VRIJ SPEL VOOR BEDRIJFS SPIONNEN ilastra bouwt icht voor ertig miljoen Slimme Cornelis Verolme kocht zoetjesaan hoog gekwalificeerd personeel weg bij Wilton en kreeg de Argentijnse opdracht De Karei Doorman, eens de trots van onze marine. 5 JAAG Het vliegdiekschip Doorman" vergane glo- i de Koninklijke Marine in onderhoud en re- bij Wilton Fijenoord. Dat ot de slimme Cornelis Ver ser, want er waren miljoe- iee gemoeid. Daarom kocht netjes aan een aanbal vaklui lil ij Wilton die alle kneepjes t schip kenden. Toen op 14 1968 de wat aftands ge- „Karel Doorman" aan Ar- ië werd verkocht zag Ver arm ajn kans schoon. Hij kreeg dat de opknapbeurt die iegdekschip voor de over- ondergaan, aan hem egund. Hij bezat immers de how". ine heeft waarschijnlijk onwettigs gedaan, maar nier waarop hij Wilton een tie wordt in de industrie wel vorm van bedrijfsspionage Of als een randver- |d. Want het wegkopen van iceerd personeel is na- iets heel anders dan het stelen van bedrljfsgehei- de concurrent, laatste komt in ons brave en georganiseerd Vrijwel elk bedrijf van 't wat dat betreft boter Daarover is iedereen I eens: de concurrent spio- ■iat is duidelijk. Moeilijker is feitelijke bewijzen te krij- gevallen waarbij laborato- markt- of reclamegeheimen iestolen. Het bedrijfsleven als men daar naar vraagt, zwijgzaam. Wie kaatst moet de bal verwachten :h alle zaken die aan het omen verdwijnen regelrecht in de doofpot. Bedrijfsspionage is namelijk in Nederland en trou wens in de meeste landen ook Juridisch een schimmige zaak. „Een zwakke plek in het wetboek van strafrecht", zegt een deskundige die niet met name wil worden genoemd. „Want", voegt hij er aantoe, „de mazen in de wet zijn te groot. De wet kent zelfs het begrip spionage niet". Ook een leek kan dat beamen, als hij er het wetboek van strafrecht op naslaat. Artikel 273 zegt alleen: „Hij diie opzettelijk aangaande eene onderneming van handel of nijver heid bij welke hij werkzaam is of geweest is, bijzonderheden waarvan geheimhouding is opgelegd, bekend maakt, wordt gestraft met gevange nisstraf ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste twaalf honderd gulden". Op een gestolen papier moet dus confidentieel of vertrouwelijk staan. Anders kan alleen diefstal van oud papier ten laste worden gelegd. Maar welk bedrijf stempelt alles? Toch kan ook een stuk papier dat geen topgeheimen bevat gewone facturen bijvoorbeeld voor de concurrent goud waard zijn. Of een foto. En wat heet opzettelijk? Om maar te zwijgen van de sanctie die er wordt gesteld op zaken waarmee miljoenen gemoeid kunnen zijn. Pabrikanten en Juristen kijken daarom met grote belangstelling uit naar een zaak die mogelijk binnen kort toch voor de rechter komt. in het lieve, Limburgse stadje Thorn heeft de heer J. Tonnaer, eigenaa. van de machinefabriek Tonnaer bv, een 34-Jarige tekenaar uit zijn be drijf aangeklaagd wegens bedrijfs spionage. De politie vond bij huis zoeking een groot aantal kopieën van tekeningen van mijnmachines, offertes en folders van de fabriek. Fabrikant Tonnaer kwam de teke naar op het spoor nadat deze teke ningen had geprobeerd te verkopen bij een concurrent in Stuttgart. Het vooronderzoek is nog niet afge sloten, maar misschien ziet de offi cier van Justitie er „brood" in. Dat was niet het geval met de volgende minder recente affaires die niettemin als bedrijfsspionage te boek staan. „Geen namen noemen", zei onze informant. Stafemployée van electro-tech- nisch bedrijf richt eigen fabriek van bepaalde onderdelen op. Niet alleen neemt hij vergaarde kennis mee, maar ook tekeningen die hij tijdens overwerk onder ogen kreeg. O Chinezen nemen op de tentoon stelling „Het Instrument" op de Utrechtse Jaarbeurs alle folders mee die ze te pakken kunnen krijgen, en en passant ook een nieuw instru mentje. •Bedrijf merkt bij insohrijving op de uitvoering van werken dat de concurrent steeds iets lager zit in prijs. Een onderzoek wijst aan dat er een lek zit in de afdeling calcu latie. De directie bepaalt dat de verschillende onderdelen waaruit de prijscalculatie is opgebouwd voor taan afzonderlijk en in gesloten en veloppen aan haar moet worden overhandigd. Daarmee is het lek gedicht. De dader blijft onbekend. Een van de weinige zaken die wèl de rechter heeft gehaald betrof ook een stafemployée van een eleotro- technisch bedrijf. Hij maakte het erg bont. Eerst speelt hij een afne mer van zijn baas allerlei produkten erg voordelig toe. Na een poosje treedt hij bij die afnemer in dienst. Daar herhaalt hij het spelletje met een ander bedrijf. Zijn derde werk gever merkt dat hij tekeningen snaait en de poort uitsmokkelt met hulp van een monteur. Met de man die hij de tekeningen toespeelde rioht hij tenslotte een eigen be drijfje op. Tot een veroordeling is het niet ge komen. De rechter stelde vast dat er niet op de papieren stond dat ze vertrouwelijk waren. Voldoende be wijs dat de man wist dat ze geheim waren kon met worden geleverd. Hoe ver is de internationale be drijfsspionage al in Nederland door gedrongen? Doorgaans is het ant woord: het valt wel mee. Anderen bestrijden dat fel. Dat er weinig aan het daglicht komt zegt volgens hen niets over het aantal buiten landse bedrijfseksters dat hier rondspeurt. De Amerikaan Robert Parr, die zich zelf uitermate deskundig noemt op dit terrein en er een boek over heeft geschreven („De concurrent spioneert") zegt: „Door zijn ligging, zijn uitstekende spoor- en luchtver- bindingen, vormt Nederland een ge schikt Europees centrum als opera tiebasis van een industriële inlich tingendienst. Deze factoren zijn van invloed geweest bij de beslissing van de Japanners om als plaats voor hun eerste moderne hotel in Europa Amsterdam het Okura Hotel te kiezen". Volgens Fan- opereren er zo'n tweehonderd a driehonderd professionele spionnen in Nederland. Dat bedrijfspionage een wereldom vattende zaak is wordt de laatste jaren steeds duidelijker. Grote tech nische projekten als het Brits- Franse supersonische verkeersvlieg tuig Concorde trekken zwermen spionnen aan. In Franse gevange nissen zaten er op een gegeven mo ment meer dan een dozijn die op heterdaad waren betrapt. De be langrijkste die in de val liep was de Rus Sergej Fawlow, directeur van het Parijse kantoor van Aeroflot. Door het bespioneren van het Con corde-project zouden de Russen er in zijn geslaagd hun supersonisch spiegelbeeld, de Toepolev 144, eerder in de lucht te krijgen. De meesters van het spionagehand- werk houden kantoor in hoofdste den van industrielanden als Tokio, New York, Londen Zurich, Parijs. Zij gaan vaak vermomd als advo caat. marktonderzoeker, arbeidsbe middelaar, financieel adviseur of privé-detective De kleine spion, die het vuile werk moet doen, wordt daarvoor degelijk getraind. Hij leert om te gaan met uiterst verfijnde afluisterapparaat jes, infrarood nachtkijkers, mini-ca mera's en telelenzen. Maar hij moet ook wat afweten van het bedrijf dait hij geheimen moet ontfutselen; processen, vaktermen, personen, plattegronden enz. Want soms is de directie-prullemand of het schrijf- maohmelint van de baas een betere verklikker dan een electronische „luis" in een telefoontoestel. Bedrijfsspionage is een ingekankerd begrip geworden. Grote industrieën als Philips, Shell en Unilever doen er volgens insiders hard aan mee, maar hebben ook eigen veiligheids diensten die de concurrent buiten de deur moeten zien te houden. En zolang de mazen in de wet zo ruim zijn dat er alleen hele domme visjes in blijven hangen geldt: vrij spel voor spionnen. Door Bram Oosterwijk iERDAM Voor minder dan en en beneden de twintig me- Ite bouwt jachtwerf-eigenaar fra (47) gèèn schepen: „We zo'n veertig Jachten in op- Mlemaal voor het buiten- Nederland is er niet één schip betalen kan". En over ote top-order die hij heeft fhaald het grootste en Kueuze motorjacht ooit ter besteld zegt Glastra: [blp zal wel nooit meer ge worden. Dertig miljoen gul- wil Je? We zijn er heel mee". is zakenman én water- hebber. Hij is eigenaar naatschappij die machine apparaten ontwikkelt (in en hij kocht resp. zeven laar geleden in Wormerveer ferdam de Jachtwerven van Niet om er rijk van te want: „Een Jachtwerf moet a's belegging kopen. Jacht- hebben een inkomen, ze 1 hun brood, maar rijk bee, dat zit er niet in", 'w noemt hij een puur spe- b vak, beoefend door men sen die er gevoel voor hebben. „Wij wei-ken voor mensen die het varen met een groot Jacht als hobby heb ben. Ze geven er veel geld voor uit en ze willen een perfect schip heb ben. Wij kunnen zoiets bouwen. Van een tanker zouden we niets te recht brengen". Nederlanders zijn de beste jacht bouwers ter wereld. Daarom worden de grote Jachten altijd hier ge bouwd en daarom kwam die New- yorkse industrieel voor zijn dertig miljoen-Jacht ook naar hier, naar Cammenga, de grootste van al onze jachtwerven. Glastra: „Die Ameri kaan heeft kennelijk enkele schepen gezien die wij gebouwd hebben en zocht daarna contact met ons. Ik ben er enkele malen voor naar de Verenigde Staten geweest en hij is ook hier wezen kijken. Vorige maand hebben we het contract getekend". Glastra maakt de naam van de op drachtgever niet bekend („daar be wijs ik de man geen dienst mee"). Wèl een kleine toelichting: „Het is geen bekend iemand, wel een pret tige, hardwerkende vent. Een goede zestiger, die, mede met een dosis geluk, verschrikkelijk veel geld heeft verdiend. Een harde werker, voor wie varen soms öök werken is. Er komt bijvoorbeeld een telex aan boord. Het is zijn bedoeling af en toe enkele dagen met het jacht te gaan varen, in de Caribische Zee of de Stille Zuidzee. Hij vliegt dan met zijn gasten naar de haven waar zijn schip ligt". Het record-jacht: een schip van 2.000 ton, negentig meter lang, twee motoren van elk 3000 pk voor een snelheid van 23 mijl per uur een vaste bemanning van dertig koppen en accommodatie voor twin tig mensen. Glastra: „Het schip is een ontwerp van architect W. de Vries Lentsch Jr., die al veel jachten voor mij ge tekend heeft. De inrichting van het schip komt van een Amerikaanse binnenhuisarchitect. En die wordt wel luxueus, Ja. De eigenaar houdt van semi-modern en van veel hout. Hij zal het Jacht helemaal volgens zijn eigen smaak'laten inrichten. Alles zal tot in de verste perfectie worden uitgevoerd. Mensen zoals hij wonen aan de wal ook geweldig na tuurlijk. Daarom zullen de salons en de hutten groot en comfortabel zijn. Aan boord komen enkele bad kamers, een zwembad, een bar. En ook technisch moet het schip Af zijn. Het krijgt stabilisatoren, elek tronische navigatie-apparatuur. Het zal wat dat betreft zelfs niet te vergelijken zijn met welk commer cieel passagiersschip dan ook". Het komende halfjaar zullen tien tallen van zijn personeelsleden al leen nog maar aan de voorbereiding van de bouw van het stalen jacht (met een aluminium opbouw) wer ken: tekenen, tank-testen e.d. Als dat gebeurd is, zal het nog tweeën half jaar duren voordat het grandioze jacht vanuit een overdek te bouwloods het IJ-water zal kun nen inglijden. Dan zullen er 600.000 manuren in het jacht zitten. Ook dat is een record. Glastra voor het huidige (in aanbouw zijnde) re cord) acht: een schip van 60 meter en 12 miljoen gul den. Bestemd voor iemand in Engeland. I'.! w'vJÏS ■•tl? t an

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15