ersoneelsstop bij gemeente eldt niet meer onwerkbare in an geval situaties NOODSITUATIE AAN UNIVERSITEITEN Rotary-interview Zonder rijbewijs opgevist: f150 boete k) apporten: hier te eel, daar te weinig borstromingspremie \et 500." verhoogd Stakende arbeiders KLEINE NZH- WIJZIGINGEN ONTEIGENING KOST LEIDEN 1181.500 EN f 40.500 ïstel van n \V voor ^jkoop grond Meren wijk )EN De personeelsstop bij de gemeentelijke dien- al bedrijven is in zoverre opgeheven, dat bij onwerk- situaties noodverbanden kunnen worden gelegd, ris is het mogelijk dat ambtenarenoverleg wordt ge- met de door de raad ingestelde begeleidingscommis- nganisatie-onderzoeken kortweg BOO die be- ct (gsbevoegdheid heeft gekregen om op grond van de uisatierapporten gelegenheid te geven personeel aan te ren. De personeelsstop, die acht maanden heeft ge- d, heeft tot gevolg gehad, dat de bezetting met 2 pet. :Ldc ik j| senteel zyn 19 van de 20 nap- met analytische gegevens die het organisatiebureau {Vereniging van Nederlandse rten uitbrengt als basis voor ^'1 rjetuur en functioneringson- van het gemeentelijk appa- iboötlHiermee wordt voldaan aan de i de ministers bij de verlening aanvullende bijdrage, dat de agheid van de werking van invullende bijdrage, van de werking van ministratief en technisch ap- onder de loep wordt genomen, g van de afzonderlijke rap- heeft de begeleidingscommis - *rd, dat in verschillende sec- net minder personeel zou kun- afe r tfden gewerkt, terwijl elders tflstekorten bestaan. Om onder het 1600 man tellende mtw Kl te er minderen hebben B. iaten weten, dat het in hun Q_ir.en ligt zo er in enig onder- "ifake is van een te grote be de oplossing hiervoor aller- al worden gezocht in over al van personeel naar andere leien, waar van een tekort traai 59) Het mumcatie lie het beleidsvoorbereidende ,t doen, schakelt het perso- het begin af in om tot een dg mogelijke sfeer te komen. dagK ïld wordt naar een open com- apo tie met de dinesthoofden en organiseerd overleg. Binnen- ajn er brainstormingsbij een - over het structuur- en func- tgsonderzoek. vas logischer geweest dit on vooraf te laten gaan aan het tóe-onderzoek van de VNG. eis van de regering moet de omgekeerde weg worden bewandeld. BOO is er van overtuigd, dat op dit moment in veel gevallen alleen maar kan worden geknabbeld aan de orga nisatierapporten, omdat die in hun totaliteit en in samenhang moeten worden gezien. De twintig rapporten betreffen alle diensten en bedrijven met uitzonde ring van de politie, de brandweer, Endegeest, de accountantsdienst en de Stedelijke fabrieken voor gas en elektriciteit. Over de brandweer is Inmiddels een rapport van een werkgroep ver schenen, dat BOO wellicht in haar beschouwingen gaat opnemen. Voor de SLF is een organisatie-onderzoek in voorbreeiding, maar de beslissing daarover wordt een zaak van het ge meenschappelijk energiebedrijf Rijn land. Keus aan raad Het ligt in de bedoeling van de commissie de analytische onderzoe ken vóór de komende vakantie door te nemen. In het kader van het structuur- en functioneringsonder- zoek wordt getracht in gezamenlijk overleg het aantal alternatieven te verkleinen tot een keuzemogelijkheid, waarvoor de raad zich uiteindelijk zal zien gesteld. Het ligt in de be doeling van de commissie het pa troon in deze nog anderhalf jaar du rende raadsperiode af te werken. De commissie heeft momenteel een waarnemend voorzitter in de per soon van PAK-fractieleider In t Veld. Het ziet er naar uit, dat er een voorstel in de raad zal komen om hem te benoemen tot voorzitter als opvolger van de overhaast vertrokken wethouder Harmsen, omdat diens op volger Elsgeest het voorzitterschap niet ambieert. Hij denkt hier psy chisch niet tegen opgewassen te zijn. LEIDEN De activiteiten, die deze week zijn georganiseerd in het kader van de uitwisseling Lei- den-Oxford werden gistermiddag even onderbroken voor een ontvangst door het Leidse gemeente bestuur in de Burgerzaal van het stadhuis. Tijdens deze ontvangst bood de burgemeester van Oxford, de heer Conners. zijn Leidse collega een set Engelse glazen aan. Burgemeester Vis beant woordde deze vriendelijke geste met de aanbieding van een plaid van Leids fabrikaat (foto Jan Holvast). Het werd overigens nog een muzikale bijeenkomst, daar in de Burgerzaal. Het kwam burge meester Vis namelijke ter ore dat één van de jongste deelneemsters aan de uitwisseling, Caren Rendell, gisteren twaalf jaar was geworden. Leidens eerste burger achtte dat voldoende aanlei ding om de muzikale registers open te trekken en het "happy birthday to you" aan te heffen. Burgemeester Vis deed zijn gelukwensen aan Caren vergezeld gaan van een kusje op de wang van de sportieve Engelse. En om de verbroedering der volkeren helemaal compleet te maken liet hij Caren ook nog even horen hoe "happy birthday" in het Nederlands klinkt: "Lang zal ze leven in de gloria". Vorige week is de ge- iÜJke verordening van kracht ffl, die de verhoging regelt uitkeringen aan bewoners bij ®ing, krotontruiming, wo- issct timing bij openbare werken ingverbetering. De vier uitke- ö)n thans elk verhoogd tot uatregel geldt met terugwer kt bacht vanaf 1 Januari 1973 en ^nt ten aanzien van de ompremie een extra verho- u f 500 en voor de andere een verhoging van f 250,-. die na 1 Januari J.l. in Ier van één der genoemde re- een bijdrage ontvingen van de gemeente krijgen binnenkort au tomatisch bericht van het bureau huisvesting over de uitbetaling van de zojuist ingevoerde verhoging. Het optrekken van de premies is mogelijk geworden, doordat het rijk een extra bijdrage in het vooruit zicht stelt aan de gemeenten, die de tegemoetkofingen aan haar inwoners verhogen tot minstens f 1.750. Aan leiding voor de extra bijdragen is onder meer de ontwikkeling op het gebied van de lonen en prijzen en daarmee samenhangend de hoge re bouwkosten en de gestegen huren. Men hpopt, dat de betreffende rege lingen door de hogere premies meer effect zullen sorteren. LEIDEN Het college van bestuur heeft gisteren bij monde van prof. Maas betoogd, dat wanneer Leiden zou weigeren numerus fixi aan te vragen, men zou worden opgescheept met eerstejaarsstudenten, die in plaatsen waar wel numerus fixi zijn aangevraagd, worden afgewezen: "Want dan zegt de mi nister: in Leiden is geen numerus fixus aangevraagd, dus dan zal men daar wel over voldoende capaciteit beschikken om die eerstejaars studenten op te vangen". Maas zei verder dat hij wilde af zien van het begrip numerus fixus en zich veeleer de vraag wilde stellen „of je in welke situatie dan ook de toelating van studenten moet beper ken". Maas sprak van een noodsitua tie aan de universiteiten en vroeg zich af of de universiteiten in die situatie de deur envoor aspirant-stu denten maar moeten blijven open zetten. De universiteitsraadsleden Höppe- ner en Poll vonden van wel. Zy be oogden dat de universiteiten zich langzamerhand bewust moeten wor den van hun maatschappelijke ver antwoordelijkheid en Den Haag van die verantwoordelijkheid moeten doordringen door te weigeren een numerus fixus aan te vragen. Bonarius, van wie (alsook Höppe- ner en Pauline Bonthuis) het voor stel afkomstig was om voor geen en kele studierichting numerus fixus aan te vragen, meende dat men door numerus fixus voor bepaalde studie richtingen aan vragen in een vicieuze cirkel zou belanden. Als argument hanteerde hij het voorbeeld dat ge neeskunde al Jaren probeert een op lossing te zoeken voor het gebrek aan ruimte, waardoor elk jaar op nieuw numerus fixus zou moeten worden aangevraagd. Het raadslid prof. Quispel meende dat het niet aanvragen van numerus fixus een zware wissel zou trekken op de kwaliteit van het onderwijs, om dat bij opvoering van het aanbod studenten bij een steeds geringe ca paciteit verschuivingen in het perso- neesbestand noodzakelijk zouden worden (studenten-assistent). Quis pel sprak daarbij van meer uitgebreid middelbaar onderwijs en noemde dit een consequentie die niet kan worden losgezien van de door Höppener en Poll gehuldigde maatschappelijke vera ntwoordelij kheid. De universiteitsraad nam ook het ADVERTENTIE Koken van vis is een kunst >Vis blijft het sappigst wanneer het water juist niet kooktl Breng Va liter water, waarin wat azijn of citroensap met wat zout, stukje wortel, ui. peterselie, selderij en laurierblad, aan de kook. Leg de vis kg vismoten of Va kg filets) er in, temper het vuur en laat de vis zachtjes gaar broeien gedurende 5 10 minuten totdat het visvlees ondoorschijnend is. U bóft als u van vis houdt ivant ris houdt fit Vraag recepten bi| uw vishandelaar of bij hel Produklschap rodukten, Wassenaarseweg 2T De reactie van de heer Samsom (in deze krant van vorige week za terdag) op het interview met hem over Rotary bevat een aantal on juistheden die ik te dezer plaatse graag zal rechtzetten. Ten eerste suggereert de heer Samsom dat ik hem in het interview bevestigend heb laten reageren op mijn (vermeende) opmerking als zou Rotary bestaan uit "gesettelde baasjes die met hun geld geen raad weten en tijdens de lunch even de maatschappelijke problemen door nemen". In het interview staat voor mijn rekening echter: "Het is, dacht ik, wel duidelijk dat Rotary het ima go heeft van een aantal gesettelde baasjes die met hun geld geen raad weten en tijdens de lunch even de maatschappij-problemen doorne men". Ik vertrouw erop dat de heer Samsom weet wat „imago" betekent. Tijdens ons gesprek wist hij dat in elk geval wel, want hij deed niet an ders dan mijn opmerking bevesti gen. Ten tweede stelt de heer Samsom dat hij tijdens ons gesprek geen speldje (van Rotary) droeg in één van de revers. Welnu, ik heb de fo to van het interview nog eens in het helle licht van mijn schemerlamp gekoesterd en geconstateerd dat mijn overtuiging de juiste was: de heer Samsom droeg ten tijde van ons ge sprek namelijk wél een speldje. Voor alle overige (niet-feitelijke) onderdelen van de reactie die de heer Samsom in deze krant liet af drukken, kan ik volstaan met een handjevol vraagtekens. Al hetgeen hij immers verder beweert (overi gens een tweede beantwoording op mijn vragen), had hij ruimschoots tijdens ons gesprek kunnen ventile ren. In plaats daarvan is de heer Samsom twee weken later in de pen geklommen om te proberen de lezer Mevrouw Kerling: Voor Leiden 160 goedkope huizen niet voldoende'' Opnetnen van brieven in deze rubr'ek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. te attenderen op fouten die geen fouten zijn. WIM WIRTZ Mevrouw Jongens-Schadee schrijft in het L.D van zaterdag over de heer Duys: „De goede man verdient meer dan f 100.000. maar betaalt meer dan de helft aan be lasting". Nou, dat is niet gek, hij houdt dan altijd nog bijna f 50.000 over. Dit is bijna vijf maal zoveel dan de meeste arbeiders. Is mevrouw Jongens wel eens in een arbeidersbuurt geweest? B.v. in Leiden-Noord? Hier women die sta kende arbeiders anno 1973. Omdat zij zo goed verdienen, omdat zjj kin derbijslag en vakantiegeld ontvan gen, omdat zij geen inkomsten- en dividendbelasting betalen. Zoudt U, mevrouw Jongens, niet graag met die arbeiders willen ruilen? Met 180 gul den per week en meerdere kinderen? Van het betalen van 25 pet. divi dendbelasting. houdt U altijd nog 75 pet. over. Niet gek voor aandelen waarvoor men niet behoeft te wer ken. Dat doen de arbeiders wel. Heus mevrouw, in 1973 zijn er zeer veel mensen, die zich moeten behelpen met een slechte woning, paardevlees en huishoudjam. Het is te begrijpen, dat deze mensen elke kans aangrij pen om het wat beter te krijgen. Ook staken! HENK SLOOS Woonschip La Licorne, Hoofd straat 99 Valkenburg (ZH.) besluit bij de aanvang van het aca demisch jaar 1973-74 in overleg met de overige universiteiten een zg. wit boek samen te stellen over het toe- lat ings- en allocatiebeleid voor het hoger onderwijs, om dit in Den Haag aan te bieden. In dit witboek zou den de wensen en richtlijnen van de universiteiten moeten worden neerge- LEIDEN In het district Leiden zullen de wijzigingen, die de NZH met ingang van 29 april invoert in de nieuwe jaardienstregeling, van ondergeschikte betekenis zijn. De dienstregeling van de lijnen 46 en 48 wordt op maandag tot en met zaterdag tussen Leidschendam— Damlaan en Den Haag SS zodanig verschoven, dat om de 7% minuut een bus vertrekt. De dienstregeling van sneldienst 95 (Noordwljk—KatwijkDen Haag) wordt in haar geheel vijf minuten vervroegd. Dat geldt niet voor de laatste vier ritten uit Den Haag. LEIDEN Het PvdA-raadslid mevrouw Kerling-Simons heeft aan B. en W. gevraagd of het inderdaad waar is dat 160 van de 12.000 wo ningen die er in Nederland met ex tra lage huren zullen worden ge bouwd aan Leiden zullen worden toegewezen. Zij wil weten of dat het college al officieel is meegedeeld. Als dat niet het geval is, wil zij, dat B. en W. de raad ervan in kennis stel len wanneer de officiële mededeling het college bereikt. "Acht u 160 goedkope huizen, ge zien de grote woningnood Juist bin nen de groep inwoners met lage in komens voor Leiden een redelijk aantal"? vervolgt mevrouw Kerling- Simons. Zij vindt 160 zelf aan de lage kant. Mocht het college dat met haar eens zijn, dan wil zij graag we ten wat men denkt te gaan doen om het aantal te verhogen. Het PvdA-raadslid wil voorts we ten of het college al iets weet van eventuele bepalingen die aan het bouwen van deze goedkope huizen verbonden zijn. Zij denkt daarbij aan bepalingen rond woningtype, afmetingen e.d. Bovendien wil zij weten of de huizen in een bestaand plan kunnen worden ingepast, en zo ja in welk plan. Of waar men ze anders denkt te gaan bouwen. LEIDEN De gemeente Leiden zal een bedrag van rond f 181.500 op tafel moeten brengen voor de onteigening van de percelen Langestraat 67-69 en Oranjegracht 70. Deze percelen liggen in het saneringsgebted Heren gracht-Zijlsingel. Op 16 november 1972 bepaalde de arrondissementsbank in Den Haag de schadeloosstelling op f 148.470. Aan bijkomende kosten is de ge meente ongeveer f 33.030 verschul digd. De onteigening is een gevolg van het onteigeningsplan, dat de raad in 1970 vaststelde voor het ge bied Herengracht-Zijlsingel De onteigende panden zullen worden ingebracht in het gemeentelijke sa- neringsbedrjif. Voor onteigening van het perceel Langegracht 5/5a zal Lelden f 40.500 moeten uittrekken. Ook dit pand ligt m het saneringsgebted Herengracht- Zijlsingel. j &L B en W stellen de raad 'ftveer 10.98.00 ha grond in 'nwijk te verkopen aan Bo il# gemeenschap BV in L Op deze grond zullen 480 ^ningen en 260 terraswo- febouwd worden naar een ir. Ganev. De grond ls "fisen de Zijl en het wijk- t schetsplan van ir. Ganev is eind vorig Jaar al orde geweest In de commissie 61 frfckeling. Het te de bedoe- oru& L; de micro-structurele wer- ki»» voor rekening van Ho- idiö- ^gemeenschap BV worden volgend de door de ge- vervaardigde bestekken en LEIDEN Tegen een 19-Jarige verkoper uit Katwijk, die op de zit ting van de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, gisteren verstek liet gaan, eiste de officier van Justi tie, mr. J. R. Beer, een geldboete van f 150 subs. 15 dagen en (ter waar schuwing) een week voorwaardelij ke hechtenisstraf met een proeftijd van twee Jaar. Laat in de avond van de 15-de okto ber J.l. schoot de Jeugdige KatwiJ- ker met zijn auto een langs de wal kant van de Oude Singel gelegen parkeerhaven in. Zijn snelheid was daarbij zo hoog, dat hij niet tijdig kon afremmen en met auto en al 't water indook. Na te zijn "opgevist" bekende hij geen rijbewijs te bezit- en en even te voren vijf pilsjes te hebben gedronken. In zijn requisi toir hekelde de officier verdachtes gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel. Hij zag in het biergebruik een strafbezwarende omstandigheid, en kwam dan ook tot bovenvermelde eis. De kantonrechter nam het bierge bruik en nog wel door iemand die geen rijbevoegdheid bezat dermate hoog op, dat hij, na de geldboe te eveneens op f 150 subs. 15 dagen te hebben gesteld, de voorwaarde lijke hechtenisstraf tot twee weken optrok. „Vergeten" "M'n auto werd destijds gestolen en ik had hem pas weer terug. Ik ver gat helaas hem weer opnieuw te la ten verzekeren". Hierop kwam de verklaring neer van een 20-Jarige verkoper uit Den Haag, die terecht moest staan, omdat hij met zijn au to op de Beeklaan te Noordwijk ach terop een "voorligger" was gereden en en passant nog een proces-ver baal kreeg, omdat hij onverzekerd rondreed. Inzake de botsing kon hij slechts "Ik lette even niet op" als excuus aanvoeren. De officier nam het verdachte bij zonder kwalijk, dat hij had nagela ten een W.A.-verzekering af te slui ten. "De ervaring heeft ons geleerd, dat bij een ontbrekende verzekering de benadeelde partij meestal zelf voor de schade opdraait", zo wees hij verdachte terecht. Hij eiste twee geldboeten van respectievelijk f 60,- en f 150 subs. 21 dagen. "Ik vergoedde de eigenaar van die auto alle schade", zo bepleitte ver dachte indirect clementie. De kantonrechter kwam hem daar om in ruime mate tegemoet en be paalde de geldboeten op tweemaal f 50 subs. 10 dagen. Wel verbond hij hieraan als stok achter de deur 'n voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van twee Jaa?. Brokken "Toen wij haar met vrij grote snel heid dat kruispunt zagen oprijden, dachten wij direct al, dat zij wei eens brokken zou kunnen maken" al dus de vrijwel eensluidende verkla ringen der getuigen in de zaak, die diende tegen een 50-Jarige automobi liste uit Leiden. Wat getuigen vrees den werd werkelijkheid. De auto mobiliste (die evenals andere weg gebruikers wegens het uitvallen van de verkeerslichten) op het Stations plein extra voorzichtigheid had moe ten betrachten, liet dit na en bot ste met vrij hoge snelheid op een van rechts komende auto, hetgeen een fikse schadeclaim opleverde. Ter zitting liet zij verstek gaan. "Ver dachte handelde uitermate gevaar lijk", concludeerde de officier al vorens een boete van f60 subs. 6 dagen te eisen. De kantonrechter achtte de overtreding dermate ern stig, dat de eis te laag vond en de automobiliste bij verstek vonniste met f 80 subs. 8 dagen. Doordrenkt Nadat een 32-Jarige ambtenaar, bij de P.T.T. uit Lisse op een voor- rangskruispunt op de Delfweg te Noordwijkerhout geen voorrang had gekregen van een auto. die werd bestuurd door een 40-jarige loonploeger uit Noordwijkerhout stel de de politie vast, dat de remmen van zijn auto (die door de botsing, meteen rijp-voor-de-sloop werd) in een zeer ondeugdelijke staat ver keerden. "De remleiding was lek, en de remschoenen waren met olie doordrenkt", citeerde de kantonrech ter uit het proces-verbaal. "Daar Gesloten was mij niets van bekend, anders had ik het wel laten repareren. De remmen werkten overigens nog pri ma", verzekerde verdachte de rech ter. dagen. De kantonrechter vonniste bij verstek met respectievelijk f50 en f 100 subs. 15 dagen. Met verwijzing naar vermeld ci taat, kon de officier dit nauwelijks geloven. Hij eiste een boete van f 40 subs. 4 dagen. Verdachte bepleitte clementie. "Doordat m'n auto to taal vernield werd, heb ik al een flinke financiële strop", luidde zijn laatste woord. De kantonrechter, maakte er f30 subs. 3 dagen van. Na de botsing bleek, dat de auto van de niet ter zitting verschenen loon ploeger op drie gladde banden stond. Inzake het niet verlenen van voor rang eiste de officier een boete van f60 subs. 6 dagen. Voor het rijden met de gladde banden ("Een ui termate gevaarlijk gebrek") vroeg hij een correctie van f 100 subs. 10 Twee exploitanten van een bekend Leids café-restaurant kregen des tijds een proces-verbaal, omdat zij niet de vereiste vergunningen beza ten. Tijdens een vorige zitting ver klaarde een van hen, dat hij een vakcursus volgde en begin april exa men moest doen. De kantonrechter was toen bereid de zaak tot de zit ting van 16 april aan te houden ten einde deze exploitant in de gele genheid te stellen zijn diploma te to nen. Gisteren liet hjj echter (even als zijn collega) verstek gaan. Hij liet ook na een bericht van verhin dering te zenden. Officier en rechter waren het eens dat de zaak nu zijn beslag moest hebben. Conform de eis veroordeel de de kantonrechter baiden tot een geldboete van f 50 subs. 5 dagen en legde tevens in zijn vonnis de slui ting van het café-restaurant vast.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3