Uitbarsting na opgave f in de Belgische ronde EUROPEES RECORD 'CADEAÜ VOOR ENITH BRIGITHA Keereweer Verjongen Anderlecht Eddy MerckxGroots als altijd Jeugd AV Holland e AAV '36 goed in voi PAGINA 12 MAANDAG 16 APR^I SPORT RIJSWIJK MatJtie Keere weer gaat de Leidse afdelingsclub Sleutels trainen. De Roodenburg -doelman, volledig hersteld na 'n meniscus-operatie krijgt Sleutels voorlopig voor één jaar onder zijn hoede. Het besluit om zijn trainers-loopbaan te verlengen, (dit seizoen trainde hij VWS), betekent echter nog niet dat Keereweer zal stoppen met voet- ail en. "Daarover kan ik nog üets zeggen. Ik heb pas een exa- nen voor het D-diploma gedaan m als ik daarvoor geslaagd ben, •.ou dat misschien een punt kun nen zijn om te stoppen, maar dat weet ik nog niet. Ik zou eerst nog wel graag een paar wedstrijden willen meedoen in de na-compe titie. Ik geloof toch wel dat ik dat in al die jaren heb ver diend. Misschien kunnen Peter (Boom) en ik om en om kee pen. Hans Eijkenbroek vrije transfer Hans Eijkenbroek, Sparta's 33 jarige verije verdediger, heeft voor het volgende seizoen geen nieuw contract aangeboden ge kregen. Sparta geeft hem, ge zien zijn staat van dienst bij de Kasteelclub, een vrije transfer. "Ik had nog wel willen blijven, maar Steegman vertelde me on langs dat hij de ploeg wilde ver jongen. Waardoor ik volgend sei- loen op de reservebank zou be landen. En daarvoor zou ik dan weer te duur zijn". Derhalve kan Eijkenbroek een nieuwe club kie zen. Hij denkt aan het buiten land en met name aan Belgie. Ook Charley Bosveld wil weg en heeft Sparta verzocht "hem daarbij niets in de weg te leg gen". "Het is mijn laatste kans, om nog wat te verdienen". Be sprekingen tussen Bosveld, NEC en het Belgische PC Mechelen zijn in een vergevorderd sta dium. ROTTERDAM Het schijnt thans zeker, dat Atilla Ladinsz- ky volgend seizoen voor Ander lecht zal uitkomen. Uit Brussel se bron wordt vernomen dat de Peyenoorder reeds begin vorige week een handtekening onder 'n Anderlecht-contract heeft gezet en de transfersom zo'n slordige 240.000 gulden bedraagt. Ander lecht maakte bij het contract met de Hongaarse spil de kriti sche kanttekening "dat zijn le venswandel niet al te vrolijk mag zijn, aangezien dit financiële of fers met zich mee zou kunnen brengen. Guus Brox: "De zaak is nog niet voor honderd procent rond maar de kans dat de transfer doorgaat is groot". Ais Ladinszky de Kuip verlaat en wat vrijwel zeker is Kaideron deze zomer een contract tekent, mag Feyenoord in de komende transferperiode nog één buiten lander aantrekken. 'k ROUBAIX Daar ergens tussen Templeuve en Nomain, grie zelig grauwe gehuchten onder een donker dreinende hemel, daar begon Eddy Merckx aan alweer een verhaal-om-na-te- vertellen. Het zoveelste stuk fietsen, dat opnieuw niet met "een sterk staaltje" mocht worden afgedaan, omdat de 71e rit tussen Parijs en Roubaix alle andere van zéker de laatste tien jaren op alle mogelijke manieren overtrof. Er waren uiteraard de slagregens, er waren ook de bekénde "wegen": bolle boeren- paden met schots en scheef liggende keistenen, overspoeld door een steeds dikker wordende modderbrei. Dat hóórt alle maal bij Parijs-Roubaix en er worden telkenjare dramatische verhalen over geschreven. Maar in déze Parijs-Roubaix had men nog eens zo'n dertig kilometer méér van dat soort pla veisel ontdekt. En in het parkoers opgenomen. Alsof het alle maal nog niet erg genoeg was. Tussen Templeuve en Nomain dan, lég zo'n stuk kasseienweg. Eeuwen oud wellicht, en toch „nieuw". De begeleidende motorrijders, die in tientallen voorgaande kilometers van eenzelfde soort nog niet omver- getuimeld waren, schoven nü onder uit. Volgauto's, die nog niet in de berm waren beland, raakten alsnog in de modderbrei en de wagens, die elkaar of iets anders nog niet had den geraakt in hun wilde rodeo tussen de groepjes van het volko men vermorzelde peleton, die wa gens botsten nü. Eén man bleef bij dat alles overeind, in alle opzichten. Eddy Merckx. Hij zocht zijn weg waar geen weg meer was, bespeelde het versnellingsapparaat als scha kelde hij in een comfortabele coupé op de autobaan en keek af en toe vorsend achterom. Naar Roger de Vlaeminck. De enige, die hem nog had kunnen volgen. De winnaar van de vorige Parijs-Roubaix. Die steunde, die in haakse bochten uit bijna stilstand niet meer zó scherp aanzette. Er waren nog bijna veer tig kilometers te gaan. Waarvan er in ieder geval méér dan twintig over dit soort karresporen waren uitgestippeld. Merckx vreesde ze niet, De Vlaeminck wél. En Eddy Merckx versnelde daarom maar eens. Een paar honderd meter nog vocht De Vlaeminck terug. Toen ging Eddy Merckx op weg naar zijn derde zege in de mooiste én wreed ste van allo klassiekers. Het mooiste Later, in Roubaix, toen de formida bele Godefroot en de bonkige Ro- siers het verschil dank zij een „voorzichtige" Merckx beneden de drie minuten hadden kunnen hou den, toen Walter Plankaert en Freddy Maertens ereplaatsen be haalden met meer dan zevend) mi nuten achterstand, toen vroeg men Eddy Merckx: was dit een wraakoe fening? Vanwege die „vernedering" tijdens de „pool-expeditie" in de Belgische ronde? „Ach.schok schouderde toen Merckx, „ach, geen wraak, eigenlijk. Ik reed goed, dat voelde ik. En ik wilde graag drie keer ParijsRoubaix winnen, op z'n minst. Een zege in déze koers, dat zoals Oscar Lapize en Rik van Looy dat eens deden, voor de derde maal Parijs-Roubaix te kunnen winnen, in de afgelopen een dag méér rust genomen dan het gros van het pe loton. Zoals De Vlaeminck en Sercu een Italiaanse rittenkoers met dat doel niet voltooiden. Zoals Luis Ocana een voorzichtige voorberei ding in het Baskenland verkoos. „En pas op", zei ook ploegleider Robert Lelangue, „pas op, toen Jan Janssen hier de koers won, had hij zich toen ook niet in de natte sneeuw van de ronde van België geforceerd om meteen daarna of te stappen?" Men moet pittig presen teren in de week voorafgaande aan ParijsRoubaix. Om de „spanning op de benen te hebben", zoals de renners dat noemen. Maar het mag niet te véél zijn. Verbitterd Dat kon je in het douchelokaal van alle kanten horen. Van de mannen, die verbitterd de modderkorsten van het lichaam krabden. Van Springel bijvoorbeeld, wéér eens vooraan, maar weer niet vér genoeg. Hij „Ach, als die vrijdag er in de ronde maar niet meer was geweest. Na die laatste etappe kon men toch onvol doende herstellen om hier weer vol uit te kunnen koersen?" En Walter Godefroot: „Nog daargelaten de pech. Die heeft iedereen. Ik reed vijftig kilometer op een niet goed passende reservefiets. Ik viel twee keer. Maar alia, Merckx zou mis schien te volgen zijn geweest, toen hij bij ons wegreed. Maar mij zat de ronde van België nog te veel in de benen." En Frans Verbeeck: „Pech, Ja natuurlijk. Maar ik vrijdag ge smeekt om die tijdrit in de ronde niet meer te hoeven rijden. Ik was al kansloos. Het moest tóch. En ik merkte het vandaag. Ja, die rustdag, die Eddy Merckx had genomen. Maar die er toch zo- velen óók hadden gehad. Een Cyril- le Guimard of een Yves Hézard. De Vlaeminck en Sercu en al die ande ren. Die rustdag, die er eigenlijk helemaal niet meer toe deed, toen Eddy Merckx voluit ging koersen en Eddy Merckx rijdt zegevie rend de viste van Roubaix op. nét zo machtig als altijd voortren- de. Jacques Anquetil: „Een enorm zware koers, zwaarder dan 'ie de laatste Jaren was. Ik heb dat alle maal óók niet zo meegemaakt. Maar daarom Juist een schitterende winnaar. Kan zo'n wedstrijd eigen lijk een andere winnaar dan Merckx krijgen?" En die eenvoudige redenering zette precies de kroon op Merckz' zege. Afvalrace Die eigenlijk „eenvoudig" tot stand was gekomen. Na zo'n 150 kilometer (van de 272) begon „de hel", kwa men de kasseien. De afvalwedstrijd kon worden ingezet. Nóg klampten op de tussenliggende stukjes betere weg veel coureurs aan, in een laat ste wanhopige poging om op het voorhistorische stuk weg door het bos van WallersAremberg zo dicht mogelijk bij hun ploegleiders met de wagens vól reservewielen en - fietsen te zijn. Maar zij overleefden tóch die slag niet. Zwalkend over 1. Merckx (Bel), 272 kilometer van Chantilly naar Roubaix in 7 uur 28 minuten en 43 seconden., op 2 minuten en 20 seconden: 2. Gode froot (Bed), 3. Rosiers (Bel), op 7.18, 4. Planckaert (Bel) 5. Maertens (Bel), op 7.46: 6. Verbeeck (Bel), 7. Roger de Vlaeminck (Bel), 8. Van Springel (Bed), op 11.43, 9. Delepine (Fra), 10. Poulidor (Fra) 11. Perm (Fra), 12. Van Lint (Bel), 13 Van Malderghem (Bel), op 12.34: 14. Gui- mard (Fra), 15. Ritter (Den), op 15.27: 16. Sylvadn Vasseur (Fra), op 18.56: 17. Ptotens (Bel) ,18. Van Clooster <Bel>, op 1929: 19 Kunde (Wdl), op 19.50: 20. Jimenez (Spa), op 20.50 21. Koeken (Ned), 22. Schleck (Lux), 23. Dazcano (Spa), op 22.04 24. De Koning (Ned), 25. Meu nier (Fra), op 23.28: 26. Mortensen (Den), 27. Tabak (Ned), op 24.46 28. Van Roosbroeck (Bel) op 25.44 29. Ocana (Spa), op 26.32; 30. Alain San- ty (Fra). de weg, botsend tegen toeschouwers, volgauto's met motorrijders zochten zy met telkens maar leeglopende banden, scheurende frames, breken de wielen hun weg achter dat selec te groepje, dat óók teigenslag op te genslag incasseerde. Zeventien Maar dat conditie en kracht genoeg had om telkens weer aan te sluiten als defect was verholpen. Zeventien man doken op aan de bosrand, voor een gevecht dat nog tachtig kilome ter moest duren. Alle groten warén mee vooraan: Merckx, De Vlae minck, Godefroot, Maertens, Leman, Verbeeck, Guimard, Ocana, Rosiers, Poulidor, Van Linden. Plus één Ne derlander: Tino Tabak. Nadat Joop Zoetemelk door een zeer venijnige val was geveld, zoals dat ook Felice Gimondi was overkomen. Met zeventien naar Roubaix. En Merckx, die dat teveel vond. Op kop versnelde, met De Vlaeminck aan zijn wiel. „Iemand", zei Walter Godefroot later, „iemand daarachter kon niet goed volgen. Op zo'n mo ment rijd je allemaal achter elkaar op het kantje van de weg. Je durft niet op de kasseien te koersen. En je bent weg. Het is twee, drie meter en dan opeens honderd. Je bent ge zien." Zo was het: ze waren gezien. En behalve die vechter Godefroot en zijn maat Rosiers eindigden ze op vele minuten. Omdat Merckx dat zo wilde. FRED RACKÉ «,1 WÈÈ. De Leidse judoka Adri van Polanen (rechts) in actie fij het vierlandentoernooi in Vlaardingen. Hij won he de foto) van Den Edel, maar bereikte in de middenga& klasse de eindstand niet. De Fransman Tissot won bij de E gewichten, de zege bij de half middengewicht en ging naa Oostduitser Höttger de Duitser Marhenke zegevierde ia middengeurichten, de Nederlander Boot bij de halfzwaarga ten en de Oostduitser Zuckschwerdt ten slotte veroverii winst bij de zwaargewichten. LEIDEN De atletiek jeugd van het Leidse AV Holland en het Al- phense AAV'36 kwam, ter voorberei ding op de over enkele weken van start gaande competitie, zaterdag in de Leidse Htout volop in actie. By de jongens B., waar ook een team van het Boskoopse AV'47 deelnam, toon de Holland zich de sterkste. Rudi van Schooten won voor de Leidenaars de 300 m. (42.0), Wim Karlas het hoog springen (1.55) terwijl Roel Hen- driksen (800 m. in 2.13.0) en Rudi Eveleens (11.07 met hink stap sprong) ook veel punten scoorden. Aan Al pheuse zijde blonken. Hoogteiling (34.18 met discus) v. d Berg (800 m in 2.11.3) en Pels (11.43 met hink stap sprong) uit. Turnen De Nederlandse Jon- gensploeg (tot 16 jaar) heeft zater dag in Lille een zware nederlaag ge leden tegen Frankrijk: 216.90-192.65 punten. AAV'36 was bij de B-medsJes dui delijk sterker dan Holland. M. Burg graaf noteerde 13.3 op de 100 m., W. d. Wit 46.5 op de 300 m. terwijl J. Hoogeveen de discus naar 30.28 m. wierp. Holland zette hier o.m. goede prestaties van Brigitta Bakker (14.00 op 100 m), Joske Boom (4.25 m ver) Maartje v. d. Mey (8.18 m met de kogel) tegenover. Bij de C-jeugd was aan zijde het optreden van Tom les Saat op de sprint in springend. Tom won met on de 100 m. bij de Jongens (11 les duidelijk de 80 m. bij d« (10.7), Rob Zandbergen (2.2(1 800 m. en 26.04 m. met de dis Jan Bon (2.24.7 op 800 m.) er toe bij dat Holland bij de ruim zegevierde. AAV'36 woi meisjes, vooral dankzij I.510 op de 600 m en 9 22 m kogel) en M. Koopman (4J II.2 op de 80 m.). Helma W tlën (Holland) boekte eerst! sen op hoog (1.30 m) en disc m). Weinig krachtsverschil wa de D-Jongens. AAV'36 metl blinkers P. Mijs (80 m. in' v. d. Wel (1.30 hoog) en R (7.60 met kogel) haalde Jj meer punten binnen dan dat zijn sterkste troeven',1a Chris Winkel (1.30 hoog en ver)Dennis Fabré (80 m. fc de broers Iwan en Kenneth (beiden 80 m. in 12.4). minst. Een zege in deze koers, dat 1*1 *11 11 in een wielerseizoen kan hebben?" Zwemster had zich geen mooiere achttiende verjaardag kunnen voorstellen Wéér ging die grenzeloze eerzucht schuil achter de flauwe glimlach. Achter de met enige opwinding ver telde verhaaltjes over bijkans onbe- langryke details. Geblokkeerd Zoals over die val. Want óók Eddy Merckx was gevallen. Gelijk vrijwel iedere coureur tydens de helse tocht over de keien. „Stel Je vóór", memoreerde de Meester vinnig, „stel Je vóór. Daar ging een motorrijder onderuit, toen ik op De Vlaeminck en Godefroot en Rosiers nog geen minuut had gewonnen. En ik reed er zó tegenop!" Alsof het feit, dat Merckx op zijn reservefiets de ko ninklijke tocht had moeten vervol gen maar iets toe of afdeed aan het feit, dat de kampioen maar weer eens iedereen had afgestraft. Iedereen, die nog op de ochtend van de start de twijfels had uitge sproken over zyn kunnen, na dart. échec in de sneeuw van donderdag. Merckx, betogend: „Het is natuur lijk in die etappe van donderdag gewoon de kou geweest, die mij heeft geblokkeerd. Niets anders dan dat. Ik kon die dag, let wel, Juist die dag, niet goed tegen de kou. Al leen daardoor moest ik van de fiets. Niet zozeer omdat ik zoveel minder was gaan rijden. Het was immers nog maar een paar dagen nü de Gold Race? En daar had ik de goe de vorm toch ook? Maar luister: het kan allemaal te veel worden. En wat had ik dan nog in de ronde van Belfië moeten voortsukkelen, als er voor zondag zo'n Parijs- Roubaix op het programma staat? Forceren, om dan déze schone over winning te missen, dat toch niet?" DORTMUND Enith Brigitha had zich geen mooiere acht tiende verjaardag kunnen voorstellen. De hele Nederlandse kolonie vuurde haar luidruchtig aan bij de 4 x 100 meter wis selslag estafette. De Amsterdamse verdeelde dit weekeinde bij de vijflandenwedstrijd in Dortmund haar mogelijkheden keu rig. De individuele nummers zwom zij om te winnen, d esta fettes voor de records. Het resultaat was een evenaring van het Nederlands record als startzwemster op de 4 x 100 meter vrije-slag (59.4) en een glanzend Europees record op de rug slag, als startzwemster van de 4 x 100 meter wisselslagestafette. Rustdag Waarmee het dan wel weer duide lijk was: Eddy Merckx had, om Paa—'esport In het toernooi om het wereldkampioenschap voor dra verspikeurs is de Noor Thoresen uitstekend van start gegaan. De Eu ropese kampioen won in Wenen twee van de vijf koersen en leidt met 41 punten. Hij wordt gevolgd door de Amerikaan Joe March Jr (35) en de Nederlander Jan van Dooyeweerd, die 31 punten vergaarde. Ver voor de overige deelneemsters, legde ze haar twee banen af. Ter wijl Corrie Gramme de estafette voortzette bleef het stil van de zij de van de Jury tafel. Pas toen Hans- Je Bunschoten als slotzwemster ook haar zesde optreden bij deze wed strijden winnend had besloten, werd vrijgegeven dat het gemiddelde van de drie hand-gestopte tijdens 1.06.2 was, ééntiende seconde beter dan het Europese record, waarvan Enith en de Hongaarse Andrea Gyarmatie sinds de Spelen gezamenlijk houd ster waren. Slechts 0.6 seconden scheidt haar nog van het al vier jaar standhoudende wereldrecord van de Zuidafrikaanse Karen Muir. Misschien moeten er enkele vraag tekens achter de topprestatie van het zwemstertje, dat drie Jaar gele den van Curagao naar Nederland kwam, worden geplaatst. De half- electronische tijdwaarneming, die normaal 0.2 seconde per honderd meter hoger aangeeft dan de hand tijden, was wegens een aantal vreemde capriolen buiten werking gezet. Maar één ding is zeker: Enith heeft nog niet de grens van haar mogelijkheden bereikt. Pas in Janu ari jongstleden hervatte zij de trai ning. Meer dan anderhalf uur in de middagpauze is het nog niet ge weest. "Dat gaan we in mei als de buitenbaden opengaan natuur lijk wel opvoeren". Aldus trainster Wil Storm, die het succes met klap zoenen vierde. "Maar zoveel als vo rig Jaar wordt het beslist niet. Ik ben wat teruggekomen van de kilo- metervreterlj". Het vriendje, dat door zovele zwemtrainers wordt gezien als een absolute belemmering voor topsport, heeft zijn intrede gedaan in het le vert van Enith Brigitha. Wil Storm staat daar realistisch tegenover. "M(' stoort het in het geheel niet. In ons schema is tijd voor training en ontspanning. Tot dusverre is daardoor geen enkel probleem gere zen". De vijflandenwedstrijd in Dort mund, waarin Nederland als voor laatste eindigde met 11 punten achter Zweden 116 en Engeland met 119 punten, West-Duitsland werd met 158 pnt eerste en Italië met 72 pnt laatste), levert twee conclusies op. Ten eerste: de Nederlandse dames- ploeg is tijdens de Olympische Spe len in München ver beneden de mo gelijkheden gebleven. Ten tweede: 't herenzwemmen is na de eenmalige krachtsinspanning, die tot doel had München te bereiken, teruggevallen tot absolute onbeduidendheid. Bouwstenen voor de eerste conclu sie vorm- en de verrichtingen van Brigitha, maar misschien nog meer die van Hansje Bunschoten en vooral die van de vrije-slagestafette. Hans- Je Bunschoten zegevierde zowel op de 200, 400, 800 meter vrije slag als op de 400 meter wisselslag. Op de 200 en 800 meter versloeg zij de drievoudige medaillewinnares van München No vella Calligaris, met zoveel over macht, dat de Italiaanse de eer van het deelnemen gistermiddag aan een ander gunde. Nog duidelijker mani festeerde zich de potentiële kracht van het Ned. dameszweminen zich op de 4x100 meter vrije slag, waar op de Westduitse ploeg, in precies de zelfde "bronzen" Münchenbezetting, door Enith Brigitha, Atie Radersma, Anke Rijnders en Hansje Bunscho ten werd geklopt in de nieuwe natio nale recordtijd van 4.00.7. Met Anke Rynders in betere vorm had er ze ker een tijd van onder de vier minu ten Ingezeten. Blijft echter de vraag of zulks ook tot de mogelijkheden be hoort, «,c de ploeg onder druk komt te staan, zoals by de Olympische Spelen en straks by de wereldkam pioenschappen in Belgrado. In Mün chen mislukte het. De nieuwe bonds coach, Bert Sitters, zoekt naar wegen om herhaling tvoorkomen. Enith Brigitha Met het Nederlandse herenzwem men heeft hij zulke problemen niet. Om de eenvoudige reden dat geen van de ploegleden de wereldkam pioenschappen in Belgrado zal halen. De Nederlandse ploeg heeft in We- zep de Jeugdinterland zwemmen te gen Tsjecho-Slowakye gemakkelyk gewonnen. De stryd voor jongens tot zeventien en meisjes tot vijftien jaar, eindigde met 168—127 in het voordeel van Nederland..Twintig van de 28 nummers eindigden in een Neder landse overwinning. De zwemploeg van Leiden heeft zich in de eerste krachtmeting met een ploeg van Oxford (gistermiddag in het Leiderdorpse zwembad De Does) duidelijk de sterkste getoond. De strijd om de ereplaatsen werd op bijna alle nummers een Leidse aan gelegenheid. Morgenavond begint om 19.00 uur in de Leidse Overdekte de tweede zwemwedstrijd in het van de sportuitwisseling Leid- ford. Belangrijkste uitslagen: schoolslag meisjes 0/14: 1- Ma Bolster Zijl/LGB 1.33.6 100» slag meisjes 0/16 1. Erna 1 Zijl/LGB 1.19.5 idem Jonge» van Duuren LZ'86 1.14.6. 100 slag dames: 1. Trude van dtf Zijl/LGB 1.16.2 idem heren:' van der Bosch Zijl/LGB l.Uj schoolslag jongens 0/16: 1-A Belkum Zijl/LGB 1.20.8, V" slag dames: 1. Trude van dff Zijl/LGB 1.09.0 idem heren Siera LZ'86 1.00.8 Idem me» 1. Wilma Sassen Zijl/LGB IJ Jongens 1. Stan v. Belkum 1.14.5 2. Peter Kooreman LZ; 1.14.5. 200 wisselslag dames: de Vos LZ'86 2.46.6, idem t Peter Wolters Zijl/LGB 2#1 es.' i

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 12