„Bloedbad der Indianen" in Leiden ten doop gehouden EEL RAPENBURG EN STEENSCHUUR DICHT 1 an één via dreigend geen) naar twee offietenten aan de Rijnsburgerweg 'abbit ::im- 'tyssie Men r Jen-Oxford start zaterdag iderkoor in van Mijnders ;ermuseum alle 9 symfonieën va Ludwig van Beethoven Schijnwerper op de filmwereld Nakaarten R "Er zijn menseal die ~M eilijlc hebben door gebrek aan "Po; jidng, er zijn ook mensen moeilijk hebben door teveel jfjjjmg", schetste wethouder •i situatie waarin Joop Wijs- ,-i 0' lenslotte was verzeild ge- Ua maandenlange gedach- 1 a]J; tQ van optimistisch veel hoop langdurige twijfel, werd Leidse koffietent-eigenaar jpjHet Posthof) deze week een iur afgesloten; het hoofd- retfc Qgstige twijfel". Immers, tij- bu"thearlng voor een aantal be- bewoners van de Rijnsbur- was de laatste barrière tot Sr; de Tombe .nrui ,stfr het verlenen van een bouwvergun ning voor een nieuwe koffiekiosk geslecht. De omwonenden die er zicht op krijgen, bleken totaal geen be zwaar te koesteren tegen de bouw van zo'n nieuwe koffieshop op het nieuwe kruispunt Rijnsburgerweg Wassenaarseweg, waar al sinds de oplevering een fors brok bouwgrond is vrijgehouden. Sterker nog: die omwonenden bleken zélfs zeer te zijn ingenomen met de vorig Jaar al gelanceerde idee. Tijdens de hea ring vielen dan ook alleen positie ve geluiden te vernemen, waarmee aan de gemeentelijke eis ("in deze tijd van inspraak, willen we eerst die mening weten") voor het verlenen van de bouwvergunning was vol daan. Die bouwvergunning komt er dus wel, maar binnen welk tijdsbe stek, is ook nu nog niet te voorspel len. Er is om allerlei redenen ook ndet zoveel haast meer bij (al zou het natuurlijk wel makkelijker zijn als de vergunning niet te lang uit bleef, want de tekeningen zijn allang goedgekeurd)De "oude" koffieteut loopt namelijk erg goed, de "oude tent" boekte zelfs een ho gere omzet dan in dezelfde eers te periode van het vorig Jaar. Die onverwachte ontwikkeling ver drong de angst van vader en zoon Wijsman, dat het stopverbod op de Rijnsubrgerweg hen gedeeltelijk bro deloos zou maken. "Dwars tegen eflüe verwachtingen in, zijn de klanten blijven komen", vertelt Jonge Joop Wijsman. "On gelooflijk maar waar. Ik weet niet waar ze vandaan komen en ik weet helemaal niet waar ze hun auto's parkeren, maar ik weet wel dat ze blijven komen. De vaste kern ten minste, want de omzet door verkoop aan passanten ds natuurlijk wel teruggelopen, maar dat wordt ge compenseerd door de grotere toeloop van scholieren. Daaruit blijkt toch eens te meer dat er grote behoefte bestaat aan zo'n zaak in deze buurt". Een behoefte die ook wordt be seft door het schoolbestuur van de Visser 't Hooft scholengemeenschap, van wie de grond is waarop de hui dige koffietent staat. Met het °°g °P de gevaarlijke si tuatie die zou ontstaan wanneer de op kofife-beluste scholderen in de pauze's het kruispunt zouden moe ten overateken naar de nieuwe kiosk, bood dat bestuur de familie Wijs man een nieuw contract aan. Tot nu toe werkten de koffieschenkers op jaarbasis (het contract voor de pacht van de grond gold telkens voor één Jaar, wat natuurlijk niet zoveel zekerheid boodaangebo den werd de termijn te verlengen tot vijf Jaar, met de toezegging dat bij eventuele uitbreiding alle mede werking zou worden verleend. Daar stond Wijsman. Met een mond vol tanden eigenlijk. Waar hij er aanvankelijk erg vaak aan had getwijfeld of hij één zaak zou overhouden, daar bleken plotseling de mogelijkheden ge schapen om er zelfs twee te gaan bestieren. De twijfel die toen reeds had een ander karakter. Het was de twijfel van de man die zoveel in drukken ineens had moeten ver werken. dat hij om met hem zelf te spreken "door de vele bomen het bos niet meer kan zien". Toen de veelheid van gunstige in formatie evenwel was verwerkt, werd de knoop snel doorgehakt. Met in het achterhoofd de gedachten aan de vakanties van de scholieren, de daaraan verbonden afzetbeperking en de gebleken grote behoefte, be sloot de familie Wijsman "de gok dan maar te wagen". De oude kof- fietent wordt aangehouden. de nieuwe shop (met parkeerruimte) zal tooh worden opgebouwd zo dra de toestemming wordt verleend. Het kostte wel uitvoerig beraad en vele gesprekken om tot die be slissing te komen, maar wat wil je ook als opeens zoveel medewerking wordt verleend o o5| uur t T 0 i it eiplDEN Zaterdagavond, de Grote Burcht een Jam-sessie umjraan alle leden van Wihite meewerken, die in de i afgaande vier Jaar de ver lende formaties hebben be- )at zijn zo'n 12 maai, waar- ïijn eigen geluid zal ste Rabbit-periode met al- iswi die daar tussen liggen. Wpwest aiparte van al die fa- ..1. geweest, dat de opzet ïpdM veranderde. Dat is ook de i waarom Rabbit het nooit een single heeft gebracht, t de kernformule bleef in al- r W mnaties bewaard: het was ongeschikt voor de plaat, i. Vi^bit bleek in al zijn hoeda- a-commercieel, en t Be slechts muziek waar 't r stond, dus niet bestemd 't hitgevoelige popvolkje. LEIDEN Na het geruchtmakende boek "Begraaf mijn hart bij de bocht van de rivier" dat de ondergang van de Indianen in Noord-Amerika beschrijft is er nu een soortgelijk werk 'ver schenen over de Indianen in Brazilië. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden werd gisteren tijdens een persconferentie de Nederlandse vertaling van het boek "Le massacre des Indiens van de Franse journalist Lucien Bodard ten doop gehouden. In het Nederlands heet het werk "Bloedbad der Indianen". De jaarlijkse tweekamp Leiden en het Engelse Oxford rdag in Leiden van start gaan ■en tot zaterdagmiddag 21 d )it jaar nemen er 4 amateur- ogen, 3 brandweerlieden, 6 fi- i ambtenaren, 5 Roode Kruis- badmintonspelers en ers, 8 schermers, 16 voetbal- Woren) en 21 zwemmers en [wisselingen tussen Leiden en bestaan al sinds 1946. Zij eieaJnaast hun recreatieve waar- la Ijral ten doel de buitenlandse op zo intensief mogelijke confronteren met het leefkli- de ontvangende stad. El- ioedJnemer wordt kosteloos onder een gezin, waarvan één leden, die dezelfde interesse heeft, de taak van gastheer c.q. gast vrouw op zich neemt. Alleen de reis kosten zijn voor rekening van de be zoekers. De ontvangende stad orga niseert een programma, bestaande uit excursies, sportwedstrijden (met medewerking van de ontvangende sportgroepen)officiële evenementen zoals een ontvangst door het Ge meentebestuur ten Stadhuize, een diner en een feestavond. De organisatie in Leiden is in han den van de sectie culturele- en sport- uitwisselingen van het Comité Inter nationale Uitwisselingen, in Oxford worr)°n deze belangen behartigd door "The Anglo-Netherlands Sports and Cultural Association". Meubelcentrum Kleuters naar de veemarkt LEIDEN De kleuters van de Openbare kleuterschool 'Zonnehoek' aan de Atjehstraat hebben vandaag een bezoek gebracht aan de vee markt in de Groenoordhal. Dit als afsluiting van het zg. "Lente-Pro- jekt", waarop die school aan is ge werkt. De kinderen hebben ongeveer IV2 uur, al vragen stellende, hun ogen uitgekeken op al die dieren, waar over ze zoveel hebben gehoord, en welke ze nu van heel dichtbij heb ben kunnen aanschouwen. Bodard komt aan het slot van het boek op grond van zijn onderzoe kingen in Brazilië tot de conclusie dat het opdringen van de moderne beschaving voor de Indianen ver nietiging betekent. "Wederom dreigen economische motieven doorslaggevend te zijn bij de ontsluiting van een land, met als hinderlijk bijverschijnsel het eigen lijk in de weg zitten van andere mensen met andere levenswijzen", zei adjunct-directeur mr. T. Mun- tinga van de Uitgeverij en Drukke rij Hollandia BV, waarbij het boek is verschenen, gisteren naar aan leiding van het boek. "Wij hopen dat de boodschap die Lucien Bodard op zeer persoonlijke en vaak emo tionele wijze heeft gegeven in zijn boek, velen zal bereiken in zijn essentie: het recht van mensen om zichzelf te zijn en het recht van een volk zelf inhoud te geven aan het begrip beschaving e<n cultuur". „Beloofde land" Volgens de heer J. J. Buffart, conservator Amerika van het Mu seum voor Land- en Volkenkunde in Rotterdam, hebben de Brazi liaanse Indianen op twee manieren gereageerd op de komst van blan ken. Enerzijds namen de tochten, die de Indiainen op grand van hun geloof altijd al ondernamen naar "het beloofde land", toe, om aan de blanken te ontkomen. Daarnaast verhevigde ook de geboortebeperking zich. De heer Buffart stelde, dat deze antwoorden van de Indianen op het in aanraking komen met de blanken geen soelaas bieden. Bo vendien, zo zei hij, hebben de Por tugezen met uitzondering van de missionarissen, nooit iets voor de Indiaanse stammen gedaan. "Het is moeilijk een keuze te maken uit de alternatieven: de Indianen in re servaten onderbrengen en hen zo van de rest van de wereld afscher men, of hen scholen voor een nieu we toekomst", aldus de heer Buf fart. "In elk geval vereist de kri- ADVERTENTIE EN Het bekende kinderkoor se Rakkertjes", samenge- circa tachtig schoolkinde de leeftijd van 5 tot 16 Jaar. "Tweede Paasdag in de sfeer- te binnenhof van het Leger- een uitvoering. In verband komende 60-Jarig bestaan museum hebben de Rakker- speciaal repertoire ingestu- H De Nederlandse kam- J»ndstoten, de achttienjarige !DlaC van der Smissen is voor het kampioenschap, dat van met 6 mei in Wenen wordt als vierde geplaatst. In de tode ontmoet de Brabander 'strijker Heinrich Weingart- 0-21 duU LEIDEN Eén van de leegstaan de fabrieksgebouwen in Leiden heeft een bestemming gekregen. De nieu we bestemming van het fabrieksge bouw van Clos en Leembruggen aan de Langegracht mag zonder meer een aanwinst worden genoemd. Aan de cityring is het nieuwe meubelcen trum van Mijnders gekomen, dat gis termiddag is geopend. Mijnders, aanvankelijk alleen ge vestigd in Lisse, kwam enkele Jaren gelden naar Leiden om een gedeelte van de Consumarkt aan 't Levendaal in beslag te nemen. De zaak groeide hier op de 400 m2 uit zijn Jasje en al lang werd gezocht naar een gro tere ruimte. Het nu in gebruik geno men pand besloot 4000 m2. Het pand i« uitwendig „verfrist" en heeft op de begane grond en de twee verdiepingen een complete ver andering ondergaan. Het is een im mense, maar sfeervolle meubelzaak Met trots presenteert uw warenhuis op het eigen merk Discofoon op luisterrijke wijze vertolkt door het Londens Symfonie Orkest o.Lv. Joseph Krips. 7 Verrukkelijke elpees met een perfekte stereo-kwaliteit, in luxueuze cassette, incl. een fraai uitgevoerd tekstboek met een populaire uitleg van alle symfonieën door de dirigent zelf, ideaal voor gebruik bij het muziekonderwijs e.d. Geniet op elk gewenst moment van het beroemde slotkoor uit de 9e symfonie vertolkt door befaamde solisten, m.m.v. het BBC-koor o.l.v. Leslie Woodgate. Of beluister de ontroerende „Szene am Bach" uit de 6e symfonie (Pastorale). Koop nu deze prachtige set (de vergelijkbare winkelwaarde ligt vele tien tallen guldens hoger!) QQ ^(1 voor slechts Cf «t_f \J De bestemming van de ruimte in de Consumarkt is nog niet bekend. VROOM DREESM ANN Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bleskensgra&fC. v. Bart te Putten te Onsfcwedde: J. den Dikken te Benthuizen. Aangenomen naar Gaast en Ex- morra oa.S. Boonzaaijer te Utrecht Bedankt voor Sint Maartensdijk: A. J. Wijnmalen te Maartensdijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Bergum: G. Heijer- mau te Emmen, te Vlanen (rectifi catie) J. Bulthuis te Horrthuizen- Kloosterburen en Leeais. GEREF. KERKEN (vrijgem.) CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zwijndrecht P. op den Velde te Zierikzee. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Dordrecht: J. C. Westsfcrate te Meliskerke. te Nieu- werkerk en Wolphaartsdijk: J. Ka rens te Opheusden. Aangenomen naar Lethbridge: M. Heerschap te Sint Catharines. Onta rio. Bedankt voor Wölphaartsdijk: J. Karens te Opheusden. VRIJE GEREF. KERK Beroepen te Twljzel: de heer G. den Boer te Hoofddorp. tieke situatie in Brazilië waarbij te denken valt aan de aanleg van Trans-Amazonica, een weg dwars door de gebieden van de bij de Ama zone levende Indianen- dat er maatregelen getroffen worden om het voortbestaan van de Indianen te verwezenlijken". Het eerste kamerlid voor de CHU prof. dr. J. W. van Hulst vond het boek van Bodard "een oproep aan ons aan het wereldgeweten". Volgens prof. Van Hulst is het grote kwaad al geschied: "In de laatste decennia zijn honderddui zenden Indianen in Brazilië uitge roeid. Wij moeten alles in het werk stellen om de laatste kleine groe pen te behouden", aldus prof. Van Hulst. ADVERTENTIE Een vooraanstaand auteur begint aan de levens beschrijving van een beroemde filmheld. Tijdens zijn speurtocht naar gegevens stuit de schrijver op onvermoede feiten Close-up: een vlijmscherpe roman van Len Deighton over een wereld van sterren, supersterren, producers en financiers, j Een wereld, waarin alles te koop is. Oók incestueuze liefde, chantage en moord. 320 pagina's voor 17,30 bij elke boekhandel. N Op maandag start de tor. Schouls uit Leiden in op- van de dienst gemeentewer- de voorbereiding van de res- van een stuk walmuur aan M-oostziJde van het Rapen 0e' plaD omvat het gedeelte de Universiteitsbibliotheek tot Nleuwsteegbrug Allereerst zal tonde kademuur worden ge sloopt, waarna een nieuwe walmuur zal worden opgebouwd met een fun dering van houten palen. Achter de walmuur wordt dan een straatriole ring aangelegd, terwijl voorts de no dige bestratingswerkzaamheden zul len worden uitgevoerd. Dit werk, waarvoor 35 werkbare we ken zijn uitgetrokken, zal rekening houdend met perioden van vakantie en slecht weer', over ongeveer een jaar voltooid zijn. Een tweede karwei, dat een week later wordt aangevangen, omvat de aanleg van een straatriolering in het Steenschuur tussen Nieuwsteeg en Langebrug. De aannemer heeft voor deze werkzaamheden een periode van circa drie maanden uitgetrokken. De kosten van uitvoering van het gehele plan bedragen f 558.000. Maandag a.s. wordt in verband met de restauratiewerkzaamheden, het Rapenburg tussen Kloksteeg en Nieuwsteeg voor de duur van het werk voor alle verkeer gesloten. Een week later, op dinsdag 24 april wordt ook het Steenschuur van Nieuwsteeg tot Langebrug afgesloten. Voorts moeten enkele tijdelijke ver keersmaatregelen voorkomen, dat het doorgaande verkeer zijn weg via de Pieterskerkwijk gaat zoeken. Daarom wordt de Nieuwsteeg tussen Nieuwsteegbrug en Zonneveldstraat ln de richting van het Pieterskerk hof voor het autoverkeer gesloten. Fietsverkeer blijft in beide richtin gen mogelijk. Tevens wordt de Raamsteeg (voorzover gelegen tussen Doeza- straat en Garenmarkt) gesloten ver klaard voor alle verkeer in de rich ting van de Doezastraat. In de Raamsteeg geldt bovendien een stopverbod aan de zijde van de woon huizen. LEIDEN In deze kolom wordt nagekaart over de Leidse raadsver gadering van maandag J.l. PSP-er Amptmeijer heeft vragen aan B. en W. gesteld over de bezetting van de publieke tribune <op archieffoto Jan Holvast kijkt hij ernaar). En secre taresse Lidie Bossen van de buurt vereniging Maredorp-oost uit de blijdschap in deze binnenstadswijk over het raadsbesluit. Eerst Amptmeijer. Hij zegt, dat in de raadsvergadering van maandag een groot aantal aspirant-bezoekers van de publieke tribune is wegge stuurd omdat de tribune te vol was, terwijl er elders in het stadhuis geen voorzieningen waren getroffen (luid sprekers) om deze mensen op an dere wijze het raadsdebat te laten volgen. Desgevraagd verklaarde de burgemeester niet te overwegen de ze voorzieningen in de toekomst aan te brengen, zodat het er dik ln zit dat wij vaker met het schouwspel ge confronteerd zullen worden van weg gestuurde bezoekers. Gelooft het college, dat in een stad. waarin bij grote delen van de bevolking een diepgaand wantrou wen heerst Jegens elke vorm van po litieke vertegenwoordiging, de demo cratie gediend wordt door mensen de toegang tot de publieke tribune te weigeren zonder dat daar andere voorzieningen voor worden getroffen? In de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden is de indruk gewekt dat genoemde extra voorzieningen getroffen zouden wor den. Waarom is het college van ge dachten veranderd? Of heeft de voorzitter van de commissie A.B.A. nimmer het plan gehad extra voor zieningen te treffen? Is het college alsnog van plan voorzieningen te treffen om alle in woners van de stad die de moeite ne men naar het stadhuis te komen om daar de raadsvergaderingen bij te wo nen, in de gelegenheid te stellen dit op de een of andere manier te doen? De secretaresse van Maredorp- oost schrijft dit: ere wie ere toekomt en het tegen overgestelde daarvan! Wij van Ma- redorp oost hebben de raad een brief geschreven met in het kort drie punten: over de speelplaats aan de v. d. Werfstraat, zonder parkeerinhammen ervoor, over het dreigend gevaar dat recht tegenover die speelplaats een garagebedrijf wordt gevestigd. over een voorstel tot een alge hele pakhuizen/sloperijen/garagebe drijven/garage en kroegenstop in de wijk, tot ontpakhuizing enz. en om deze „ontpakhuisde" panden door op knapping weer een woonbestemming te geven. Bij punt 1 lijkt het, dat we tegen de belangen van de Haarlemmer- straatbewoners ingaan. Amptmreijer: Die 14 parkeerhavens lossen het par keerprobleem voor die mensen niet op. Mevr. v. d. Blom: Nu de kinde ren van de Haarlemmerstraat bevrild van auto's kunnen spelen, moeten hun ouders hun auto niet neerzet ten voor de neus van spelende kin deren en de bewoners van de wijk die daar toevallig achter ligt. Zun- derman: Die auto's kunnen gemakke lijk op het terrein aan de Ir. Dries- senstraat. Hoeven: En op de Kaas markt. Wethouder Kret had weinig overtuigende argumenten: ..De Kaas markt is nodig voor het bodebedrijf." dat het terrein alleen overdag ge bruikt. Er zijn ook mensen die daar een speelgelegenheid willen hebben «alsof de 65 plaatsen alleen al aan de waterkant, waar nooit gevoetbald wordt, niet bestaan en alsof de plm. 168 plaatsen op het Ir. Driessen- straatterrein niet bestaan". Dit is dus onterecht tegen elkaar uitspelen van groepen bewoners, die hetzelfde wil len. Toen deze argumenten niet insloe gen, moest Kret opeens erg nodig weg naar een vergadering van het LCC. De raad nam dit terecht niet. Toen kwam het voorstel over de speelplaats. Ondanks Kret's advies daar vooral tegen te stemmen, stem den 20 raadsleden onderwie Ham als enige wethouder vóór en 14 tegen. Wij zijn erg blij dat deze 20 men sen ons niet in de steek gelaten heb- bem.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3