die "recht voor zijn raap" wordt gebracht, zonder flauwekul, maar wel uiterst effectief. "Ooh la la" bevat een paar num mers die de Faces ook tijdens het popgala in Voorburg hebben ge speeld. Voor degenen die daar ge weest zijn, en voor de velen die naar de tv-uitzending van dit ga la hebben gekeken krijgt deze plaat er daardoor een extra di mensie bij: als Je "Ooh la la" aoort, zie je die geweldige show veer voor Je, met Rod Stewart als een dolleman over het toneel ren nend, met de Paces rokend en drinkend en als bezetenen spe lend. Hetzelfde enthousiasme van dat optreden klinkt ook voortdurend door in deze langspeler, die als mooiste nummers "Silicone grown en "Cindy incidentally" heeft, 'n Geweldige plaat. BVD Stephen Bishop speelt Chopiu. Philips 6500 393 f 24.90. Er zijn muziekliefhebbers, die geen genoeg van Chopin kunnen krijgen. Zij zullen ongetwijfeld, erg blij zijn met de nieuwe Cho- pin-plaat, die onlangs is versche nen. De plaat bevat naast de be faamde barcarolle en de al even 'bekende "Polonaise-Fantasie", drie mazurka's, twee nocturnes, alsmede een impromptu, composi ties die uit Chopims laatste levens jaren dateren en tot de belang rijkste werken van de Poolse grootmeester gerekend moeten worden. De vertolker is in dit geval de 33- jarige in Amerika uit Joegoslavi sche ouders geboren pianist Step hen Bishop, van wie al eerder een aantal Beethoven- en Bartok ver tolkingen zijn uitgegeven. Het spel van Bishop op deze Chopin- lp is van een rijk genuanceerde doorzichtigheid, subtiel, maar niet over-romantisch. Integendeel, het lijkt eerder wat doortrokken te zijn van een wat koele melancho lie. waarin men zich niet zonder meer kan verliezen. Stephen Bis hop beschikt over een fijnzinnig toucher, parelend in de Polonaise en wat nuchter soms in de noc turnes. Prettig óm naar te luiste ren is zijn nieuwste plaat in elk geval wel, bij kaarslicht en een goed glas wijn vooral. De lang speelplaat is technisch van zeer goede kwaliteit en zeker aan te bevelen. P.R. Out of the past heeft goede weg niet gevonden Out of the past div. artiesten JOY Records JS 5007 f 11.90 Wat Joy Records precies voor heeft met de serie Out of the Past is mij na het beluisteren van Volume 1 niet helemaal duidelijk. Of liever: helemaal niet. Akkoord, er is een tendens merkbaar naar het verleden, maar volgens mij hoort Out of the Past niet op die weg. De bijtitel van "Rock/Blues/ Early Soul" belooft heel wat, maar de keuze van de nummers is helaas beneden elk niveau. Als deze muziek in het begin van de jaren zestig werd gedraaid, dan was het wel droevig. De plaat geeft geen juist beeld van de mu ziek van rond 1962. Voor degenen die er iets meer van willen weten: de uitvoerende artiesten zijn The Dells, The Eldo rados, The Capris, The Magnifi- cents. The Flamingos, The Chan nels, The Quintones, The Dubbs, en The Spaniels. Enfin, wie weet hoe lang de serie gaat worden en of er misschien nog eens 'n Juist beeld wordt gegeven van de mu ziek van toen. JvdN 003 Het is de laatste tijd „mode" om niet alleen te zingen, maar om ook zelf tekst en melodie te schrijven. Ook bij de dames is de ze trend waar te nemen. Met aan de absolute top Joni Mitchell en Carly Simon. Af en toe kan ook Judy Collins daar bij worden ge rekend, maar zij geniet toch meer bekendheid door de interpretatie van songs van anderen. Waar aan eigenlijk nooit iemand heeft gedacht is 'n Franqaise die dit voorbeeld volgt. Welnu, die is er nu. Veronique Sanson, die in Frankrijk ondertussen al een gouden plaat verdiende met haar single „Amoureuse" kan het. Dat wordt duidelijk door deze Elektra- alpee bewezen. Het is allemaal melodieus, de teksten zijn vaak raak en gevoelig. Het 'klinkt vaak wat treurig, maar dat is geen wonder als men zich bedenkt, dat de nu 23-Jarige Veronique op zestienjarige leef tijd een zware aanval van menin gitis moest doorstaan. Met als gevolg dat ze ziah alleen nog de laatste zes Jaar van haar leven kan herinneren en eigenlijk nog steeds op zoek is naai- haar jeugd. Wie uit dit alles mocht afleiden dat ik onverdeeld WIJ ben over deze plaat, heeft het toch wat mis. Veronique heeft dan wel een fraaie heldere stem. maar eigenlijk is ze nog niet in staat 'n hele elpee lang te boeien. Dat zal ongetwijfeld nog wel komen, lijkt mij. Daarom: als u deze plaat koopt (en het is toch wel de moeite waard», draai hem dan niet in één ruk af. maar doseer. Zo'n twee of drie nummers ech ter elkaar is het allemaal erg fijn. P.T. del, die Rameau voor klein en semble heeft geschreven. Het zijn driedelige werkjes, waarbij elk deel voorzien is van een vaak in trigerende titel, meestal de naam van een bevriende componist of beschermer. Het klavecimbel is in deze stukken niet slechts een begeleidende rol toebedacht maar brengt in even grote mate als de fluit en cello het thematische materiaal naar voren. Fluitist Jean-Pierre Rampal kiavecinist Robert Veyron-Lacroix en cellist Jacques Neilz staan onder super visie van Roland Douatte borg voor een stijlvolle vertolking. De geluidskwaliteit is erg droog, het stereo-effekt nihil. R.G.H. nnrp „Terug in de tyd" Motions-Ne- gram f 10. De Motions mogen dan al zo'n vier, vijf Jaar geleden "de plaat gepoetst" hebben, dat heeft Ne gram niet verhinderd de van oorsprong Haagse formatie een duik in het hitverleden te laten maken. De nostalgische trend volgend zijn 'toppers als "My lo ve is growing", "Why don't you take it"?, "It's the same old song" en "I want you, I need you" uit het archief gelicht en met wat minder bekendere werkjes op nieuw geperst. Dat sommige lied jes nog altijd niet aan actuali teit en kracht hebben ingeboet bewijst vooral het protestlied "Wasted Words": waarmee solist Rudy Bennett de wereldhervor mers weinig kans tot slagen toe denkt. Met zijn nasale stemge luid roept hij een droefgeestig sfeertje op: "In de Verenigde Staten vechten negers voor vrij heid. De slogans die ze schreeu wen zijn niet verkeerd. maar worden niet gehoord, zodat het verspilde woorden zijn". Ongetwijfeld een van de sterk ste nummers van Bennett, die zich na het ontbinden van de Mo tions nog aan een solocarrière heeft gewaagd, maar nooit die hoogte heeft bereikt als een Rob bie van Leeuwen die zelfs we reldvermaardheid geniet dankzij zijn aandeel in Shocking Blue. Voor acht van de veertien num mers op de elpee „Terug in de tijd" schreef hij cal dan niet in co-prod'iik'tie) de tekst. J.P.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21