Wassenaar wil niet in gewest Den Haag Toen waren er nog maar drie Raadhuislaan moet beter bestraat worden9 agendi Voor een kwartje je eigen boompje Aan Vuure: .Leiden veel milder en democratischer' Aanvullende huursubsidie Reinigingsdienst Leo van Duijn vanavond op t.v. Politie vraagt getuigen van dodelijk ongeluk Dr. Laarman buitengewoon hoogleraar Voorschotense gemeentelijke kantoren op Goede Vrijdag gesloten To (gai D™ a STAD EN RAND DINSDAG 17 APRnl WASSENAAR Wassenaar zal het tot de volgende gemeente raadsverkiezingen moeten doen met drie wethouders. Na een on gewoon heftige discussie, met name uitgelokt door de heer Schuyer (Open Appèl), besloot de raad dat niet zal worden voorzien in de vacature, ontstaan door het vertrek van mevrouw Le Coultre 'WD). Wethouder Van Dijk zal mede de porteufeuille van onder wijs. sport en recratie beheren. Het voorstel om het wethou dersbestand terug te brengen van vier naar drie, werd vorige maand ingediend door WD-fractieleider mr. Van Vuure. In zijn toelichting verklaarde hij dat de thans reste- terende periode voor een nieuwe wethouder te kort is om zich nog „waar te maken". Zyn voorstel werd gesteund door de CCP-frac tie, die na ampel beraad had be sloten af te stappen van een „af- spiegelingscollge". Indien wèl voor deze methode zou zijn gekozen, komt volgens de CCP-fractie de heer Schuyer in aanmerking voor de wethouderspost. Fulminerend Deze laatste trok fel van leer tegen de WD-fractie en de twee CCP-wethouders Brink en Van Gunsteren. Hij betoogde dat de WD wèl een vierde wethouder zou willen uit eigen kring, maar daarin geen steun had gevonden bij de CCP. „En daarom mogen er nu maar drie wethouders blij ven", zo fulmeerde hij, „met als extra CCP-eis dat de portefeuille van mevrouw Le Coultre in z'n geheel naar wethouder Van Dijk gaat en bijvoorbeeld niet gedeel te llijk naar de burgemeester". De heer Schuyer ziet daarin een bewuste poging om de burgemees ter binnen het college te isoleren en voegde de heer Staab toe: „Ik sta bepaald niet juichen over uw daadkracht, maar meen dat u de kans moet krijgen te tonen, dat u die wel hebt". Ontoelaatbaar Zijn opmerking dat de heren Brink en Van Gunsteren „hun eigen kleinheid willen vergroten om de grootheid van anderen te verkleinen", werd door de andere fractievoorzitters als ontoelaat baar gekenmerkt. Mr. Van Vuure achtte de kri tiek op beide wethouders onver diend en niet passend in de stijl, die men in de Wassenaarse raad gewend is. Na wethouder Van Gunsteren gekanateriseerd te heb ben als „een man die een briljant werkzaam leven achter de rug heeft, maar niet over de timing beschikt om die carrière op tijd af te sluiten", vroeg dhr. Schuyer stemming over het VVD-voorstel. Tesamen met zijn drie fractiege noten verliet hij vervolgens de raadszaal, om na afloop van de stemming te vernemen dat de overgebleven 17 raadsleden una niem vóór handhaving van het huidige wethoudertal hadden ge- Dinsdag LEIDEN De plantsoenendienst van de Leidse universiteit zal don derdag bomen gaan planten op het terrein aan de Witte Singel waar voorheen de wasserij Spronk heeft gezeten. Dat is het eerste resultaat van de actie "Kleur en geur contra blik en slik". Wanneer er voldoende animo is kunnen kinderen van Rijn en Schiekade, Witte Singel, Witte Ro zenstraat en wijde omgeving, tegen betaling van f 0.25 een boom op hun eigen naam krijgen. Zij mogen die dan zelf planten. Er komt dan een bordje aan te hangen, waarop met onuitwisbare inkt staat b.v. Populus Robusta eig. Jan Jansen, 19.4.'73, of WASSENAAR Met 13 tegen 8 stemmen heeft de Was senaarse gemeenteraad zich gisteravond uitgesproken te gen aansluiting van Wassenaar bij het gewest Den Haag. Vóór stemden de vier leden van de fractie van Open Appèl en vier leden van de CCP fractie, onder wie wethouder mr. N. W. A. Brink. Aan de stemming ging een uitvoerig debat vooraf, waaruit niet helemaal bleek hoe de raad zich zal op stellen tegenover een eventuele toetreding tot het Gewest Leiden. Mr. A. van Vuure (WD) ver klaarde dat zijn fractie unaniem tegen de door het Haags Interge meentelijk Overleg voorgestelde re geling is omdat de Gewestwet er nog niet is. De wijze waarop men in de Haag se agglomeratie de kandidaatstelling voor de gewestraad wil regelen, houdt het gevaar in dat er een vierde bestuurslaag ontstaat. De Leidse regeling is veel democra tischer en milder aldus mr. Van Vuure. De CCP-fractie was verdeeld. Er waren voorstanders van aansluiting bij het Haagse gewest, voorstanders voor de Leidse regeling en ook leden die willen wachten met een beslis sing tot dat er een groter Haags/ Leids gewest tot stand gebracht kan worden. De Open Appel-fractie verklaarde zich bij monde van de heer Schuy er voor aansluiting bü Den Haag. „In de nota's die burgemeester en wethouders hebben geproduceerd is vrijwel geen enkel argument voor aansluiting bij Leiden te vinden. Aansluiting bij Den Haag waar borgt meer het handhaven van de autonomie van de gemeente dan bij Leiden het geval is", meende de Open Appèl-woordvoerder. Met name voor aanleg van de Leidse Baan is alleen in Den Haag steun te vinden. Tenslotte vroeg hij zich af of de voorkeur van de VVD voor de Leidse regeling mis schien te verklaren is door de om standigheid dat in het Leidse ge west meer WD-burgemeesters te vinden zijn. Burgemeester mr. Staab ant woordde dat hij en wethouder Brink zich juist hebben uitgesproken voor aansluiting bij Den Haag. Overi gens had de burgemeester wel ern stige bezwaren tegen de gang van zaken in de Haagse agglomeratie. Hij sprak in dit verband van "door- drammen": "Het Haags Interge meentelijk Overleg heeft de ge meenten voor het blok gezet, waar door ze een regeling moeten accepte ren zonder de mogelijkheid om amendementen in te dienen", be sloot de burgemeester. VOORSCHOTEN De aanvraag formulieren voor het aanvragen van aanvullende huursubsidie in Voor schoten voor de periode 1 april 1973 1 april 1974, zijn verkrijgbaar bij de afdeling Financiën, gemeentesecre tarie, Leid sew eg 25. De aanvraag voor aanvullende huur subsidie moet ieder Jaar opnieuw worden gedaan. De termijn voor het aanvragen van deze subsidie sluit per 1 Juli 1973. Burgemeester en Wethouders van Voorschoten laten weten, dat in ver band met de komende Paasdagen de regeling voor het ophalen van huis vuil als volgt Is gewijzigd: op dinsdag 24 april in plaats van maandag 23 april en op woensdag 25 april In plaats van dinsdag 24 april 1973. Sal Lx Acutifoiia eig. Mientje Bos 19.4.73 Het is de bedoeling dat het be treffende kind een beetje op zijn of haar boom "past". Het bij tijd en wijk eens vriendelijk toespreekt (heus daar groeien ze van!) of een -steen of stuk plastic dat hem in de weg zit verwijdert. Met het oog op het aantal etiket ten dat er moet komen wil men wel graag even weten hoeveel kinderen er meedoen. Kinderen die voor een kwartje hun "eigen" boom willen hebben kunnen zich aanmelden bij mevrouw Brussee, Rijn en Schieka de 97, mevrouw Huygens, Witte Singel 28 of bij mevrouw Koolhaas. Rijn en Schiekade 25. Indien er kinderen of ouders voor voelen om donderdag wat van de "troep" die op en langs de gedempte Trekvliet ligt te verzamelen, kun nen ze dat dan ook aan bovenstaan de adressen medelen. Stadhuis (Kamer 204) vergadering commissie ond Morsweg 10 Werkgroep ven,. uur nam., idem leefbaarheid e verfraaiing 8 uur nam. Logegebouw (Steenschuuri jaarvergadering 8 uur nam. Hogewoerd 57, Mlks II. Socièt» homofiele Jongeren 912 uur n»! Mulderkring 38 Modelflat, in i m. 12 uur nam. en 25 uur nam Volmolengracht 19, Well». kei Rode Kruis 2.305 uur nanT^ Breestraat 19 Jeugdhaven, oi soos 25 uur nam. Expressies tieners 7.15—9 uur. Breestraat 19 Sociëteit voor dicapten 25 uur nam. Gerecht 10: Dienstencentrum den) 912 uur nam. Driftstraat 49, spreekuur raadsvrouwe 10.3011.30 uurvoo Rijnsburgerweg 168, Spr. sii Bureau voor levens, en gezim 7.308.30 uur nam. Hooigracht 38, Spr. stichtte» vesting werkende Jongeren 7jj Diamantplein 27, Gespreksar ha'i, 8.15 uur nam. Zudierkerk NCVB, Spr. dhr. Olivier over Noorwegen LEIDEN De belangstelling voor het lot van de Indianen vroeger en nu laait de laatste tijd, weer hoog op. Progressief Amerika gaat gebukt onder een collectief schuldgevoel voor de ondergang van de "roodhui den", beroemdheden als film ster Jane Fonda hebben acties aangezwengeld ten bate van de laatste vertegenwoordigers van de autochtone bevolking van de V.S. Dee Brown schreef "Begraaf mijn hart bij de bocht van de rivierover de laatste kramp achtige pogingen van de Noordamerikaanse Indianen om zich te handhaven tegen de blanke beschaving, en het iverd een bestseller. Inmiddels is er ook een dergelijk boek over de strijd van de Brazili aanse Indianen tegen de "voor uitgang". De educatieve dienst van het Rijksmuseum voor Volkenkun de in Leiden heeft aangehaakt bij deze belangstellingTot 25 april houdt men in het mu seum een expositie over de po sitie van de Noordamerikaanse Indianen. Vanzelfsprekend vormen de gebeurtenissen in Wounded Knee het uitgangs- punt.Op de tentoonstelling wordt via foto's, dia's, films en korte inleidingen duidelijk ge maakt wat er nu precies aan de hand is in dit dorp, waar voor de tweede maal in de ge schiedenis de geweren ter hand zijn genomen in de strijd tus sen blank en rood(De eerste keer werden de Indianen er de finitief verslagen tijdens een bloedbad dat zijn weerga nau welijks kende.) De expositie is dagelijks van 10 tot 5 te bezichtigen. Op de beide paasdagen vanaf 's mid dags 1 uur. Op de foto een por tret van Rode Wolf, één van de meest vooraanstaande lei ders van de Indianen in de laatste helft van de vorige eeuw, toen de Indianen nog eenmaal massaal in opstand kwamen tegen de vernietiging van hun cultuur. RIJNSBURG Vanavond hoopt Vara's actualiteitenrubriek „Achter het nieuws" een reportage uit te zen den over de sluiting van het barcen- trum Leo van Duijn in Rijnsburg. Een dergelijke reportage zou reeds vorige week worden uitgezonden, maar door een teveel aan overig nieuws werd de uitzending opge schorst. Gisteren heeft „Achter het nieuws" nog enkele opnamen in Rijnsburg gemaakt, omdat Leo van Duijn na de eerste opnamen van B en W opdracht heeft gekregen zijn barcentrum te sluiten. Zoals bekend werd van Duijn daartoe door de gemeenteraad gedwongen nadat de kerkeraad van de gereformeerde kerk enkele klach ten had ingediend over de geluids hinder die de naast het centrum ge legen pastorie van deze kerk van de bezoekers zou ondervinden. KATWIJK De korpschef van de Katwijkse politie verzoekt een Jong echtpaar dat in een groene Austin Seven of een Mini Morris reed en in de nacht van de vorige week vrij dag op zaterdag tussen tien over twaalf en tien voo rhalf één getuige was van een ongeluk op de Hoor- neslaan ter hoogte van het wijkcen trum, waarbij een bromfietser be trokken was, zich in verbinding te stellen met de Katwijkse politie. Voorstraat 46. tel. 01718-14041. De bromfietser, een 21-jarige Kat wijkse militair die op het marine vliegkamp Valkenburg was gelegerd, is vermoedelijk gevallen en door vrienden naar huis gebracht. De vol gende dag werd hij dood op zijn bed aangetroffen. De militaiT was naar een feestje geweest. KATWIJK Zondagnacht heeft de drukkerij Albédon-Klop bezoek gehad van twee jonge Noordwijkers, die op het dievenpad waren. Door een ruit in te drukken verschaften zij zich toegang tot de drukkerij. Alle bureauladen werden overhoop ge haald en links en rechts werden ver nielingen aangericht. Er werd niets meegenomen. Voordat de melding op het politie bureau binnenkwam waren de twee Noordwijkers al gepakt. Zij hielden zich nogal verdacht op bij een vrachtauto die bij een aangrenzend bedrijf geparkeerd stond. OEGSTGEEST Bij koninklijk besluit van 22 februari is de heer dr. J. J. Laarman (Prinses Irenelaan 23 in Oegstgeest) benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de parasi tologie aan de Universiteit van Am sterdam (Fac. der Geneeskunde en Fac. der Wiskunde en Natuurwe tenschappen). De heer Laarman, geboren 10 Ja nuari 1921 in Den Haag, studeerde dierkunde met als hoofdrichting pa rasitologie en had als bijvakken plantkunde en landbouwdlerkunde In 1949 legde hij aan de R.U. Leiden zijn doctoraal af. Na zijn kan didaatsexamen is hij als assistent werkzaam geweest op het Zoölogisch Laboratorium van de R.U. Leiden waar hij voornamelijk belast was met de leiding van de medische pro- paedeutische practica. In 1948 werd hij aangesteld op het Laboratorium voor Parasitologie van de medische faculteit in Leiden, waar hij na zijn doctoraal verschillende rangen doorliep. In 1966 werd hij tot lector benoemd. In 1955 promoveerde hij op het proefschrift "The host-seeking be havior of the malaria mosquito Anopheles maculipennis astro- parvus'LSinds 1959 heeft hij de we tenschappelijke leiding van de ge combineerde afdelingen protozoölo- gle en medische entomologie. Daar naast is hij voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Parasito logie en bestuurslid van de afd. Toe gepaste Entomologie van de Ned. Entomologische Vereniging. VOORSCHOTEN Burgemeester en Wethouders van Voorschoten brengen ter kennis, dat de gemeen te-secretarie, de kantoren van de ge meentelijke diensten en bedrijven en het kantoor van de centrale boek houding op Goede Vrijdag, 20 april, gesloten zullen zijn. In verband hiermee zullen de spreekuren van de wethouder voor financiën, sociale voorzieningen en bejaardenzorg, W. Iestra, en van de Wethouder voor maatschappelijk welzijn, Dr. P. S. Pels, op deze dag geen doorgang kunnen vinden. LEIDEN De beide duels om het kampioenschap van het zaterdag voetbal tussen Noordwijk en IJssel- meervogels, die aanvankelijk waren vastgesteld op 21 en 28 april zijn ver schoven naar 12 en 19 mei. A.s. za terdag blijkt IJsselmeervogels niet in gelegenheid te zijn om te spelen en tegen de data 28 april (Bloemencor so Bollenstreek) en 5 mei (Engelse Cupfinale) maakte Noord wijk be zwaar. Het eerste treffen tussen de beide kampioenen zal nu plaats vin den op 12 mei om 16.30 uur in Noordwijk. De return in Spakenburg begint op 19 mei om 18 uur of 18.30 uur. W oensdag den Hogewoerd 57 Troef Yoga en workshop 810 uur nam. Kreatief Sentrum Breestrm Zeefdrukken 8 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) 5a tel* voor kamerbewoners 8.30 nam,1 uur 's nachts Dijkstraat 2a Spreekuur raadsvrouw 1011 uur voorm. Stadhuis Spreekuur sociale vrouw 4.30—6 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven, jeu 7.30—10.30 uur nam. Breestraat 19 Spreekuur Chr. gratiecentrale 78 uur nam. Speeltulngebouw Ten Kate J aardensociëteit Humanitas 2 Oegstgeest (Kennedylaan 11) matle-avond Baha'l 8 uur nam. Rijksherbarium (Schelpen]) kV Kon. Ned. Mij. voor tuinbon ffierr plantkunde Spr. dhr. W. R. Owl de over kamerplanten 8 uur nam. Donderdag Morsweg 10 Werkgroep wonsj Kreatlef Sentrum (Breestmt Pottebakken en bewegingsexpm h( Oegstgeest (Geversstraat sociëteit v.a. 16 jaar 812 uur Stadhuis Spreekuur sociale vrouw 68 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit voor dicapten 25 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twent (voor kamerbewoners en alle den) 9—12 uur nam. Mulderkring 38 Modelflat 10- voorm. en 25 en 79 uur Breestraat 19 Jeugdhaven, 7.3010.30 uur nam. Tltus Brandsmalaan 76 „De boot" Clubhuiswerk handenarbel V 10 uur nam. Leiderdorp Wilhelminastrut Informatie-avond Baha'l 8 Het Mierennest (Morsweg 59) verjassen en sjoelen 8 uur nam Ant. Clubhuls Stichting "Het Hollands Landschap, begunst avond 8 uur nam. Leidse Hout Ned. Ver. van vrouwen contactavond 10 Apothekers Siter rxt' Ai' Seri De avond- nacht- en zondag wordt waargenomen door ap Leiden-Zuld-West, Brahmslaan annt.hpplr Rplrp-r T.iltwpc 4 Oen! SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdlenjll"* (01710)—25202 Voor alle die te lljkhedeD verkeren berelkbsu |tó werkdag van acht uur t uur vjn doorlopend in b d.wjs van vrildag acht t maandag acht uur v.m Vogelasle) Anna Paulownastraat 15 U Gewonde- en uitgeputte vogels M 34687 Release Hulpverleningsdienst Release; we Rijn 20a cel 24555 Ma t/tt 8-10 uur nam bovendien dlna) zat. 2-5 uur nam met ulzonderla vrijdagmiddag Koord-studio Koord-studio, gewoon huls too lm wone mensen met gewone en o" ne vragen Hooigracht 62a 46109 Dienstencentrum Noordeindsplein 2b, tel. 40483, mene Informatie dagelijks tm uur voorm. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging LeU Aanvragen oulp oejaarden en durlg zieken en gezinsverzorging.! 45, tel. 49441 (maandag t.ejn 910 uur voorm.) Aanvragen voor erkerkelljke opleldingoouuwv» - ^insverzorglng. »11nsburg*rw«B H 53336. Dienstverlening Humanita» gracht 246a Spreekuur maanc 2.30 nuui nam., woensdag 9- voorm. tel 26277 Moeders voor moeders Actie "Moeders voor moeders' gaven zuster E Janssen* NU" Hofdljck 32. Oegstgeest. tel. I VOORSCHOTEN In Voorschoten maakt sinds mei vorig Jaar de auto buslijn 46 een slinger door de Vüet- wijk. De vreugde om de bus vlak bij de deur te krijgen is voor enige bewoners allang weer over. Door Joop Peeters In totaal 46 gezinnen van de Raad huislaan en de Einsteinlaan hebben een brief geschreven naar b. en w. van Voorschoten met het verzoek deze autobuslijn eventueel weer om te leggen, zo mogelijk eenrichting verkeer in te stellen en wanneer dat ook niet mogelijk is om dan de Raadhuislaan te asfalteren, waar door de trilling in de huizen zou op houden. Die brief ging de deur uit op 5 mei 1972. Op 16 oktober 1972 kwam er een antwoord van b. en w. dat de bewoners hevig teleurstelde. Thans is er by na een Jaar verstreken en vooral de eigenaren van de wonin gen langs de Raadhuislaan zien het helemaal niet meer zitten. De heer A. Koops, Raadhuislaan 25, schreef vorig Jaar de brief en kreeg ook antwoord. Het antwoord van b. en w. beschrijft uitvoerig de ziens wijze van de NZHVM en over de as faltering wordt gezegd dat daar het geld toe ontbreekt. In de woning van de familie Koops zijn de eerste scheuren al te zien. Deze naoorlog se woningwetwoning, enige Jaren door de gemeente verkocht aan de huidige bewoner, trilt inder daad zodra er een zware autobus voorbij komt. "Ik heb er nooit bij stil gestaan dat de NZHVM zulke lange dagen maakt. 's-Morgens kort na vijf uur komt de eerste bus al voorbij en dat gaat door tot bijna twee uur in de nacht. Vooral de eerste en de laatste bus sen van eeü lange dag veroorzaken door hun snelheid de meeste trillin gen", aldus een moedeloze heer Koops. Mevrouw Koops heeft een heel lijstje, keurig op data staan de diverse ongevallen op het eerste stuk Raadhuislaan. Het zijn er onge veer twintig in een Jaar tijd. De heer en mevrouw Koops begrij pen echt wel dat de NZHVM niet weer de busroute willen verleggen, maar zij weten ook heel erg goed dat de huidige Raadhuislaan niet ge schikt is als in- en afvoerweg voor de gehele Vlietwijk. De Raadhuislaan bij de viersprong bij het Raadhuis als een brede weg, die na vijftig me ter een smalle weg wordt omdat de ruimte opgeofferd is aan plantsoen en parkeerruimte. Bovendien komen vooral in het weekeinde vele auto mobilisten "verdwaald" op de Raad- hulslaan. Op de viersprong bij het Raadhuis ontbreekt nog steeds een verkeersbord. Onbekende automobi listen veronderstellen dat de door gaande weg recht door gaat, maar deze slaat af naar links. Alleen op het wegdek is de richting "Leiden" aan gegeven. Staat er een andere auto op de wegletters, dan wordt de viersprong een zoekplaatje. „We hebben een keurige brief van twee volgetypte kantjes als antwoord gekregen van B. en W., maar het ontbreekt in deze brief aan de zienswijze van het gemeentebestuur. Wat de NZVHM wil is wet en onze vraag over asfaltering wordt afge daan met de mededeling, dat asfalte ring wel noodzakelijk is omdat ge luidshinder en trilling dan tot het verleden zullen behoren, maar dat asfaltering alleen mogelijk is met een algehele reconstruktie van de Raadhuislaan en dat daar het geld voor ontbreekt," vertelt de heer Koops en vervolgt: „Dat zal allemaal wel waar zijn, maar daarmede zijn de problemen niet weg. De Badhuis weg is wel in orde gemaakt voor het autobusverkeer, waarom dan de Raadhuislaan niet. De Prins Bern- hardlaan is zelfs van een asfaltlaag voorzien toen de autobussen tijde lijk deze laan gebruikten in verband met de reconstructie van de ver- keerstraverse". De heer en mevrouw Koops over wegen thans om nogmaals een brief te schrijven maar dan gericht aan de gemeenteraad en niet aan het College van burgemeester en wethouders. Op deze wijze proberen zij een discussie in de raad uit te lokken over de Raadhuislaan, die te smal blijkt en als voorrangsweg een gevaarlijke weg is mede door de vele kinderen, die dagelijks het instruk- tie bad per fiets bezoeken. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: beidscb Dagblad Witte Singel 1 - Lelden Postbus 54 Giro 57055 Telefoon directie en adminis^1 tie 01710-25041. TelefooD redactie O171O-21507 Hoofdredacteur Han Mulde» Maandabonnement Kwartaalabonnement Per post Losse nummers (M Abonnementsgelden bij «00^ betaling te voldoen Bij auto®» tlsche overschrijving geeD otü nlstratle- eD Incassokosten Nabezorglng tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.O0 uur TelefooD 01710-30600

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2