landarts Gerrit Wolsink full-prof motorcrosser Verkleumde Merckx in bezemwagen naar finish de PPIE UPPIE t DANST MET JE MOTOR", ZEGT NEDERLANDS BESTE RIJDER SSIUS CLAY WEER OP MTSTOEL Ook schaatsers voetballen voor nabestaanden André Spitzer HOCKEYER DIJKERMAN EMIGREERT RCL-H.B.S.S. Ajax blijft bij bookmakers favoriet Incloorbacin van KNAU in Arnhem SNEEUWSTORM DWINGT DERTIG RENNERS TOT OPGAVE IN RONDE VAN BELGIE jpAG 13 APRIL 1973 3NGELO (Gelderland) „Je moet als het ware dansen met de motor over de baan. Het m iel of je met een meisje danst of met die motor rijdt, dat moet hetzelfde zijn. Heit is dus ritme, hè. Je moet een ontzettend goed ritmegevoel voor de motorcross hebben". „En daar- t een goede bochtentechniek. Spoorzoeker ben je. Maar ook niet teveel, want dan verlies lelheid. Dus af en toe moet je het vergeten. Dan moet je alle dingen van techniek gewoon zetten. Dan gooi je dat ding open en dan moet je gewoon zo hard mogelijk rijden". ADVERTENTIE !de techniek kunnen ontwik- pat, Je alles beheerst van de Dat je geen fouten gaat i je moet gewoon kunnen na- ffolsink, fabrieks-rijder voor „k Maici> en op het ogenblik ^Jn gewoon een gebrek aan coneen- iat kun je maar een paar open. Dat gaat niet. Dan ben ik volhouden. Als Je dat even ook na twee ronden doodop, dan doet, forceer Je Je natuur- ben ik versleten", jh dan moet je toch weer een F» Vallen moeten gaan. Hij sponsort ook een wielerploeg. Ik sta daar op de loon lijst, met alile daarbij behorende so ciale voorzieningen. Verder levert de Duitse crossmotorenfiabniek Miaioo al ,1k val heel weinig. Bijna niet, tan i101. lmterlaall machines, monteurs, Je wel zeggen. Ik ga wea ruit of over een walletje of draai een keer rond. Dat wel. Valpartijen Nederlands beste mo- tratde. Ik'ben altijd vrdj voorzichtig. Ik hou wel rekening met anderen, trainers. „Ik ben door Miaico echt gecontrac teerd voor het wereldkampioen schap. Ze verwachten in ieder geval dat ik bij de eeaiste vijf eindig. Ik ben dan ook de 'hele week met die over de baan zwaaien, die met m°torsP°rt ^ezig. Vrijwel elk week- de motor zo helemaal wn rechte een wedstrijd, soms twee. Veel Kees Kokke naar links klapperen" „Ik rij vrij strak. Als ik van de lin kerkant naar rechts ga, dan heeft sser, vindt het erg moeilijk [allemaal uit te leggen, maar daarin toch redelijk. rijtechniek, die is erg belang- Ie moet de motor in principe fferk laten doen. Niet al het maar je moet die motor licht jopen en door die motor te je je rust vinden. Het lil kwestie van bruut geweld; lmg in je knuisten en gas reizen. Daarnaast train ik nog één of twee dagen in de week". „Ik doe conditietraining, die echt gericht is op de motocross. Ik ben dat een oorzaak. De meesten zijn al daarvoor een ClOS-trainerj Willem blij als ze er weer honderd meter J.an de Troje uit Zuid-Holland, een op hebben zitten. Die hebben niet ontzettend veelzijdige man. We zijn zoveel techniek. Dat zijn gevaarlijke toevallig bij elkaar gekomen. Hij ORONTO (AP) In de heeft Ken Norton Cassius l, alias Mohammed All ver mensen. Die moéten rijden. Die rij den op het vuur. Los dat gas. Hup, daar gaat het, tot ze vallen". „Alleen aJs ik ver voor lig, denk ik wel eens aan anderen dingen. Aan de dag daarna bijvoorbeeld. Wat Je dan moet doen. Het is wed gevaar lijk, maar het gebeurt toch. Niet als je echt moet vechten, dan heb je geen tijd". buiten de touwen is hij, ;ijn praatstoel, afoso- onverslaanbaar. ontving woensdag de pers zijn eerste perscon- ids hij 31 maart in een gevecht over 12 den op punten verloor van Norton. J zei, dat zijn kaak in de ede ronde brak door een btse, waardoor de zwaarste wonding ontstond, dlie een ser kan oplopen. Ali voegde raan toe, dat het een vreemd loei was met dat bewegend been door de ring te dan- en te boksen en onthulde de ware reden voor zijn lure niet zozeer Norton was hij noemde hem een goede, rke bokser maar een ver- irlozing van zijn godsdienst- ,Wat ik verkeerd deed, waar ■niets van weet, is dat ik n godsdienstleraren niet ge maande. Vóór dit gevecht rd ik dag en nacht bezig ge- met reklame en menig- de oefenzaal. Ik leefde t volgens mijn godsdienstige 'attingen". Ook was de oud-wereldkam- van de zwaargewichten geten als een vlinder te zwe- of als een bij te steken. Ali daaraan de gebroken kaak ut Nortan het niet zo nakkelijk zou hebben gehad die kaak niet Mohammed Ali wijdde enkele lorden aan Joe Frazier, de iere bokser, die een _e in een gevecht tegen an behaalde. Zoals altijd had enkele welgekozen woorden Frazier„Met hem is het daan". voegde hieraan toe, dat hij ihig voelde voor een gevecht Ben Frazier of de huidige aargewichtkampioen George Hij zal echter tegen Be mainnen boksen als zijn ptnotors dat willen; „Want Gder mij zijn zij nergens". hAls Ken Norton, Joe Frazier George Foreman of wie ook groot internationaal ge- t willen met veel geld zal zonder Mohammed Ali on gelijk zijn". Gerrit Wolsink, net 26 jaar, bekijkt het allemaal uiterst nuchter. Ter- Besmet wijl hij in 1966 van zijn woonplaats in het Gelderse Almelo naar Am sterdam verhuisde, om de studie in de tandheelkunde aan te vangen, startte Wolsink in datzelfde jaar serieus met de motocross. En zo- langzamerhand werd het studeren, waarmee Gerrit weinig moeite had, was echt geïnteresseerd in de mo torsport". „Hij had mij eens bekeken in een wedstrijd en toen zei 'hij: „na een kwartier word je moe hè, dan pak ken ze je". Dat klopte toen ook precies. De Troje kon me precies uitleggen, waarom ik moe werd. En sindsdien hebben we een heel trai ningsprogramma. Ik ben nu in een ontzettend goede conditie". „Ik heb nooit andere aspiraties op sportgebied gehad, dan de moto cross. Ik ben er echt in opgegroeid. Mijn vader was een vooraanstaand figuur in de motorsport. Mijn oom is Nederlands kampioen geweest. Hij heeft mij jarenlang geweldig AMSTERDAM Op zondag 22 april zal op de bijvelden van het Ajax-stadion in Amsterdam een voetbaltoernooi worden gehouden waarvan de baten ten goede komen aan de nabestaanden van André Spitzer, de Israëlische schermer die bij de Olympische Spelen in Mün- chan tijdens de actie van de Pales tijnse terroristen om het leven kwam. De vrouw van Spitzer wil in Israël een sportschool openen, waarvoor nu in Nederland geld wordt ingezameld. Er is ook een girorekening geopend. Deelnemers aan het voetbaltoernooi zijn onder meer elftallen van Macca- bi Amsterdam, Macoabi Nederland en twee ploegen met Nederlandse schaatsvedietten, zoals Schenk, Bols, Bazen en Kleine. DEN HAAG De langste hockeyer van de Ölympische Spelen in München. het langst reserve ook van het Nederlands elftal, Marinus Dijkerman (25), die 1 meter 94 meet, gaat emigreren. Deze maand nog, naar Zuid-Afrika, nadat hij het Haags-Wassenaars HGC nog juist tot belangrijke steun is ge weest om het naar de nieuw in te stellen hoofdklasse te brengen. In alle opzichten een groot verlies voor de HGC-ers en voor het Nederland se hockey. Dijkerman heeft vijf keer het Oranjeshirt gedragen, vorig jaar fe bruari tijdens de trip door Kenia. Hij maakte daar zijn debuut tegen Oeganda, speelde driemaal tegein Kenia en verscheen tijdens de Olympische Spelen tegen Mexico Basketbal Het Nederlandse binnen de lijnen. Hij is voor een team heeft op de tweede dag van het internationale toernooi te Boekarest verloren van Cuba met 90-62. Achter Cuba en Roemenië nemen de Neder landers de derde plaats in. Gerrit Wolsink: „Het gevoel of je met een meisje danst of met die motor rijdt, dat moet hetzelfde zijn". ADVERTENTIE A.s. zaterdag 2 uur 2e kl. KNVB Schiedam Sportpark De Bloemerd. dertig interlands geselecteerd weest, geduldig wachter langs de lijn zonder ooit gefrusteerd te ra ken. „Want", weet hij. „Piete? Wee- mers, wiens eventuele vervanger ik moest zijn was veel beter dan ik". Marinus Dijkerman ziet het in Ne derland niet meer zo zitten. Wel wat het hockey betreft, maar niet maatschappelijk. Hij was tweede jaars student aan de HTS in Dor drecht, weg- en waterbouw. „Ik am bieer echter een zelfstandig beroep en dat is in die richting, dacht ik, moeilijk te verwezenlijken in Neder land". een hobby en kwam eigenlijk het ©eco,ached. Ik ben gewoon motorrijden op de eerste plaats te staan. Nu is het beroep van de af gestudeerde tandarts Wolsink, mo- tocross-coureur. Formidabel Begin deze maand zette Wolsink, reeds drievoudig nationaal kam pioen, alle twijfelaars over zijn ca paciteiten dit seizoen definitief bui ten spel. Wat nog nooit in de ge schiedenis van de Nederlandse mo torsport een rijder is gelukt, pres teerde Gerrit Wolsink. Tijdens de Grand Prix van Frankrijk, de eer ste van de tien wedstrijden voor het wereldkampioenschap, behaalde Gerrit een formidabele zege. In de jaren omstreeks 1950 is iets derge lijks slechts gelukt aan Broer Dirkx en Jan Clinck. Maar zij deden dat in eigen land, voor eigen publiek. „In het begin van het Jaar dacht ik, ais i'k bij de eerste vijf kom, ben ik tevreden. Nu heb ik in Frankrijk wel een keer gewonnen, maar ik zal echt niet denken, nu moet ik we reldkampioen worden. Je wilt het wel. Maar je moet gewoon nuchter blijven. Als ik er nog één of twee win, dan ga Je pas denken, ja, nu zit er misschien een kansje in. Ails je diat te vroeg denkt en Je haalt het niet, dan' ga Je er psychisch on derdoor. Ik ben ook niet het type om te zeggen: „Ha, luier komt de nieuwe wereldkampioen". Er komt bovendien nog zoveel bij kijken. Het geluk speelt een grote rol. Elke manche duurt drie kwantier en elke wedstrijd heeft twee manches. Zon dag tijdens de Orote Prijs van Oos tenrijk weet ik in ieder geval één ding zeker. Dat ik niet onder hoef te doen voor een ander". ■-af-aan dioor de motocross besmet". LONDEN Ajax is bij de Lon- dense bookmakers nog altijd favo riet om de Europacup voor lands kampioenen te winnen. De notering voor de Amsterdammers, die dan voor de derde keer zouden zegevie ren, is vijf tegen vier. Juventus (Italië), dat zijn eerste halve finalewedstrijd tegen Derby County won met 3—1, wordt met eveneens 3 tegen 1 als kanshebber gezien. Real Madrid op 7—2, Der by County op 92. In het toernooi om de UEFA-cup wordt FC Twente als uitgeschakeld beschouwd. De notering van de En- schedese ploeg, die in de uitwed strijd met 03 verloor van Borus- sia Mönchengladbach, is 20 tegen 1. GENK Op elf kilometer van Genk, finishplaats van de vierde etappe van de Ronde van België, is gisteren een drama tische bladzijde wielerhistorie geschreven. Een totaal verkleum de en gedesillusioneerde Eddy Merckx stapte af. De grootste der groten moest voor de eerste maal in een belangrijke koers de ontluistering meemaken van een aankomst in de bezem wagen. Merckx, nog altijd niet volledig hersteld van de in ParijsNice opgelopen angina, was verslagen door de elemen ten. Elementen die de Ardennenrit van Dinant naar Genk (225 km) hadden gemaakt tot een Siberische veldtocht. Na urenlang zwoegen door een sens, ironisch genoeg ook een „Mol- verblindende sneeuwstorm, had teni," zijn Juiste Merckx geen kracht meer om aan te Wamt het was schier miraculeus sluiten bij een groepje van vijf, dat wat de 'kleine Belg op deze dag pres- met nog 25 kilometer te gaan de teerde. Saimen met zijn landgenoten achtervolging inzette naar het lei dende trio Belgen, Callens, Van Lan deghem en Jamssens. De koersdire- teur van Molteni sommeerde Roger Sweats, de drager van de blauwe lei- Christian Gallens en Chislain Landeghem was hij al na dertig ki lometer op de pedalen gaan staan. Met toestemming van 't peloton, de vluchters waren immers maar derstrui, zich op te offeren voor .kleintjes," groeide de voorsprong Merckx. Maar het baatte niet. De razendsnel. Tien kilometer verderop .keizer," was kapot en Molteni raak- gaapte er een gat van 5.30 minuten, te in één slag twee favorieten kwijt. Op dat moment brak de sneeuw- Een paar minuten na zijn kopman, storm los, die de Ardennenwegge- verkoos ook Swerts de warmte van tjes veranderde in oostrussische kar de „opveegcamion". resporen. Voor een paar renners, on- Full prof „Dit is het eerste jaar dat ik volle dig profrijder ben. Dat mag je wel stellen, ja. Maar met motorrijden haal ik natuurlijk nooit het salaris van tandarts. Ik ben eigenlijk een dief van mijn eigen portemonnaie. Maar ik vind geld eigenlijk niet zo belangrijk. Ik vindt het leuker als ik een goed leven heb". „Ik kan redelijk leven van het mo- ARNHEM De demontabele in- dooratletiekbaan van de Koninklij ke Nederlandse Atletiekunie (KNAU) krijgt een vaste plaats in Arnhem. De exploitatie (opslag, transport, opbouw, afbraak) van de houten indoorbaan, een van de "snelste" in Europa, wordt de KNAU te duur. De gemeente Arn- x hem, die dichtbij de Rijnhal opslag- verder ,h)ad gekund. „Elke organdsa- op tot 16.20 minuten. Nog voor de mogelijkheden heeft ziet wel kans ^or van een wielerwedstrijd wi'l mij top werd bereikt vielen er nieuwe in samenwerking 'met andere in- Lebben. En ik fiets ook graag zoveel slachtoffers: Ferdd Bracke, Lucien stanties de baan te exploiteren, mogelijk. Maar dan mag men mij van Impe, bergkoning in de vorige De zaak is financieel rond en de geen verwijten maken, wanneer ik Tour de France, en Wam Schepers. KNAU heeft zich verplicht Jaarlijks de koers niet uitrijd. Ik heb nog De wedstrijdleiding nam de ultzon- tenminste drie grote nationale of steeds niet voldoende reserves, excu- derlijke beslissing om de overgeble- In Genk, waar Wardje Janssens der wie Jan van Katwijk, betekende gehuldigd werd als heroïsche rit- deze „blizzard," (het einde. Maar Cal- winmaar en Herman van Springe! het lens, Van Landeghem en Janssens leiderstnicot over het 'hoofd kreeg ge trokken, moest Eddy Merckx de ver nedering doormaken om steeds maar sement, waar de sneeuwstorm op zijn weer te vertellen, waarom hij niet hevigst woedde, liep de voorsprong Eddy Merckx: ontluisterd in dramatische fcorrijden. Ik word gesponsord door internationale atletiekevenementen seerde zich de viervoudige Tour- de ven renners te bevoorraden met war- Kela Tapijt in Soesterberg. De di recteur daar, Plet van Heugten, vindt dat sport en zaken samen te houden in Arnhem, dat hier- Francewinnaar, door het centrum van de Neder- In het licht van deze uitspraak lahdse indooratletiek zal worden. krijgt de prestatie van Wardje Jams- me dranken. derde van de rit. Ghislain van Lan deghem en Christian Callens konden de ongelooflijk makkelijk klimmen de Ward Janssens niet meer volgen. Wat velen al veel eerder hadden Bil Malmedy (130 km) haakte Van verwacht, gebeurde tenslotte na twee- Landeghem af. Callens, op dat mo ment in de blauwe trui, ging nog dertig kilometer langer door, maar zocht toen beschutting in een café. Wardje Janssens was alleen, met nog 62 kilometer te gaan en een voor sprong van 13.45 minuten. Het pe loton ging in de achtervolging. Vijf entwintig kilometer voor Genk zag Herman van Springel, dat Merckx bezig was een droge trui aan te trek ken. Hij demarreerde en kreeeg steun van Verbeek, Mortensen, Bruyère en Van Vlierberghe. Op twintig kilometer van de finish was het vijftal Janssens genaderd tot op 5.40 minuten. Toen demarreerde Van Springel opnieuw. Hij schudde zijn vier medevluchters van zich af en kwam tot op 2.15 minuten van Jans- zodat nog slechts 52 m beginnen aan de laatste Nivelies. een voorstadie v sel. Uitslag: 1. Janssens de 223 km in 6M.I uur (met bon 6.36.25), 2. Van S;m 6.38.44 (6.38.39). 3. Van Vlierbe, 6.39.21, 4. Bruyère z.t., 5 Verbe tk z.t., 6. Mortensen (Den) z.t 7 Ho i- brechts 6.39.29, 8. Delaere z.t. Van Linden 6.39.57, 10. Planckaert z.t., 11. Van Clooster z.t., 11 Martos (Spa) z.t., 13. Godefroot z.t., 14. Rosiers z.t., 15. 3ouloux (Frai z.t., 16. René Pijnen (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Van Springel 20.18.53. 2 Van Vlierberghe op 20 sec., 3 Verbeeck op 42, 4. Mortensen z.t., 5. Godefroot op 51, 6. Pijnen op 1.18 min., 7. Hou- brechts op 3.44 8. W. Planckaert op 3.49, 9. Rosiers op 4.12. 10 De Witte op 6.01. Opgegeven sens. Dat was voldoende voor Van 30 renners, onder wie Merckx (Bel), Springel. HIJ wist zich zeker van de leiderstrui en drong niet verder aan, waardoor Ward Janssens met een waardige voorsprong (ruim twee mi nuten) aan de meet kwam. Dertig renners staakten de strijd, Swerts (Bel) Jimenez (Spa), Le- man (Bel), Bracke (Bel), Van Im pe (Bel), Vanneste (Bel), Aliens (Bel), Holst (Ned), Schepers (Ned), Tabak (Ned) en Jan van Katwijk (Ned).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19