Werken aan nieuwe plannen voor hulp door de lucht ACTIE VOOR SURINAME 1 li0 Leiden een dag vol met huisvrouwen BALLY ÏJDSE miONDSE lOOG a ÏTTERLUK GEWESTELIJKE DAG iur Tien; UUJ len iherkwaardig visite- sbua virtje, dat van Helena M. luehlenkamp, public-rela- 'derü ionofficer van de Founda- idert iorc tor airborne relief, een aai mrikaanse organisatie voor jlp-door-de-lucht. Niet van- -%ge het Amerikaanse adres Longbeach Airport dat logisch maar wel van- ge het tweede privé-adres in Helena: Oranje Nassau- 25, Warmond, The Net herlands. Daar woont de familie hdbergen en achter het iharagele visitekaartje ver ruilt zich de dochter des üizes. Verschuilen is onjuist, at hoeft ze niet, ivant Hele- i Muehlenkamp is nog even wmant als in de jaren, dat in Leiden als Hélène Zand- ^rgen bij K&O en uitzend- fia1ftreaw Randstad werkte en icretaresse was van gemeen- voorlichter Lelieveldt. Verschuilen wil ze zich ook naalK want ze is niet alleen aar Europa gekomen voor n miliebezoek in Warmond en maar ook om een eetje aan de weg te timme- indi ui met de organisatie, waar- r i zij en haar f Amerikaanse rad m een levenstaak hébben woonden. Ze wil ook buiten Verenigde Staten bekend- eid geven aan het werk en Jorder is ze op zoek naar Ims, die Europese televisie- kions hebben gemaakt over ulpacties in Biafra en Bang- idesj. Ze heeft ook contact iet de in het zendingshuis Oegstgeest wonende jour- "ït Jan Filius, die betrok- is aeweest bij de "lucht- rug", die de Wereldraad van ''erken naar Biafra sloeg. Over de organisatie en 'er haar belevenissen sinds in oktober 1970 met een '.gtuigtecHnicus trouwde, ertelt Hélène in bijgaand erhaal. Vindt ze tussen haakjes Seitfen veranderd? ..Nee", fat ze eerlijk, „het is duide- iik, dat er nog steeds niets ïbeurt. En dan het milieu n Nederland. Je kunt van 1merika zeggen wat je wil héb te kort in het land gewoond om een oordeel J kunnen hebben maar de wak van het milieu pakken 11 rigoureus aan". over Amerika in het al- IUtoemeen: „Ik ben ervan over- w vigd, dat het ook allerminst lekker zou lopen als alle merikanen Nederlanders Vanuit dit goed gere- landje van twaalf mïl- ioen moet je de Verenigde 175 Staten natuurlijk wel zien als een werelddeel en niet als lend. Het verschil zit 'm alleen al in de enorme af- 21 itanden. Bij wijze van spre- 'en werk in Leiden en woon in Hazersivoude, maar dal vinden de Amerikanen direct de deur". ADVERTENTIE Elke tweede fles een gulden goedkoper COSTORICO VERMOUTH, per fles f 3,95 elke tweede fles een gulden goedkoper, "f jonge jenever, per literfles f 9,35 elke tweede liter een gulden goedkoper JAMAICA RUM, per Hes f 9,75 elke tweede fles een gulden goedkoper. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6- TEL 30069 HAARLSTR 206 TEL 21611 Donderdagavond Loopavond tot 9 uur geopend BIJ DE FOTO'S. Boven v.l.n.r. het droppen van rijst. Als de zakken nog "uit de hemel" vallen is het vliegtuig al verdwenen. Rechts Helena Mue hlenkamp temidden van de bevolking, waaraan hulp wordt gebracht. Op de foto onder nog eens de vroegere Warmondse Leidse bij een stukje van de FAR-luchtvloot. LEIDEN Helena Muehlenkamp-Zandbergen is door haar huwelijk terecht gekomen in de boeiende wereld van hulpverlening door de lucht. Ze ontmoette haar man, toen deze vliegtuigtechnicus in Amsterdam „uitrustte" van zijn aandeel in de luchtbrug op Biafra, de uiterst gevaarlijke nachtvluchten met voedsel vanaf het eiland Sao Tomé. Ze ging met hem mee en belandde in de hulpverlening aan Bangladesj. Ze vloog mee met de rijst- droppingsvluchten, zag het nut ervan voor de in nood zijnde bevolking, regelde de ad ministratie en allerlei andere zaken en ging er echt bij horen. De organisatie Foundation for airborne relief (FAR) waar voor zij en haar man werken, is in 1970 omgezet in één, die het winstoogmerk heeft laten vallen. De organisatie, die wat personeels bezetting eenvoudig van opbouw is. moet rondkomen van donaties. Helena: „Grote giften komen gelukkig, maar ook de dollar per week van een Amerikaanse huisvrouw is welkom. Verwezenlijking van de plannen gaat veel geld kosten en vandaar, dat ik ook probeer Europa in het werk te betrekken"Belangstellenden noemt ze meteen even het adres: tot eind van deze maand het ouderlijk huis in Warmond en daarna Long Beach Airport in Californi'è. FAR-leider Russel O'Quinn heeft grote plannen. Hij heeft het dorp New Cuyama, een oliestadje dn Ca- lifornlë, gekocht om hier temidden van de duizendkoppige bevolking zijn hoodfkwartier te vestigen. Hier wiillen Russel en zijn mensen gaan experimenteren met nieuwe manie ren om door de lucht hulpverle- „Geweldig" ningsactie op touw te zetten. wil men missionarissen leren vlie gen, omdat ze in de jungle veel meer kunnen doen met een vlieg tuigje dan met een jeep. "Een vlieg tuigje is niet zo duur en de kerken hebben 'toch geld genoeg", zegt Helena.. Door Hans Melkert O'Quinn heeft een enorme erva ring in de lucht. Als tesbpiloot leer de hij vrijwel alles, wat in de lucht kan, kennen. Hij trainde o.m. de Amerikaanse astronauten. Zijn gevaarlijke werk maakte hem een allround vlieger, die alles durft. He lena: "Ik heb eens met hem in een helikopter gezeten, waarmee hij landde zonder motor. Als ik eraan denk, knijp ik 'hem nog". Overigens moet Helena zelf leren vliegen. "Maar eerst moet ik het autorijden onder de knie zien te krijgen", zegt ze lachend. De organisatie wil vliegtuigen zo danig inrichten, dat binnen 24 uur ergens in een rampgebied een com pleet hospitaal staat. Ze gaat daar toe samenwerken met organisaties, die de mensen ervoor leveren. Ook Handvaardigheid LEIDEN Voor het examen van de cursussen van de Leidse Jeugd Actie voor het diploma creatieve handvaardigheid voor Jeugdleiding A dan wel B zijn geslaagd de heer B H. Bavelaar en de dames M. Freeke, C. G. M. Verberg-Moerkerk, A. J. H. Arts, H. L. Egberts-Hout- hof, C. Meulendijk. P. R. Poortman- Klinkhamer, A. J. M. Hendrlksen- van Went, G. A. Niemeyer-Bal, A. E. Piket-Wagenaar J H. Versteeg-van Zijp, L. C. M. Schamper, S. J. Veenswijk-v. d. Blom te Leiden, H. J. Guns-Bal te Leiderdorp, C. E. W. Huguening-Borsje, G. E. M. Grondijs -Hoen, J. J. Aukema-Matser. L. F. Kloeg-Auping, C. M. Ouwekerk-v. d. Krogt te Voorschoten. Van Haaste- ren-Droogh te Nootdorp. T. M. J. Hof stra, M. A. Luyten, G. E. Waterreus- Knoppert, C. M. Hekker-van Leeu wen, T. M. Hofstra te Katwijk, E. H. P. M. Mol, de heer J. E. Kok, S. P. van Kekeren-Brouwer te Noordwljk, M. M. J. Klarenbeek-Groenendijk C. P. M. v. d. Zwaan-Groenendijk, C. v. d. Werfhorst te Alphen a. d. Rijn, M. J. M. v. d. Salm, A. J. L. Kort- mann, te Zoeterwoude, M. A. de Jong-van Zeventer, M. Kerst-Noest, A. Kollau-Zevenhoven, T. W. Nieboer -de Graaf te Oegstgeest, G. M. Huit- zing-v. d. Meer, A. M. J. Wierda- Boer te Noordwij kerhout, R. H. v. d. Laan-Hoogervorst te Nieuwkoop, A. A. M. van Leeuwen-v. Koppen H. H. J. Offner-Donders te Sassenheim en C. J. Faber-Furner te Woubrug- Se. Dat alles kost veel geld, maar er is ook steun van de Amerikaanse re gering. O.m. koopt de organisatie voormalige militaire vliegtuigen voor weinig geld. „Zo zijn ze tenminste ergens nuttig voor," aldus Helena en ze praat daarmee ergens in het straatje van O'Quinn, die zijn werk doet uit religieuze overwegingen. „Ik geloof helemaal in hem, wat hij doet is geweldig". Ze heeft van nabij gezien wat het betekent hulp te kunnen brengen aan noodgebieden. Ze was sterk betrok ken bij het werk in Bangladesj, waar ze een heel andere wereld heeft leren kennen. Ze leerde er omgaan met de bevolking, die hongerend uit zag naar de zakken met rijst, die bij wijze van spreken uit de hemel vielen. Ze zag er nood en armoe. Ze leerde, dat kinderen expres mismaakt worden om voor hun ouders te kun nen bedelen. Ze leerde ook, dat de pil in deze gebieden zeer nuttig zou zijn, maar niet ingenomen wordt, omdat de ouders bang zijn op oudere leef tijd geen kinderen meer te hebben om voor hen te zorgen. Ze heeft er varen bijna aan den lijve dat je in 't land van gesluierde vrou wen niet met blote benen kan lopen. De 43-jarige O'Quinn is zijn hulp- verleningswerk begonnen voor de Navajos Indianen. Boven Oklahoma, waar het niet wilde regenen, sproei den vliegtuigen op elk wolkje, dat maar verscheen. Het droge land kreeg een overvloed aan water. In het laatste geval werd de rijst meestal gedropt, omdat de vliegtui gen in het waterrijke gebied niet konden landen en er geen wegver bindingen waren tussen noord en zuid. De organisatie, waarbij Helena en haar man het geweldig naar hun zin hebben, verwacht steeds meer (natuur) rampen in de wereld. Daar om staat haar luchtvloot altijd klaar om te vertrekken, twee grote vracht vliegtuigen, een paar kleinere, vier grote en tien kleine helikopters. „Het kan vandaag of morgen. Dan krijg ik een seintje van mijn man om over te komen en mee te gaan. Zijn voorwaarde om het werk te blij ven doen is mijn aanwezigheid," zegt Helena. Een vliegende voorlichtster is ze geworden. Op chr. scholengemeenschap Zuidwest vijfduizend gulden bijeengebracht LEIDEN "Het is zo makkelijk om in een demonstratie mee te lopen. Dat kan iedereen. Maar Jullie heb ben Je daadwerkelijk ingezet voor een stukje wereldverbetering. Het was geweldig". Met deze woorden bedankte de heer Grims, vertegen woordiger van de Suriname-zending in het gebied rond Leiden, gisteren de leerlingen van de christelijke scholengemeenschap „Zuidwest". Een door de leerlingen samen met de leraren opgezette actie heeft f 5000,- opgeleverd. Dat bedrag werd gisteren "officieel" - lees feestelijk - aan de Suriname-zending overhan- Rijst gedropt Daarna kwamen de acties voor Biafra en Bangladesj, waar miljoe nen ponden voedsel werden gebracht. ADVERTENTIE schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden De actie is op gang gezet door de leerlingen van de mavo. Dankzij ac tiviteiten als auto's wassen, maaltij denbonnen verkopen e d. brachten die een bedrag van f 650,- binnen. Dat werd de "bodem" van een geld- thermometer, waarop op 16 maart, toen de hele school de actie over nam, af te lezen viel hoever men was. De buis kon 1500 gulden bevat ten. Het bleek bij lange na niet vol doende. In de school aan de Schubertlaan, die één dag was omgetoverd tot ker mis, markt, doorlopend filmtheater, binnenspeelplaats, discotheek en ga zo maar door, was al voor 6 uur - om 2 uur 's middags was men van start gegaan - de eerste buis bom vol. Om 9 uur 's avonds was een in allerijl neergezette tweede buis even eens niet meer toereikend om het binnenstromende slijk der aarde op te nemen. Zevenendertighonderne- gen gulden er negenenvijftig cent, dat was het totaal na een dag actie. Daarmee was de koek overigens nog niet op. De bestuurscommissie van de school vond dat zij niet achter kon blijven en deponeerde duizend gulden in het "zakje". Totaal: f 4709,56. "Geen mooi rond bedrag", vonden de aan rondere cijfers gewen de leraren. Zij besloten derhalve om gezamenlijk het bedrag dat nog no dig was om de f 5000 te bereiken, bij een te brengen. Voor internaat Het geld is bestemd voor het in ternaat Siswatama in Paramaribo. Dit instituut verkeerde in zorgelijke financiële omstandigheden: de kos ten van de opleiding per leerling be dragen ongeveer 500 gulden. Leer lingen van arme ouders kunnen niet voldoende in deze kosten bijdragen Door de actie van "Zuid-West" kun nen zij nu toch blijven studeren. De heer Grims kondigde aan dat hij volgend jaar weer bij de scholen gemeenschap langs zal komen. Hij deed dit op een vraag van een leer ling, die bezorgd was over de toe komst van Siswatama. Op een vraag van een andere leer ling antwoordde hij dat het opge brachte geld rechtstreeks naar het doel gaat waarvoor het bestemd is. Hoe het met Siswatama gaat. zal één van de leerlingen persoonlijk gaan bekijken. Hij gaat in Surina me op vakantie, en beloofde foto's te zullen meebrengen van het inter- met leerlingen van de scholeng^- naat. Ook zou hij nagaan of er be- meenschap, "zodat er een nauwer, langstelling was bij de Surinaamse meer menselijk contact kan ont- scholieren om te corresponderen' staan". Ruim f 10.000 in Leiden voor Hartstichting LEIDEN Het comité dat in Leiden de collecte ten bate van de Nederlandse Hartstichting heeft voorbereid, heeft met vreugde bekend gemaakt dat de opbrengst van de huis- en straatcollecte in de Hart- week in Leiden f 10.012 bedraagt. LEIDEN Meer dan zevenhon derd Zuidhollandse huisvrouwen, vandaag in Leiden bijeen op de ge westelijke van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen dag in Leiden, heb ben gemerkt, dat er tegen twee nega tieve gedachten werd gestreden. De gewestelijke presidente trok in haar welkomstwoord in de Stads gehoorzaal van leer tegen een ver- geefster. die een verkeerd beeld van de vereniging zou hebben gegeven. Zij wees op het vormingswerk en op het instituut van het goedkeurings- merk als voorbeelden van het nutti ge werk. Ook de erepresidente van de afde ling Leiden, burgemeestersvrouw G. L. Vis-Hommes, droeg in haar ope ningstoespraak 'n steentje hieraan bij. Zij stelde dat de huisvrouw 't vandaag de dag bijzonder druk heeft en voor 'n moeilijke taak staat. De vereniging geeft haar advies en voor lichting. Over Leiden zei mevr. Vis. dat de stad oud, interessant en mooi is. Daarmee kwam ze tegemoet aan de genen, die deze gewestelijke dag heb ben georganiseerd. De regio-afdelin gen hebben dat gedaan onder het motto „Mooi Leiden" om de Zuidhol landse huisvrouwen eens een ander beeld te laten zien dan de ..arme stad" zoals die in de publiciteitsme dia overkomt. VW-directeur Dekker was inge schakeld om dat waar te maken. Hij vertelde en vertoonde films over Lei den, waarna de huisvrouwen onder leiding van 24 gidsen-leden een wan deling maakten. Na de lunch voerde de afdeling Sas senheim met veel succes een musical op. De titel? Éénmaal raden.„Le ve de huisvrouw".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3