ieuwe mode vraagt weer goed figuur Vestje dat past bij truitje Twomax. LONDEN Mode is een kei- ■de wereld en Engelands toetreden tot de EG schijnt de Intente Coriale ook niet har telijker te hebben gemaakt. De modebeurs opende nog voordat de Franse Prêt a Por ter de deuren sloot. De dames en heren gunnen elkaar het licht in de ogen niet in het ge vecht om de klanten. Een ander kenmerk van de modewereld is de grote ge heimzinnigheid. Zoals in Pa rijs mijden ook in Londen de "grote" ontwerpers de officiële heurs. Zij houden hun eigen ihow bijna clandestien ergens anders, doen moeilijk over fo- fo's, met als argument dat an ders alle nieuwe ideeën onmid dellijk door de massaconfectie eouden worden gestolen. Deze stelling is door de gezag hebbende modejournaliste Janet Street Porter een maand voor de beurs opende aangevallen. Zij schreef in de Evening Standard: "De Engelse mode is dood. Na de miniskirt van Mary Quany in de sestiger jaren is er niets meer ge beurd. We zien de ene opleving na de andore. De ontwerpers die wat hunnen, zijn zo met zichzelf be- dat ze een elite-clubje zijn ge worden; van en voor de "Beautiful People". Zij hebben geen enkele in vloed op het modebeeld en ik ben er zo langzamerhand op uitgeke ken". Deze zelfkritiek is typerend voor to Engelsen, maar van buiten landers verdragen ze slecht kri tiek. Daarom hebben we een En gelsman gevraagd om in de illus- hatie zijn visie van de Engelse mo de voor '73 te geven. Zijn naam is Dorek Peterson en hij is leerling het Hammersmith College of In het Engelse modegebeuren spelen de kunstacademisch een be langrijke rol. Hier worden mode ontwerpers opgeleid en veel oor spronkelijke ideeën komen regel recht van de schoolbanken. Na de academie is het vaak afgelopen, met de vrijheid, maar het is moei lijk een eigen stijl te ontwikkelen of uit te werken. Te vaak is het roofbouw. Hoge produktie droogt bron van inspiratie snel op. Zakelijk Maar toch is het in Engeland mogelijk om onafhankelijk te blij ven. Er zijn, in tegenstelling met Nederland, ontelbare boetiekjes, die hun eigen ontwerpers hebben. Met een naaimachine en een paar meter stof kim Je voor een paar Door Anke Brusse Tekeningen Derek Peterson pond per week een stalletje ope nen in een van de overdekte markten. Hoe belangrijk het is om de zakelijke kant goed te regelen, bleek duidelijk op de modeshow, van de uitverkoren ontwerpers. De show van de "Grote Tien" werd passend gehouden in de Royal College of Art, waar de helft van hen hun opleiding had gekregen. De RCA staat op gelijk niveau, met een universiteit en Je krijgt er titels zoals de student in wis kunde, en rechten op de univer siteit. Jean Muir De rustigste ontwerper van de groep, Jean Muir, is de enige, die een vergelijking met het ouderwet se idee van een "couturier" doorstaan. Haar kleren dragen onmisken baar een heel eigen stempel, zij is conservatief in de laatste van haar stoffen, met zachte vaak ef fen kleuren, zijden, Jersey, soe pele crepe en dunne chiffon soms gecombineerd met leer of suède, die een nachtmerrie zijn voor de naaisters. De bedrieglijke eenvoud van haar Jurken maakt ze zo flatteus en nauwelijks te dateren. Het modehuis heeft te vergeefs haar collectie naar Ne derland gehaald. Jammer, maar wel begrijpelijk, want de prijzen liegen er ook niet om. O ver hemd j urk Zakelijk een groot succes is John Bates, die ontwerpt voor het merk Jean Varon. Op de show kwam zijn veelzijdig talent niet goed over. Zijn collectie mist een lijn, 't bleef een allegaartje van ideeën. John Bates, die trots ver telt, dat hij nooit een officiële op leiding heeft gehad, is een kei harde werker en heeft een enor me produktie. Hij is een ontwer per, die niet bang is voor de mas saconfectie, niet veel Nederland se vrouwen zullen zich realiseren, dat zij een John Bates in de kast hebben hangen, omdat er een C. en A.-merkJe in zit. Hij is een van de weinige ontwerpers die nooit de aandacht voor de Jurk heeft verloren. Deze zomer heeft hij de overhemdjurk in ere her steld, versierd met gefronste stro ken. Zijn beeld is opgewekt, blij en vooral verkoopbaar. Mary Quant Mary Quant blijft met haar Ginger Group ontwerpen voor de Jonge actieve vrouw, maar het is duidelijk, dat voor haar mode niet meer op de eerste plaats komt. Zij heeft te veel andere in teressen, zoals haar cosmetica en lingerie. De voorvechtster van de miniskirt blijft- en dat is heel vreemd voor Engeland - ook 's- avonds in het kort. Ze maakte een nieuwe succesvolle versie van het traditionele zwarte cock tailjurkje. Verkleedpartij Maar het was het werk van de verworpen "elite-ontwerpers" dat de show tot een spektakelstuk maakte. De vlinderachtige "de butante-gewaden" onder fluwe len Robin Hood-capes van Gi- na Fratini, de overdadige ooster se rijkdom van de stoffen van Thea Porter en de clowneske fantasiën van Zandra Rhodes zijn zalig om naar te kijken. Met mode hebben ze weinig te ma ken. Het blijft een verkleedpar tij, maar is wel een uiting van de Engelse behoefte om zich te ver liezen in het spelen van een rol, verscholen achter een masker. Het is een soort exibitionisme zonder Je bloot te geven. Bill Gibb Bill Gibb, een andere extrava gante ontwerper bracht dit keer naast zijn avondcreaties, ook een serie Jassen. Het moet enorm moeilijk voor hem zijn geweest. Hij heeft een enorm gevoel voor details. Kleine accenten van borduursels, de naden zitten pre cies op de Juiste plaats. Niet alle jassen waren even gelukkig maar het idee was doordacht tot een indrukwekkende eenheid. Zijn belangrijkste bron van in spiratie leek de veertigaer Jaren zoals ook voor Ossie Clark. Ossie Clark, dertig Jaar oud, is gedood verfd als Londens meest creatieve ontwerper. In de Tate Galery, Londens stedelijke museum hangt z'n portret met poes Percy en voor Celia, geschilderd door David Hockney. In '66 regelrecht van school, natuurlijk 't Royal Colle ge of Art, ging hij werken met partner Alice Pollock voor Quo rum, aanvankelijk een winkel aan de Kings Road. In '69 werden zij overgenomen door 'n groot mode huis, Radüey Fashions. Zij behiel den hun eigen karakter en konden zich miu, verlost van zakelijke be slommeringen, concentreren op 't ontwerpen. Quorum is nu niet alleen 't eti ket van Ossie Clark en Alice Pol lock maar ook van de andere Jon ge ontwerpers zoals b.c. Sharidan Barnett van Hammersmith. In ieder kledingstuk is duidelijk aan gegeven van wie het ontwerp is. Quorum is in Nederland verkrijg baar bij Fong Leng in Amsterdam en Hans Puk in Den Haag. De ontwerpers van dit werk hebben 'n gemeenschappelijke liefde voor de veertiger Jaren, toen de nadruk op de schouder lag. Zelfs de dunne chiffon-avondjurken van Ossie hebben schoudervullingen. Nostalgie Deze nostalgie was ook op de confectiebeurs merkbaar. De En gelse kranten hebben de mode voor '73 al afgedaan als een revival van de vijftiger Jaren. Het was onver mijdelijk dat met de opleving van de rock and roll-muziek ook de mode uit die tijd weer belangstel ling zou krijgen. De jasjes van Teddy Boys met contrasterende shawlkragen zijn door de vrouwenmode overge nomen. De Teddy Boys zijn een fenomeen van de vijftiger jaren, maar hun kletng lijtot ver dacht veel op die van de Holly wood-gangsters van de veertiger Jaren. Dior's New Look is van '47 Modestijlen vervagen, lopen door elkaar en zijn moeilijk te dateren, het verschil is een verandering van sfeer. De veertiger Jaren zijn serieus, gaan nog gebukt onder 't stempel van de oorlog. Ingehouden vrou welijkheid wordt verhuld door een uniform. De vijftiger Jaren sprin gen uit de band. Op twee manieren het best te illustreren met twee filmsterren: Schoongewassen Do- ris Day en sexsymbool Marilyn Monroe. Het suikerzoete buurmeis je Doris, in een driekwartbroek, een boothals trui en een wespen- taille en de "pin-up" Marilyn, barstend uit een getailleerd man telpak, een split in de rok en kou sen met naden. De mode van de veertiger Jaren was nooit uitbun dig ordinair. Rondlopend op de beurs, wordt 't 'n sport om het tijdperk van in spiratie te ontdekken en te date ren. Snel is het duidelijk, dat tri cotage het best bij de tijd is. Glynn Manson (ingekocht door de Bijenkorf) is een breifabri kant, die met succes heeft terug gegrepen op het verleden. Een mengeling van veertiger, en vijf tiger Jaren-invloeden zijn samen-, gebracht in een homogene collec tie. De kleine Jacuard-patroontJes in bordeaurood, flessengroen en bruin tegen een camel achter grond en een dunne, stekende ruiten doen denken aan ouder wetse mannensli povers. Er zijn truitjes met schoudervullin gen, maar ook met boothalzen. enorme tailleboorden en in bre de strepen. Een lang volumuneus vestjasje met een strikceintuur bij Two max, gebreid in zwart en wit in een tweedeffect, was het vol gens onze tekenaar. Dit is het enige voorbeeld van het mode beeld waar de studenten en ook Parijs op 't ogenblik mee bezig zijn. Slecht Jurken komen er slecht af. Er zijn veel geplooide overhemdjur ken met strikkragen, die vaak doen vermoeden, dat de ontwer per met het bovenstuk geen raad wist. Jasfabrikanten hebben het de laatste Jaren moeilijk gehad en nu alles op alles gezet in de strijd op leven en dood. Jassen worden gemaakt in twee lengtes, op de knie en halverwege de dij. Het zijn swaggers met een alles omvattende ruimte, vooral in de rug en een laag ingezette mouw- lijn. Ze hebben een paar grote knopen of slaan over met een losse strikceintuur. Als vrijetijdskleding blij ven spijkerbroeken belangrijk, vooral de overalls. Maar ze wor den nu geborduurd, zelfs met lo vertjes bestikt. Mantelpakken zijn weer be langrijk geworden. Het mantel pak van Ossie Clark werd een succes, omdat hij de stemming van de veertiger laren wist over te brengen naar 1973. Maar het pak van Just John, die de vijf tiger Jaren klakkeloos copieerde werd een fiasco. Een privival is meer dan een oud patroon uit een stoffige la tevoorschijn ha len. Het is treffend dat er zoals in die Jaren weer een hang is naar pas en maatwerk. De tijd van de nonchalante mode, waarbij al leen maar belangrijk was of iets lekker zat is voorbij. Niet alleen vakmanschap maar ook een goed figuur is weer vereist.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13