hervatten ombardementen f Laos Geheime doeleinden achter het overleg troepenvermindering Egypte vraagt VN-boycot van Israël Turks proces tegen 256 extremisten eer kritiek op Nixon 15 Chileense oppositie wil regering-Allende ten val brengen Russen niet zo gebaat bij vertrek Amerikanen.... avallen werden o.m. onder- jp de plaats Thaivieng, die (oramunisten is ingenomen, de zijde van het Ameri- sinisterie van Defensie ver- srikaanse luchtaanvallen op ■3 de eerste sinds 23 fe- aldus een Amerikaanse ïder. aerikaanse opperbevel in 't a de Stille Oceaan, dat de inse militaire operaties in -Azië leidt na het vertrek laerikanen uit Zuid-Vietnam meegedeeld, dat Ame- vllegtuigen ook bombarde- op Cambodja hebben uitge- verzoek van de Cambod- igering. „j lUiging wblikeinse senator Hatfield, ijn heeft president Nixon er- ouldigd met de hernieuwde ïenten op Laos de grond- voor het opnieuw bom- Noord-Vietnam. ïval van senator Hatfield, steund door senator Pastore ie Island, een Democraat die jINGTON (Reuter) Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren de bombarde- op Laos hervat, zo heeft het Amerikaanse opperbevel in het gebied van de Stille in Honoloeloe bekend gemaakt. bardementen en aanvallen van jachtbommenwerpers en achtmotorige straalbom- pers zijn uitgevoerd op verzoek van de Laotiaanse regering. in Laos en Cambodja, met een onderzoek dat Kennedy instelt naar de ge- bodja betrokken te raken. Mansfield is van mening dat de afgezette, en in Peking in ballingschap verblijven de Cambodjaanse leider prins Siha nouk betrokken moet worden in de onderhandelingen om een wapen stilstand in Cambodja te bewerkstel ligen. Ook de voorzitter van de se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Fulbright, heeft ge zegd dat de regering zich van dubieu ze Juridische argumenten bedient om de bombardementen in Cambodja voort te zetten. Tegenover de meningen van Mans- field en Fulbright staat die van Bro- wer, Juridisch adviseur van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken die heeft gezegd dat president Nixon de grondwettelijke bevoegdheid heeft, om de oorlog in Indo-China tot een einde te brengen. Ook de minister van Defensie, Richardson, zei dat de president gerechtigd was de bom bardementen te gelasten. Volgens schattingen zijn op Cam bodja sinds 1 maart 8.000 bombar- dementsvluchten uitgevoerd (waar van 1.900 door de b52 superbom menwerpers die hun bommen in "ta pijten" neerleggen). In Washington is het al geen geheim meer dat de Amerikaanse regering hoopt te be reiken dat het regime van generaal "Lon Nol in Phnom Phen (die daar met Amerikaanse hulp werd geïn stalleerd toen prins Sihanoek ten val werd gebracht), zijn basis zou de wettelijke bevoegdheden heeft om uitbreiden. Dat is, in feite, diploma- NEW YORK Egypte heeft gis- nieuw. Het is een bekend feit dat teren in de Veiligheidsraad van de Egypte het eens is met de campagne Verenigde Naties gevraagd om een economische en militaire boycot van Israël door alle staten. Het gaf ver der te verstaan dat het een uitge breid debat wil over de impasse in het Midden-Oosten. Nadat de zitting van de raad op de derde dag van zijn debat naar aanleiding van de Israëlische actie in Libanon vorige week. was hervat, verklaarde de Egyptische minister van Buitenlandse ZaJken El-Zayyat. dat een verbod op militaire en finan ciële hulp aan Israël, „van essen tieel belang voor het bereiken van vrede in het Midden-Oosten is". De minister noemde het „ongeloof lijk" dat Israël steeds toenemende massale militaire en economische hulp van Amerika krijgt. Hij her innerde er de raad aan dat hij krachtens het charter gemachtigd is wreedheden die Arabische ter reurorganisaties tegen onschuldige burgers bedrijven". Tekoah zei tegen de raad dat ie dereen weet" dat de Arabische ter reur geen kans zou hebben gehad als Egypte en andere Arabische landen geen hand- en spandiensten hadden verleend. Hij zei dat Beiroet in de laatste Jaren het operationele hoofd kwartier van het Arabische interna tionale terrorisme was geworden, ter wijl Cairo zijn politieke hoofdstad De Chinese vertegenwoordiger, Hoeang Hooa, sprak na Zayyat en veroordeelde in krachtige bewoordin gen het Israëlische optreden in Liba- bon. Hij zei dat door de „medeplichtig- hedd" der twee supermogendheden (Amerika en Rusland) een staat van „oorlog noch vrede" in het Midd.a- geheel of gedeeltelijke onderbreking Oosten kon bestaan en Israël derge- van economische betrekkingen communicatie en opschorting van de diplomatieke betrekking te gelasten. Geen vrede Israëls ambassadeur, Yosef Tekoah, antwoordde dat het duidelijk was dat Zayyat niet naar New York was ge komen met een boodschap van vre de. „Er schemerde in zijn woorden van Senator Mansfield Langzaam rolt hier de torenhoge Satuimusraket, met bovenop het "Skylab" ruimtelaboratorium op zijn brede rupsbanden naar de plaats van de lancering. Als alles naar wens gaat zal het laboratorium binnen een maand in zijn baan rond de aarde draaien. De bemanning zal een dag later volgen. lijke „wreedheden" kon begaan. Hoea zei dat hij elke resolutie zou steunen die Israëls ..agressie" zou ver oordelen en middelen aan de hand zou doen om er een einde aan te maken. Tekoah verklaarde dat als de vei ligheidsraad al iets veroordelen wil de. het de Arabische terreuraanis' ^in zouden moeten zijn. „Sinds wanneer heeft de raad het recht een lang te WÊmmÊÊÊÊmmm zijn vandaag geen sprankeitje van hoop diging?" vroeg hij. op vrede door", zei hij. „Hij reisde De zegsman van het Amerikaanse over de oceaan om de wereld mee ministerie van Buitenlandse Zaken, te de afschuwelijke misdaden van se klacht evenwichtig zou beoordelen Arabische moordbenden steunt. Ont- Israël zou veroordelen zond-er aan- telingen gecreëerd ongeveer de helft van de Cambodjaanse bevol king. (De Amerikaanse regering, noemde de inval in Cambodja in luchtaanVallén""tragisclï" de termen van ket Pentagon in 1970 De kritiek op president Ni- een 'beperkte binnendringing"). Mansfield In het Amerikaanse Congres is in jd de Amerikaanse bombar- (je afgelopen weken strijd ontstaan, in Cambodja. Kennedy, over vraag 0f president Nixon ner 7 de bombardementen op Laos en Cam- (aaljrerpers maar diplomaten b0Cjja voort te zetten. De leider van id te sturen om een wa- <je Democraten, senator Mansfield, te bereiken. heeft gesteld dat er geen enkele schattingen van Kennedy's grondwettelijke reden is om in Cam- onderzoek naar de pro lan vluchtelingen in Indo- Ebben de Amerikaanse bom- iten op Cambodja sinds de sident Nixon gelaste inva- Amerikaanse troepen in de in 1970, drie miljoen vluch- tieke taal voor het aftreden van Lon Nol ten behoeve van generaal Sri Matak, van wie verwacht wordt dat hij de oppositie in Cambodja zou kunnen passificeren. Vier aanklagers, 121 advocaten Bray leek erop te zinspelen au Amerika een resolutie die zich te een zijdig -begem Israël zou opstellen, door een veto zou torpederen. ..Sex in biechtstoel uit de handel SANTIAGO (ANP) De opposi- vooral tegen een decreet van de mi sse ambassadeur Albert tie van christen-democraten en con- nlsterraad dat de regering machtigt töende Amerikaanse mede- servatieven in Chili is van plan een 40 particuliere ondernemingen over fid en beloofde het protest constitutionele procedure aan te te brengen naar de "sociale sector" raan zijn regering. -151 3- ISTANBOEL (RTR) In Is- staande orde tot moord, roof met tanboel is gisteren een massaproces geweldpleging en poging tot vesti- tegen 256 linkse extremisten begon- ging van een eenpartijendictatuur. LODI (UPI) Op last van de of ficier van Justitie bil het parket in Lodi in noord-Italië, Novello, moe ten alle exemplaren die in Italië in Istanboel acht mensen van hun bed omloop zijn van het omstreden boek bezetting Een twintigtal studenten heeft gisteren drie uur de Amerikaanse ia Praag „bezet" gehou- 4 overhandiging van een pro- d vermeende Amerikaanse btigheid aan de Israëlische 0 s Beiroet vorige week. De nen van wie er tien de doodstraf zouden kunnen krijgen. Het proces is het omvangrijkste sinds het Turk se leger 's lands politici twee Jaar geleden opdroeg spijkers met koppen te slaan. Acteur Guney is in Turkije een idool van het witte doek. Zijn bij naam is „lelijke koning", vanwege de zware-Jongensrollen die hij door gaans speelt. Hem wordt ten laste gelegd dat hij gezochte terroristen die bij linkse agitatie betrokken zou den zijn geweest. De 256 verdachten worden verdedigd door 121 advocaten. Vier militaire aanklagers lazen de aanklacht van 559 pagina's om beurten voor. Onder de beklaagden is de filmre- onder wie Mahir Cayan heeft ge- gisseur en acteur Guney (36). Hij en holpen en onderdak geboden. Hier- de anderen zijn volgens de aanklacht voor kan hij vijftien jaar gevange- Krokodillen bedreigd Het hoofd leden of sympathisanten van het nisstraf krijgen.Cayan was het ook kwartier vam het World Wildlife die de moord op de Israëlische con sul-generaal in Istanboel, Elrom be raamde. spannen om de regering van presi- van de economie. - eportage itvervuiling' lorzaakte i, e paniek 'ANP) Een zeer realisti- filmreportage over ivuiling heeft zondag uitzending over het eerste net een begin alek veroorzaakt bij veel itsers. de titel "smog" toon- "reportage" van Wolf- fenges wat er zou kun- ibeuren wanneer Dort- verzadigd zou worden «Izuurgas. Op het scherm wo ia kinderen stikken, voor- Uü ziek worden en alle !en tot stilstand komen, öa dp uitzending stond foonlijn met de studio fcö overstelpend aantal KJes bijna constant ge- d. Er werd gevraagd «maskers te koop wa- fcmen zijn kinderen van ;-on redden enz. ïea takers vonden de uitzen- iloofwaardig omdat het Ned onlangs al zulk soort heeft meegemaakt. In md moest enkele weken de grootste hoogoven toropa worden gesloten !r gevaar voor de om- tou ontstaan wanneer toaal in vol bedrijf zou «elopen Jaren zijn waar in tegen luchtvervul aldelijk in de doofpot Verscheidene grote ®dngen hadden voor de Iteending al hun ver een dergelijke "repor- had zijn film ver- t*. met medewerking van van Noordrijnland- de uitspraak van de senaat, die de beslissing ongedaan kan maken kan bekrachtigen. "anti-democratische ontwikkeling in nisters geschorst in afwachting van de hand werkt". Het Chileense parlement kan een minister afzetten als de meer derheid van de afgevaardigden hem schuldig bevindt aan schending van de grondwet. Sinds 1970 zijn op die manier drie ministers afgezet. Maar de oppositie had tot dusver nog nooit een constitutionele aanklacht inge diend tegen de regering als geheel. Volgens de oppositie dragen alle leden van de huidige regering ver antwoordelijkheid voor "de meest totalitaire ontwikkeling die Chili ooit heeft meegemaakt". De bezwa ren van de oppositie richten zich Fund in Morges (Zwitserland) heeft een campagne aangekondigd ten ein de het snel afnemend aantal kroko- Men verwacht dat het proces ver- dillen in de wereld te beschermen te- scl.oidene maanden zal duren. Het gen de ongebreidelde Jacht op deze vindt plaats in een filmzaal in de door de leerverwerkende industrie zo- kazerne van Selimiye, waar Floren- zeer gezochte diersoort. Verslagen van ce Nightingale het eerste militaire deskundigen tonen aan, dat ongeveer hospitaal in de Krimoorlog inrichtte. 15 van de 21 bestaande krokodil- Een paar uur voor de aanvang soorten reeds als ernstig bedreigd ondergrondse Turkse volksbevrij dingsleger. Een tweede beklaagde is de 25-ja rige student Kurkcu, de enige over levende van de Mahir-Cayan-cel die in april van het vorig Jaar drie ra dardeskundigen uit het westen ont voerde en vermoordde. De aanklachten tegen de 256 be klaagden variëren van samenzwe ring ter omverwerping van de be- van het proces lichtte de politie in worden beschouwd. "Sex in de biechtstoel", uit de han del worden genomen. Novello heeft vastgesteld dat het boek "onder het voorwendsel een Ho- schent en beledigend ls voor de cumentaire te zijn, de goede zeden (rooms-katholieke) godsdienst (de staatsgodsdienst in Italië)". De samenstellers van het boek, Norberto Valentini en Clara dl Meglio. werden intussen al door de Rooms-katholieke Kerk in de ban geslagen. Ze hebben gezegd er niet door getroffen te zijn omdat ze "toch al onkerkelijk" waren. De zaak komt nu automatisch voor het hof van appel in Venetië. Valentini en Di Meglio zijn voor hun boek in heel Italië "te biechten geweest", om de reactie te verne men van biechtvaders op zaken als sexuele omgang voor het huwelijk, overspel, geboortebeperking en onge wone sexuele praktijken. Gaddafi gaat boeken verbranden CAIRO (Reuter) President Gaddafi van Libië heeft zijn volk opgeroepen een "culturele revolutie" te ontketenen en in het kader daar van boeken te verbranden "die ge ïmporteerde ideologieën uit het wes ten of oosten verkondigen". Gaddafi sprak in Tripolis een me nigte toe die hem hulde bracht voor het onthullen op zondag van een vijfpuntsplan ter "vernieuwing" van de samenleving. Gaddafi hekel de daarbij Egypte en Syrië omdat ze niets ondernemen tegen Israël. Onder de "geïmporteerde ideolo gieën" zei de president "kapitalisti sche, reactionaire en Joodse" te re kenen. De enige ideologie die in Libië ge doogd zal worden, zei hij, "is die welke gepredikt wordt in het boek van God (de Koran)". Gaddafi pleitte ook voor de vor ming van "Volkscomité's" in elke stad, dorp, school en kantoor voor het in praktijk brengen van zijn vijfpuntsplan. Dit voorziet in op schorting van de bestaande wetge ving en invoering van een nieuwe, toepassing van de Islam, distribue ring van wapens, zuivering van Li bië van "politieke kwalen" en ver zet tegen sleur. De verkennende besrpekingen over de wederzijdse en evenwichtige troe- peruvermindering in Europa (MBFR) tussen de Noordatlantische Verdrags organisatie (NAVO) en de landen van het Pact van Warschau zijn al sinds januari aan de gang. Met wederzijdse instemming is de bereikte vooruitgang miniem. Aange- Copyright LD/AD/Observer zien het hier besprekingen-over-be- sprekingen betreft lijkt het uiteinde lijke doel de vermindering van spanning in Europa door de omvang van de militaire macht in de tegen over elkaar staande blokken in te krimpen, zonder dat het machtseven wicht verbroken wordt nauwelijks in het verschiet te liggen. De reden hiervoor moet, althans ten dele, ge zocht worden in de welbewust gedul dige houding van de Russen. Herhaaldelijk hebben de Russen terloops, maar toch. met opzet en vol berekening te kennen gegeven dat zij het zich kunnen veroorloven te wachten. En met vaste tussenpozen hebben hun bondgenoten in het Warschaupact zich bij deze houding aangesloten. Janos Kadar, de leider van de Hongaarse communistische partij bijvoorbeeld zei onlangs in een rede, dat de Russen beslist geen haast hebben. Terugtrekking Volgens sommige Westelijke opvat tingen nemen de leiders van de Sow- jet-Unie deze houding aan, omdat zij geloven dat de Verenigde Staten vroeg of laat hun troepen uit Euro pa zullen terugtrekken. Door te wachten zouden de Russen krijgen wat zij willen met minimale conces sies van hun kant. Volgens deze analyse rekent de Sowjet-Unie erop dat de confronta tie tussen het Amerikaanse Congres en president Nixon ten gunste van haai* zal werken. Het Congres, waar thans een geest van isolatie en be zuiniging de boventoon voert, zal, al dus deze gedachtengang, de president ertoe dwingen de Amerikaanse troe pen uit Europa terug te trekken. Het is analoog met de politieke strategie die Hanoi toepaste bij de onderhandelingen over het bestand in Vietnam. Er zijn evenwel anderen die deze beoordeling van de doeleinden van de Sowjet-Unie twijfelachtig vinden. Volgens hun opvattingen hebben de MBFR-besprekingen nog niets opge leverd, niet omdat het Kremlin zou wensen dat de Amerikaanse troepen Europa verlaten, maar omdat het lie ver zou willen dat ze blijven. De redenering is als volgt. Onder géén omstandigheden wil de Sowjet- Unie, die zich in het nauw gebracht voelt door een werkelijke of denk beeldige Chinese dreiging, enige ver storing van het machtsevenwicht in het Westen. En wat dat betreft zou er potentieel gevaar voor de Russi sche belangen liggen in een militaire herleving van West-Europa Als de Verenigde Staten Europa verlieten, zouden de negen landen van de Europese Gemeenschap ertoe ge bracht kunnen worden hun econo mische vitaliteit ook naar de mili taire sfeer over te brengen, om de verdwijning van de beschermende Amerikaanse paraplu te compense ren. En dat zou volgens het gezichts punt van de Sowjet-Unie, bijzonder onwenselijk zijn. Wanneer daarentegen de Amerika nen ertoe overgehaald konden wor den te blijven zou dat West-Europa in staat stellen zich op boter te con- treren en de kanonnen te laten voor wat ze zijn. Volgens deze opvatting staan de Russen voor het probleem hoe de Amerikanen over te halen in Europa te blijven. Congn es sche leiders die zoals bekend er een zeer goede ambassade in Washington op na houden, zijn zich goed bewust van de druk van het Congres op de president. Zij beseffen dat Nixon wel de besprekingen moest laten houden om het Congres te sussen, zodat hij de militaire aanwezigheid van de Verenigde Staten in Europa kan handhaven. Het overijlde karakter van het Russische besluit naar Wenen te gaan wordt als extra bewijs voor deze opvattingen aangehaald. De oor spronkelijke Westelijke uitnodiging om de MBFR-besprekingen te begin nen werd gedaan op 15 november door Nixons speciale afgezant Henry Kissinger toen die in Moskou was De Sowjet-Unie antwoordde pas op 18 januari maar toen ook met een speciale toevoeging waarin verzocht werd nog vóór het eind van de maand januari met de besprekingen te be ginnen. Het was alsof de Sowjet- Unie met verontrusting de zware druk van het CongTes op de presi dent bemerkte nadat die was geïnau gureerd. De besprekingen kan men daarom het beste interpreteren als een soort- van samenspel tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie op een terrein waar beider belangen samen vallen. Hieruit kan men aannemen, dat handhaving van de stauts quo die beide partijen wensen, betekent dat de bewapening op hetzelfde peil blijft De MBFR-besprekingen worden in dit licht een soort vertoning met als voornaamste toeschouwers de leden van het Amerikaanse Congres De besprekingen zouden zodoende niet tot enigerleid resultaat leiden. Het feit dat ze worden gehouden, vormt op zichzelf al een voldoende rechtvaardiging ervoor. Dit alles lijkt deel te hebben aan een soort over eenkomst tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie Hoe het cok zij, het is een uitermate ingewikkeld geheel en de contouren ervan zijn nog maar vaag te onderscheiden. Eén aspect was misschien de Russi sche steun tot beëindiging van de oorlog in Vietnam. Zeker is het dat de kreet „Yankee go home" (Amen- kaan ga naar huis) niet meer wordt vernomen En door ermee in te stem men in Europa te blijven kan men zeggen, dat de Amerikanen de Sow jet-Unie een gunst bewijzen. Het lijkt de omgekeerde wereld, maar de les van de geschiedenis is, dat de betrekkingen tussen de grote mogendheden vaak die indruk ma ken De moeilijkheid ligt in het trek ken van de Juiste conclusies. Thans lijkt het een fout aan te nemen, dat de Sowjet-Unie werkelijk wil. dat de Amerikanen Europa verlaten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9