Drie stoelen naast elkaar Uitvoer Japanse auto moeilijker Opel stopt met GT 1NMATRA BAGHEERA Triumph Dolomite VTERDAG 21 APRIL 1973 HjI viler Prance en Mat/ra wer- arie jaar samen. Dezer dagen deze samenwerking de eerste ire vrucht afgeworpen: een uitziende sportwagen, die ff" am „Bagheera" heeft meegekre- tDe wagen komt binnenkort op 1] anse markt, maar het zal wel worden voor hij ons land bin- Ei wat hij dan zal gaan -ids: kosten is nu nog niet te zeggen, maar het zal geen koopje zijn. Dat kan men ook nauwelijks verwachten bij zoveel exclusiviteit. De enige in dicatie is. dat hij de opvolger wordt van de 530 LX die nu ruim vijftien mille kost. Een van de opvallendste bijzonderheden vormen de drie zit plaatsen naast elkaar. Een afzonder lijk verstelbare stoel voor de bestuur der aan de linkerzijde, de andere voor twee mede-passagiers. Deze opstelling was uitgangspunt bij het ontwerp. De breedte van de wagen werd erop afgestemd, maar natuurlijk ook de vorm van de portieren. De heerlijke "luie" stoelen zorgen voor een groot zitcomfort. De rest van de technische uitrusting, zoals de wielophanging Zoals bij alle tot dusver gebouwde Ma tra's is de motor van de Bag heera centraal geplaatst. Voor de eer ste maal eohter is een dwarse mo toropstelling gekozen. De motor zelf is afgeleid van die van de Simoa 1100 Special. Hij meet 1294 cc en le vert voorzien van twee dubbele car burateurs. een maximum vermogen van 84 DIN-pk. Met een rijklaar ge wicht van 885 kg betekent dat een bijzonder interessante vermogen-ge- wichtverhouding. Hetgeen uit uit drukking komt in de topsnelheid van 185 km per uur en de acceleratietijd. De carrosserie bestaat ui't gegoten kunststof panelen, die zijn gevormd uit met glasvezel versterkte polyes ter hars. De carrosserrie is opgebouwd volgens het kooiconstructieprincipe. Volgens de fabrieksopgave legt de Zowel de voorwielen als de aange dreven achterwielen zijn onafhanke lijk geveerd. Het nieuwe model be schikt over een gescheiden remsvs- teem. De schijfremmen rondom bie den een totaal remoppervlak van 2066 cc. Rembekrachtiging is standaard. De zijwindgevoelighevd is volgens de fabriek ook bij hoge snelheden mi niem. Opnieuw handboek KNAC Het handboek van de KNAC. dat met een onderbreking geduren- e de oorlog sinds 1932 jaarlijks uitkomt, is nu weer verschenen. md3>e druk 1973 is aangevuld met de jongste gegevens op automo es ilistiseh gebied. Met zijn ruim 800 pagina's is het boek vrij fors uitgevallen, maar ft bevat dan ook een schat aan informatie uit binnen- en buiten- zodat men er zelden vergeefs een beroep op zal doen. Het iXAC-handboek is door de jaren heen steeds uitsluitend voor (den van de automobielclub bestemd geweest, maar dat bleek op !en duur geen haalbare kaart. Daarom is het nu ook voor nict-leden a de gewone boekhandel verkrijgbaar. Maar dan moet men 12.50 voor neertellen. Iindmidclel Jules Verne ujt Wat de ene benzinemaatschappij met glïzen doet en de ander g iet viltstiften doet Aral nu met Jules Verne. Reeds in de vorige raw gaf deze Franse auteur toekomst visioenen van luchtschepen, nderzeeboten, helikopters, radio en grammofoon. Hjj gaf gedetail- terde beschrijvingen van een reis naar de maan. Een uitermate fan- glE isierijk man. Maar wellicht heeft hü zelfs in zijn allerwildste fan- d isieën niet kunnen dromen, dat hjj in de twintigste eeuw zelfs j?e!j o» eens als klantenbindmiddel zou fungeren. Want Aral heeft t2i ïs van zijn bekende werkjes in een eenvoudige druk als onder- ent, ierp gemaakt van een actie. Aral bestaat als internationaal con- s(. ern al 75 jaar. Tien jaar opereert het merk nu ook op de Neder - ellil indse markt. Dit tweede lustrum wordt gevierd met Jules Verne. Leo et kan slechter, etdi tammeitje voor cle rijke In een garage in Toronto moest een auto van 14.500 dollar vrij- jjj' el geheel gedemonteerd worden om een rammeltje te vinden, enslotte ontdekten de monteurs een losse kogellager in een van de ieren. Die kogellager was gewikkeld in een briefje met de woor- "Nou, eindelijk heb je hem dan gevonden, rijke stinkerd". jDit verhaal werd verteld door Frank E. Bird jr., directeur der lernationale veiligheidsakademie in Macon in Georgia, die verder 1 dat de arbeiders aan de assemblagelijnen en elders in de bedrij- i wat meer verantwoordelijkheidsgevoel bijgebracht diende te orden. niet onderste uit de kan Een Amerikaanse toeriste barstte dezer dagen in woede uit 'eldf Britse auto, die zij gehuurd had. Het geluid van de motor was zo luid, dat z\j niet meer kon den- j'ffijn en de lichtjes in het instrumentenpaneel gingen aan zonder zij er een verklaring voor kon geven. En hoe hard zij ook op gaspedaal trapte, de wagen kon de tachtig km per uur niet Altn. Ten einde raad riep zij de hulp in van de wegenwacht in Enge- od. Deze inspecteerde de wagen en stelde een paar vragen. Toen y, 'am de conclusie: zij had de afstand van Londen naar Cornwall aim 130 km) helemaal afgelegd in de tweede versnelling. De Amerikaanse antwoordde beschaamd, dat zij gewend was aan rtomatisch schakelende wagens. Zeil jrtie De gevolgen van de zich herha lende yen-revaluaties beginnen goed merkbaar te worden voor de Japan se autofabrieken. Tot nu toe hebben ze de klappen binnenskamers kun nen opvangen, maar de laatste re valuatie heeft echter diverse fabri kanten gedwongen de prijzen aan zienlijk te verhogen. Nissan en Toyo Kogyo (producent van Mazda) moesten in de Verenig de Staten de prijzen zelfs met tien procent verhogen. Toyota kondigde aan, dat zij wel moest volgen. De uitvoer van de Japanse auto's naar de Verenigde Staten is daar- niert onberoerd onder gebleven. De eerste twee maanden van dit jaar gaven reeds een scherpe daling ten opzichte van vorig jaar te zijn Tot nu toe bleven de Europese cij fers gelijk, maar de kans op terug gang lijkt groot nu ook de moei lijkheden voor de export naar Euro pa zich opstapelen. Ook in ons land konden de importeurs niet langs de geldcrisis. Toyota was de eerste, die de prijzen verhoogde. Het werd maxi maal 3,5 procent, want niet alle modellen werden duurder. Enkele populaire typen zoals de Corolla 1200 Economie en de Mark n Sedan de Luxe bleven evenveel kosten. Inmiddels is Datsun ad gevoigd. De geadviseerde bruto verkoopprijzen gingen met vier procent omhoog. Met uitzondering van de 100 A Cherry serie, daar de fabriek deze wagen al duurder had gemaakt. Dit gevoegd bij de revaluatie maakte een prijs verhoging van zes procent noodzake lijk. Die Datsun Cherry was trouwens toch moeilijk te krijgen. Dit als ge volg van aanloopmoeilijkheden in een nieuwe fabriek, welke uitsluitend dit model produceert. Het bleek moei lijker dan gedacht om arbeidskrach ten voor deze fabriek te krijgen. Maar bij Datsun heeft men goede hoop, dat deze problemen binnenkort ach ter de rug zijn. Dit is een experimentele wa gen van de Chevrolet Divisie van General Motors. In Amerika noe men ze zoiets "compact". Voor naamste kenmerk: een zelfdra gend koetswerk, vervaardigd van dubbelwandige elementen van glasvezel, gevuld met plastic- schuim. De sport-coupé is voor zien van een afneembaar dak. De wagen wordt aangedreven door een van de 4 cilinder motor van de Vega afgeleide krachtbron (2296 cc), die 131 SAE-pk levert, goed voor meer dan 200 km per uur. "Een studie-óbject om nieu we vereenvoudigde constructieme thodes voor auto's met licht zelf dragende koetswerken te onder zoeken", aldus een zegsman van Chevrolet. Voorlopig dus geen se- rieproduktie. En zeker geen ex port. Maar een grondige studie naar een vrijwel lawaai- en tril- lingsvrij koetswerk. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST De produkitie van de 2-persoons sportwagen Opel GT zal in augustus vain dit jaar worden stopgezet. Vol gens de direotie van de Opelf abri eken in Frankfort onderdeel van het concern General Motors worden de speciale carrosserieën voor deze auto die tot nu toe in een fabriek in Frankrijk werden vervaardigd, na eind juni niet meer geleverd. Sinds 1968 heeft Opel meer dan 100.000 sportwagens gebouwd en verkocht, waarvan meer dan 70 procent werd geëxporteerd naar de Verenigde Sta ten. De van 1974 af in de V.S. van kracht wordende veiligheidsvoor schriften zullen volgens de fabriek het sportieve karakter en daarmee het „image" van deze auto nadelig beïnvloeden, hetgeen mede van in vloed is geweest bij het besluit de produktie te stoppen. op in Gouda op de dag, dat een le vensgrote orkaan een grote chaos in ons land teweeg bracht. Het zou niet helemaal fadr zijn de windgevoelig heid van die Dolomite te beoordelen naar deze extreme omstandigheden. Maar ook in de volgende dagen, toen de wind heel wat van zijn kracht had verloren, bleek deze Dolomite er niet onverschillig tegenover te staan. In tegendeel. Die windgevoeligheid gaf een ex tra accent aan de toch al wat onge wisse besturing. Dat is één van de punten, waarop deze auto wat week tige rij-eigenschappen van deze auto. De wagen is namelijk zeer vinnig, snel en uiterst wendbaar. Hij heeft een zeer korte draaicirkel. Bovendien heeft men in drie slagen het stuur helemaal om. De 1854 cc motor levert een vermo gen van 91 pk bij 5200 toeren, goed voor een topsnelheid van om en na bij de 170 kilometer op de teller. De acceleratietijden mogen er ook zijn. Binnen negen seconden op de 80 km, ruim binnen twaalf seconden op de honderd. En ook op hogere snelhe den blijft er nog voldoende trekkracht men in Gouda zitten te worstelen sinds de Dolomite in februari op de RAI voor de eerste maal aan het publiek werd getoond. Nu kan de levering van deze Brit se wagen goed op gang komen. Voor bijna dertien mille koopt men een vrij compacte, solide aandoende en goed afgewerkte automobiel. Hij ver toont nog alle gelaatstrekken van de Triumph-famiilie, maar is wat ge moderniseerd van de tekentafels ge komen. Een leuke lijn met vrij veel glas rondom. Niet groot, wat men ook terugvindt in de inwendige ruimte. De passa giers op de achterbank moeten *t met een beperkte beenruimte stellen. Maar de bank zit, evenals de stoelen voorin, goed. De bestuurder heeft alle gelegenheid om zijn zit op maat te maken. Niet alleen kan men de stoel in alle mogelijke standen zetten, ook met het verstelbare stuur kan men schier alle kanten op. Evenals de portieren is het strak gestyleerde dashboard afgewerkt met notenhout fineer, wat erg stijlvol aandoet. De benodigde informatie is goed afleesbaar, de bedieningshandels en --knoppen zijn gemakkelijk bereik baar. De bagageruimte is niet bijster groot. Voldoende voor normaal ge bruik, maar als men in de vakantie met 4 personen op stap zou moeten moet men toch wél wat voorzichtig zijn met de mee te nemen bagage. We hebben deze auto een week ter beschikking gehad. We haalden hem aandoet. Wamt ook de remmen en ophanging/vering hebben op ons een vrije slappe indruk achtergelaten. De remmen werkten wel goed. maar het duimde vrij lang voor men af doende resultaat had. Wellicht een kwestie van wennen. Maar minder gemakkelijk zal men vertrouwd raken met de overmatige beweging van de carrosserie. De min ste oneffenheid in het wegdek brengt de wagen aan het schommelen. Dat gevoegd biij de gevoeligheid voor wind maakt dat men vaak vrij intensief moet blijven sturen. Het geeft een onrust, die niet alleen vermoeidheid in de hand werk, maar ook afbreuk doet aan de andere pret over. Bij onze meting kwamen wij op een verbruik van 1 liter benzine op ro yaal acht kilometer. Niet goedkoop, maar toch ook niet uitzonderlijk duur voor de wijze, waarop wij er aan hebben getrokken. Met wat min der diep putten uit de kan van het vermogen moet het mogelijk zijn aan een gunstiger verbruik te ko men. Motorisch blijkt er derhalve weinig te wensen over. Fel. vinnig en snel met een zeer aanvaardbare geluids- produktie. Het comfort binnenin komt ook aan een dikke voldoende. Dubbel Jammer dus van de genoem de schoonheidsfoutjes.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17