If (VERLEG IN AMBODJA N IMPASSE Heath in vreemd vaarwater OE OPENHARTIG IS NIXON IN ZAAK-WATERGATE? Hallo,hallo, ienkeven mee, in1000gulden in onze april-ronde. Verzet tegen emigratie Russische Joden „opgeschort" Groot schandaal rond Britse kindercrèches Dirigistisch slippertje met gevolgen Andreotti heeft vredesplan voor Midden-Oosten JEM BUITENLAND Van onze correspondent) gflfGTON De voormalige rvan Justitie, John Mitchell, ïiormalige minister van Finan ilirice Stans zullen vermoede- unenkort voor de rechtbank 1 worden in verband met de ieinse spionage in het Demo- e partijhoofdkwartier in juni jaar. Dit werd vanochtend door de New York Times. Uge minister van Justitie, Ri- fleindienst, die onder Mitchell ader-minister was, zou zich o I2Q gediskwalificeerd hebben, onderzoek naar de spionage- verder te leiden. (Washington Post publiceerde :end een gelijkluidend bericht, worden dagvaardingen ver legen de advocaat van het Wit John Dean, en Jeb Magruder die onder Micchsll de tweede man was van president Nixons herverkiezings commissie. Exx-mtoister Mitchell zou niet alleen één van de initiatiefnemers zijn ge weest tot de inval in het Democrati sche partij hoofdkwartier met de op zet er afluisterapparatuur te instal leren, maar hij zou met ex-minister Stans ook gezorgd hebben voor het afkopen van de gearresteerde inbre kers, die in ruil voor duizenden dol lars zouden moeten beloven er ver der het zwijgen toe te doen. Ondanks de onverwachte medede ling van president Nixon dinsdag dat zich "belangrijke ontwikkelingen", hadden voorgedaan in het onderzoek naar de spionage-affaire, en dat hij alle medewerking zou verlenen bij 't verhoren door een senaatscommissie van de stafleden van het Witte Huis, bleef in Washington nog steeds aar zeling bestaan over de persoonlijke inzet van president Nixon om deze affaire volledig uit te benen. De bekende New York Times-co- lumnist James Reston wees er in een artikel op dat de president ver zuimde namen te noemen. Senator Walter Mondale, die de spionagezaak zonder meer als de tactiek van een politiestaat omschreef, zei dat het vreemd was dat als de president op de hoogte was van bij de affaire be trokken functionarissen, deze niet al door hem ontslagen werden. Verder is er het mysterie van ex- minister van Justitie, John Mitchell, die zondag in het geheim een bezoek bracht aan het Witte Huis. Perschef Ziegler verklaarde nadat het bezoek was uitgelekt, dat Mitchell alleen ge sproken had met Nixons adviseur Ehr lichman, en niet met depresident zelf. Maar Mitchells vrouw Martha, zei in een telefoongesprek met een Amerikaans persbureau dat haar man persoonlijk door de president werd opgebeld om naar het Witte Huis te komen, en dat hij een ge sprek met Nixon had gehad. Het was overigens diezelfde zondag dat Nixon overleg pleegde met mi nister van Justitie Kleindienst over de spionagezaak, zonder dat de Wit te Huisstaf daar iets van af bleek te weten. Kortom, de indruk is ontstaan, dat zelfs in dit stadium van onthullingen door president Nixon geen open kaant wordt gespeeld en dat van de zijde van het Witte Huis nog steeds geprobeerd wordt een soort koehandel te drijven om belangrijke figuren te sparen. Een van deze figuren zou Nixons topassistent John Haldeman zijn, die volgens andere berichten tegen leden van het congres al ver klaard zou hebben verantwoordelijk te zijn voor alles wat zich in de ver kiezingen afspeelt. Maar Haldeman wordt in de laatste berichten nog niet genoemd als een van degenen, die gedagvaard zullen worden. Politici in Washington proberen nu te schatten wat het effect is geweest van president Nixons openhartige verklaring van eergisteren. De con clusie schijnt te zijn dat er in dit stadium niet veel meer te redden valt van de eerbaarheid die het Witte Huis steeds voor zich heeft opgeeist. Men wijst daarbij op de volgende koude feiten: Nixon, zijn de reputaties in het ge ding van de advocaat van het Witte Huis John Dean, van Nixons persoonlijke Juridische vertegenwoor diger Kalm bach (die fondsen ver strekt zou hebben voor de politieke sabotage van Democratische verkie zingscampagnes), van zijn top-assi stent John Haldeman, van zijn agen dasecretaris Dwight Chapin (die ge dwongen werd ontslag te nemen) en van Charles Colson (die vermoedelijk gefingeerde verkiezingsliteratuur pro duceerde om vooral de campagne van senator Edmund Muskie te de railleren) in het geding zijn dus verder Ni xons voormalige minister van Justitie Mitchell, zijn voormalige minister van financiën Stans en een aantal fi guren verbonden aan Nixons herver kiezingscommissie. O ook de tweede man onder Mitchell. Jeb Magruder, is nu genoemd als een van de betrokkenen (hij zou het ove rigens zijn geweest die Mitchell com promitteerde). in verschillende rechtszaken pro beren de Republikeinen nog hun schuld af te kopen. Nog geen van de Amerikaanse dag bladen heeft openlijk durven sugge reren dat ook president Nixon per soonlijk op de hoogte was van de spio nage- en sabotagepraktijken, al wordt dat ook steeds meer gesuggereerd. Maar zelfs wanneer daarvoor de feiten aanwezig zouden zijn. zal de pre-code van het Amerikaanse Con gres het waarschijnlijk verhinderen, dat ze ooit openbaar worden. WASHINGTON (RTR) Zowel Republikeinse als Demooratische se natoren in de V.S. hebben aange kondigd dat ze zich blijven verzetten tegen handels-preferentie voor de Sowjet-Uaii'e zolang de Joden to dat land niet vrijelijk naar Israël kun nen emigreren. President Nixon had de senotoren gisteren uitgenodigd voor een gesprek, waarin hij meedeel de dat de Sowjet-Unie schriftelijk heeft verzekerd dat de heffing van de zogenaamde diploma-belasting voor emigranten is opgeschort. De Republikeinse senator Javits zei daarop dat de belasting niet is afge schaft en dus elk ogenblik weer kan worden toegepast. Senator Jaokson, de indiener het amandement dat de handelspre ferenties koppelt aan vrije emigratie voor de Russische Joden, meende dat de diploma-belasting slechts een me thode was om emigratie onmogelijk maken of af te remmen. „We horen over arrestaties en processen, on dervragingen door de geheime dienst, ontslagen en intrekking van pen sioen". Hij en zijn medestanders te maken of af te remmen. „We horen zullen handhaven. HFTKARFETTENHlilS 60 soorten kamerbreedtapijt zó van de rol leverancier van oa: Desso,KV.T.,Veneta,Hatema, Bergoss. ook Luxaflex, eerlijke kortingen èn gratis leggen Leiden,Herensingel 10-11-12 Telefoon 01710- 26003 Rijnsburg,Oegstgeesterweg 46a Telefoon 01718-16813 Premier Heath heeft dezer dagen heel wat reden zich in zijn zee mans-handen te wrijven. Want de durf die hij in zijn strijd tegen de inflatie aan de dag heeft gelegd, echinnt thans beloond te worden. Niet alleen zijn eigen partij heeft zijn revolutionaire bekering tot een dirigistische, om niet te zeggen so cialistische, politiek zonder veel kokhalzen geslikt. Ook de vakbewe ging die hij, in het kader van die politiek, heeft beroofd van haar vrij heid van onderhandelen met de werkgever, schijnt zich daar thans bij neer te gaan leggen. De meeste proteststakingen zijn, de één na de ander afgelast. En verre weg de gevaarlijkste, die van de mijnwerkers die makkelijk het ef fect zo niet het karakter van een algemene staking had kunnen krij gen, werd al van het programma geschrapt voor zij nog begonnen was: de man in de mijn bleek veel minder strijdlustig dan het bestuur van zijn vakbond dat hem om machtiging tot uitroepen van een staking had gevraagd en, met een meerderheid van twee tegen één, de kous op de kop kreeg. Dit alles betekent natuurlijk geens zins dat Heath al over de brug is. Om te beginnen hebben de Lond- sense havenarbeiders al roet in het feest-eten gegooid voor hun colle ga's to de mijnen het nog opdisten. En daarbij komt dat de boude Heath, onder de tweede fase van zijn anti-inflatie wetgeving die op 1 april van kracht is geworden, het waagt nog weer een nieuw heilig huisje van de vakbeweging aan te tasten. Dat is het stakingsrecht. Vakverenigingen, die een staking uitroepen om druk uit te oefenen op een werkgever voor het toeken nen vair loonsverhogingen die het wettelijk toegestane maximum over schrijden, riskeren voortaan rechts vervolging en boetes. Dat is wel provocatief. En men zal dan ook nog moeten zien hoe de vakbewe ging, wanneer het eenmaal tot zulk een zaak komt, daarop reageert. Geen hoera Het is dus nog veel te vroeg voor Heath om al hoera te roepen. Maar dat -weerhoudt sommige van zijn conservatieve geloofsgenoten er niet van, bij het thans opdoemend voor uitzicht van succes voor de gedurf de politiek van him leider, een ang stig „hou me vast" te prevelen. Want wat gebeurt er als die durf inderdaad beloond zou worden, de vakbeweging de wettelijke loonbe- heerstog politiek slikt netzoals de werkgevers dat hebben gedaan voor wat betreft de prijs-, winst- en di- vidend-beheersing? Zoals de Times alsook de Financial Times dezer dagen nog op klem mende wijze hebben uiteengezet, is het pure struisvogel-politiek voor te wenden dat Heath zijn dirigistisch slippertje dan wel weer goed kan maken en op het pad van de con servatieve deugd terugkeren, door de werkgevers en werknemers weer in hun oude vrijheden te herstellen, lonen en prijzen weer door de wet van vraag en aanbod inplaats van de wet van Westminster te laten bepalen. Daarmee zou men immers onvermijdelijk weer opnieuw in de toflatiomaire soep belanden. Bovendien, ook als het economisch wel mogelijk zou blijken, als een in haar vrijheden herstelde vakbewe ging die soep, om de één of andere mysterieuze reden, niet weer zou Premier Heath opdienen, dan nog is het de vraag of terugkeer op het pad van de conservatieve deugd politiek, dat wil zeggen eleotoraal, mogelijk zou zijn. Immers, wanneer zou blijken dat prijs- winst- en dividendbeheerstog geenszins onverenigbaar is met eco nomische groei en daar begint het naar uit te zien dan vervalt daarmee het voornaamste argument tegen zulk een politiek, die uit het oogpunt van sociale rechtvaardig heid voor de grote meerderheid veel aantr ekik ingskrach t heeft en die Wilson dan ook reeds in zijn pro gramma heeft geschreven. Met andere woorden, hoe meer suc ces Heath boekt met zijn dirigis tisch slippertje hoe moeilijker het voor zijn partij wordt van deze dwalingen haars weegs terug te ke ren. Een dat is de reden waarom haar leden, voorzover zij tot de be zittende klasse behoren, aanleiding hebben zich zorgen te maken. Het is immers niet moeilijk te zien dat hun belangen met een permanente bekering van de partij tot haar huidige politiek, allerminst gediend zijn. Dirigisme zoals Heath thans bedrijft, betekent immers dat de re gering de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de verdeling van het volksinkomen tussen de ver schillende klassen. En wanneer een democratische regering die verant woordelijkheid eenmaal aanvaardt kan zij zich uiteraard alleen hopen te handhaven voorzover de meer derheid de door haar tot stand ge brachte verdeling billijk acht. Merkwaardig Dat het souvereine kiezersvolk zo lang bereid bleef genoegen te ne men met de zeer ongelijke verde ling, niet alleen van tokomens maar bovenal van rijkdommen, zoals die tot voora kort door de wet van vraag en aanbod tot stand werd gebracht, is op zichzelf al merkwaardig ge noeg. Het was natuurlijk te danken aan twee dingen. Enerzijds aanvaardde de meerderheid de stelling dat eco nomische vrijheid op den duur èUe klassen het best diende, ook al trok de bezittende klasse daarbij veelal aan het langste eind. Anderzijds wist de arbeidersklasse van die vrij heid gebruik te maken om zich een steeds groter deel van de koek te bedingen. Maar als die vrijheid haar thans wordt ontnomen en tevens blijkt dat economische groei niet onver enigbaar is met economische onvrij heid, dan vervallen daarmee beide redenen voor gehandhaafde berus ting in de nog steeds 30 ongelijke verdeling van de koek. Een regering die de verantwoorde lijkheid voor die verdeling over neemt van het vrije spel der econo mische krachten, zal het dus moei lijk kunnen laten bij een bevriezen van de bestaande toestand. Maar zulk een bevriezen, wettelijke sanc tionering van de zeer ongelijke ver deling tot stand' gebracht door de markt-economie van vroeger, is in grote lyn alles wat het Engelse volk ott nu toe. ondanks alle ze- praat over „een eerlijke verdeling" aan Heath's bekering tot dirigisme te danken heeft gehad. Hoe lang zal het daarin berusten? Heath's bekering tot dirigisme te danken heeft gehad. Hoe lang zal het daarin berusten? Dat is de vraag die Heath wel eens tot de bekentenis zou kunnen dwin gen dat hij met zijn succes als staatsman bezig zou kunnen zijn zijn graf te graven als zeeman die te veel mooie Jachten heeft gehad het nieuwste naair verluidt ter waarde van t 350.00 om nog plezier te scheppen to de piremagoggel waar hij het to de toekomst mee zou kunnen moeten stellen. SOM PENH (Reuter) Leiders van de belangrijkste niet-communistische oppositiepar- 11 Cambodja hebben afwijzend gereageerd op de uitnodiging van president Lon Nol om e nemen aan het landsbestuur, zo is in welingelichte kringen vernomen. LONDEN Zeer jonge kinderen die de gehele dag met hun benen aan een tafel vastgebonden zitten, babies die aan hun lot worden overgelaten in draagwiegen, op gestapeld in een garage, talrijke gevallen van ondervoeding: het schandaal rond de clandestiene crèches heeft gisteren in Enge land opschudding verwekt na de publikatie van een rapport van het Adviescentrum voor de opvoe ding. Zestigduizend kinderen die elke ochtend door hun werkende moe ders aan crèches worden toever trouwd zijn het slachtoffer van slechte behandeling of worden in elk geval niet onder bevredigen de omstandigheden bewaard, zo luidt een van de conclusies van het rapport. De crèches, die vaak door niet-gekwalificeerde personen worden geleid, bloeien vooral in de arme voorsteden van Londen, met name in de wijken waar ge kleurde bevolking domineert. Voor een aanzienlijke som gelds per dag worden de kinderen in kleine ruimtes gepropt en er wordt niets gedaan om hen bezig te houden. Het gebeurt niet zelden dat babies twaalf uur lang niet worden ver schoond. De autoriteiten hebben inmid dels besloten een openbaar onder zoek in te stellen. Degenen die de clandestiene crèches drijven kun nen worden beboet en zelfs in het gevang worden gestopt. Opgelet, deze keer iets kleurigs, 't Is rose of geel of «uw of groen ofzo. Nee, géén kameleon! 't Heeft wafeltjes nar je kunt 't niet eten haha. 't Ligt meestal op 't aan- idtt jawel. En 't sponst, hoewel 't 'n soort lapje is. f'n doekje net hoe je 't noemt. Hoho 't is geen Enka "issewas want die is alleen maar blauw. Noem es iets Bderskijk even op 't aanrecht. Nou? Hebt u 'm nog "t? Jammerjammer. Tot de volgende keer dan maar "et, in deze krant, Dagdag. Weet u't al? Dan voor i mei uw antwoord [Sturen in gesloten envelop plus één Enka-verpakkings- ttkmèt®. Precies als hieronder. Merken zonder® fa niet mee! Bij uw antwoord ook een Enka slag- "netje bedenken. Een deskundige jury honoreert de «e oplossing met 1000 gulden. De overige Benders/sters ontvangen allen een kleurige Enka-sticker. "ka Postbus 60 Arnhem. Jjnes maart-ronde: J. H, Honcoop-Bergletch te Bentveld. geen zeem zeemt zo goed als 'n Enka-zeem doeU I resident heeft een nieuw insti- ïormd, de staatsraad, waarin 1 ntroordigers van alle politieke I a zitting zouden moeten heb- iraad, waarvan Lon Nol zelf er is, zou zich bezig moeten imet alle belangrijke nationa- lemen. Tot dusver zijn 1 zes van de elf zetels bezet, ir regeringsaanhangers. us zegslieden is de staatsraad :d op aandrang van Nixons generaal Haig, die vorige iheime besprekingen in Phnom toerde. Sinds in Vietnam het ivan kracht werd, hebben de ingedrongen op een coalitie niet-communistische partij- Cambodja, zo verluidt uit di- ieke kringen. ppositie wil alleen zitting ne- 1 de staatsraad als „de staat f itlonaal gevaar" wordt opge- Ook met de vorming van een nieuw kabinet schijnt geen enkele vooruitgang te worden gemaakt. Het vorige kabinet trad dinsdag af, volgens de officiële bekendmaking op verzoek van de president. Terwijl in Phnom Penh overleg gaande was, bezetten communistische troepen de kustplaats Kep. Het is de eerste plaats met de status van stad die sinds de eerste dagen van de drie jaar elude Cambodjaanse oorlog verloren is gegaan. Twee andere Cambodjaanse plaatsen Takeo en Tram Khnar, op resp. 67 en 40 kilo meter van Phnom Penh, blijven aan communistische aanvallen blootstaan. De aanhangers van het in Peking verblijvende, afgezette staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Siha- noek, hebben de Verenigde Staten beschuldigd van het doden van bur gers in massale bombardementen, waaraan tot 120 bommenwerpes per dag zouden deelnemen. WASHINGTON (AFP) De Ita liaanse premier Andreotti heeft in Washington gezegd dat hij een nieuw vredesplan voor het Midden-Oosten heeft voorgelegd aan president Nixon. Andreotti deed zijn mededeling op een persconferentie aan het eind van het bezoek aan Washington, waar hij twee dagen met het Amerikaanse staatshoofd heeft gesproken. De eerste fase van het plan is er op gericht Arabieren en Israëliërs aan één tafel te krijgen. Over de inhoud van het plan wilde Andreotti niets zeggen. Het plan moet geheim blijven om een kans van slagen te hebben, zo zei hij. Andreotti gaf toe dat machtiger bemiddelaars dan Ita lië er tot dusver niet in geslaagd zijn de partijen aan de onderhande lingstafel te krijgen. Maar Italië neemt een speciale positie in omdat het deel uitmaakt van het Middel landse Zeegebied en zowel met de Arabische landen als met Israël goe de betrekkingen onderhoudt, aldus Andreotti. Met binnenbanden en touwen aan een boom gebonden onder gaat een jongeman die van communistische activiteiten wordt verdacht een verhoor langs een der hoofdwegen in Cambodja. Vrede en rust in dit land zijn nog ver weg.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9