Problemen rond overvolle Raag „Huis ter Duin" vanmiddag heropen bied toekomst of niet? Bijna 400 woonboten ontsieren oevers PAGINA 4 STREEK DINSDAG 17 Wat gaat er met het Zuid hollands plassengebied ge beuren?. Dat is de vraag die op het ogenblik velen bin nen maar ook buiten het gebied bezighoudt. Eind van dit jaar zullen Provin ciale Staten van Zuid-Hol land de lijn tot 1980 uitstip pelen. Daarmee zal het ont brekende stukje van de Zuidhollandse streekplanleg puzzel zijn ingevuld. Maar voor het zover is krijgt iedereen nog de gele genheid bezwaarschriften in te dienen. Hoe de standpun ten van de verschillende be- langenaroepen liggen zal de komende weken duidelijk worden gemaakt in een serie artikelen over de toekomst van dit gebied. Wat verwacht de recreant van hei plassengebied en hoe zien de bewoners het zelf? Wat moet er volgens de pro vincie de komende jaren ge beuren of niet gebeuren en hoe denken de gemeenten in het gebied daarover? Deze en nog vele andere vaak te genstrijdige meningen ko men aan bod in de serie "Plassengebied toekomst of niet?" Vandaag deel 7. Een van de drukst bezochte watersportcentra van Nederland ligt in het Zuidhollandse plassen gebied. Het zijn de Kagerplassen: 420 hectare water omgeven door ruim vijftig kilometer oever. Ove rigens geen enorme uitgestrekte watervlakte, maar een groot aan tal plassen met intrigerende na men als Spriet, Laeck, Kever, Se ver, Balgerij of Hanepoel. Een blik op oude kaarten leert dat de Kaag het wormvormig aanhangels was van het grote Leytsche Meer, dat werd drooggelegd. Zou het enorme stuk water er op dit ogenblik nog lilggen, dan is het hoogst twijfelachtig of men ooit tot droogmaking zou besluiten, want de behoefte aan recreatiegebied, vooral in de Randstad, wordt steeds groter. Zo groot dat het streekplan plassen gebied voorziet in de uitbreiding van het waterareaal met zo'n achthon derd hectare. Globaal De plaats waar deze nieuwe meren en plassen moeten komen is door de provincie op dit ogenblik globaal vastgelegd: tussen de Leidse agglo meratie en het Kaaggebied. Aanvan kelijk had de provincie een aantal polders genoemd, dat voor inundatie in aanmerking zou komen, maar ze heeft die later wel snel ingeslikt uit vrees voor grondspeculatie en onno dige onrust. Helemaal heeft men die niet kunnen vermijden. Zo is er van de kant van de natuur beschermers op gewezen, dat de pol ders ten zuiden van de Kagerplassen niet afgeveend zijn en daardoor het landschap een extra aantrekkelijk aanzien geven. In het rapport „Het natuurlijke milieu in het Kagerzoom- gebied" van de Provinciael Planologi sche Dienst wordt bezwaar gemaakt tegen het onder water zetten van de Kooipolder en de Hofpolder. Onderzoek Welke poldei-s nu wel aan de re creatie opgeofferd moeten worden zal een diepgaand onderzoek moeten uit wijzen. Maar- dat het waterareaal uitgebreid moet worden staat als een paal boven het Kaagwater. Tellin gen met behulp van luchtfoto's en „veldwerk" hebben geleerd, dat er in de zomer op dit ogenblik ongeveer 3700 boten op de Kagerplassen rond varen. Met een algemeen aanvaard maximum van 8 per hectare bete kent het dat de Kaag in feite nu al overvol is De belangrijkste vorm van recrea tie voor het Kaaggebied is tot nu toe steeds de zeilsport geweest. Het woord „Kaagweek" zegt in dit op zicht voldoende. Het aantal zeilboten op de plas omvat nog altijd bijna vijftig procent van alle pleziervaar tuigen. Omdat er in en rondom de Kagerplassen op dit ogenblik een Rode Polder De provincie staat op dit punt niet geheel afwijzend, al wil men het wel beperken tot een gebied dat dicht bij Leiden ligt: de Rode Polder. Ver der wil men voor de watersport de verbinding tussen Kaag, Wijde Aa en Braassem verbeteren. Tot dusver is men aangewezen op de Ringvaart. Andere vaarroutes zijn onbruikbaar door de vele barrières onderweg zoals lage en niet bediende bruggen, zeer ondiepe gedeelten en omvangrijk be bouwing langs de oevers. Ei- wordt dan ook gedacht aan een nieuwe verbinding via Achtergat- Stingsloot en Zuidzijdervaart. Gezien de geringe diepte zal er flinik gebag gerd moeten worden. Zeer tot onge noegen van de sportvissers die vrezen dat belangrijke paaiplaatsen voor de vis verloren zullen gaan en dat de sportvisserij door het grote aantal schepen daar niet langer een ont spannende bezigheid zal zijn. Eerder een ergeniswekkende. Verbinding De nieuwe vaarroute zal behalve een vergroting van de capaciteit van de plassen ook een nieuwe verbinding kunnen betekenen tussen de nieuwe plassen en meren, terwijl het water bovendien een functie kan hebben voor het centrum van de dagrecrea tie in de Rode Polder. Dan zal er overigens wel iets aan de kwaliteit van het water moeten gebeuren, want het hybrologisch onderzoek dat in 1970 werd ingesteld is weinig be moedigend. Omdat de Kaag in de transport route LeidenAmsterdam ligt is er sprake van ernstige watervervuiling olie op het water en grote hoeveel heden plastic langs de overs De ge volgen zijn dan ook niet uitgebleven Met uitzondering van enkele plaatsen wordt op vrijwel de hele Kaag de TNO-norm voor zwemwater over schreden. Dat betekent gevaar voor de gezondheid van zwemmers. Woonboten Een groot probleem voor de Kager plassen vormt ook de aanwezigheid van woonboten. In heel Nederland zijn er ongeveer 1500 woonboten als recreatieverblijf in gebruik. Daarvan liggen er ongeveer 380 in het plas sengebied. Meer dan de helft daar van (225) ligt weer in het Kaagge bied. Gezien de aanslag die deze boten plegen op het landschap en de grote oeverlengte die beslag wcrdt genomen dooi schepen wil de provincie er bouw van speciale iets aan gaan doen Die lijkt vooralsnog beter dan de tie in het plan Kagerzoom woonbooteigenaar maar een te geven De problemen wol slechts verschoven Morgen: Het Braassememi ;n ,-ordt: Bij de foto's Links onder: het Kaageilaf- voor geen enkele prijs ven i ren in een mondain toerista i trum. Rechts boven: een luchtloü een deel van het Kagerplaw bied. In de zomermaand grote trekpleister voor de naars van de zeilsport. Door Bram van Leeuwen Foto's: F. J. Leenaert H. v. d. Westering twintigtal lighavens aanwezig is met een capaciteit van 3400 ligplaatsen is het duidelijk dat uitbreiding noodza kelijk is, ook al omdat het aantal vrije aanlegplaatsen gering is. Kaageiland Het Kaageiland, bijvoorbeeld is al leen bereikbaar via particuliere stei gers. En als het aan de Kaagbewo ners ligt zal dat in de toekomst ook zo blijven, want men voelt er niets voor het rustieke dorpje te verande ren in een toeristencentrum. Het is hen al een doorn in het oog dat er steeds meer auto's via het pontje het eiland opkomen op weg naar café, restaurant of zeilschool. Zo mogelijk nog feller verzetten de bewoners van Kaageiland zich tegen de bouw van een groot hotel. Toch zal volgens het beleidsadvies van het Gewest Leiden de groei van de recreatie niet tot staan worden gebracht. „De ontwikkeling van Groot-Abbenes direct ten noorden van de Kagerplassen zal", aldus de nota, „het accent leggen op de oever recreatie en de kleine watersport". Een regelrecht pleidooi voor het aan leggen van voorzieningen voor dag jesmensen. toJcshnson Inruil en financiering lijk. Ook voor répara t».' en derhoud kunt u bij ons recht. Ons adres: Haar vaart 16A, tel. (ingang bij Kwaakbrug) Oegstgeest. Jachtwerf Hoofddealer voor omstreken Het nieuwe "Huis ter Duin" zal er in de toekomst ongeveer zo uit gaan zien. Over de verdere bouwplannen heeft de Duin Holdings B.V. als houdster van de aandelen van "Huis ter Duin" diepgaand contact met het gemeentebestuur van Noord- wijk en met de stedebouwkundige adviseur prof. ir. J. van Tol. Gezamenlijk zullen de plannen worden ontwikkeld. De proef ontwerpen en de maquette van het Rotterdamse architecten bureau ir. Harry Nefkens prejudicéren daarom niets. Deze te kening toont de oostgevel met in het midden het thans gro tendeels gerenoveerde gebouw. Rechts de congreszalen en links het nieuwe hotel. De aandeelhouders van Duin Holdings B.V. stellen zich voor, dat "Huis ter Duin" er in de toekomst onge veer zo zal moeten gaan uitzien. **SS* EP SB'" <-* 5* mm mm n mssjs&t m i 4 W «JUl- J - w m a gfillaiL, SB

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4