Deze kinderen verkreukelen onder bijzonder onderwijs" itterlaan en Burggravenlaan geen racebaan Lezers schrijven WONEN IN LEIDEN iVog lang niet aan de beurt ■r»S' 1 J )EN John staat een beetje gramstorig voor meneer Goddijn. „Ik kom even vertel et ik eruit gestuurd ben en dat ik het daar niet mee eens ben. Ik verschoof alleen huk en toen werd ik eruit geslingerd". Goddijn: „Ik vermoed, dat je wel een beetje sjotten jennen, want je wordt er niet zomaar uitgestuurd, maar laten we de zaak in de uitzoeken". zit de Franse lerares met zes ondeugend kijkende leerlingen rondom de tafel, j: „Ik geef toe dat ik wel eens vervelend ben, maar vandaag was dat niet zo". De le- „Ach joh, je zit erbij of het je niet interesseert en daardoor verstoor je de les. Als iedereen mee wil doen kan ik geen les geven". Goddijn, het hoofd van de school, ikt John de belofte dat hij zich rustig zal houden en de vrede is voorlopig weer ge- '<T .d". flAG 16 APRIL 1973 '\choolhoofd Goddijn van de VBO-LOMschool: ADVERTENTIE TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie. blüft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 jaar het betrouwbare juweliers adres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 de gang zegt het schoolhoofd: met vakleerkrachten heb jtjjd wat meer moeilijkheden dan met de vaste leraren. Het wel of de jongens voelen dat ze daar wat meer kunnen uien en dan zullen ze het niet laten. Het kunnen echt don- lagsdAtenen. zijn. En dan is dit een klas met zés leerlingen. De mg wi de klassen flink vergroten. Begrijp je wat voor mp dat voor deze jonge mensen kan betekenen? Deze be lying, die nu door staatssecretaris Schelfhout zal worden gevoerd, gaat over twintig VBO-LOM-scholen in heel Ne- l Het zal hem misschien de salarissen van twintig leer- jiten minder kosten. En het gevolg voor de leerlingen is ernstig. Ik zal je uitleggen waarom. VBO-LOM-school (voortgezet betekent natuurlijk wel, dat je in één gewoon onderwijs voor kinde- klas bijvoorbeeld acht kinderen met ét leer- en opvoedingsmoeilijk- acht specifieke moeilijkheden zitten J is een vervolg op de lagere die elk hun eigen benadering behoe- ■sehool. De leerlingen die van ven. iool komen (er zijn er drie in Ik ben deze school drie jaar ge gaan gewoonlijk naar ITO, leden begonnen. Ik was toen nog hoofd van de lagere LOM-school en ik bleef steeds met een aantal kin- Tlne r deren zitten die gewoon nergens naar toe konden. In gewone scholen zou den ze verdrinken. Drie jaar geleden begon ik met een klasje van elf leer lingen. Dit jaar zijn er al vijf klas- LHAO. Een aantal van de leer- sen en rik vermoed, dat we het ko- F| is daar qua intelligentie niet mende jaar zeven of acht klassen it voor. Die kunnen best het nodig zullen hebben. ■diploma halen maar er is één niet in die hui- leerfabrie ken. Ze hebben pro- bjj het leren en zolang ze op goed worden opgevangen zijn r mfcn verdere moelykheden. Ge- dat echter niet, en dat kan op Hki' ewone school niet, dan komen kinderen verkreukeld in de Kritisch 'totj chappij. De problemen die ze zyn op zichzelf helemaal niet listig. Ze zijn bijvoorbeeld lees- kimnen slecht onthouden, of twaalf tot zeventien jaar opbloeien i van de leerlingen dat ze kritisch zijn Tegenover zichzelf, tegenover hun klasgenootjes en net zo goed tegen over ons. Velegen kinderen zie je brutaal worden en dat doet me goed. Het is de enige kans om je te hand haven in de maatschappij: kritisch zijn. Wat betreft de toelating tot de school: iedere leerling moet op drie punten worden bekekenpedago- gisch-didactisch, psychologisch en op zijn specifieke storingen. Als hij op alle punten geen afwijkingen heeft kunnen we hem (of haar) niet opne men. Dan kan hij net zo goed naar een gewone school gaan. Inspanning Een blik in één van de klassen in het schoolgebouw Zuidsingel. iny Vink Deze school aan de Zuidsingel heeft een streekfunctie. Het is de enige in de'verre omtrek en we hebben leer lingen uit de hele streek, van Alphen en Boskoop tot Noordwük en Kat wijk". aan epileptie. Sommigen heb- eld( sychische problemen. de school. Kinderen die met enorme angstcomplexen rondliepen en die ze goed worden opgevangen en onder behandeling van een psychia- te bewegen met hun pro- ter stonden bleken met behulp van leraar en klasgenootjes een heel stuk weerbaarder geworden te zijn. Goddijn: „We eisen min of meer zodat het in feite geen pro- meer is, kunnen ze zich later laven in de maatschappij. Dat Het lesgeven aan déze opgroeiende jongeren vergt enorm veel inspan ning. Een leerkracht die niet genoeg idealisme en accepteringsvermoen bezit, zal het nooit redden. Ik heb hetzelf altijd met enorm veel plezier gedaan en ik ga straks echte met te genzin met pensioen. De resultaten die je hier kunt boeken zijn echt ge weldig. Daarom doet het me ook zeer, dat ze die klassedeler willen opvoe ren. Die was eerst acht (per klas) en dat wil Schelfhout nu verhogen naar tien a twaalf. En echt, zo kun je nauwelijks werken. Goed werken be doel ik. Je voorkomt door onze manier van lesgeven dat een aantal mensen ver kreukeld in de maatschappij terecht komt. Maai* de basisgedachte die achter de plannen van Schelfhout zit, is, dat hij bijzondere scholen een vorm van discriminiatie vindt. Hij gaat ervan uit, dat het publiek denkt: buitengewoon onderwijs is voor debielen dus we moeten die kin deren daarvoor behoeden. Nou, het zijn heel normale kinderen en dat weten ze zelf ook wel. Alleen moeten ze goed begeleid worden en dat kan nu eenmaal niet bij dat massale on derwijs" (Foto Jan Holvast) LEIDEN De kleine meid is juist terug uit het ziekenhuis. Haar moeder, mevrouw Springer uit de Paul Krugerstraat, is er nog steeds bibberig van. ,En dat dat nou juist mij moet overko men. Ik zet de chloor en alle ge vaarlijke dingen altijd zo hoog weg. Ik heb tegen die man van huisvesting gezegd: er moet zeker nog iets ergers gebeuren voor we eens een fatsoenlijk huis krijgen. Hij zed: mevrouw, u hoeft er \*x>rlopig niet op te rekenen, u bent nog lang niet aan de beurt". Het huisje in de Paul Kruger straat is een tweekamerkwonink- je. Eén kamer is door een glazen wand in tweeën gedeeld, zodat de twee meisjes, één van zeven en één van twee, een eigen kamertje hebben. Nu is het ouderlijk bed al eens door de vloei' gezakt en uit het gat dat daardoor is ontstaan zijn vele muizen gekropen, die ook op de kinderbedjes ronddarren. Ten einde raad heeft vader Springer muizenücorrels in het gat gestrooid en het gat goed afge dekt. De kleine meid zag toch kans erin te kruipen en van die paarse korrels te snoepen. Toen haar moeder haar in de gaten kreeg, met al die paarse verf op haar snoetje, heeft ze haar direct laten overgeven Maar de maag moest, in het ziekenhuis, toch nog twee keer worden leeggepompt. Mevrouw Springer: „Ik weet het ook niet meer hoor. Het is hier enorm vochtig. Overal zitten vochtzwammen. Met de oudste hebben we geen last. Maar de kleinste slaapt vrijwel nooit. Ze huilt maar 's nacht en ik loop met haar op en neer. Dan is m'n man weer wakker en de buren ook. Ik heb een medische verklaring en een urgentaeverklaring. Zij heeft bronchitis en ze moet eigen lijk alleen slapen. Het komt er nu op neer, dat ik met m'n twee kin deren in het grote bed slaap en m'n man in het bed van de oud ste. Dat is toch geen huwelijk zo? Ik wil graag dat m'n kinderen behoorlijk opgroeien, maar er is voor ons al geen ruimte u-at voor toekomst kan ik ze bieden?" RONNY VINK Verzet tegen Galgewater brug LEIDETi In een brief aan de gemeenteraad hebben de werkgroep milieubeheer van de Leidse univer siteit en de werkgroep binnenstad zich verzet tegen de voorgenomen bouw van de Galgewaterbrug als ver binding tussen de gedempte Trek- vliet en de Morssingel. De briefschrijvers vragen zich af hoeveel oude huizen gerenoveerd zou den kunnen worden wanneer het mil joenenoffer, dat Leiden de komende jaren ondoordacht en wellicht onge wild aan de auto zal brengen, zou worden besteed aan een zinvol stads herstel. De manier om hieraan in houd te geven zou volgens hen zijn, dat Gemeentewerken opdracht zou krijgen om een plan uit te werken, dat het openbaar vervoer, het fiets en voetgangersverkeer bevordert en het autoverkeer naar en binnen de stad selectief beperkt. BERAAD O VER VEEMARKT- KALENDER DEN HAAG LEIDEN Een Leid se delegatie, bestaande uit wethouder Lijten van economische zaken en twee ambtenaren van het stadhuis heeft vanmiddag deelgenomen aan het beraad over de veemarkt-kalen der. De directeur-genoeraal voor de voedselvoorziening hield dit beraad op het ministerie van Landbouw met vertegenwoordigers van steden, die een belangrijke veemarkt hebben. Het probleem is de sluiting van de Rotterdamse veemarkt. Leiden heeft aan gedrongen op het momopolie by de overneming van deze functie, waartegen andere steden (Gouda, Utrecht en Den Bosch) zich hebben verzet. Mede op grond van deze niet open bare vergadering, waarin ook de veehandel vertegenwoordigd was. zal het ministerie van Landbouw de mi nister van Binnenlandse Zaken advi seren over de veemarktkalender. klonk als muziek in de oren te dat de oudercommissies van de en kleuterscholen voor open en bijzonder onderwijs in de ring van De Sitterlaan aan de aiteraad een schrijven hebben it, waarin zij pleiten het door- 1 verkeer op bovengenoemde we- weren Maar niet alleen de fr(roep milieubeheer aan de uni- ie Leiden stelt zich achter de van deze gezamenlijke ouder- ya dssies, doch ook de pastores van jjjg rondom De Sitterlaan en Qt( pavenlaan zijn het met de be- lk n eens, gezien de gevaren, die M(j. (ring van het plan met zich tengt. (Waar blijft de reactie ie medici uit deze omgeving?) bekend, gaat het om de leti -itructie van de rijbaan van De rlaan, gevolgd mogelijk later ook de Burggravenlaan, die ver houdt met het creëren van een Ier van de Sumatrastraat, de Lammenschansweg. Dit is ffl alleen te verwezenlijken door 't in van de nodige panden, >an de Lage Rijndijk, Utrecht- d en Hoge Rijndijk en het heid aanvaardbare oplossing gezocht het auto- en vrachtverkeer tot een minimum te beperken en het aantal ongelukken op de weg liefst tot nul te reduceren. Doch nu zou men door de geplande doorbraak Juist deze za ken gaan stimuleren. Hoe meer er van deze verkeersaders in de stad komen, hoe groter chaos van verkeersborden en verkeerslich ten en hoe meer het racen in de hand wordt gewerkt. Als het zo door gaat met het aanleggen van dergelij ke wegen, wordt het op den duur een gekkenhuis en Leiden niet meer woon- en leefbaar. Moet de rust en veiligheid van de mens dan maar opgeofferd worden aan het verkeer? Heeft dit proiriteit boven het wel- zyn en de woon- en leefbaarheid van de Leidse ingezetenen? Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. '•a van twee bruggen, één over «Ja bij de Lage Rijndijk en één Rijn bij de Catharinastraat *atse Jaagpad, met de nodige Plichten bij de resp. kruisin- fflar. is voor iedereen duidelijk, dat, verkeersader gerealiseerd zou de intensiviteit van het ver- ^erroepelijk zal toenemen en de dag, maar, vanwe- s vrachtverkeer ook 's nachts "Ie chtrust). tóts dus het doorgaand verkeer "to, zou luist het tegenoverge- Irierdoor worden bereikt en het v»n Trojc worden binnenge- •De actie hiertegen door bo omde groepen is mij dan ook ar ik hoop van alle bewoners, deze, in het plan opgenomen itovtder wonen, uit het hart ge il ^ege wordt het probleem be- tol en naar een voor de mens Onlangs is er, in verband met deze doorbraak, ook geattendeerd op de belangrijkheid van de z.g. "uitvalswe gen", ten b^ioeve van de brandweer, die haar kazerne krijgt in de Waard. Misschien zou hiervoor een oplos sing in deze richting gevonden kun nen -'•orden, dat er in Zuidwest en in Morskwartier een dépendance van de brandweer komt. Vandaar uit kan in deze wijken snelle en effectieve hulp geboden worden. Schiet de hulp te kort, dan kan het materleöl aange vuld worden van uit het "moederge bouw" in de Waard. Kosten te groot voor het uitvoeren van dit denkbeeld. Welke enorme bedragen zullen er mee gemoeid ziin met het realiseren van deze ver keersweg? (onteigening woningen, bruggen bouwen, verkeerslichten) Mogelijk kunnen de gelden voor in vestering van dépendances gefinan cierd worden van de rente van het to tale miljoenenproject. Het spreekwoord zegt: "Leringen wekken, voorbeelden strekken". Mag ik n.a.v. dit spreekwoord wijzen op het plan, opgesteld door Stad en Landschap in R'dam dat er van uit gaat, dat het snelverkeer helemaal uit Middelburgs binnenstad wordt ge weerd. En dit is toch een stad in een re creatiegebied, die 's zomers duizen den en nog eens duizenden toerist trekt uit binnen- en buitenland. Het is geenszins mijn bedoeling in breuk te maken op de gang van za ken van de protesterende partijen, neen, ik kan de pogingen van hen daartoe slechts toejuichen. Mijn wens is dat er een samenbun deling komt van de protesterende partijen om in gemeenschappelijk verband op te trekken, teneinde meer kracht bij te zetten in de pogingen tegen het verwezenlijken van het on derhavige plan, in casu de doorbraak van Sumatrastraat naar Lammen schansweg. Kunnen we b.v. niet ko men tot het verzamelen van hand tekeningen van alle bewoners, die langs de betreffende route wonen en deze als petitionnement indienen bij het college van B. en W. en/of de ge meenteraad? Gaat men terug in de geschiedenis van Leiden, dan werden in het begin van deze eeuw door de toen aan het bewind zijnde bestuurscolleges be paalde slopingen en doorbraken op dat moment van groot belang geacht maar die nu vaak betreurd worden, omdat ze achtera/ gezien niet nodig waren. Ik wijs terloops op 't interes sante artikel van J. A. Groen Jr., in het tijdschrift "Nederlands Hostoriën inzake het verdwijnen van de comfor tabele, geen luchtvervullende tram: "Gedane zaken nemen geen keer, en achteraf vaststellen van het feit dat "de Blauwe Tram" beter had kun nen blijven brengt ons wel vaak terug in onze herinnering, maar niet meer op de weg. Maar al te vaak denken wij op onze steeds voller wordende hoofdwegen aan de verkeersdeskun- digen van toen, die het zo goed wisten en hun zinnen ten opzichte van de autobus doordreven. Hadden zij maar vrije trambanen bewerkstelligd waar langs het openbaar vervoer zich on afhankelijk en snel kon voortbewe gen, dan waren we nu èn in de toe komst voor veelheden aan wachttij den improduktiviteit en ergernis ge spaard gebleven". Blijkens een folder, die onlangs in de brievenbussen van de woningen in de stad terecht kwam, moeten er zo nodig busbanen komen voor uitbrei ding van het openbaar vervoer. Het is niet te hopen, dat onze "vroede va deren" in de greep verzeild zijn ge raakt van de "verkeerswegenrage". A. HOLLEBEEK Buggravenlaan 196 Leiden. Kleuters in de kou Hoe dikwijls wordt niet de kreet gehoord dat er zo weinig voor de be jaarden wordt gedaan en dat zij al tijd maar thuis zitten. Daarom zou ik me kunnen voorstellen, dat zij vertederd zouden zijn als speciaal voor hen zo'n honderd kleuters en kele liedjes komen zingen. Maar niets minder is waar. De kinderen van de Nutskleuterschool "Skippy" aan de Thorbeckestraat stonden in de zaterdag "kou". Het "publiek", dat voor hen kwam op draven, was bedroevend. De -oudjes die een plaatsje hadden gezocht in de ontspanningsruimte van het Dienstencentrum aan de Kwartel straat, waren op twee handen te tellen Toen de drumband met daarach ter de kinderen voor de flatjes van het Dienstencentrum liep, werd er slechts hier en daar een deur ge opend en keken enkele bejaarden over de galerij wat dit "kabaal" te betekenen had. Daarna verdween het merendeel snel naar binnen. En zo proberen jeugd, samen met leidsters en ouders, het de ouderen in de samenleving zo aangenaam mogelijk te maken. Waarschijnlijk wordt het niet op prijs gesteld. Ei genlijk kan dit bevestigend worden beantwoord want de opkomst was een duidelijk antwoord. Wat voor werk hebben de leidsters niet verzet voor alles in kannen en kruiken was. Zij hebben hun uiterste best gedaan om de kinde ren van een prachtige en kleurige "palmpasenstok" te voorzien (hon derd stuks!) en dat voor hooguit twaalf mensen. De leidsters moeten zich zonder meer gefrusteerd heb ben gevoeld. Dagelijks zit het Dien stencentrum stampvol. Was het nu dan zo veel moeite geweest om ook eens wat belangstelling voor de al lerkleinsten te tonen? Als ouder van één van de kleuters ben ik geneigd zijn te zeggen: "Mijn kind mag nooit meer ergens aan mee doen, dat voor de bejaarden wordt georganiseerd, want zij stellen er toch geen prijs op". Uitgezonderd dan die enkeling, die wel de moeite nam de jeugd te begroeten. Maar ik dacht, dat het voor de leidsters, die bovendien nog een aardigheidje overhandigden, een goede leer voor de volgende keer is geweest. J. P. WESTERLAKEN. Talingstraat 16, Alphen aan den Rijn. I erdraaide informatie In uw blad van 7 april plaatste u een heel aandoenlijk verhaaltje over een Hongaarse Zuidafrikaan en een zwart meisje, die in Zuid-Afrika geen verkering mochten hebben en daarom naar Franeker in Friesland zijn uitgeweken. Ik wil niet ontken nen, dat het wel waar zou kunnen zijn, maar er zijn toch twee dingen die mij aan de geloofwaardigheid er van doen twijfelen. In de eerste plaats wordt het meisje als een Swa- hili beschreven. In Zuid-Afrika ko men echter helemaal geen Swahilis voor! De Swahili-stam komt wel in Kenia en Tanzanië voor, ongeveer 3.000 kilometer van Zuid-Afrika ver wijderd. In de tweede plaats heet zij. volgens uw bericht, Sofia Absalon. De naam Absalon komt onder de zwarten in Zuid-Afrika echter geheel en al niet voor. Trouwens, het is niet eens een Afrikaanse naam. Dit soort berichtgeving over Zuid- Afrika is een typisch voorbeeld van de verdraaide en soms zelfs onware informatie, die over dit land ver spreid wordt. Het komt mij voor, dat men al te vaak berichten over neemt zonder de geloofwaardigheid ervan na te gaan. Waarom? Omdat sommige mensen er vast van over tuigd zijn, dat Zuid-Affrika een hel van onrecht en discriminatie is, en zo naïef zijn, dat zij alles gewoon klakkeloos geloven wat over Zuid- Afrika beweerd wordt. Met zulke lieden valt gewoonlijk niet te rede neren. Nederland dient zijn reputa tie van nuchterheid en verdraag zaamheid hoog te houden en niet al leen de waarheid van negatieve be richten te onderzoeken, maar ook po sitief nieuws over Zuid-Afrika te verspreiden. W. L. SCHOLTE Dorpsstraat 53 Oegstgeest A. T. V. D. MARK Muldersstraat 35 Leiden (Discussie gesloten redactie) Papieren vrede De heer v. d. Velde maakt my, in zyn stukje van 11 apr. J.I., het ver wijt van rechtlijnig denken en on voorzichtige, ondoordachte uitlatin gen. Wel, ik dacht dat wij elkaar op dit gebied dan wel de hand kunnen geven. Zo schrijft hij dat duizen den Amerikaanse militairen in Viet nam zijn „binnengesmokkeld". Hoe veel militairen zijn er dan wel „bin nengesmokkeld". Hoeveel militairen zijn er dan wel „binnengesmokkeld" van landen die Noord-Vietam steu nen? Even later schrijft hij over de beruchte tijgerkooien in Zuid-Viet- nam. Waarschijnlijk weet hij zelf ook wel welke landen hier als voor beeld voor hebben gestaan en nog staan. Dan, vervolgt de heer v. d. Velde, dat het in Zuid-Vietnam geen democratie is maar een dictatuur. Beweert hij hiermee dat het in het noorden wel een democratie is en geen dictatuur? Welk alternatief is er dan eigenlijk nog voor de Vietname- zen? Want de heer v. d. Velde kan mij "iet wijsmaken dat de Zuidviet- namese bevolking op het communis me zit te wachten. Als, volgens de heer v. d. Velde, het commühisme in Zuid-Vietnam niet doof het noorden wordt opgedrongen, waarom vechten de Zuidvietnamezen hier dan tegen? Als de bevolking van Vietnam het communisme werkelijk zou willen, zou er niemand er tegen vechten en zou de regering-Thieu allang niet meer bestaan en zelfs geen leger hebben. Ook niet met Amerikaanse steun. Waarschijnlijk is geen van bei de systemen in Vietnam erg fris. En het zou dan ook beter zijn als de bevolking, van zowel Noord- als Zuid-Vietnam, hierover zelf kon be slissen. En hierom ging het mij in het stukje van 10 apr. J.l. Duizenden hebben gedemonstreerd tegen de oor log en voor vrede in Vietnam. Maar niet voor een werkelijke vrede. Strijd in de - Tuinstadwijk Het bestuur van woningbouwver eniging Tuinstadswijk is geschrok ken van eigen moed". Het Lcids Huurderscomité, sectie Tuinstadswijk, is het oneens met het bestuur van de woningbouwvereniging die de huurharmonisatie heeft afgewezen. Het comité is verder gegaan met de strijd om de bewoners er op te wijzen dat ze naast plichten ook rechten hebben. Het comité weet zich gesteund door de bewoners, die naast morele steun ook een maan delijkse vrijwillige bijdragen betalen. Het bestuur en de raad van com missarissen weigeren een onderzoek in te stellen naar (ook door be stuurleden toegegeven) malversa ties bij in het verleden uitgevoerde werken. Op verzoek van het comité en de bewoners zal de gemeentelij ke accountendienst een onderzoek instellen naar de Juistheid van deze klachten. Maar waarom weigerde het bestuur een dergelijk onderzoek als er niets te verbergen is? Het bestuur-heeft bij monde van de secretaris toegegeven dat er 10 Jaar lang bij de duplexwoningen te veel huur is gevraagd, maar waar om dan niet die huren terugge draaid in plaats van bevriezen? Wij als bewoners willen open baarheid van de bestuursvergade ringen, omdat: De raad van commissarissen niet functioneert (uitspraak niet van ons) Het bestuur te vaak zonder visie werkt als verlengstuk van gemeente en minister; In deze tijd van inspraak zelfs de veel belangrijker raadscommis sies, universiteitsraad en vele ande re vergaderingen openbaar zijn; De woningbouwvereniging een organisatie voor en door de leden is. Huurderscomité Tuinstadswijk, aangesloten bij het Leids Huur ders Comité, W VAN ERKEL. Acaciastraat 7, Leidea.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3