K>k NKV UIT OVERLEG 5 KLACHTEN OVER KOU, SANITAIR EN ETEN Weer boete geeist tegen redactie van VVDM-blad Machtsstrijd in leger verscherpt win1000gulden in onze Enka [IVF vindt uittreden onverantwoord HSÜO hsllo !OÖ(p-kamcrlid Dragstra: ïefkaartenactie or drie van Breda mateurs vandaag ;onnen met 'prekingen Beroep mogelijk op burgerrechter voor militairen Geen geheimhouding van gegevens over rijbewijshouders NEDERLANDSE BEVOLKING RAAKT UIT DE GROEI regering Biesheuvel vraagt advies over ontslag Meiinderts 12 APRIL 1973 BINNENLAND ADVERTENTIE RECHT De eenheid van de drie vakcentrales blijft zoek. (IKV volgde gisteravond het voorbeeld van het NVV en uit het landelijk topoverleg met de werkgeversverbon- fle CNV daarentegen bleek er niets voor te voelen het in de Stichting van de Arbeid en de Sociaal-Economi- ad te verlaten. .voorzitter J. Lanser had jverholenkritiek op de stap t NVV, die voor de clhriste- ifccentrale als een volkomen log kwam. Naar zijn zeggen jaardag al vast dat de NW- weglopen uit het spoedbe- i de Stichting van de Ar- mi lv Lanser is er in het geheel inflict situatie op centraal met de werkgeversverbon- ndat die nadrukkelijk heb- Üaard zich niet te zullen be- met de onderhandelingen bedrijfstakken. Het CNV jat het overleg in de Sociaal- Usche Raad over een inko- moet worden verdeeld, ook wordt het uittreden NVV betreurd. INV-voorzitter is verder boos NVV, omdat de top van de ce vakcentrale niet was over de bedoelingen van het NVV. De heer Lanser zei giste ren het niet uitgesloten te achten dat deze ruzie een nadelige in vloed zal hebben op de vorming van een federatie van de drie vakcen trales. Het NKV heeft vooral op prakti sche gronden besloten het topoverleg te verlaten. Zonder de grootste vak centrale heeft dit overleg nauwe lijks zin, aldus een woordvoerder van deze vakcentrale. Gistermiddag is ook het informe le overleg tussen de industriebonden en de textielwerkgevers vastgelopen. Er bestond aanvankelijk in kringen van de industriebonden enige hoop op succes in deze sector, na een voorstel dat vorige week zaterdag op tafel was gekomen. Ook het informateur mr. Kranenburg stuit te gisteren andermaal op een aan tal knelpunten, waaronder het pla fond! in de prijscompensatie. De Roemeense president Ceaucescu en zijn vrouw, die op het ogenblik een staatsbezoek aan Nederland brengen, hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Philips Fabrieken in Eindhoven. De president rechtswas zeer geïnteresseerd in de videofone, die hem gedemonstreerd werd door ir. P. M. van de Avoort (links). jg prprp niet Steiinen Militaire 'schermploeg' bleef in bed HAG (ANP) Het tweede- Dragstra (CPN) is van dat de Nederlandse PTT de rtèn, die in het kader van lagandistische actie van het se verband der Heimkehrer Vest-Duitsland naar de drie la verblijvende oorlogsmisda- erzonden worden, niet in be ng mag nemen. Hij heeft mi- Idink van Verkeer en Water- Ie met PTT-zaken is belast, lijk gevraagd of hij deze me- tlt. g gj er Dragstra heeft er op ge- 1 dat de Westduitse posterijen [kaarten portvrij verwerkt aarten volgens zijn inlichtin- worden bezorgd, amerlid meent, dat de brief- :tie in feite een inmenging in de Nederlandse politiek waarover in Nederland eden door de Tweede een duidelijke uitspraak is aan welke uitspraak de Ne- Pi 89£lrt G,3Ï P( HAAG Kabinetsinforma- Agt en Albeda zijn van- egonnen aan een reeks oriën- besprekingen met onder meer irof. De Gaay Fortman sr. en ractieleider Den Uyl. Voor lid staat een gesprek met ractieleider Andriessen op igramma. derlandse regering zich geconfor meerd heeft. Aan minister Udink is gevraagd bij de Westduitse autoriteiten te pro testeren tegen het gratis dienstbe toon aan de actie. V akantiespreiding niet geslaagd Opgelet, deze keer iets kleurigs, 't Is rose of geel of blauw of groen ofzo. Nee, géén kameleon! 't Heeft wafeltjes maar je kunt 't niet eten haha. *t Ligt meestal op 't aan recht jawel. En 't sponst, hoewel 't 'n soort lapje is. Of 'n doekje net hoe je 't noemt. Hoho 't is geen Enka ■wissewas want die is alleen maar blauw. Noem es iets anderskijk even op 't aanrecht. Nou? Hebt u 'm nog niet? Jammer jammer. Tot de volgende keer dan maar weer, in deze krant, Dagdag. Weet u 't al? Dan voor i mei uw antwoord opsturen in gesloten envelop plus één Enka-verpakkings- merk mèt®. Precies als hieronder.Merken zonder® tellen niet mee! Bij uw antwoord ook een Enka slag zinnetje bedenken. Een deskundige jury honoreert de beste oplossing met 1000 gulden. De overige inzenders/sters ontvangen allen een kleurige Enka-sticker. Enka Postbus 6o Arnhem. Winnares maart-ronder Mevr. J. H. Honcoop-Bergiesch te Bentveld. BLEISWIJK De honderdtwintig vorst te doorstaan; ze klagen over DEN HAAG (ANP) Een onder zoek door het Nederlandse Centraal Bureau voor de Statistiek naar de ontwikkeling van de vakantiespreiding in de afgelopen Jaren heeft aange toond dat deze niet veel ingang heeft gevonden. Dit heeft de Europese commissie meegedeeld in antwoord op het sanitair (een waterwagen en een veldlatrine) en over het eten dat uit een veldkeuken komt, terwijl de vei ling een goede kantine heeft. "De dienstplichtigen worden hier als vee behandeld", zegt een woeden de intendance-soldaat. Hij wijst er op dat officieren in verwarmde kan toorruimtes kunnen slapen. dienstplichtige militairen, die mee helpen de glasschervenravage in de Zuidhollandse kassendistriot op te ruimen, zijn gisteren een half uur te laat van hun veldbedden opge staan. Toen om half zeven 's morgens het réveille weerklonk, weigerden de sol daten uit hun slaapzakken te komen. Ze wilden daarmee duidelijk maken Met hun demonstratie hebben de sol- vragen die dr. ir. A. P. Oele, voor dat ze niet langer genoegen namen daten in ieder geval bereikt dat voor zijn benoeming tot burgemeester van met hun legering in een tochtige half de laatste overnachting in het West- Delft, als lid van het Europese par- afgebouwde koelruimte in het nieu- land de soldaten zijn vandaag lement had gesteld. we veilingcomplex van Bleiswij k. naar hun legerplaatsen teruggekeerd Het vaststellen van de schoolvakan- De stakingspoging een VVDM'er extra dekens zijn aangevoerd, ties gebeurt door de nationale minis- stelde zich er verantwoordelijk voor Een legerwoordvoerder heeft ver- teries van onderwijs. Het is dus in werd na een half uur opgegeven, klaard dat het de bedoeling was de eerste plaats een taak van de re- toen met sancties werd gedreigd, geweest ddat de soldaten in de goed geringen naar een oplossing te zoeken Een aantal militairen zal zich moe- afgesloten veilinghal zouden over aldus de commissie. ten verantwoorden. nachten. "Maar de veiling wilde die Ook in West-Duitsland, Frankrijk De graten, die na de storm van 2 ruimte vrij houden voor de officië- april aan 't werk gingen in de zwaai' le opening van het complex' en Italië is de vakantiespreiding on derzocht. De Europese commissie, getroffen "glazen stad", zijn heftig Kapitein van der Louw, detache- probeert de statistieken op het bied van toerisme, die voor verdere studie van de kwestie en vakantie spreiding van belang zijn, met elkaar in overeenstemming te brengen. Over de tuinders zelf zijn de sol daten goed te spreken. Zij veraange naamden hun het werk met het kwistig trakteren op broodjes, soep, koffie en pils. DEN HAAG Met instemming, heeft de Tweede Kamer een voor stel van wet begroet van het PPR- lid De Gaay Fortman, waarin de mogelijkheid wordt geopend voor mi litairen om bij de burgerrechter Bemidde lingsbu rea us doen goed werk verontwaardigd over de manier waar op hun werk gewaardeerd wordt. Ze zeggen met kleren en al in hun slaap zak te moeten kruipen om de nacht van de soldaten wel te begrijpen. "Maar ze hebben het niet slechter dan tijdens een veldoefening". kteren hun werkzaamheden met het ontvangen van tir minister-president ivel, ex-formateur Burger on Informateur Ruppert. de laatste is niet alleen ge- over de politieke situatie Ie diens informateurschap, ook over de huidige ontwikke- en Albeda, die het mi- van Justitie als hoofdkwar- bben, hebben ook nog de he- Mierlo (D'66) en De Gaay (PPR) gesproken. Morgen tfj Aantjes (ARP) en Tila- ontvangen. 'Manie Co-op redigend DEN HAAG (ANP) fiscaal bij het hoog militair ge rechtshof heeft gisteren bevestiging geeist van het krijgsraadvonnis, waarbij de 27-Jarige ex-soldaat Wil fred M. uit Amsterdam wegens het schrijven van een artikel in het VVDM-blad "spuit elluf" f 250 boete was opgelegd. De advocaat-fiscaal, mr F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, noem de het artikel in het blad, van de af deling Crailo van de VVDM, "dom, lummelachtig, krijgstuchtondermij- nend geschrijf". Tegen de drie an dere redactieleden, de 25-Jarige Pe ter K. uit Rotterdam, de 23-Jarige Hans A. uit Amsterdam en Henk P. uit Alkmaar, vroeg de advocaat-fis caal ook bevestiging van het krijgs raadvonnis, een boete van f 150,-. In het artikel stond dat "dienst plichtigen worden beschouwd als minderwaardig of stompzinnig" en "door het bijkans duivels systeem van de krijgstucht kan Je altijd ge controleerd en gecorrigeerd worden. Je wordt beschouwd als een robot, die moet worden nagekeken". Vol gens de advocaat-fiscaal zaait een dergelijk artikel onrust onder de dienstplichtigen die in alle rust hun diensttijd willen vervullen. De raadsman, mr R. M. Schutte, zei dat dienstplichtigen en advoca ten nog steeds niet weten waar ze aan toe zijn en wat nu als krijgtucht- ondermijnend kan worden be schouwd. De krijgsraden en het hmg gebruiken volgens mr Schutte slechts "toverformules". Naar zijn mening was het gewraakte artikel, Juist in de sfeer van de legerplaats Crailo, waar slechts een vijftigtal dienstplichtigen zitten van wie de meesten afgestudeerd of studerend, niet ondermijnend, maar bevorde rend voor de discussie. Het hmg zal op woensdag 2 mei uitspraak doen. Tot dusver heeft het Hoog Militair Gerechtshof altijd het laatste woord. In zaken als vrijheid van menings uiting is dit als onbevredigend er varen. Namens de christen-democratische fracties zei de KVP-er Van Eisen in het wetsvoorstel een aanmerkelijke verbetering te zien. De fracties van PvdA en D'66 sloten zich hier bij aan. De VVD-er Koning noemde het "een grote verbetering". Een op twintig voertuigen had mankement DEN HAAG Bij een landelijke verkeerscontrole gistermorgen vroeg heeft de politie bij één op de twintig voertuigen een technisch defekt ge constateerd. Van de 62.841 gecontroleerde auto's motoren, bromfietsen enz. werden er 438 direct van de weg gehaald. De controle was gericht op remmen ban den en dergelijke en op lawaai. Bij 4,6 procent van de autobestuurders waren de papieren niet in orde. DEN HAAG In de commissie provinciale financiën hebben enkele leden bezwaar tegen het verschaffen vam inlichtingen uit het register van rijbewijshouders aan bemiddelingsbu reaus. In de openbare vergadering van de commissie wezen zij er gisteren op, dat de bevolkingsregisters thans „dicht" zijn voor instellingen die gro te aantallen, namen, adressen en ge boortedata willen hebben. Dat is zo geregeld om de persoonlijke sfeer van iedere burger te beschermen. Via het register rijbewijshouders bestaat echter tóch nog de mogelijkheid deze gegevens in grote aantallen te ver krijgen en dan nog wel van een ge selecteerde groep burgers. Tegen de ze aantasting van de privacy maak ten zij bezwaar. Voorzitter, gedeputeerde dr. Van Praag, kon die bezwaren wel mee voelen, maar zag geen mogelijk heid er iets aan te doen. De wet schrijft het bijhouden van het regis ter voor en bepaalt tevens dat belang hebbenden tegen betaling daarvan inzage kunnen nemen. Volgens een ministeriële beschikking uit 1957 moeten tot die belanghebbenden ook de bemiddelingsbureaus berekend worden, die hun diensten aanbieden bij verlenging van rijbewijzen. Er zou alleen geprobeerd kunnen wor den die ministeriële beschikking ver anderd te krijgen, maar voor een verzoek daartoe ontbrak een meer derheid in de commissie. Het merendeel der leden vond de gegevens, waar het hier om gaat, niet zo belangrijk, dat geheimhou ding geboden is terwijl daarnaast de dienstverlening van de bureaus hoog werd aangeslagen. DEN HAAG De vruchtbaar heid van de Nederlandse gezinnen is al in 1971 zeer dicht in de buurt gekomen van het niveau waarop een bevolking op den duur niet meer groeit. Dat schrijft drs. J. van den Bre- kel in het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het feit dat na 1971 het •»n- tal geboorten in ons land nog ver der is teruggelopen ben°^*'1ikt vol gens hem de noodzaak om de gevol gen t.o overzien. De vruchtbaar'-"id kan namelijk zo laag worden dat de nip'iwe gen°raties de vorige slp"'"ts vervangen. Het is. zegt de statisticus zelf* niet uitgesloten dat de bevol king op den duur in aantal zal gaan teruglopen. dt 3 De minister Boers- C_y O J HAAG De minister Boers- Zaken) en Langman 4,95 "öische Zaken) menen dat de van Co-op door Scholten en Edah "bevredigend" is ge en "de beste mogelijke oplos- lv°or het personeel. het vragenuurtje in de Kamer zei minister Boersma de zesduizend werknemers de zaak zijn betrokken er vijf- dhuD baan houden. Na de door fiwe eigenaars doorgevoerde J nlsatie zijn er volgens Boers- jti ^mogelijkheden". zo liet minister Langman de transactie definitief worden. Als er iets tussen- °n er onmiddellijk sursean- betaling worden aangevraagd •sastreuze gevolgen voor degenheid en de kleine spaar- DEN HAAG De strijd om de macht tussen de leiding van het eer ste Legerkorps - de troepen te velde - en de generale staf in Den Haag is in een beslissend stadium gekomen. Premier Biesheuvel wil de knoop doorhakken. Hij heeft een commis sie ingesteld van "wijze mannen" die hem zal adviseren over de vraag of het Juist en nodig is om de com mandant van het legerkorps, luite nant-generaal F. J. Meijnderts, eer vol te Minister De Koster heeft de Tweede Kamer in een brief, mede namens de minister-president, gevraagd ter wille van de objectivi teit van het door de commissie te verrichten onderzoek' iedere vooraf gaande politieke discussie of stand puntbepaling te vermijden. De commissie heeft als voorzitter mr. G. E. Langemeijer, procureur- generaal bij de Hoge Raad, Leden zijn: mr. C. H. F. Polak, oud-minis ter van Justitie en nu Leiden, vice-admiraal buiten dienst L. Brouwer en mr. J. H. Kist, raad adviseur van Algemene Zaken, die als secretaris optreedt. De Koster zegt in zijn brief aan de Kamer dat hij met de minister-pre sident tot de conclusie is gekomen dat binnen de top van de koninklijke landmacht nog steeds verschillen van opvatting bestaan die het onder linge vertrouwen en de goede gang van zaken verstoren. "Wij zijn bei den van oordeel dat de normale ver houdingen binnen die top zo spoedig mogelijk dienen te worden her steld". De commissie-Langemeijer moet bezien of generaal Meijnderts in de gegeven omstandigheden in aanmer king komt voor (eervol) ontslag op grond van artikel 57 van de wet be vorderingen en ontslag beroepsoffi cieren. Dat artikel gaat over "in- comptabilité dTiumeur", wat oOdets betekent als botsende meningen. Zakelijk gezien komt het er op neer, dat Meijnderts en zijn staf in Apeldoorn de laatste anderhalf jaar grote moeite hebben gedaan om de "Haagse" generaals, en dan vooral chef generale staf G. IJsselstein, er van te overtuigen dat het leger effi cient moet worden gereorganiseerd Als argument werd daarbij gehan teerd dat het leger anders niet meer aan de NAVO-eisen kan voldoen. Toen het niet lukte om de "schrijf- tafelgeneraals" te overtuigen richtte Meijnderts zich met een nota recht streeks tot De Koster en Biesheuvel. De verhouding tussen het legerkorps en de generale staf werd kort gele den op scherp gezet toen uitlekte dat de Raad van Opperofficieren geen offloleren van Meijnderts op beleidsposten wil benoemen. Meijn derts, die zelf deel uitmaakt van die raad, werd als schuldige aangewe zen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7