u Rome vroeger en nu Gaulle gekraaktin scherpe Franse film 14 16 17 Ir moet een bezem 5 ioor het stof van iet Filmmuseum Fellini moeilijk als altijd Filmhuis voor Leiden? Chaplin onvergetelijk in „Modern times' KLETS BOEM PANG VUISTEN" MINDER STERK TOTUTU PAG 13 APRIL 1973 PARIJS "Smart en mede lijden", de Franse documentaire die verleden Jaar een Oscar won heeft een nog boosaardiger ver volg gekregen. In de eerste film fferd de draak gestoken met de nationele mythe van heldhaftig verzet tegen de Duitse bezetter, in de tweede, die de titel: "Fran sen, als jullie eens wisten" heeft meegekregen, wordt wijlen gene raal Charles de Gaulle afgeschil derd als een leugenaar, en het Franse volk als schaapachtig en misleid. Het Franse publiek komt massaal kijken naar 'deze uit drie delen van drie uur bestaan de film. Ondanks de intense bit terheid die hij ademt, ondanks de kritische pers die hij heeft gekregen. Het negen uur durende ma sochistische spektakel is ge maakt door het team André Har- ris en ALain de Sedouy. André Harris kreeg, samen met Marcel Ophuls, in 1972 een Academy Award voor zijn "Smart en me delijden", een vier en een half uur durende documentaire over de bezetting. De film was ge maakt in opdracht van en met fondsen van de RTF. Maar de Franse regeringstelevisie weiger de de vertoning. Fransen, als Jullie eens wisten is gemaakt volgens het zelfde proces als Harris eerdere film: documentaire beeld.en worden afgewisseld door fragmenten uit interviews. Cutting en montage zijn weer meedogenloos, keiharde filmbeelden worden afgezet te gen de haperende of onwillige geheugens van de betrokkenen. Alleen bestrijkt deze tweede do- kumentaire een veel groter ter rein: van de eerste wereldoorlog tot en met het einde van het tijdperk De Gaulle. Harris en De Sedouy slaan het hardst toe nadat ze hebben laten zien hoe de Franse rege ring in gebreke bleef bij de voorbereiding van het land op de tweede wereldoorlog. Er zijn beelden, geput uit Duitse archieven, die laten zien hoe het volk in het oosten van Frankrijk bloemen aanbiedt aan de Duitse troepen en hoe Franse mannen en vrouwen in Parijs neergeschoten Britse en Ameri kaanse vliegers die geboeid door de straten worden geleid, be schimpen en bespuwen. Opnamen van miljoenen Parij- zenaars die maarschalk Pétain op het bordes van l'Hotel de Vil- le toejuichen worden gevolgd door beelden van miljoenen Parij- zenaars die Charles de Gaulle op precies dezelfde plek toejuichen., tijdsverschil vier maanden. Een Gaullistische officier levert als cynisch commentaar: tenzij de PariJse bevolking in vier maan den is verdubbeld, zijn het dezelf- Persoonlijke macht De Gaulle wqrdt afgeschilderd als een man die reeds vanaf het begin van zijn Lonclense periode persoonlijke macht heeft nage streefd. Eenmaal terug in Frank rijk, aldus de Jonge maquisaan- voerder van Toulouse, heeft De Gaulle geen enkele poging ge daan om de ondergrondse te in tegreren in de naoorlogse rege ring. Integendeel, de macht bleef berusten bij dezelfde politieke en sociale klasse die ook voor de oorlog de lakens uitdeelde. Oud-premier Pièrre Mendes- France oefent kritiek op De Gaulle omdat de generaal geen enkele poging heeft gedaan tot het instellen van een naoorlogs regime van uiterste soberheid. Mendes-France stelt - filmbeel den ondersteunen zijn these - dat de Franse natie geen enkel nood zakelijk offer heeft willen bren gen tijdens de zware naoorlogse Jaren van herbouw. Nog harder wordt De Gaulle aangepakt van wege zijn houding tijdens de Al gerijnse oorlog: hij belooft eerst instandhouding van een Algérie Francaise, komt aan de macht en geeft vervolgens het land prijs. Martelingen De film besohuldig-t hem zon der omwegen te hebben gelogen en stélt hem verantwoordelijk voor de mantelingen die politie en leger in Algerije hebben be dreven. En de film spaant niemand: niet de communisten die worden getoond terwijl ze cadeaus aan het inzamelen zijn voor vader tje Stalin, niet de Gaullisten en zeker niet de gemiddelde Frans- de hoogleraar geschiedenis aan de universiteit van Nanterre: Als Je vroeger iemand kon ver oordelen op vijf zinnen van een publikatie, dan kim Je 't van nu af aan op grond van enkele zorg vuldig uit hun context losge maakte filmbeelden. De hooggeleerde noemde de film voorts zander twijfel interes sant, hoewel de kwaliteit van het materiaal ongelijk is. Soms is het bruut verhaspeld, soms sub tiel gemanipuleerd alles uitmon dend in de conclusie dat de Fransen politiek onvolwassen zijn en een vader figuur behoe ven, zoals Pétain of De Gaulle. Gevraagd naar het waarom van hun meedogenloze aanval op de - Fransen antwoordde Har- ris: "We zijn niet meedogenloos integendeel, onze houding ten opzichte van onze medeburgers is eerder menslievend en oprecht. We wensen alleen dat ze zich be wuster worden van h,un verant woordelijkheid. En zachte heel meesters maken stinkende won den. De Sedouy zei dat de film zich hoofdzakelijk bezig houdt met geïnstitutionaliseerde leugen als kenmerk van de verhouding tussen de staat en zijn burgers Het is geen onderwijsfilm, we komen immers niet met paskla re antwoorden. We willen de mensen alleen laten zien wat ze nog niet wisten of hebben ver drongen. Ze moeten daaruit zelf hun conclusies kunnen trekken. En als de film pijn doet, De Sedoy geeft toe dat dat zo is, doet hij dat alleen om de Franse zelfingenomenheid te doorbre ken. Een verwatenheid die be rust op leugens en mythen, van onze geschiedenisboekjes tot on ze televisieprogramma's. Het Nederlands Filmmu- enige tijd geleden verhuisd het Stedelijk Museum in Am- (waar de voorstellingen nog worden gegeven) naar ondelpark Paviljoen vormt al in zijn weinig soepele beleid leen des aanstoots. Men is in filmprofessionals de gewone geïnte- i >rden opgetogen over de mede- die dit instituut verleent filmactiviteiten. En dat zou een taak moeten zijn voor instelling, die in zijn naam nationale ambitie claimt en ook voor acht ton op de begro- ran CRM genoteerd staat. kenmerk van film is zijn ge melijke verbreiding, er behoeven dure verhuizingen mee ge- te gaan zoals in de sector toneel of muziek. Maar van die reiding komt niets terecht, speelt liever op een stugge tiviteit: er worden fraaie, in- itfeve boekjes vervaardigd en elatle, die de lezer daarmee m kan is één enkele voorstel- i een Amsterdams zaaltje. Dat belachelijke situatie. maanden geleden ging er etrospectieve van hier niet be- "Turks fruit" voor de echt- eek, Wat moet Je diaar nog aan egen? Paul Verhoevens verfil- van Ihet boek van Jan Wolkers een bewogen liefdesrelatie ds igen als een bom. Jermatinee kende Eisenstein-films, maar die waren niet te verwerven voor voor stellingen buiten Amsterdam. Van de Amerikaanse films uit de stom me periode waaronder een mijlpaal als „Intolerance" van Griffith) is niet anders te melden. Men kan wel het eenen ander hu ren bij het Nederlands Filmmuseum maar dan vaak nog tegen tarieven, die die van het commercieel bedrijf te boven gaan. Om dan maar niet te spreken van de kwaliteit, waarin het uitgeleende zich bevindt. Het is een bekend feit, dat de wei nig plooibare houding, die dit insti tuut (onder leiding van directeur Jan de Vaal) aanneemt bijvoorbeeld al heel wat gemakkelijk te verwer ven aanwinsten heeft gekost. Soms krijgt men meer deindruk dat het Nederlands Filmmuseum er meer op uit is de verbreiding van de filmkunst te beknotten tot een elitair genoegen dan dat er een sti mulans aan wordt gegeven. Gezien de veel ruimere mogelijkhe den, die het Nederlands Filmmu seum met zijn financiële middelen zeker heeft, is het hard nodig dat er een bezem wordt gehaald door deze stoffige situatie. PIET RUIVENKAMP dag 9.S0, 11.30, 1.30, 3.30 u „Jeremiah Johnson," 7.30, 9.30 uur. „Azen zijn troef," 14 Jr. dag. 8.15 uur; zat. 2.00, 7.00, 9.1" i. 2.00, 4.15, 7.00, 9.15 i - Titel: Roma Regie: Frederico van deze film. Na zijn eerste kennis- uit 'het heden plaatst hij beelden uit LEIDEN Er bestaan plannen om ook in Leiden een zg. filmhuls op te richten. De plannen daarvoor zijn echter nog niet in een vergevorderd stadium. Zo weet bijvoorbeeld de Leidse wethouder van CRM - die als er een filmhuis komt waarschijnlijk zal worden benaderd, zoals dat ook in Utrecht en in Rotterdam, waar filmhuizen zijn opgericht is ge beurd - nog niets van dergelijke plannen. Behalve in Leiden bestaan er ook in Groningen, Delft, Nijmegen. Amersfoort, Breda en Maastricht minder of meer vastomlijnde plan nen. Zeker is, dat Amsterdam. Den Haag en Eindhoven dit Jaar een filmhuis zullen openen. De bedoeling van filmhuizen is om ook films te draaien die niet in aanmerkingk omen voor voorstel lingen in de "gewone" bioscopen. Het huis in Rotterdam, dat in sep tember gaat draaien, zal ook een filmmafliifestatie organiseren waar op in de aanwezigheid van regis seurs en spelers films zullen wor den gepresenteerd. De Rotterdamse raad heeft voor 1973 voor het filmhuis een subsidie van f 49.000 ge voteerd- Het ministerie van CRM en het gemeentelijk fonds "Rotterdam Promotion" hebben bijgedragen van resp. f 25.000 en f 20.000 toegezegd. Fellini Theater: Studio. „Liefde tn gemeenschap". 18 J making met de sitad aa/n het begin het verleden. Eén de moeilijkste van de tweede wereldoorlog laat ringen uit Fellini's Jeugd is waar' Fellini filmmakers van deze eeuw. Hoe hij beelden zien van het Rome van schijnlijk het sterkste gedeelte Kriteiion:^ „Cabaret," 18 Jr. dag. 3.00, moeilijk zijn films vaak zijn blijkt vandaag. Fellini filmt zijn aankomst de film. Het Is ook uit zijn allernieuwste: Roma. De °P het station, waar het wemelt vai deze film willen de de kruiers, die niet alleen hun dien- De paasvakantie vie- schooljeugd kan deze week le- oaar vooral vermaak vinden theater aan de Hogewoerd. en zijn grote vriend Obelix terecht in het land van de "mét dat geweldige meus- beJeven daar veel avonturen, assant worden ook de piraten elk Astenix-verhaal optre- r maal vernietigend ver- Tales." 18 Jr. dag. 2.00, 7.00, 9.30 i k 4.15 uur. „Pinochhio," a.l. advertenties bezoekers laten geloven, dat Rome sten aanbieden, maar ook reclame een variété-show Het gaat er toe ais op een veiling, die herinne- De vrouwen in het midden en de mannen (lees: kopers) er omheen. Plotseling worden deze beelden on- reconstruotie van derbroken door een kerkelijke mode- de oorlog. Het show. Een schitterende parodie op 2.00, 6.45, 9.15 woe. 1.45, 4.15, 6.45, 9.15 uur. Dlympia: „Strawdogs". 18 Jr. dag. 2.00, best een aardig plekje Is om het ein de van de wereld af te wachten. Of die bezoeker dat. nog vindt na de publiek bemoeit zich voortdurend de kerk en haar aankleding. Men "t de acteurs en steekt zijn misnoe- ziet nonnen met grote vleugels aan de chaotische toe- Passage: „Turks Fruit," 18 Jr. dag. 2.30, vreemde beelden, die Fellini hem stand op de ringweg, die rond de htfilms Rex: „Viva Espana," a.l. dag. 9.30, 11.30 1.30,3.30, 5.30, 7.30. 9.30 u. zo vanaf 1.30 uur. Smidto de Luxe: „Niet voor de poesen", 18 jr. dag." 2.15, 7.15, 9.30 uur; zo. 1.30, 4.00, 7.15. 9.30 uur. Studio 2000: „dr. Strangelove," 18 jr. dag. 7.30, 9.45 irur.di.-avond be sloten voorstelling. De Uitkijk: „Fat City," 14 Jr. dag. 2.30, 7.15, 9.30 uur; zo. 1.45, 4.00, 7.15. worden betwijfeld. Roma is het verhaal van Fellini's Jeugd. Hij werd in 1920 geboren in Rimini, maar hij heeft de herinne- maken voor één van de vele borde- gen niet onder stoelen of banken. De de kappen „voor kloosters met slechte len. die Rome rijk is. Daarna volgen show wordt plotseling onderbroken, ventilatie" en bisschoppenkledij met aan- en ultflitsend© lichtjes. Roma is qua film een schitterend stukje werk, maar wel moeilijk om gewelddadige dood. die ontstaat tussen de mensen op en te volgen. Moeilijk omdat het heden heeft voorgeschoteld, moet ernstig stad loopt. Gillende mensen, loeiende gelsen hebben afgeslagen. De dialoog, Kortom een brok pure ellende, dat voor het toneel, mondt uit in een hij had naar Rome Is het onderwerp merse toestanden. Tegenover beelden ge rijen mannen voor de kassa staan. het verleden voortdurend wordt afgewisseld. Op de foto: de traditionele vreet- JAN VAN DER NAT ERA De geweldige acteur von Sydow en de knappe Gun- todblom vervullen de hoofdrol- een al wat oudere Bergman, lenbron". Het Oamera- una&kt er de laatste tijd een gewoonte van om geregeld ergman-fUms in de nacht- tellingen te halen. "De maag- weer een film waarmee Goede films in andere steden Cabaret (Fosse)De Uitkijk, Prin- Oudegracht, Utrecht Kriterion, West einde Den Haag. Canterbury tales (Pasolini: Roxy, Kalverstra'at A'dam, Studio 62, Nwe. Binnenweg Rotterdam, Metropole de echte Bergman-liefhebber Tuschinski, Carnegiepleln. Den doen. h "Liefde in termijnen" heet Rex deze week in de en van vrijdag en zaterdag Wie wil weten wat dat dan 3a3 zijn, begeve zich naar de lemmerstraat. gse topen „De vier vuisten de lucht i lr' dag. 12.00, 2.30, 7.00, 9.30 i en zo. ook 4.45 uur. „Cesar en Rosalie," 14 Jr. La Charme Discret de la Bour- goisie (Bunuel)Calypso, Marnix- straat Amsterdam, Bijou, Spui, Den Haag. Last Tango in Paris (Bertolucci) Alhambra 1, Reg. Breestraat Amster dam, Nöggerath, Reg. Breestraat Amsterdam. Modern Times (Chaplin): Calyp so, onder Rijnhotel Rotterdam. Roma (Fellini): Studio K, Roe- tersstraat Amsterdam. Metro, Wol- phearsbocht Rotterdam. Dr. Strangelove (Kubrick)Stu dio 2000, Congresgebouw Den Haag. Strawdogs iPeckingpah)Olympia Prins Hendrikplein, Den Haag. Turks Fruit (Verhoeven)Tus chinski, Reg. Breestraat Amsterdam eens in wat een paradijs een fabriek Grand Nwe. Binnenweg Rotter- voor zo'5n man moet zijn. Al die ma dam, Rembrandt, Oudegracht chines waar Je gevaarlijke dingen Utrecht. Passage Den Haag. mee kunt doen, Titel: Modern Times; scenario, pro ductie, regie en voornaamste rol: Charlie Chaplin; theater: Trianon. Ik voel me erg goed en dat kan ook bijna niet anders na zo'n hartver warmende film als Modern times gezien te hebben. Charlie Chaplin op z'n best en dat in een meer dan een uur durende film. Het is of Je een verjaardagscadeautje krijgt dat Je de beelden uit altijd al had willen hebben. Charlie Chaplin, de eeuwige en on verwoestbare underdog is natuurlijk uitermate geschikt om het slachtof- v> kunt laten vallen die er even zo vro lijk weer briesend van woede uit ko men draaien. Alleen Chaplin wordt niet boos als hij in een enge machi ne valt. Hij kijkt wel verbaasd, maar boos wordt hij alleen als orde bewakers zijn vriendinnetje, een weesmeisje vol levensvreugde, be dreigen. De scènes die in de fabriek spelen, warenhuis waar hij tot nachtwaker is aangesteld en de taferelen in een café-dansant waar hij zowel kelner als zanger is zijn onvergetelijk. Chaplin is en Het filmdozijn is weer gevuld Titel: "The dirty dozen". Regie: Robert Aldrich. Voornaamste rollen: Lee Marvin, Ernest Borngine, Char les Bronson. Theater: Camera. Een "duivels dozijn" noemt de ser geant de twaalf min of meer tegen liun zin in het leger geroepen zware jongens, die bijna allemaal de dood straf of levenslang hebben. Wanneer je dan wat verwacht, kom je bedro gen uit. De twaalf moeten dens de laatste wereldoorlog een bij zonder zwaar karwei klaren. Ken nelijk een rotklus, want er zijn geen "gewone" soldaten voor handen. Over en weer worden de bevelen van de sergeant en de majoor ge hoord. De laatste is een man van de daad. Bü zijn meeirderen is hij dan ook niet bepaald een geliefd persoon. Wanneer dat middels een bezoek aan de generaal aan het kamp van de twaalf naar voren komt, merkt men meteen een "band" tussen de solda ten (lees: gevangenen; zo worden ze namelijk behandeld) en hun chef. Al met al kan de theorie dat een dozijn dertien exemplaren bevat als juist worden gezien. 'The dirty do zen' is een film, zoals er al zoveel bestaan. Echt spannende of pakken de momenten komen niet voor. De mensen die gezellig uit willen gaan, komen, wanneer zij naar deze film gaan, niet enthousiast terug. Het is een langdradig verhaal dat op aller lei manieren de laatste tijd in de Europa tij- bioscopen valt te zien. De dertiende in een dozijn kén na tuurlijk een uitschieter zijn. Laten we in dit geval maar zeggen dat we de twaalfde hebben gezien. De eerste voorstelling dan wel te verstaan. PAUL WOLFSWINKEL Titel: "Meisjes die graag naar bed willen" (Frühreife Schlafzimmerh5- schen). Theater: Rex. Van een film met deze titel ver wacht je toch op zijn minst dat het bed er centraal in staat. En dat is nu juist het curieuze: er komt niet eens een bed in voor! Maar liefhebbers, laat u zich door deze ontmoedigende regelen niet afschrikken, want de meisjes verrichten wel degelijk mei enthousiasme al die handelingen waar het bed de aangewezen plaats voor lijkt. Ze gaan gewoon "naar bed" op héél andere plekken, daar komt 't wel op neer. Zo wordt er ge copuleerd in de telefooncel, op 't bil jart, in de kruiwagen, half in zee liggend, in de auto (achter het stuur». Na kennis te hebben genomen van de moeilijkheden die zich daarbij voor doen, moet ik tot de conclusie ko men dat deze seksuele standwerkelij geen navolging verdient. Tenzij Je dc beschikking hebt over de handigheid van een goochelaar en de lenigheid van een gymnastiekleraar. "Meisjes die graag naar bed wil len" is erg onbehouwen gemaakt. Er zit nu werkelijk voor geen grein ero tische subtiliteit is. De fragmenten waaruit de film is opgebouwd, bevat ten ook vrijwel geen redelijk lopend verhaal. Het is meteen klets-boem-pang Om met Ton van Duinhoven te spre ken: seks in de categorie stampen en RUUD PAAUW fer van de industrialisatie, van "het bllJ't een danser, mime-kunstenaar kapitaal" en van z'n medeslachtof- "a in deze film blijkt, ook zanger, ters te worden. Overal doet hij het van de eerste orde. Alle duigen die bij wel fout gaan, gaan bij hem tien keer zo erg fout en toch verliest hij nooit z'n goede humeur. Hij krijgt iedereen er onder. En zo moet het ook. RONNY VINK ADVERTENTIE milieu 73 j- 2e vakbeurs voor milieu- beheersingstechniekert. N°9 3 beursdagen BERNHARDHAL-UTRECHT 9 Titel: "De vier vuisten de lucht in" Regie: Guiseppe Colizzi Voornaamste rollen: Terence Hill, Bud Spencer, Cyril Cusack. Thea ter: Luxor. De formule die de eerste twee "vier vuistenfilms" tot enorme kas sasuccessen maakte, wordt in het nieuwste werkstuk rond de mep- grage heren Terence Hill en Bud Spencer onverkort gehandhaafd. Kolder en rake klappen waarbij ech ter nooit bloed vloeit worden ook in "De vier vuisten de lucht in" weer nijver in de shaker gegoten en ge- mixed. Je zou dus kunnen ver wachten, dat deze film net zo aar dig is geworden als zijn twee voor gangers. Het pakt anders uit. "De vier vuisten de lucht in" maakt bijzonder duidelijk, dat een goede formule één keer gebruikt kan worden, als hij erg goed is wellicht twee keer, maar bepaald geen derde keer. Je krijgt bij het kijken naar "De vier vuisten de lucht in" voortdu rend het idee dat de makers er zelf ook niet meer zo in geloofden, maar dat men toch maar weer aan de slag is gégaan, omdat er nou een maal vraag was naar een nieuwe film rond Hill en Spencer, en om dat er toch brood op de plank moest verschijnen. Alle vindingrijkheid die de vorige "vuistenfilms" zo aardig maakte, is verdwenen, en zelfs Hill en Spencer, die na het draaien van de film tegenover Simon van Col- lem wisten te verklaren dat ze d'r zelf nog plezier in hadden, vertonen een duidelijke matheid. Mede daardoor komen de zwak ke kanten van de "vuisten films" extra goed naar voren. Vooral het nogal hortend en stotend verlopen de verhaal stoort af en toe zeer. De film vertoont af en toe wel een paar lichtpuntjes: er zijn sce nes waarin de. oude kolder weer hoogtij viert, en er is het spel van Cyril Cusack. maar voldoende om het oude niveau te halen is dat allemaal bij lange na niet. De for mule is versleten. BERT VAN DOMMELEN.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15