noodzakelijk Nieuwe plassen Vonnis over bar in Rijnsburg voltrokken Stroom recreanten groeit gestaag ied toekomst of niet? PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 12 APR] )EH In tact Er zijn hier namelijk twee tegen strijdige krachten aan het werk. De toenemende belangstelling van recre anten is in hoofdzaak te danken aan de prachtige plassen, de fraaie na tuur en het vrijwel ongerepte land schap. Zou men geen strakke lijnen uitstippelen voor de opvang van deze reoreantenstroom dan zou het plas- sengebied in enkele decennia zijn aantrefckelrktheid verlieeen. RIJNSBURG Het barcentrum Leo van Duijn in Rijnsburg is dicht. Op bevel van B. en W., die daarmee een besluit van de kleinst mogelijke meerderheid (7 tegen 6 stemmen) van de raad hebben uitgevoerd. Van Duijn ontving gistermiddag per aangetekend schrijven het vier pagina's tellende besluit van het Rijnsburgse college en heeft op grond daarvan gisteravond de afsluit boom voor zijn parkeerterrein niet omhoog gehaald en de deuren van zijn barcentrum herme tisch gesloten gehouden. Aan het slot van hun uitvoerige schrijven aan Leo van Duijn con cluderen B. en W.: "Overwegende, dat de gemeenteraad in de verga dering van 14 maart 1973 bij motie het college van B. en W. een drin gende aanwijzing heeft gegeven tot Intrekking van de vergunning over te gaan en gelet op artikel 32 van de Drank- en Horecawet besluiten de- Door Cees Combee ze vergunning in te trekken". De brief was gedateerd 9 april, zodat Van Duijn direct de consequenties daarvan heeft aanvaard en de zaak na de ontvangst niet meer heeft ge opend. We hebben vannacht langdurig met een zichtbaar kapot gebeukte en zwaar over zijn toeren zijnde Leo van Duijn zitten praten. Hij zag het niet meer zitten en begrijpt niet, dat mede-christenen uit zijn geboortedorp hem zoiets hebben kunnen aan doen. Het meest teleur gesteld is hij er over, dat de kerke- raad en de commissie van beheer van de gereformeerde kerk in Rijns- burg en zijn buurman ds. A. G. Baayen, die deze kerk als predikant dient en die ernstige hinder zou hebben ondervonden van de gedra gingen van sommige bezoekers van het barcentrum. niet met hem om de tafel hebben willen zitten om de gerezen moeilijkheden op te lossen. Leo met gebroken stem: "Dat was toch het minste wat ze hadden kunnen doen. Het is trouwens bij bels dat Je eerst met iemand, met wie Je moeilijkheden hebt gaat pra ten en bepaald niet, dat Je zo'n mens de vernieling intrapt". Motivering Het heeft lang geduurd voordat B. en W. de motivering van het be sluit in de raadsvergadering van 14 maart Van Duijn toestuurden. Daaruit blijkt, dat het college het moeilijk heeft gehad met het sa menstellen van de brief. Binnen B. en W. heerst namelijk geen een stemmigheid over deze zaak. Be kend is, dat wethouder H. de Mooy van het begin af een tegenstander is geweest van het verlenen van de vergunning. Hij vond burgemeester B. H. Koomans en wethouder W. v. der Gugten niet aan zijn zijde. In hun uitvoerige schrijven ge ven B. en W. een overzicht van wat er sinds de aanvraag van de ver gunning en opening van de barcen trum is gebeurd. Zij stellen, dat de bouwver gunning van 30 september was ver leend om de verbouw van het tuin centrum tot restaurant mogelijk te maken. Op 1 mei 1972 opende hij in die bedrijfsruimte een bar en vroeg daar een café-, muziek- en dansvergunning aan. Deze vergun ning kwam bijna drie maanden la ter 23 Juli in zijn bezit. B. en W. van Rijnsburg motiveren het intrekken van de vergunning van de Drank- en Horecawet onder meer op grond van de volgende feiten: Van ds. Baayen werden ernsti ge klachten ontvangen over wat zich afspeelde rond de bar; De kerkeraad en de commissie van beheer van de gereformeerde kerk van Rijnsburg hebben onder de aandacht van het college ge bracht, dat door de aanwezigheid van het barcentrum ernstige af breuk wordt gedaan aan de door ds. Baayen bewoonde pastorie; Er hebben zich enige inciden ten voorgedaan: bij een Jeugdige be zoeker van het barcentrum werd buiten het gebouw bU een vechtpar tij een tand door de lip geslagen en later hebben enige Jongelui in de pastorietuin sbaan plassen. Het Rijnsburgse college van B. en W. meent, dat door deze gebeur tenissen de openbare orde is ver stoord en dat de vrees gewettigd is, dat zich ook in de toekomst zulke ge beurtenissen zullen voordoen, zodat het van kracht blijven van de ver gunning gevaar oplevert voor de openbare orde. Vandaar het besluit de vergunning onmiddellijk in te trekken. Leo van Duijn het huilen staat hem nader dan het lachen over dit besluit: "B. en W. komen hun be lofte niet na. Ze hebben beloofd, dat ik open mocht blijven tot er een uit spraak van Gedeputeerde Staten binnen was over het door mij in te stellen beroep. Een dergelijke clau sule zou er in het stuk worden opge nomen. Een maand geleden hebben burgemeester Koomans, wethouder Van der Gugten en gemeentesecre taris Geelhoek, bij mij in huis ge zegd dat ze achter me zouden staan als ik een keuken aan mijn bedrijf zou laten bouwen. Dat heb ik ge daan. Het kostte me f 20.000.- en nu die keuken klaar is sturen ze me een besluit toe, dat mijn zaak niet open mag blijven". Er zitten veel vraagtekens achter deze Rijnsburgse affaire, waarover zeker het laatste woord nog niet Is gezegd. Zo heeft Van Duijn van een raadslid een schrijven van 4 Januari 1973 toegespeeld gekregen, waarin de Leidse advocaat mr. Geelkerken op een brief van B. en W. antwoordt, dat er geen enkele grond aanwezig is om de bar te sluiten alleen als kan worden aangetoond, dat er vol gens de Drank- en Horecawet derge lijke feiten in het barcentrum zijn gebeurd, die aanleiding hebben gege ven tot ernstige openbare ordever storing. "B. en W. hebben zich", zegt Van Duijn, „op dit laatste punt vast gebeten en van die enkele kleine dingen die bulten mijn zaak zijn voor gevallen hébben ze een stok gemaakt om mij te 6laan". Gunstig oordeel Tijdens het gesprek komt het oude vuur van strijden van Leo van Duijn weer wat terug. Hij vervolgt: „Op perwachtmeester Dieleman van de Rijkspolitie heeft tijdens de besloten hoorzitting gezegd, dat er nooit iets ernstigs is voorgevallen in mijn zaak en voor „Achter het Nieuws" heeft rijkspolitie-administrateur De Vries ononwonden verklaard, dat het een fijne zaak is, waar hij vaak is ge weest en dat hij nooit iets ongerech tigds heeft waargenomen. Toch heb ben ze mijn vergunning nu ontno men. Burgemeester Koomans moet als hoofd van de politie weten, dat er niets aan de hand is. Hij heeft de rijkspolitie vele malen onder druk van de kerkeraad bij mij een on derzoek in laten stellen. Onbegrijpe lijk. Een raadslid en 'n kerkeraads- lid hebben zelfs geprobeerd van Ger- rit Star, Dahliastraat 18,een verkla ring los te peuteren, dat hij in mijn bar zou zijn mishandeld. Zijn moe der heeft hen resoluut de deur ge wezen. Ze zei tegen hen: Moeten Jul lie Leo zo de nek omdraaien I Gerrit Star verklaarde niet mishandeld te zijn. Alleen was er buiten het cen trum een meningsverschil geweest, wat later aan de bar onder het genot van een pilsje werd opgelost". Leo van Duijn praat maar door. HU spuwt zUn gal van maanden. Uit alles wat hij vertelt blijkt, dat de kerkeraad nooit heeft willen praten. Ook niet toen hij voorstelde de uit rit te verleggen en een muur rond de tuin van ds. Baayen te laten met selen. Er zou zelfs van gemeentewe ge gesuggereerd zijn de bar op zon dag te sluiten, omdat het dan wel afgelopen zou zUn met de druk. die op Leo werd uitgeoefend. Naar Leiden Van Duijn: „Ik sluit nooit later dan 's avonds twaalf uur. Op zondagmor gen ga ik naar de kerk en dan open ik om twee uur. De Rijnsburgse Jeugd heeft toch recht op wat ont spanning zondags. Als ik gesloten ben gaan ze naar Noordwijk of Lei den of mogelijk nog verder. Het gaat er bij de kerkeraad alleen maar om, dat ze de Jeugd op zondag uit het café wil houden. Het lijken wel Stap- horstse methoden die ze hier toepas sen. Tien maanden loeren ze ai op mijn leven. Zo lang duurt die hek senjacht. 's Nachts slaap ik niet. Dan ga ik de straat maar wat op of naar het strand. In die tien maanden heb ik meer gebeden dan daarvoor. Mijn geloof is gelukkig sterker gewor den. Ik weet zeker, dat tacb negentig procent van de bfl achter me staat. Een kleine maakt de dien?* uit en zet b onder druk". Van Duijn is gisteren al maal opgebeld door Vara's <X man Marcel van Dam. Hij nfl zaak nu in handen en zal opnemen met B. en W. en 0 jurist. her- „ik laat het aal over. Wel heb ik bedankt als b der van het V.V.V-kantoor. Vt gaan de borden er af. Ik ben baar -«'et representatief nw kan onmogelijk samenwerken voorzitter, die het besluit van! trekken van mijn vergunning heeft ondertekend". Leo staat op, trekt zijn Jas i zeg* ,on strandwandeling te maken. Het is al bijna wee gen. Wat gaat er met het Zuid- hollands plassengebied ge beuren?. Dat is de vraag die op het ogenblik velen bin nen maar ook buiten het gebied bezighoudt. Eind van dit jaar zullen Provin ciale Staten van Zuid-Hol land de lijn tot 1980 uitstip pelen. Daarmee zal het ont brekende stukje van de Zuidhollandse streekplanleg puzzel zijn ingevuld. Maar voor het zover is krijgt iedereen nog de gele genheid bezwaarschriften in te dienen. Hoe de standpun ten van de verschillende be langengroepen liggen zal de komende weken duidelijk worden gemaakt in een serie artikelen over de toekomst van dit gebied. Wat verioacht de recreant van het plassengebied en hoe zien de bewoners het zelf? Wat moet er volgens de pro vincie de komende jaren ge beuren of niet gebeuren en hoe denken de gemeenten in het gebied daarover? Deze en nog vele andere vaak te genstrijdige meningen ko men aan bod in de serie "Plassengebied toekomst of niet?" Vandaag deel 6. Voor de recreate wordt het Zuld- hollamds plassengebied een steeds groter trekpleister. Elk jaar groent het aantal watersporters, oeverrecre anten en kampeerders, dat een plaatsje zoekt op. langs of in de buurt van het water. Die steeds toe nemende belangstelling voor het plassengebied vereist, de komende ja ren een enorme krachtsinspanning. Door Bram van Leeuwen Foto's Wim Dijkman Vandaar de moeilijke opgave om enerzijds de natuur zoveel mogelijk in tact te houden en anderzijds om voorzieningen te treffen waardoor meer Randstedelingen van de plas sen kunnen genieten. Dat die groei van de recreatie in het plassengebied geen sinecure is. blijkt uit de volgen de cijfers: op een gemiddelde zondag in de zomer van 1980 zullen er in het gebied ongeveer 55.000 recreanten zijn. Het zijn 20.000 dagjesmensen. 23.000 weekend-reoreanten en 12.000 mensen die er hun vakantie door brengen. Van die 55.000 .naar ont spanning zoekende mensen zal meer dan de helft de oevers of de plassen bevolken. Als u dan weet, dat de bestaande capaciteit nagenoeg geheel bereikt is en hier en daar zelfs wordt over schreden. dan is duidelijk dat er snel iets moet gebeuren. Zonder samen werking zijn de dorpen in het gebied daartoe niet in staat. Daarom moet er een recreatieschap komen waarvan niet alleen de Zuidihollandse plassen als Kaag en Braassem, maar ook de Westeinder deel moet uit maken. Zo'n krachtig lichaam moet voor komen dat de zaak uit de hand loopt. Krachten Want er zijn ernorme krachten aan het weik. Neem alleen maar eens de explosieve toename van het aantal pleziervaartuigen. De RAI- HISWA-cijfers spreken in dit opzicht duidelijke taal: elk Jaar stijgt het botenbezit met 10 procent. In 1971 werd er in ons land voor ruwweg 150 miljoen aan jachten en boten gebouwd en werden er ook nog eens ruim 16.000 buitenboordmotoren en bijna 4500 pleziervaartuigen uit an dere landen geïmporteerd. Volgens TP 2000. een toekomstpro jectie van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, moeten we er rekening mee houden dat rond de eeuwwisseling 1 op de 20 mensen een boot bezit. Dat betekent voor ons kleine landje 800.000 900.000 boten. Dat dergelijke cUfens geen slag in de lucht zijn bewijzen de statistieken van andere waterrijke landen als Zweden, Canada en de VS waar nu al 1 op de 20 inwoners een boot be zit. Watersporters Voor de watersporters in het plas sengebied (12.500 op een gemiddelde zomerzondag) is op het ogenblik 1300 hectare beschikbaar. Vóór 1980 moet daar nog 700 hectare water bijkomen en nog eens 100 hectare voor 10.000 nieuwe ligplaatsen. Van verschillen de kanten is al geopperd polders in het gebied, die een geringe waarde hebben (wie zal dot bepalen?) op te offeren aan de watersport door ze onder water te zetten. In het streekplan plassengebied wordt dit noodzakelijk genoemd naast een uitbreiding van de oever lengte, onder meer door aanleg van eilandjes. Dat laatste Is nodig omdat het aantal motorboten veel sneller groedt den het aantal zeilboten (56— 44). Eigenaars van motorjachten va ren meestal maar weinig en zoeken afl gouw een plekje om daar de rest van de dag voor anker te gaan. Terugdringen De commissie, gevormd uit streek- bewoners, vindt zelfs dat de gemoto riseerde watersport moet worden te ruggedrongen. Vooral het aantal speedboten en waterskieërs. 't Wordt „een sport van weinigen met ver gaande hinder voor zeer velen" ge noemd. Volgens het streekplan daar entegen moeten de verschillende vor men van watersport in het plassen gebied gescheiden worden. De Kagerplassen zouden bestemd m'laten worden voor kleinere en mid delgrote zeilboten, de Braassem voor grote zeiljachten, motorkruisers en waterskieërs Langeraar voor kleinere boottypen en sportvissers en de Nieuwkoopse Plassen voor sportvis sers en natuurliefhebbers. De aller grootste jachten moeten in dat geval uitwijken naar het Zuidhollandse en Zeeuwse deltagebied of het IJssel- meer. Er zullen ook nieuwe vaarverbin- dingen moeten komen tussen de plas sen. De bestaande zijn vaak te smal, terwijl een snelle doorvaart wordt BIJ DE FOTO'S Links' onder: Gezicht op de Nieuwkooyn sen vanaf de jachthaven man: straks alleen voor spfen sers en natuurliefhebbers1 Rechts boven: Een plekje langs de waar van de stedelijke nog weinig te merken is. W J de groeiende recreatiestro' or belemmerd door net grote bruggen (waarvan sommige ie weekeinde niet bediend worden|d( Niet alleen op en rondom sen zullen recreanten moeten worden maar o okin der gebied De streekoommiss la met name voor voorzieningen door het mogelijk wordt in ders te picknicken, paard te te wandelen of te fietsen. E hangijzer is het al dan niet to van „kamperen bij de boer". Uit het streekplan blijkt provincie denkt aan een gro trum voor dagrecreatie in df Polder, dicht bij Leiden. Het.? centrale punt moeten worden recreatieplan Kagerzoom. Da: nog een aantal kleinere voor gen elders in het gebied. Mr. er vanuit dat de dagjesmeö dicht mogelijk bij huis ontsp moeten vinden. Bovendien gemakkelijk bereikbaar zijn p bus en auto. Accommodatie Voor vakantiegangers en ders" zal er in de buurt vani tersportcentra nieuwe acconW tot stand gebracht moeten 5 Van de 13.000 „blijvers," die M sengebied nu telt huist 2/3Ó (67 pet.) in caravans, tenten merhuisjes en een Kwart woont ten (27 pet.). Hotels en pensiffl er vrijwel niet. Het streekplan voor 1980 naar verblijfsmo# den voor 22.000 recreanten. de artikel: de Kagerplassen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4