Irabisch verzet waar getroffen adat blijft aan het „zuiveren" „Onrust in de SPD gevolg van haar sterke verjonging mei kwam achter ode van El Fatach hi: Evenveel ratten als mensen In Engeland Doodstraf wordt niet opnieuw ingevoerd WILLY BRANDT OP PARTIJCONGRES IN HANNOVER: Schrijvers, dichters, journalisten IZALEM Een golf van arrestaties wordt verwacht van Arabieren in de bezette gebieden taël als gevolg van de informatie die de Is raëiische inlichtingendienst heeft gekregen uit me documenten, die de Israëlische commando's uit Beiroet hebben meegenomen. In het (kwartier van El Fatach en in het huis van de gedode Aboe Anwar bevonden zich geheime tenten met codes en lijsten van cellen in Israël en de bezette gebieden. Binmando's hebben via de El Fatach in Damascus ht gekregen zich te versprei de codes te veranderen. Te- erd meegedeeld dat alle ac- E1 Fatach in Israël en de jebieden voor het moment pgeschort. Door het bekend van deze geheimen is de ■ganisatie van El Fatach in de bezette gebieden in el- estort. Dit wordt als een rare slag voor El Fatach be- als de dood van de drie schuwing heeft de Arabische wereld van zijn stafchef luite- tneraal Elazar gewaar- het ontketenen van suwe oorlog in het Midden- naar aanleiding van de Is- commando-overval in zei dat dergelijke acties te- Palestijnse verzetsbeweging rorden voortgezet, de Arabieren niet de illusie Ji dat Israël zich beperkin- tijd, plaats en methoden ggen, zei Elazar.a ijdoel dat Israël zich stelde, pe hij, "was het doden van Fatach-leiders. Dit doel is bereikt. Ons plan is het op- egen de guerrillabewegin- t te zetten met het doel resultaten te bereiken, zo- schade die zij aanrichten, lerd wordt". militaire woordvoerder in udeiv deelde mee dat dinsdag- ,ar i drie Palestijnse infiltranten op de door Israël bezette van Golan zijn gedood toen hun eigen bommen tijdens 46(1 jaar uitstel schone (ikaanse auto Sll HNGTON (ANP) Het bu ien-bescherming vam de Ame regering heeft bekendge- dat de automobielfabrikan- Jaar uitstel krijgen om aan re krachtige bepalingen be- atgassen te vol- lit betekent dat de fabrieken 1976 de tijd hebben om met wne auto te komen, utofabrikanten hadden in gesteld dat onmogelijk eisen in 1975 kon zijn voldaan de ontworpen apparatuur, op geringe schaal was be- De autofabrieken moeten in aan voorlopige eisen vol- Californië, waar de lucht ig het ergst is, moet in 1975 H procent zijn verminderd ver met 1968 en in de rest van i voorlopig met 83 procent. Groot aantal arrestaties verwacht Libanon Onze correspondent in Beiroet schrijft: Met de zware beschuldigingen uit kringen van de Palestijnen en hun sympathisanten over een Libanese samenzwering met de Israëliërs bij de acties tegen de commandoleiders in Beiroet is Libanon en zijn regering het gevoel voor richting kwijt. Ter wijl onafhankelijke kranten ook van een misdadige nalatigheid spreken, uit anderzijds de gewone bevolking zich door het maken van grapjes, bijvoorbeeld: Israëlische militairen kunnen gerust een paar kopjes koffie op de terrasjes van Beiroet gaan drinken, de politie groeten en na een uur vertrekken, waarna eindelijk 't leger de lege stoelen gaat aanvallen. Deze wat minder geladen reactie op de gebeurtenissen is in essentie toch de uiting van het gevoel van onveiligheid. In de politieke crisis weet niemand dat gevoel weg te ne men. De uiterst linkse groepen met hun zware beschuldigingen niet, de commando's zelf niet, en uiteraard de demissionaire regering niet. Toch is het wellicht dit algemene besef van onzekerheid en onveiligheid, dat tot nog toe een grootscheeps treffen tussen de bevolking en politie tijdens de demonstraties heeft voorkomen. Ook op regeringsniveau bestaat de neiging alle schuld voor het uitblij ven tegenacties tegen de Israëlische commando's op het leger te werpen. De premier heeft zijn ontslag im mers aangeboden, omdat de president heeft geweigerd de opperbevelhebber op staande voet te ontslaan. Hoewel politiek gezien het opofferen van de commandant van het leger, als zwart schaap, voor de premier gunstig zou kunnen zijn is dat door de beslis singen van Libanon in het verleden toch niet erg rechtvaardig. Defensie Libanon heeft na de Israëlische aanval op het vliegveld van Beiroet, vijf Jaar geleden, afgezien van het effectief verbeteren van de defensie. In eerste instantie werd in 1969 be sloten tot de aanschaf van Mirage- gevechtsvliegtuigen, luchtafweer ra ketten tezamen met een moderne ra darinstallatie. Maar na het sluiten van de overeenkomst liet Israël weten via diplomatieke kanalen van Wes terse landen, dat Libanon dan niet meer als een vredelievende buur van de Joodse staat zou worden be schouwd. Als de installatie zou zijn voltooid moest rekening met totale vernietiging worden gehouden. Om dat de regering van Libanon niet ge loofde ooit in militaire kracht met de Israëliërs te kunnen wedijveren werden de contracten voor de opbouw van een redelijk goed verdedigings- en waarschuwingssysteem geannu leerd. De veronderstelling erbij was dat Israël dain ook Libanon enigszins zou sparen. Door de hevige aanval len van Israël tegen de Palestijnen acht men zich in Beiroet nu bedro gen. Het afbestellen van moderne wa pens maakt het land zeer kwetsbaar voor acties, het eigen leger raakt door de verwijten van de bevolking gefrustreerd, terwijl bovendien de mogelijkheden om al te extreme Pa lestijnse commando's te controleren zijn beperkt. In deze sfeer nu groeit in het gema tigde Libanon steeds meer echte woe de tegen de Israëlische overmacht. Het lijkt niet geheel uitgesloten dat de beslissing over het aanschaffen van verfijnde wapens wordt herzien. De consequenties ervan kunnen voor de toekomst een uitbreiding van het conflict in het Midden-Oosten be tekenen. Omdat dan ook het open gezicht van het sterk pro-Westerse landje gaat veranderen, zou de beslissing erover reeds ernstig de vorming van een nieuwe regering be moeilijken. EEN ZEER GESTOORDE TELEFOONLIJNJim, het vier maanden oude leeuwtje in het Wind sor Safanpark (20 km buiten Londen) had gisteren genoeg van al die nieuwsgierige bezoekers en liep het kantoor van het park binnen. Daar legde hij het moede hoofd neer op het geriefelijkste plekje dat er te vinden was: het telefoontoestel. De leeuwen zijn ook niet meer wat ze geweest zijn. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteren een voorstel tot. herin voering van de doodstraf voor sommi ge misdrijven zoals moord op een politieman of een gevangenbewaar der, of moord door explosieven of vuurwapens verworpen. De stem ming was 320 tegen en 178 voor het wetsontwerp van de conservatief Ed ward Taylor. Taylor zei dat er geen twiïfel over bestond dat het aantal moorden en daden van geweld de laatste acht jaar zijn toegenomen, sinds de doodstraf niet meer is toegepast Als de dood straf opnieuw wordt ingevoerd, zou het leven veiliger worden en misda digers afschrikken vuurwapens te dragen. Vorige week n-ad premier Edward Heath reeds verklaard dat zijn re gering niets voelde voor een herin voering. (Van onze correspondent Ewout Janse) HANNOVER De Westduitse sociaal-democratische partij is in beweging. Dit proces van verandering verklaart de onrust, die de gelederen beroert en haar weerslag vindt in een soms heftige strijd tussen de meer behoedzame sociaal-democraten en de linkse vernieuwers. BOEDAPEST (DPA) Er zijn evenveel ratten ais mensen op de we reld, zo heeft de Wereldgezondheids organisatie op een conferentie in Boe dapest over de uitroeiing van de rat ten bekendgemaakt. De ruim 3,7 miljard ratten zorgen jaarlijks voor de vernietiging van rond 33 miljoen ton levensmiddelen. 105 mensenlevens HOCHWALD (UPI) De Zwitser se autoriteiten hebben bekendge maakt dat er bij de ramp met het Britse vliegtuig 105 personen zijn omgekomen. In het toestel dat dins dag bij Hoohwald in het noorden van Zwitserland neerstortte, zaten 138 passagiers en zes bemanningsleden. Er zijn 96 lijken geborgen, tot dus ver zijn er 64 geïdentificeerd negen inzittenden warden nog vermist. Aangenomen wordt dat zü in de sneeuw onder het wrak liggen. Aanklacht Van een Japanse levensmiddelenindustrie wordt een schadevergoeding van 414 miljoen yen geeist, aangezien haar in de zo mer van 1955 in de handel gebrach te baby-moedermelk de dood van 130 baby's en het ziek worden van 12.000 kinderen tot gevolg zou hebben gehad. In het produkt zou arsenicum gezeten hebben. In 'n reden van bijna 2V> uur, die voorzitter Willy Brandt hield maakte hij duidelijk hoe diepgaand de SPD zich de afgelopen tien jaar heeft ver jongd: Sedert hij negen jaar geleden voorzitter werd zijn 350.000 oudge dienden van de SPD overleden; De partij telt nu bijna een mil joen leden ruim tweederde van hen is de afgelopen negen jaar toe getreden; De sociale samenstelling van de partij is grondig gewijzigd. In 1962, stond nog 52 procent als arbeider ge registreerd, thans nog slechts 28 pro cent. Sociologen-Duits Hoewel vele scholleren, studenten en academici hun weg naar de SPD von den blijft zij toch in de eerste plaats een partij van de werknemers, zo zei Brandt. Zij zal zich moeten dis tantiëren van het "sociologen-Duits" van de jeugdige academici en kwasi- academici. Dat is een taal, die door velen niet wordt verstaan en trouwen vaak meer frase dan taal is. Of, zo als Brandt het uitdrukte, "de uitingen von bergpredikers, die eerst nog een berg moeten zoeken'En voor de genen die de dogma's van het com munisme vertolken, ls in de SPD zeker in het geheel geen plaats. De sociaal-democratie zal het vol gens Brandt niet zonder een zekere planning kunnen stellen, bij wijze van een verstandig midden tussen "chaos door het vrije spel van de maatschappelijke krachten" en "chaos door organisatie". Steeds weer legde hij de nadruk op de nood zaak van een democratische koers, zonder uitersten, die bovendien in de praktijk wordt afgedwongen door het loyale samengaan in de regering met de liberale vrije democraten. Een midden-positie wil Brandt ook ten opzichte van de onregelmatighe den. zoals die zich na de illegale huisbezettingen in Frankfort en bij het bezoek van Thieu in Bonn heb ben voorgedaan. Enerzijds geen hys terisch geroep om recht en orde. an derzijds geen vrees om impopulaire maatregelen te nemen: de Bonds republiek blijft een rechtsstaat. Hoewel Brandt zich nog steeds onthield van een persoonlijk oordeel over het komende wetsontwerp, dat de abortus sterk liberaliseert, richtte hij zich toch scherp tegen sommige critici: „Die doen het voorkomen als of de staat de vrouwen wil aanbeve len de zwangerschap te onderbreken. In werkelijkheid geldt het tegendeel: Waar de staat niet meer met straf fen driegt, wordt sterk een beroep gedaan op het geweten van de men sen". Gastarbeiders Een ander knellend probleem is dat van de gastarbeiders, van wie het aantal (tesamen met familieleden) in West-Duitsland 3.5 miljoen bedraagt. „Wij moeten vermijden, dat in de grote steden getto's ontstaan, die zich alleen door huiskleur van andere get to's onderscheiden." Over het buitenlands beleid: onze oost-politiek hangt zeer nauw met de wes>t-poldtiek samen. zy steunt op het Atlantisch bondgenootschap en op het streven naar Europese een wording. Het is overigens volgens Brandt een illusie te menen, dat de Bondsrepubliek haar defensie-in spanning zou kunnen verminderen Een groot deel van Brandt's mam moetrede was uiteraard gewijd aan de sociaal-democratie van de jaren zeventig. Hij verzette zich met kracht tegen de voorstelling, dat socialisa tie het heil tegen alle kwalen zou vor- Met een duidelijke verwijzing naar de kritiek van links: de veelgebruik te term "systeemverandering" helpt ons niet verder. Het is onnauwkeu rig en noch in de theoretische discus sie noch in de politieke praktijk nut tig. Wel moet de economische kracht van de grote concerns teruggedron gen worden en de controle op de in vesteringen worden gebruikt als middel om machtsmisbruik tegen te gaan. De woordvoerders van links hebben zich na de rede van Brandt opval lend gematigd uitgedrukt. De voor zitter van de jang-socialisten, Wolf gang Roth, merkte overigens op, dat de vrees voor "theoretische discus sie" niet te sterk mag zijn: als de Hannover "Er zijn bezoe kers die men liever ziet gaan dan komen" zo omschreef risteren Bondskanselier Brandt tijdens het SPD-congres het ge ruchtmakend bezoek van het Zuidvietnamese staatshoofd Thieu aan Bonn. President Heinemann heeft tij dens Thieu's korte verblijf er met kracht op aangedrongen dat er een eind wordt gemaakt aan het folteren van politieke gevangenen. Ook maakte Heine mann onmiskenbaar duidelijk, aldus Brandt, dat de toekomsti ge Westduitse hulpverlening ge heel Vietnam zal betreffen. niet alleen het zuidelijke deel. SPD zich met wat meer theorie had voorbereid op de werkwijze van het internationale grootkapitaal, zou de machteloosheid tegenover de mone taire crises niet zo groot zijn ge weest. En de linkse oppositieleider van de SPD in Sleeswijk-Holstein, Steffen verklaarde, dat een omvang rijke staatsbemoeiing met vraag stukken als gastarbeiders, milieu-be scherming en de veelgeprezen "kwa liteit van het bestaan" onvermyde- lijk is. '»Sadat is een culturele aan het scheppen", aldus Hrtische schrijver, toen de Arabische Socialistische een nieuwe lijst publi can dertig mensen, die uit iai 'ft'dse organisatie waren ge- is in februari begonnen ■Bidden maart waren 119 le- yüderd uit de enige politie- ij van Egypte. Allen werden of ande*e wijze van be- „afwijkingen op na te in strijd waren met de "e politiek van interne een- de helft van de weggezui- ^aren schrijvers, dichters, fkn en figuren uiit de to- ■to- en televisiewereld. Ook werd er niet een speciaal boek, ge dicht of toneelstuk van hen verbo den, maar al hun werk, terwijl hun een absoluut verbod werd opgelegd verder te publiceren. De zuivering heeft vooraanstaande literatoren tot zwijgen gebracht, zoals Yoessif Idxiss, wiens toneel stukken en korte verhalen hem be roemd hebben gemaot in de hele Arabisch sprekende wereld en die ook in het Engels, Frans en Rus sisch zijn vertaald. Ook Louis Awad, vroeger hoogleraar in de Engelse letterkunde en tot aan de zuivering, literair redacteur van het blad Al Achram hoort tot de slachtoffers. De maatregelen be roven de Egyptische pers van enke le van de beste rubrleksohrijvers, correspondenten en redacteuren. De naimen van twee van Egypte's literal ren reuzen, Neguib Mahfoez en Twefik el Hakim mogen, aldus een instructie van de minister van cultuur, niet meer in radio- en te levisieprogramma's worden genoemd. De openbare mening raakte ge schokt door de omvang van de zui vering toen de eerste lijst werd ge publiceerd. Neguib Mahfoez, een vruchtbare schrijver van romans en korte vehalen is vooral bekend ge worden door zijn briljant-realisti sche beschrijvingen van het leven in Kairo, Twefik el Haküm kan be schouwd worden als de leidende au teur van de huidige Arabische we reld en de schepper van het moder ne Egyptische toneel. Zijn werken zijn in verscheidene Europese talen vertaald. De beschuldigingen tegen studen tenleiders, die onlangs op een rechtszitting naar voren zijn ge bracht, laten trouwens de grote onwetendheid zien, van waaruit het regime de intellectuelen van Egypte lastig valt. Jongelieden die artikelen in universiteitsbladen had den geschreven tegen Egypte's aartsvijanden: het zionisme en het imperialisme en over nationale be vrijdingsoorlogen, werden niettemin afgeschilderd als "zetbazen van bui tenlandse agenten". Een Jongen werd ervan beschuldigd, dat hij een boek bezat, dat geschreven zou zijn door een "zionistischë agent". De schrijver van dit boek een bun del gedichten was echter Mach- moed Darwisj, een belangrijke Pa- lesteijnse dichter en patriot, die en kele malen in Israël gearrsteerd is en gevangen heeft gezeten. Darwisj is in 1967 uit Nazareth geëmigreerd, werd toen welkom geheten door het Egyptische regime en kreeg een goed betaalde baan bij Achram. De desbetreffende magistraat was ver baasd over de beschuldigingen en beval, dat de gearresteerde jongelie den op borgtocht zouden worden vrijgelaten. Maar diit besluit moest goedgekeurd worden door president Sadat en de betrokkenen zijn nog steeds niet in vrijheid gesteld. Bij studentendemonstraties in Kairo en Assioet hebben de veiligheids- strijdkrachten in februari ongeveer tweeduizend studenten gearresteerd. Enkele honderden van hen weden opgeroepen voor militaire dienst. Midden maart zaten er nog vijf honderd studenten gevangen. Sada/ts houding ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten kan een verklaring geven voor de zuiveringen, die hij sinds mei 1971 heeft uitgevoerd om een eind te maken aan het verzet tegen zijn politiek. Hij kan geen oorlog voeren en ook geen vrede accepteren op Israëlische of Amerikaanse voor waarden. Israël en Amerika zijn zich bewust van Sadatis zwalkte en dringen aan op een voorlopig regeling die, zo meent elke Egyptenaar, neer zou komen op een permanente Israëli sche bezettig van delen van de Si nai. Veel Egyptenaren vermoeden dat Sadat wel een dergelijk compromis zou willen als hij dit tot stand zou kunnen brengen. Maar dat kan hij niet, zegt men, Sadat, of elke re geerder die Egyptisoh land zou af staan. zou daarvoor moeten betalen, waarschijnlijk met zijn leven. Sadat die thans ook premier is naast pre sident. wil handhaving van de sta tus quo en daarvoor wenst hy elke oppositie tot zwijgen te brengen of te intimideren. In mei 1971 rekende hij af met "Moskou's main" Ali Sabry en met diens aanhangers. In de zomer van 1971 zette hij de Russische advi seurs het land uit, maar later ont sloeg hij genraal Achmed Sadek, de ohef van de generale staf, die het vertrek van de Russen had ver langd. Enkele honderden officieren werden toen gepensioneerd. Nadien keerde hij zich tegen stu denten en intellectuelen en onlangs heeft hij premier Sidky en diens regerig tot ontslag genoopt en zelf het premierschap op zich genomen. 614e Staatsloterij 11 april 1973 derde klasse Prijzen f 25 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 29 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 75' f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 39 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 48 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 86 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 760 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 790 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 395 f 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1463 een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer f 5.000 is gevallen op het nummer f 5.000 is gevallen op het nummer f 5.000 is gevallen op het nummer f 5.000 is gevallen op het nummer 062685* 023239* 013284 083791 054165* de prijs van f 10.000 is gevallen op het nummer: f 25.000 is gevallen op het nummer: f 50.000 is gevallen op het nummer: f 100.000 is gevallen op het nummer: een extra prijs van f 250.000 is gevallen in de serie B op het nummer: en een troostprijs van f 4.000 op nummer van elk van de andere series. een extra prijs van f 500.000 is gevallen in de serie P op het nummer: en een troostprijs van f 5.000 op nummer van elk van de andere series. attentie: op een met een gemerkt nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. 005985* 047014 086767 051991 027616 027616

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9