lienst aan de naaste laat in middelpunt amer geeft bestemming Dor gokje Geref. Kerk en diakonaal werk ed. Chr. Gemeenschapsbond 50 jaar Hoop en onmacht 4) VERMAGEREN EEN GULDEN PER POND Bewapeningswedloop staat vrede in de weg 42* 39: 39 f Nota partijbureau D'66: Nederland zou dom 19, Lid Rode Jeugd kreeg drie jaar uit de NAVO stapt De Mercedes Diesel is opmerkelijk zuinig. Daaris het een diesel voor. Maar hij is daarbij èn veilig èn comfortabel èn duurzaam. Daaris het een Mercedes voor. is niet mogelijk om zo maar lid te worden van de Ned. lemeenschapsbond. Het is niet voldoende om even een te schrijven, met daarop de mededeling: ik word lid. ".G.B-, vijftig jaar geleden in de St. Andreaskerk te Ame- ipgericht, verlangt meer van zijn leden. peten de volgende in de sta- om zijn er nooit bijeenkomsten op genomen verklaring afleg- zondag gehouden. De statuten ver- V... »«- jhinderen ook dat de bond zelf ge meenten sticht. Men zal de mensen die met de NCGB in aanraking ko men, ook niet overhalen him kerk te verlaten. Ook dat verbieden de sta tuten. Ieder die lid wordt, moet ver klaren dat hij geen pogingen zal doen gelovigen van een andere kerk of kring te bewegen tot de zijne over te komen. Het is best mogelijk dat iemand na zijn aanraking met de ielljd dat ik persoonlijk door iade, door het geloof in Je- eving mijner zonde en vre- jod verkregen heb en dus (Rom. 5 1 en 2, Rom. er Jwie zich als lid aanmeldt bij legt dus een persoonlij sbelijdenis af. 5 vinden we niet te zwaar, 40 ïeer A- P. van de Sande, één aeven gemeenschapsleiders, 8b van het werk van de NCGB voelen het ook niet 2 dringen tot een rijker door gewor- moet de geloofszekerheid izien. in zijn eigen kerk, bijv. omdat deze overwegend vrijzinnig is. Maar dan iezwaar. Wij willen de men- zal hi) beslist niet van de NCGB te horen krijgen: in die kerk hoort u niet meer. Misschien zal hij uit zichzelf weg gaan uit een kerk die naar zijn mening op een de hand dat het aantal verkeerde weg Is, misschien zal hl) er Juist lid van blijven om er een 900, verdeeld over dertig "zoutend zout" te zijn. Dat moet hij Maar men bereikt veel ze^ uitmaken. Men leest in de statuten van de bond en ook in haar uitgaven weinig over een sociale taak die hij zou hebben. De NCGB verricht niet speciaal maatschappelijk werk en spreekt niet over stuctuur-veranderingen. Het bedrag dat hij ter gelegenheid van het Jubileum bijeen wil brengen f 100.000,— is bijv. niet bestemd voor een ontwikkelingsland, maar voor uitbreiding van de eigen activitei- kantoor in Driebergen de bond zich niet meer thuis zal voelen tale zaken. Bekering zal leiden tot nieuwheid des levens. Als Je bekeerd bent, ga Je ook het onrecht, de mis standen in de maatschappij bestrij den. Horizontale activiteiten zijn een logisch gevolg van het dienen van God. De liefde tot God zal blijken uit de dienst aan de naaste. Sociaal werk zonder Christus is voor een deel waardeloos. Het moet voortko men uit de dringende liefde tot Christus. De stichting van de bond, - om precies te zijn 6 mei 1923 - vond plaats onder invloed van de Ge- meinschaftsbewegung in Duitsland. De eerste gemeenschapsleider was ds. D. W. Veldkamp, thans emeritus predikant in Bussum. Later zijn de heren G. B. Prattenbrug en Joh. H. van Oostveen gemeenschapsleider geweest. De Bond heeft thans zeven rayons. In elk daarvan werkt een evangelist als gemeenschapsleider. Er worden bijbelkringen gehouden, zomerkam pen en tentcampagnes georgani seerd, er wordt gecolporteerd, er wordt Jeugdwerk gedaan enz. Zo zijn er deze zomer kampen in Katwijk aan Zee, Loosdrecht en Driebergen. In het kader van dit jubileumjaar worden er tal van regionale confe renties belegd. Al dit werk wordt ge leid door de heer van de Sande, die vanuit Driebergen het hele land door zwerft en vele tienduizenden kilome ters per Jaar rijdt. Men wil in de komende Jaren de activiteiten nog gaan uitbreiden en daarom heeft men het Jubileum, dat gevierd wordt onder het motto Won der 50 aangegrepen om een financië le actie op touw te zetten. Men hoopt 19 mei a.s., als men het feest in Musis Sacrum in Arnhem gaat vieren een bedrag van hon derdduizend gulden bijeen te hebben. Al het werk moet men ten slotte fi nancieren zonder dat men er enige subsidie voor ontvangt. De NCGB ging in de afgelopen vijftig jaar zijn weg betrekkelijk in stilte. Hij heeft het niet gezocht in spectakulaire acties. Maar het wer ken in de afdelingen en de kringen, de persoonlijke gesprekken en de getuigenissen hebben voor velen grote betekenis gehad. Ze hebben er een stukje gemeenschap in gevoeld. Een huisvrouw in Drachten is een vermagerings-vastenactie voor de zending begonnen. De deelneemsters leggen per pond verloren lichaams gewicht een gulden opzij voor zen dingsdoeleinden. Mevrouw H. Speelman, vrouw van een huisarts en moeder van vijf kin deren, is niet alleen aan de, aanvan kelijk beslist nodige vermagering begonnen. Zelf reeds betrokken bij het vrouwenzendingsthuisfront van de Gereformeerde Kerken heeft zij een groepje dames weten te verza melen die elkaar steunen in het be sparen op zelf innemen van eten en drinken. Ter stimulering van het re sultaat wordt op een vaste dag in de week in clubverband de weegschaal geraadpleegd. Per "verloren" pond, gaat er een gulden in een spaarvar ken. Er zijn al twee varkens vol en de omstreeks zestig deelneemsters spekken nu een derde exemplaar. Vorig jaar hield mevr. Speelman, toen een voorgenomen zendingsactie op het laatste moment moest ver vallen spontaan een dergelijke vas tenactie, die ca. twintig deelneem sters trok. Met elkaar viel men tus sen 1 februari en pinksteren 1972 ge middeld ruim 11 kg per persoon af, zodat f450,- kan worden bijgedragen voor medische uitrusting voor een Nederlandse zendingsverpleegster in Brazilië. Uitwendig is de Hervormde Kerk van Schipluiden een gaaf voorbeeld van een eenvoudige laai-gotische dorpskerk uit het begin van de zestiende eeuw. De kerk heeft een zeer rijk en bezienswaardig interieur. (Uit Langs de oude Zuid-Hollandse kerken) nsen met de bijbelstudie- V de gespreksgroepen, de zo- en de tentcampagnes enz. kele duizenden worden er dl werk betrokken. 4». fn komen uit allerlei ker- oprichters, de bekende dr. \ing JHzn, de man van het en de hervormde ds. H. w t uit Amerongen, hebben begin een interkerkelijke nagestreefd. De bond, yi in de statuten, stelt zich ten lelijk leven te wekken en te voornamelijk binnen de kerken en de interkerke- ieenschap der gelovigen te d, teneinde de gelovigen iwen en hen toe te rusten lak, welke zij in eigen kerk ass, lebben. B heeft zelf nooit een kerk u en is ook niet - wat met OC i organisaties nog wel eens **lkan zijn - een soort ver- de kerk geworden. Daar- ten. Dienen van God Doet dat niet wat "verticaal" aan - om dat veel omstreden woord maar eens te gebruiken? Wij zijn er niet bewust op uit om de maatschappij te veranderen, ant woordt de heer van de Sande daarop. We zien het bewerken van structuur veranderingen ook niet in de eerste plaats als onze taak. Maar daarom zijn we nog niet eenzijdig verticaal. Als we goed bezig zijn met verticale dingen, dan zullen we immers ook handen tekort komen voor horizon- In de Geref. Kerken staat zondag 29 april het binnenlands diakonaat centraal. De kerkgangers krijgen een krant uitgereikt, waarin nog eens wordt gewezen op de mogelijkheden in de eigen omgeving mensen in moeilijke omstandigheden te helpen, niet al leen door het geven van geld maar ook door het "geven van Je zelf". "In vele kerken leven de gemeente leden met elkaar mee en zijn zij el kaar, waar nodig tot dienst, maar daarnaast blijft het echter de vraag of tooh niet velen over het hoofd worden gezien, of men wel precies weet waar de noden zitten en of men wél voldoende aandacht heeft voor hen die niet tot de kerk behoren", aldus het Algemeen Diakonaal Bu reau van de Gereformeerde kerken. "Op deze zondag wordt de gemeen te nadrukkelijk geconfronteerd met de diakonale roeping die op heel de gemeente rust. De gemeente moet duidelijk worden voorgehouden dat het omzien naar hen, die hulp of aandacht nodig hebben een wezen lijke opdracht ds van heel de ge meente en niet alleen van de diake nen", zo wordt gezegd. Tevens gaat het Gereformeerd We- relddiakonaat geld inzamelen voor hulp aan de kerken in Semarang ln Indonesië voor de opbouw van een gemeentediaJkonaat. BINNENLAND De rk. bisschoppen van Nederland hebben in Breda op hun maande lijkse conferentie reeds gesproken over de vastenbrief voor volgend jaar. Als thema voor die brief is voorgesteld "Hoop en onmacht". De bedoeling is, tegenover de gevoelens van teleurstelling en onmacht waar door de hedendaagse mens blijkens vele uitingen van de moderne cul tuur wordt geteisterd, de op Chris tus gebaseerde hoop te stellen. De bisschoppen hebben ook een na bespreking gewijd aan het Lande lijk Pastoraal Overleg, eind Januari in NoordwU'kerhout gehouden. De gekozen afgevaardigden hebben zich VATICAANSTAD De echo van de encycliek "Pacem in Terris" is nog niet verklonken en spoort zowel per sonen als de meest uiteenlopende rassen, culturen en godsdiensten nog altijd aan tot nieuw denken en doen. Dit verklaarde Paus Paulus tij dens een algemene audiëntie nu het precies 10 jaar geleden is dat Paus Johannes zijn vredesoproep publi ceerde. Volgens de Paus heeft de en- inmiddels unaniem uitgesproken voor voor voortzetting. Kardinaal Alfrink heeft vorige maand in Rome zo als hij bij terugkeer verklaarde "verschillende misvattingen over het LPO kunnen rechtzetten". Het onderwerp "diakonaat" dat volgens het vergaderschema 't hoofd punt van de conferentie zou zijn is niet aan de orde gekomen. Vorige maand hebben de bisschoppen al be sloten, in Rome de herinvoering van het diakenambt voor gehuwde man nen in de Nederlandse kerkprovin cie aan te vragen. cycliek een enorme bijdrage gele verd tot de dialoog tussen de men sen en de volken en de vrede tot het centrale thema van de moderne mens gemaakt. Sprekend over de bewapeningswedloop die de vrede in de weg staat, zei de Paus: "Wat meent u dat de volken van Afrika en Azië het meest kopen? Geen me dicijnen, geen boeken, nee, wat de rijkdom van deze volken opzuigt, is de aankoop van wapens en ka nonnen". Duidelijk doelend op het bezoek dat president Thieu hem maandag had gebracht, zei de Paus: "Wij hebben juist dezer dagen met een staats hoofd gesproken, die ons zei: de vrede is broos, omdat deze niet wordt gesteund door de gezamenlijke pu blieke opinie, noch in mijn land, noch in de omliggende landen. Men moet vervolgde de Paus de vrede versterken en hem wortelen in het bewustzijn van het volk. Om hem te versterken zijn de gezamen lijke overtuiging van allen en de hulp van God noodzakelijk". 54 35 HAAG In Nederland kunnen binnen afzienbare tijd letje van de roulette gaan rollen, een lotto worden inge- zullen soepeler bepalingen worden gehanteerd voor :ties van winkelweken en kienavonden. Bovendien is eede Kamer akkoord gegaan met uitbreiding van de iterij tot elf lotingen (33 trekkingen) per jaar. ADVERTENTIE de Eerste Kamer akkoord Nederland als laatste EEG- Ino's krijgen. Men denkt aan hoogstens vijf stuks Mende plaatsen, waarbij plaatselijke bevolking in- Mocht de omzet per loterij beneden de verwachting blijven dan is Nelis- sen bereid om zonodig een verbeter de regeling met terugwerkende kracht te treffen. De loten verkoop zal behalve ge- De informateurs Van Apt en Albeda (midden en rechts) zijn begonnen met de informatieop dracht. Gisteren ontvingen zij onder anderen Den Uyl (fractieleider van de PvdA). In de loop van het weekeinde zullen de twee voorstellen formuleren om uit de impasse te komen In de gisteren gepubliceerde adviezen van de fractieleiders aan de koningin valt op. dat de oud-minis terpresident De Jong het meest genoemd wordt als kandidaat-premier voor een extra-parlemen tair kabinet. krijgen. Voor de casino's durende één zomervakantiemaand wervende reclame worden acht opéén volgende werkda gen worden gehouden. Steeds in een zelfde periode. In een brief aan de directie van de te en de sporttoto worden staatsloterij heeft de vereniging van sport, het maat- collecteurs en trices al geprotes- werk, de volksgezondheid teerd tegen de nieuwe provisierege ling. Zij vindt deze „niet redelijk en aanvaardbaar". Zij wenst hierover uitdrukkelijk nog overleg. Geen totale invoering van tweede Ié, >tie van en werving "Ito- en (als vanouds) to- ïea komen in handen van Banisaties. Een wijzigings- Du Chatenier (KVP) ijks bestedingsplan van aan de Kamer voor te leg verworpen. d zijn motie aangenomen, b aandrong op een nadere de regering voor speel- zodat misstanden kunnen irkomen. denheid van het grootste tweede Kamerleden nadat kf wetsontwerp Geurtsen- was aangenomen, werd gedeeld door de collec- van de staatsloterij, de toezegging van mi- (financiën) dat hij of onmiddellijk overleg zal de organisties van ver- vormingsdag zijn a[s flet nu Ié," DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft de 22-Jorige Lu- cien van H., lid van de Rode Jeugd in Eindhoven, gelijk aan de els ver oordeeld tot drtie Jaar gevangenis voor het in bezit hebben van onder delen voor het maken van bom men. De politie had vorig Jaar bij lotenals zou blijken 'dat hulszoektng onder zijn bed twee "bvisieregelina ongunsti- do2eal avonden, waarin stukJcen huidige. De bewindsman P'JP. explosieven en tljdmeohanls- swaar een teruggang men zaten van het zelfde soort als it van de verkoop per bij bomaanslagen door de Rode een totale stijging van Jeugd waren gebruikt. Van H. die tijdens de zitting op maart geen woord heeft gezegd, het nieuwe systeem tot heeft tegen het vonnis hoger be- Wea teruggebracht. roep aangetekend. DEN HAAG Minister Van Veen (Onderwijs) heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld dat 't ka binet de uitbreiding van de partiële leerplicht ot twee dagen per 1 au gustus 1973 onverantwoordelijk acht. Een motie van het PvdA-Kamer- lid Masman, waarin werd aangedron gen op de tweede dag vormingswerk voor 15-Jarigen met ingang van deze datum haalde het in de Kamer niet. De minister wil echter wel waar dit mogelijk is in bepaalde regio's de Invoering per 1 augustus bevorde ren. Integrale invoering zal nu per 1 augustus 1974 tot stand komen. DS'70 en WD, die tot de tegenstem mers vam de motie behoorden, dron gen aan op de opleiding van kwalita tieve krachten. De Brauw: „Men kaai niet opeens zo maar mensen inschakelen, terwijl er nog niet eens een programma is. Het aantrekken van ongediplomeer- den noemde hij „ronduit" onver antwoordelijk". Zie ook Standpunt. DEN HAAG D'66 zal elk voor stel afwijzen dat Inhoudt dat Ne derland binnen enkele Jaren uit de NAVO moet stappen. Het weten schappelijk bureau van deze partdj heeft dit in een noba onderstreept. "Het is onverstandig als Neder land nu uit de NAVO zou treden", zegt de nota. "In de eerste plaats zou dat het militaire evenwicht ver storen vooral geografisch, omdat West-DuitsJaaid een stuk achterge- bied verliest en daardoor teveel ge ïsoleerd komt te liggen. In de tweede plaats is het ln de huidige fase van verbetering van de Oost-West betrekkingen via EVC en MBFR-besprekingen en op allerlei andere wijzen buitengewoon onver standig één van de blokken in het overleg te wijzigen". Nederland zou, adlus de nota, daarmee praktisch elke vorm van invloed verspelen, maar bovendien grote onzekerheden scheppen die hun weerslag kunnen hebben op de besprekingen. De Europese Ge meenschap zou verder gespleten worden over veiligheidskwesties waardoor een gezamenlijke politiek praktisch onmogelijk wordt. Heel andere kan het volgens de D'66-nota er over tien twintig Jaar uitzien: "Wanneer binnen Eu ropa een aanzienlijk geringere mili taire confrontatie bestaat, wanneer het vertrouwen tussen Oost en West verder ls gegroeid, wanneer con flicten vreedzaam beslecht worden, dan worden NAVO en Warschau Pakt wellicht overbodig. Een Mercedes Diesel verbruikt, ondanks z'n 2000 of 2200 cc motor, nauwelijks meer dan 3,5 cent per km aan brandstof. Maar een Mercedes biedt meer dan zuinigheid alléén. Een degelijke, rammelvrije carrosserie, berekend op de oersterke dieselmotor. Een veiligheidskooi. Een schokabsorberende voor- en achterkant. Een schokbrekend dashboard. Een veiiigheidsstuurkolom en veiligheidssloten. Juist die eigenschappen geven de Mercedes Diesel zo'n hoge inruilwaarde. Ook na vele jaren trouwe dienst. Dat doet geen enkele diesel hem na. Wanneer mogen wij u noteren voor een proefrit? Een kleine berekening leert dat een Mercedes Diesel bij 35.000 km per jaar al voordeliger is dan een benzinewagen van 12.000,- of meer. Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. B-V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710- 69303 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710- 52643/4.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11